menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1001  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 19:02
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Cytat:
Napisał Siri
Ewangelia uczy sztuki dojrzałego życia w oparciu o prawdę, którą człowiekowi objawia jego Stwórca, to nic dziwnego, że znajdziemy w niej zasady, które psychologia odkrywa 2 tysiące lat później. W tym sensie możemy mówić o psychologii w Ewangelii. Okazuje się, że Ewangelia z jednej strony wyprzedza, a z drugiej weryfikuje i potwierdza to, co najcenniejsze w dorobku współczesnej psychologii. Ale to nie wszystko. W Ewangelii odnajdujemy również takie elementy rozumienia człowieka i jego zachowania, z którymi psychologia do dzisiaj nie potrafi sobie poradzić. W tym sensie możemy mówić o psychologii Ewangelii.

http://chomikuj.pl/karolina20777/B.W...2039430650.doc
A jakieś przykłady?
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1002  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 19:12
edith_2012 edith_2012 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Posty: 123
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bianka
A jakieś przykłady?
Psychologia Ewangelii
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/I...ewangelii.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1003  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 19:16
Bogda501's Avatar
Bogda501 Bogda501 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 990
Domyślnie

Cytat:
Napisał Siri
Ewangelia uczy sztuki dojrzałego życia w oparciu o prawdę, którą człowiekowi objawia jego Stwórca, to nic dziwnego, że znajdziemy w niej zasady, które psychologia odkrywa 2 tysiące lat później. W tym sensie możemy mówić o psychologii w Ewangelii. Okazuje się, że Ewangelia z jednej strony wyprzedza, a z drugiej weryfikuje i potwierdza to, co najcenniejsze w dorobku współczesnej psychologii. Ale to nie wszystko. W Ewangelii odnajdujemy również takie elementy rozumienia człowieka i jego zachowania, z którymi psychologia do dzisiaj nie potrafi sobie poradzić. W tym sensie możemy mówić o psychologii Ewangelii.

http://chomikuj.pl/karolina20777/B.W...2039430650.doc

Czy ty rozumiesz cokolwiek z tego, co napisałaś..?
Jeśli tak, to wytłumacz niekumatej Bogdzie... sens tej wypowiedzi.
Ale tak normalniej... przejrzyściej...
Bo jakiem psycholog (po marnych 6 semestrach), nic a nic nie rozumiem.. Chyba, że to jakaś... psychologia wyznaniowa..
****
Weszłam w link a Kasperski wysłał ostrzeżenie, że strona niepewna..
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1004  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 19:17
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Cytat:
Napisał Bianka
Ja bym się skłaniała, bo też chciałabym się odrodzić
Hmm... pisałam kiedyś o reinkarnacji w blogu. Poruszyłam zaledwie wycinek tematu, a mianowicie problem wyrzucenia reinkarnacji z chrześcijaństwa...

O wędrówkach dusz pisali już pitagorejczycy, Platon, Orygenes i św. Augustyn (dwaj ostatni - tzw. Ojcowie Kościoła), kabaliści. Wierzyły w nią niektóre plemiona afrykańskie, aborygeni australijscy, a także pierwsi chrześcijanie. Była/jest częścią wielu religii: hinduizm, buddyzm, zaroastryzm, islam - grupy sufickie... od epoki kamiennej – Indianie Ameryki Pólnocnej i Środkowej, przez starożytnych Celtów... po –
  • Egipt – po śmierci dana osoba mogła odradzać się jako zwierzę przez trzy tysiące lat, dopóki dusza nie została oczyszczona ("Księga Hermesa");
  • Grecja – Orfeusz, Pitagoras, Platon ("każda dusza jest nieśmiertelna. Wszystko to, co posiada duszę (...) pojawia się raz w jednej, raz w innej formie (...) jednakże przypomnienie poprzednich istnień nie jest łatwe" – "Fajdros”);
  • Rzym – Wergiliusz ("Wszystkie te dusze, po tym jak odeszły przed tysiącem lat, zostaną wezwane przez boskich do rzeki Lete. W ten sposób zapomną o swym poprzednim ziemskim życiu i ponownie odwiedzą królestwa świata, pragnąc powrócić do żyjących ciał" – "Eneida");
  • Judaizm – Kabała, Józef Flawiusz (faryzeusze i esseńczycy, którzy wierzyli w ponowne narodziny), Filon z Aleksandrii ("Powietrze jest pełne dusz; te, które są najbliższe ziemi, obniżają się i wiążą ze śmiertelnymi ciałami, pragnąc w nich żyć." – "De Somnis");
  • Chrześcijaństwo – w mrocznych wiekach średnich idea reinkarnacji w chrześcijańskiej Europie zeszła do podziemi na przeciąg prawie tysiąca lat. Nauki Platona i koncepcja reinkarnacji odżyły w XV wieku we Florencji (Medyceusze).

