menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Ogólny
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Ogólny Komentarze do artykułów z działu www.zycie.senior.pl.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 16-02-2008, 15:29
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Post Osiedle dla seniorów - komentarze


Komentarz do artykułu: Osiedle dla seniorów
--------------------
Nie chciałabym mieszkać na takim osiedlu, to jest moim zdaniem izolacja osób starszych od reszty spoleczeństwa. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie żeby budując osiedla pamiętać o potrzebach starszych ludzi, z moich obserwacji wynika że seniorzy niekoniecznie pałają do siebie sympatią i wtedy mieszkając na osiedlu wyłącznie dla seniorów można się znaleźć w pułapce na własne życzenie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 16-02-2008, 15:44
largetto's Avatar
largetto largetto jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Ojczyzna
Posty: 1 679
Smutny

Basiu w pełni zgadzam się z Tobą, też nie chciałabym mieszkać w takim "gettcie" za przeproszeniem. Po co izolować ludzi starszych poza nawias ,wyobrażam sobie, że na ławeczkach pod domami rozmowy toczyć się będą tylko o chorobach, śmierci.... bo chyba większość seniorów woli marazm niż jakąkolwiek działalność . Może się narażę, ale obserwując emerytów w swoim otoczeniu taki wysnuwam wniosek - ja uchodzę za dziwaka , no bo po "chodzić do szkoły? UTW ! Uczyć sie ?? w tym wieku???/ wariatka!!!

Choć też tak sobie myślę, że na takim osiedlu mogłaby powstać infrastruktura dostosowana do tego wieku - kluby , sale gimnastyczne, rehabilitacyjne.... to wtedy miałoby to sens.
Poczekamy zobaczymy co z tego wyniknie i czy takiego osiedla nie nazwą złośliwie "Umieralnią"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 16-02-2008, 19:21
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 62 134
Domyślnie

Mnie się takie osedle nie podoba. Wolę mić kontakt z ludżmi w różnym wieku niż tylko z rówieśnikami czy starszymi od siebie. Myślę, że człowiek się wtedy cofa, kontakt z młodymi poszerza wiedzę i myślenie, można się dowiedzieć z jakimi problemami się borykają, udzielić jakiejś rady lub tylko wysłuchać, bo młodzi też szukają kogoś kto ich wysłucha a nie wyśmieje.....nie...to nie dla mnie taka izolacja...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 16-02-2008, 20:43
Sanna's Avatar
Sanna Sanna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Szczecin
Posty: 3 836
Domyślnie

W wielu sprawach macie racje,ale byłam ponad 30 lat temu na takim osiedlu wtedy jeszcze RFN u znajomych i bardzo mi się ten pomysł spodobał.Było to tak zorganizowane że całą dobę była obsługa medyczna.Dla tych co nie chcą gotować była stołówka z możliwością zamówienia jedzenia do mieszkania lub zjedzenia wspólnie posiłku.Mieszkania nie różniły się niczym od innych.Wokół bloków było dużo zieleni i ławeczek.Pomoc medyczna i możliwość zjedzenia w zasięgu każdego mieszkańca to dobrodziejstwo.Pewnie i inne usługi ale Ci państwo których odwiedzałam byli jeszcze w pełni sprawni więc z pozostałych usług nie korzystali a przeciwnie pomagali innym.Jest to na pewno lepsze jak domy spokojnej starości.Ja chciała bym mieć taki wybór.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 16-02-2008, 21:04
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 62 134
Domyślnie

Sanno...mieć możliwość wyboru między domem spokojnej starości a takim osiedlem to tak....ale dobrowolnie nie, przecież ja bym się tam zanudziła, jak wszystko gotowe i podane, prawie jak w sanatorium....no, miesiąc może bym wytrzymała...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 16-02-2008, 21:52
Anna_Maria_57's Avatar
Anna_Maria_57 Anna_Maria_57 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 1 236
Domyślnie Osiedle

Ja, tak jak Sanna, chciałabym mieć możliwość wyboru.

To dla zakochanych we wnusiach i wnuczkach babć zabrzmi okropnie - ale ja nie cierpię dzieci ganiających pod oknem i wrzeszczących.
Lubię ciszę i spokój - chociaż nadal lubię "moją" muzykę czyli rocka, ale już nie tak głośno jak kiedyś...

