menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Hobby, pasje
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 10:37
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie Gimp – program graficzny przyjazny dla seniora.





Wielu seniorów lubi obrazki graficzne. Chcą je nie tylko oglądać, ale również tworzyć. Wybór programów do tego jest duży, ale niewątpliwą zaletą tego programu jest jego bezpłatność. Jest, to program całkowicie darmowy i w języku polskim. Jest alternatywą dla płatnego Photoshopa, który kosztuje niemało.
W Klub Cafe Senior napisano już sporo na ten temat, ale porady są rozproszone i w różnych miejscach. Postanowiłyśmy je zebrać, uzupełnić i uporządkować. Będzie to wątek zamknięty. Z samymi poradami. Ewentualne pytania, uwagi, komentarze, a wreszcie własne obrazki można zamieszczać w wątku „Wypożyczalnia pomysłów i porady graficzne”. Wątek do odnalezienia w podforum: Styl życia, Hobby, pasje.

Tworzenie wątku jest pracą zespołową.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 10:50
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie Pobieranie programu GIMP

Obecnie dostępną w Polsce, stabilną formą tego programu jest gimp 2.6.8. (w przygotowaniu, jeszcze nie całkiem spolszczona wersją jest Gimp 2.8, podmienimy sobie, gdy będzie już całkiem skończona.)
Jako dostawcę wybieramy sobie firmę sprawdzoną i solidną. Np. Dobre programy.
W Google wpisujemy polecenie: Dobre programy, najnowsza wersja Gimpa, język polski, do pobrania. Klikamy: Szukaj.
Ze strony wyszukujemy, tę stronę, która spełnia wymienione kryteria. Powinna nam się pojawić taka strona.



Klikając „rączką” w Pobierz program rozpoczyna się pobieranie instalatora. Uprzedzam, ze trochę trwa. Na koniec komputer pyta czy ma zapisać, klikamy: zapisz. Na pulpie powinien pojawić się instalator programu.(ikona przedstawiająca jakąś maszynę), charakterystyczna dla wszystkich instalek. Przed właściwą instalacją pozamykajmy wszystkie inne okna i komunikatory, by nic nie zakłóciło samej instalacji.
Komputer może sam wybrać miejsce instalacji, albo o nie zapytać. Właściwym miejscem jest dyskC/programFilles.
W kolejno pojawiających się na ekranie oknach klikamy next czyli dalej. W pewnej chwili pojawi się wybór.
Install now wybieramy, gdy po raz pierwszy instalujemy Gimpa
Customise (dostosuj) wybieramy, gdy instalujemy nową wersję, posiadając już starą. Nowa wersja wejdzie na miejsce starej.
Instalacja kończy się zapisem Finisz.
Teraz czekamy, niczego nie klikając, aż na ekranie pojawia się wszystkie okna Gimpa, a żadne literki nie migają. Znaczy mamy całość.

Gimpa zamykamy, klikając w krzyżyk w górnym, prawym rogu okna głównego.



Po zamknięciu, powinniśmy mieć na pulpicie ikonę nowo otwartego programu. Tak ona wygląda:




Powodzenia życzę.

Yeva poleca również pobranie z:
http://www.gimpuj.info/index.php?action=download
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 11:04
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie Jak się nauczyć obsługi?

Sprawdzoną do tej pory metodą, było uczenie się z filmików tworzonych przez Yevę. Posługuje się ona również nickiem Nata58. Ale to ta sama osoba.
Na potrzeby tego wątku postanowiła filmiki zmodyfikować i uaktualnić do najnowszej wersji GIMPa.

Nową wersję znajdziemy pod tym linkiem.

http://www.nata1.lua.pl/

Po kliknięciu na link wchodzimy na pierwszą stronę.



W chwili, gdy wstawiam tę obraz na stronie są dwa filmiki, ale zapewniam, że będą następne.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 11:58
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie Minitutorial

Kartka imieninowa
Z powodów technicznych będzie w dwóch postach.
Materiały:
Pobierz tę gałązkę (zapisz jako). Zapisujemy w Moich obrazach.


Sprawdźcie czy jest na przezroczystej warstwie. Musi mieć zapis po nazwie .png

Zobaczcie również gdzie są narzędzia, których będziemy używać.
Oznaczyłam je kolejnymi cyframi.




