menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Polityka
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Polityka Komentarze i dyskusje polityczne oraz gospdarcze - globalne i lokalne. Na tym podforum nie jest możliwe bezpośrednie zamieszczanie zdjęć.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 08-06-2011, 16:49
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie Czy początek końca systemu...?


Czy początek końca systemu...?
Aby nie było wątpliwości o jaki system mi chodzi, to powiem na początku.
Pod koniec ubiegłego wieku , mieliśmy do czynienia z końcem jednych i początkiem innych systemów.
Ale, ten system, o który mi chodzi ma znaczenie światowe, bo świat na nim stoi, i jest stary jak świat.
No dobrze, nie będę już was trzymał w niepewności.

Chodzi mi początek końca systemu ekonomicznego świata, znanego jako system piniężny, lub monetarny.

Piszę dlatego początek, ponieważ pojawił się się stosunkowo niedawno, ale, ma już dzięki internetowi zasięg światowy, i nie jest to ruch poiltyczny, ani sterowany przez jakieś światowe centrum ekonomiczne, czy ONZ.
Jest to ruch o charakterze społecznym, moim zdaniem, co oznacza tylko tyle, że zarobić się na tym nie da, chociaż "dotacje monetarne " na jego rozwój są mile widziane przez organizatorów.
Nie podaję, o jaki ruch mi chodzi, bo wydaje mi się, że wszyscy już o nim słyszeli.
Mnie fascynuje dlatego, że mogę go poznać i zgadzam się z jego filozofią, choć przyznam się szczerze, że "nie wyobrażam sobie świata bez pieniądza".
A jest to jedyna droga, a raczej perspektywa świata, jeśli chce przetrwać. Chodzi , oczywiście , o ludzkość.
Zapytam jednak, jaki Ruch mam na myśli ?, i co już o nim wiecie ?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 08-06-2011, 18:00
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 634
Domyślnie

Jeśli dobrze odczytuję co masz na myśli to wygląda na to, że masz racje wieszcząc koniec dotychczasowych praktyk społecznych i ekonomicznych opartych na dotychczasowym doswiadczeniu o europejskim rodowodzie.
Świat w ciągu ostatniego 20-lecia niesamowicie przyspieszył i to co jeszcze niedawno nie było nawet fantazjami futurystów dzis funkcjonuje całkiem sprawnie w prawie każdej dziedzinie.
W końcu 30 lat temu nie przewidywalismy, że pogardzani wtedy Hindusi i Azjaci staną się centrami ekonomicznymi i technologicznymi napędzającymi światowa gospodarkę. I ze jakies spekulacyjne operacje bankowe w Korei, czy Malezji będa w stanie załamać potężny segment globalnego układu ekonomicznego. W końcu Soros jednym pociagnieciem wykończył Rosję i załamał brytyjskiego funta.
WTO wymusza zmiany w "jakości" walut nawet w Chinach. US$ juz przestaje pełnic rolę waluty swiatowej, euro zaczęło miec problemy. Czytałem kiedys w Polityce o pomyśle wprowadzania waluty globalnej.
Nie da sie ukryć, że dotychczasowe formy ustrojowe i ekonomiczne przestaja wystarczać. Wydaję się, że powoli zaczyna byc widoczny upadek dotychczasowych państw narodowych. Co widać na przykładach państw europejskich z RP włącznie.
Tak na dobrą sprawę nikt nie potrafi przewidzieć z jakimś większym prawdopodobieństwem tego co będzie za kolejne 30 lat. Ale w końcu kto 30 lat temu przewidywał serio, że dwa bloki sie rozwalą. Ruscy będą razem z NATO "uwalniać" na Polska samolot od terrorystów, czy amerykański wojskowy batyskaf będzie dokował do ruskiej łodzi podwodnej na Morzu śródziemnym na głębokości 110 m z dziennikarzami na pokładzie.
Jest szansa, że zanim opuścimy ten padół, to jeszcze nie raz będziemy mieli okazje się serdecznie zdziwić zmianami, które dotad były zupelnie niewyobrażalne.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 08-06-2011, 19:40
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie

Nixon! Wiedziałem, ze to on jak w 1973 bodajże zawiesił wymienialność dolca na złoto i zwalił w ten sposób układ z Bretton Woods z 1944 bodajże. Niemniej jjako patriota oszczędzam w peelenach... Dobra, w zloto też inwestuję...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 08-06-2011, 20:37
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie Pluto !

