menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Finanse > Zarządzanie finansami
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 09-10-2009, 19:28
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie sprawdź swą inteligencję finansową - dla relaksu...


Sprawdź swoją inteligencję finansową:

1. Rakieta i piłka tenisowa kosztują razem 110 zł. Rakieta jest droższa o 100 zł od piłki. Ile kosztuje piłka? … zł

2. Jeżeli 5. maszynom zajmuje 5 minut wyprodukowanie 5. pudełek, ile czasu zajmie wyprodukowanie 100 pudełek przez 100 maszyn? … minut

3. Załóżmy, że jezioro porastają lilie wodne. Codziennie lilie zajmują dwukrotnie większą powierzchnię jeziora. Jeżeli zarośnięcie całego jeziora zajęło liliom 48 dni, ile dni trwało zajęcie połowy jeziora przez lilie? … dni.

4. Cegła waży 1 kg i pół cegły. Ile waży cegła?

Prawidłowe odpowiedzi podam po przynajmniej 3 postach (chyba że ktoś od razu policzy poprawnie)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 09-10-2009, 19:36
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cytat:
Napisał konris
Sprawdź swoją inteligencję finansową:

1. Rakieta i piłka tenisowa kosztują razem 110 zł. Rakieta jest droższa o 100 zł od piłki. Ile kosztuje piłka? … zł

2. Jeżeli 5. maszynom zajmuje 5 minut wyprodukowanie 5. pudełek, ile czasu zajmie wyprodukowanie 100 pudełek przez 100 maszyn? … minut

3. Załóżmy, że jezioro porastają lilie wodne. Codziennie lilie zajmują dwukrotnie większą powierzchnię jeziora. Jeżeli zarośnięcie całego jeziora zajęło liliom 48 dni, ile dni trwało zajęcie połowy jeziora przez lilie? … dni.

4. Cegła waży 1 kg i pół cegły. Ile waży cegła?

Prawidłowe odpowiedzi podam po przynajmniej 3 postach (chyba że ktoś od razu policzy poprawnie)
odp.
1. 10zł kosztuje piłka
2. 5 minut
3. 47 dni
4. 2kg.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 09-10-2009, 19:50
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

niestety... Nie wszystko jest OK
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 09-10-2009, 19:50
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał konris
Sprawdź swoją inteligencję finansową:

1. Rakieta i piłka tenisowa kosztują razem 110 zł. Rakieta jest droższa o 100 zł od piłki. Ile kosztuje piłka? … zł

2. Jeżeli 5. maszynom zajmuje 5 minut wyprodukowanie 5. pudełek, ile czasu zajmie wyprodukowanie 100 pudełek przez 100 maszyn? … minut

3. Załóżmy, że jezioro porastają lilie wodne. Codziennie lilie zajmują dwukrotnie większą powierzchnię jeziora. Jeżeli zarośnięcie całego jeziora zajęło liliom 48 dni, ile dni trwało zajęcie połowy jeziora przez lilie? … dni.

4. Cegła waży 1 kg i pół cegły. Ile waży cegła?

Prawidłowe odpowiedzi podam po przynajmniej 3 postach (chyba że ktoś od razu policzy poprawnie)


A co tu jest o finansach??
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 09-10-2009, 19:54
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

Wklejam artykuł będący odpowiedzią:


Podobne pytania (w porównaniu z oryginałem zamieniłem tylko dolary na złote oraz kij do baseballa na rakietę tenisową) zadali amerykańscy naukowcy 3428. osobom. Aż jedna trzecia badanych odpowiedziała na wszystkie trzy pytania nieprawidłowo, a zaledwie 17% udzieliła bezbłędnych odpowiedzi. Na dodatek wielu z tych ostatnich musiało się dłużej zastanowić. Zainteresowanych dalszymi wynikami badań odsyłam do pracy profesora Shane Fredericka z MIT.

Co to znaczy? Niektóre rzeczy tylko na pozór wydają się łatwe, a w istocie wcale nie są. Taką iluzję stwarza na przykład rynek kapitałowy. Wystarczy założyć sobie rachunek maklerski, wpłacić kilka tysięcy złotych (nawet mniej), zalogować się do biura maklerskiego i już jesteśmy na rynku. Tymczasem jeśli ktoś chciałby na przykład leczyć ludzi czy udzielać porad prawnych musi wcześniej poświęcić lata na żmudną naukę. Tu na pierwszy rzut oka tak jak w tych zdawało się prostych pytaniach zadanych na początku artykułu nie ma żadnych większych przeszkód.

W końcu jaka to filozofia tanio kupować i drogo sprzedawać? Tak myśli wielu nowicjuszy. Często mylą oni swoją genialność z rynkiem byka, takim jaki pojawił się w tym roku. Praktycznie każdy, kto rozpoczął swoją przygodę z giełdą w ostatnim półroczu jest na większym lub mniejszym plusie. Trudno, żeby było inaczej skoro indeks szerokiego rynku WIG urósł od dołka o 80%. Jak zawsze, w końcu nadejdzie korekta, czy wręcz wróci niedźwiedź i marzenia zostaną zweryfikowane tak samo okrutnie jak po pęknięciu bańki dotcomowej na początku dekady, czy przy pozbawieniu złudzeń „dzieci hossy” w ubiegłym roku.

Dość skrzętnie pomijane niewygodne dla biur maklerskich statystyki nie kłamią: większość graczy długoterminowo traci. Jak w takim razie znaleźć się w gronie zwycięzców? Na pewno na początku trzeba przyjąć do wiadomości, że nic nie jest takie proste jak się wydaje na pierwszy rzut oka, a najgorsze co może spotkać świeżego inwestora to zbyt wielki … sukces na początku. Wtedy często nad rozumem biorą górę emocje i chęć szybkiego wzbogacenia się zaburza racjonalne myślenie. Wiadomo, że nie ma idealnej metody inwestycyjnej i systemu pasującego do profilu wszystkich inwestorów. Na ten temat napisano tomy książek.

