menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #6041  
Nieprzeczytane 03-01-2018, 12:23
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał zelda
Ktos wspomnial, ze przyznanie sie do ateizmu, to publiczne samobojstwo. Jestem ateistka i zyje. Byc moze ktos nawet mna gardzi, czy mi wspolczuje, ale mnie to w ogole nie obchodzi.

Odpowiem Ci słowami Platona.

Myśleć to co prawdziwe,
Czuć to co piękne,
I kochać co dobre.
W tyn cel rozumnego życia.

Bezmyślnym życiem, żyć człowiekowi nie warto. / tez Platon/

Ogromnie ubolewam, że wśród Polaków jest tak wielu bezmyślnych.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6042  
Nieprzeczytane 03-01-2018, 13:20
Bogda501's Avatar
Bogda501 Bogda501 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 990
Domyślnie

Cytat:
Napisał zelda
Ktos wspomnial, ze przyznanie sie do ateizmu, to publiczne samobojstwo. Jestem ateistka i zyje. Byc moze ktos nawet mna gardzi, czy mi wspolczuje, ale mnie to w ogole nie obchodzi.
Daj nam Boże takich samobójców... Ja też należę do tej błogosławionej grupy..!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6043  
Nieprzeczytane 03-01-2018, 13:22
Bogda501's Avatar
Bogda501 Bogda501 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 990
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Odpowiem Ci słowami Platona.

Myśleć to co prawdziwe,
Czuć to co piękne,
I kochać co dobre.
W tyn cel rozumnego życia.

Bezmyślnym życiem, żyć człowiekowi nie warto. / tez Platon/

Ogromnie ubolewam, że wśród Polaków jest tak wielu bezmyślnych.

To drugie to Sokrates..!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6044  
Nieprzeczytane 03-01-2018, 15:48
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bogda501
To drugie to Sokrates..!

Tak jest , to są słowa Sokratesa. Błędnie skojarzyłam z Platonem i Obroną Sokratesa. Ludzką rzeczą jest błądzić.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6045  
Nieprzeczytane 04-01-2018, 11:14
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 614
Domyślnie

https://www.youtube.com/watch?v=V_bdMJwbFOc
Czy czas jest szkodliwym złudzeniem? ? Piotr Koc
Nie można zapomnieć o https://www.kul.pl/files/57/working_...aciuk_2007.pdf

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 04-01-2018 o 11:33.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6046  
Nieprzeczytane 04-01-2018, 12:07
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
https://www.youtube.com/watch?v=V_bdMJwbFOc
Czy czas jest szkodliwym złudzeniem? ? Piotr Koc
Nie można zapomnieć o https://www.kul.pl/files/57/working_...aciuk_2007.pdf

Wacławie, jestem seniorką +, nauka z wyższej półki już nie wchodzi mi do głowy.Czy mógłbyś napisać coś "lżejszego" powszedniego ?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6047  
Nieprzeczytane 05-01-2018, 13:27
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 614
Domyślnie

Wankaborze ,mnie bardziej ciekawszym aforyzmem jest aforyzm wyryty na frontonie świątyni Apollina w Delfach przypisywany Sokratesowi " Poznaj samego siebie ". Poznanie to stwierdzenie jakim jesteśmy ale zaraz nasuwa nam się myśl ,czy chcielibyśmy takim być.???
Nasze myślenie oparte jest na mitach które nam zaszczepiono będąc dzieckiem "szlachetnego dzikusa" , "ducha w maszynie " prymatu ducha nad materią . Z upływem czasu mamy swoje doświadczenia życiowe które pokazują że nie jest to wszystko takie proste i muśmy swoje poglądy zweryfikować bo "dzikus" nie jest szlachetny a "ducha" zaczynamy sobie inaczej wyobrażać.

Na naszych stronach często odwołujemy się do tradycji i wiele osób zamkniętych jest na teorię ewolucji która jest widoczna nie tylko w biologi ale praktycznie w każdej dziedzinie. Dla wielu seniorów bardziej odpowiada tłumaczenie sobie nieznanego obecnością " Najwyższej istoty " i przyjęcia modeli pozanaukowych by odpowiedzieć sobie na : Dlaczego się urodziłam/urodziłem
Co będzie ze "mną" po śmierci
Jaki jest sens "mojego" życia
Czym jest świadomość.

