menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Praca > Emerytura, renta, ZUS
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 09-04-2011, 12:36
kciuki kciuki jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: podkarpacie
Posty: 25
Domyślnie

Jak to zrobiłaś?...ja pracuję już 5 lat po wcześniejszej i ZUS odmawia mi przeliczenia emerytury motywując ,że jestem rocznik 1949 i muszę już mieć nową...(niższą) mając gdzieś moje prawa nabyte do emerytury wcześniejszej a Sąd go w tym do tej pory popierał...no to jakie to poszanowanie "praw nabytych" ? Przecież to ZUS na podstawie dokumentów moich przyznał mi wcześniejszą emeryturę...a teraz zabiera co przyznał, potem przywraca ale nie przelicza od nowej kwoty bazowej i z błędnym wyliczeniem stażu pracy...co robić?Nowa rozprawa już wkrótce...poprzednio adwokatka nic mi nie pomogła , straciłam tylko pieniądze których nie mam za wiele ,więc postanowiłam bronić się sama...a może Ktoś zna się na "wyższej matematyce" ZUS i mi podpowie czy możliwe było "ubruttowienie" renty w 1992r bez "ubruttowienia" wskaźników jak to ZUS sugeruje...wyliczając mi coraz to nową rentę na podstwie tego samego wskaźnika podstawy wymiaru przez 20 lat i by naliczać od najniższej kwoty bazowej przez całe lata ,wydawał swoje decyzje przeliczeń do 5 miesięcy wstecz...(czyli załawiał np wniosek z marca w czerwcu ale z kwotą bazową z grudnia)....pomózcie MATEMATYCY...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #42  
Nieprzeczytane 10-04-2011, 20:56
Barakuda Barakuda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2010
Miasto: Chrzanów
Posty: 1 276
Domyślnie

Cytat:
Napisał elizka
Mam 5 lat zerowych-urlop wychowawczy na moje dzieci i rok zdrowotnego.Kazali mi odwołac się do sądu.Mam miesiac na mój ruch.Może wybiorę się do kogoś mądrego w tej dziedzinie.Dla mnie to enigma.
Elizko, jeżeli dostarczyłaś zaświadczenie o urlopie wychowawczym na dzieci, to 3 lata powinnaś mieć zaliczone po 0,8 a nie zerowe. Chociaż i w tym przypadku są jeszcze dodatkowe warunki. Trochę wiem na ten temat, bo też mam taki okres wliczony.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #43  
Nieprzeczytane 11-04-2011, 00:50
Malgo568's Avatar
Malgo568 Malgo568 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Polska
Posty: 45
Domyślnie

Przeczytaj post "Tesara" na stronie 1, tam podany jest link, sposoby obliczania emerytury, wszystko pięknie opisane.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #44  
Nieprzeczytane 21-11-2011, 19:12
paprotka51 paprotka51 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: dolnoślaskie
Posty: 9
Domyślnie

I Ja zgłosiłam wniosek o ponowne przeliczenie emerytury i nic....
przepracowałam ponad 30 lat w służbie zdrowia, w jednym zakładzie pracy,około 20 lat na dodatkowym 1/2 etatu, może ktoś wie czy to ma znaczenie,czy te lata liczą się dodatkowo do wysługi lat???
nikt tego nie wie w ZUS czy w byłym zakładzie pracy???
Decyzja którą dostałam jest jakaś dziwna???
Zwaloryzowany kapitał początkowy,zwaloryzowane składki i długość mojego życia (251,5 m-cy)Wróżbici czy co???
Odpowiedź z Cytowaniem
  #45  
Nieprzeczytane 07-02-2012, 14:06
Hanka60 Hanka60 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Miasto: Polska
Posty: 2
Domyślnie

Czy będąc na wcześniejszej emeryturze (55 lat) z chwilą ukończenia 60 roku życia, istnieje możliwość jej powtórnego przeliczenia ? Moja data urodzenia: 23.07.1948r. kobieta.
Które roczniki przeliczają i które już były przeliczane?
Ja dopiero dowiedziałam się od znajomej, że jest taka możliwość, przeliczyć emeryturę na wniosek zainteresowanej, bez żadnych dodatkowych przepracowanych lat, będąc już na emeryturze.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #46  
Nieprzeczytane 12-03-2012, 18:57
martok martok jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Posty: 650
Domyślnie

