Wyświetl Pojedyńczy Post
  #3268  
Nieprzeczytane 15-02-2014, 17:45
Senior11 Senior11 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2011
Miasto: Polska
Posty: 11
Zawstydzony

Cytat:
Napisał lahatiel
Samo miasto Krynica mnie nie urzekło , choć bezdyskusyjnie ma atuty uzdrowiskowe – klimat alpejski i różnorakie wody lecznicze. Ojców miasta bym ganiał codziennie 100 razy na górę Parkową za to, że przy deptaku pozwolili wybudować ohydne gmaszysko zwane Nowym Domem Zdrojowym (obok budują gigantyczne akwarium zwane Nowa Pijalnia) . Pewnie wzorowali się na Kiepurze, bo jego willa to nic innego jak taki 2 piętrowy blok w stylu komunistycznym, brrr.
(

Witam serdecznie wszystkich sanatoriowiczów.

Kolego lahatiel których ojców miasta ? i dlaczego nie poszło się na wycieczkę po Krynicy ? a była za darmo.
A według Pana które miejscowości są godniejsze polecenia, bo jestem zainteresowany taką wiedzą.

Kiepura nie przypuszczam żeby był komunistą i trudno by było go posądzać o to że w takim stylu chciał by sobie budować swoją wymarzoną willę. Wybudował ją wg najnowszej w tym czasie mody architektonicznej jaka w tym okresie panowała. Ten styl komunistyczny wg lahatiela to chyba Socrealizm – kierunek w sztuce, określany jako metoda twórcza, ale istniejący dopiero od 1934 w sztuce radzieckiej.

To może krótki wykład z architektury krynickiej.

- Patria, została wybudowana w latach 1932-1934. Bohdan Pniewski autor Patrii – to b. znany architekt warszawski, początkowo projektuje w duchu funkcjonalizmu, następnie zwrócił się ku klasycyzmowi. W tym też stylu zaprojektowany jest krynicki pensjonat. Wnętrze zostało wykończone najlepszymi materiałami – marmurami i alabastrami z naszego wówczas Lwowa oraz detalami z chromowanej stali.

- Nowy Dom Zdrojowy - został wybudowany w latach 1938 - 1939 według projektu Witolda Minkiewicza w stylu modernizmu "strukturalnego" i oddany do użytku na krótko przed wybuchem II wojny światowej. We wnętrzach zachowało się jeszcze sporo z dawnego wystroju (m.in. zegary, recepcja, balustrady).
Minkiewicz – prof., rektor Politechniki Lwowskiej, urodził się w rodzinie polskich powstańców z 1863r zesłanych dożywotnio na Syberię i On to miałby projektować w stylu „komunistycznym” ?

- Pijalnia Główna w Krynicy nie jest budowana tylko teraz jest remontowana, ma być wiele zmian i potrwa do lipca 2014 roku. Koszt remontu to 26 milionów złotych. Została wybudowana w stylu modernistycznym aby mniej -więcej pasowała do sąsiedniego Nowego Domu Zdrojowego a otwarto ją w 1971 roku a więc w okresie tego niby „komunizmu” (nawiasem mówiąc to w Polsce nigdy komunizmu nie było natomiast bardzo starano się go wprowadzić).

Oczywiście popieram Pana lahatiela dla mnie też ładniejsze – ciekawsze są małe drewniane pijalnie i wille szczególnie przy bulwarach Dietla. Styl bardzo różny: od chińskiego, szwajcarskiego, norweskiego do zakopiańskiego, połączenie secesji i sztuki ludowej, liczne balkoniki, misternie zdobione balustradki, oraz nadwieszone łuki i kratownice.

Patrzeć na to wszystko jest miło ale mieszkać to już by Państwo tam z pewnością nie chcieli.

Z radosnymi pozdrowieniami dla zmęczonych życiem.
Odpowiedź z Cytowaniem