menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 29-05-2008, 19:46
wuere'le's Avatar
wuere'le wuere'le jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 2 995
Domyślnie Religia


Ostatnio, przy okazji jakiejś dyskusji o religii spostrzegłem, że Przykazania dane przez Boga Mojżeszowi na Górze Synaj , tu cytuję „Nie wolno ci mieć innych bogów oprócz Mnie. Nie wolno ci zrobić sobie figury, żadnego wyobrażenia tego, co jest w niebie na górze, ani tego, co jest na ziemi w dole, ani tego, co jest w wodzie poniżej lądu. Nie wolno ci oddawać im pokłonów i nie wolno ci im służyć, bo Ja הי, twój Bóg, jestem Bogiem żądającym wyłączności, który [wymierza] karę [za] grzech ojców [buntowniczym] synom do trzeciego i czwartego pokolenia, tym, którzy Mnie nienawidzą, a tym, którzy Mnie kochają i przestrzegają Moich przykazań, wyświadczam dobro przez tysiące [pokoleń].”
różnią się znacznie od tych, które realizuje kościół katolicki. Ze zdziwieniem stwierdzam, że w kościele jest wiele obrazów, posągów, rzeźb itp., do których wierni się modlą.
Pytanie moje jest takie: jak to się ma do Przykazań Boskich? Dlaczego Kościół katolicki łamie dane Przez Boga przykazania? Ja tego nie rozumiem i bez żadnych ukrytych treści pytam, o co chodzi? Jeśli potraficie, to odpowiedzcie.
Pozdrawiam.
__________________
"...trzeba z żywymi naprzód iść..."

https://widzewieckomentuje.blogspot.com/
  #2  
Nieprzeczytane 29-05-2008, 20:05
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał wuere'le
Ostatnio, przy okazji jakiejś dyskusji o religii spostrzegłem, że Przykazania dane przez Boga Mojżeszowi na Górze Synaj , tu cytuję „Nie wolno ci mieć innych bogów oprócz Mnie. Nie wolno ci zrobić sobie figury, żadnego wyobrażenia tego, co jest w niebie na górze, ani tego, co jest na ziemi w dole, ani tego, co jest w wodzie poniżej lądu. Nie wolno ci oddawać im pokłonów i nie wolno ci im służyć, bo Ja הי, twój Bóg, jestem Bogiem żądającym wyłączności, który [wymierza] karę [za] grzech ojców [buntowniczym] synom do trzeciego i czwartego pokolenia, tym, którzy Mnie nienawidzą, a tym, którzy Mnie kochają i przestrzegają Moich przykazań, wyświadczam dobro przez tysiące [pokoleń].”
różnią się znacznie od tych, które realizuje kościół katolicki. Ze zdziwieniem stwierdzam, że w kościele jest wiele obrazów, posągów, rzeźb itp., do których wierni się modlą.
Pytanie moje jest takie: jak to się ma do Przykazań Boskich? Dlaczego Kościół katolicki łamie dane Przez Boga przykazania? Ja tego nie rozumiem i bez żadnych ukrytych treści pytam, o co chodzi? Jeśli potraficie, to odpowiedzcie.
Pozdrawiam.

Ludzie sie nie modla do zadnych figur ani obrazow.. tylko najwyzej zwracaja sie do wizerunkow aby pomoc wlasnej wyobrazni.... To jest roznica..
10 przykazan... w rzeczywistosci bylo ich duzo wiecej i kosciol po prostu skrocil liste bo niektore nie nadawaly sie na terazniejszosc.. Dotychczas jest jedno przykazanie ktore mowi aby nie porzadac zony blizniego swego ani rzadnej innej rzeczy ktora jego jest..To przykazanie jest niedzisiejsze..
A na koncu ... religia nie polega na braniu kazdego spisanego slowa doslownie.. Tylko prymitywni ludzie maja taka potrzebe..
  #3  
Nieprzeczytane 29-05-2008, 20:24
wuere'le's Avatar
wuere'le wuere'le jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 2 995
Domyślnie

No właśnie, czy ludzie koscioła mieli prawo poprawiać Pana Boga?
Poza tym, Pani Słowikowa, nie rozumiem ostatniego Twojego zdania. Przecież Pan Bóg nie dał nikomu nic zapisanego. To wszystko przekazy ustne. Poza tym czemu uważasz, że tylko prosty lud opiera swoją wiarę na słowie pisanym? Lud mniej prosty, czyli bardziej wykształcony, na czym opiera swoją wiarę?
Czy Twoim zdaniem ludzie mniej prości w nic nie wierzą?
Przepraszam, bo wydaje mi się, ze trochę złośliwie zadałem te pytania, więc proszę o wybaczenie, nie było moim zamiarem stosowanie złośliwości. Targają mną wątpliwości co do realizowania wiary, nie co do istnienia Boga.
__________________
"...trzeba z żywymi naprzód iść..."

https://widzewieckomentuje.blogspot.com/
  #4  
Nieprzeczytane 29-05-2008, 20:29
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłeś te ...
Cytat:
Ze zdziwieniem stwierdzam, że w kościele jest wiele obrazów, posągów, rzeźb itp., do których wierni się modlą.
Oczywiście,
Cytat:
i bez żadnych ukrytych treści pytam, o co chodzi?
i zapytam czy Ty jesteś wiernym?

