menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > eSenior
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

eSenior Komputer, internet, telekomunikacja - tu prosimy o pomoc i pomagamy rozwiązać problemy związane z obsługą komputera i korzystaniem z internetu. Dyskusje na temat korzystania z internetu, dzielenie się nowymi odkryciami. Zapraszamy też do zadawania ogólnych pytań i udzielania odpowiedzi w serwisie www.senior.pl/porady/Komputery-Internet przy czym pytania związane z forum i KSC prosimy zadawać na forum :)

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 22-11-2009, 15:56
eledand's Avatar
eledand eledand jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: opolszczyzna
Posty: 22 932
Nie Witam serdecznie.

Ale teraz się głąb i osioł odezwał.
Stefan ja nie umiem sobie poradzić z dyskiem nie moim,tylko w Dysku C ponoć mam wszystko a powinno to być na Dysku D.Poza tym Foldery czy pliki czy inny diabeł ,jak do tego to powklejac.Juz cxały Boży dzień szukam w pomocy e-senior,ale nie znalazłam.Stefan może podaj mi prosze strony to powoli się tym zajme.Czyli na moim kompie gorzej aniżeli na miejskim śmietniku.Na razie taką pomoc potrzebuje i dzięki Tobie za cierpliwość.
Kupiłam 4 książki i co nic konkretnego nie jest wytłumaczone,dla starych tępaków jak ja.
__________________
http://ewefew.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #22  
Nieprzeczytane 22-11-2009, 16:16
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 741
Domyślnie Do Komisława

Może to Ci pomoże:

"
RE: Konfiguracja serwera Apache do MySQL
Najlepiej zainstaluj sobie skonfigurowany serwer np. VertrigoServ. Unikniesz wtedy problemów z konfiguracją." - pochodzi stąd: http://forum.pcformat.pl/thread-106688.html

I jeszcze to: http://www.websolutions.na8.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=54:ja k-zainstalowa-i-skonfigurowa-wasny-serwer-www&catid=46:php&Itemid=61
Wejdź proszę z tym problemem na któryś z wątków pomocowych na forum. Tam się ktoś odezwie.
Pozdrawiam.
S.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #23  
Nieprzeczytane 22-11-2009, 16:36
KKangaroo KKangaroo jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Posty: 223
Domyślnie

Cytat:
Napisał eledand
Ale teraz się głąb i osioł odezwał.
Stefan ja nie umiem sobie poradzić z dyskiem nie moim,tylko w Dysku C ponoć mam wszystko a powinno to być na Dysku D.Poza tym Foldery czy pliki czy inny diabeł ,jak do tego to powklejac.Juz cxały Boży dzień szukam w pomocy e-senior,ale nie znalazłam.Stefan może podaj mi prosze strony to powoli się tym zajme.Czyli na moim kompie gorzej aniżeli na miejskim śmietniku.Na razie taką pomoc potrzebuje i dzięki Tobie za cierpliwość.
Kupiłam 4 książki i co nic konkretnego nie jest wytłumaczone,dla starych tępaków jak ja.
Po pierwsze nie można tak pisać, jak napisałaś na początku.
Stefan uzupełni to co napiszę, bo ja jak zawsze polecę na chybcika i chaotycznie. 'Studentów' swoich jak czegoś nie wiedzą walę w łeb
Na ogół dysk D jest partycją nie Patrycją jednego dysku, tylko podzielonego na części C , D ew. dalsze.
Ważne rzeczy powinno się trzymać na partycji D, bo w przypadku gdy system (windows) padnie (z różnych powodów) wtedy, żeby przywrócić funkcjonowania komputera formatujemy partycję C ( czyścimy - usuwamy wszystko co na nim było) i instalujemy system na nowo, komputer pięknie działa tylko diabli wzięli wszystkie nasze rzeczy (zdjęcia, dokumenty, filmy, programy).
Ażeby tak się nie stało trzeba zapisywać nie tam gdzie chce komputer tylko gdzie my chcemy, nie mamy maszyny po to, żeby nami rządziła tylko odwrotnie. A jak tak już się stało, możemy to naprawić. Jak to zrobić?:
1. Otworzyć C:\ , otworzyć D
2.najechać myszką na dolny (niebieski?) myszką i i kliknąć prawym rzyciskiem myszy, rozwinie się lista poleceń i najechać 'okna sąsiadująco w poziomie' Oba okienka - widoki dysku C i D ułożą nam się ładnie na ekranie.
3. teraz zależy jak tam masz poukładane, jak w folderach to złapać prawym klawiszem myszy folder z dysku C , przeciągnąć na D, znowu rozwinie się lista poleceń - kliknąć na przenieś tutaj.
Należy pamiętać, żeby nie przeciągać folderów systemowych, takich jak :
- Program files
- Windows
Moje dokumenty można przenieść.
Może narazie tyle. Ale ja nie mam talentu do nauczania
Odpowiedź z Cytowaniem
  #24  
Nieprzeczytane 22-11-2009, 20:35
zynagra's Avatar
zynagra zynagra jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: warszawskie
Posty: 866
Smutny