Od początku VI wieku Kościół potępiał wiarę w reinkarnację (słynna średniowieczna krucjata przeciwko katarom)... i chyba nic się nie zmieniło... bo wiarę w wędrówkę dusz wyklucza chrześcijańska koncepcja zbawienia.

Więcej: http://www.klub.senior.pl/moje/ostat......,14444.html
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1005  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 19:27
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Cytat:
Napisał edith_2012
No, no, no. Zupełnia jak Koran pytania i odpowiedzi na każdą okoliczność psychologiczną.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1006  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 19:35
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Cytat:
Napisał Proch-i-pył
Ale poważnie, to jak można ateiście powiedzieć: wiadomo, że Jezus zmartwychwstał? Ani ateiście, ani judaiście, ani buddyście. No, nie uchodzi, nie uchodzi.
Proszku, buddyści wiedzieli o istnieniu Jezusa/Issy. W jednym z klasztorów buddyjskich, w Himis, Nikołaj Notowicz (w 1887 roku) znalazł rękopisy świadczące o osiemnastoletnim pobycie Jezusa w Indiach i Tybecie.
Dla sprawiedliwości... w Ewangelii Issy nie było słowa o zmartwychwstaniu.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1007  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 19:55
estella's Avatar
estella estella jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Bory Tucholskie
Posty: 1 726
Domyślnie Edith 2012

Pytasz, "jak pomóc dziecku odnależć sens życia w świecie bez Boga". Jeśli sens życia tylko w Bogu upatrujesz, to nie masz problemu w wytłumaczeniu tego dziecku.
Natomiast jeśli sens życia upatrujesz w rozwoju, współistnieniu wszelkich przejawów życia, to też nie masz z tym problemu (ja jako ateistka nie mam).

Jedyny problem, w naszym katolickim kraju, to życie zwykłe, codzienne, naznaczone silnie rytuałami katolickimi, mentalnością nakazującą obecność krzyża, kropidła, głosu z ambony w każdym niemal momencie naszego życia. To bywa bolesne, ponieważ albo mnie wyklucza albo nakłania do tłumaczenia się.

Zastępowanie świąt katolickich świeckimi uroczystościami jest co najmniej sztuczne. Po co tworzyć jakieś erzace ?
Mamy swoje święta osobiste, rodzinne. Z powodu dzieci, ale i dla uroku (czy zawsze trzeba sięgać po ideologię?) stroimy choinkę (teraz tylko gałązkę, bo kochane koty na drzewko wskakują).
Ostatnio chętnie sięgam do przypominanych przez Ostatka zwyczajów prasłowiańskich, np światełka w oknie...

