menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 03-03-2009, 22:41
Mary Grace's Avatar
Mary Grace Mary Grace jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódź
Posty: 120
Domyślnie Prawo do eutanazji


Temat bardzo poważny i kontrowersyjny,dlatego pozwolę sobie przypomnieć znaczenie słowa "eutanazja". I tak eutanazja to zabójstwo człowieka nieuleczalnie chorego na jego żądanie i pod wpływem współczucia dla niego. Problem wiecznie aktualny,mający swoich zwolenników jak i gorących przeciwników. To prawda,że pod maską ,eutanazji ,lub przy całkowitym nadużyciu jej zasad,można dokonać zabójstwa osób np. umysłowo chorych lub niedorozwiniętych. Tak to prawda, ale czy śmiertelnie chory człowiek bez szansy na wyleczenie,ma w imię tych zasad,a nie będący w pełni władz umysłowych , dokonywać żywota jak przedmiot ?
Czy matka nie ma prawa prosić o godną śmierć dla swego syna,który przez 24 lata nie daje oznak życia ? Jesteście za eutanazją czy opowiadacie się przeciw ?
  #2  
Nieprzeczytane 03-03-2009, 22:51
granny's Avatar
granny granny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: śląsk
Posty: 1 832
Domyślnie

Witaj Mary Grace, jestem za eutanazją. Wydaje mi się, że każdy z nas chciałby godnie odejśc z tego świata, dla mnie godne odejście to nie jest ból, męczarnia, udręka dla najbliższych lub wieloletnie pozostawanie w nieświadomości.
Chciałabym odejśc z tego świata szybko i po cichu, nie sprawiając nikomu bólu moim odejściem.
__________________
Istotą życia jest zdolność kochania (Paulo Coelho)
  #3  
Nieprzeczytane 04-03-2009, 07:24
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

ja juz gdzies pisałam- eutanazji w Polsce nie trzeba prawnie regulowac- NFOZ w razie smiertelnej choroby i starszego wieku, sam zadba o to. Dowiedziałam sie o tym od pacjenta , któremu lekarz nie dal chemii ani naswietlan z powodow podanych powyżej. NFOZ nie refunduje leczenia ...
  #4  
Nieprzeczytane 04-03-2009, 07:44
aannaa235's Avatar
aannaa235 aannaa235 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Małopolska
Posty: 4 734
Domyślnie

babciela - to je prawda i tylko prawda. Przeciez eutanazja w Polsce juz jest od dawna,,,tylko ukryta.
O czym tu mówić jak na specjalistów, rehabilitacje itd, czeka sie miesiacami. Ilu chorych w tym czasie umiera??
Czy ktoś zrobił takie statystyki??
  #5  
Nieprzeczytane 04-03-2009, 10:37
POLA POLA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 24 582
Domyślnie Polecam wypowiedź

z dziennika Palikota Jestem zwolennikiem prawa do śmierci: http://palikot.blog.onet.pl/

Można się nie zgadzać z autorem, ale przeczytać warto.
  #6  
Nieprzeczytane 04-03-2009, 11:35
nestor nestor jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Posty: 6
Domyślnie

Jeśli ktoś nie oglądał to polecam film
W stronę morza
Jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów roku poruszający temat eutanazji. Film jest opowieścią o życiu Ramona Sampedro (Javier Bardem), człowieka który przez prawie 30 lat swojego życia toczył walkę o... śmierć, która w jego rozumieniu była ucieczką od cierpień. Po ciężkim wypadku został sparaliżowany. Mimo, ze ot ... więcej
http://w.strone.morza.filmweb.pl/
  #7  
Nieprzeczytane 04-03-2009, 12:09
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

Uważam że eutanazja powinna być prawnie dopuszczona w Polsce.Ci co gorliwie przeciwstawiają się eutanazji to w życiu nie mieli do czynienia z przypadkami ludzi nieuleczalnie chorymi kiedy już nie działa morfina.Czy długa terapia doprowadziła do zmian mięśniowo kostnych.TV powinna pokazać jak ludzie wyglądają ci nieuleczalnie chorzy po kilku latach terapii ,ci ze świadomością i ci bez.Do tego dyskusja specjalistów lekarzy ,spokojnie bez niepotrzebnych emocji.
  #8  
Nieprzeczytane 04-03-2009, 12:24
Scarlett Scarlett jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 27 416
Domyślnie

Sporo się zaczęło pisać o tym problemie. Dyskusja rozgorzała i sądzę, że w tej kwestii nigdy nie będzie jednoznacznego zdania nie tylko u nas w Polsce ale na całym świecie.
http://www.dziennik.pl/polityka/arti...#vo te_328453
  #9  
Nieprzeczytane 04-03-2009, 12:53
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

Dobrze że zaczęto pisać o tym problemie ,zgadzam się że odpowiedz jest trudna dla tych którzy muszą podjąć decyzję o eutanazji ,szczególnie bliscy.Niektóre kraje europejskie uporały się z tym problemem Popieram stanowisko Palikota.Dla mnie poglądy Gowina są nie na tę epokę ,zresztą co można oczekiwać od ortodoksyjnego katolika.to tak jak rozmowa z talibem.
  #10  
Nieprzeczytane 04-03-2009, 13:25
Mary Grace's Avatar
Mary Grace Mary Grace jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódź
Posty: 120
Domyślnie

