menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Praca > Emerytura, renta, ZUS
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 07-03-2009, 10:14
RTMP RTMP jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 4
Domyślnie Kto wie...???


Witam. Mam 54 lata. Przepracowałem 32 lata, z tego 30 lat tzw składkowych. Nagle zachorowałem. Od pięciu lat jestem na rencie chorobowej. Przed lat podpisałem umowę z OFE. Wtedy nie miałem swiadomości, ze wyrażając zdodę na przestąpienie do OFE. Będę zmuszony pracować do wieku 65 lat. Nikt mnie niepoinformował. Całą swoją karierę zawodową przepracowałem w jednym zakładzie. W warunkach szkodliwych czy jak to sie teraz mówi szczególnych. Za sześc lat chciałbym przejsc na emeryturę. Tu potrzebuje pomocy. W jaki sposób i czy jest taka możliwośc?
Druga sprawa. Małżonka ma 52 lata. Po przepracowaniu w jednej firmie 27 lat niedługo straci pracę. Powód likwidacja zakładu pracy. Postanowiliśmy, że już nie będzie dalej pracowała. Jakie będa w przyszłości skutki emerytalne, nie podjęcia ponownego zatrudnienia. Bardzo proszę o podpowiedzi. Dziękuję pozdrawiam. Kuba.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 07-03-2009, 10:37
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cytat:
Napisał RTMP
Witam. Mam 54 lata. Przepracowałem 32 lata, z tego 30 lat tzw składkowych. Nagle zachorowałem. Od pięciu lat jestem na rencie chorobowej. Przed lat podpisałem umowę z OFE. Wtedy nie miałem swiadomości, ze wyrażając zdodę na przestąpienie do OFE. Będę zmuszony pracować do wieku 65 lat. Nikt mnie niepoinformował. Całą swoją karierę zawodową przepracowałem w jednym zakładzie. W warunkach szkodliwych czy jak to sie teraz mówi szczególnych. Za sześc lat chciałbym przejsc na emeryturę. Tu potrzebuje pomocy. W jaki sposób i czy jest taka możliwośc?
Druga sprawa. Małżonka ma 52 lata. Po przepracowaniu w jednej firmie 27 lat niedługo straci pracę. Powód likwidacja zakładu pracy. Postanowiliśmy, że już nie będzie dalej pracowała. Jakie będa w przyszłości skutki emerytalne, nie podjęcia ponownego zatrudnienia. Bardzo proszę o podpowiedzi. Dziękuję pozdrawiam. Kuba.

Z tego co mnie jest wiadomo to nie ma pojęcia "renta chorobowa". Masz rentę z całkowitej niezdolności do pracy w co bardzo wątpię lub z częściowej niezdolności do pracy i na jakiś czas. Z OFE to o ile mi wiadomo jakaś określona grupa wiekowa może się wycofać. Czy ZUS-u i tam takie pytania zadać. Przepisy tak się zmieniają, że trudno za nimi nadążyć. Teraz bywają mili pracownicy ZUS-u i powinni poinformować. Może być też droga listowna "polecony' odpowiedz bedzie na piśmie.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 07-03-2009, 13:30
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie

Tadeusz ma rację. ZUS i OFEdawca powinni ci szczegółowo wszystko wyjaśnić, twój i żony obecny status, i tu i tam.Póki co, wieków emerytalnych nie przedłużyli, a na pewnych stanowiskach o szczególnych warunkach nawet skrócili.
ZUS, jeśli chodzi o ciebie, z chwilą osiągnięcia przez ciebie wieku emrytalnego, przesunie cię do grupy emerytów. A kiedy, to już zależy, jaki cię wiek emerytalny obejmuje. Trzymaj się RMTP,żyjemy w trudnym okresie i musicie być obydwoje dzielni. Pracodawca nie może cię zwolnić na "chorobowym".
Ja kiedyś też byłem na rencie inwalidzkiej (udar mózgu był wtedy uznawany za wypadek przy pracy, jeśli miał miejsce w czasie pracy),dopiero, gdy osiągnąłem wiek emerytalny, przeszedłem automatycznie na emeryturę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 07-03-2009, 20:59
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Niestety, może zwolnic.Małżonka może nie pracowac , jeżeli to z winy zakładu, to jaka odprawe dostanie, UWAGA- jeżeli bedzie miała wiekszą niż 18 miesię cy przerwę w niepłaceniu skladek emerytalno- rentowych, to w przypadku choroby, niezdolności do pracy, możliwosci przejscia na rente nie dostanie ani grosza, dopiero z chwila osiagniecia wieku emerytalnego. Uwaga na te 18 miesięcy- ZUS jest bezwzględny
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 07-03-2009, 23:00
danuta25 danuta25 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: wielkopolska
Posty: 72
Domyślnie

Prawo do emerytury możesz nabyć w wieku 60 lat jeżeli na dzień 31.12.1998r. udowodniłeś minimum 25lat pracy w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach , emeryturę będzie Tobie naliczał Wydział Kapitału ZUS, to Ze jesteś wOFE nie przeszkadza zgłosisz tylko we wniosku o emeryturę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 08-03-2009, 09:39
RTMP RTMP jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 4
Uśmiech No tak...