Kiedy nam mózg nie płata figli jesteśmy z życia zadowoleni ,nasze " Ego " jest dowartościowane że "Najwyższa istota" jest naszym życiem bardziej zainteresowana od sąsiada .Kiedy mózg zaczyna źle funkcjonować ( Alzheimer) mamy przekonania że cudownie funkcje które znikły powrócą.

Na pewno dobra edukacja ma wpływ na nasze postrzeganie świata ale nie jest to dane wszystkim bo nawet słowo dobra edukacja może być różnie rozumiana .
Rozmawiać możemy o różnych sprawach też o ontologicznych pisząc o czasie inspiracją był film :Julian Barbour (PL) - Koniec czasu
https://www.youtube.com/watch?v=_Vgax_yIZoY
https://www.youtube.com/watch?v=WbUUiRdbt-s&t=13s
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6048  
Nieprzeczytane 05-01-2018, 18:09
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Wankaborze , aforyzm wyryty na frontonie świątyni Apollina w Delfach przypisywany Sokratesowi " Poznaj samego siebie ".... ,czy chcielibyśmy takim być.??? Dlaczego się urodziłam/urodziłem
Co będzie ze "mną" po śmierci
Jaki jest sens "mojego" życia
Czym jest świadomość.


Na pewno dobra edukacja ma wpływ na nasze postrzeganie świata ale nie jest to dane wszystkim bo nawet słowo dobra edukacja może być różnie rozumiana .

Wiem, że każdy temat starasz się przedstawić posługując się literaturą naukową. Ja natomiast rozważam każdy temat na podstawie mojej wiedzy i doświadczenia.
Aforyzm "poznaj samego siebie" jest bardzo mądry. Poznałam i rozumiem siebie, ale nieustająco staram się kształtować swoją osobowość. Jest ona zmienna . Panta rhei
Edukacja jest podstawą i celem godnego życia.
Powtórzę cytat Sokratesa "Bezmyślnym życiem, żyć nie warto"

Ostatnio edytowane przez wankabor : 05-01-2018 o 20:33.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6049  
Nieprzeczytane 06-01-2018, 12:14
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 614
Domyślnie

Bezmyślnym życiem żyć nie warto , zapożyczyłem twój aforyzm do poruszenia sekularyzacji , której to teorii jestem orędownikiem /z pewnymi modyfikacjami/ , po przeczytaniu kiedyś książki z socjologi religii. Orędownikami jej byli Comte ,Marx Weber Durkheim twórcy XX wiecznej teorii sekularyzacji.
Teoria sekularyzacji głosi że nowoczesność rozwój nauki doprowadzi do upadku religii i jej eliminacji z życia społecznego.
Poglądy i wnioski , które wyciągnęli jej twórcy i orędownicy nie były oparte o filozoficzne rozważaniach odrzuceniu religii jako takiej , ale na danych empirycznych z obserwacji życia społecznego i poparte rozwojem nauki.
Nowoczesność poza rozpowszechnianiem wiedzy naukowej niesie dostępności edukacji ,wzrost poziomu życia jednostki , przynosi tak samo zmiany w instytucjach społecznych jak również zmiany całych systemów. Narzędziem który zmienia religię jest oczywiście rozum , bo w świecie rozumu rozwiewają się iluzje religijne.
F.Nietzsche glosił „ Śmierć Boga” , Wolter wołał "Zniszczyć tę niegodziwość " .

Jaki jest obecnie stan sekularyzacji na świecie.?? Obecnie widzimy , wyraźny wzrost żarliwych ruchów religijnych , nie można tego nie zauważać. Media szczególną uwagę poświęcają wojującemu islamowi ale to marginalną część szerszego zjawiska .
To że ludzie zwracają się do religii , która według nich nadaje im sens i kierunek ich życiu ,to zjawisko nie musi mieć podłoża politycznego.
Mamy kościoły zielonoświątkowe i ok 400 milionów wyznawców jest to najszybszy rozwijający się ruch religijny ,Mormonów , New Age , syntezę chrześcijaństwa buddyzmu i sintoizmu w Japonii, Konfucjanizm jako religia i system etyczny odradza się w Chinach i w diasporze chińskiej na całym świecie.To samo następuje w Rosji z Prawosławiem- dziś ich święto warto przypomnieć.
Religia niekoniecznie musi doprowadzać do zeświecczenia ale może doprowadzać do różnorodności
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6050  
Nieprzeczytane 06-01-2018, 12:34
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Bezmyślnym życiem żyć nie warto , zapożyczyłem twój aforyzm do poruszenia sekularyzacji , której to teorii jestem orędownikiem /z pewnymi modyfikacjami/ ,
Teoria sekularyzacji głosi, że nowoczesność, rozwój nauki doprowadzi do upadku religii i jej eliminacji z życia społecznego.

