menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 20-04-2007, 13:17
iwo1111's Avatar
iwo1111 iwo1111 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Posty: 2 223
Domyślnie "Uprzejmie donoszę, że mój sąsiad....."


Co sądzicie na ten temat?

"Gazeta Olsztyńska": Szwagier donosi na teścia, sąsiad na sąsiada, a pracownik na pracodawcę. Do urzędów skarbowych wartkim strumieniem płyną anonimy. Im bliżej końca terminu składania rozliczeń podatkowych, tym jest ich więcej.
- Pragnę poinformować, iż moja koleżanka zwierzyła mi się, że wyłudziła pieniądze z urzędu skarbowego. Wypełniła PIT-y bez żadnych faktur. Cieszyła się, że się udało. To tylko jeden z ponad 800 donosów, które w ubiegłym roku wpłynęły do olsztyńskich skarbówek.

W tym roku skarbówka także spodziewa się nawału donosów - im bliżej 30 kwietnia, czyli ostatecznego terminu składania zeznań podatkowych, tym zgłoszeń od "życzliwych" jest więcej. Ponad 60 proc. z nich to anonimy. Większość jest na piśmie, choć ostatnio modne stają się też donosy telefoniczne. - Trzeba z tym złodziejstwem jak najszybciej skończyć. Już trzy lata obywatelka X na czarno na całą wieś i okolicę w domu prowadzi działalność usługową dla kobiet, a nie jest zarejestrowana i nie płaci podatku. Tak nie można państwa okradać... - podobne informacje Urząd Kontroli Skarbowej w Olsztynie dostaje co drugi dzień. Jest tu nawet na etatach dziesięcioosobowa grupa, która wyspecjalizowała się w sprawdzaniu donosów.

- Zatrzymujemy te, którymi możemy się zająć, a resztę przesyłamy do innych właściwych urzędów, np. celników lub na policję - mówi dziennikowi rzecznik UKS w Olsztynie i pracownik grupy do spraw donosów Mirosława Torenc.

- Każde zgłoszenie, które u nas zostaje, jest analizowane. Sprawdzane są wszystkie zawarte w nim informacje, które są dla nas przydatne. Wykorzystujemy do tego nasze bazy danych. W wielu przypadkach kontaktujemy się z też innymi organami, by ustalić stan majątku sprawdzanego. W ten sposób dochodzimy prawdy. A nie jest to łatwe, bo w 80 proc. donosów, to kłamstwa - dodaje.

Najczęściej anonimy do urzędów skarbowych piszą dobrze poinformowani sąsiedzi. Donosy przysyłają także zawiedzeni kochankowie, rodzina, byli małżonkowie i pracownicy oszukani przez pracodawcę - wylicza "Gazeta Olsztyńska".
__________________
  #2  
Nieprzeczytane 20-04-2007, 13:28
jolita's Avatar
jolita jolita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: sopot
Posty: 27 028
Domyślnie

To nawyki przywiane wiatrem zachodnim. Tam podobno to normalka, że sąsiad pilnuje sąsiada, w związku z czym nie mieli problemu z lustracją, a my się lub nas się męczy...
A propos lustracji: pan prezydent dziś oświadczył, że Trybunał może sobie wyrokować co chce, a jego obowiązuje Konstytucja (oczywiście we własnej interpretacji...) W życiu jak w filmie: "sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie"
Przepraszam za dygresję nie na temat, ale zakipiało we mnie...
__________________

obrazki oraz większość tekstów w moich post-ach pochodzi z ogólnodostępnych w net-cie.
  #3  
Nieprzeczytane 20-04-2007, 13:56
Kundzia's Avatar
Kundzia Kundzia jest offline
....
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: małopolska
Posty: 4 696
Domyślnie

Przez wiele lat gdy nie pracowałam dorabiałam do domowego budżetu robiąc sweterki na drutach,chaftując,robiąc sezonowe ozdoby i zabawki/kurki, serwetki na wielkanoc,aniołki i inne ozdoby no Boże narodzenie/.Znalazła się jednak "życzliwa" w osobie teściowej która doniosła że wykonuje różne prace bez zezwolenia.Ileż to ja wtedy wtedy przeszłam kilkanaście wezwań do skarbówki,wypytywanie sąsiadów,dochodzenie komu i za ile.Wtedy przekonałam się ile ludz stanęło za mną.
Nie podoba mi się takie "donoszenie",choć w wielu przypadkach jednak powinno być,szczególnie gdy wykorzystuje się na przykład środki z funduszów społecznych,gdy ktoś z rodziny pracuje za granicą,są luksusowe samochody,elegancko urządzone mieszkania,a idzie się po zasiłek "bo się należy,przecież jesteśmy zarejestrowani jako bezrobotni..."
__________________
"nie jestem absolutnie gruba, tylko moja bogata osobowość nie mieści się w mniejszym rozmiarze"

http://mojezacisze-kundzia57.blogspot.com/

Ostatnio edytowane przez Kundzia : 20-04-2007 o 14:13.
  #4  
Nieprzeczytane 20-04-2007, 14:44
ammi1952's Avatar
ammi1952 ammi1952 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: Grodzisk Maz
Posty: 5 177
Domyślnie