Wszystko zależy, jak takie osiedle wygląda, do jakiego stopnia jest "zamknięte"...
__________________

Twórzmy razem: http://www.wakacje-w-polsce.eu/
Kup ode mnie książkę...
http://www.tanie-czytanie.istore.pl/
__________________________________
"Chcesz zmienić świat - zacznij od siebie"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 16-02-2008, 22:44
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Wiecie co?

Takie osiedle mialoby sens, gdyby byly w nim te wszystkie udogodnienia, typu stolowki, lekarze etc.. ale ludzie ktorzy tam mieszkaliby.. byli w roznym wieku.. Mlodzi, sredni, starsi, zupelnie starzy i dzieci.. W takiej sytuacji moznaby wspomagac sie nawzjem..
W koncu mlodsi tez potrzebuja lekarzy i stolowek..
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 17-02-2008, 07:42
baburka's Avatar
baburka baburka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Wielkopolska
Posty: 1 416
Domyślnie

Mnie by pasowało; Seniorek w realu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 17-02-2008, 07:44
baburka's Avatar
baburka baburka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Wielkopolska
Posty: 1 416
Domyślnie

DS też mi pasuje, ale pojedynkę z łazienką muszę mieć. Swoją drogą nie wiedziałam, że to takie kosztowne locum na strość.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 17-02-2008, 07:46
baburka's Avatar
baburka baburka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Wielkopolska
Posty: 1 416
Domyślnie

Bosszz... Pomylilam akademik z DPS. ))
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 17-02-2008, 17:39
Sanna's Avatar
Sanna Sanna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Szczecin
Posty: 3 836
Domyślnie

Cytat:
Napisał bogda
Sanno...mieć możliwość wyboru między domem spokojnej starości a takim osiedlem to tak....ale dobrowolnie nie, przecież ja bym się tam zanudziła, jak wszystko gotowe i podane, prawie jak w sanatorium....no, miesiąc może bym wytrzymała...
Bogda to nie tak to są normalne mieszkania tylko jest zaplecze z którego możesz skorzystać jeśli nie będziesz miała sił lub jak ogarnie cię lenistwo.Wszystko masz blisko i możesz poprosić o pomoc.Jeśli nie to żyjesz tak jak żyłaś dotychczas i robisz wszystko co tylko zechcesz.Jeden tylko mankament że tych mieszkań nie można przekazywać komu się chce.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 17-02-2008, 23:41
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Domyślnie Dla osób potrzebujących pomocy

takie osiedla może być rajem, dla osób sprawnych fizycznie i psychicznie koszmarem /mam na myśli siebie/. Dla nmie to jest getto, starsi ludzie przeważnie nie darzą siebie sympatią /wynik moich obserwacji/ obawiam się, że można niechcący zafundować sobie horror do końca życia.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 18-02-2008, 00:14
Anna_Maria_57's Avatar
Anna_Maria_57 Anna_Maria_57 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 1 236
Domyślnie ;-) ;-) ;-)

Cytat:
Napisał Basia
takie osiedla może być rajem, dla osób sprawnych fizycznie i psychicznie koszmarem /mam na myśli siebie/. Dla nmie to jest getto, starsi ludzie przeważnie nie darzą siebie sympatią /wynik moich obserwacji/ obawiam się, że można niechcący zafundować sobie horror do końca życia.

Czy to w oparciu o obserwacje na Forum?

Mnie się zdaje, że z ludźmi w każdym wieku jest tak samo - można trafić dobrze albo źle...
__________________

Twórzmy razem: http://www.wakacje-w-polsce.eu/
Kup ode mnie książkę...
http://www.tanie-czytanie.istore.pl/
__________________________________
"Chcesz zmienić świat - zacznij od siebie"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 18-02-2008, 00:19
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Domyślnie Aniu

obserwacje z życia wzięte masz rację, że można różnie trafić ale moim zdaniem idealne byłyby osiedla o jakich napisala Asia Słowikowa.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 18-02-2008, 00:29
Betty's Avatar
Betty Betty jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Legnica
Posty: 32
Domyślnie

kilkanaście lat temu byłam na wycieczce w Lubece ( za Hamburgiem). Widziałam tam coś wspaniałego, mianowicie takie maleńkie osiedla domków jednorodzinnych szeregowych z pełną obsługą dla emerytów. Takie zakątki miały wygląd małej uliczki z malutkimi jednopiętrowymi kamieniczkami , zamkniętej trawnikiem-ogródeczkiem z pięknymi drzewami stołem i ławeczkami.Zakątek jak z bajki.A wchodziło się tam z ulicy przez bramę wjazdową . Zaraz za bramą było normalne miasto.Byłam oczarowana!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 18-02-2008, 14:01
Anna_Maria_57's Avatar
Anna_Maria_57 Anna_Maria_57 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 1 236
Domyślnie ;-)