Cytat:
Napisał paprotka51
przepracowałam ponad 30 lat w służbie zdrowia, w jednym zakładzie pracy,około 20 lat na dodatkowym 1/2 etatu, może ktoś wie czy to ma znaczenie,czy te lata liczą się dodatkowo do wysługi lat???
O ile wiem, dodatkowy etat nie zwiększa wysługi lat, ale zwiększa wysokość płaconej w tym czasie składki i tym samym podnosi procent tzw. kwoty bazowej. Warunkiem jest, aby nie było to zlecenie, lecz faktycznie etat (z systematycznie opłacaną składką). Jeśli w czasie starania się o emeryturę dostarczyłaś druk RP7 za ten drugi etat, to przypuszczalnie już go wliczyli do wymiaru emerytury.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #47  
Nieprzeczytane 10-02-2014, 20:50
basia7 basia7 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2014
Miasto: Gliwice
Posty: 1
Domyślnie emerytura,ponowne przeliczenie

Przeszłam na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat po 35 latach pracy w 2000 roku. Otrzymałam tzw. wcześniejszą emeryturę. Od tego czasu niczego nie przeliczałam. Usłyszałam od znajomej że w wieku 60 lat powinnam wystąpić o ponowne przeliczenie emerytury według nowej kwoty bazowej ponadto powinnam otrzymać przeliczenie za każdy rok do 60 roku życia po 0,7 procent za każdy rok,więc 3,5 procent. Ponadto czy ktoś z państwa się orientuje czy powinnam starać się o jakieś przeliczenie które mnie ominęło. Bardzo proszę o pomoc. Obecnie mam 67 lat i nigdy nie wystąpiłam o jakiekolwiek przeliczenie. Czy mogę to zrobić w chwili obecnej i jak napisać prośbę o jej ponowne naliczenie z przyjęciem nowej kwoty bazowej w wieku 60 lat czy nie ma takiej potrzeby bo ZUS będzie wiedział co trzeba zrobić

Ostatnio edytowane przez basia7 : 10-02-2014 o 23:01. Powód: zapytanie do znawców spraw emerytalnych
Odpowiedź z Cytowaniem
  #48  
Nieprzeczytane 21-02-2014, 01:10
Marii's Avatar
Marii Marii jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: obecnie Poznan
Posty: 311
Domyślnie

Po osiagnieciu wieku emerytalnego mozna wystapic o ponowne przeliczenie emerytury ale nie jest to konieczne....
Przeszlam na emeryture w wieku 55 lat - pracowalam w szczegolnych warunkach. Majac 60 lat przeliczylam ponownie emeryture, zyskalam 50 zl miesiecznie, niewiele ale zawsze cos.....
W kazdej chwili mozesz wystapic o ponowne przeliczenie emerytury w zwiazku z osiagnieciem wieku emerytalnego. Nie piszesz prosby tylko w ZUS wypelnisz odpowiedni druk i czekasz na decyzje.
__________________
'

Nie myl głupoty z odwagą, nie myl dobroci, ze słabością ''
Odpowiedź z Cytowaniem
  #49  
Nieprzeczytane 03-04-2014, 13:59
Lothario's Avatar
Lothario Lothario jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Miasto: Stefanowo
Posty: 63
Domyślnie emerytura a praca

W czerwcu chce przejść na emeryturę i nadal pracować w swoim zakładzie pracy. Pani w kadrach mówi, ze muszę się zwolnic na 1 dzień. Podobno już nie trzeba się zwalniać i zatrudniać ponownie. Gdzie i w jakich przepisach mogę to znaleźć. Pomocy.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #50  
Nieprzeczytane 03-04-2014, 21:40
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Może coś to pomoże...


http://prawo.rp.pl/artykul/951408.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #51  
Nieprzeczytane 04-04-2014, 10:53
Lothario's Avatar
Lothario Lothario jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Miasto: Stefanowo
Posty: 63
Domyślnie

Bardzo dziękuję za link. Ale przyznaję szczerze, że nic z tego mogę zrozumieć. Strasznie są napisane te ustawy. Dziękuję raz jeszcze.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
emerytura a kredyt Anonymous Senior w banku 17 06-06-2022 01:35
Praca, czy emerytura, albo praca i emerytura. wuere'le Polityka - wątki archiwalne 8 22-12-2008 23:32
Wcześniejsza emerytura arek1945 Emerytura, renta, ZUS 2 05-07-2008 00:58
emerytura z Niemiec czy z Polski Lord_Extra Emerytura, renta, ZUS 4 10-06-2008 19:37
emerytura ela Emerytura, renta, ZUS 6 23-02-2008 23:31

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:07.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.