STEFANIE Ich kenne die witze,postaram się poprawić w tym względzie .Ale nigdy nie uważałam się za znawcę komputera i jeszcze wiele błędów przedemną.
__________________
Smutno cieszyć się w samotności.
*****
Gotthold Ephraim Lesing.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #25  
Nieprzeczytane 22-11-2009, 21:22
zynagra's Avatar
zynagra zynagra jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: warszawskie
Posty: 866
Domyślnie

A teraz dobrze widać?Stefanku a mnie wystarczyły tylko okularki bez lupki hi,hi.pa.pa.
__________________
Smutno cieszyć się w samotności.
*****
Gotthold Ephraim Lesing.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #26  
Nieprzeczytane 22-11-2009, 22:24
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 741
Domyślnie

Grażynko, widok jak na dłoni!. Aż za dobrze!. Widzę 6 zakładek pod etykietą medyczne.
Ale tym razem zrzut jest za szeroki i nie mieści się w szerokości ekranu. Monitora 19".
Dla tych co mają 21-calowe może to i dobrze.
Dobre, graniczne wymiary obrazka to 1024x768 (szerokość x wysokość). Takie maksymalne łapie Screenshotek i często trzeba pomniejszać.
Dobrze to się robi w ImageBanana, ale w TinyPic chyba też. Twój ma 1280x768.
Ale postępy robisz, gratuluję.
Teraz weź się za ScrapBooka. Zobaczysz jak to łatwo się robi. Łatwo i przyjemnie.
Pozdrawiam. Dobranoc.
S.

Ostatnio edytowane przez Stefan : 23-11-2009 o 06:06.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #27  
Nieprzeczytane 23-11-2009, 09:04
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 741
Domyślnie Przywracanie systemu

Na ten temat napisał instrukcję Kazik w "Pomogę każdemu cz.2", posty #49 - 54. Oto link: http://www.klub.senior.pl/esenior/t-...age3-3816.html
Instrukcja jest dokładna, kolejne kroki pokazane na zrzutach ekranu.
Funkcję Przywracanie systemu mamy wbudowaną w system komputera.
W Windows XP Professional ścieżka dostępu jest następująca: Start -> Wszystkie programy -> Akcesoria -> Narzędzia systemowe.
(przypuszczam, że w Viście ścieżka się nieco różni).

Sens tworzenia tzw. Punktu Przywracania Systemu wyjaśnia poniższy zrzut:



Punkty Przywracania systemu zapisywane są w 3 przypadkach:
- komputer automatyczne sam je tworzy,
- pewne programy, jak Revo Uninstaler czy CCleaner tworzą je przed odinstalowaniem jakiegoś programu,
- użytkownik sam je może tworzyć.
I oczywiście użytkownik sam może je przywracać, w dogodnym dla niego momencie (dniu). Opisano to w powyższym oknie.