Ostatnio edytowane przez z centrum : 29-05-2008 o 20:44.
  #5  
Nieprzeczytane 29-05-2008, 20:40
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał wuere'le
No właśnie, czy ludzie koscioła mieli prawo poprawiać Pana Boga? Kosciol bazuje sie na Nauce Chrystusa... wiec TAK
Poza tym, Pani Słowikowa, nie rozumiem ostatniego Twojego zdania. Przecież Pan Bóg nie dał nikomu nic zapisanego. To wszystko przekazy ustne. Poza tym czemu uważasz, że tylko prosty lud opiera swoją wiarę na słowie pisanym? Lud mniej prosty, czyli bardziej wykształcony, na czym opiera swoją wiarę?
Ja nie dziele ludzi na prostych i wyksztalconych... tylko na prymitywnych i nie prymitywnych... a to jest roznica i to wielka
Czy Twoim zdaniem ludzie mniej prości w nic nie wierzą? WPROST PRZECIWNIE
Przepraszam, bo wydaje mi się, ze trochę złośliwie zadałem te pytania, więc proszę o wybaczenie, nie było moim zamiarem stosowanie złośliwości. Targają mną wątpliwości co do realizowania wiary, nie co do istnienia Boga.

Nie jestem obrazalska anie nie widze w twoich wypowiedziach zadnych zlosliwosci.. na razie
  #6  
Nieprzeczytane 29-05-2008, 21:13
wuere'le's Avatar
wuere'le wuere'le jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 2 995
Domyślnie

Janusz, przeczytaj uważnie co napisałem, a potem zadaj pytania, ok?
__________________
"...trzeba z żywymi naprzód iść..."

https://widzewieckomentuje.blogspot.com/
  #7  
Nieprzeczytane 29-05-2008, 21:27
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie Słowikowo,

a procesje z posągami świętych? A "wędrówki" obrazów od mieszkania do mieszkania (teraz w miastach, dawniej tylko wiejski zwyczaj) i adoracja tychże obrazów?

Pytam, bo nie wiem.
  #8  
Nieprzeczytane 29-05-2008, 22:31
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Gaduła Alu

procesje z posagami, rozne przybieranie obrazow kwiatkami etc..oraz inne tego rodzaju ablucje mozna zaliczyc do tego samego jak gdyby ktos calowal fotografie zaginionego dziecka czy nie zyjacych rodzicow.. Przeciez wiadomo ze nie caluje sie czlowieka ale jego podobizne... Nie wiem czemu to sie tak dziwic..
Zreszta te procesje.. i inne wyrazy religijne sa raczej naszym folklorem i kultura niz prawdziwa ekspresja uwielbienia..
Gdyby nie religia katolicka ktora przyzwolila na to zeby byla tworzona sztuka o Bogu... to nie byloby tylu wspanialych dziel.. A kiedys nie mozna bylo pstryknac fotki Panu Bogu... moze kiedys w przyszlosci bedzie to mozliwe Na razie musimy sie zadowolic obrazkami..
Juz gdzies byla ta dyskusja w tamtym roku..
  #9  
Nieprzeczytane 29-05-2008, 22:47
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 62 079
Domyślnie

Obrazy, ikony, figurki.....są jakby wizualizacją Boga, ale przecież każdy wie, że nie ma obowiązku modlenia się do figury, modlić się można wszędzie. Ale z tego co wiem, to są obrazy cudowne, kradli je nawet królowie z różnych świątyń i przywozili do swojego kraju, gdzie do dziś są otaczane szczególną czcią....
  #10  
Nieprzeczytane 29-05-2008, 23:11
inka-ni's Avatar
inka-ni inka-ni jest offline
Odeszła...
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: kraków
Posty: 13 448
Domyślnie