Uch , nie ma to jak zawiść
  #5  
Nieprzeczytane 20-04-2007, 15:14
POLA POLA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 24 582
Domyślnie Kunegundo,

cóżeś Ty uczyniła swojej teściowej, że aż na Ciebie doniosła?
Donosicielstwo jest obrzydliwe, zwłaszcza anonimowe, tak postępują typowi tchórze i zazdrośnicy, nie przyświeca im przecież np. troska o budżet państwa, miasta czy czegoś tam jeszcze. Natomiast jeśli ktoś zgłasza jakieś nieprawidłowości, przekręty, pisze, dzwoni i zostawia pod czymś takim swój autograf, to nie nazwałabym tego donosicielstwem, a zgłoszeniem, a to różnica, przynajmniej dla mnie.
I jeszcze do Jolitki:
niezupełnie się z Tobą zgadzam w sprawie wiatrów zachodnich, TAM panują inne obyczaje, zgłasza się nieprawidłowości nie po to, aby komuś dokuczyć, ale z poczucia obywatelskiego obowiązku; oni wiedzą, że tego typu "działania naprawcze" służą wszystkim. W Polsce panuje ciągle jakieś zaściankowe myślenie, ograniczone postrzeganie pewnych spraw, które jeśli mnie bezpośrednio nie dotyczą czy nie szkodzą, niech sobie będą, a co się będę mieszał. Przyzwolenia nie daje się tylko wtedy, kiedy kogoś ogarnia zawiść, chęć zemsty. Paskudne, obrzydliwe, fe, na pohybel tchórzom i zawistnikom, chapeau bas dla odważnych.
  #6  
Nieprzeczytane 20-04-2007, 15:40
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Uśmiech

Masz rację Polu.
  #7  
Nieprzeczytane 20-04-2007, 15:52
jolita's Avatar
jolita jolita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: sopot
Posty: 27 028
Domyślnie

Polu - dziękuję za "przywrócenie do parteru" napewno masz rację, ale sytuacja jaka istnieje już mi rozum odbiera...
__________________

obrazki oraz większość tekstów w moich post-ach pochodzi z ogólnodostępnych w net-cie.
  #8  
Nieprzeczytane 20-04-2007, 16:26
ammi1952's Avatar
ammi1952 ammi1952 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: Grodzisk Maz
Posty: 5 177
Domyślnie

Polu ,poniekad masz racje ,ale, ale zeby czyscić czyjes podwórko należy mie swoje czyste . A u nas czysta zawiść - ja nie mam to dlaczego ktoś ma mieć . Tu nie mówie o zgłaszaniu rzeczywistych nadużyć czy innych machlojek ,a o tych wydumanych i robienie tego tylko i wyłacznie po to ,by komuś tak dokuczyć - dokopać niech mu nie będzie zbyt dobrze
  #9  
Nieprzeczytane 20-04-2007, 16:34
Kundzia's Avatar
Kundzia Kundzia jest offline
....
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: małopolska
Posty: 4 696
Domyślnie Do POLI

[quote=POLA]cóżeś Ty uczyniła swojej teściowej, że aż na Ciebie doniosła?-Zrobiłam najgorszą rzecz zabrałam jej synusia ale to temat na inny post jak znajde wątek o teściowych to napiszę
__________________
"nie jestem absolutnie gruba, tylko moja bogata osobowość nie mieści się w mniejszym rozmiarze"

http://mojezacisze-kundzia57.blogspot.com/

Ostatnio edytowane przez Kundzia : 20-04-2007 o 16:37.
  #10  
Nieprzeczytane 20-04-2007, 16:38
ammi1952's Avatar
ammi1952 ammi1952 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: Grodzisk Maz
Posty: 5 177
Domyślnie

Kunegundo znam ten typ teściowej z autopsji, oj znam , ale wyobraż sobie ze w chwili gdy śmierć jej w oczy zajżała -to przeprosiła mnie za całe zło. To był jej drugi odruch człowieczeństwa .
  #11  
Nieprzeczytane 20-04-2007, 18:08
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Uśmiech