Cytat:
Jeśli dobrze odczytuję co masz na myśli to wygląda na to, że masz racje wieszcząc koniec dotychczasowych praktyk społecznych i ekonomicznych opartych na dotychczasowym doswiadczeniu o europejskim rodowodzie.
To nie ja wieszczę, a Ruch Zeitgeist, w którym znajduje się wspaniałe, moim zdaniem, wyjaśnienie obecnego światowego kryzysu walutowego. Zapoznałem się z tym przewodnikiem i w pełni podzielam przedstawioną tam hipotezę, tylko nie rozumiem, jak będzie funkcjował zasobowy system ekonomiczny w odniesieniu do każego z nas.
W jaki sposób będziemy zaspokajać nasze indywidualne potrzeby bez pieniędzy ?
Rozumiem, źe rozwój technologi już teraz jest w stanie zapewnić obfitość dóbr wszelkiego rodzaju, ale zmienić tak mentalność człowieka, aby "brał tylko tyle ile mu potrzeba, i dawał z siebie tyle ile tylko może" ?- tak ma być po dojściu do "horyzontu" ?

http://www.scribd.com/doc/56491801/T...#fullscreen:on

Stalińciu ! Zanim dojdziemy do "horyzontu", złoto, lub złote, się przyda. Czeka nas jeszcze, moim zdaniem, długa droga. ale...
Koniec złotego zbliża sie ?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 08-06-2011, 21:28
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazimierz
Czy początek końca systemu...?
Aby nie było wątpliwości o jaki system mi chodzi, to powiem na początku.
Pod koniec ubiegłego wieku , mieliśmy do czynienia z końcem jednych i początkiem innych systemów.
Ale, ten system, o który mi chodzi ma znaczenie światowe, bo świat na nim stoi, i jest stary jak świat.
No dobrze, nie będę już was trzymał w niepewności.

Chodzi mi początek końca systemu ekonomicznego świata, znanego jako system piniężny, lub monetarny.

Piszę dlatego początek, ponieważ pojawił się się stosunkowo niedawno, ale, ma już dzięki internetowi zasięg światowy, i nie jest to ruch poiltyczny, ani sterowany przez jakieś światowe centrum ekonomiczne, czy ONZ.
Jest to ruch o charakterze społecznym, moim zdaniem, co oznacza tylko tyle, że zarobić się na tym nie da, chociaż "dotacje monetarne " na jego rozwój są mile widziane przez organizatorów.
Nie podaję, o jaki ruch mi chodzi, bo wydaje mi się, że wszyscy już o nim słyszeli.
Mnie fascynuje dlatego, że mogę go poznać i zgadzam się z jego filozofią, choć przyznam się szczerze, że "nie wyobrażam sobie świata bez pieniądza".
A jest to jedyna droga, a raczej perspektywa świata, jeśli chce przetrwać. Chodzi , oczywiście , o ludzkość.
Zapytam jednak, jaki Ruch mam na myśli ?, i co już o nim wiecie ?

Przeszlismy przez wiekowe ewolucje. Wiele utopijnych systemow zdazylismy przerobic: komunizm - rownosc i jednolitosc dla kazdego nie zdal egzaminu. Socjalizm - widzimy jakie stworzyl problemy. Roznego rodzaju "wspolnoty" - szybko zakonczyly swoj zywot. Kapitalizm: czujuemy go w kosciach na codzien.

Obawiam sie, ze cokolwiek nie wymyslimy - homo sapiens nie zostanie zaspokojony.