Narzędziem który zmienia religię jest oczywiście rozum , bo w świecie rozumu rozwiewają się iluzje religijne.
F.Nietzsche glosił „ Śmierć Boga” , Wolter wołał "Zniszczyć tę niegodziwość " .


Zakłamany patriotyzm, oszuści polityczni, fałszywa religijność, zachłanny kościół i dewocja niszczą nasz naród. Ratujmy Polskę przed zagładą.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6051  
Nieprzeczytane 06-01-2018, 15:05
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Dziś na FB internauta zamieścił taki post. " Dziś Trzech Króli. Nie wiadomo ilu ich było, nie wiadomo jakie mieli imiona. Wiadomo, że pochodzili ze Wschodu. Gwiazda też pojawiła się na Wschodzie. W sumie sporo wiadomo, że nie było tak jak było. Ale co tam, przecież wiara nie jest wiedzą." :-)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6052  
Nieprzeczytane 06-01-2018, 22:20
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 614
Domyślnie

Wankaborze spokojnie nie tak emocjonalnie bo to o czym piszesz wszyscy wiedzą ale wolą się nie wychylać bo większość nasze społeczeństwa jest kunktatorska .
Trzech króli co ci to przeszkadza może być ich nawet dziesięciu ,ludzie mają wolne i nie muszą iść do pracy i się z tego cieszą.Tylko renciści i emeryci myślą o życiu wiecznym , nie wiem tak naprawdę po co ? , pozostałym jest to obojętne a jutro są sklepy otwarte i można zrobić "potrzebne" zakupy by uzupełnić zapasy .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6053  
Nieprzeczytane 07-01-2018, 09:52
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 614
Domyślnie

Nowoczesność prowadzi do różnorodności.Nowoczesność powoduje to że większość ludzi żyje w miastach do tego nowoczesne metody komunikacji internet ,telewizja kino telefony ułatwia ludziom podejście do alternatywnych rodzajów komunikacji i poznawania świata.

Kiedyś gdy rywalizowały ze sobą dwa systemy polityczne , żyliśmy jak pod kloszem i kontakty były utrudnione , obecnie jesteśmy bardziej mobilni i podążając za pracą zmieniamy środowiska i stajemy się być otwarci na różne kultury , uczestnicząc w wymianie, jako dawca lub biorca. Mamy wolny wybór począwszy od miejsca zamieszkania wybrania partnerki/partnera ,miejsca edukacji zawodu czy tradycji.

Zmienia się miejsce religii w świadomości społecznej , miejsce pewności zmienia się na miejsca opinii ,dopuszczamy stany pośrednie. Ludzie mają większą możliwość dokonywania korekt i samego rozumienia religii . Jestem katolikiem ale nie wierzę .. w dziewiczość Marii czy nieomylność Papieża. Praktykuję antykoncepcję , jestem zwolennikiem in-vitro . Religia uległa w społeczeństwie nowoczesnym dużej zmianie w tym rola kościoła .Kościoły przestają być religijnym monopolem ale stają się społecznością wiernych.
Tak jest na zachodzie , nastąpiło to już dawno u nas KK pomału jest zmuszany do stawania się stowarzyszeniami społecznymi gdzie laikat ma duże prawo głosu . Polscy hierarchowie są przeciwny demokratyzacji tej instytucji i starają się poprzez wykorzystanie możliwości represyjności państwa , zapełnić ławy kościelne. Pomagają mu w tym obecni politycy będący u władzy.

