menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Różności > Różności - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Różności - wątki archiwalne Różności - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 20-07-2008, 19:45
Sfinks's Avatar
Sfinks Sfinks jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 87
Domyślnie

Alsko rozumię Twoje obawy.Przepraszam za nieprecyzyjność mojego wątku.Wybudowany dom nie jest przystosowany do koncepcji,o której mówi mój wątek.Był budowany pod innym kątem.Napisałam -"od zaraz"-bo dom jest (dla 3-ch rodzin).Dla omawianych celów wymaga przróbek.Nie wiedziałam że będą zainteresowani do wprowadzenia mojej koncepcji w życie.
__________________
Nie wstyd nie wiedzieć,lecz wstyd nie pragnąć swojej wiedzy uzupełnić.
  #22  
Nieprzeczytane 20-07-2008, 19:49
Sfinks's Avatar
Sfinks Sfinks jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 87
Domyślnie

Ewito piszesz" prędzej sami stworzymy sobie swój dom".Dokładnie to miałam na myśli.Nie mam w kraju rodziny i chciałam sobie stworzyć w ten sposób przyszywaną rodzinę,ale widzę że to pozostanie w sferze marzeń.
__________________
Nie wstyd nie wiedzieć,lecz wstyd nie pragnąć swojej wiedzy uzupełnić.
  #23  
Nieprzeczytane 20-07-2008, 19:57
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Sfinksie
Ameryki nie odkrywasz!
W kraju,w ktorym mieszkam istnieja juz takie domy od dawna.
Ale!
Te domy naleza do panstwa,ktore w zamian za emeryture(wysoka) gwarantuje pobyt w takim domu.
To prawda,ze pokoje maja osobne wejscia,ze w niektorych domach sa w pokojach toalety i natryski, w innych natomiast jest kilka toalet na pietrze.
Mieszkaja w nich sprawni emeryci,zaznaczam sprawni ruchowo,ktorzy moga robic zakupy,sprzatac,gotowac i zadbac o siebie bez pomocy opiekunek.
W takich domach istnieje personel(minimum 4 osoby)pracujacy na zmiany,dogladajacy dzialalnosci takiego domu,prowadzacy ksiegowosc itd.
Istotna role odgrywa tu umiejetnosc wspolistnienia,tolerancji i podporzadkowania sie ustalonym normom.
Kazdy z mieszkancow ma ustalone obowiazki.
Sa tez podobne domy dla uzaleznionych od alkoholu i narkotykow oraz dla autystow.
Pobyt w takich domach jest bardzo drogi,czesto wiele osob nie stac na zamieszkanie w nich i pozostaja tradycyjnie w swoich domach,aczkolwiek bardzo nieraz samotni.
To juz jest jednak inny temat do dyskusji.
Mam znajomych,ktorzy pracuja w takich domach.
Nie wiem na jakich zasadach ma to funkcjonowac w Polsce?
Bez dofinansowania ze strony panstwa lub sponsora jest to praktycznie niemozliwe.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
  #24  
Nieprzeczytane 20-07-2008, 19:58
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie Sfinksie,

władze spółdzielni mieszkaniowej, do której należę, we wczesnych latach osiemdziesiątych miały pomysł wybudowania w środku osiedla domu dla steranych życiem. Zainteresowanie było ogromne, pomimo wymagań, aby pensjonariusze zrezygnowali z prawa do swoich dotychczasowych mieszkań (takie zagranie socjalistycznych przepisów).
Pomysł padł po 89 roku, bo spółdzielnia doszła do wniosku, że szybciej zrobi pieniądze na apartamentach itp.
Powstał jednak społeczny komitet budowy i w rekordowym czasie zebrał ponad 100 chętnych. Niestety sprawa się rypła z powodu niechęci władz spółdzielni, dzielnicy i miasta oraz bardzo wysokich cen za działkę budowlaną. Nie wspominając o ogromnych kłopotach z uzyskaniem kredytu na budowę i ustaleniem, kto go będzie spłacał.
Nie dziw się, że chętnych jest dużo. Społeczeństwo się starzeje, a jakie są domy i pensjonaty dla seniorów - wiemy chociażby z prasy.
  #25  
Nieprzeczytane 20-07-2008, 20:00
Sfinks's Avatar
Sfinks Sfinks jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 87
Domyślnie

Pytanie dla prawnika.Widzę że zostałam żle zrozumiana.Podałam myśl i jedną z możliwości ,którą dysponuję.Moim zamiarem było uproszczenie sobie życia,a nie komplikowanie.Myślałam że wszystkie problemy związane z moją koncepcją na życie zostaną rozłożone na wszystkich zainteresowanych.Sama wybudowałam dom metodą gospodarczą.Pomyślałam że jeśli będzie zainteresowanych kilka osób będzie dużo łatwiej.
__________________
Nie wstyd nie wiedzieć,lecz wstyd nie pragnąć swojej wiedzy uzupełnić.
  #26  
Nieprzeczytane 20-07-2008, 20:08
Sfinks's Avatar
Sfinks Sfinks jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 87
Domyślnie