Powrót do wcześniejszego stanu jest b.prosty. Sprowadza się - po kliknięciu "Dalej" - do wyboru daty, sprzed której stan naszego komputera zostanie przywrócony.
Pokazuje to poniższe okno:



Punkty przywracania to te wytłuszczone. Jest ich u mnie jak widać 4.
W kalendarzyku widzimy, że w dniu 22.XI (wczoraj) wprowadzone zostały (automatycznie przez komputer) dwie aktualizacje dla programu Avg8 (mojego antywirusa).
W pozostałych dniach ja odinstalowałem jakieś programy, co zapisał Revo Uninstaller.

Po kliknięciu "Dalej" pokazuje się trzecie okno:



W oknie tym użytkownika informuje się:
- do jakiego dnia cofnął stan swojego komputera,
- że może być spokojny o swoje dane, nic nie utraci,
- ażeby pozamykał programy, na których aktualnie pracuje.

Kliknięcia "Dalej" i OK kończą przywracanie.
Teraz można się spodziewać, że jakieś szkodliwe zmiany, które w międzyczasie (tzn. przed przywróceniem) wprowadzone zostały do systemu - zniknęły.
Jak to sprawdzić. Najlepiej wrócić na stronę, na której coś źle się działo.
Kliknąć "Odśwież", i.. ..zawołać hurra!
Przycisk "Odśwież" jest w menu głównym, obok "Wstecz", "Do przodu", - to w Firefoxie.
A w IE na samej górze po prawej, ikonka - zielone, przeciwne strzałki.


Uwaga. Przywracanie systemu tą metodą należy przeprowadzić dopiero po wyczerpaniu innych możliwości.
Najpierw należy kolejno wypróbować:
1) cofnąć jakąś ostatnio wprowadzoną zmianę, (np. wyłączyć ostatnio zainstalowany program)
2) wyłączyć i włączyć przeglądarkę
3) wyłączyć i włączyć komputer
4) zresetować komputer
5) zrobić skanowanie rejestru, (np. za pomocą CCleanera - ma taką funkcję)
6) zrobić Defragmentację (za pomocą Defragglera).

Uwaga2. Profilaktycznie, należy czynności 5) i 6) wykonywać co 2 - 3 tygodnie. Aby przekonać się, że komputer stał się "żwawszy".
Powodzenia. Pozdrawiam.
S.

Ostatnio edytowane przez Stefan : 24-11-2009 o 06:01.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #28  
Nieprzeczytane 23-11-2009, 09:37
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 741
Domyślnie Jak zadbać o bezpieczeństwo komputera

O zagrożeniach dla komputera napisałem w poście # 478: http://www.klub.senior.pl/esenior/t-...ge24-3816.html
oraz w poście # 150: http://www.klub.senior.pl/esenior/t-...age8-4691.html

Dzisiaj resume oraz parę praktycznych wskazówek nt. potrzebnych programów.
Oprócz dobrego programu antywirusowego (polecam NOD32, a także AVG Free 8.5), ale takiego, który samoczynnie się aktualizuje, należy mieć włączony systemowy firewall.

Rejestr komputera trzeba od czasu do czasu CZYŚCIĆ i PRZESKANOWAĆ.
Do tej podwójnej roli doskonale nadają się CCleaner i Odkurzacz,
Oraz wskazany przez Kazika Live OneCare: http://onecare.live.com/site/pl-pl/default.htm

Co jakiś czas (np. co 2 - 3 tyg.) trzeba wykonać DEFRAGMENTACJĘ dysków.
Najlepiej do tego celu nadaje się Defraggler 1.11 (systemowy jest nieskuteczny).

Natomiast w sytuacji, gdy zawiodą nas wszystkie programy zabezpieczające (systemowe jak i zainstalowane), pozostaje wykonać
PRZYWRACANIE SYSTEMU.
Umiemy już to robić, niedawno napisałem na ten temat w poście # 27 niniejszego wątku.