Bardzo dziękuje za udzielone odpowiedzi. Zgadzam się całkowicie z Wami. że najprosciej wszystkiego dowiedzieć sie w ZUS-e, ale czy na pewno. Pytam się dobrych ludzi bo każdy ma tam jakieś, niestety najcęsciej przykre doswiadczenie z MOLOCHEM zus. Napisałem, że jestem na rencie chorobowej bo tak się zwyczajowo mówi. Mam orzeczoną rentę całkowicie niezdolny do pracy. Kilka razy już przedłużaną o kolejne "dwa lata" Zastanawiam się ile jeszce razy ZUS będzie mnie nękał kolejnymi komisjami??? Co do mojej pracy, przepracowałem ponad 32 lata w warunkach szczegółnych, jako stoczniowiec, monter-spawacz. Pracowałem w jednej Firnie i mam swiadectwo pracy, a tam wszystko jest opisane. Pozdrawiam Kuba
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 08-03-2009, 09:46
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Kuba-RTMP.
Komisje ZUS-owskie wynikają bodaj z przepisów. Choćby rencista nie miał kończyny to i tak wzywają na komisję. Okres orzeczenia o dalszej komisji chyba jest najdłuższy wynosi 5 lat. Tak będzie do czsu gdy osiągniesz wiek emerytalny. Według moich doświadczeń z tą instytucją (20lat) nastąpiła zdecydowana poprawa traktowania nas przez urzędniczki.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 08-03-2009, 22:49
danuta25 danuta25 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: wielkopolska
Posty: 72
Domyślnie kuba

to,że masz świadectwo pracy to nie wszystko. Musisz mieć jeszcze świadectwo wykonywania prac w szczególnych warunkach w którym to świadectwie pracodawca ma obowiązek podać podstawę prawną tj. wykaz dział pozycja i zarządzenie. eżeli nie masz takiego świadectwa to w świadectwie pracy musisz mieć wpisane ,że na staowisku takim pracowałeś stale i w pełnzm wymiarze czasu pracz .Stanowisko to jest wykazane ..... tu musi być podstawa prawna. ćo do wezwań do lekarza orzecznika to na 5 lat przed ukończeniem wieku emeryt.tj.65 lat będziesz poraz ostatni wzywany, dokłane wyjaśnienia są w ustawie przeczytaj.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 10-03-2009, 10:08
RTMP RTMP jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 4
Mruga oczkiem (żart) :)))

Witam. Dziękuję za udzielone odpowiedzi. Jak juz pisałem żona straci pracę dlatego bo bedzie ogłoszona upadłośc i zaprzestanie działalności. W takiej sytuacji czego powinnismy szczególnie dopilnować? Czy jest możliwość opłacania samemu tzw ubezpieczenia pracowniczego? Pozdrawiam. Kuba
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 11-03-2009, 22:07
danuta25 danuta25 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: wielkopolska
Posty: 72
Post

twoja żona pisałeś udokumentowała 27 lat pracy, a więc nie ma też prawa do świadczenia przedemerytalnego ponieważ nie ma przepracowanych 35 lat pracy.Do emerytury w wieku 60 lat kobieta musi mieć wymagany 20letni okres zatrudnienia. Po likwidacji zakładu ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych, w chwili otrzymania z zakładu świadectwa pracy musi niezwłocznie udać się do biura pracy i złożyć dokumenty z całego zatrudnienia /świadectwa pracy w oryginale, świadectwo ukończenia szkoły ponadpodstawowej / i na tej podstawie zostanie zarejestrowana w biurze pracy z prawem do zasiłku. pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 12-03-2009, 10:05
RTMP RTMP jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 4
Mruga oczkiem (żart) już...

Witam. Dziękuję za udzielone odpowiedzi i porady. Zadałem sporo pytań. Już znam odpowiedzi /byłem w ZUS-e/ i niejako sam odpowiem na postawione pytania, być może komus innemu się to przyda co napiszę. Bardzo ważne są dwa dokumenty swiadectwa pracy i druk RP-7 z naliczonymi zarobkami z ostatnich dziesięciu lat a POPRAWNOŚĆ tych dokumetów najlepiej ? wiem z mojego doswiadczenia sprawdzić /dla własnego spokoju i aby uniknąc w przyszłości niemiłych niespodzianek/ w ZUS-e. Moja rada dla przyszłych emerytów. Nie wolno wierzyć pracodawcy, a otrzymane dokumety niezłocznie okazac w ZUS-e aby sprawdzić poprawność. Niestety sami musimy wszystkiego pilnować. Pozdrawiam wszystkich, dużo zdrowia życzę Kuba
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Proszę o radę..może ktoś wie? Ala-ma-50 Emerytura, renta, ZUS 15 07-01-2009 14:06
Propazol - czy ktoś wie? dojrzala Choroby, badania, terapie 20 18-09-2008 19:49
Pomocy-moze ktos wie iryska eSenior 47 21-08-2008 11:37
Kto ma prawo do własności, a kto nie? Dariusz Kosiur Polityka - wątki archiwalne 14 16-07-2008 22:23
kto wie? halinka-50 Emerytura, renta, ZUS 5 10-06-2008 18:58

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:32.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.