Osobiscie nie wierze w idealny system, ktorzym bedzie mozna sterowac swiatem. Zawsze znajdzie sie jakas "luka", ktora wykorzystaja sprytni manipulatorzy dla wlasnych korzysci.

A tak naprawde - ile mamy lat? Nowy system - problem ten zostawiam z cala swiadomoscia nastepnemu pokoleniu. Egoizm? Z pewnoscia pewna forma ale rowniez zdrowy rozsadek, ze jeszcze sie taki nie narodzil aby kazdemu dogodzil.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 09-06-2011, 00:04
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie Marbello !

Cytat:
Przeszlismy przez wiekowe ewolucje. Wiele utopijnych systemow zdazylismy przerobic: komunizm - rownosc i jednolitosc dla kazdego nie zdal egzaminu. Socjalizm - widzimy jakie stworzyl problemy. Roznego rodzaju "wspolnoty" - szybko zakonczyly swoj zywot. Kapitalizm: czujuemy go w kosciach na codzien.
Obawiam sie, ze cokolwiek nie wymyslimy - homo sapiens nie zostanie zaspokojony.

Osobiscie nie wierze w idealny system, ktorzym bedzie mozna sterowac swiatem. Zawsze znajdzie sie jakas "luka", ktora wykorzystaja sprytni manipulatorzy dla wlasnych korzysci.

A tak naprawde - ile mamy lat? Nowy system - problem ten zostawiam z cala swiadomoscia nastepnemu pokoleniu. Egoizm? Z pewnoscia pewna forma ale rowniez zdrowy rozsadek, ze jeszcze sie taki nie narodzil aby kazdemu dogodzil.

Moim zdaniem, obecnie liczy się tylko jeden system polityczny i ekonomiczny na świecie-kapitalizm-oparty na monetaryżmie. Nawet taki system, jaki obecnie panuje w ChRL, trudno nazwać komunizmem, raczej komunizmem kapitalistycznym:władza w rękach jednej partii i kapitał w rękach państwa-partii.
Ciekawe, że ta idea, o konieczności przejścia z monetarnego systemu ekonomicznego na zasobowy system ekonomiczny powstała w kraju, gdzie , co jak co , ale kapitalizm ma najmocniejsze podstawy i jest najmocniej zakorzeniony.
Idea powstała jednak nie jako idea w umyśle jednego człowieka, lecz jako idea wielu ludzi, w oparciu o naukowe podstawy i jest "Aplikacją Naukowych Metod dla rozwiązywania problemów społecznych".
Masz rację, że homo sapiens nigdy nie zostanie zaspokojony. I oto moim zdaniem chodzi.
Ludzkość ma już dosyć idealnych systemów i raczej skłonny jestem uwierzyć, że obecny system monetarny będzie na tyle skorygowany, że nadal będzie służył ludzkości w XXI wieku, a może i dłużej.
Nie można zamykać oczu na obecne problemy społeczne takie jak: bezrobocie, marnotrawstwo zasobów naturalnych (powietrza, wody , lasów,surowców naturalnych, surowców energetycznych), zanieczyszczenie środowiska itd.
Masz rację, że zawsze znajdą się żli ludzie, którzy dla zysku będą skłonni niszczyć te surowce i środowisko, obdarowując nas niepotrzebnymi gadgetami.
Moim zdaniem, realizacja idei to sprawa następnych pokleń, ale nie wiem czy już nie pora zaczynać naukowe badania na skalę globalną.
Chiny widzę jako teren do takich experymentów na: masa ludzi, ogromny obszar, masa kultur i religii, biedni ludzie itd.
ChRL to, moim zdaniem, narazie pierwszy udany experyment skrzyżowania komunizmu z kapitalizmem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 09-06-2011, 00:38
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 634
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazimierz
Chiny widzę jako teren do takich experymentów na: masa ludzi, ogromny obszar, masa kultur i religii, biedni ludzie itd.
ChRL to, moim zdaniem, narazie pierwszy udany experyment skrzyżowania komunizmu z kapitalizmem.

