menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 07-09-2011, 21:52
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bianka
To tylko hipotezy. Wielki wybuch itd. A co było Początkiem? Tak w ogóle Początkiem Wszystkiego? A CO BYŁO WCZEŚNIEJ? Możesz sobie to wyobrazić? I czy jest w tym miejsce dla Boga Stwórcy? Jeśli tak - to jakiego? Jesli nie to z czego wszystko powstalo... Jaki jest cel i sens...
Ludzie od tysiecy lat szukaja odpowiedzi i nikt jej nie znalazl. Z calym szacunkiem dla Hawkinga.

Bianko, nie jestem taka mądra aby odpowiedzieć na Twoje pytania. Nawet nie potrafię powtórzyć głównych stwierdzeń zawartych w oglądanym dziś filmie. Było tam bardzo wiele naukowych terminów. Oglądając, chwytałam sens i logiczność tej teorii . Zapamiętałam jednak końcowe stwierdzenie, że wszechświat powstał w wyniku praw natury , a nie na skutek interwencji czy woli sił nadprzyrodzonych ( boskich), a więc żaden Bóg nie ma nic wspólnego z powstaniem wszechświata.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #42  
Nieprzeczytane 07-09-2011, 23:10
Ojanna Ojanna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2011
Posty: 1 375
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bianka
To tylko hipotezy. Wielki wybuch itd. A co było Początkiem? Tak w ogóle Początkiem Wszystkiego? A CO BYŁO WCZEŚNIEJ?

Podobno medytacje buddyjskie pozwalają to zrozumieć. Ja w to wierzę, że można zrozumieć nieskończoność i wszechobecność. Po latach ćwiczeń nad umysłem i koncentracją.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #43  
Nieprzeczytane 07-09-2011, 23:17
slava's Avatar
slava slava jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Posty: 35 184
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ojanna
Podobno medytacje buddyjskie pozwalają to zrozumieć. Ja w to wierzę, że można zrozumieć nieskończoność i wszechobecność. Po latach ćwiczeń nad umysłem i koncentracją.

Tych lat to dużo nam już nie zostało
Odpowiedź z Cytowaniem
  #44  
Nieprzeczytane 07-09-2011, 23:24
bronczyk's Avatar
bronczyk bronczyk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 10 970
Domyślnie

Wiesiu skąd ten pesymizm. Jak nieskończoność się zrozumie to można poszaleć i lat nie liczyć.
__________________
http://www.klub.senior.pl/moje/bronczyk/blog/
Juniorek- zapiski collie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #45  
Nieprzeczytane 07-09-2011, 23:27
slava's Avatar
slava slava jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Posty: 35 184
Domyślnie

Cytat:
Napisał bronczyk
Wiesiu skąd ten pesymizm. Jak nieskończoność się zrozumie to można poszaleć i lat nie liczyć.
Eeee, faktycznie masz rację
Odpowiedź z Cytowaniem
  #46  
Nieprzeczytane 07-09-2011, 23:42
Ojanna Ojanna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2011
Posty: 1 375
Domyślnie

Kiedyś przysłuchiwałam się dyskusji mojego syna z moim mężem, o zakrzywieniu czasoprzestrzeni...wydawało się, że oni to naprawdę rozumieją, ścisłe umysły. Chyba Wolszczan powiedział, że fizycy są bliżej Boga niż księża. Wolszczan to mój najważniejszy idol
Odpowiedź z Cytowaniem
  #47  
Nieprzeczytane 08-09-2011, 02:12
.......... .......... jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: wielkopolska
Posty: 1 485
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bogda33
Wielce Szanowny Panie "Grabski". Niczego, nikomu nie proponuję i proponować nie będę.... .................................................. .................................................. .................................................. ......................
Jeśli więc Wielce Szanownemu Panu wątek nie pasi... to wypad..!