Mam jeszcze dwie wypraktykowane propozycje dla Was.
Otóż podobnie jak u mnie, nad bezpieczeństwem Waszego komputera dodatkowo mogą jeszcze czuwać programiki:
Co to za plik oraz WOT.

Ten pierwszy – Co to za plik, "wskakuje" zawsze do menu kontekstowego otwieranego (też instalowanego) programu, i tak właśnie pyta.
Gdy się najedzie nań kursorem otwiera informacje o stronie. Z wiarygodnych źródeł. I czy jest bezpieczna..

Natomiast ten drugi - WOT, podczas wyszukiwania w Google, przy stronach internetowych umieszcza ikonki: czerwoną – że niebezpieczna!, albo zieloną – że bezpieczna.
WOT trzeba zainstalować jako Dodatek do Firefoxa.

Jest jeszcze jedna ważna sprawa - komputera nie wolno przeciążać. To znaczy: wywalać z niego niepotrzebne już programy (np starych wersji), nie "chomikować", , nie dublować, nie przedobrzać.
Stosując ww. porady, unikniemy problemów z komputerem.
Pozdrawiam. S.

Ostatnio edytowane przez Stefan : 24-11-2009 o 06:00.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #29  
Nieprzeczytane 23-11-2009, 10:12
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 741
Domyślnie "Sprzątanie" CCleanerem, czyli usuwanie zbędnych plików

Sawana napisała: "...zainstalowałam CCleaner.Przy otworzeniu i chęci uruchomienia programu ,otworzyło sie takie okienko.Co to znaczy? O jakie pliki chodzi?"
Zapewne o te okienka Ci chodziło:


Chodzi o zbędne pliki spowalniające komputer. Pisałem o tym oraz pisali E-ASYSTENT w poście # 11 http://www.klub.senior.pl/esenior/t-...kurs-3960.html

Śmiało klikaj na "Analiza", potem na "Uruchom Cleaner".
W małym okienku kliknij na "OK". I zamknij okno ("x" w rogu u góry).

Powodzenia. S.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #30  
Nieprzeczytane 23-11-2009, 10:27
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 741
Domyślnie cd. "Sprzątania"

CCleaner jest naprawdę rewelacyjny. Jest bardzo prosty, łatwy i skuteczny.
W ciągu jednej sesji (czyt. "posiedzenia") przy komputerze, nazbiera się w nim nawet kilkadziesiąt,
a nawet ponad 100 MB zbędnych plików.
Są to pliki tymczasowe, ciasteczka, grafika, pliki w koszu, itp. Pozostawione - "zamulają" komputer.
No to wyobraźcie sobie ile tego uzbiera się po kilkunastu, czy kilkudziesięciu dniach.
Można to wprawdzie usunąć przez Mój komputer z każdego dysku z osobna, albo przez Opcje internetowe - ale ręcznie.
I trzeba wtedy "główkować" czy usunąć ciasteczka (cookies), a tymczasowe (temporary) zostawić. Czy usunąć jedne i drugie, czy wcale..
A CCleaner zrobi to za jednym zamachem, w 3-4 ruchach.
Nie wiele mu ustępuje (a może nawet lepszy jest) Odkurzacz (o nim jeszcze napiszę kiedyś).
Ale to na inny raz.
I o Defragmentacji nie wolno zapominać, (np. co 2 - 3 tygodnie)
Pozdrawiam.
S.

Ostatnio edytowane przez Stefan : 24-11-2009 o 05:59.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #31  
Nieprzeczytane 23-11-2009, 13:52
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 741
Domyślnie DEFRAGMENTACJA - pogramem systemowym

Cytat:
Forumowiczka kiedyś napisała: "czy jak sobie zainstaluję tego CCleaner 2.16, to już będę mogła odpuścić sobie defragmentację.
Bo jeśli tak, to ja zaraz to zrobię."