Bogdo50 widzę że to dla Ciebie bardzo ważne.Nie praktykuję żadnej religii.Sprawy wiary są osobistą sprawą każdego.I każdy ma prawo do posług jakie go uszczęśliwiają.
__________________
Nie wstyd nie wiedzieć,lecz wstyd nie pragnąć swojej wiedzy uzupełnić.
  #27  
Nieprzeczytane 20-07-2008, 20:18
Sfinks's Avatar
Sfinks Sfinks jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 87
Domyślnie

Najłatwiej powiedzieć niemożliwe i kytykować.Uważam i jestem przekonana że wszystko jest możliwe.Wystarcz tylko mieć wolę walki o zmianę swojego życia.Może jestem optymistką ale już nieraz przekraczałam" granice"poza którymi miało być to niemożliwe.
__________________
Nie wstyd nie wiedzieć,lecz wstyd nie pragnąć swojej wiedzy uzupełnić.
  #28  
Nieprzeczytane 20-07-2008, 20:23
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
OK Elu

Cytat:
Napisał Sfinks
Najłatwiej powiedzieć niemożliwe i kytykować.Uważam i jestem przekonana że wszystko jest możliwe.Wystarcz tylko mieć wolę walki o zmianę swojego życia.Może jestem optymistką ale już nieraz przekraczałam" granice"poza którymi miało być to niemożliwe.
zgadzam się z Tobą w 10000000000%, WSZYSTKO JEST MOŻLIWE. Jeżeli się czegoś naprawdę chce to nie ma rzeczy niemożliwych.
  #29  
Nieprzeczytane 20-07-2008, 20:39
Sfinks's Avatar
Sfinks Sfinks jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 87
Domyślnie

Alsko dlaczego nie wierzymy we własne siły.Dlaczego nie wziąć sprawy we włase ręce.Znam solidną ekipę budowlaną ,która podjełaby się budowy.Nie rozumię skąd tyle obaw,przecież nie myślę o budowie PKiNauki tylko o domu dla 5-ciu czy 6-ciu osób.Taki obiekt zbudowany na tanim placu nie kosztowałby za wiele.Budowałam sama dom i wiem o czym mówię.
__________________
Nie wstyd nie wiedzieć,lecz wstyd nie pragnąć swojej wiedzy uzupełnić.
  #30  
Nieprzeczytane 20-07-2008, 20:48
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie Skąd obawy?

Z mojego pustego portfela, Sfinksie.
Gdybym miała oszczędności - nie słyszałabyś tych obaw ode mnie Nie mogę wziąć takich spraw w swoje ręce, bo egzystuję dzięki pomocy potomka.

Życzę powodzenia Tobie i tym, którzy odpowiedzą na Twój apel
  #31  
Nieprzeczytane 20-07-2008, 20:51
Sfinks's Avatar
Sfinks Sfinks jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 87
Domyślnie

Basiu wszystko jest niemożliwe jeśli nie ma jedności,chęci do wzajemnego wspierania się,tolerancji i podejmowania prób do rozwiązywania pojawiających się problemów.Miałam na myśli dom ,który miałby zaistnieć na zasadzie życzliwej i pomagającej sobie rodziny,ale widzę że to utopia.Nie mam jednak zamiaru się poddawać.
__________________
Nie wstyd nie wiedzieć,lecz wstyd nie pragnąć swojej wiedzy uzupełnić.
  #32  
Nieprzeczytane 20-07-2008, 21:12
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Cytat:
Napisał Sfinks
Basiu wszystko jest niemożliwe jeśli nie ma jedności,chęci do wzajemnego wspierania się,tolerancji i podejmowania prób do rozwiązywania pojawiających się problemów.Miałam na myśli dom ,który miałby zaistnieć na zasadzie życzliwej i pomagającej sobie rodziny,ale widzę że to utopia.Nie mam jednak zamiaru się poddawać.