Wrócę jeszcze do poruszanego tematu dzieci wobec śmierci.
Dla nas (rodziny ateistycznej) nie ma problemu. Śmierć, tak jak narodziny wszelkiego stworzenia (że posłużę się tym archaicznym językiem) są naturalnym przejawem istnienia.
Moja wnuczka zetknęła się ze śmiercią, kiedy miała 3,5 roku. Zmarła jej lubiana prababcia. Na informację, że umarła padło pytanie, co to znaczy ? Tak więc odpowiadając na jej pytania, ale nic ponad to, daliśmy informacje, że nie będziemy mogli już z nią rozmawiać, bawić się. Dlaczego ? Bo zmęczyła się już życiem, cierpiała. A teraz już nie cierpi, a my możemy wspominać, jak bardzo cieszyła się z narodzin wytęsknionej prawnuczki.
Padło jeszcze pytanie, gdzie teraz prababcia jest. I naturalna odpowiedz: tam, gdzie wszyscy zmarli: układamy ich w trumnie, żegnamy na cmentarzu i zakopujemy ciało w ziemi.

A tak nawiasem to moja Mama miała piękny pogrzeb: zespół zaprzyjażnionych muzyków kameralistów, warta kolegów przy trumnie, bardzo osobiste wspomnienia przyjaciół nad grobem, żadnego księdza, za to wielu przyjaciół i znajomych.

Pogrzeb Taty miał podobny charakter, tyle, że jego prawnuczki nie było jeszcze na świecie.

Ostatnio edytowane przez estella : 05-01-2013 o 22:36.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1008  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 20:03
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 377
Domyślnie Jak jesteś psychologiem to Ci te informacje

Cytat:
Napisał Bogda501
Czy ty rozumiesz cokolwiek z tego, co napisałaś..?
Jeśli tak, to wytłumacz niekumatej Bogdzie... sens tej wypowiedzi.
Ale tak normalniej... przejrzyściej...
Bo jakiem psycholog (po marnych 6 semestrach), nic a nic nie rozumiem.. Chyba, że to jakaś... psychologia wyznaniowa..
****
Weszłam w link a Kasperski wysłał ostrzeżenie, że strona niepewna..


nie są potrzebne. Do tej pory masz ustalone poglądy na życie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1009  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 20:09
Proch-i-pył's Avatar
Proch-i-pył Proch-i-pył jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2012
Miasto: Polska
Posty: 3 207
Domyślnie

Ostatku, czy ja gdzieś napisałam, że buddyści nie wiedzieli o istnieniu Jezusa?

Zdanie: wiadomo, że Jezus zmartwychwstał jest fałszywe,
bo nie jest to powszechnie wiadome.
Wiadomo, że ruch wirowy Ziemi można zaobserwować w pozornym ruchu gwiazd na niebie - to jest zdanie prawdziwe, bo to jest powszechnie wiadome.
I tylko tyle.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1010  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 20:11
estella's Avatar
estella estella jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Bory Tucholskie
Posty: 1 726
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bianka
Ja bym się skłaniała, bo też chciałabym się odrodzić Oglądałaś może film "Atlas chmur"?

Tylko czytałam o nim, u mnie kina nie ma, chciałam jechać do metropolii, ale grypa z zapaleniem oskrzeli mnie zmogła.
Siła złego na jednego ! Co nie znaczy, że odpuszczę !
Pozdrawiam sobotnio !
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1011  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 20:19
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Ups, Proszeczku, po piersiach się biję i o wybaczenie proszę. Ewangelia Issy kiedyś mnie mocno zafascynowała i .... czepiam się wspomnień...
Zgadzam się: Zdanie: wiadomo, że Jezus zmartwychwstał jest fałszywe... wiadomo tylko wierzącym... inni potrzebują dowodów. A gdy będą dowody... skończy się wiara, zacznie wiedza i nauka.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1012  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 20:47
edith_2012 edith_2012 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Posty: 123
Domyślnie

Cytat:
Napisał Proch-i-pył


Ale poważnie, to jak można ateiście powiedzieć: wiadomo, że Jezus zmartwychwstał? No jak? Ani ateiście, ani judaiście, ani buddyście. No, nie uchodzi, nie uchodzi.

kazdemu "uchodzi" powiedziec
a szczegolnie gdy wyznawca judaizmu szydzi stawiajac pytanie kto powrocil ze swiata zmarlych...
to kontratakiem jest odpowiedz o zmartwychwstaniu...gdyz bez zmartwychwstania Jezusa nie da się wyjasnic fenomenu chrzescijanstwa.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1013  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 20:54
edith_2012 edith_2012 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Posty: 123
Domyślnie

