menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Podróże, turystyka
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #61  
Nieprzeczytane 16-06-2013, 21:18
slava's Avatar
slava slava jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Posty: 35 184
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jadeit
Przepraszam, ale nie chciałabym pisać o sprawach prywatnych, tym bardziej że w międzyczasie spotkało mnie nieszczęście i zmarł nagle mój mąż.
Przepraszam, rozumiem i współczuję.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #62  
Nieprzeczytane 16-06-2013, 21:43
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Z duzym zainteresowaniem czytam co piszesz,a czynisz to pieknie,bo Islandia to nieslychanie tajemniczy kraj i z pewnoscia warty blizszego poznania.
Moj syn byl w Reykjaviku z kilkuosobowa grupa Szwedow.Bardzo im sie tam podobalo.
Zdziwilo mnie,ze tak wczesnie obchodzone jest tam swieto lata.
U nas obchodzone bedzie w najblizsza sobote i podobnie jak u was jest to czerwona kartka w kalendarzu z mnostwem festynow tego dnia.
Napisz o tradycjach islandzkich.
Wiadomo,ze tradycje te biora swoje korzenie z Norwegii oraz Danii(kraje ktore przez dlugie lata panowania mocno wywarly wplyw na zycie codzienne Islandczykow).
Jakie potrawy dominuja w kuchni islandzkiej(podejrzewam,ze rybne i jagniece).
W jaki sposob wykorzystuja zrodla energii geotermicznej?
Czy prawda jest,ze szklarnie w Islandii sa samowystarczalne,by zaopatrzyc mieszkancow wyspy w swoje wlasne wyprodukowane warzywa,dzieki wykorzystaniu ciepla ze zrodel naturalnych?
Co powiesz o dziwnych koniach islandzkich,malych kucach z dluga sierscia?Jak wyglada fauna i flora tego regionu?
Czy bylas moze nad poteznym wodospadem Dettifoss?
Jak wygladaja Swieta Bozego Narodzenia,a jak Wielkanoc?
Czy mlodziez po ukonczeniu szkol,studiow znajduje tam prace,czy raczej w poszukiwaniu tejze - opuszcza kraj,udajac sie do Kanady,Stanow badz na kontynent europejski?

Dlaczego wybralas wlasnie ten portal na prezentacje Islandii?

Pozdrawiam Cie,zyczac przyjemnego i pelnego wrazen pobytu u rodziny.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #63  
Nieprzeczytane 16-06-2013, 22:13
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie

Dziękuję, że podoba się to co opisuję i przedstawiam fotkami. Poddałeś mi tematy, więc postaram się napisać ubarwiając zdjęciami. Nie byłam nad Dettifoss, nie oglądałam wielorybów i foczek. Dużo jeszcze innych ciekawych miejsc tutaj nie widziałam.
Ten portal został mi polecony. Zauważyłam, że znalazłam dużo ciekawych tematów w jednym miejscu. Mam nadzieję, że znajdę czas, by trochę podzielić się wiadomościami w pozostałych tematach. Pomysł pisania o Islandii przyszedł spontanicznie, gdyż zobaczyłam relacje z pięknych turystycznych atrakcji innych użytkowników.
Nigdy nawet nie próbowałam zakładać bloga i na nim pisać. Zaczęłam tutaj od wątku, to moje pierwsze kroki i dobrze się czuję z tym, mając zapełniony swój czas.
Pozdrawiam serdecznie

Ostatnio edytowane przez Jadeit : 17-06-2013 o 09:37.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #64  
Nieprzeczytane 17-06-2013, 00:18
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie

Dziękuję serdecznie za miłe słowa ... Cieszę się za zainteresowanie piękną Islandią ... Znowu powraca mój uśmiech


free image hosting
Odpowiedź z Cytowaniem
  #65  
Nieprzeczytane 17-06-2013, 01:36
Gabi K.'s Avatar
Gabi K. Gabi K. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 6 271
Domyślnie