Kazimierzu!
Z tymi Chinami to bylbym ostrozny. Że eksperyment to zgoda, ale czy udany, to sie zobaczy za jakis czas. To jest jednak zbyt swieże i zbyt trudne do ogarnięcia. Takze przez nich samych. Nie ma masy kultur. Jest generalnie jedna Hanów 95% te pozostałe 5% sie nie liczy. Dla nich komunizm to była tylko przejściowa forma hierachicznej formy ustrojowej praktykowanej przez tysiąclecia. | dlatego jedynym gwarantem eksperymentu jest nie tyle KPCh, co armia. Bez niej miałbyś juz totalny chaos.
Tak że ten eksperyment jeszcze nie dobiegł końca, podobnie ma sie rzecz z Indiami, Pakistanem. I tam te wpływy kultur i religii sa jeszcze bardziej wyrazistym problemem. A to jest razem z 2.5-3 mld ludzi. I kto wie czy nie znacznie wiekszy globalny problem niz Chiny.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 09-06-2011, 07:26
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał pluto37
Kazimierzu!
Z tymi Chinami to bylbym ostrozny. Że eksperyment to zgoda, ale czy udany, to sie zobaczy za jakis czas. To jest jednak zbyt swieże i zbyt trudne do ogarnięcia. Takze przez nich samych.
A mnie się wydaje, że im się uda. To wbrew pozorom mądry i mocny kraj. Poza tym maja doświadczenie na innych krajach demoludów i widza jakie rozpasanie jest w Polsce po zmianie ustroju więcej hydr niż mieczy. Przy tak mocnej władzy łatwiej jest przeprowadzić reformę z komunizmu na kapitalizm w ich wydaniu. Na pewno by powstał wielki bardach gdyby oddali władze jak w Polsce i zamiast pierwszej potęgi zaraz by wylądowali poza dziesiątką. Teraz postawili na naukę i wysłali do najlepszych szkół na świecie miliony młodych ludzi aby nie wspierać się obcymi.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 09-06-2011, 09:06
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie

Chiny mają inne pojęcie czasu i komunizm w wydaniu Mao był dla nich tylko etapem. A co do reszty - gospodarka jest na tyle rozwinięta, że zawsze będzie potrzebny jakiś miernik umożliwiający porównanie wartości różnych rzeczy. I coraz bardziej wychodzi na to, że będzie on bardziej wirtualny niz realny.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 09-06-2011, 09:30
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 634
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stalin
Chiny mają inne pojęcie czasu i komunizm w wydaniu Mao był dla nich tylko etapem. A co do reszty - gospodarka jest na tyle rozwinięta, że zawsze będzie potrzebny jakiś miernik umożliwiający porównanie wartości różnych rzeczy. I coraz bardziej wychodzi na to, że będzie on bardziej wirtualny niz realny.

Ale też inne poczucie dyscypliny i poświęcenia dla narodu i państwa. A Mao to jeszcze spotęgował.
Jeden z Chińczyków którego poznałem stwierdził krótko: Nie pracujesz na rzecz społeczeństwa i społeczeństwo nie ma z ciebie pożytku toś ....śmieciem.
Gospodarka jeszcze długo będzie musiała pracować na zaspokojenie własnego popytu. podobnie jak Indie i będzie oba te olbrzymy napędzało gospodarczo.
A co do waluty, to ona juz dzis jest w znacznej mierze wirtualna.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 09-06-2011, 11:48
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał pluto37
A co do waluty, to ona juz dzis jest w znacznej mierze wirtualna.
I nikt nie wie ile jej jest......zakopanej w słoikach
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 09-06-2011, 12:06
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie

Cytat:
Napisał pluto37
Kazimierzu!
Z tymi Chinami to bylbym ostrozny. Że eksperyment to zgoda, ale czy udany, to sie zobaczy za jakis czas. To jest jednak zbyt swieże i zbyt trudne do ogarnięcia. Takze przez nich samych. Nie ma masy kultur. Jest generalnie jedna Hanów 95% te pozostałe 5% sie nie liczy. Dla nich komunizm to była tylko przejściowa forma hierachicznej formy ustrojowej praktykowanej przez tysiąclecia. | dlatego jedynym gwarantem eksperymentu jest nie tyle KPCh, co armia. Bez niej miałbyś juz totalny chaos.
Tak że ten eksperyment jeszcze nie dobiegł końca, podobnie ma sie rzecz z Indiami, Pakistanem. I tam te wpływy kultur i religii sa jeszcze bardziej wyrazistym problemem. A to jest razem z 2.5-3 mld ludzi. I kto wie czy nie znacznie wiekszy globalny problem niz Chiny.
Pluto !

Próba zaradzenia światowej sytuacji trwa już od dawna.
Ciągle trwa pompowanie pieniędzy w system, i to na razie pomaga, ale jak
mówi ZMovement kryzys , choć zaleczony, trwa nadal. O ponownym jego wybuchu
na razie cicho, ale on ciągle nam grozi.
Mówi się o nim, jak o końcu świata i podaje kolejne daty jego wybuchu. Koniec świata 2012, druga fala kryzysu monetarnego 2012-15. To tak jak z trzęsieniem Ziemi, wiemy , żse nastąpi, tylko nie wiemy kiedy. Trzęsienia mają miejsca na styku płyt tekonicznych, kryzysy ekonomiczne w miejscach nagromadzenia największego kapitału , czyli z grubsza wiadomo gdzie i tylko dzięki nauce wiemy, że jest to nieuniknione, chyba, że świat w porę się do tego przygotuje, i zmieni coś w dotychczasowym systemie ekonomicznym.
Zasobowy system ekonomiczny ( Resoures Based Economy, RBE) jest, wg ZMovement jest jedynym lekarstwem na to, ale czy tylko jedynym ?
Nie traktuj też Chin jako królika doświadczalnego. Przykład, tak sobie podałem, bo podobieństwo RBE i KOMUNIZMU jest uderzające, przynajmniej dla mnie.
Moim zdaniem, Chiny obrały inną drogę dalszego rozwoju, a eksperymenty kulturowe, demograficzne, polityczne,, ekonomiczne przeprowadzają już od dawna. Masz rację, że społeczeństwo chińskie jest zbudowane na kształt ARMII : jest przede wszystkim zdyscyplinowane i ma jedną przewodnią siłę. Na pewno, takie kraje jak Indie, Pakistan sprawią światu jeszcze sporo niespodzianek .

Ostatnio edytowane przez Kazimierz : 09-06-2011 o 12:29.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 09-06-2011, 12:28
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie Jarosławie !

Cytat:
Napisał Jarosław II
I nikt nie wie ile jej jest......zakopanej w słoikach
Ja już jestem gotowy nie posługiwać się pieniądzem papierowym, a tym bardziej, monetą. Większość grubszych dóbr kupuję w wirtualu (allegro), lub za "plastic money" , ale drobiazgi żona kupuje po staroświecku, systemem monetarnym.
Swoje skromne zasoby trzymam w wirtualnym banku, ale czasy, kiedy będę brał "tyle mi potrzeba i dawał tyle ile mogę" są już bliskie. Jestem taki urodzony "komuch", ale nic na to nie poradzę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 09-06-2011, 13:19
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie Stalińciu !

