menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #161  
Nieprzeczytane 11-10-2010, 19:47
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stalin
- dlaczego Żydzi są narodem wybranym?
Dlatego że Mojżesz błąkał się z nimi po pustyniach przez 40 lat i przyprowadził ich w jedyne miejsce w którym nie ma ropy.
Kto powiedział ,że Żydzi są narodem wybranym? Oni są tylko mądrym narodem, bowiem wymyślili dwie religie, jedną dla siebie , a drugą dla pozostałych naiwnych.
  #162  
Nieprzeczytane 11-10-2010, 20:11
Jendrek Jendrek jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Podkowa Leśna
Posty: 366
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stalin
Nawiązując do głównego tematu wątku - dlaczego Żydzi są narodem wybranym?
Dlatego że Mojżesz błąkał się z nimi po pustyniach przez 40 lat i przyprowadził ich w jedyne miejsce w którym nie ma ropy.

Są wybrani do wędrowania po świecie i tak wędrują do tej pory...
  #163  
Nieprzeczytane 11-10-2010, 20:36
toy_'s Avatar
toy_ toy_ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 10 254
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stalin
Nawiązując do głównego tematu wątku - dlaczego Żydzi są narodem wybranym?
Pwt 7, 6-8
Albowiemeś ty lud święty Panu, Bogu twemu; ciebie obrał Pan, Bóg twój, abyś mu był osobliwym ludem ze wszystkich narodów, które są na ziemi.
Nie przeto, że was więcej nad inne narody, przyłączył się Pan do was, i obrał was, gdyż was było najmniej ze wszystkich narodów;
Ale iż was umiłował Pan, i strzedz chciał onej przysięgi, którą przysiągł ojcom waszym, wywiódł was Pan ręką możną, i wykupił was z domu niewoli, z ręki Faraona, króla Egipskiego.
  #164  
Nieprzeczytane 11-10-2010, 21:11
Jendrek Jendrek jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Podkowa Leśna
Posty: 366
Domyślnie

Cytat:
Napisał toy
Pwt 7, 6-8
Albowiemeś ty lud święty Panu, Bogu twemu; ciebie obrał Pan, Bóg twój, abyś mu był osobliwym ludem ze wszystkich narodów, które są na ziemi.
Nie przeto, że was więcej nad inne narody, przyłączył się Pan do was, i obrał was, gdyż was było najmniej ze wszystkich narodów;
Ale iż was umiłował Pan, i strzedz chciał onej przysięgi, którą przysiągł ojcom waszym, wywiódł was Pan ręką możną, i wykupił was z domu niewoli, z ręki Faraona, króla Egipskiego.

A kto ich zawiódł w niewolę do Faraona, króla Egiptu???
  #165  
Nieprzeczytane 11-10-2010, 21:17
Jendrek Jendrek jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Podkowa Leśna
Posty: 366
Domyślnie

Czy wiadomo coś o rodzicach Marii, (matka Jezusa)??
  #166  
Nieprzeczytane 11-10-2010, 21:26
Arti's Avatar
Arti Arti jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Radom
Posty: 22 485
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jendrek
Czy wiadomo coś o rodzicach Marii, (matka Jezusa)??
Rabin Google wie
Rodzice to Anna i Joachim
__________________
  #167  
Nieprzeczytane 11-10-2010, 21:53
Jendrek Jendrek jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Podkowa Leśna
Posty: 366
Domyślnie

Cytat:
Napisał artfilka
Rabin Google wie
Rodzice to Anna i Joachim

No tak, niewiele tego. I jak w tym połapać się...

  #168  
Nieprzeczytane 12-10-2010, 16:49
toy_'s Avatar
toy_ toy_ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 10 254
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jendrek
A kto ich zawiódł w niewolę do Faraona, króla Egiptu???
Historia Pesach

Jak dowiadujemy się z pierwszych 15 rozdziałów księgi Wyjścia około 3.500 lat temu nastąpiło wyzwolenie Żydów z niewoli egipskiej. W jaki sposób jednakże znaleźli się w niej? Co stało się przed wydarzeniami, które upamiętnia nadchodzące święto?

