menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Polityka > Polityka - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 20-01-2010, 11:12
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie Dzień ofiar stalinowskiego terroru


Żołnierze radzieccy pacyfikowali całe miejscowości. Dochodziło do egzekucji oraz gwałtów. Sowieci postępowali zgodnie z instrukcją zawartą w "dziele" Ilii Erenburga "Zabić Niemca". Dla nich Ślązacy byli Niemcami.
http://katowice.naszemiasto.pl/artyk...678#material_2

Część tego artykułu można umieścić w innym wątku
http://www.klub.senior.pl/polityka/t...tml#post526616

Mam na myśli akapit


Cytat:
- Od 20 do 90 tysięcy mieszkańców wywieziono do pracy przymusowej w radzieckich kopalniach. Niekiedy do Donbasu wyjeżdżała cała poranna szychta - mówi Jerzy Gorzelik, prezes Ruchu Autonomii Śląska i dodaje: - Ślązacy mają prawo do pamięci historycznej, której odmawiano nam przez kilkadziesiąt lat.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #2  
Nieprzeczytane 22-01-2010, 08:33
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie

Ale dlaczego zaraz stalinowskiego?/ Mnie przy tym nie było...
__________________
  #3  
Nieprzeczytane 22-01-2010, 10:30
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Stalinogrod - pamietacie to miasto ?
Slask byl zawsze czerwony nawet od pylu !
Dzisiaj Slask jest...... i utrudzony tym wszystkim , co dziwne wielu "slazakow" teskni za "wyzwolicielami" tymi pokrewnymi.
  #4  
Nieprzeczytane 22-01-2010, 15:36
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cytat:
Napisał senior A.P.
Stalinogrod - pamietacie to miasto ?
Slask byl zawsze czerwony nawet od pylu !
Dzisiaj Slask jest...... i utrudzony tym wszystkim , co dziwne wielu "slazakow" teskni za "wyzwolicielami" tymi pokrewnymi.
Dla jasności nie jestem Ślązakiem, nie czuję się Ślązakiem ale to takiej wiadomości wolę wpisac ...... ...... ...... ...... ...... ..... ....... ....... ..... no wystarczy.
teraz cytat
Cytat:
Inicjatywę zmiany nazwy miasta (podsuniętą przez Bolesława Bieruta) zakomunikował działacz śląski Gustaw Morcinek. Zmiana ta nigdy nie została zaakceptowana przez mieszkańców. Decyzję o przywróceniu pierwotnej, historycznej nazwy podjęły na wspólnym posiedzeniu 21 października 1956 prezydia Wojewódzkiej i Miejskiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie. Na ich wniosek Rada Państwa dekretem z 10 grudnia 1956[3] przywróciła nazwę miasta Katowice i województwa katowickiego.

Początkowo nazwę Stalinogród miała otrzymać Częstochowa, jednak odstąpiono od tego pomysłu (podobno pod wpływem argumentu: To jak teraz będzie brzmiała nazwa - Matka Boska Stalinogrodzka?). Zamiast Częstochowy zmieniono nazwę Katowic[4].

i oczywiście link

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stalinogr%C3%B3d

i jeszcze więcej

http://www.google.pl/search?q=stalin...nt=firefo x-a
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #5  
Nieprzeczytane 22-01-2010, 17:48
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Zmiana nazwy miasta z Katowice na Stalinogród dokonała sie w identyczny sposób jak wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku. Te same haniebne metody.
http://www.jaskolkaslaska.eu/714/sta...lina-na-slasku
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #6  
Nieprzeczytane 23-01-2010, 10:52
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Teraz chyba zmienia nazwe miasta Katowice na.........lub Coalcity (weglowe miasto) lub Torturcity ?

Jezyk angielski w "modzie" jak kiedys rosyjski !
  #7  
Nieprzeczytane 27-01-2010, 22:23
wibi wibi jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Posty: 1 261
Domyślnie