Wielce Szanowna pani Bogdo.
- w rozmowie na neutralnym gruncie, zwróciłem przebywajacemu tam księdzu(bardzo młodemu) uwagę, by nie wypowiadał się zbytnio na temat słusznosci bądź nie, wprowadzanej ustawy antyaborcyjnej, bo jest to polityka, a nie religia.
Odpowiedź świeżo upieczonego kapłana była krótka:
- ze mam słuchać jego, a jak mi nie pasi, to albo niech zatkam sobie uszy, albo niech pogadam z politykami. Nie znosił gość krytyki i nie dopuszczał w swoim ciasnym umysle tego, ze inny punkt widzenia, nie oznacza złego punktu widzenia.
I?
- jak widzisz, jesteś taka sama, jak ci których krytykujesz.
Szach Mat.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #48  
Nieprzeczytane 08-09-2011, 02:37
.......... .......... jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: wielkopolska
Posty: 1 485
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bianka
..............................I czy jest w tym miejsce dla Boga Stwórcy? Jeśli tak - to jakiego? Jesli nie to z czego wszystko powstalo... Jaki jest cel i sens...
Ludzie od tysiecy lat szukaja odpowiedzi i nikt jej nie znalazl........................................... ...

- załóżmy że ludzkość znalazła odpowiedź. Wszyscy wierzacy odnaleźli Boga. Wszyscy bez względu na wyznanie, bo wszystkie religie wierzą, ze jest jeden bóg. Moze byc róznie nazywany, dzielony, wyznawany, pomnażany, lecz tak naprawdę wszyscy wierzą w ten jeden jedyny najsprawiedliwszy byt.
I załóżmy, że ci którzy nie wierzą, znaleźli odpowiedź, dlaczego ci którzy wierzą są w błędzie.
Jak myślisz Bianko. Co by sie wówczas stało?
Szlak by trafił wszystkich kapłanów wszystkich religii, być moze runęłyby mury światyń, bo Bogu do kitu potrzebne świątynie budowane. Szlak by trafił proroków. Szlak by trafił przemysł zbrojeniowy, policję. Ludzie by zaczęli zgodnie zyć, nie pozwalali by sobie dmuchać w kaszę i robić wodę z mózgów. Zmienił by się świat. Ludzie chciwi, pyszni i rządni władzy, musieli by się zabrać do roboty.
Wszelkie religie to polityka. Tak było, tak jest i tak będzie, przynajmniej jeszcze przez kilka tysiecy lat. Muszą ludziska poczekać a w okresie wyczekiwania musza zająć się szukaniem odpowiedzi na pytania, które nie istnieją.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #49  
Nieprzeczytane 08-09-2011, 08:43
Bogda501's Avatar
Bogda501 Bogda501 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 988
Domyślnie

Cytat:
Napisał ..........
jak widzisz, jesteś taka sama, jak ci których krytykujesz.
Szach Mat.
"CI"...... to znaczy KTO..?
Stara jestem... oczęta niedowidzą, IQ ażurowe... Wymień z nicku osobę , którą osądziłam, bym ją mogła przeprosić...
Dopóki tego nie zrobisz, będę twoje wpisy traktować jako chęć wywołania kłótni na wątku.

A przy okazji... jak cię teraz zwać..? Przecież nie "wielokropek".... ?