Zgodnie z księgą Wyjścia w ziemi Kaanan zapanowała susza i głód. Z jej powodu tereny te opuścił Jaakow (Jakub) wraz ze swą liczną rodziną. Skierował się właśnie do Egiptu, by tam znaleźć lepsze warunki do życia i aby połączyć się ze swym synem Josefem (Józefem), którego mądrość wywarła wielkie wrażenie na egipskim faraonie. Żydzi długo mieszkali w Egipcie, w darowanej im przez faraona ziemi Goszen, a ich liczba ogromnie wzrosła. Zaczęło to niepokoić faraona. Bał się licznej mniejszości i postanowił zniewolić Żydów. Stopniowo uczynił z nich niewolników, nakazał budowanie ogromnych spichlerzy, tak aby umęczeni pracą nie mieli już sił na nic innego i zadecydował, że wolno im mieszkać jedynie w rejonie Goszen.

Gdy te nakazy nie spowodowały zmniejszenia się liczby Żydów w Egipcie, faraon wydał nakaz zabijania wszystkich nowo narodzonych żydowskich dzieci płci męskiej. W owym czasie przyszedł na świat Mosze - Mojżesz, któremu Bóg wyznaczył później zadanie wyprowadzenia narodu żydowskiego z domu niewoli. Matka Moszego uchroniła dziecko przed śmiercią umieszczając niemowlę w koszu, który powierzyła wodom Nilu. Kosz wyłowiła córka faraona, która zdecydowała, iż przygarnie niemowlę.

Mosze wzrastał na dworze faraona, ale świadom był swojego pochodzenia. Pewnego dnia, gdy zobaczył, jak egipski nadzorca bezlitośnie katuje żydowskiego niewolnika, uniósł się gniewem i zabił Egipcjanina. Przerażony swoim uczynkiem, obawiając się o własne życie, postanowił opuścić Egipt. Udał się do Midian, gdzie napotkał rodzinę Jetro. Mosze przez następne 40 lat był pasterzem, poślubił także córkę Jetro, Ciporę.

Kiedy Mosze miał około 80 lat, udał się na górę Horeb i tam przemówił do niego Bóg z płonącego krzewu: Mosze i jego brat Aharon zostali wybrani do tego, by wyprowadzić naród żydowski z Egiptu.
  #169  
Nieprzeczytane 12-10-2010, 21:42
Jendrek Jendrek jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Podkowa Leśna
Posty: 366
Domyślnie

Cytat:
Napisał toy
Historia Pesach

Jak dowiadujemy się z pierwszych 15 rozdziałów księgi Wyjścia około 3.500 lat temu nastąpiło wyzwolenie Żydów z niewoli egipskiej. W jaki sposób jednakże znaleźli się w niej? Co stało się przed wydarzeniami, które upamiętnia nadchodzące święto?

Zgodnie z księgą Wyjścia w ziemi Kaanan zapanowała susza i głód. Z jej powodu tereny te opuścił Jaakow (Jakub) wraz ze swą liczną rodziną. Skierował się właśnie do Egiptu, by tam znaleźć lepsze warunki do życia i aby połączyć się ze swym synem Josefem (Józefem), którego mądrość wywarła wielkie wrażenie na egipskim faraonie. Żydzi długo mieszkali w Egipcie, w darowanej im przez faraona ziemi Goszen, a ich liczba ogromnie wzrosła. Zaczęło to niepokoić faraona. Bał się licznej mniejszości i postanowił zniewolić Żydów. Stopniowo uczynił z nich niewolników, nakazał budowanie ogromnych spichlerzy, tak aby umęczeni pracą nie mieli już sił na nic innego i zadecydował, że wolno im mieszkać jedynie w rejonie Goszen.

