menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Rodzina, bliscy > Rodzina bliższa i dalsza
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 25-11-2010, 19:44
Scarlett Scarlett jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 27 416
Domyślnie Nie lubię świąt


Kochająca się, szczęśliwa rodzina w komplecie, łamiąca się opłatkiem, siedząca przy wigilijnym stole, śpiewająca wspólnie kolędy – takiego obrazka życzyłby sobie chyba każdy. Dlaczego często pozostaje to jednak w sferze życzeń, a nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości? Czy Polacy cieszą się z Bożego Narodzenia? Czy to wyjątkowo rodzinne święto sprawia wszystkim radość, czy może dla wielu z nas stało się czasem wzmożonej pracy i męczącej bieganiny?

Może zabrzmi to bardzo brutalnie i naruszy wzmacnianą przez media i centra handlowe obowiązkową radość ze świąt, ale naprawdę jest wiele osób, które ich nie lubią. Nie tylko są to ci, którzy nie mają bliskich i w samotności spędzają ten czas, ale bardzo często są to osoby, dla których przyjemność z Bożego Narodzenia jest przyćmiona niekończącą się listą prac w domu, godzinami spędzonymi w kuchni i kolejkach w hipermarketach. Świąteczny szał niestety potrafi zniechęcić do radosnego przeżywania tych grudniowych dni.

Zmiana perspektywy

„Jako dziecko uwielbiałam święta. Rytualne zdobienie choinki, wyczekiwanie na prezenty, śpiewanie kolęd – wszystko to było dla mnie wielkim wydarzeniem, na które czekałam cały rok. Dziś, gdy sama mam dwoje dzieci i na mojej głowie spoczywa obowiązek przygotowania wigilii dla całej rodziny, nie potrafię się cieszyć ze świąt.” Zdanie Agnieszki podziela wiele kobiet, które najbardziej odczuwają, czym są przygotowania świąteczne. Jak jest się dzieckiem, dostrzega się wyłącznie przyjemne strony grudniowych świąt, których przeżywanie jest wtedy wyjątkowo radosne.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 25-11-2010, 19:58
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Moze nie tyle sprzątanie, kucharzenie,podawanie jest nużące , czy męczące,na tyle, aby powiedziec nie lubię swiąt,ale myślę, ze skonstatowac tak moga osoby, które straciły nadzieję, są same, są skłócone w rodzinie, przezyly tragedię....wtedy świeta sa bardzo trudne, smutne i niechciane....i nikt nie jest w stanie ich pocieszyc, bo mają szerokopojęty żal do swiata i świąt jako symbolu zwartosci rodziny, życzliwości, czasu dobroci i spokoju.....myślę, ze znaczenie tez ma orientacja religijna...ludzie głęboko wierzący inaczej tłumaczą sobie trudne sytuacje....
Miałam w życiu epizod, kiedy myślałam"Boze i co teraz..idą święta..jak je przeżyć,jak tu się cieszyc"....ale generalnie dla mnie to cuuudny czas.....z róznych wzgledów....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 25-11-2010, 22:27
bronczyk's Avatar
bronczyk bronczyk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 10 970
Domyślnie

Malwino zgadzam się, że religijność ma wpływ na stosunek do świąt. Mnie drażni ten etap przed, kiedy już od początków listopada wokół mam święta. Potem następuje przesyt dekoracji i nie bawi już tak widok Mikołaja czy choinki.
__________________
http://www.klub.senior.pl/moje/bronczyk/blog/
Juniorek- zapiski collie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 25-11-2010, 23:00
Jadzia P. Jadzia P. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Polska
Posty: 12 324
Domyślnie

Kiedy my byłysmy w wieku naszych wnuków, św.Mikołaj przychodził tylko w wigilie...przynajmniej w moim domu tak było...
Teraz dzieci od początku grudnia spotykają Mikołaja....w przedszkolu, w markecie , często nawet na ulicy....
Dlatego te bajeczne swięta nie mają już takiego uroku...jak za czasów naszego dzieciństwa....
Nie lubię tej krzątaniny....nawału pracy...
Dlatego w tym roku świeta Wielkiej Nocy spedziliśmy w domu wczasowym w Wiśle....by sie nie napracować....
I wiecie co Wam powiem....ja juz wiecej świąt nie chce spędzać w ten sposób....wolę tradycyjnie....
Nabiegam się, narobie i właśnie wtedy wiem, ze są święta....
Tam w Wisle było wszystko pieknie naszykowane i podane....ale ....jakoś nie ta atmosfera....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 25-11-2010, 23:29
slava's Avatar
slava slava jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Posty: 35 184
Domyślnie Mnie teą denerwuje ta reklama