Cytat:
Napisał Stalin
Chiny mają inne pojęcie czasu i komunizm w wydaniu Mao był dla nich tylko etapem. A co do reszty - gospodarka jest na tyle rozwinięta, że zawsze będzie potrzebny jakiś miernik umożliwiający porównanie wartości różnych rzeczy. I coraz bardziej wychodzi na to, że będzie on bardziej wirtualny niz realny.
Masz rację. Komunizm w wydaniu Mao to tylko etap w rozwoju Chin i obecny etap , to tylko etap.
Niesamowite jest dla mnie to,że w ciągu kilkudziesięciu lat , za życia mojego pokolenia, z państwa niesamowicie zacofanego pod każdym względem, stało się państwem, potęgą gospodarczą i militarną, omalże równorzędną USA.
Bardzo mi się podoba to powiedzenie pewnego Chińczyka, zacytowane przez Pluto:"Nie pracujesz na rzecz społeczeństwa i społeczeństwo nie ma z ciebie pożytku toś ....śmieciem."
U nas preferuje się indywidualizm, tam kolektywizm .
Ale, czy to jest takie ogólne nastawienie ? Mam wątpliwości. Czas pokaże, czy uda się Chińczykom zaszczepić amerykańskie zasady demokracji, czy też Amerykanie przejmą azjatycką moralność . Buddyzm, cieszy się wśród Aqmerykanów dużą estymą.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 09-06-2011, 15:00
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazimierz
Czas pokaże, czy uda się Chińczykom zaszczepić amerykańskie zasady demokracji, czy też Amerykanie przejmą azjatycką moralność . Buddyzm, cieszy się wśród Amerykanów dużą estymą.
To nie będzie ani jedno ani drugie. To będzie zmutowany ustrój z którego zaczerpną co pasuje trzymając jednocześnie cały czas łapę na władzy. A Buddyzm w Chinach to tylko kwiatek do kożucha, taki folklor i wentyl aby był większy spokój i trochę dawnych tradycji
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 09-06-2011, 18:20
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 634
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazimierz
Ale, czy to jest takie ogólne nastawienie ? Mam wątpliwości. Czas pokaże, czy uda się Chińczykom zaszczepić amerykańskie zasady demokracji, czy też Amerykanie przejmą azjatycką moralność . Buddyzm, cieszy się wśród Aqmerykanów dużą estymą.

Zasady oni już sobie szczepią. Chińska diaspora w Ameryce Pn ma się dobrze i coraz lepiej. Dołożyć trzeba H-kong i Tajwan. Technologicznie i ekonomicznie ciągną już z Zachodu co najlepsze i przerabiają je przy pomocy konfucjonizmu na własne doraźne potrzeby. Dla tych którym się marzy indywidualizm prawa jednostki, czy pełna demokracja mają obozy pracy i stryczek.
Gdyby przyjęli zasady zawarte w amerykańskiej konstytucji, to z tego molochu nie zostałoby nic. Jak w czasie wymiany poglądów za Mao i kolegi z Tajwanu.
Tym niemniej powoli bo powoli staja się częścia ogólnoświatowej społeczności coraz bardziej. Będzie to trwało bo przecie gdyby sami zlikwidowali wewnętrzne strefy to mieliby całą biedną Północ w H-kongu.
W każdym razie w każdym przyszłym rozdaniu w globalnej grze będą znaczącym graczem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 09-06-2011, 19:28
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie Pluto !