Gdy te nakazy nie spowodowały zmniejszenia się liczby Żydów w Egipcie, faraon wydał nakaz zabijania wszystkich nowo narodzonych żydowskich dzieci płci męskiej. W owym czasie przyszedł na świat Mosze - Mojżesz, któremu Bóg wyznaczył później zadanie wyprowadzenia narodu żydowskiego z domu niewoli. Matka Moszego uchroniła dziecko przed śmiercią umieszczając niemowlę w koszu, który powierzyła wodom Nilu. Kosz wyłowiła córka faraona, która zdecydowała, iż przygarnie niemowlę.

Mosze wzrastał na dworze faraona, ale świadom był swojego pochodzenia. Pewnego dnia, gdy zobaczył, jak egipski nadzorca bezlitośnie katuje żydowskiego niewolnika, uniósł się gniewem i zabił Egipcjanina. Przerażony swoim uczynkiem, obawiając się o własne życie, postanowił opuścić Egipt. Udał się do Midian, gdzie napotkał rodzinę Jetro. Mosze przez następne 40 lat był pasterzem, poślubił także córkę Jetro, Ciporę.

Kiedy Mosze miał około 80 lat, udał się na górę Horeb i tam przemówił do niego Bóg z płonącego krzewu: Mosze i jego brat Aharon zostali wybrani do tego, by wyprowadzić naród żydowski z Egiptu.

Przypuszczam, że Księga Wyjścia raczej nie jest obiektywna co do prawdy historycznej. Dawno temu czytałem (jeśli dobrze pamietam), że skupiska ludów, z których powstał naród Żydowski żyły na tamtych terenach od dawna. Państwo Egipskie rozwijało się jako lokalne mocarstwo, a ludzie żyli w dostatku dzięki czemu rosła ich ilość. Rzeczywiście Żydzi mogli być niewygodni dla władcy Egiptu. Widząc zagrożenie (Faraon, to nie demokracja, i nie szczypał się tylko ucinał czupryny) po prostu wyszli zasiedlając po drodze inne tereny. A może było jeszcze inaczej... Tego chyba nigdy nie dowiemy się.
  #170  
Nieprzeczytane 12-10-2010, 21:46
toy_'s Avatar
toy_ toy_ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 10 254
Domyślnie

jeśli nie mam polegać na pismie świętym, to nie czekaj na odpowiedz ode mnie
  #171  
Nieprzeczytane 13-10-2010, 10:28
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał toy
jeśli nie mam polegać na pismie świętym, to nie czekaj na odpowiedz ode mnie

Każde pismo tzw święte, to ma tyle z rzeczywistością co bajka o Czerwonym Kapturku.
  #172  
Nieprzeczytane 13-10-2010, 11:32
Jendrek Jendrek jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Podkowa Leśna
Posty: 366
Domyślnie

Cytat:
Napisał toy
jeśli nie mam polegać na pismie świętym, to nie czekaj na odpowiedz ode mnie

Każdy ma jakieś źródło informacji. Ty masz takie i bardzo dobrze. Może ktoś ma inne źródło i podzieli się z nami tą wiedzą.
  #173  
Nieprzeczytane 13-10-2010, 11:40
Jendrek Jendrek jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Podkowa Leśna
Posty: 366
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Każde pismo tzw święte, to ma tyle z rzeczywistością co bajka o Czerwonym Kapturku.

Tak do końca to nie wiemy co w Pismach Świetych jest prawdą, a co fikcją. W bajce o Czerwonym Kapturku niewątpliwą prawdą jest to, że wilki potrafią zjeść człowieka. Choć ciężko to idzie to badanie Pism Świętych wciąż trwa.
  #174  
Nieprzeczytane 13-10-2010, 15:05
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Mruga oczkiem (żart)

Cytat:
Napisał wankabor
Każde pismo tzw święte, to ma tyle z rzeczywistością co bajka o Czerwonym Kapturku.
A Mahabharata i Ramajana? Wojny atomowe bogów? Machiny latające? Technika dorównująca obecnej a może ją przewyższająca?
Przecież Mahabharata opisuje skutki wybuchu atomowego, o czym nikt nie mógł wiedzieć przed Hiroszimą i Nagasaki...
W Mohendżo Daro i Harappa natrafiono na szkielety mające tysiące lat i wykazujące wysoki stopień radioaktywności. Radzieccy uczeni natknęli się na szkielet, który wykazywał poziom radioaktywności 50 razy przekraczający poziom normalny.
Posty, w których o tym pisałam, tkwią spokojnie, nie niepokojone, w religioznawstwie.

