menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Różności > Różności - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Różności - wątki archiwalne Różności - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 14-08-2008, 21:53
zdzislaw.bedrylo's Avatar
zdzislaw.bedrylo zdzislaw.bedrylo jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: chorzów Polska
Posty: 443
Domyślnie Lwów...moje miasto....


W sprawie alergii do ruskich moje zdanie jest jednoznaczne...Nie mam ani chęci ani potrzeby (na szczęście) ich słuchać czy oglądać...Już dosyć ,przez tyle zmarnowanych lat mieliśmy ich trawić......
Obecnie pragnę poświęcić na tych łamach coś o moim kochanym mieście Lwowie...We Lwowie od urodzenia do 1945 roku ,wraz zrodzicami ,mieszkałem
i tam chodziłem do szkoły.....Była wojna...Oboje rodziców pracowało a ja jako
jedynak byłem tzw." baciarem lwowskim " czyli chłopcem ulicy....Takie to były czasy...Trzeba było przymusowo zbierać złom ( zamiast szkoły-polecenie władz
niemieckich)...oraz jako dziecko a potem chłopak ,byłem gońcem AK...bo na takich młodocianych ,niemcy nie zwracali uwagi.......Jako dziecko uczyłem się
na tzw.kompletach -utajonych ,gdzie poznałem m.inn. co to znaczy patriotyzm
na miarę moich lat....Przerabialiśmy 5 i 6 klasę.....
Odnośnie rodziców to pragnę zaznaczyć,że mój ojciec wraz z bratem walczyli w Obronie Lwowa jako tzw."Lwowskie Dzieci"..i stąd patriotyzm był w naszej rodzinie na pierwszym miejscu.....
Lwów jest miastem gdzie na styku 4 kultur (polska-wiodąca,ukrainska i żydowska,ormiańska)...żyło się raczej spokojnie i bezkonfliktowo aż do czasów bolszewickich i niemieckich ,gdzie waśnie,nienawiść była przeogromna. To jest osob ny temat.......
Odnośnie samego miasta to raczej tak malowniczego,pięknego miasta raczej nie zobaczysz....Natura sprawiła,że miasto położone jest na 3 wzgórzach co sprawiło,że ze wszystkich stron wjeżdza się do centrum(rynku) a górująca nad miastem Góra Zamkowa i Kopiec Unii Lubelskiej sprawiają,że wewnatrz miasta widok na tarasie kopca przypomina
nieziemską panoramę....wewnątrz góra i kopiec a w koło ...domy..wieże kościołów..ulice i place.....Chodząc w koło widzi się miasto....
Miasto jest piękne...wspaniałe domy i gmachy...pomniki ( te,które pozostały),parki i skwery...Politechnika i Uniwerstytet ...oraz wspaniały..
piękny Dworzec kolejowy (czysty i bardzo zadbany).........
Niestety to tylko pozory ponieważ budynki tylko fasady mają piękne a zato
podwórza i zaplecza przypominają "ruskie porządki" ...Syf i burdel totalny...
We Lwowie byłem 4 lata temu,w mojej kamienicy chyba od czasów wojny nikt nie malował okien...bałagan...bałagan....Fasada budynku odnowiona ale
podwórko ....szkoda gadać...... Tak wygłądają prawie wszystkie budynki....
Mnie krew zalewa,że Ukraincy dostali od Stalina taki prazent ...Miasto Lwów...ale nie mogą i nie potrafią prawidłowo...po gospodarsku rządzić
takim wspaniałem miastem...Gorycz i żal i tęsknota......
__________________
zdzislaw1
  #2  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 17:41
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Czy we Lwowie mieszkaja jeszcze Polacy ?
Jezeli tak to moze by dali wzor Ukraincom jak nalezy dbac o miejsce swego zamieszkania ?
To co piszesz faktycznie napawa smutkiem,ze tak piekne przedwojenne miasto polskie dzisiaj tak a nie inaczej wyglada.
Co na to wladze Ukrainy,dlaczego za to winisz Rosjan ?
  #3  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 18:32
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Cytat:
Napisał senior A.P.
Czy we Lwowie mieszkaja jeszcze Polacy ?
Jezeli tak to moze by dali wzor Ukraincom jak nalezy dbac o miejsce swego zamieszkania ?
To co piszesz faktycznie napawa smutkiem,ze tak piekne przedwojenne miasto polskie dzisiaj tak a nie inaczej wyglada.
Co na to wladze Ukrainy,dlaczego za to winisz Rosjan ?