1 Otwieramy nową kanwę o rozmiarach 500x500px i białym tle.
(Kanwą będziemy nazywać tło obrazka)
Plik - Nowy.
Na razie ją zostawiamy.
2. Otwieramy w nowym oknie gałązkę z kwiatami.
Plik - Otwórz. Wybieramy ja z Moich obrazów. Foldery, aby otworzyć klikamy 2x. Zaciemniamy wybrany obrazek, Otwórz
3. Z gałązki pobieramy kolory, za pomocą zakraplacza (1) .
Klikamy w kolor zielony i widzimy, ze ta zieleń weszła nam do górnego
prostokąta kolorów. Strzałeczkami z prawej, przenosimy ją do
pola dolnego. Teraz pobieramy tak samo, ciepły, jasny brąz z kwiatka.
Kolory mamy już ustawione.
4. Następną czynnością będzie dodanie gałązki do schowka pędzli.
Klikamy Edytuj – skopiuj.
Klikamy w Pędzel, poniżej przybornika i sprawdzamy czy gałązka jest w schowku. Powinna być na pierwszej pozycji.
Możemy ją usunąć z ekranu lub spuścić w pasek.
5. Przechodzimy do warstwy tła. Klikamy na narzędzie gradient(2) i w okienko gradientu. Z rozwinięcia wybieramy kolor pierwszoplanowy i ustawiamy wszystko tak jak pokazuję.

Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 12:15
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie Kartka imieninowa c.d.

Trzymając dalej narzędzie gradient ustawiamy kursor w lewym dolnym rogu kanwy i ciągnącą się za kursorem nitką zamalowujemy całą powierzchnię.

Tak powinien wyglądać zamalowany obszar.(obrazek zmniejszyłam)



6.Teraz wstawiamy gałązkę ze schowka.
Klikamy pędzel (3), wybieramy pierwszą pozycję. Widzimy, że kursor ma pod sobą zarys gałązki, wybieramy najlepsze ustawienie i dopiero klikamy.
Gałązka wstawiona.
7 Napis na kartce zrobimy narzędziem tekstowym. Jest to duże A(4)
Tu klikamy.
W oknie tekst (tam gdzie uprzednio były pędzle) wybieramy rodzaj czcionki.
Wybrałam Serit Bold Italic oraz rozmiar 32px.
Kolor czcionki. Już mamy właściwy w górnym prostokącie.
Gdy ustawienia już zrobione, klikamy na kanwie w miejsce, gdzie chcemy wstawić tekst.
Tekst zapisujemy w okienku Edytor tekstowy programu. Na obrazku pojawia się napis.
Pociągając za narożne prostokąciki możemy dokładnie go ustawić.
Zamykamy edytor tekstu.
Spójrzmy na paletę warstw. Widzimy, że tekst pojawił się w nowej warstwie. Tak jest zasada, że tekst jest zawsze na nowej warstwie.. Połączmy te warstwy razem. W dowolnym miejscu palety warstw klikamy prawym klawiszem myszy i wybieramy polecenie.
Spłaszcz obraz/ Połącz wszystkie warstwy.
8.Jeszcze obrazek obramujemy.
Klikamy w pasku menu:
Zaznaczenie- wszystko
Zaznaczenie – obramuj. Wpisujemy szerokość ramki 6 lub 7px.
Wokół obrazka pojawią się dwa rzędy mróweczek. Poszukamy w narzędzia kubełka . Zalejemy za jego pomocą przestrzeń między mrówkami. (klikanie). Gdy ramka gotowa wybieramy
Zaznaczenie – nic. Mrówki znikają.

9. Obraz trochę za duży. Zmniejszmy go. Wybieramy: Obraz – skaluj obraz, Zamieniamy 500x500 na 400x400
Przeskaluj – klik
A tak powinna z grubsza wyglądać Wasza karteczka.


10. Zapisywanie obrazka. Zwracam uwagę, że poza nazwą konieczne jest dodanie po kropce rozszerzenia.
Dla obrazków nieprzezroczystych piszemy: nazwa.jpg.
Dla umieszczonych na przezroczystej warstwie nazwa.png.
Dla obrazków animowanych nazwa.gif




Jeśli obrazek się udał wstawcie do Wypożyczalni. Mile będą widziane wszelkie modyfikacje.