Szach Mat...? Za chudy w piętach jesteś jak na mojego przeciwnika.
Dyskusję prowadzę jedynie z ludźmi, którzy mają argumenty... tych, którzy chcą się tylko kłócić, traktuję z glana...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #50  
Nieprzeczytane 08-09-2011, 09:02
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Bianko, nie jestem taka mądra aby odpowiedzieć na Twoje pytania. Nawet nie potrafię powtórzyć głównych stwierdzeń zawartych w oglądanym dziś filmie. Było tam bardzo wiele naukowych terminów. Oglądając, chwytałam sens i logiczność tej teorii . Zapamiętałam jednak końcowe stwierdzenie, że wszechświat powstał w wyniku praw natury , a nie na skutek interwencji czy woli sił nadprzyrodzonych ( boskich), a więc żaden Bóg nie ma nic wspólnego z powstaniem wszechświata.
Nikt nie jest na tyle mądry,aby umieć objaśnić powstanie Wszechświata. Skąd w ogóle wziąl się materiał do jego powstania? Niektórzy w poszukiwaniach odpowiedzi używają słowa Bóg, inni - siła sprawcza, jeszcze inni - Energia, itd. Nie słowo jest ważne. I nie są to siły nadprzyrodzone, tylko takie, których nie ogarniamy umysłem. Zbyt ograniczone są nasze możliwości poznania.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #51  
Nieprzeczytane 08-09-2011, 09:06
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ojanna
Podobno medytacje buddyjskie pozwalają to zrozumieć. Ja w to wierzę, że można zrozumieć nieskończoność i wszechobecność. Po latach ćwiczeń nad umysłem i koncentracją.
Nawet medytacje nie zawsze prowadzą do oświecenia. Ale prawdą jest, że zmieniają trochę (a może więcej niż trochę) funkcjonowanie mózgu, doskonalą go.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #52  
Nieprzeczytane 08-09-2011, 09:08
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ojanna
... fizycy są bliżej Boga niż księża.
Jestem o tym przekonana.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #53  
Nieprzeczytane 08-09-2011, 09:26
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Cytat:
Napisał ..........
- załóżmy że ludzkość znalazła odpowiedź. Wszyscy wierzacy odnaleźli Boga. Wszyscy bez względu na wyznanie, bo wszystkie religie wierzą, ze jest jeden bóg. Moze byc róznie nazywany, dzielony, wyznawany, pomnażany, lecz tak naprawdę wszyscy wierzą w ten jeden jedyny najsprawiedliwszy byt.
I załóżmy, że ci którzy nie wierzą, znaleźli odpowiedź, dlaczego ci którzy wierzą są w błędzie.
Jak myślisz Bianko. Co by sie wówczas stało?
Szlak by trafił wszystkich kapłanów wszystkich religii, być moze runęłyby mury światyń, bo Bogu do kitu potrzebne świątynie budowane. Szlak by trafił proroków. Szlak by trafił przemysł zbrojeniowy, policję. Ludzie by zaczęli zgodnie zyć, nie pozwalali by sobie dmuchać w kaszę i robić wodę z mózgów. Zmienił by się świat. Ludzie chciwi, pyszni i rządni władzy, musieli by się zabrać do roboty.
Wszelkie religie to polityka. Tak było, tak jest i tak będzie, przynajmniej jeszcze przez kilka tysiecy lat. Muszą ludziska poczekać a w okresie wyczekiwania musza zająć się szukaniem odpowiedzi na pytania, które nie istnieją.
Masz trochę racji. Trochę - bo niektórym ludziom potrzebna jest wiara, daje im oparcie w trudnych chwilach, w jakie obfituje życie każdego z nas. Innych - być może - powstrzymuje przed rozmaitymi niegodziwościami (strach przed nieuchronną karą boską). Jednak niektórzy są silni duchem, na innych nie działają żadne hamulce...
Wiara w rozmaite bóstwa plemienne była (i jest) naiwna, ale być może jest wyrazem pragneiń ludzkich serc, potrzeby sprawiedliwości, opieki i obrony przed niebezpieczeństwami, jakie niesie życie i... inni ludzie. Niemądre? Tak, ale działa na psychikę i o to chodzi.
Zaś polityka i religia to już trochę inne sprawa. To manipulacje masami ludzkimi w celu osiągnięcia korzyści osobistej, lub rządzącej klasy społecznej. I tu przyznaję Ci rację w 100%.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #54  
Nieprzeczytane 08-09-2011, 12:27
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Ciekawy ( troszkę długi) wywiad z prof. Wolszczanem, http://wyborcza.pl1,75476,10244029,P..._dziurze_.html

Przytoczę krótki fragment.
Widzi pan erozję autorytetu nauki i naukowców?
-Widzę rosnący brak zainteresowania tego czym jest nauka, jak funkcjonuje i jakie z niej są korzyści...
Trzeba zdjąć z nauki szatę magii....
Każdemu jest potrzebna metoda naukowa i elementarna zdolność myślenia...
Na czym to polega?
-Przede wszystkim nie przyjmować niczego na wiarę."
Odpowiedź z Cytowaniem
  #55  
Nieprzeczytane 08-09-2011, 12:48
Ojanna Ojanna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2011
Posty: 1 375
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bianka
Wiara w rozmaite bóstwa plemienne była (i jest) naiwna, ale być może jest wyrazem pragneiń ludzkich serc, potrzeby sprawiedliwości, opieki i obrony przed niebezpieczeństwami, jakie niesie życie i... inni ludzie.

Myślę, że wiara pozwala tłumaczyć sprawy niepojęte. Już w starożytnym Egipcie kapłani zamieniając wiedzę w wiarę kontrolowali poddanych.