Cytat:
Napisał ammi1952
Kunegundo znam ten typ teściowej z autopsji, oj znam , ale wyobraż sobie ze w chwili gdy śmierć jej w oczy zajżała -to przeprosiła mnie za całe zło. To był jej drugi odruch człowieczeństwa .
Lepiej późno niż wcale, moja po ślubie zamiast mi złożyć życzenia powiedziała: zabrałaś mi syna. Odpowiedziałam jej: pani też komuś kiedyś zabrała.
  #12  
Nieprzeczytane 20-04-2007, 20:50
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Uśmiech

Mam sąsiada jemu odbiło w drugą "mańkę" jest antymoherem ale w brzydkim wydaniu. Ten Pan jakby mógł to by doniósł na siebie samego.
  #13  
Nieprzeczytane 20-04-2007, 22:08
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie

Przepraszam, ze pytam w tym wątku, ale to w związku z urzędem skarbowym o którym pisała Iwo. Może jest osoba tam pracująca, która powie, czy emeryt, który nie ma odpisów musi wypełniać PIT, czy robi to za niego ZUS. Aby utrzymać się w wątku donoszę, że jeszcze PIT-u nie wypełniłam.
  #14  
Nieprzeczytane 20-04-2007, 22:22
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Uśmiech

Jeżeli nie masz odpisów nie wypełniasz PIT-u, robi to za Ciebie ZUS.
  #15  
Nieprzeczytane 20-04-2007, 22:29
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie

Hurrra! Dzięki Basieńko! Zdeptałaś robaka, który mnie gryzł!
  #16  
Nieprzeczytane 20-04-2007, 22:45
ZoSka's Avatar
ZoSka ZoSka jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: warmińsko-mazurskie
Posty: 80
Domyślnie

....10 osób zatrudnionych na etatach (opłacanych z naszych, podatników pieniędzy!), żeby sprawdzić, że 80% donosów, to kłamstwo.... Jaki to ma sens? (zdradzę, że jestem emerytowaną księgową). Jaki przychód z tego tytułu ma budżet państwa? A właściwie, ile do tego dopłaca?
Poważny i szanujący się człowiek wyrzuca anonimy do kosza, a urzędy skarbowe w tym się grzebią.... Być może, że znajdą jakieś drobne przekręty, ukarzą, tych "maluczkich", te "płotki"... Krwi trochę napsują.
Proszę sobie wyobrazić, że parę lat temu, jako księgowa znalazłam się w sytuacji, że miałam obowiązek złożyć zeznania w izbie skarbowej, ale tych zeznań urzędnicy nie chcieli ode mnie przyjąć. To była grubsza afera i dotyczyła osoby posiadającej immunitet poselski. Bali się. Cóż, urzędnicy, to tylko ludzie ... Zaczynać z "rekinami" i narażać się? Po co?
A przy donosach i anonimach - fajna robota, nieryzykowna...
Co o tym sądzicie?
  #17  
Nieprzeczytane 20-04-2007, 22:49
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Zły, wściekły

Masz rację Zosiu, to jest smutna rzeczywistość.
  #18  
Nieprzeczytane 20-04-2007, 23:30
POLA POLA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 24 582
Domyślnie Do Kunegundy

spóźniona odpowiedź:
Kochana, moje pytanie było wyłącznie retoryczne, takie z przymrużeniem oka, tylko tego mrugnięcia nie było widać
  #19  
Nieprzeczytane 20-04-2007, 23:38
POLA POLA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 24 582
Domyślnie Jolitko,

nie jest moim zamiarem przywracanie kogokolwiek do parteru, po prostu wyrażam tutaj swoje opinie, z którymi może się ktoś zgadzać, ale nie musi i to jest piękne.
  #20  
Nieprzeczytane 20-04-2007, 23:39
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Pola, wlasnie to samo sobie pomyslalam
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Województwo warmińsko-mazurskie: powitanie i "lista obecności" admin warmińsko-mazurskie 292 24-12-2017 19:20
Województwo kujawsko-pomorskie: powitanie i "lista obecności" admin kujawsko-pomorskie 10460 13-06-2010 08:36
"SZKOŁKA" PhotoFiltre Studio - bezplatny program do obrobki zdjec Dreamka eSenior 86 25-10-2009 21:59
Czy bylibyście w stanie adoptować dziecko i pokochać je jak "własne"? Basia. Rodzina bliższa i dalsza 80 06-10-2008 00:41
"Porządki" w III albo IV RP /nie wiem, którą mamy/ Basia. Polityka - wątki archiwalne 260 05-09-2007 07:18

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:52.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.