Oczywiście, że nie. To dwie różne rzeczy.
CCleaner "sprząta", t.zn. wywala z dysku rzeczy niepotrzebne, takie jak pliki tymczasowe, cookies, historię, kosz.

Defragmentator układa na dysku pliki we właściwych katalogach, przez co ułatwia głowicy czytnika szybki dostęp do nich.
Wykrywa też na dysku błędy i uszkodzenia.

Windows XP (podobnie jak Vista) ma defragmentator wbudowany w system.
Pisałem o tym w postach # 150 i 351 "Pomogę każdemu cz.3": http://www.klub.senior.pl/esenior/t-...9843-4691.html

Defragmentator systemowy nie działa dobrze. Pisano o tym w Komputer Świat 17/2009.
Ale można zainstalować sobie inny, o nazwie Defraggler 1.11, (nowsza wersja 1.14).
Jest on najlepszy w tej kategorii (wygrał w testach opisanych w ww. piśmie).

Ale najpierw jak działa defragmentator systemowy.
Ażeby go znaleźć i otworzyć należy iść: Start -> Wszystkie programy -> Akcesoria -> Narzędzia systemowe.

Otwiera się okno z dyskami lokalnymi, w którym zaznaczamy ten do defragmentacji (tu pokazuję dysk C ).
Klikamy "Analizuj".
Dość szybko pokazuje się stan dysku przed defragmentacją.
Następnie klikamy na "Defragmentuj".
Rozpocznie się właściwy proces, który trwa znacznie dłużej (nawet kilkanaście godzin przy dużych dyskach).
Po jego zakończeniu pokazuje się stan poprawiony - pliki zostały zdefragmentowane.
Oznacza to, że rozczłonkowane fragmenty plików zostały scalone, a następnie umieszczone we właściwych katalogach.

Stan dysku "czystego", po niedawno przeprowadzonej defragmentacji, wygląda jak na poniższym screenie.
Pojawi się też następująca informacja:






Wizualnie również można stwierdzić, że nie ma na tym dysku plików pofragmentowanych - zaledwie dwa czerwone prążki, pliki (te niebieskie) są ciągłe, nie poprzerywane.
Nie ma sensu defragmentować.

Jednak gdy użyłem Defragglera 1.11, on ujawnił kilka procent plików pofragmentowanych.
O tym w następnym poście.
A według Komputer Świat 17/2009, konieczna jest defragmentacja, gdy pofragmentowanie wynosi więcej niż 10%.

Jeszcze uwaga. Defragmentacji nie należy wykonywać gdy pracuje się na komputerze.
I to jest kłopot dla mających duże dyski (mój jest mały, zaledwie 20,74 GB.)
S.

Ostatnio edytowane przez Stefan : 23-11-2009 o 15:53.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #32  
Nieprzeczytane 23-11-2009, 15:16
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 741
Domyślnie DEFRAGMENTACJA - programem Defraggler

W Komputer Świat 17/2009 piszą: "...systemowy defragmentator Windows XP choć jest szybki, okazuje się prawie bezskuteczny".

Najnowszą wersję Defraggler 1.14 można ściągnąć stąd: http://download.chip.eu/pl/Defraggler_1468355.html
Jest darmowy, choć w j.angielskim. Ale to nic nie przeszkadza. Tam niewiele jest do czytania - kliknąć dwa razy na dysk, poczekać, i po kłopocie.
Wygląd okna oraz sposób przeprowadzania defragmentacji - za pomocą przycisków "Analizuj" oraz "Defragmentuj" - są takie same. Inaczej tylko przedstawione są pliki - za pomocą kwadracików.

Wygląd mojego dysku C pokazuje screen. Stan po defragmentacji. (można powiększyć Ctrl i "+")



Defraggler wykazał 3% pofragmentowanych plików (dopuszczalne 10%).

