Wyświetl Pojedyńczy Post
  #5  
Nieprzeczytane 08-12-2007, 17:23
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie

Mnie ZUS przekazuje pieniądze do mojego banku (Inteligo),mam całodobowy podgląd konta przez internet,dużo możliwości oszczędzania tych pieniędzy,których nie wydam na bieżące wydatki i, ogólnie biorąc,jestem zadowolony z tego banku.Zagłądnąłem na polecaną przez Sannę stronę i zdziwiłem się,gdy mój bank znalazł się na drugim miejscu najpopularniejszych kont osobistych (po mBanku) a reszta po parę procent,albo w ogóle ich nie wymieniono.
Być może, należę do zasobniejszych emerytów, i zbyt z żoną ściubimy i odkładamy na czarną godzinę,jak niektórzy piszą,ale nie wydaje mi się. Po prostu,nie ma potrzeby kupowania czegoś,czego nie potrzebujemy i pamiętamy oboje o tej starej,prostej zasadzie- "pamiętaj rozchodzie żyj z dochodem w zgodzie". Zamiast oszczędzać na lokatach, umieściłem pieniądze w 3 funduszach inwestycyjnych (niewiele,ale zawsze). Poszedłem za radadami doradców inwestycyjnych i zróżnicowalem fundusze (mam forsę na mniej ryzykownym stabilnego wzrostu,bardziej ryzykownych akcyjnym ogólnym i akcyjnym Nowa Europa. Dla porównania ma też część pieniędzy w obligacjach. Mam je od paru lat,więc mogę coś o nich powiedzieć. Ogólnie biorąc,f.akcyjny ogólny przyniósł mi kilkakrotnie więcej (po 3latach), niż obligacje (akc.np.przeszło 30%,oblg.10%), F.stabil.wzrostu ok.20%. F.akc.Nowa Europa mam, od niedawna (2mies.), narazie dołuje, i jest ok.-4%.
Sytuacja ostatnio na giełdzie jest b.kiepska i trzeba się liczyć z dalszym jej dołowaniem.
Śledzenie sytuacji na giełdzie i wahań moich funduszy sprawia mi dużą frajdę i ciekaw byłbym, czy inni seniorzy też biorą udział w tej "zabawie".
Odpowiedź z Cytowaniem