Kiedyś oglądałam wywiad z Wolszczanem. Tłumaczył jak mali jesteśmy i nieważni z punktu widzenia wszechświata. To było chyba po filmie Armageddon. To było takie oczywiste, dosłownie czułam jak moje problemy się kurczą i znikają.
Kilka tygodni później spotkałam go na lotnisku w Warszawie. Dziwnym trafem syn miał przy sobie encyklopedię astronomiczną. Poprosiliśmy o autograf Na początku myślał, że go z kimś pomyliliśmy, ale jak zobaczył książkę to bardzo się ucieszył. Kapitalny człowiek.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #56  
Nieprzeczytane 08-09-2011, 14:07
.......... .......... jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: wielkopolska
Posty: 1 485
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bogda33
"CI"...... to znaczy KTO..?
Stara jestem... oczęta niedowidzą, IQ ażurowe... Wymień z nicku osobę , którą osądziłam, bym ją mogła przeprosić...
Dopóki tego nie zrobisz, będę twoje wpisy traktować jako chęć wywołania kłótni na wątku.

A przy okazji... jak cię teraz zwać..? Przecież nie "wielokropek".... ?

Szach Mat...? Za chudy w piętach jesteś jak na mojego przeciwnika.
Dyskusję prowadzę jedynie z ludźmi, którzy mają argumenty... tych, którzy chcą się tylko kłócić, traktuję z glana...

Pycha Bogdo. Po tysiąc kroć pycha.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #57  
Nieprzeczytane 08-09-2011, 14:58
slava's Avatar
slava slava jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Posty: 35 184
Domyślnie

Zdaje się, że po tysiąckroć pisze się razem

Wielkie rozumy rzadko bez wady.

autor: Przysłowie

Ostatnio edytowane przez slava : 08-09-2011 o 15:23.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #58  
Nieprzeczytane 08-09-2011, 15:27
Bogda501's Avatar
Bogda501 Bogda501 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 988
Domyślnie

Cytat:
Napisał ..........
Pycha Bogdo. Po tysiąc kroć pycha.
Tak samo mi kiedyś powiedział nasz rodzimy proboszczyna... ale on jest na INNYCH prawach...
A gdzie jest nick osoby, którą osądziłam .... czyżby nie istniała..?
Jak na razie to ja jestem osądzana i to przez nazwę dawnego kabaretu... .
Wędrujesz na listę ignora "...wielokropku..." - bym twoich wpisów już nie widziała....
I od tej pory radzę trzymać się bliżej tematu...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #59  
Nieprzeczytane 08-09-2011, 15:52
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie

Bodaj nigdy człowiek nie był pewny, że Boga nie ma . Dla mnie człowiek będzie Go szukał wiecznie i w tym widzę sens nauki. Wątpienie w swoją dotychczasową wiedzę jest funjdamentem poznania.
Nie tak dawno , nauka odkryła, że takich układów planetarnych jak nasz,jest w naszej tylko galaktyce miliardy, a istot że świadfomością, taką jak my, a nawet wyższą, miliony, a nam się ciagle wydaje, że jesteśmy unikalnii we wszechświecie.
Mówi się, o tym nawet, że w najbliższym czasie, przejdziemy na wyższy poziom świadomości (gęstości) i będziemy mogli "rozmawiać" ze swoją świadomością, poznawać kim naprawdę jesteśmy. Nawet, jeśli to są fantazje, to musimy pamiętać, że każdy postęp w nauce wynikał z ludzkiej fanatazjii.
Istnienie świadomości wiążemy z istnieniem materii , mózgu, i bez niej nie wobrażamy sobie świadomości.
Z drugiej strony, są tacy, którzy uważają, że nasze DNA pochodzi z kosmosu, wszelkie życie w naszym układzie, i w innych podobnych układach, pochodzi z kosmosu, i nauka tego nie wyklucza.
Przed nami ponoć wkrótce ogromne zmiany, nie zawsze przyjemne. Rok 2012, ma być ponoć brzemienny w przemiany.
Ano, może dożyjemy to zobaczymy.
__________________
Na szukanie lepszego swiata
nie jest jeszcze za pózno.
Alfred Tennyson
Odpowiedź z Cytowaniem
  #60  
Nieprzeczytane 08-09-2011, 16:15
Bogda501's Avatar
Bogda501 Bogda501 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 988
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazimierz
Bodaj nigdy człowiek nie był pewny, że Boga nie ma .
Post przemyślany, tylko dlaczego skierowany akurat do mnie..?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:57.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.