Oczywiście jestem za eutanazją,natomiast próbuję odnieść się do wypowiedzi Gowina i zastanawiam się ile w niej prawdy,a ile hipokryzji,czy to stanowisko to przekonania własne czy poprawność partyjna.Nie potrafię zrozumieć toku myślenia takich osób.
  #11  
Nieprzeczytane 04-03-2009, 14:03
POLA POLA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 24 582
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mary Grace
Oczywiście jestem za eutanazją,natomiast próbuję odnieść się do wypowiedzi Gowina i zastanawiam się ile w niej prawdy,a ile hipokryzji,czy to stanowisko to przekonania własne czy poprawność partyjna.Nie potrafię zrozumieć toku myślenia takich osób.
O poprawności partyjnej nie ma raczej mowy, bo niby jaka ma być, skoro w PO nie obowiązuje tu jednomyślność w wygłaszaniu opinii?
Czy Gowin jest hipokrytą? Nie sądzę, on chyba naprawdę ma takie przekonania, dość ortodoksyjne w wielu kwestiach.
Mogę to zrozumieć, mogę nawet podziwiać, ale wolę, aby tacy ludzie jak Gowin i jemu podobni nie mieli mocy decyzyjnych.

Ciekawa jestem, czy mówiłby to samo i tak samo, gdyby został sam przez 24 lata z własnym dzieckiem, które się męczy i któremu pomóc nie można.
To męka dla chorego, ale też strasznie wyczerpujące dla opiekuna zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym.
  #12  
Nieprzeczytane 04-03-2009, 15:14
Mary Grace's Avatar
Mary Grace Mary Grace jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódź
Posty: 120
Domyślnie

No,cóż zrozumieć mogę i potrafię. Ale z tym podziwianiem to już się nie zgadzam,właśnie dlatego,że jest posłem czyli osobą publiczną . Ma więc moc decyzyjną,jak powiadasz,a jednocześnie wielki wpływ na kształtowanie opinii publicznej.Na Twoje pytanie sądzę że niewątpliwie odpowie twierdząco, zgodnie z Jego tokiem rozumowania,jednak prawda będzie dla nas niedostępna,zgodnie z zasadą ,życie sobie a teoria sobie.
  #13  
Nieprzeczytane 04-03-2009, 15:29
inka-ni's Avatar
inka-ni inka-ni jest offline
Odeszła...
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: kraków
Posty: 13 448
Domyślnie

Oczywiscie jestem z autanazją,a tak Jak Babciela powiedziala hipokryzja panstwa i jeszcze raz hipokryzja.Nie udzielanie pomocy medycznej to wydawanie wroku zabójstwa.Ot cala prawda.
__________________
  #14  
Nieprzeczytane 04-03-2009, 15:43
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

W sprawie eutanazji poglądy są różne tak jak i w sprawie do aborcji. Każdy okopał się na swoim stanowisku i nie chce ustąpić. Ja jestem za prawem do decydowania o swoim ewentualnym przyszłym życiu. Może mylę nazwę "testament prawa do życia". W przypadku tej nieszczęsnej matki jestem za tym by mogła dokonać eutanazji na własnym synu.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #15  
Nieprzeczytane 04-03-2009, 16:34
POLA POLA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 24 582
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mary Grace
No,cóż zrozumieć mogę i potrafię. Ale z tym podziwianiem to już się nie zgadzam,...
Podziwiam ludzi, którzy bezwarunkowo potrafią się podporządkować nakazom religii. Ja tego nie potrafię.
Weź dla przykładu zakaz przetaczania krwi: co ważniejsze, wierność nakazowi religijnemu czy życie? Dla mnie to drugie.
  #16  
Nieprzeczytane 04-03-2009, 16:35
Jadzia_G's Avatar
Jadzia_G Jadzia_G jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Sosnowiec
Posty: 14 579
Domyślnie

Chce też swoje trzy grosze na temat matki tego chorego syna :- wszystko jest dobrze dokąd ona ma siłe i zdrowie żeby się nim opiekować, a co jak i ona zacznie niedomagać. Napewno zdaje sobie z tego sprawę i myśli perspektywicznie. Wiadomo co będzie z nim jak braknie rodziców - a ponieważ - jak stwierdziły badania nie ma dla niego żadnych szans to jestem za eutanazją (w takich drastycznych przypadkach).
  #17  
Nieprzeczytane 04-03-2009, 18:00
cba555DELL321 cba555DELL321 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Posty: 37
Domyślnie

Jestem za eutanazją w tak drastycznych przypadkach o którym jest tak głośno, choć potrafię uznać inne zdania tak w tym przypadku jak również w aborcji czy sztucznym zapłodnieniu. ale uważam, że prawo nie powinno określać w tym przupadku zasad postępowania. Dla katolików prawem jest dziesięć przykazań dla pozostałych własne zasady postępowania.
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Prawo jazdy a wiek - komentarze Basia. Ogólny 60 18-10-2009 19:36
Brytyjska telewizja pokaże proces eutanazji - komentarze Lila Ogólny 59 21-08-2009 12:37
Mam prawo baburka Społeczeństwo - wątki archiwalne 140 24-04-2009 15:05
Prawo Autorskie - Zastrzezenie Mar-Basia Książka, literatura, poezja 40 27-03-2009 14:23

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:50.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.