Cytat:
Napisał Proch-i-pył
Komu wiadomo, temu wiadomo. Ja wiem, ze nie wiadomo. Obejrzyj sobie film "The Lost Tomb of Jesus" J.Camerona -

dla porzadku film jest zydowskiego rezysera Simchy Jacobovici
(J.Cameron jako producent)
w Polsce nie ma zbyt duzo opracowan na temat tego filmu (chociaz tez pewne glosy znalezc mozna na necie) ale w jez. angielkim jest tego sporo;

polecam: http://creation.com/the-lost-tomb-of...tanic-disaster

mozna uzyc tlumacza on-line na jez. polski...

Najlepszym podsumowaniem tego jest to, ze nawet zydowskie wladze religijne, nie uzyly tego filmu by zdyskredytowac chrzescijanstwo; wrecz przeciwnie
wypunktowali brak przy tym wykwalifikowanych archeologow, historykow, antropologow...uwazajac ze projekt taki dokonal szyderstwa archeologicznego zawodu a tym samym pozbawiony wiarygodnosci wogole...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1014  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 21:05
edith_2012 edith_2012 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Posty: 123
Domyślnie

Cytat:
Napisał Proch-i-pył
Jak kiedyś pomysł, że Ziemia jest okrągła.
cos w temacie:
Pewien 15-latek w czasie kilku pierwszych dni stażu w Obserwatorium Astronomicznym w Strasburgu stworzył program, za pomocą którego podważył teorie Einsteina i Newtona - Sensacyjne odkrycie zostało opublikowane w jednym z najbardziej renomowanych pism naukowych na świecie – "Nature".
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/15-l...wiadomosc.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1015  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 21:17
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Cytat:
Napisał Bogda501
Weszłam w link a Kasperski wysłał ostrzeżenie, że strona niepewna
Avast siedział jak mysz pod miotłą... nieświadoma zagrożeń, zajrzałam pod link wskazany przez Siri. Pominęłam odniesienia do buddyzmu, bo wiadomo - pogany jedne o psychologii pojęcia nie mają nijakiego... opuściłam masę fajnych fragmentów... i utknęłam... w zdaniach przystającym jak raz do naszego forum i dyskusji w wątku. Człowiek się uczy do-ostatka. Już wiem, że agresja i narzucanie własnego zdania jest tylko skrajną asertywnością... hm...... niereformowalna jestem - nie mogę akceptować takiej skrajnej asertywnej, tzn. agresywnej asertywności. No nie mogę, wybaczcie.
"Kolejna kompetencja, opisywana i promowana w psychologii komunikacji, to asertywność. Oznacza ona zdolność szczerego, bezpośredniego wyrażania własnych myśli, pragnień, praw i potrzeb w sposób akceptowany społecznie, przyznając jednocześnie innym ludziom prawo do czynienia tego samego. /.../
skrajnością jest sytuacja, w której dana osoba mówi wprawdzie szczerze i bezpośrednio o własnych przekonaniach, przeżyciach czy pragnieniach, jednak czyni to w sposób błędny, np. tak agresywny, że jej głównym celem nie jest obrona własnych praw, lecz np. szukanie zemsty, osądzanie i potępianie innych ludzi, albo też chęć odreagowania własnych napięć psychicznych."
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1016  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 21:28
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Cytat:
Napisał edith_2012
kazdemu "uchodzi" powiedziec
a szczegolnie gdy wyznawca judaizmu szydzi stawiajac pytanie kto powrocil ze swiata zmarlych...
to kontratakiem jest odpowiedz o zmartwychwstaniu...gdyz bez zmartwychwstania Jezusa nie da się wyjasnic fenomenu chrzescijanstwa.