Ostatnio edytowane przez hannabarbara : 03-03-2010 o 19:12.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 13:30
Tesara's Avatar
Tesara Tesara jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Dolny Śląsk
Posty: 2 868
Domyślnie

Instalacja filtrów 8bf w GIMPie cześć I

opracowałam w oparciu o :

http://www.olympusclub.pl/pub/images..._w_GIMP-ie.pdf

Autorki wątku radzą nowym gimpownikom, by nie spieszyli sie ze ściąganiem nowych filtrów. Na to przyjdzie czas. Zacznijmy pracę z tymi filtrami, które program juz ma.Jest ich sporo.Warto w pierwszej kolejności je poznać.

Napierw trzeba pobrać plik pspi.exe
tu jest do pobrania gimp-pspi-1.0.7.win32.zip wystarczy kliknać i zapisać plik na pulpicie.

2. Następnie plik z pulpitu przekopiowujemy do :
C:\Program Files\GIMP-2.0\lib\gimp\2.0\\plug-ins
czyli musimy wejść do plug-ins" i tam wkleic plik "pisi.exe

3. Wchodzimy następnie do katalogu
C:\Program Files\GIMP-2.0\lib\gimp\2.0
i dodajemy w nim nowy katalog o nazwie " plugin_ps " ( ma sie pojawic obok już istniejących katalogów takich jak: pligin-ins, module...)

4. Do tego katalogu "plugin_ps" ( ma być "_" a nie "-", to ważne) będziemy dodawać filtry 8bf, Filtry w tym katalogu instalujemy w podfolderach o nazwach poszczególnych zbiorów filtrów.
no. tworzymy podkatalog "xsero" i tak kopiujemy wszystkie pliki 8bf filtra o nazwie "xero"

5. Nie wiem jaki masz system, ale ja do swojego XP musiałam dołożyć pliki biblioteki MSVCRT10.DLL do pobrania tutaj:

http://www.dll-files.com/dllindex/dl...shtml?msvcrt10

plik po pobraniu, nalezy skopiowac do katalogu
C:\WINDOWS\SYSTEM32
czyli otwierasz "system32" i tam wklejasz plik "msvctr10.dll"

ale to zalezy od systemu jaki masz zainstalowany na komputerze. Mój XP krzyczał o dodanie tej biblioteki

6. Po prawidłowej instalacji i otwarciu GIMPa, w "Filtrach" na dole powinny pojawic się nazwy dodatkowych filtrów 8bf np "xsero"

7. Pojawi się tam również Photoshop Plug-in Settings...
będzie to znaczyło, że instalacja poszła pomyślnie. Dalej nalezy postępować zgodnie z instrukcją ( czyli po otwarciu "Photoshop Plug-in Settings..." dodawać filtry 8bf" - sposób jest dokładnie omówiony w instrukcji i pokazany na zrzutach"


__________________
http://tesara.flog.pl/

Ostatnio edytowane przez hannabarbara : 19-04-2010 o 23:43.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 13:31
Tesara's Avatar
Tesara Tesara jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Dolny Śląsk
Posty: 2 868
Domyślnie

Istalacja filtrów 8bf w GIMPie - część II

Po wykonaniu czynności opisanych w I cześci zobaczymy w Filtrach okienko
Photoshop Plug-in Settings...
Możemy przystąpić do inastalacji filtrów 8bf w katalogu C:\Program Files\GIMP-2.0\lib\gimp\2.0\plugin_ps
Filtry ściagamy np. ze strony http://www.fleursauvage.be/utilitair...es/filtres.htm

1. wybieram filtr do instalacji np. Xero klikamy i dajemy zapisz>wybieramy Pulpit i znowu zapisz.

2. Klikamy w utworzony folter xero.zip > klikamy w katalog ( zółta karteczka) xero. Zobaczymy całą listę plików 8bf. Klikamy "wypakuj do"
w okienku które się pojawi naprowadzamy na ścieżkę w której filtry mają zostać zainstalowane czyli
C:\Program Files\GIMP-2.0\lib\gimp\2.0\plugin_ps



3.Teraz musimy naprowadzić GIMPa na filtry Xero
Wchodzimy do GIMPa, klikamy Filtry> Photoshop Plug-in Settings...

a) Otworzy się okienko w którym klikamy na białą karteczkę ( w lewym górnym rogu) rozjaśni się okienko (po prawej stronie na górze)
b) klikamy w żółtą karteczkę ( obok po prawej stronie) i w okienku które się pojawi wybieramy miejsce gdzie mamy zainstalowane pliki Xero, klikamy OK
w okienku na górze po prawej pojawi się ścieżka do plików ksero.
c) klikamy w okienku Photoshop Plug-in Settings...
OK i zamykamy GIMPa


d) po ponownym otwarciu GIMPa filtry Xero powinny pojawić się w GIMPie

Filtry> xero. A jak otworzymy Photoshop Plug-in Settings...
to w dolnym okienku pojawi ie lokalizacja tych filtrów.