Cytat:
"System Monetarny świata jest jedynie grą. Ma niewielkie podstawy w rzeczywistości. Pojawił
się tysiące lat temu, kiedy niedobór surowców był codziennym problemem. Ludzie w tamtych
czasach musieli znaleźć jakiś sposób, żeby dystrybuować dobra i usługi, jednocześnie
wynagradzając tych, którzy pracowali by je wyprodukować. Ten monetarny system pracy
był podstawą systemu przez tak długi czas, że większość nie wyobraża sobie bez niego życia.
Niezależnie od tego jednak, mechanizmy tego systemu, zarówno strukturalne
jak i psychologiczne, stworzyły dramatyczne problemy w obrębie całego społeczeństwa,
poczynając od monetarnie warunkowanego przestępstwa i emocjonalnych wypaczeń
po nadużycia i wyzysk planety i siebie na wzajem na różnych szczeblach. Świat składa
się obecnie z serii plemiennych Mafii. Granica między tradycyjnym biznesem
a przestępczością zorganizowaną właściwie nie istnieje. Z innej strony, świat stoi
w konflikcie z samym sobą, gdyż jednostki, firmy i kraje ciągle walczą by ochronić to,
co mają i zyskać więcej, zwykle siłą i korupcją. Z jeszcze innej strony, cały świat
ma u samego siebie dług, będąc winnym komiczne sumy pieniędzy, gdy tymczasem sama
integralność struktur finansowych stoi na krawędzi rozpadu z uwagi na swoje własne słabości.
Tym niemniej, to wszystko nic w porównaniu ze znacznie silniejszą, niezauważaną siłą, która
gwarantuje ostateczny koniec systemu ekonomicznego, jakim go znamy, a zwie się
"Technologicznym Bezrobociem". Ludzie są zastępowani coraz szybciej przez
zautomatyzowane systemy, co prowadzi do katastrofy w niespotykanym wymiarze, ponieważ
jeśli ludzie nie mają pracy, to nie mogą podtrzymywać ekonomii poprzez kupowanie.
Ta rzeczywistość jest ostatecznym dowodem, że obecny system jest przestarzały i jeśli
chcemy uniknąć zamieszek na ulicach i biedy na bezprecedensową skalę, to musimy
ponownie przemyśleć nasze tradycyjne koncepcje funkcjonowania społeczeństwa
na najbardziej fundamentalnym poziomie."

W/w cytat pochodzi z tego podręcznika dla aktywistów RUCHU. Załączam go, bo wydaje mi się, że odchodzimy od tematu i zamiast dyskutować nad tym, czy grozi nam załamanie się monetarnego systemu ekonomicznego , czy też to tylko "strachy na lachy".
Dajmy spokój Chińczykom, bo , moim zdaniem, bardziej on zaszkodzi światu zachodniemu, w tym nam, bo się do niego "zapisaliśmy".
Co ty myślisz ? "Bezrobocie technologiczne" ? A tak miało być fajnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 09-06-2011, 19:51
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazimierz
Co ty myślisz ? "Bezrobocie technologiczne" ? A tak miało być fajnie.
To nic innego jak z jednej strony szacunek do pracy a z drugiej wyeliminowanie niewydajnych ludzi,którzy podejmowali prace na chwilę aby zaraz uzyskać zasiłek. Sam też postawiłem na mechanizację i komputeryzację procesów wytwórczych, bo siła ludzka ma ograniczone możliwości i potem jest ściana. Jak niektórzy za późno na to postawili to są teraz z ręką w nocniku i nigdy już nie dogonią czołówki. Warunek podstawowy trzeba mieć kapitał, bo na kredycie można się przejechać, a banki tylko czekają aby wtedy weksle sprzedać i wykupić zakład za złotówkę. To pewnie nie będzie Ci się podobać, ale taka jest prawda, niedługo ludzie będą potrzebni jako fachowcy do zarządzania nowoczesną firmą a nie mięso robocze. No chyba, że do ręcznego układania "kocich łbów" w rezydencjach, bo tego maszyna nie potrafi
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 09-06-2011, 20:43
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie

Jarosław - jak raz trafiłes w sedno, maszyny nie wszystko potrafią jeszcze....
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 09-06-2011, 21:18
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazimierz
Masz rację. Komunizm w wydaniu Mao to tylko etap w rozwoju Chin i obecny etap , to tylko etap.
Niesamowite jest dla mnie to,że w ciągu kilkudziesięciu lat , za życia mojego pokolenia, z państwa niesamowicie zacofanego pod każdym względem, stało się państwem, potęgą gospodarczą i militarną, omalże równorzędną USA.
Bardzo mi się podoba to powiedzenie pewnego Chińczyka, zacytowane przez Pluto:"Nie pracujesz na rzecz społeczeństwa i społeczeństwo nie ma z ciebie pożytku toś ....śmieciem."
U nas preferuje się indywidualizm, tam kolektywizm .
Ale, czy to jest takie ogólne nastawienie ? Mam wątpliwości. Czas pokaże, czy uda się Chińczykom zaszczepić amerykańskie zasady demokracji, czy też Amerykanie przejmą azjatycką moralność . Buddyzm, cieszy się wśród Aqmerykanów dużą estymą.