Cytat:
Napisał bronczyk
Malwino zgadzam się, że religijność ma wpływ na stosunek do świąt. Mnie drażni ten etap przed, kiedy już od początków listopada wokół mam święta. Potem następuje przesyt dekoracji i nie bawi już tak widok Mikołaja czy choinki.

popieram Twoje zdanie w 100%. Cholera bierze na te reklamy.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 25-11-2010, 23:35
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Witam.
To zalezy jak my sami do zblizajacych sie Swiat Bozego Narodzenia podchodzimy.
Magia swiat jest tak duza,ze dla wielu rodzin,czesto rozrzuconych po swiecie jest okazja do spotkania sie,zaciesnienia czesto kruchych wiezow rodzinnych.
To kilka wolnych od pracy,zajec szkolnych dni,gdzie mozemy byc tylko dla siebie,dla najblizszych,uwolnieni od wszelkiego stresu,ktorego nie skapi nam zycie.
To wreszcie chwila,by podumac o nowonarodzonym synu bozym i jego poslannictwie na ziemi.
Z pewnoscia nie sa to swieta obzarstwa i pijanstwa,choc wielu w tych dniach traci umiar we wszystkim.

Istotna rola jest tez planowanie zakupow,podzial prac przygotowawczych do swiat.
Nie czekajmy na ostatnia chwile.Podarki mozna kupic wczesniej,potrawy jak pierogi,czy uszka,ktore sa pracochlonne tez mozna porobic wczesniej,wlozyc w torebki foliowe i do zamrazalnika.Dzis malzonka porobila pierogi z grzybami,ktore krecilem przez maszynke oraz uszka do czerwonego barszczu.Usunela z indyka i z kaczki wszystkie kosci,tak aby nie naruszyc calosci,posolila,przyprawila,owinela w folie i poszlo do zamrazarki.Duza czesc pracy odeszla.
Mamy juz z glowy.
Pomylem okna,pozakladalem w tym czasie swiateczne zaslonki,pozawieszalem gwiazdy i inne swietlne iluminacje w oknach. Wczesniej zona posiekala migdaly i orzechy.Kazdego dnia cos tam sobie przygotowuje.Upiekla ciasto z orzechami,za kilka dni upiecze makowiec,jedynie sernik bedzie upieczony w ostatniej chwili.
Nie da sie calkowicie uniknac pracy w dzien wigilii,to wiadomo.Najwazniejsze,by sobie tych swiat nie obrzydzac w trakcie przygotowan.Bo wtedy straca swoj urok.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 25-11-2010, 23:42
slava's Avatar
slava slava jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Posty: 35 184
Domyślnie Och Karol !

Cytat:
Napisał Karol X
Witam.
To zalezy jak my sami do zblizajacych sie Swiat Bozego Narodzenia podchodzimy.
Magia swiat jest tak duza,ze dla wielu rodzin,czesto rozrzuconych po swiecie jest okazja do spotkania sie,zaciesnienia czesto kruchych wiezow rodzinnych.
To kilka wolnych od pracy,zajec szkolnych dni,gdzie mozemy byc tylko dla siebie,dla najblizszych,uwolnieni od wszelkiego stresu,ktorego nie skapi nam zycie.
To wreszcie chwila,by podumac o nowonarodzonym synu bozym i jego poslannictwie na ziemi.
Z pewnoscia nie sa to swieta obzarstwa i pijanstwa,choc wielu w tych dniach traci umiar we wszystkim.

Istotna rola jest tez planowanie zakupow,podzial prac przygotowawczych do swiat.
Nie czekajmy na ostatnia chwile.Podarki mozna kupic wczesniej,potrawy jak pierogi,czy uszka,ktore sa pracochlonne tez mozna porobic wczesniej,wlozyc w torebki foliowe i do zamrazalnika.Dzis malzonka porobila pierogi z grzybami,ktore krecilem przez maszynke oraz uszka do czerwonego barszczu.Usunela z indyka i z kaczki wszystkie kosci,tak aby nie naruszyc calosci,posolila,przyprawila,owinela w folie i poszlo do zamrazarki.Duza czesc pracy odeszla.
Mamy juz z glowy.
Pomylem okna,pozakladalem w tym czasie swiateczne zaslonki,pozawieszalem gwiazdy i inne swietlne iluminacje w oknach. Wczesniej zona posiekala migdaly i orzechy.Kazdego dnia cos tam sobie przygotowuje.Upiekla ciasto z orzechami,za kilka dni upiecze makowiec,jedynie sernik bedzie upieczony w ostatniej chwili.
Nie da sie calkowicie uniknac pracy w dzien wigilii,to wiadomo.Najwazniejsze,by sobie tych swiat nie obrzydzac w trakcie przygotowan.Bo wtedy straca swoj urok.