Kodeksy majańskie i azteckie. Kod genetyczny i helisa DNA.

Podobnie Biblia symbolicznie objaśnia prawa przekraczające możliwości zrozumienia ich przez umysł, wyrażając to językiem odpowiednim dla tamtych czasów - czyli przez symbole - drzewo wiadomości dobrego i złego. Inżynieria genetyczna w raju? Biotechnologia, którą poznaliśmy w XX wieku?
Pisałam o tym w blogu.
http://www.klub.senior.pl/moje/ostat...c-i.,5375.html
http://www.klub.senior.pl/moje/ostat...i...,5376.html

Pytam dalej: co z Sodomą i Gomorą, Arkami Przymierza, potopem, wieżą Babel, maszyną do robienia manny, latającymi pojazdami Ezechiela??

Jak wytłumaczycie mapę Piri Reisa z 1513 roku, na której widnieją kontury Antarktydy (z przedstawieniem linii brzegowej), zanim ta pokryła się lodem i kiedy była jeszcze połączona pasem lądu z Ameryką Południową (ca 11 tysięcy lat temu)?
http://www.klub.senior.pl/moje/ostat...y...,5842.html

Jeśli mi to wszystko wytłumaczycie (ops, pytań mam jeszcze wiele), jeżeli przekonacie, że "starożytni" nie posiadali absolutnie żadnej wiedzy i tylko bajki pisali/rysowali... przestanę się męczyć czytaniem, zdzieraniem klawiatury i zapisywaniem notatek w blogu... umrę spokojna... a zanim - oddam się innym zajęciom. Milszym? Name:  nie wiem.gif
Views: 58
Size:  275 BajtówName:  nie wiem.gif
Views: 58
Size:  275 BajtówName:  nie wiem.gif
Views: 58
Size:  275 Bajtów
__________________
  #175  
Nieprzeczytane 13-10-2010, 15:28
kciuki kciuki jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: podkarpacie
Posty: 25
Domyślnie Nie ma milszych....

Przeczytałam Twoje blogi....czemu nie kontynuujesz?I ja szukam wiedzy o przeszłości,mądrej...więc pisz dalej,pisz dalej pisz...jeszcze!
  #176  
Nieprzeczytane 13-10-2010, 15:39
toy_'s Avatar
toy_ toy_ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 10 254
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Każde pismo tzw święte, to ma tyle z rzeczywistością co bajka o Czerwonym Kapturku.
stwierdzenie poparte wieloletnimi studiami porównawczymi , czy... wyssane z palca??
__________________
  #177  
Nieprzeczytane 13-10-2010, 15:49
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
A Mahabharata i Ramajana? Wojny atomowe bogów? Machiny latające? Technika dorównująca obecnej a może ją przewyższająca?
Przecież Mahabharata opisuje skutki wybuchu atomowego, o czym nikt nie mógł wiedzieć przed Hiroszimą i Nagasaki...
W Mohendżo Daro i Harappa natrafiono na szkielety mające tysiące lat i wykazujące wysoki stopień radioaktywności. Biblia symbolicznie objaśnia prawa przekraczające możliwości zrozumienia ich przez umysł, wyrażając to językiem odpowiednim dla tamtych czasów - : co z Sodomą i Gomorą, Arkami Przymierza, potopem, wieżą Babel, maszyną do robienia manny, latającymi pojazdami Ezechiela??

