menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Różności
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Różności ... czyli tematy, które "nie pasują" gdzie indziej

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #761  
Nieprzeczytane 14-04-2021, 08:50
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie













__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #762  
Nieprzeczytane 14-04-2021, 08:52
kazio's Avatar
kazio kazio jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Kosmos
Posty: 525
Domyślnie

Średnia wieku kosmitów jest nieduża.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #763  
Nieprzeczytane 14-04-2021, 17:01
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Cytat:
Napisał kazio
Średnia wieku kosmitów jest nieduża.
Mam inne zdanie , przykład : Adam (który żył 930 lat), Set (912 lat), Enosz (905), Kenan (910), Mahaleleel (895), Jered (962), Henoch (365), Matuzalem (969!), Lamek (777) i Noe (950). Jak widać, wszelkie rekordy pobił Matuzalem (syn Henocha, ojciec Lameka i dziadek Noego), który umarł w wieku 969 lat i żył najdłużej ze wszystkich postaci kosmitów wymienionych w Biblii.
Natomiast Henoch - pradziadek Noego - przeżył na Ziemi „tylko” 365 lat . Biblia nie informuje o jego śmierci na Ziemi , za pewne powrócił w Kosmos.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #764  
Nieprzeczytane 14-04-2021, 20:57
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 749
Domyślnie

Witaj Jolu! Wacławie.
"Droga Mleczna ma region z gwiazdami, które są gotowe do wybuchu."

To poważna sprawa, zobaczcie - https://www.komputerswiat.pl/aktualn...ybuchu/t1nf07b

J.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #765  
Nieprzeczytane 15-04-2021, 12:29
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Witaj Janku !

Cytat:
Napisał Janek/Stefan :
Cytat:
"Droga Mleczna ma region z gwiazdami, które są gotowe do wybuchu."
Do tematu, który poruszyłeś, dorzucę swoje tzw. 3 grosze.

Naukowcy znaleźli bardzo ciekawy obszar, który wypełniony jest gwiazdami mającymi niedługo wybuchnąć.
Dane pochodzą z teleskopu Gaia należącego do ESA (Europejski Teleskop Kosmiczny).

Gwiazdy te to : najrzadsze, najgorętsze, najkrócej żyjące i największe w całej naszej galaktyce.

Są sześć razy gorętsze od Słońce.
Ich życie kończą ogromne gwiezdne eksplozje .
Stają się wtedy Supernowymi.
Podczas wybuchu “rozrzucają” pierwiastki życia po galaktyce, wzbogacając galaktykę.

Gwiazdy te są bardzo rzadkie.
W naszej galaktyce składającej się z 400 miliardów gwiazd może być ich mniej niż 200 tysięcy.

Gwiazdy te znajdują się między Ramieniem Oriona (miejscem, gdzie jest Układ Słoneczny) a konstelacją Perseusza.

Ramię Oriona – ramię spiralne Drogi Mlecznej, zawierające Układ Słoneczny w tym Ziemię.
Ziemia znajduje się pomiędzy dwoma głównymi ramionami spiralnymi Naszej Galaktyki.


Poniższe zdjęcie pokazuje (widok z góry) : naszą galaktykę (droga Mleczna) w niej Ramię Oriona a w nim nasze Słońce (Ziemia)



Poniższe zdjęcie to nasza galaktyka (Droga Mleczna) - widok z góry.



Poniżej nasza galaktyka (Droga Mleczna) - widok z boku.



Poniżej pokazane jest miejsce gdzie znajduje się Ziemia w naszej galaktyce (Droga Mleczna)




*

ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) pokazała najdokładniejszą w dziejach mapę Drogi Mlecznej. Jest na niej aż 1,7 mld gwiazd!



Dzięki obserwatorium Europejskiej Agencji Kosmicznej Gaia astronomowie sięgnęli niejako granic naszej galaktyki.
Nowe dane wskazują, że nasza galaktyka powiększała się kiedyś wolniej niż teraz. Powiększanie się naszej galaktyki może być spowodowane kolizją Drogi Mlecznej(nasza galaktyka) i karłowatej galaktyki eliptycznej SagDEG, w przeszłości.

W obserwatorium Gaia udało się również obliczyć przyspieszenie Układu Słonecznego i drogę gwiazd na najbliższe 400 000 lat.

Dzięki teleskopom i zaawansowanym operacjom komputerowym udało się stworzyć najbardziej szczegółowy trójwymiarowy obraz Drogi Mlecznej.