Karolu, czy żona zgodziłaby się na wypożyczenie Ciebie na okres przedświąteczny?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 25-11-2010, 23:43
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Wiesiu
A do jakich celow?
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 25-11-2010, 23:47
slava's Avatar
slava slava jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Posty: 35 184
Domyślnie Przyjemnych

Cytat:
Napisał Karol X
Wiesiu
A do jakich celow?

No o tym co pisałeś
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 25-11-2010, 23:50
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Zona lubi piec,gotowac,a nie lubi sprzatac,wiec wiekszosc prac domowych spada na mnie.Nie jest to na zasadzie ona pracuje,ja leze i odwrotnie.
Trzeba sobie pomagac wzajemnie,to chyba logiczne?
Tu w tym kraju malzenstwo,gdzie zona wszystko,a maz nic nie utrzyma sie na dluzsza mete.
Jedynie Araby maja luz.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 25-11-2010, 23:56
slava's Avatar
slava slava jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Posty: 35 184
Domyślnie

Cytat:
Napisał Karol X
Zona lubi piec,gotowac,a nie lubi sprzatac,wiec wiekszosc prac domowych spada na mnie.Nie jest to na zasadzie ona pracuje,ja leze i odwrotnie.
Trzeba sobie pomagac wzajemnie,to chyba logiczne?
Tu w tym kraju malzenstwo,gdzie zona wszystko,a maz nic nie utrzyma sie na dluzsza mete.
Jedynie Araby maja luz.

Rozumiem,że żona raczej nie pożycza. Ja wykombinowałam tak : Pikny mąż gotowałby a Ty sprzatał,a ja leżałabym i czekała aż będzie gotowe
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 25-11-2010, 23:59
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Fajnieee.....to wykombinowalas.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 26-11-2010, 00:01
slava's Avatar
slava slava jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Posty: 35 184
Domyślnie

Cytat:
Napisał Karol X
Fajnieee.....to wykombinowalas.

to byłby przyjemny trójkącik - prawda?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 26-11-2010, 00:11
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

O swietach ma byc,nie o trojkatach.
Moja wnuczka,jesli jej podpadne,pokazuje mi paluszek wskazujacy(nie srodkowy) i mowi:
Dziadzia - nu nu nu!
Tak i ja Tobie mowie.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 26-11-2010, 00:17
slava's Avatar
slava slava jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Posty: 35 184
Domyślnie Karol nie znasz się na żartach?

Cytat:
Napisał Karol X
O swietach ma byc,nie o trojkatach.
Moja wnuczka,jesli jej podpadne,pokazuje mi paluszek wskazujacy(nie srodkowy) i mowi:
Dziadzia - nu nu nu!
Tak i ja Tobie mowie.
To miał być trójkącik przedświateczny roboczy. Myślałam, że znasz się na żartach. Przecież tu ma być śmiech i zabawa. Przynajmniej ja tak traktuję klub a nie kłótnie i spory
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 26-11-2010, 00:24
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Ja sie pisze na trojkat,ale nie bede zadowalal Twojego meza.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 26-11-2010, 00:36
slava's Avatar
slava slava jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Posty: 35 184
Domyślnie to chodziło o zabawę

Cytat:
Napisał Karol X
Ja sie pisze na trojkat,ale nie bede zadowalal Twojego meza.

Karol myślałam,żę chwyciłeś moje wygłupy. Mój mąż nie byłby szczęsliwy nawet jakbyś mu pomógł sprzątać. Jest zazdrosny.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 26-11-2010, 00:45
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Chlopa masz zazdrosnego,a mnie proponujesz trojkat,chyba bermudzki na moje nieszczescie.
W trojkacie musi byc wspolpraca i pelne oddanie sie.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 26-11-2010, 00:49
slava's Avatar
slava slava jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Posty: 35 184
Domyślnie do pracy przedświątecznej.

Cytat:
Napisał Karol X
Chlopa masz zazdrosnego,a mnie proponujesz trojkat,chyba bermudzki na moje nieszczescie.
W trojkacie musi byc wspolpraca i pelne oddanie sie.

Bermudzki absolutnie nie , bo jeszcze zaginiesz. Chłop zazdrosny, bo ma o kogo.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 26-11-2010, 00:55
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Widze,ze ma o kogo.
O swietach ma byc.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Alkomat w każdym aucie – nie tylko podczas świąt - komentarze anna49 Ogólny 22 30-06-2010 07:53
Lubię - nie lubię. wierna Eliza Różności - wątki archiwalne 205 29-05-2009 21:41
Dlaczego nie lubię ....ruskich zdzislaw.bedrylo Polityka - wątki archiwalne 106 04-01-2009 19:22
WesoŁych ŚwiĄt:) Robi śląskie 0 22-12-2008 16:23
WesoŁych ŚwiĄt!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Wielkanoc 2007 Basia. Różności - wątki archiwalne 30 14-04-2007 08:55

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 03:30.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.