Senior.Mieszkają Polacy.Ale nie są właścicielami - niczego.Dosłownie.I kapelusz z głowy - przed nimi..Jak będziesz we Lwowie ,to idź do kościoła łacińskiego .Dadzą Ci adresy polskich kwater.Nie nabijaj kieszeni Ukraińcom.No i pogadaj z nimi.Zrozumiesz ,czemu Lwów tak wygląda..Zresztą po polsku dogadasz się z każdym..

Jak dla mnie ,Lwów jest bolesnym przeżyciem.Taka perła w chamskich łapach...powtarzam za panem Zagłobą tylko.
  #4  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 00:48
zdzislaw.bedrylo's Avatar
zdzislaw.bedrylo zdzislaw.bedrylo jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: chorzów Polska
Posty: 443
Domyślnie Dlaczego kocham Lwów.......

Jest dylemat...Dlaczego kocham moje rodzinne miasto Lwów...
Pierwsze to sentyment i tęsknota do tych zaułków..podwórek i uroczych zakątków....Tego się nigdy nie zapomni....
Drugie to mieszkający tam ludzie...Ja byłem we Lwowie dzieckiem i lwowskim
chłopakiem...Obcowałem z polakami,ukraincami,żydami i jako dziecko nie było kłopotu,aż do czasów wojny...Wiadomo ,psychika moja była niestety inna jak u innych dzieci...Trzy nawałnice wojenne przeszły przez te miasto..Do dzisiaj nie zapomnę bombardowań czy to niemców czy ruskich....Siedzenie w piwnicy i oczekiwanie czy na nasz dom nie spadnie bomba ( a blisko naszego domu spadła i dom poszedł w gruzy aż do samej piwnicy)...Tak miało się rozchwianą
psychikę aż do dzisiaj...to pozostanie do końca życia.....
Jeszcze to wysiedlenie w 1945 roku...i jak ja mam ich cierpieć..Komentarz pozostawiam do...........
__________________
zdzislaw1
  #5  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 01:05
kufa86 kufa86 jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 2 996
Domyślnie

Stanisław Lem był ze Lwowa.
Ładnie to opisał w opowiadaniu "Wysoki Zamek".
  #6  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 03:48
Alisia's Avatar
Alisia Alisia jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdzies w Swiecie
Posty: 472
Domyślnie

Chce czytac o" Lwowi"
Nie interesuja mnie emigmatyczne czyjes rodzinne powiazania ,chce czytac autentyczne opowiesci o miescie,o ktorym wiem tylko to co z historii,szczegolnie opowiesci miloscia do miasta wspomagane.
  #7  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 17:11
Jadzia P. Jadzia P. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Polska
Posty: 12 324
Domyślnie

Byłam kilka razy we Lwowie. Ja nie zachwycam się tym miastem tak jak osoby tam urodzone. Wiadomo, sentyment.
Kiedy rozmawialiśmy z Ukraińcami, dlaczego nic nie robią tylko niszczą.Odpowiadali nam.Jak wam się nie podoba to remontujcie, nam to nie przeszkadza . Przecież mówicie że Lwów jest wasz więc dajcie pieniądze na remont .
Oni nie przywiązują wagi do wyglądu miast, zresztą u nas teraz też mniej o to dbają. Przynajmniej tak jest w moim mieście, władze nie dbają o parki, nie robią ścieżek rowerowych....
  #8  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 17:26
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Domyślnie Nie byłam we Lwowie

chcę się tam wybrać, moi rodzice wspominali Lwów z wielkim sentymentem. Proszę piszcie, dzielcie się z nami wspomnieniami.
  #9  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 17:29
Alisia's Avatar
Alisia Alisia jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdzies w Swiecie
Posty: 472
Domyślnie