Jednak na pewno każdy obecny na rynku musi zacząć od poznania samego siebie i dobrania odpowiedniego sposobu inwestowania pasującego dokładnie do jego profilu. Jeden inwestor chce dokonywać co chwila transakcji i nudzi go czekanie na efekty spekulacji dłużej niż kilka godzin, a inny zupełnie odwrotnie: nie lubi gwałtownych zmian i uwielbia przyglądać się całymi tygodniami fluktuacjom na wybranej przez niego grupie aktywów. Z zasady łatwiej, co nie znaczy łatwo, zarabia się na dłuższych trendach, bo mamy czas na ewentualną korektę w razie błędu. Takiego komfortu nie mają traderzy operujący na rynkach walutowych, a jednak w gronie tych ostatnich także część regularnie zarabia.

Nie ma gwarancji, że zarobisz krocie na rynku kapitałowym. Na pewno jednak twoje szanse wzrosną im szybciej pozbędziesz się złudzeń, że zarabia się tu szybko, łatwo i przyjemnie. Tak bywa na przykład jeśli sprzedajesz jednostki funduszu inwestycyjnego w trakcie hossy, ale to dość wyjątkowe przypadki i piękne chwile nie trwają zbyt długo.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 09-10-2009, 19:56
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Zasugerowałem się w punkcie 1-szym piłka kosztuje 5zł bo 5 + 105=110
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 09-10-2009, 19:57
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

Moje uznanie!!! Teraz jest OK...

Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 09-10-2009, 20:00
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

To jest prosta matma, w pierwszym za szybko myślałem
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 09-10-2009, 20:02
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

Zgadza się. Najprostsza logika matematyczna i uważne czytanie ze zrozumieniem.
Przy okazji - arcyskuteczne w uspokojeniu przemądrzałej klasy.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 19-10-2009, 17:45
Mavronka Freydis's Avatar
Mavronka Freydis Mavronka Freydis jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Haifa(חֵיפָה)
Posty: 807
Domyślnie

Cytat:
Napisał konris
Wklejam artykuł będący odpowiedzią:
Podobne pytania (w porównaniu z oryginałem zamieniłem tylko dolary na złote oraz kij do baseballa na rakietę tenisową) zadali amerykańscy naukowcy 3428. osobom. Aż jedna trzecia badanych odpowiedziała na wszystkie trzy pytania nieprawidłowo, a zaledwie 17% udzieliła bezbłędnych odpowiedzi.

Wklejasz pytania i wklejasz odpowiedzi. Twoj autorski wklad to zamia dolarow na zlotowki i kija bejsbolowego na rakiete tenisowa.
Pozwol, ze i ja cos doloze. Tym razem z "Alegro". Do kupienia jest mlynek do pieprzenia jak kij bejsbolowy. Spiesz sie, bo wykupia.
http://www.allegro.pl/item712339598_..._71cm_c_m.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 19-10-2009, 17:52
Mag Mag jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Posty: 523
Domyślnie

Młynek do pieprzenia .....ale to metafora?
__________________
Nolens volens....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 19-10-2009, 18:06
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

Nie, to tylko prymitywna złosliwość besserwisserki
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 19-10-2009, 18:14
Mag Mag jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Posty: 523
Domyślnie

Złośliwość....być może, ale w żadnym razie prymitywna
__________________
Nolens volens....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 19-10-2009, 18:59
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

Rozumiem, że dla Ciebie może nieprymitywna... Bo nie w Twą stronę była skierowana.

Pytanie brzmi: ale po co ta złosliwość? By komuś dokuczyć? By siebie w ten sposób dowartościować?

Nie odnosisz wrazenia, iż Mavronka zawsze i wszystko wie lepiej? Ja zadałem sobie trud przejrzenia wielu jej ostatnich postów.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 19-10-2009, 19:07
Mag Mag jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Posty: 523
Domyślnie

Nie wiem, czy Mavronka wie wszystko najlepiej. Ale na pewno wie dużo. Trzeba to przyznać. Może niektóre Jej wypowiedzi są kontrowersyjne, ale mają "pazur", są merytoryczne. To mi sie podoba. Zresztą nie jestem adwokatem Mavronki, jestem na to za głupia. Ale, być może, masz rację. Pozdrawiam....i wiecej dystansu
__________________
Nolens volens....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 19-10-2009, 20:12
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

Dzięki za zrozumienie. Dla mnie jej wypowiedzi są za często pozornie merytoryczne. Wiem trochę więcej o wielu sprawach (z naukowego i życiowego doświadczenia) o sprawach, w których ona się wypowiada. Zwłaszcza, że cały czas żyję w Polsce.

Zapraszam tutaj:

http://www.klub.senior.pl/hobby-pasj...tml#post487088
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 19-10-2009, 20:18
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Moja inteligencja finansowa równa się zeru.
Chętnie poczytam ten wątek.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 19-10-2009, 20:20
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

To nie jest wątek finansowy...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 19-10-2009, 20:23
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Cytat:
Napisał konris
To nie jest wątek finansowy...
Nie???

No sam widzisz.. Sorki.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 19-10-2009, 20:27
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

Jeśli masz konkretne pytanie związane z tym podforum, a ja będę miał jakąś wiedzę na ten temat - chętnie odpowiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Sprawdź czy jesteś zagrożony otyłością Ola Dudzisz Zaproszenia 0 08-05-2008 15:21
Sprawdź wiek swojego serca - komentarze Jan Adam Ogólny 1 07-03-2008 13:05

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:01.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.