Cytat:
Napisał Basia
obserwacje z życia wzięte masz rację, że można różnie trafić ale moim zdaniem idealne byłyby osiedla o jakich napisala Asia Słowikowa.

To by było całkiem zwyczajne osiedle, z dziećmi, psami i hałasem
__________________

Twórzmy razem: http://www.wakacje-w-polsce.eu/
Kup ode mnie książkę...
http://www.tanie-czytanie.istore.pl/
__________________________________
"Chcesz zmienić świat - zacznij od siebie"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 18-02-2008, 14:02
Anna_Maria_57's Avatar
Anna_Maria_57 Anna_Maria_57 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 1 236
Domyślnie ;-) ;-) ;-)

Cytat:
Napisał Betty
kilkanaście lat temu byłam na wycieczce w Lubece ( za Hamburgiem). Widziałam tam coś wspaniałego, mianowicie takie maleńkie osiedla domków jednorodzinnych szeregowych z pełną obsługą dla emerytów. Takie zakątki miały wygląd małej uliczki z malutkimi jednopiętrowymi kamieniczkami , zamkniętej trawnikiem-ogródeczkiem z pięknymi drzewami stołem i ławeczkami.Zakątek jak z bajki.A wchodziło się tam z ulicy przez bramę wjazdową . Zaraz za bramą było normalne miasto.Byłam oczarowana!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


To jest to!
Tak bym chciała mieszkać.... ech, pomarzyć...
__________________

Twórzmy razem: http://www.wakacje-w-polsce.eu/
Kup ode mnie książkę...
http://www.tanie-czytanie.istore.pl/
__________________________________
"Chcesz zmienić świat - zacznij od siebie"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 18-02-2008, 19:30
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 024
Domyślnie

Widziałam osiedle dla emerytów w USA: Domy, domki, trawniczki, kwiatki, staw, ścieżki zdrowia, sklep, fryzjer, coś na kształt klubokawiarni czy restauracji, stołówka, opieka medyczna. Dalej są też mieszkania tzw. apartamenty - dla słabszych z pełną obsługą pielęgniarską i z pełnym wyżywieniem.Jest również budynek duży - pewnie szpital. Nie było ogrodzenia nigdzie.
Kto czuł się na siłach, aby uprawiać ogródek - uprawiał, ale w porozumieniu z odpowiednim ogrodnikiem. Jak nie - to administracja osiedla miała umowę z fachową firmą od ogrodów i ekipa pielęgnowała rośliny. Z tego wnioskuję, że kto był w stanie i chciał pracować - mógł to robić.
Czuło się jednak "w powietrzu " kierunek wędrówki: dom >śmierć partnera> apartament > szpital... Ale czy to tajemnica?
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 18-02-2008, 20:19
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie Dla mnie życie na takim osiedlu byłoby niezwykle przygnębiające

Lubię mieć wokół siebie ludzi w różnym wieku, nie wyobrażam sobie takiej izolacji od dzieci, młodzieży i osób w tzw. wieku średnim...
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 18-02-2008, 20:22
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie Dla mnie życie na takim osiedlu byłoby niezwykle przygnębiające

Lubię mieć wokół siebie ludzi w różnym wieku, nie wyobrażam sobie takiej izolacji od dzieci, młodzieży i osób w tzw. wieku średnim...
Mieszkanie wśród osób wyłącznie starszych to jak celowe skazywanie się na zapomnienie.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Nowe czasopismo dla seniorów - komentarze Danka Ogólny 12 28-07-2021 19:08
Tajemniczy sponsor seniorów - komentarze destiny Ogólny 7 22-08-2009 15:13
Rekreacja dla seniorów - komentarze Boga Ogólny 64 11-11-2007 10:36
Rabaty dla seniorów - komentarze Zenek Ogólny 1 10-01-2007 15:28

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wył.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:31.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.