*

__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #766  
Nieprzeczytane 15-04-2021, 12:39
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Stefanie jest to rzeczywiście problem dla Ziemi , bo najbardziej niebezpieczne jest promieniowanie gamma które wybuchająca gwiazda emituje.
Nie jest dokładnie poznane zagadnienie "śmierci" gwiazd , do tego wszystko przebiega w czasie dla nas ludzi odległym i trudnym do wyobrażenia. Bądźmy dobrej myśli że tym razem znowu nam się uda.

Jak się zastanowimy że Edwin Hubble 1923-1924 stwierdził że poza Mgławicą Drogą Mleczną istnieją inne mgławice i przestrzeń się rozszerza . To tak naprawdę od około 100 lat temu o tym wiemy.

Martyna321 pisała o Kosmicznym Teleskopie Hubble’a który pozwolił nam zobaczyć głębiej w Kosmos ,to rok 1990 . Przyszło nam żyć w ciekawych czasach.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #767  
Nieprzeczytane 16-04-2021, 14:12
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !


Cytat:
Cytat:
Cytat:
Napisał kazio
Średnia wieku kosmitów jest nieduża.
Cytat:
Napisał Wacław :
Mam inne zdanie , przykład : Adam (który żył 930 lat), Set (912 lat), Enosz (905), Kenan (910), Mahaleleel (895), Jered (962), Henoch (365), Matuzalem (969!), Lamek (777) i Noe (950). Jak widać, wszelkie rekordy pobił Matuzalem (syn Henocha, ojciec Lameka i dziadek Noego), który umarł w wieku 969 lat i żył najdłużej ze wszystkich postaci kosmitów wymienionych w Biblii.
Natomiast Henoch - pradziadek Noego - przeżył na Ziemi „tylko” 365 lat . Biblia nie informuje o jego śmierci na Ziemi , za pewne powrócił w Kosmos.

BOGOWIE - KOSMICI

Znalazłam bardzo ciekawy film, na powyższy temat.
Czy bogowie to obcy zstępujący na Ziemię z nieba ?


Nie z tej Ziemi




https://www.cda.pl/video/25031504

44 min.

__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #768  
Nieprzeczytane 17-04-2021, 10:59
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Dziwne skamieniałości na Marsie.



Kolejne sławne zdjęcie zostało zrobione przez łazik Curiosity w 2013 roku. Nie ulega jednak wątpliwości, na zdjęciu widać po prostu kamień, a nie kosmiczną iguanę.



Na zdjęciu wykonanym przez Curiosity (2013r.) niektórzy widzą marsjańskiego szczura.



Marsjańska klamka do drzwi, sfotografowana przez Curiosity w 20013 roku, jest według NASA, wypolerowanym przez wiatr kamieniem.




Piramida na Marsie.

Łazik NASA przybył na planetę Mars w 2012 roku. Przedstawił nam wiele interesujących widoków powierzchni Marsa.
Ufolodzy i badacze są pewni, że widzimy prawdziwą piramidę.(zdjęcie poniżej)

Według wielu, ogromny płaskowyż z piramidami jest zakopany pod grubą warstwą marsjańskiego piasku.

Chociaż wielu zapewnia nas, że to tylko kolejna skała na Marsie, inni mówią, bez cienia wątpliwości: idealna geometria obiektu wskazuje, że jest to sztucznie stworzona struktura, a nie "gra świateł i cienia".












16 września 2013 roku, Curiosity Rover, przesłał biało czarne ujęcie skał, wśród których widać tajemnicze budowle. Kolejny obraz z dnia 11 lutego 2017 pokazuje te same skały, ale tym razem w kolorze. Niestety na zdjęciu nie ma już „budynku”, który zniknął z obrazka. Czyżby NASA wyretuszowała to ujęcie, pozostawiając skały, ale bez tajemniczego obiektu?





Zdjęcie powierzchni Marsa wykonane jeszcze w 2005 roku za pomocą należącego do NASA orbitera MGS.
Do tej pory nikt nie widział na nim nic szczególnego, ale teraz zauważono dziwny dyskoidalny obiekt, który wyraźnie odznacza się na tle otoczenia.

__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #769  
Nieprzeczytane 17-04-2021, 11:50
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Martyna321 zainteresowała nas magicznymi istotami i możemy się zastanawiać , czy piorun Zeusa czy Młot Tora to kosmiczna broń . Ale cofnijmy się do początku Wszechświata czy z tym pojęciem i zrozumieniem jego , nie mamy problemów ?