Praca z filtrami polega na otworzeniu obrazka w GIMPie, kliknieciu Filtry>Xero i wybranie interesującego nas filtru. Można sobie wypróbować jak działają poszczególne filtry i wybrać to co nas interesuje.



Tak samo instalujemy następne filtry z grupy 8bf.
__________________
http://tesara.flog.pl/

Ostatnio edytowane przez hannabarbara : 19-04-2010 o 23:40.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 14:25
Tesara's Avatar
Tesara Tesara jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Dolny Śląsk
Posty: 2 868
Domyślnie

Dodawanie tubek do robionego obrazka

1. W swoich zbiorach , wybieramy tubkę którą chcemy dodać do robionego obrazka
2. Klikamy wybrana tubkę
3. Trzymając wcisnięty lewy kalwisz myszy przeciągamy obrazek do głównego okna GIMPa
4. Tubka pojawi się w oknie głównym GIMPa i w oknie warstw jako oddzielna warstwa.
__________________
http://tesara.flog.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 14:30
Tesara's Avatar
Tesara Tesara jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Dolny Śląsk
Posty: 2 868
Domyślnie

Praca na warstwach



1. Wybierasz sobie jakiś obrazek, który będzie tłem twojej pracy.
- Ustawiasz się na miniaturce tego obrazka ( u mnie jest to zdjęcie) klikasz w nie, wciskasz lewy przycisk myszy (LPM) i przeciągasz do otwartego głównego okna GIMPa.
W oknie głównym pojawi się twoje zdjecie, a w oknie warstwy miniaturka.
Zdjęcia bywają w duzych rozmiarach, możesz je w każdej chwili zmiejszyć.
Klikasz w oknie warstwy na miniaturke zdjęcia( zabarwi się na granatowo)
- stojąc na tej miniaturce klikasz prawym przyciskiem myszy(PPM) otworzy się okno, wybierasz > skaluj warstwę i klikasz. W otwartym okienku wpisujesz rozmiary jakie ma mieć twoj obrazek, np. szerokość 600, wysokość ustawi się automatycznie w sposób nie zmieniający proporcji zdjęcia. Kilkasz na przeskaluj i obrazek zmieni wielkość.

2. tym samym sposobem ( przeciąganie) wklejasz do GIMPa następny obrazek ( u mnie jest to biedronka) możesz ją zmieszyć, lub powiekszyć w sposób opisany wyżej.

3. Ustawienie biedronki na zdjęciu.
Jeżeli chcesz aby biedronka była w innym miejscu niz jest wklejona robisz to w następujący sposób:
- ustawiasz się myszą w onie warstwy na miniaturce obrazka z biedronką, a w oknie Przybornik, klikasz w narzędzie do przesuwania. Przechodzisz do głównego okna, wciskasz LPM i trzymajac wcisnięty przeciagasz biedronke na właściwe miejsce.
4. Tak samo postępując możesz dodać inne elementy obrazka.

Ogólna zasada pracy na warstwach jest taka:
jezeli chcesz zmienić cokolwiek na jednej z warstw, to musisz się na niej ustawić - uaktywnić ją. Robisz to klikając w mniniaturke wybranej warstwy w okniw warstwy. Następnie przechodzisz do okna głównego i pracujesz na wybranej warstwie.
__________________
http://tesara.flog.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 15:45
Tesara's Avatar
Tesara Tesara jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Dolny Śląsk
Posty: 2 868
Domyślnie

Instalacja nowych pędzli do GIMPa

1. Program przy instalacji tworzy w c:/Documents and Settings/..moja nazwa komputera... u każdego bedzie inna/gimp-2.6/ foldery dodatków



do tego katalogu dodajemy swoje dodatki np:
pedzle - brushes

pędzle można pobrać z :
http://browse.deviantart.com/resources/applications/?order=9&startts=1158912022&endts=1158998422#catpa th=resources/applications/gimpbrushes&order=9