Jeśli mi to wszystko wytłumaczycie (ops, pytań mam jeszcze wiele), jeżeli przekonacie, że "starożytni" nie posiadali absolutnie żadnej wiedzy i tylko bajki pisali/rysowali... przestanę się męczyć czytaniem, zdzieraniem klawiatury i zapisywaniem notatek w blogu... umrę spokojna... a zanim - oddam się innym zajęciom. Milszym?

Ostatku, nie czytam takich mądrych książek, bo nawet to co w skrócie napiszesz, nie bardzo mogę pojąć. Czasy antyczne są dla mnie obce. Żyję prawie wyłącznie współczesnością.
Wierzenia i religie uważam za mitologie, jedne mniej inne bardziej przyjazne człowiekowi. Mimo, że wychowałam się w kulturze chrześcijańskiej, uważam się bardziej za agnostyka niż ateistę.
ps. w ubiegłym tygodniu słuchałam fragmenty programu "Rozmównica" na kanale Religia". Temat dotyczył głupoty.
Ciekawa była wypowiedź telewidza, który oświadczył, że Bóg nie stworzył człowieka, lecz człowiek stworzył Boga. Ponadto powiedział, że w/g niego nie można ludzi dzielić na głupich i mądrych, ale na uczonych i mądrych. Z tym, że uczony nie zawsze jest mądry, a mądry nie zawsze jest uczony. Zakonnik prowadzący program miał problem z prowadzeniem dyskusji i grzecznie podziękował za rozmowę. A szkoda.
  #178  
Nieprzeczytane 13-10-2010, 16:02
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał toy
stwierdzenie poparte wieloletnimi studiami porównawczymi , czy... wyssane z palca??

Wyłącznie studiami i dedukcją naturalną. Palce używam m.in. do klikania na klawiaturze.
  #179  
Nieprzeczytane 13-10-2010, 16:04
toy_'s Avatar
toy_ toy_ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 10 254
Domyślnie

to ja dedukuję wręcz przeciwnie
__________________
  #180  
Nieprzeczytane 13-10-2010, 17:21
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Mruga oczkiem (żart)

Cytat:
Napisał kciuki
Przeczytałam Twoje blogi....czemu nie kontynuujesz?I ja szukam wiedzy o przeszłości,mądrej...więc pisz dalej,pisz dalej pisz...jeszcze!
Kciuki, jak miło... myślałam, że do bloga nikt nie zagląda. Dziękuję.
Będzie ciąg dalszy. Nawet trochę zaskakujący, ale najpierw z kręgosłupem muszę się pogodzić, bo wytrzymuję przy klawiaturze tylko kilka minut.

Wankaborko, każdy spełnia się tak jak potrafi, zgodnie z zainteresowaniami i ochotą. Nie miej do mnie pretensji. Wydawało mi się, że piszę prosto i jasno, że czasami tylko zmiata mnie na pobocza. Przepraszam jeśli jest inaczej i nie obiecuję, że się zmienię.
Cytat:
Napisał wankabor
/.../ Wierzenia i religie uważam za mitologie, jedne mniej inne bardziej przyjazne człowiekowi. /.../
Myślę, że w założeniach wszystkie religie mają być przyjazne człowiekowi, bo ich rolą jest zbliżenie ludzi do Universum. Przekonanie, że liczy się nie tylko "tu i teraz", że oprócz tego istnieją jeszcze inne wartości. Dlatego drążę i szukam czegoś więcej niż mitu, bajki, bezmyślnych rytuałów. Gdyby nie było tego "więcej" religia niczym by się nie różniła od magii. Dodam - magii niskiego autoramentu - bezmyślnej, polegającej na klepaniu formułek.
__________________
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Tu dorastał Jezus - Nazaret dziś - komentarze Ludgarda Ogólny 0 26-12-2008 11:39
Ja jestem Żydem z Wesela. wuere'le Film, teatr 23 02-11-2007 14:20

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:30.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.