Jak powinien wyglądać stan dysku. Nie pokazałem stanu dysku przed defragmentacją. Niewiele się różnił.
Pokażę w innym czasie, gdy będę miał dysk mocno "zabałaganiony".
I tu prośba - niech ktoś pokaże swój dysk na screenie. Tylko koniecznie przed użyciem przycisku "Defragmentuj".
Sawana kiedyś pokazała, ale zginął na skutek "wpadki" hostingu OdSiebie.

Interpretacja.
W Defragglerze pliki sa pokazane jako kolorowe kwadraciki.
Na obrazie pliki zdefragmentowane powinny stanowić możliwie ciągłe niebieskie pasmo, z najmniejszą ilością kwadracików czerwonych.
Oraz z małą ilością przerw (białych).
Wynik dobry - niebieskie i skupione. Wynik zły - dużo czerwonych i białych, przerywających te niebieskie.
A oto legenda (porównajcie z tą na zrzucie w # 31):


Defraggler jest b.fajny, łatwy i prosty.
Możecie w nim zaplanować defragmentację na dowolny dzień i godzinę (zalecana co 2 - 3 tygodnie).
I będzie to robił sam za Was.
Powodzenia.
S.

Ostatnio edytowane przez Stefan : 24-11-2009 o 06:07.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #33  
Nieprzeczytane 23-11-2009, 17:54
wuere'le's Avatar
wuere'le wuere'le jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 2 995
Domyślnie

Janku, czy uruchamiając CC linera w zakładce usuń programy, usunięte zostaną tylko , które są zaznaczone? Nie ukrywam, że mam obawy kliknąć usuń, abym nie usunął wszystkiego.
__________________
"...trzeba z żywymi naprzód iść..."

https://widzewieckomentuje.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #34  
Nieprzeczytane 23-11-2009, 18:28
sawana's Avatar
sawana sawana jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Podkowa Leśna
Posty: 2 457
Domyślnie

Janku,mam zrzuty
Dysk C przed

Dysk C po


Czytam wszystkie posty na tym wątku,może moje zrzuty przydadzą się
Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #35  
Nieprzeczytane 23-11-2009, 18:38
sawana's Avatar
sawana sawana jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Podkowa Leśna
Posty: 2 457
Domyślnie

Chciałam jeszcze dodac,że ja mam ten program w wersji polskiej,a oto link:
http://www.programosy.pl/program-def...-portable.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #36  
Nieprzeczytane 23-11-2009, 20:00
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 741
Domyślnie

Aniu. Ten ciąg niebieskich kwadracików wygląda nieźle, ale wynik - nie. Wynik jakiś dziwny. Znacznie gorszy od mojego.
Ja mam w "Stan obecny" 0, 0, 0 ,a Ty 1, 7, 13.
Zostało 13% do defragmentacji?. Może nie dokończyłaś?.
Tylko co jest z Twoimi dyskami?.
Ty dysku D wcale nie używasz!. Cały jest wolny!. 100%. Dlaczego?. Pracujesz na malutkim C. Który Ci się wnet skończy. Zostało na nim wolnego 4,6 GB (45%).
Musi Ci ktoś zrobić zmianę podziału dysku na partycje. Bo tak nie może być. A masz co dzielić, bo na D wszystko wolne.
Takie wnioski wynikają z tej defragmentacji.
Tam jeszcze raport defragmentacji powinien być jakiś.
Wybacz, nie nadążam odpowiadać, tyle osób się odzywa.
S.