1. klikamy w wybrany obrazek przedstawiający zbiór pedzli , po otwarciu po lewej stronie klikamy w Download , dajemy zapisz na pulpit.
Na pulpicie otwieramy zbiór zip, zaznaczamy plki z rozszerzeniem .gbr i przekopiowujemy je do folderu
c:/Documents and Settings/..moja nazwa komputera... u każdego bedzie inna/gimp-2.6/brushes/

2.Teraz musimy naprowadzić GIMPa na nową lokalizację dodatków
(czyność tą wykonujemy raz dla poszzcególnych dodatków- później program już sobie sam radzi)


3. Klikamy w okienko pędzli i w nim na dole po lewej stronie klikamy na odświeżanie pedzli


nowe pędzle mamy dodane - powinny się pojawic w okienku wyboru pędzli.
Czasami konieczne jest zamkniecie i ponowne uruchomienie GiMPa
__________________
http://tesara.flog.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 17:22
Tesara's Avatar
Tesara Tesara jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Dolny Śląsk
Posty: 2 868
Domyślnie

Zmniana widoku okna WARSTWY

Wyglad okna można zmienić - dostosować do swoich potrzeb.

ja dodałam podgląd okna pędzle, gradientów i deseni



W taki sam sposób dodajemy, desenie, gradienty lub okienka innych narzędzi
__________________
http://tesara.flog.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 19:10
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie Czy GIMP to tylko obrazki?

Odpowiedź brzmi: nie! Co jeszcze można za jego pomocą zrobić?

1. To skalowanie i kadrowanie wszelkich dokumentów obrazowych.
2. Zrzuty ekranowe, ułatwiające komunikację.
3. Ulepszanie zdjęć.

Skalowania i kadrowania można się nauczyć z drugiego filmiku Yevy. Również opisany jest tam sposób zrzutu, gdzie GIMP również fotografuje ekran. Przypomnę tylko, że zaczyna się od wyboru Plik - Utwórz
Ja posługuję się metodą pośrednią. Fotografuję klawiszem PrtSc ale zdjęcie wstawiam już do GIMPa.Edytuj - Wklej
Warto też wiedzieć, że nie musimy fotografować całego ekranu. Na przykład na tym zrzucie:

Fotografowałam tylko pasek z przybornikiem.
Uaktywniłam go (błękitny kolor górnego paska). Następnie wciskałam PrtSc razem z lewym altem. Skróciłam kadrując i zmniejszyłam skalując.

O ulepszaniu własnych zdjęć można dużo mówić, napiszę o jednym sposobie, bardzo prostym i uniwersalnym.

Wstawiam zdjęcie do okna głównego. Klikamy w pasku menu Filtry - Uwydatnienie - Maska wyostrzająca.



Automat za nas poprawi wszystko. Jak kogoś paluszki swędzą (mnie często swędzą), to trochę pobawi się suwaczkami, obserwując efekty w oknie podglądu. Bez strachu, bo zawsze może zrobić Edytuj - Cofnij Na koniec pokażę jak maska wyostrzająca zmieniła mi niezbyt ostre zdjęcie.

Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 22:42
Yeva's Avatar
Yeva Yeva jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 5 269
Domyślnie

To ja dołożę swój filmik, pokazałam kilka przykładów na zastosowanie szybkiej maski, może sie przyda

http://www.nata1.lua.pl/projekt3.htm
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 02-02-2010, 17:51
Tesara's Avatar
Tesara Tesara jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Dolny Śląsk
Posty: 2 868
Domyślnie

Zmiana kolorów na obrazku

Pierwszy
1.zaznaczenia>według koloru
2. ustawiasz się na warstwie w której będziesz zmieniała kolorki
3. klikasz myszką w wybrany kolorek do zmiany na inny (pojawią sie mróweczki)
4. wchodzisz w: w kolory i tu masz do wyboru trzy pierwsze narzędzia
możesz sobie popróbować efekty, bez obawy, że coś zepsujesz, zawsze można dać: Educja>cofnij Czwartym narzędziem zmieniasz jasność i kontarst
Jak juz spodoba ci się kolor to dajesz
5. zaznaczenie > nic