Kosmologia dziś jedna z dziedzin astronomii . " Kosmologia fizyczna (kosmologia relatywistyczna, kosmologia przyrodnicza, fizyka Wszechświata) – dziedzina nauk fizycznych, zajmująca się badaniem i opisywaniem Wszechświata w wielkich skalach, jego powstania, ewolucji do stanu obecnego oraz przyszłości. "

Próbuje znależć odpowiedz Łukasz Lamża na nurtujące pytanie Leibniza Dlaczego istnieje raczej coś, niż nic. Należy zastanowić się może nad tym czy to pytanie jest zasadne? Osobliwość początkowa ,osobliwość końcowa ale zawsze pozostanie pytanie , o ten pierwszy początek i Poruszyciela.

Różnie można to Coś nazwać a potem puścić wodze fantazji . Mało zasadne jest przypisywanie temu Coś cech ludzkich , do tego zajmującego się z osobna każdym żywym stworzeniem w Kosmosie.
Do tych wniosków możemy dojść dzisiaj w XXI wieku ,przy obecnym stanie wiedzy , pewno będziemy jeszcze długo zastanawiać się nad tym?

Ostateczne wyjaśnienia Wszechświata ( 18,19 min. )
https://www.youtube.com/watch?v=6nJU67uX0ms

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 17-04-2021 o 12:12.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #770  
Nieprzeczytane 18-04-2021, 12:13
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Cytat:
Napisał Wacław :
Cytat:
Ostateczne wyjaśnienia Wszechświata ( 18,19 min. )
https://www.youtube.com/watch?v=6nJU67uX0ms
Wacławie - bardzo, bardzo ciekawy link.

Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #771  
Nieprzeczytane 18-04-2021, 12:51
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Mirosław Hermaszewski (ur. 1941r.) – lotnik, kosmonauta, generał brygady i pilot Wojska Polskiego.
Pierwszy i jedyny w dotychczasowej historii Polak, który odbył lot w kosmos.

42 lata temu, 5 lipca 1978 zakończyła się misja statku kosmicznego Sojuz 30 z pierwszym polskim kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim na pokładzie. Lot rozpoczął się 27 czerwca 1978 o godzinie 17:27 czasu warszawskiego. Na pokładzie z Polakiem był również radziecki kosmonauta – pułkownik Piotr Klimuk.

1978 r. - Mirosław Hermaszewski - Polak w Kosmosie .
Dla mnie, były to niezapomniane chwile.

Poniższy link to rozmowa z Mirosławem Hermaszewskim. Dzisiaj starszy pan, 80 letni, opowiada o tamtych czasach i współczesnych osiągnięciach w kosmosie.

https://www.facebook.com/watch/live/...atch_permalink

__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #772  
Nieprzeczytane 19-04-2021, 15:00
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 749
Domyślnie

Udany lot Ingenuity na Marsie!

https://nt.interia.pl/raporty/raport...ource=worthsee


Udany lot helikoptera Ingenuity - zdjecie wykonane z pokładu łazika.

Ingenuity wystartował w poniedziałek 19 kwietnia.
Pierwsze dane potwierdzające, że eksperyment z helikopterem zadziałał, zaczęły napływać z powrotem na Ziemię około trzech godzin później, w okolicach 12:40.
Opóźnienie jest tak duże, gdyż dane te muszą być przekazywane przez łazik Perseverance i satelitę na Marsie, który dopiero przesyła je do JPL.

Pozdrawiam Jolę i W.
__________________
Janek
Odpowiedź z Cytowaniem
  #773  
Nieprzeczytane 19-04-2021, 20:29
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !
Witaj Janku ! Dziękuję za przekazanie nam informacji dotyczącej lotu Ingenuity na Marsie ! (Przegapiłam )

Lot w atmosferze Marsa jest możliwy !!! Super.