Nie zdziwie sie ,gdy autor watku juz tu nie zajrzy,ta polska podejrzliwosc i kwestionowanie wszystkiego co nie wyszlo spod klawiatury osob ...powiazanych.
M-50 wykasowala swoje wypowiedzi, ja je czytalam, ona chciala zajrzec w metryke p.Zdzislawa,nie wierzy ,ze mozna zyc tak dlugo i pamietac,albo ze bedac wtedy dzieckiem, nie moze pamietac,ona wie lepiej ,bo tam miala kiedys jakas rodzine
Miec przodkow we Lwowie to nobilitacja.
  #10  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 17:55
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Alisia
Nie zdziwie sie ,gdy autor watku juz tu nie zajrzy,ta polska podejrzliwosc i kwestionowanie wszystkiego co nie wyszlo spod klawiatury osob ...powiazanych.
M-50 wykasowala swoje wypowiedzi, ja je czytalam, ona chciala zajrzec w metryke p.Zdzislawa,nie wierzy ,ze mozna zyc tak dlugo i pamietac,albo ze bedac wtedy dzieckiem, nie moze pamietac,ona wie lepiej ,bo tam miala kiedys jakas rodzine
Miec przodkow we Lwowie to nobilitacja.
PRZESTAN, znowu robisz sie zlosliwa!
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #11  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 18:57
Alisia's Avatar
Alisia Alisia jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdzies w Swiecie
Posty: 472
Domyślnie

Cytat:
Napisał marbella123
PRZESTAN, znowu robisz sie zlosliwa!


O Lwowi,o Lwowi-prosze
  #12  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 20:11
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Palnęłam ,przeprosiłam ,autora osobiście też .Koniec tematu
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #13  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 20:17
zdzislaw.bedrylo's Avatar
zdzislaw.bedrylo zdzislaw.bedrylo jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: chorzów Polska
Posty: 443
Domyślnie Lwowskie wspomnienia....

roga Alisiu ...Jest mi trochę przykro,że ja opisuję własne,rodzinne spostrzeżenia z perespektywy,własnych sytuacji ,które miely miejsce w tym okresie ( 3 nawałnic wojennych) a Ty uważasz,ze jako stary dziadek (76 lat) opisuję "bajki"
i koloruję ówczesną sytyuację.
Otóż jeszcze moja pamięć pracuje w miarę sprawnie i obecnie jest okazja aby coś o tym powiedzieć..Proszę przeczytaj moje "Znaki Anioła" ( zobaczysz w archiwum ) ..Tam opisałem ciekawe zdarzenia z mojego życia....Pięknie pozdrawiam i zapraszam do poczytania.Zdzisław -lwowiak
__________________
zdzislaw1
  #14  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 20:29
ammi1952's Avatar
ammi1952 ammi1952 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: Grodzisk Maz
Posty: 5 177
Domyślnie

Byłam 5 razy we Lwowie jestem pod wielkim jego urokiem jak również i tamtych stron. Lwów jest na prawdę pięknym miastem o jeszcze bardziej dziurawych drogach niż nasze. Nie wiem jak jest obecnie ale ładnych parę lat temu można było stracić nie tylko resory ale i koła. A ludzie jak wszędzie Polacy bardzo śympatyczni i serdeczni a Ukraińcy różnie z nimi bywało jedni bardzo wrodzy a inni życzliwi
__________________


Kto wie czy za rogiem nie stoją Anioł z Bogiem, nie obserwuja zdarzeń i nie spełniaja marzeń
  #15  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 20:33
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Jest coś strasznie ciepłego i sympatycznego w Lwowiakach ..Zdzisławie co to za nadzwyczajny gatunek ludzi????
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #16  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 21:23
zdzislaw.bedrylo's Avatar
zdzislaw.bedrylo zdzislaw.bedrylo jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: chorzów Polska
Posty: 443
Domyślnie Daj Boże.....