Drugi
1,2.3 - tak samo jak w pierwszym
4. Klikasz w okienku przybornik, na kubełek ( narzędzie wypełniania kubełkiem)
5. klikasz w w kolor pierwszoplanowy i kolor tła( takie dwa kwadraciki zachodzące na siebie, otworzy się okno kolorów, wybierasz sobie na palecie właściwy kolorek i dajesz OK ( kolorek w górnym kwadraciku zmieni sie na wybrany przez ciebie.
6. klikasz na obrazek ( w kolorek do zamiany) i kolor w zaznaczonym mróweczkami miejscu zmieni się na wybrany przez ciebie
Jeżeli zamiast kubełka wybierzesz gradient ( patrz instrukcja Hani) i przeciagniesz myszką po zaznaczonym kolorku na obrazku, to zaznazcenie zaleje się gradientem
__________________
http://tesara.flog.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 02-02-2010, 18:33
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie

Inny sposób na ramkę

Przed chwilką podała go Tesara w Wypożyczalni, przekopiowuję, by nie zgubił się w tłoku.
Aby dodać ramkę do obrazka.
Można zrobić tak:
Cytat:
1. filtry> dekoracja> dodaj krawędź
w okienku które się pojawi możesz utawić:
-i kolor rameczki ( klikasz w okienko kolor krawędzi i wybierasz)
- szerokość ramki ( w okienka rozmiar x i rozmiar y wpisujesz cyferki : jednakowe w obu ramka o takiej samej szerokość, różne : ramka nieproporcjonalna
w okienku "przyrost wartości koloru 1 - kolor ramki będzie jednolity, im wyższa wartość , tym bardziej przenikający kolorek - od jaśniejszej do ciemnieszej barwy)
dajesz OK i oglądasz efekt
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 02-02-2010, 20:23
duszka07's Avatar
duszka07 duszka07 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 607
Domyślnie

Dziękuję Wam. Chyba zdobędę sie na odwagę i razem z Wami, od początku, zacznę się wdrażać.
Całusy dla Was
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 02-02-2010, 20:33
bronczyk's Avatar
bronczyk bronczyk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 10 970
Domyślnie

Jestem zachwycona merytoryczną stroną ujęcia tematu. Duże brawa.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 02-02-2010, 21:11
akusia's Avatar
akusia akusia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Posty: 6 037
Domyślnie

Jeszcze można jak już jest ramka wziąć z przybornika zaznaczenie prostokatne przeciągnąc dokładnie na obrazku do ramki,zrobić zaznaczenie odwóć i mróweczki latają,wtedy z rameczką można robić co tylko się chce.Można wstawić różne desenie,modyfikować kolor,wkładać texture.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 03-02-2010, 12:37
Tesara's Avatar
Tesara Tesara jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Dolny Śląsk
Posty: 2 868
Domyślnie

Przywracanie opcji narzędzia w oknie Przybornik

1.W oknie głównym GIMPa, wchodzimy w Okna> dokowalne okna dialogowe
wybieramy pierwszą pozycję u góry - obcje narzędzia- klikamy
2. otworzy nam się okienko -opcje narzędzia.
3. Przytrzymując wciśnięty lewy kalwisz myszy klikamy w szare pole nad okienkiem "Tryb" z napisem "Zwykły" i trzymając cały czas wcisnięty lewy kalwisz przesuwamy myszą w kierunku okna przybornik.
Okno Przybornik zabarwi się na granatowo. Puszczamy mysz i obcje narzędzia wskakują na swoje miejsce.

__________________
http://tesara.flog.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 03-02-2010, 12:57
basia1247's Avatar
basia1247 basia1247 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: sląsk
Posty: 802
Domyślnie

Nie mam nic do dodania. Też właśnie tak się uczyłam bo jestem samoukiem. Sledzę ten wątek bo może jakąś nową metodę podejrzę. Zyczę powodzenia Acha. Obrazek gimpa nigdy nie jest skończony , zawsze coś z nim jeszcze można zrobić,taki program skubaniec hihihihi
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Magus – program dla przyszłych przedsiębiorców 50+ - komentarze jd-i Ogólny 0 03-10-2009 08:45
Program spacerów dla osób dojrzałych – zaplanuj odpowiednie ćwiczenia - komentarze Lusia Ogólny 3 01-03-2009 13:18
Program Leonardo da Vinci – edukacja przez całe życie - komentarze Anna_Maria_57 Ogólny 12 14-10-2008 01:48
Program Kapitał Ludzki szansą dla bezrobotnych 50 – latków - komentarze Jagoda Ogólny 0 07-02-2008 11:59
Program Edukacyjny Rak piersi od A do Z – podsumowanie i perspektywy - komentarze Basia. Ogólny 26 04-10-2007 23:49

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:38.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.