Pluralizacja religii staje się wyzwaniem dla społeczności i z tym sobie społeczeństwo amerykański czy brytyjskie od radzi , gdzie wielokulturowość jako forma społeczna istnieje od wielu lat.Pluralizm religijny jest bardziej akceptowalny niż pluralizm w fundamentach moralności.Aby o tym normalnie dyskutować musi być wyraźny rozdział Państwa od jakiejkolwiek religii . A symboli religijnych jest miejsce w miejscu kultu i tylko tu podlegają ochronie państwa poprzez prawo stanowione.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6054  
Nieprzeczytane 07-01-2018, 12:17
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Zaczerpnięte z FB. Ojciec dyrektor zgłoszony do nagrody Nobla z fizyki za poruszenie ciemnej masy przy pomocy fal radiowych. Kocham Cię FB .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6055  
Nieprzeczytane 07-01-2018, 14:43
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Wielkie siły tego świata kierują atak na Polskę /abp Jędraszewski/;

W żyłach jednych płynie zwykła ludzka krew. W żyłach drugich czysty jad. /Jerzy Owsiak/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6056  
Nieprzeczytane 07-01-2018, 18:43
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Zamiast tuczyć czarne wieprze,
Każdy niech Owsiaka wesprze.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6057  
Nieprzeczytane 07-01-2018, 19:01
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor

W żyłach jednych płynie zwykła ludzka krew. W żyłach drugich czysty jad. /Jerzy Owsiak/


.........wybitnie pasuje do ciebie,
szczególnie gdy tak pięknie i za darmo, skopałaś Weronikę
na wątku o sensie życia.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6058  
Nieprzeczytane 08-01-2018, 11:26
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 614
Domyślnie

Dobrostan-Pojęcie to obejmuje doświadczanie przez człowieka pozytywnych emocji, niski poziom szkodliwych nastrojów, a także wysoki poziom zadowolenia z życia. Wywodzi się z psychologii pozytywnej, która jako część dyscypliny psychologii koncentruje się zagadnieniu związanym z zaletami człowieka i możliwością ich doskonalenia .Z poczuciem dobrostanu bezpośrednio wiąże się pojęcie optymizmu, stanowiące istotny zasób osobisty, który wpływa na zdrowie, samopoczucie, a także sukcesy życiowe.

Czy możliwe jest porównanie wartości życia , w szczególności obarczonego ciężką i nieuleczalną chorobą , z wartością nieistnienia .Kwestia ta jest interesująca nie tylko z teoretycznego punktu widzenia , ale ze względu na rolę , jaką odgrywa we współczesnych dyskusjach na temat znaczenia i kształtu zasady niekrzywdzenia na gruncie gen-etyki , czyli etyki powoływania ludzi do istnienia . A zwłaszcza w dyskusjach dotyczących granic wolności prokreacyjnej i moralnej odpowiedzialności rodziców za jakość życia potomstwa. Problem ten stanowi ponadto istotę sporów sądowych dotyczących kontrowersyjnych roszczeń odszkodowawczych ,które wykształciły się w latach sześćdziesiątych siedemdziesiątych XX wieku w amerykańskiej praktyce sądowej . Wraz z rozwojem diagnostyki prokreacyjnej i prenetalnej tzw. Roszczeń chorych i upośledzonych dzieci z tytułu „wrongful life” (złego życia). J.Różańska http://egzystencja.whus.pl/wp-conten...-Rutkowski.pdf

To w ramach wstępu Wartość (nie)istnienia ale jest to temat szeroki i jeszcze wiele przed nami w ramach normalności i zmiany naszej mentalności wyniesionych z minionego ustroju czy małego środowiska w którym się wychowywaliśmy .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6059  
Nieprzeczytane 08-01-2018, 11:27
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Najlepszy sposób aby nie denerwowały nas czyjeś posty. Wpisać autora na listę "ignorowanych" Ja tak uczyniłam. Na mojej liście figuruje: pluto i Lila.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6060  
Nieprzeczytane 08-01-2018, 11:38
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 634
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Najlepszy sposób aby nie denerwowały nas czyjeś posty. Wpisać autora na listę "ignorowanych" Ja tak uczyniłam. Na mojej liście figuruje: pluto i Lila.

Tak mi przykro!
Z tego powodu żeś na mojej liście ulubionych na czołowym miejscu obok biskupa Ryczana i następcy.
Bo ...trudno was nie lubić

Np. te czarne wieprze były przedniej marki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:44.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.