Pozdrawiam Cię Janku.
Życzę dużo zdrowia.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #774  
Nieprzeczytane 19-04-2021, 22:39
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Dzisiaj, o planetach karłowatych naszego Układu Słonecznego




Pluton
Pluton jest planetą karłowatą, do 2006 roku uznawaną za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. To najjaśniejszy obiekt z Pasa Kuipera.
Ceres
Ceres jest planetą karłowatą. Cerez znajdujący się między orbitą Marsa a Jowisza czyli w pasie planetoid.
Eris
Eris jest planetą karłowatą. To obiekt z Pasa Kuipera, najbardziej odległy ze znanych nam obiektów Układu Słonecznego.
Makemake
Makemake jest planetą karłowatą. To obiekt z pasa Kuipera. Makemake posiada jeden księżyc o nazwie MK 2.
Haumea
Haumea jest planetą karłowatą. To obiekt z Pasa Kuipera.


https://www.youtube.com/watch?v=wyiOhH931OM
Jak działa wszechświat - Dziwne życie planet karłowatych



Pluton, Ceres i Eris zostały pierwszymi planetami karłowatymi. Jest około 70 obiektów, które mogą, w bliskiej przyszłości, zostać planetami karłowatymi. Przypuszcza się, że jeszcze ponad sto jest niewykrytych, w
Pasie Kuipera.


































__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #775  
Nieprzeczytane 20-04-2021, 08:01
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !
Artur B.Chmielewski inżynier NASA


Dzisiaj o książce, dla dzieci i młodzieży, pt.: "Kosmiczne wyzwania".

Książkę napisał :


"Wstęp" - Artur Bartosz Chmielewski napisał :



Tata - to autor przygód Tytusa, Romka i A"Tomka.



Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy.



A w książce o ....




Moje wnuczki są zachwycone książką.

__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #776  
Nieprzeczytane 21-04-2021, 01:08
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Albert Einstein (1879-1955)



Twórca szczególnej i ogólnej teorii względności.


Szczególna teoria względności, połączyła dwa pojęcia – przestrzeń i czas, wprowadzając pojęcie czasoprzestrzeni

Zgodnie z teorią : prędkość, z jaką porusza się ciało, nie może być większa niż prędkość światła. Konsekwencją teorii jest słynny wzór E=mc2, wiążący całkowitą energię ciała E z jego masą m i prędkością ciała w próżni c.

Prędkość światła jest stała (oznaczona symbolem c), wynosi dokładnie :

c = 299 792 458 m/s

czyli około 300 tysięcy km/s.


Ogólna teoria względności
W myśl tej teorii promień światła porusza się od punktu A do punktu B po najkrótszej drodze. Ze względu na własności czasoprzestrzeni może to być jednak nie prosta, lecz krzywa, co będzie wynikiem "zanurzenia" masy w czasoprzestrzeni.
Teoria ta przewiduje istnienie fal grawitacyjnych i czarnych dziur.
Ugięcie czasoprzestrzeni ("zanurzenia" masy w czasoprzestrzeni)





Powtarzającym się pytaniem jakie zadawano Albertowi Einsteinowi było pytanie :
Czy wierzy w Boga ? Einstein odpowiadał :

Wierzę w Boga Spinozy.

Ci co nie czytali Spinozy nie rozumieli odpowiedzi.

Baruch De Spinoza był holenderskim filozofem uważanym za jednego z trzech wielkich racjonalistów stulecia filozofii wraz z francuskimi kartezami.

Oto Bóg lub natura Spinozy:

Bóg powiedziałby to:
′′ Przestań się modlić i bić się w klatę!
Chcę, żebyś poszedł w świat i cieszył się życiem.
Chcę, żebyś śpiewał, bawił się i cieszył się wszystkim, co dla ciebie zrobiłem.
Przestańcie chodzić do tych ciemnych, zimnych świątyń, które sami stworzyliście, i uwierzyliście, że to mój dom.
Mój dom to góry, lasy, rzeki, jeziora, plaże, gdzie mieszkam i wyrażam Miłość do Ciebie.
Przestań obwiniać mnie za swoje marne życie!
Nigdy nie mówiłem, że jest w tobie coś złego, że jesteś grzesznikiem, lub że twoja seksualność jest zła. Seks to dar, który ci dałem i dzięki któremu możesz wyrazić miłość, ekstazę, radość.
Więc nie obwiniaj mnie za wszystko, w co uwierzyłeś.
Przestań czytać niby pisma święte, które nie mają ze mną nic wspólnego!
Jeśli nie potrafisz mnie czytać w brzasku, w krajobrazie, w oczach znajomych, w oczach Twojego małego synka, nie znajdziesz mnie w żadnej książce.
Zaufaj mi, i przestań się kierować do mnie z prośbami!
Bedziesz mi mówił, jak mam wykonywać swoją pracę?
Przestań się mnie bać!
Nie osądzam cię, nie krytykuję, nie męczę cię, ani nie karzę.
Jestem czystą miłością.
Przestań prosić mnie o wybaczenie!
Nie ma nic do przebaczenia.
Jeśli coś zrobiłem, to wypełniłem to pasjami, przyjemnościami, uczuciami, potrzebami, niekonsekwencjami i wolną wolą.
Jak mogę cię obwiniać, jeśli tylko reagujesz na coś, co ci sam stworzyłem?
Jak mogę cię ukarać za to, że jesteś taki, jak inni, jeśli ja to zrobiłem?
Czy myślisz, że mógłbym stworzyć miejsce do spalenia wszystkich moich dzieci, które nie zachowują się dobrze przez całą wieczność?
Czy Bóg by tak zrobił?
Zapomnij o jakimkolwiek przykazaniu, o jakimkolwiek prawie, które są tylko sztuczkami, aby tobą manipulować, aby ciebie kontrolować, które tylko tworzą w tobie poczucie winy!
Szanuj bliźniego i nie rób innym tego, czego oni nie chcą robić Tobie! Zwróć uwagę na swoje życie, niech Twój stan umysłu będzie Twoim przewodnikiem!
To życie, to nie test, ani próba, ani preludium do raju.
To życie jest wszystkim, co jest tu i teraz, i tylko Ty tego potrzebujesz.
Zrobiłem coś absolutnie darmowego.
Bez nagród, bez kar.
Nie ma grzechów ani cnót.
Nikt nie układa tablicy wyników.
Nikt nie idzie na bicie rekordu.
Jesteś absolutnie wolny, aby uczynić swoje życie niebem lub piekłem.
Nie mogę Ci powiedzieć, co jest twoim życiem, ale mogę Ci dać radę: - Żyj tak, jakby jutra nie było, jakby to była Twoja jedyna szansa na miłość i istnienie.
Więc jeśli nic poza tobą nie istnieje, będziesz cieszyć się z każdej okazji, którą ci dałem.
A jeśli istnieje coś ponad Tobą, to bądź pewny, że tam nie zapytam, czy się dobrze zachowałaś, czy nie.
Zapytam, czy wam się życie podobało, czy bawiliście się, co lubiliście najbardziej i czego się nauczyliście.
Przestań we mnie wierzyć!
Wiara to tylko zgadywanie i wyobrażanie sobie.
Nie chcę, żebyś we mnie wierzył, chcę, żebyś mnie poczuł.
Chcę, żebyś mnie poczuł, gdy całujesz ukochaną, gdy przytulisz swoją małą dziewczynkę, kiedy głaskasz swojego psa, kiedy bierzesz kąpiel w morzu...
Przestań mnie chwalić!
Jakim egipskim Bogiem uważasz, że jestem?
Denerwuje mnie to, że jestem chwalony.
Zmęczony tym, że muszę okazywać wdzięczność.
Czy czujesz wdzięczność?
Pokaż to dbając o siebie, o swe zdrowie, relacje, świat.
Wyraź swoją radość!
To jest jeden ze sposobów, aby mnie pochwalić.

Przestań komplikować rzeczy i powtarzać jak papuga, czego się o mnie nauczyłeś!
Jedyną pewnością jest to, że tu jesteś, że żyjesz i że ten świat jest pełen cudów!
Do czego potrzeba więcej cudów? Po co tyle wyjaśnień?
Nie szukaj mnie na zewnątrz.
Nie znajdziesz tam mnie.
Szukaj mnie w sobie.
Tam właśnie jestem.

"... W imię miłości.."

Pozdrawiam

__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #777  
Nieprzeczytane 22-04-2021, 14:40
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Witam tych co interesują się Kosmosem , a ostatnie doniesienia z Marsa wzbudzają u nich ożywienie . Nasi pracownicy naukowi i studenci osiągnęli sukces , w konkursie o zasięgu światowym na bazę nas 1000 osób na Marsie . Drugie miejsce w konkursie światowym to naprawdę osiągnięcie i jest się czym się chwalić.

Marsjańska kolonia - Leszek Orzechowski | Prosto z nieba
https://www.youtube.com/watch?v=MCp3jl96okM
•Nadawane na żywo 15 kwi 2021


Czy zamieszkamy na Marsie? Zbudujemy tam pierwsze miasto? Jak będzie wyglądało codzienne życie na Czerwonej Planecie? Przenieście się 50 lat w przyszłość i poznajcie rozwiązania, które pomogłyby nam przetrwać na obcej planecie.