Cytat:
identyczny sposób jak wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku. Te same haniebne metody.
Dla mnie to nie była żadna haniebna metoda czy decyzja gdyż była całkowicie legalna.Dodam jeszcze, że gdyby jej nie wprowadzono to już nie armia ZSRR ale nasze zastepy solidaruchów zniszczyły by kraj o te pare lat wcześniej,tak jak to własnie haniebnie robią od 20 lat wyprzedając naszą krwawicę w postaci Majątku Narodowego.Ja pamietam lata 40 i 50-te, jak nasz kraj był zrujnowany i pamietam jak jeszcze w latach 70-tych kierowano niepiśmiennych (z lat międzywojennych) na naukę czytania i pisania.Bo takie było dziedzictwo okresu sanacji.Te 45 lat PRLu to był najlepszy okres w naszej historii,wówczas nie tylko odbudowano kraj z ruin wojny ale również zbudowano nie tylko przemysł, szkoły, wykształcono kadrę naukowców, pobudowano domy i stworzono warunki do cywilizacyjnego skoku szczególnie dla przeludnionej wsi.Wystarczy trochę ruszyć własną pamięć i przypomniec sobie jak to było i jak jest teraz.
  #8  
Nieprzeczytane 27-01-2010, 22:30
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie

Cytat:
Napisał wibi
Te 45 lat PRLu to był najlepszy okres w naszej historii,wówczas nie tylko odbudowano kraj z ruin wojny ale również zbudowano nie tylko przemysł, szkoły, wykształcono kadrę naukowców, pobudowano domy i stworzono warunki do cywilizacyjnego skoku szczególnie dla przeludnionej wsi.Wystarczy trochę ruszyć własną pamięć i przypomniec sobie jak to było i jak jest teraz.

No to jesteśmy w domu.
A co powiesz - tak wyczulony na Afganistan- na agresję towarzyszy na Czechosłowację?
Pewnikiem była ze wszech miar słuszna i usprawiedliwiona,
jak i stan wojenny.
  #9  
Nieprzeczytane 27-01-2010, 22:41
wibi wibi jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Posty: 1 261
Domyślnie

Cytat:
A co powiesz - tak wyczulony na Afganistan- na agresję towarzyszy na Czechosłowację
Nie jest ważne co ja sadzę,ważne co sadzą o tym czesi a poza tym wiesz ile ofiar było tej agresji? Ilu ludzi,czechów i słowaków zabito?ilu zginęło naszych żołnierzy?Jesli nie to przetrzyj oczy i poczytaj.Też nie chlubię sie tą agresją na Czechosłowację ale ona była w przypadku naszego kraju, nieco naciągając, usprawiedliwiona.Afganistan to po prostu ludobójstwo w najgorszym, amerykańskim wydaniu bez żadnego nawet naciaganego usprawiedliwienia.
  #10  
Nieprzeczytane 27-01-2010, 23:04
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie

Cytat:
Napisał wibi
Nie jest ważne co ja sadzę,ważne co sadzą o tym czesi a poza tym wiesz ile ofiar było tej agresji? Ilu ludzi,czechów i słowaków zabito?ilu zginęło naszych żołnierzy?Jesli nie to przetrzyj oczy i poczytaj.Też nie chlubię sie tą agresją na Czechosłowację ale ona była w przypadku naszego kraju, nieco naciągając, usprawiedliwiona.Afganistan to po prostu ludobójstwo w najgorszym, amerykańskim wydaniu bez żadnego nawet naciaganego usprawiedliwienia.

No sam widzisz.
U-spra-wie-dli-wio-na.
Czym?

Każda pliszka swój....sojusz chwali.
Nas teraz zobowiązuje z Ameryką.
Jasne, że to nie Armia Czerwona.
  #11  
Nieprzeczytane 28-01-2010, 14:41
wibi wibi jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Posty: 1 261
Domyślnie

Cytat:
U-spra-wie-dli-wio-na.
Czym?
Widzisz,czas ma to do siebie, że pozwala inaczej i napewno sprawiedliwiej ocenić minione fakty i zdarzenia.W czasie tej nie "agresji" a INTERWENCJI też byłem jej przeciwnikiem.Moze nawet teraz jej nie pochwalam ale ja pamietam Budapeszt i to co tam się wówczas działo a przy tamtych wydarzeniach ta interwencja to "pikuś" jak mówia reklamy w TV.Co innego IRAK i AFGANISTAN, my tam jesteśmy na takim samym statusie jak hitlerowcy w II Wojnie Światowej na naszych ziemiach,jesli to powód do chwały,albo jeśli nie zapobiegłaś by ktoś bliski tam się znalazł to wybacz, mogę Ci tylko współczuć za brak argumentów by temu zapobiec
  #12  
Nieprzeczytane 28-01-2010, 15:34
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie

Cytat:
Napisał wibi
.Co innego IRAK i AFGANISTAN, my tam jesteśmy na takim samym statusie jak hitlerowcy w II Wojnie Światowej na naszych ziemiach,jesli to powód do chwały,albo jeśli nie zapobiegłaś by ktoś bliski tam się znalazł to wybacz, mogę Ci tylko współczuć za brak argumentów by temu zapobiec

Wcale nie usiłowałam zapobiegać.
Ani mi to przez myśl nie przeszło.

ps. nie wiem czy wiesz, ale w tym rejonie operują jednostki,nie tylko złożone z ochotników..
  #13  
Nieprzeczytane 28-01-2010, 15:35
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie

Cytat:
W czasie tej nie "agresji" a INTERWENCJI też byłem jej przeciwnikiem.

A jak okazałeś sprzeciw?
  #14  
Nieprzeczytane 28-01-2010, 15:37
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cytat:
Napisał senior A.P.
Teraz chyba zmienia nazwe miasta Katowice na.........lub Coalcity (weglowe miasto) lub Torturcity ?

Jezyk angielski w "modzie" jak kiedys rosyjski !
Coś się tak przyżółwikował do tych Katowic.Patrz by Twojej miescowości nie zmienili na Pajacykowo .Katowice nie są dla mnie osobiście ważne.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #15  
Nieprzeczytane 29-01-2010, 11:52
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Oj widze ,ze mam sojusznika "nowego" na seniorku i dostalo mu sie (jak kiedys mnie) od Lili na poczatku .

Chociaz to temat o "staliznizmie" ,to Lila nie badz "stalinem forum",bo tu juz taki zaistnial.
Ale,ze tu o 1968 roku i Czechoslowacji wspomniano (to moje ulubione wspomnienia,przeciez "ratowalem komunizm" wtedy jako mlody podporucznik) to musze zabrac glos .
Wegry i Czechoslowacja byly latwiejsze do przebudzenia i podatniejsze na prowokacje niz Polska,dlatego trzeba bylo je poskromic i powiedziec :"jeszcze nie czas na pierestrojek !" .

Polak mysli wolniej ale i inaczej ale jak juz wstanie i wymysli to bida naszym wrogom ,ktorzy zawsze dostaja takiego lupnia ,ze zostaje im w pamieci nawet przez kolejne 600 lat .
A ze taka sie nam rocznica (pod Grunwaldem) zbliza to i teraz moze dwa miecze sie znajda na odwiecznych wrogow,co to za miedza i dalej siedza.

"wibi" ma duzo racji i jezeli to sa jego wlasne mysli i skojarzenia z tym co faktycznie Polacy i Polska osiegnela po zniszczeniach jakie doznala od swych okupantow ,to chwala mu za to.
Masz racje - Polak potrafi , z tym,ze juz dzisiaj nie u siebie !

Faktycznie narodowy zryw w odbudowie Polski ze zniszczen wojennych byl widoczny - budowano u siebie i dla siebie ,chociaz "myto" za to plynelo do RWPG (Rosji wsjo paslednim gaw.o !).
Mielismy swoj przemysl ,swoje kopaliny ,szukalismy nawet gazu,po znalezieniu ktorego zabroniono nam go wydobywac (dzisaj beda nam go otwierac Amerykanie odpowiedniego pochodzenia).
Odkrylismy siarke i miedz (dobrze na tym zarabialismy,bylismy w pierwszej dziesiatce ),byly nasze huty,kopalnie ,rozwijalo sie rolnictwo ,budownictwo .Ludzie budowali wlasne piekne domy choc pod narzucony szablon architektoniczny.Mielismy wlasny cement,cukier,stal .Byla polska zdrowa zywnosc !

A dzisiaj ?
Dzisiaj to juz niech inni zachlysnieci Zachodem dopisza i Ty "bizneswomen" Lilu napisz i to bez obwijania w sreberka jak "hartowala sie twoja stal".
Komu dobrze to dobrze -co nie ?
Wszyscy mozemy tez zaspiewac "Takiemu to dobrze...."
  #16  
Nieprzeczytane 29-01-2010, 11:57
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Tadeusz !
Nie czuj sie mlodzieniaszkiem i niech ci zolwiki po glowie nie chodza,badz soba a nie "jip-kiem".