A ja tylko w kwestii formalnej i szydzącego wyznawcy judaizmu, proszę o konkrety kto szydził, gdzie i kiedy.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1017  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 21:33
Proch-i-pył's Avatar
Proch-i-pył Proch-i-pył jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2012
Miasto: Polska
Posty: 3 207
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Ups, Proszeczku, po piersiach się biję i o wybaczenie proszę. Ewangelia Issy kiedyś mnie mocno zafascynowała i .... czepiam się wspomnień...
Zgadzam się: Zdanie: wiadomo, że Jezus zmartwychwstał jest fałszywe... wiadomo tylko wierzącym... inni potrzebują dowodów. A gdy będą dowody... skończy się wiara, zacznie wiedza i nauka.
Nie bij się Ostatku Przydadzą się jeszcze nie raz, nieposiniaczone
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1018  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 21:37
estella's Avatar
estella estella jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Bory Tucholskie
Posty: 1 726
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Avast siedział jak mysz pod miotłą... nieświadoma zagrożeń, zajrzałam pod link wskazany przez Siri. Pominęłam odniesienia do buddyzmu, bo wiadomo - pogany jedne o psychologii pojęcia nie mają nijakiego... opuściłam masę fajnych fragmentów... i utknęłam... w zdaniach przystającym jak raz do naszego forum i dyskusji w wątku. Człowiek się uczy do-ostatka. Już wiem, że agresja i narzucanie własnego zdania jest tylko skrajną asertywnością... hm...... niereformowalna jestem - nie mogę akceptować takiej skrajnej asertywnej, tzn. agresywnej asertywności. No nie mogę, wybaczcie.
"Kolejna kompetencja, opisywana i promowana w psychologii komunikacji, to asertywność. Oznacza ona zdolność szczerego, bezpośredniego wyrażania własnych myśli, pragnień, praw i potrzeb w sposób akceptowany społecznie, przyznając jednocześnie innym ludziom prawo do czynienia tego samego. /.../
skrajnością jest sytuacja, w której dana osoba mówi wprawdzie szczerze i bezpośrednio o własnych przekonaniach, przeżyciach czy pragnieniach, jednak czyni to w sposób błędny, np. tak agresywny, że jej głównym celem nie jest obrona własnych praw, lecz np. szukanie zemsty, osądzanie i potępianie innych ludzi, albo też chęć odreagowania własnych napięć psychicznych."
Nie ma czegoś takiego, jak skrajna, agresywna asertywność. To jest zaprzeczenie asertywności !!!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1019  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 21:39
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 608
Domyślnie

Cytat:
Siri napisała-Ewangelia uczy sztuki dojrzałego życia w oparciu o prawdę, którą człowiekowi objawia jego Stwórca
To tylko stwierdzenie twoje, starajmy się nie mieszać wiary z naszą wiedzą.Bo jak wiesz to udowodnij tezę że Stwórca istnieje Trzymajmy się reguł dyskusji wiara- wiedza wtedy jest ona ciekawa i nikt się nie kłóci bo o co.
Psychologia– nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka. Psychologia bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem.Nie róbmy z ewangelii podręcznika psychologi za duże uogólnienie .Przy czym ewangelie wszystkie , czy wybrane , apokryficzne też ,czy nie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1020  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 21:56
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 608
Domyślnie

Cytat:
Edith napisała-kazdemu "uchodzi" powiedziec
a szczegolnie gdy wyznawca judaizmu szydzi stawiajac pytanie kto powrocil ze swiata zmarlych...
to kontratakiem jest odpowiedz o zmartwychwstaniu...gdyz bez zmartwychwstania Jezusa nie da się wyjasnic fenomenu chrzescijanstwa.
Czy pytanie kto powrócił ze świata zmarłych jest szydzeniem? czasownik nieprzechodni
wyśmiewać się z kogoś, drwić, odnosić się z pogardą
Nie przesadzajmy i nie obrażajmy się na siebie bo to naprawdę nie ma sensu.
Swiat zmarłych jest przyjmowane na wiarę a nie twoja wiedza.Zmartchwystanie Jezusa to też wiara nie wiedza .Chrześcijanie tego nie udowodnili oni w to wierzą.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:38.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.