Wuere'le podobne zadaję sobie pytanie od wielu lat.W kazdym regionie Polski są cudowne obrazy i do nich idą pielgrzymki ofiary też są,a natomiast Afrykanie modlą się do róznych gadów,np;Waran widzialam takie obrzędy w TV.Cala okolica idzie i sklada ofiary.Ile spolecznosci tyle wiar.
__________________
  #11  
Nieprzeczytane 29-05-2008, 23:36
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Te cudowne obrazy to sprawa takiej samej wyobraźni jak cudowne warany...Bog jest albo go nie ma ...a reszta to otoczka nadbudowana przez czlowieka potrzebującego siły wyższej załatwiającej mu "z gory" problemy ,ktorym nie umie sprostac ,pytania na ktore odpowiedź bywa zbyt trudna....
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #12  
Nieprzeczytane 29-05-2008, 23:37
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Inko ni

obraz sam w sobie nie jest cudowny... Cudowna jest osoba ktora przedstawia... kurcze.. Dlaczego nikt tego nie rozumie??
  #13  
Nieprzeczytane 29-05-2008, 23:39
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Osoba albo wyobrazenie ...bogiem jest czlowiek i tylko czlowiek.,albo jedynie człowiek
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #14  
Nieprzeczytane 29-05-2008, 23:44
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Malgosiu

nie jestem tego taka pewna.... Mysle ze raczej nie..
Ale to juz wyzsza szkola jazdy,,
Wuerlle nie moze sie nadziwic ze ludzie lubia miec podobizny tych ktorych uwazaja za swietych I MYSLI ZE LUDZIE SIE MODLA DO FIGUREK ..
Nawet poganie nie modlili sie do figurek tylko do tego co te figurki soba reprezentowaly..
Ja np. Trzymam fotografie moich nie zyjacych juz rodzicow na stoliku przy lozku... Gadam do nich nieraz,, caluje je, placze, modle sie za ich dusze..itd... Czy ja kultywuje kawalek papieru???
  #15  
Nieprzeczytane 29-05-2008, 23:53
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Joanna doskonale wiem co masz na mysli ..Ale o ile rozumiem doskonale uczucia zwiazane z Twoimi rodzicami i ich wizerunkiem ,nie jestem w stanie zrozumiec uwielbienia dla obojętnych mi kompletnie przedstawień idei- czyli Boga, świetych itd .Zresztą handel dewocjonaliami okropnie to skomercjalizował i spłycil .jak mozna wielbić np.plastikowy wizerunek Matki Boskiej z odkrecana główka .
Natomiast to czy takie uczucia są czy ich nie ma jest kwestia wewnetrznej potrzeby wiary ,a z tym się nie dyskutuje .Dla mnie najbardziej wzruszajace i wzbudzajace we mnie szacunek i podziw dla ludzi wierzących sa przydrożne figurki i średniowieczne Madonny -bo są autentycznym odzwierciedleniem autentycznej duchowej potrzeby ,ktorej w swoim ubostwie duchowym nie posiadam co nie znaczy ,że takiej potrzeby u innych nie szanuję czy nie rozumiem.Ale nie szanuję i nie rozumiem dewocji bo to z prawdziwą wiarą nie ma nic wspólnego
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #16  
Nieprzeczytane 30-05-2008, 00:00
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał Malgorzata 50
Joanna doskonale wiem co masz na mysli ..Ale o ile rozumiem doskonale uczucia zwiazane z Twoimi rodzicami i ich wizerunkiem ,nie jestem w stanie zrozumiec uwielbienia dla obojętnych mi kompletnie przedstawień idei- czyli Boga, świetych itd .Zresztą handel dewocjonaliami okropnie to skomercjalizował i spłycil .jak mozna wielbić np.plastikowy wizerunek Matki Boskiej z odkrecana główka .
Malgosiu..ty naprawde myslisz ze jest ktos kto wielbi butelke z woda swiecona??
  #17  
Nieprzeczytane 30-05-2008, 00:03
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Nieeee nie naprawdę ..spłycam. ale czy taka komercjalizacja nie jest swiętokradztwem?????
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #18  
Nieprzeczytane 30-05-2008, 00:06
inka-ni's Avatar
inka-ni inka-ni jest offline
Odeszła...
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: kraków
Posty: 13 448
Domyślnie

No wlasnieeeeeeeee????????????
__________________
  #19  
Nieprzeczytane 30-05-2008, 00:07
Koteczek i Myszka's Avatar
Koteczek i Myszka Koteczek i Myszka jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: KINNELON N.J.
Posty: 69
Domyślnie

Proponuje pocztac "Fakty i Mity"tam znajdziecie odpowiedzi na te i wiele innych pytan.Pozdrawiam wszystkich
  #20  
Nieprzeczytane 30-05-2008, 00:08
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Dziękujemy ci pani profesor ,ale my wolimy sobie porozmawiać niż szukac gotowców.
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
 

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:12.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.