Katowice to jest miasto,ktore ma swoje czyste i brudne strony - "gierkowcy" dobrze o tym wiedza .Jak ty nie ze Slaska to skad ?
Chyba nie z .... dla przykladu z Bilgoraja czy Lubaczowa ?
  #17  
Nieprzeczytane 29-01-2010, 12:20
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cytat:
Napisał senior A.P.
Tadeusz !
Nie czuj sie mlodzieniaszkiem i niech ci zolwiki po glowie nie chodza,badz soba a nie "jip-kiem".

Katowice to jest miasto,ktore ma swoje czyste i brudne strony - "gierkowcy" dobrze o tym wiedza .Jak ty nie ze Slaska to skad ?
Chyba nie z .... dla przykladu z Bilgoraja czy Lubaczowa ?
Widzę, że łopatologia nie pomaga, może mała łopateczka do piasku pomoże i rozjaśni ciemny i ciasny umysł. Polecam lekturę i zapoznanie się z historią Polski również. Jak widzę wielkie braki są. Może nauczyciel nie ten.

http://www.klub.senior.pl/slaskie/t-...tml#post539578

Poczytaj literka po literce możesz nawet sylabizować, byle ze zrozumieniem.

ps. dla jasności jak przejdziesz rzekę np. Odrę, Olzę, Bug zmieniasz kraj w którym przebywasz tj w moim przypadku Polskę, tak przechodząc przez most na rzekach Czarna Przemsza i Brynica zmieniam Zagłębie na Śląsk. Cała w tym filozofia.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #18  
Nieprzeczytane 29-01-2010, 12:36
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie

Cytat:
Napisał senior A.P.
.

A dzisiaj ?
Dzisiaj to juz niech inni zachlysnieci Zachodem dopisza i Ty "bizneswomen" Lilu napisz i to bez obwijania w sreberka jak "hartowala sie twoja stal".
Komu dobrze to dobrze -co nie ?
Wszyscy mozemy tez zaspiewac "Takiemu to dobrze...."

Senior, stal mi się hartowała nieźle, a najlepiej od czasu Gierka.
W nowym systemie jeszcze lepiej, co stanowi dowód przystosowania się człowieka do różnych warunków.

Teraz jest czas korozji i czas złomowania.

ps. a co Ty Augustyn tych Katowic tak czepił się, ha?
  #19  
Nieprzeczytane 29-01-2010, 12:44
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

A cos ty taki madry i "uczony" ,znawca historii pisanej ?
Ja do ciebie z chlebem a ty do mnie ze slaskim kamieniem !
Malo to zescie sprzedali kamienia zamiast wegla uwazajac go za "wegiel kamienny" ?
Znalazl sie ten co mnie bedzie starego historii uczyl ,nauczycoel jeden.
Taaa ,gornik hamuj sie troche ze slowami i zdaniami - z POLAKIEM DYSKUTUJESZ co to nie tylko "twoj" Slask widzial .
Odpowiedz mi najpierw czy przypadkiem nie jestes z Bilgoraja a za Slazaka sie nie przyznajesz (sam to napisales) .

Nie majac twojej mentalnosci na pozegnanie ci dopisze :

Nie przeskakuj nigdy samego siebie,bo nosem zaryjesz !!!
  #20  
Nieprzeczytane 29-01-2010, 12:46
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie

Moim zdaniem to szkoda ze Katowice zostały Stalinogrodem a nie Czestochowa. Powiedzenie Matka Boska Stalinogrodzka wyzwala we mnie pozytywny ładunek emocjonalny...
I był piekny dowcip, jak Gierek Brezniewa po Warszawie obwoził - Marszałkowska to była aleja Brezniewa, Plac Konstytucji to był Plac Leonida Brezniewa no a kiedy Gierek powiedział, że lac Zbawiciela to wwłasnie Plac Zbawiciela to Brezniew go ofuknął: Alez towarzysze, nie przesadzajcie...
__________________

Ostatnio edytowane przez Stalin : 29-01-2010 o 13:12.
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
"Dzień Kobiet, Dzień Kobiet…" - komentarze Elżbieta V Ogólny 37 10-03-2012 08:10
Dzień dobry mama2 Różności - wątki archiwalne 1 10-12-2009 06:57
Dzień Dziecka tadeusz50 Rodzina bliższa i dalsza 24 01-06-2009 18:09
Dzień Flagi RP ed-q Polityka - wątki archiwalne 3 02-05-2009 13:55
Tragedia polskich pielgrzymów: 26 ofiar - komentarze Ewunia Ogólny 38 29-08-2007 17:16

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:30.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.