W 2019 r. odbył się międzynarodowy konkurs na kompleksową koncepcję kolonii na Marsie dla tysiąca osób. Drugie miejsce zdobył w nim polski projekt Twardowsky. Propozycja autorstwa zespołu Politechniki Wrocławskiej została także uznana za najlepszą pod względem projektu i technologii prozdrowotnych. Konkursowe koncepcje oceniane były przez specjalistów z NASA, SpaceX oraz prezydenta The Mars Society.

Zapraszamy na spotkanie z kosmicznym architektem Leszkiem Orzechowskim – koordynatorem projektu kolonii Twardowsky.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #778  
Nieprzeczytane 23-04-2021, 15:58
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Merkury

Dzisiaj o naszej najmniejszej planecie, znajdującej się najbliżej Słońca.

*
Merkury jest wręcz maltretowany : żarem Słońca, piekielnie wysokimi temperaturami, bombardującymi go kometami, rozbijającymi się o niego planetoidami ....

*
Ciekawostką jest to że, pomimo piekielnego gorąca występuje tam woda w postaci wodnego lodu.

*
Merkury posiada ciekłe jądro (tak jak Ziemia).

*
Za miliardy lat, Słońce (u schyłku swojego życia) powiększy się i ... pochłonie Merkurego, a może nie.
Są dwie hipotezy.
Pierwsza mówi że Słońce pochłonie Merkurego.
Druga hipoteza mówi że do sprawy włączy się Jowisz i zmieni los Merkurego. W jaki sposób ?
O tym, na filmie. Link poniżej.


https://www.youtube.com/watch?v=HEBVxz6pXzA
Jak działa Wszechświat ? - Sekretna historia Merkurego



Merkury





Strzałka pokazuje Merkurego



Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #779  
Nieprzeczytane 23-04-2021, 19:14
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 749
Domyślnie Witaj Jolu!

Dzisiaj dwa sukcesy NASA.
I SpaceX Ilona Muska.

Udany start rakiety Falcon 9 z drugą misją załogową Crew-2.
Dzisiaj o godz. 11:48 rakieta wyniosła na orbitę okołoziemską LEO kapsułę Dragon z 4-osobową załogą.
Z kapsuły Dragon czwórka astronautów "przesiądzie" się do krążącej nad Ziemią stacji kosmicznej ISS, gdzie przebywać będą przez ok. pół roku.
Przycumowanie Dragona do stacji ISS ma nastąpić jutro o godz 11:10 czasu polskiego.
Co jest innowacyjne u genialnego Elona Muska to to, że wszystkie trzy człony rakiety Falcon 9, (booster, Starship i kapsuła Dragon 2) powracają na Ziemię. Nie są tracone i mogą być powtórnie użyte.

Drugi sukces, to druga udana próba lotu drona Ingenuity na powierzchni Marsa.
Ingenuity to mały zrobotyzowany helikopter.
Tym razem lot trwał blisko 52 sekundy – dłużej niż za pierwszym razem. Dron wzniósł się na wysokość 5 m i wykonał kilka dodatkowych manewrów.
Wprawdzie to niewiele. Lecz należy wziąć pod uwagę ogromną odległość Ziemi od Marsa, (średnia odległość 225 mln km).
Po drugie trudno jest wznieść się dronowi i latać w rzadkiej atmosferze Marsa. Której gęstość jest znacznie mniejsza niż na Ziemi. Sterowanie dronem realizowane jest autonomicznie, według wcześniej zaprogramowanego planu. Zdjęcia na Ziemię przesyłane są za pośrednictwem łazika Perseverance.

Pozdrawiam.
__________________
Janek

Ostatnio edytowane przez Stefan : 23-04-2021 o 19:21.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #780  
Nieprzeczytane 24-04-2021, 22:18
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Witaj Janku/Stefanie !

Dziękuję za bieżące info. o wydarzeniach na Marsie.
Dron (helikopter, śmigłowiec) Ingenuity radzi sobie świetnie. Brawo NASA JPL.

Elon Musk i jego rakieta Falcon 9 też odniosła sukces. Super.

Trzymam kciuki za powodzenie dalszych misji.


Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Islandia - ciekawostki z życia islandzkiej społeczności Jadeit Podróże, turystyka 0 12-06-2013 15:46
Ciekawostki przyrodnicze i trudna sztuka fotografowania! ISS Fotografia 349 19-07-2012 12:42
STD czyli Kosmos a końska dupa kufa86 Różności - wątki archiwalne 64 16-08-2008 01:40

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:55.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.