Zosiu, dobry wieczór
Ja również, podobnie jak Karol X, z zainteresowaniem czytam co piszesz,z pewnością będę tu zaglądała.Właściwie wszystkie pytania, które zadał Ci Karol, chciałam również zapytać o to samo.To zupełnie tajemniczy dla mnie zakątek ziemi.
Serdecznie Cię pozdrawiam.
Gabi
Odpowiedź z Cytowaniem
  #66  
Nieprzeczytane 17-06-2013, 08:53
Bertold Bertold jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Miasto: S - jak Słońce
Posty: 1 155
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jadeit
Bertold, seniorzy na Islandii w wieku 60+ mają się dobrze, gdyż są jeszcze w tym wieku aktywni zawodowo. Mogą pracować do 70 roku życia. Na emeryturę przechodzą mając 67 lat zarówno kobiety jak i mężczyźni. Jednakże mogą także iść w wieku 65 lat ale jest ona niepełna finansowo.
W pracy zawodowej nie ma szaleństwa w wykonywaniu swoich zadań przez starsze osoby. Wręcz przeciwnie, prawie zawsze panuje 'luzik'. Są ustawowe przerwy i wówczas rzuca się wszystko i idzie się na darmową kawę.
Oczywiście są domy spokojnej starości, ale seniorzy przede wszystkim są ze swoimi rodzinami. Tutaj panują silne więzy rodzinne. Małżonkowie nawet po rozwodzie mają wzajemną więź ze swoimi rodzinami.
Islandczycy są długowieczni i należą do najdłużej żyjących osób w Europie. Rodzice mojej znajomej są w wieku 93 i 94 lata i wciąż mają się nieźle.
Bertold, obawiam się jednak, że trudno byłoby Ci tutaj żyć.
Koszty w takich domach są drogie i bariera językowa byłaby nie do przekroczenia. Mimo że wszyscy znają język angielski, to starsze osoby jednak posługują się rodzimym językiem i nie miałbyś z kim porozmawiać.
Serdecznie pozdrawiam i życzę miłego popołudnia
Dziękuję Ci Jadeit za wyczerpującą informację. No to mnie ostudziłaś. Myślałem, że podgrzejesz mnie jak gorący gejzer islandzki i już będę szykował się do przeprowadzki - a tu kubeł zimnej wody. To wszystko, co piszesz jest jednak bardzo obiecujące, a ja szybko się uczę języków. Może więc spróbuję skolonizować Islandię. Założę własną kolonię i zabiorę ze sobą tych, których język rozumiem i po sprawie na początek. Znajdzie się tam jakich kawałek niezagospodarowanego gruntu? Może jeszcze w przyzwoitych cenach? Na dodatek, ta długowieczność!!!! A teraz na poważnie - bardzo dziękuję za informacje i piękne zdjęcia. Pokazując je rozbudzasz nasze tęsknoty za rajem. Pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #67  
Nieprzeczytane 17-06-2013, 09:52
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie

Cytat:
Napisał Gabi K.
Zosiu, dobry wieczór
Ja również, podobnie jak Karol X, z zainteresowaniem czytam co piszesz,z pewnością będę tu zaglądała.Właściwie wszystkie pytania, które zadał Ci Karol, chciałam również zapytać o to samo.To zupełnie tajemniczy dla mnie zakątek ziemi.
Serdecznie Cię pozdrawiam.
Gabi
Witaj Gabi
Dziękuję, chętnie napiszę. Jeśli nawet czegoś nie będę wiedziała, znajdę w materiałach. Istotne będzie to, że wszystko znajdzie się w jednym miejscu na wątku.
Dzisiaj wybieram się na festyn, będą prawdziwe tłumy na ulicach i placach. Zobaczyć można będzie na moich zdjęciach, które mam nadzieję zrobić. Pogoda nie najgorsza. Zresztą proszę zobaczyć, na wątku przy wulkanach podałam link.
Serdecznie pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #68  
Nieprzeczytane 17-06-2013, 10:03
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bertold
Dziękuję Ci Jadeit za wyczerpującą informację. No to mnie ostudziłaś. Myślałem, że podgrzejesz mnie jak gorący gejzer islandzki i już będę szykował się do przeprowadzki - a tu kubeł zimnej wody. To wszystko, co piszesz jest jednak bardzo obiecujące, a ja szybko się uczę języków. Może więc spróbuję skolonizować Islandię. Założę własną kolonię i zabiorę ze sobą tych, których język rozumiem i po sprawie na początek. Znajdzie się tam jakich kawałek niezagospodarowanego gruntu? Może jeszcze w przyzwoitych cenach? Na dodatek, ta długowieczność!!!! A teraz na poważnie - bardzo dziękuję za informacje i piękne zdjęcia. Pokazując je rozbudzasz nasze tęsknoty za rajem. Pozdrawiam.
Miło mi Bertold. Do odważnych świat należy. Wprawdzie tutaj wszystko jest dużo droższe, przeliczając na złotówki ... ale kto wie, może Twoje marzenia się spełnią.
Osobiście cieszę się, że mam jeszcze możliwość tutaj być. Zawsze będę mile wspominać 'moją' wyspę lodu i ognia. Pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #69  
Nieprzeczytane 17-06-2013, 19:49
Bertold Bertold jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Miasto: S - jak Słońce
Posty: 1 155
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jadeit
Miło mi Bertold. Do odważnych świat należy. Wprawdzie tutaj wszystko jest dużo droższe, przeliczając na złotówki ... ale kto wie, może Twoje marzenia się spełnią.
Witaj Jadeit. Przyznam się bez bicia, że odwagi mi nie brakuje, troszkę się już po świecie poszwędałem. Nigdzie nie było mi tak dobrze jak w domu. A Islandia to taki raj, więc może ....... kto wie. Szkoda tylko, że bagaże wydają się coraz cięższe, bo latek przybyło.
Cytat:
Osobiście cieszę się, że mam jeszcze możliwość tutaj być. Zawsze będę mile wspominać 'moją' wyspę lodu i ognia.
Czyżbyś zamierzała opuścić ten raj na Ziemi? Z moich marzeń o podróżach zostało mi jeszcze parę, ale nie odpuszczam staram, się je realizować. Ale też jestem pełen zazdrości, że znalazłaś swoje miejsce na Ziemi, a ja ciągle jeszcze szukam. Bardzo miło jest czytać wypowiedź osoby, która emanuje szczęściem. Wszystkiego dobrego, Jadeit.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #70  
Nieprzeczytane 17-06-2013, 20:55
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie

Święto Niepodległości Islandii

Islandia odzyskała swoją niepodległość spod panowania duńskiego 01.12.1918r., ale nadal pozostawała w Unii Personalnej z Danią. W roku 1944 Dzień Niepodległości przeniesiono na dzień 17 czerwca. W tym dniu bowiem urodził się wielki patriota, walczący o niepodległość tego kraju Jon Sigurdsson / 1911-1879 /. Oficjalnie dnia 17.06.1944r. ogłoszono powstanie Republiki Islandii.
W Reykjaviku oraz innych miastach kraju organizowane są liczne imprezy, festyny i koncerty. Wszyscy wychodzą ze swoich domów z całymi rodzinami, na ulicach jest tłumnie. Widać to na moich dzisiejszych zdjęciach.


image hosting free no registration
Odpowiedź z Cytowaniem
  #71  
Nieprzeczytane 17-06-2013, 20:57
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie


img
Odpowiedź z Cytowaniem
  #72  
Nieprzeczytane 17-06-2013, 20:58
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie


image hosting 15mb
Odpowiedź z Cytowaniem
  #73  
Nieprzeczytane 17-06-2013, 21:00
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie


image hosting imgur
Odpowiedź z Cytowaniem
  #74  
Nieprzeczytane 17-06-2013, 21:01
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie


windows screenshots tool
Odpowiedź z Cytowaniem
  #75  
Nieprzeczytane 17-06-2013, 21:43
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie

Energia geotermalna na Islandii

W tym pięknym kraju wody geotermalne uważane są za odnawialne źródła energii.Wykorzystuje się prawie w 90% w zakresie ciepłownictwa, tj. do ogrzewania budynków, w uprawach szklarniowych, hodowli ryb, w kąpieliskach i odkrytych basenach przez cały rok. Służy także do produkcji energii elektrycznej.
Koszty produkcji są tak niskie, że opłaca się podgrzewać w zimie chodniki na ulicach w centrum Reykjaviku i Akureyri na północy wyspy.
Działa tutaj pięć większych elektrowni geotermalnych. Jedną z nich osobiście widziałam, co uwieczniłam na zdjęciach.
Mieszkańcy w całym kraju płacą bardzo niskie rachunki za centralne ogrzewanie i prąd.
Islandia jest liderem w Europie w produkcji ciepła z geotermii.
Prawdą jest, że szklarnie są samo-wystarczające w produkcji warzyw podstawowych. Ziemniaki są zawsze świeże i dość małe oraz pomidory, ogórki, pieczarki. Tutaj także dojrzewają banany. Jednakże również importują warzywa, co wyraźnie jest na nich oznaczone w sklepach.


upload pictures free

Ostatnio edytowane przez Jadeit : 17-06-2013 o 22:19.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #76  
Nieprzeczytane 17-06-2013, 21:45
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie


image hosting over 2mb
Odpowiedź z Cytowaniem
  #77  
Nieprzeczytane 17-06-2013, 21:47
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie


image hosting
Odpowiedź z Cytowaniem
  #78  
Nieprzeczytane 17-06-2013, 21:48
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie


20mb image hosting
Odpowiedź z Cytowaniem
  #79  
Nieprzeczytane 18-06-2013, 10:58
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie

z sieci

image hosting 5mb
Odpowiedź z Cytowaniem
  #80  
Nieprzeczytane 18-06-2013, 13:49
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie

Islandczycy bardzo dużo czytają, nawet w podmiejskich autobusach można zobaczyć głowy pochylone nad książką. Dzieci w wieku szkolnym na każdej przerwie oblegają szkolne biblioteki. W Reykjaviku jest wiele bibliotek, sama korzystam z nich, gdyż mają dość duży zbiór w języku polskim.
W tym kraju wydaje się najwięcej książek w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
Język islandzki to najstarszy język używany w Europie, północno-germański pochodzenia staro-nordyckiego. Prawdopodobnie niektórzy starsi Islandczycy potrafią zrozumieć język, jakim posługiwali się Wikingowie, około 1000 lat temu. W ogóle nie hołdują modzie wprowadzania swoistych wyrazów obcych z Zachodu, jak to jest teraz popularne w naszym kraju. Wręcz zakładają komitety ochrony swojego języka przed obcymi słowami.
Najcenniejszą częścią literatury islandzkiej są sagi, przeważnie rodowe, królewskie i legendarne. Są tak popularne, że wydaje się, iż Islandia nie mogłaby bez nich istnieć...są z tego bardzo dumni.


image upload no size limit
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Islandia - ciekawostki z życia islandzkiego społeczeństwa Jadeit Podróże, turystyka 0 13-06-2013 17:41
Islandia - ciekawostki z życia islandzkiej społeczności Jadeit Podróże, turystyka 0 12-06-2013 14:46
Political fiction Piotra Szulkina fenomenem przenikliwości społeczeństwa polskiego. artysta.fotograf Polityka - wątki archiwalne 32 02-10-2011 21:46
17 maja - Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego - komentarze 84.175.98.xxx Ogólny 0 17-05-2011 10:56
Osoby starsze ciężarem dla społeczeństwa? - komentarze 2317kuba Ogólny 5 26-05-2010 14:24

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:03.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.