Ostatnio edytowane przez Stefan : 24-11-2009 o 08:13.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #37  
Nieprzeczytane 23-11-2009, 20:34
sawana's Avatar
sawana sawana jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Podkowa Leśna
Posty: 2 457
Domyślnie

To jest dysk z małego komputera,tam jest właściwie samo oprogramowanie.Komputer słuzy nam do zabawy, gry.Na dużym nie mam zrzutow,bo z tamtego na bieżąco kasuje się wszystko i słuzy do pracy .Dzisiaj nie moglam go defragmentować ,ponieważ używał go mąż.Chciałam tylko pokazać jako przykład jak wygląda dysk przed i po defragmentacji.
Janku.Kupiłam książeczke z serii Biblioteczka KOMPUTER SWIAT nr.4 .Zaciekawił mnie tytuł "750 najlepszych stron internetowych"
do tego dołączona jest płytka.Napewno to masz.Proszę,jak Ci czas pozwoli popatrz jak z tego korzystać.Ja nie umiem wejść na te strony .Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #38  
Nieprzeczytane 23-11-2009, 20:39
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 741
Domyślnie

Cytat:
Napisał wuere'le
Janku, czy uruchamiając CC linera w zakładce usuń programy, usunięte zostaną tylko , które są zaznaczone? Nie ukrywam, że mam obawy kliknąć usuń, abym nie usunął wszystkiego.
Romku, to jest tak.
Myślę, że efekt deinstalacji za pomocą CCleanera jest dokładnie taki jak systemowego. Wiesz jak robić systemowym, tak?
Więc nie obawiaj się CCleanera. Czyszczenie nim wychodzi super.
Ale po deistalacji nimi obydwoma pozostają w rejestrze jakieś ślady, nieusunięte elementy.
Dlatego do tego celu niema jak Revo Uninstaller. Tutaj o tym pisałem:
http://www.klub.senior.pl/esenior/t-...ge18-4691.html , post #346.
Tam zaginął screen, lecz w to miejsce masz tu inny.

To jest drugie okno po uruchomieniu Revo:


W Revo występuje podobny dylemat, spytaj Chaliniaka. Więc "śmiało, ale z rozwagą" - tak żeśmy mawiali w Gdańsku w 80r.
Pozdrawiam.
S.

Ostatnio edytowane przez Stefan : 24-11-2009 o 07:35.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #39  
Nieprzeczytane 23-11-2009, 20:56
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 741
Domyślnie

Cytat:
Napisał sawana
Kupiłam książeczkę z serii Biblioteczka KOMPUTER ŚWIAT nr.4 .Zaciekawił mnie tytuł "750 najlepszych stron internetowych"
do tego dołączona jest płytka.Na pewno to masz.Proszę,jak Ci czas pozwoli popatrz jak z tego korzystać.Ja nie umiem wejść na te strony .Pozdrawiam
Aniu. Mam ją, i mam nie najlepsze zdanie o tej książeczce. Jest wodnista, ogólnikowa.
Pismo Komputer Świat - tak, jest b.dobre.

A z tym komputerem-"zabawką" trzeba było od razu tak mówić. Nie gimnastykował bym się.
Pozdrawiam.S.
Acha, zrzuty rób trochę mniejsze, czyli węższe. Nie mieszczą się w ekranie 19". Twój TinyPic ma możliwości wybierania wymiarów.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #40  
Nieprzeczytane 24-11-2009, 07:34
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 741
Domyślnie Zagrożenia komputera - czym zabezpieczyć go

O bezpieczeństwie komputera było już w poście # 28.
Dzisiaj o zagrożeniach dla komputera - bezpieczeństwo kompa jest wszak najważniejsze.
O jakie zagrożenia chodzi.

Główne zagrożenia dla komputera to:
1) wirusy - krótkie programy (aplikacje) instalujące się w komputerze użytkownika bez jego wiedzy w celach destrukcyjnych,

2) hakerzy - internetowi włamywacze do systemów komputerowych w celach j.w.,

3) spyware - programy szpiegowskie mające na celu śledzenie poczynań użytkownika,

4) adware (reklamiarz) oraz spam - programy instalujące się w systemie bez wiedzy użytkownika i wyświetlające na ekranie komputera reklamy,

5) phishing - wyłudzanie informacji od użytkowników.