Lwowskie porzekadło mówi " Daj Ci Boże..zdrowia a Matka Boska piniendzy"..
Tak to lwowiacy życzą każdemu..których lubią i szanują...Ta klasa już jest powoli na wymarciu....niestety...Takie jest życie.....Starsi co jeszcze pamiętają Lwów to im serce czasami ściska...trzyma za gardło....Tych miejsc sie nie zapomina..Zgoda żyjemy sentymentem...tęsknotą...ale to niestety wszystko......Ja bałbym się tam ponownie jechać bo krew mnie zalewa jak widziałem ulice we Lwowie gdzie główne ,reprezentatywne ulice miały nazwy
bandytów z UPA...jak Bandera..Czuprynka i inni.. a było w tym czasie ich banderowskie święto , gdzie ich " weterani wojenni " chodzili po ulicy Lwowa w mundurach UPA....( UPA mordowało polaków ,gdzie tyśiące naszych było mordowanych)..To był szczyt...cynizmu......Oni mają we Lwowie swoje Stowarzyszenie Weteranów UPA....i dlatego chyba zrezygnuję z ponownego przyjazdu do Lwowa.....Ja nie jestem nikomu wrogi...szanuję wszystkich bo wszyscy jesteśmy ludzmi,ale to co wyprawiali "rezuny UPA " to sie nie mieści w cywilizowanym świecie...Rozumię ich parcie do niepodległości ale w tak sposób.......Dlatego niestety ukrainców traktuję trochę z nieufnością..(szczególnie tych dziadków)..bo młodzi raczej nie chcą wspominać.....
__________________
zdzislaw1
  #17  
Nieprzeczytane 17-08-2008, 00:30
Alisia's Avatar
Alisia Alisia jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdzies w Swiecie
Posty: 472
Domyślnie Nieporozumienie

Ja prosze o wspomnienia,nie zrozumiales,moj wpis nie na sensu,bo Malgorzata usunela sowje madrosci,

Lubie sluchac opowieci,wspomnien z myszka, to nie bylo do Cibie,ale trudno,tak bywa,kowal zawinil cygana powiesili.


Ja nie kwestionuje prawdziwosci twoich wspomnien.

z szacunkiem - Alicja Bender.
  #18  
Nieprzeczytane 17-08-2008, 03:53
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Jak cię czytam to słyszę ten lwowski zaśpiew .Tak nie dziwię się ,że nie chcesz tam jechać .
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #19  
Nieprzeczytane 17-08-2008, 12:42
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Lwow jest -wg mnie - jednym z piekniejszych miast w Europie-niestety bardzo zaniednanym-chociaz podczas mojej bytnosci tam cos już zaczynało sie dziac.Nie zapomne mojej bytności w tamtejszej operze-przepysznej,wspaniałej-nie zapomne muzykow tejze opery grajacej dla nas -bogatych PANOW Polakow(oni to mowia z olbrzymim przekasem)-gra porownywalna z filharmonikani berlinskimi i wiedenskimi-na cholernie wysokim poziomie.I nie zapomne ichniejszego WC-potrzebe tzw fizjologiczna -do wiadra(sic)To mi troche popsulo caly koncert.Aaaa musze sie pochwalic -jestem chyba jedynaw Czestochowie posiadaczkaDyplomu mojego sp Dziadka Z odrecznym podpisem Generala Armii Wschód nadajacy temuz Dziadkowi tytul Obroncy Lwowa i nadajacy tytul Orleta Lwowskie.A-moze ktos posiada rownie taki dyplom.Posiadam rowniez zdjecia Dziadunia z Legionow
  #20  
Nieprzeczytane 17-08-2008, 12:53
aannaa235's Avatar
aannaa235 aannaa235 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Małopolska
Posty: 4 734
Domyślnie

Halo!! kobietki!! dajcie sobie na spocznij,,,kto chce niech czyta, a kto nie chce niech nie czyta, jednak każdy może wyrazić swoje zdanie na każdy temat, a złość piękności szkodzi
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Spacery, wędrówki, wypady za miasto... Bianka Hobby, pasje 37 01-10-2014 00:37
Stołeczne Królewskie Miasto Kraków Wilhelmina małopolskie 339 16-07-2008 20:11
Wrocław - miasto, które dba o seniorów - komentarze iwo1111 Ogólny 2 03-05-2008 14:26
Moje miasto krise1 Różności - wątki archiwalne 112 07-05-2007 21:08

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:44.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.