Wtrace moje dwa grosze....o Chinach, Indiach, Pakistanie i potegach ekonomiczno-technologicznych arabskich.

Obawiam sie, ze aby cokolwiek powiedziec na tematy ich struktur, relacji czlowiek-panstwo-ekonomia-religia - nalezaloby tam troche pomieszkac. A jezeli nie jest to mozliwe, porozmawiac "bez swiadkow" z lokalna ludnoscia.

Bylam w Chinach - nie dlugo, marne trzy tygodnie, zaraz po "oficjalnym" zakonczeniu ptaskiej grypy - ale nie u nich, tam ciagle trwala. Przejechalismy samochodem pare prowincji, pare tysiecy kilometrow nabilismy w kolka. Rozmawialismy z przedstawicielami roznych grup spolecznych. Wnioski byly przerazajace ale rowniez ciekawe. W Chinach ludzie zyja w dyscyplinie, obojetne co mysla i jak mysla. Wszystkie sznureczki od gory do dolu sa w rekach Armii. Rozkaz jest rozkazem, pewnego rodzaju relikwia, choc wielu Chinczykom otwiera sie scyzoryk w kieszeniu. Na tym wlasnie polega ich sila - niepodwazalna dyscyplina i sluchanie rozkazu idacego z gory. Religia jest czescia folkloru.

Wyobrazam sobie, ze dzisiaj te zasady dzialaja jeszcze silniej - dowod sa swiatowa ekonomia Nr 1. USA siedzi w ich kieszeni i kwiczy. Potrafili "rozkazem" i "posluszenstwem" u ponad miliarda obywateli uregulowac przyrost naturalny - 1 dziecko na rodzine. To jest ich najwieksze osiagniecie, bowiem zdali sobie sprawe do czego to ich doprawdzi - jezeli nie zaatakuja tego problemu.

Prawa mniejszosci etnicznych, poszanowanie prawa czlowieka - znacie sytuacje. Wielcy tego swiata poparzyli sobie na tym palce.

Ekonomia, nowoczesne techniki - jestesmy dla nich "krolikami", niewolnikami technicznymi, pracujemy dla nich - calujemy w reke jezeli laskawie zechca kupic nasze skomplikowane technologie....aby pozniej zalac nimi rynek.
Ot rzeczywistosc. Co tu mowic i glowkowac o systemach.

Indie, wlasnie wrocilam. Byly lata, ze czesto bywalam w tym kraju i sledzilam rozwoj. Nie wiele sie zmienilo. Nedza jest taka sama, przybylo troche pieniedzy, ale to jest maly procent. Pracy nie ma, a jak jest to mizerna. Setki tysiecy ludzi jest bez dachu nad glowa...i w poludniowych Indiach ciagle widac na plotach afisze z sierpem i mlotem. Bylam akurat w okresie przed-elektoralnym - nawet zrobilam pare zdjec tych plakatow, ktore z pewnoscia trzymaja na "okazje" od lat. W tym sensie nie wiele sie zmienilo.

Nie sadze, nawet nie wyobrazam sobie abysmy mieli w przyszlosci brac z nich przyklad. Niestety ten ich model ekonomiczny, systemu - potrzeba pewnie nastepnych stuleci aby cos z tego wyszlo.

Kraje arabskie - bazujace na petrolu. O tym mozna pisac godzinami. Mimo wielu "przeciw", ten model jest bardziej do przyjecia niz model Chinski, czy Indyjski.

Dyskusja i watek ciekawy ale do niczego konkretnego nie prowadzi. Bawimy sie w utopie. Lepiej spojrzyjmy rozsadnie w rzeczywistosc i okaze sie, ze jestesmy szpileczkami w stogu siana.

Troche za dlugo ale temat obszerny.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Przywracaanie systemu Naumat eSenior 11 26-02-2009 15:42

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wył.
kod HTML jest Wł.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:42.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.