Sfinksie
Dobrymi checiami to pieklo jest wybrukowane!
Na jakiej zasadzie chcialabys taki dom postawic i uzytkowac go?
Na zasadzie,ze Ty bedac wlascicielka wynajmowalabys taki dom/mieszkania?
Czy tez na zasadzie wzajemnej wspolwlasnosci?
I jak slusznie to ktos zauwazyl,jak by sie to mialo w sprawach spadkowych,bo przeciez wszyscy naraz nie umra?
Ostatnia osoba zamieszkala bylaby wlascicielem przez zasiedlenie?(20 lat).
Kto bylby wlascicielem ksiegi wieczystej?itd.
Pytan jest wiecej.
Nie wystarczy Basiu napisac,ze ktos ma 1000000% racji.
To tak nawiasem.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
  #33  
Nieprzeczytane 20-07-2008, 21:16
Sfinks's Avatar
Sfinks Sfinks jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 87
Domyślnie

Alsko rozpoczynałam budowę domu od pustego porfela.Można tak zrobić że osoby mniej zamożne nie miałyby prawa do własności,czy też w ramach obniżenia kosztów budowy swojego lokum zajełyby się np. stroną administracyjną.Wnosiłyby swój czas,który też można przeliczyć na złotówki.Dla mnie najważniejszą sprawą jest dogadanie się ludzi.Myślę że to jest najtrudniejsze w tym pomyśle.Nie dziwię się tym ,którzy doszukują się jakiegoś przekrętu.Spodziewałam się takiej reakcji,dlatego po napisaniu tego wątku próbowałam się wycofać.Zainteresowanie było natychmiastowe i dlatego podjełam temat.
__________________
Nie wstyd nie wiedzieć,lecz wstyd nie pragnąć swojej wiedzy uzupełnić.
  #34  
Nieprzeczytane 20-07-2008, 21:34
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Domyślnie Karolu

przyznaję rację Eli, że jak się naprawdę czegoś chce to można to osiągnąć. Gdyby zebrała się grupa chętnych do działania to myślę, że nie byłoby problemów z realizacją pomysłu Eli. Oczywiście, wszystko musiałoby być zapięte na ostatni guzik tak żeby każda ze stron czuła się usatysfakcjonowana i zabezpieczona przed ewentualnymi "niespodziankami". Jak dotąd są to luźne rozważania, gdyby doszlo do wprowadzania w czyn przedsięwzięcia wtedy rozmowa odbywałaby się nie na forum tylko w kancelarii adwokackiej np.
  #35  
Nieprzeczytane 20-07-2008, 21:52
Sfinks's Avatar
Sfinks Sfinks jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 87
Domyślnie

[quote=Karol X]Sfinksie
Dobrymi checiami to pieklo jest wybrukowane!
Na jakiej zasadzie chcialabys taki dom postawic i uzytkowac go?
Na zasadzie,ze Ty bedac wlascicielka wynajmowalabys taki dom/mieszkania?
Czy tez na zasadzie wzajemnej wspolwlasnosci?
I jak slusznie to ktos zauwazyl,jak by sie to mialo w sprawach spadkowych,bo przeciez wszyscy naraz nie umra?
Ostatnia osoba zamieszkala laby wlascicielem przez zasiedlenie?(20 lat).
Kto bylby wlascicielem ks siegi wieczystej?itd.
Może to naiwne co teraz napiszę ale wierzę że nie zawdzięczamy tylko sobie to co osiągamy.Jeżeli człowiek kieruje się zdrowymi pobudkami to sprzyjają mu siły pozamaterialne.Oczywiście nie mam tu na myśli bezczynnego czekania na pomoc sił wyższych.Moje pragnienie posiadania "przyszywanej rodziny"może spodoba się "Górze"i podpowie mi rozwiązanie najprostsze .Np.udostępnieniu domu ,który już posiadam bez droższych przeróbek.Wolałabym jednak drugi pomysł z budową nowego domu.Odpowiadam na pytania1)Jeśli natomiast chodzi o budowę domu przystosowanego do omawianej koncepcji to oczywiście chciałabym by dom był współwasnością wszystkich mieszkańców.2)Czy nie może być kilku właścicieli księgi wieczystej.Z praktyki wiem że może.3)Jeśli chodzi o sprawy spadkowe należałoby zastrzec że wkład ,który wniosła osoba,której nadszedł czas do"nieba"odda rodzinie osoba ,która będzie zainteresowana zamieszkaniem we wspólnym domu,lub jedna z osób już mieszkających.O każdej nowej zmianie będą decydować wszystkie osoby,które zdecydowały się razem zamieszkać.
__________________
Nie wstyd nie wiedzieć,lecz wstyd nie pragnąć swojej wiedzy uzupełnić.
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Dom rodzinny czy dom opieki - komentarze Sunshine Ogólny 32 09-12-2013 13:01
10 wskazówek przedłużających życie - komentarze green Ogólny 3 18-07-2011 20:19
Szkolne życie Inny_15 Nauka, problemy i pomysły edukacyjne 40 29-12-2010 16:20
Podarować komuś życie destiny Społeczeństwo - wątki archiwalne 123 01-05-2008 21:46
Życie poza Ziemią, co powiemy kosmitom? gratka Społeczeństwo - wątki archiwalne 74 29-03-2008 15:22

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:38.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.