menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Różności > Różności - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Różności - wątki archiwalne Różności - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 16-03-2007, 09:59
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie Wielkanocne tradycje


pisaneczki.gifświęta zbliżają się milowymi krokami! Senioritki mieszkają w różnych regionach Polski.Chciałabym się dowiedziec czegoś o tradycjach wielkanocnych w Waszych domach.Wymiana refleksji na ten temat wzbogaci naszą wiedzę. a może ktoś skorzysta i zaadoptuje nowy zwyczaj z innego regionu?
  #2  
Nieprzeczytane 16-03-2007, 10:02
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie Jak robicie pisanki?

Ja stosuje dwie metody.Pierwsza to gotowanie jajek w łuskach cebuli, wydrapywanie wzorków nożykiem do tapet i smarowanie leciutko olejem, by ładnie błyszczały.Metoda 2- naklejam na surowe jaja listki pietruszki, delikatnie wkładam w "woreczek" z kawałka starych rajstop i tak gotuję w łuskach z cebuli. Pod listkami zostają białe wzorki niby kwiatuszki.A Wy?
  #3  
Nieprzeczytane 16-03-2007, 11:11
Marylka's Avatar
Marylka Marylka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Miasto: mazowsze
Posty: 1 151
Domyślnie

Niko, zainteresował mnie Twój sposób barwienia. Czym naklejasz listki?
  #4  
Nieprzeczytane 16-03-2007, 11:18
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Jajko suche,wytarte, a listek normalnie woda przyklejam, bo woreczek je przytrzyma, można po prostu poślinić /wrzątek zabije ewentualne bakterie.Woreczek robię wycinając kwadrat z rajstop, a z obu końców zamykam gumką recepturką.Zamiast piertyszki każdy inny listek/.Można tez na czas gotowania zrobic paski z grubszych gumek.pod nimi nie barwi/
  #5  
Nieprzeczytane 16-03-2007, 23:30
Sanna's Avatar
Sanna Sanna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Szczecin
Posty: 3 836
Domyślnie

Niko wspaniały sposób napewno spróbuję ,bo gotowałm w cebuli i skrobałam ale te listeczki są bardzo ciekawe.
  #6  
Nieprzeczytane 17-03-2007, 10:40
Marylka's Avatar
Marylka Marylka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Miasto: mazowsze
Posty: 1 151
Domyślnie

Niko, dziękuję.Nigdy o takim sposobie nie słyszałam a jest prosty lecz oryginalny. Napewno wypróbuję. Pozdrawiam.
  #7  
Nieprzeczytane 17-03-2007, 17:58
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 61 856
Domyślnie

Niko... Swietny i prosty sposób, a przy tym nie zajmuje dużo czasu, którego zawsze brakuje przed świętami. Ja też tylko gotowałam w łupinkach cebuli, a póżniej wyskrobywałam różne wzorki. Ostatnio naklejałam też takie samoprzylepne.
Pozdrawiam
  #8  
Nieprzeczytane 19-03-2007, 13:41
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Ostatnio przeczytałam, że można gotować jajka w liściach czerwonej /czy jak inni mówią -modrej/ kapusty.Jeszcze nie próbowałam, ale to na pewno zrobię.Będzie urozmaicenie.
  #9  
Nieprzeczytane 19-03-2007, 20:49
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 61 856
Domyślnie

Ciekawe jaki wyjdzie kolor.... wg mnie to chyba niebieski... ale można spróbować, zawsze to coś innego...
  #10  
Nieprzeczytane 19-03-2007, 21:20
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie Do Bogdy

pisaneczki.gifnapisz koniecznie ,jak wyszły,podejrzewam ,że kolor będzie z rodziny różowatych, ale to jakies urozmaicenie.Próbowałam farbowac w młodym zytku-nie wyszło.a Ty jak robisz pisanki?
  #11  
Nieprzeczytane 20-03-2007, 19:05
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 61 856
Domyślnie