Z tego zestawienia zagrożeń wynika, że sam zainstalowany program antywirusowy, to za mało.
Są jednak programy, które dają kompleksowe zabezpieczenie.
Są to tzw. pakiety zabezpieczające typu Internet Security (I.S.).
Wśród testowanych przez pismo PC Format 2/2009 pakietów najlepszy okazał się Norton I.S. 2009. Na trzecim miejscu był F-Secure I.S. 2009, a na ósmym (ostatnim) znalazł się Kaspersky I.S. 2009.
AVG Free 8.0 nie był tu testowany.

Aby przyspieszyć działanie komputera niezbędne jest regularne oczyszczanie rejestru oraz dysku (C i D) ze zbędnych plików, oraz okresowa ich defragmentacja, o czym już pisałem wcześniej.
Można to robić wykorzystując w Windowsie funkcje systemowe (dostęp: Start->Akcesoria->Narzędzia systemowe).
A można też za pomocą odpowiednich programów, dodatkowo zainstalowanych.
Przykładem jest sławny CCleaner.
Napisali o tym E-Asystent w KURSIE..: http://www.klub.senior.pl/esenior/t-...kurs-3960.html
oraz ja pisałem w: http://www.klub.senior.pl/esenior/t-...age6-3846.html

Według licznych opinii bardzo dobrym programem antywirusowym jest NOD32. U mnie przez 2 lata nic nie przepuścił.
Bardzo dobrą opinię ma też AVG Free 8.0. Jest darmowy (freeware) i w j.polskim. Rekomendowali go E-Asystenci w KURSIE.
Również w piśmie PC Format 2/2009 jest zachwalany. I bardzo szczegółowo opisany. Oprócz funkcji antywir ma skaner i ma zaporę firewall. To rzadkość.

Indywidualnie przed hakerami zabezpiecza tzw. zapora ogniowa - firewall. Windows XP ma taką systemowo (poniżej screen jego ikonki).
Jeżeli nie dowierza się systemowej, można zainstalować dodatkową.
Dobry program firewall, to ZoneAlarm Security . Jest darmowy, jest łatwy do zainstalowania, skuteczny i czujny.
Innym dobrym firewallem jest Comodo Firewall Pro (wg PC World 4/2009).
Uwaga, gdy zainstaluje się dodatkowego firewalla, należy ten w systemie wyłączyć (w poniższym oknie):




Zabezpieczenie przed zagrożeniami typu spyware dają programy antyszpiegowskie.
W tej kategorii zdecydowanie najlepszym jest Ad-Aware 8.0. Zalecany jest w PC World 4/2009, a także w rankingu: http://www.softmania.pl/program-1198...erminator.html
Dobre są też Windows Defender oraz Advanced System Protector (Komputer Świat 1/2009).
Ja przez dłuższy czas używałem Spyware Terminator 2.5.6.
To optymalny wybór. Między innymi: jest darmowy, łatwy do zainstalowania, ang/polski. Jest b. szczegółowo opisany w PC Format 6/2009. Jest nieabsorbujący, działa w tle.
W ogóle to uważam, że bardzo ważną przy wyborze programu jest cecha "ustaw i zapomnij".
Polecam, szczególnie dla komputerów z większą RAM i pojemnością dysku, te trzy programy - antywir, zapora i antyszpieg. Które ww. cechę mają.
Pozdrawiam.
S.

Ostatnio edytowane przez Stefan : 24-11-2009 o 10:47.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Komputer dla początkujących KURS E-ASYSTENT.COM eSenior 36 26-09-2015 08:36
Jak poznać, że starsi rodzice potrzebują stałej opieki? - komentarze dorka1958 Ogólny 25 05-09-2013 22:38
Komputer to moj przyjaciel miś Białystok 9 27-05-2013 13:18
Komputer nie tylko dla wnuka - komentarze breguet Ogólny 2 22-08-2007 01:38
Komputer bez stresu Ewa_P Praca, wolontariat 3 28-06-2007 00:46

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:04.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.