Miła Niko.... ja to po najmniejszej linii oporu...łupinki z cebuli, a jak mam póżniej trochę czasu to coś tam wydrapię. Próbowałam kiedyś z woskiem, ale to była masakra... wszystko upierniczone... a na jajkach, delikatnie mówiąc ...picasso... Tak że przeważnie są tylko czerwone. Ale z drugiej strony to żal póżniej zjadać takie arcydzieła...
  #12  
Nieprzeczytane 20-03-2007, 19:29
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie wosowane pisanki

pisanki i bazie.gifpamiętam ,jak mój tatuś robił pisanki woskiem bez upaprania się- w koniec niezastruganeo ołówka wbijał szpilkę, jej metalowy łebek zanurzał w rozgrzanym wosku nanosił krople, z których powatawał wzorek.Po wyschnięciu wkładał dopiero do cebuli.W czasie gotowania wosk odpada i zostawia jasne wzorki.Nie ma żadnego bałaganu.
  #13  
Nieprzeczytane 21-03-2007, 13:55
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Żałuję, że prośba o podzielenie się informacjami na temat tradycji wielkanocnych w Waszych domach nie doczekała się odzewu....czyżby komercja zastąpiła pielęgnowanie dawnych obyczajów? Nie wierzę..
  #14  
Nieprzeczytane 21-03-2007, 14:33
iwo1111's Avatar
iwo1111 iwo1111 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Posty: 2 223
Domyślnie

Niko, dzięki za pomysł ze szpilką w ołówku
Niby takie to proste, a jakoś nigdy na to nie wpadłam. Wykorzystam na pewno
Jeśli ktoś chciałby poznać Wielkanocne zwyczaje na Warmii, to podsyłam linka http://www.domwarminski.pl/content/view/559/733/
__________________
  #15  
Nieprzeczytane 24-03-2007, 10:56
krise1's Avatar
krise1 krise1 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: Police-zach.pom
Posty: 406
Domyślnie

U nas w domu to mój mąż maluje jajka, właśnie tą metodą. Na patyczku, po obu końcach ma wbite gwoździki, z jednej strony z małym łepkiem, a z drugiej z dużym i gorącym woskiem nakłada na ugotowane jajka wzorki. Po namalowaniu wzorków, jajka są wkładane do farbek, po wyjęciu z farbki, zeskrobuje delikatnie wosk i wychodzą śliczne pisanki. Podaję stronę dla tych którzy lubią majsterkować, ozdoby świąteczne.
http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,1111...,58701479.html
__________________
-Wiek dojrzały zaczyna się wtedy,
kiedy człowiek zdaje sobie sprawę z tego.
Zapraszam na bloga
  #16  
Nieprzeczytane 27-03-2007, 14:17
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie święta za 10 dni

kurczak i jajka.gif już za 10 dni święta i będziemy wołać :"Alleluja! Alleluja! Chrystus zmartwychwstaje! dobywajcie koszyki na święcone jaje!".Lśnią w słońcu wymyte okna, pachną świeżością wyprane firanki i zasłony.Kto u Was trzepie dywany?Czy Wasi panowie uczestniczą w przedświątecznej harówce?A dorosłe wnuczęta- czy wyręczają babcie, czy czekają na gotowe?
  #17  
Nieprzeczytane 27-03-2007, 15:59
destiny's Avatar
destiny destiny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Posty: 12 004
OK zajączek i jajeczka

Cieszę sie na te święta, zawsze to okazja do odnowienia domu na przyjęcie Zmartwychwstałego...
Cieszy mnie wiosenna pogoda, bo wtedy jest zielono i słonecznie ...i chce się żyć !!!

Zając i jajo.gif

A ja lubię jajeczka kolorowe, bez ozdób ( a może to dlatego, że nikt nie umie tego robić ? )
__________________
You never have this day again...
  #18  
Nieprzeczytane 30-03-2007, 15:07
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie pisanki

jednokolorowe też są śliczne, ale może skorzystasz z naszych sposobów, które opisałyśmy w tym wątkukurczak i jajka.gif
  #19  
Nieprzeczytane 30-03-2007, 15:09
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

a propos świąt- kto ma przeois na mazurek na innym spodzie niż kruche ciasto?Poszukuję pilnie
  #20  
Nieprzeczytane 30-03-2007, 20:47
Sunshine's Avatar
Sunshine Sunshine jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2006
Miasto: Krakow
Posty: 2 041
Domyślnie Na Wielkanoc

Dla mnie najważniejszą ozdobą Wielkanocnego mieszkania są żywe kwiaty-głównie tulipany,w kazdej ilości.Teraz są takie piękne odmiany w całej gamie kolorów.
A co do jajeczek,to też pewnie z braku umiejętności,preferuję jednobarwne w różnych odcieniach brązu gotowane w łuskach cebuli,za to w pięknym srebrnym koszyczku /jeszcze z domu mojej prababci/.

[url=http://imageshack.us][/
 

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:43.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.