menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Rodzina, bliscy > Miłość, przyjaźń, związki, samotność
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1421  
Nieprzeczytane 01-11-2013, 13:45
samsung93 samsung93 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Oct 2013
Miasto: Antwerpen Belgia
Posty: 4
Domyślnie

Nie pisałam o wyganianiu kogoś na siłę z domu napisałam tylko jak tu w Belgii żyją Seniorzy. Ja zle się czuje tutaj i bardzo chętnie pojechałabym do Polski ale moja sytuacja zmusza mnie żyć tutaj. Mam tylko cichą nadzieje że wrócę do kraju i tak jak inni seniorzy będę mogła żyć u boku moich bliskich. Widzę swojego syna raz w roku. Jeżeli chodzi o spotkania seniorów to jest piękna sprawa każdy ma coś do powiedzenia można porozmawiać na różne tematy no i dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy. Siedzenie samemu w domu i nie spotykanie się z ludzmi to w rezultacie jest tak że troje to tłum.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1422  
Nieprzeczytane 02-11-2013, 11:55
senesco's Avatar
senesco senesco jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Gdynia
Posty: 1 498
Domyślnie

rsolucjo - wyganianie seniorów "na siłę" nie ma sensu. To prawda. Ja także lubię swoją pojedynczość i spotkania z ludźmi, nie tłumem. Ale, jeśli mówimy o wschodzie, medytowanie czy kontemplowanie w grupie chroni nas od demonów.

Samotność to bycie z sobą i powinno być przyjemne. Bo nie żyjemy na wyspie, a jesteśmy elementami tłumu, ogniwami w łańcuchu i nieustająco ktoś naszą samotność narusza. Ciągle ktoś lepiej wie, czego potrzebujemy, jak powinniśmy żyć, itd.
Dlatego trzeba się starać, by samotność nie była izolacją, wycofaniem się. Bo taka izolacja przyspiesza starzenie się naszego mózgu, ogólne starzenie się, które staje się coraz bardziej bolesne i dotkliwe.
Wpaniała i długowieczna jest samotność Wschodu, ale eremici szkolą się w minimalizowaniu potrzeb, tych materialnych, intelektualnych, jak emocjonalnych. Nie potrzebują ani kochać kogoś, ani być kochani przez kogokolwiek (niższą czy wyższą istotę).
Jakże miłoby było zamieszkać na starość w wiosce seniorów, gdzie każdy ma swój dom i ogród, który może uprawiać. Żyć spokojnie i w spokoju.
Niestety, my żyjemy w epoce telewizji i z telewizją jako towarzyszem podróży. I choć mamy świat w zasięgu pilota, to izolujemy się od tego świata, żyjąc tylko negatywnymi emocjami.
I w ten sposób zabijamy swoje szare komórki i zabijamy swój mózg.
Czasami lepiej wyjść do ludzi i pokłócić się z kimś żywym, niż spierać się z telewizorem.

senscoeu.blogspot.com
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1423  
Nieprzeczytane 02-11-2013, 15:48
samsung93 samsung93 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Oct 2013
Miasto: Antwerpen Belgia
Posty: 4
Domyślnie

senesco myślę tak jak ty naprawdę jest tak jak piszesz. Podziwiam za lekkość słowa ja tak pisać nie umie.Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1424  
Nieprzeczytane 02-11-2013, 20:33
krystynka's Avatar
krystynka krystynka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: pomorskie
Posty: 2 643
Domyślnie

Taki piękny i długi post napisałam i ukazała się "Kurza twarz" - niedobrze - i wszystko poszło...
Nie będę pisać jeszcze raz. Było o tym, jak to telewizor jest nie wskazany dla osób samotnych.
Nie oglądam telewizji od ponad 10 lat
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1425  
Nieprzeczytane 03-11-2013, 05:37
ŁucjaS ŁucjaS jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Miasto: Wilimowo, warm-maz.Polska
Posty: 253
Domyślnie

Senesco mam ogród który z pasją i ogromną przyjemnością pielęgnuję, wnusia, psa, kota, bywam na basenie i na UTW - takim całkiem odludkiem to nie jestem. Chodziło mi raczej o moje wewnętrzne nastawienie.
Samsung93 masz rację telewizja to nic dobrego - w nadmiarze zaczadza mózg ale też dostarcza informacji. Niektóre programy skutecznie pogłębiają wiedzę i zaspokajają ciekawość. Rozsądnie dawkowana w sumie nie jest taka zła.
Takie całkowite odcięcie od telewizora nie byłoby dla mnie zbyt bolesne ale chyba nieco zubożyłoby mój świat.
Pozdrawiam Wszystkich serdecznie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1426  
Nieprzeczytane 03-11-2013, 12:33
senesco's Avatar
senesco senesco jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Gdynia
Posty: 1 498
Domyślnie

rslucjo - no to wszystko jasne. W zaciszu wypita herbata lub kawa, w ciszy przeczytana książka, chwila relaksu w ogrodzie, to właśnie samotność. I myślę, że każdy jest jej spragniony, szczególnie, gdy obejrzy rozmowę polityków w telewizji.
Samotność to chwila ciszy pośród zgiełku, to głęboki oddech czystym tlenem.
Ogród jest doskonałym miejscem, ale miejsca coraz bardziej nam brakuje. I coraz bardziej marnujemy tę przestrzeń.
Mnie marzy się ogród zen, japoński ogród, w którym panuje harmonia i asymetria, elegancja bez widocznej aktywności ogrodnika, a wokół trochę dzikiej, zapuszczonej wręcz zieleni, w której żyją ptaki. Trawniki, żywopłoty do wysokości metra, warzywniki, cherlawe drzewka, raczej mnie zasmucają.
Marzą mi się nie parki, skwery, ale właśnie publicznie dostępne zaciszne ogrody na wzór japoński.
A dodatkowo - w takim miejscu - fitness park dla seniora.
To zabawne, że uważamy, iż u nas człowiek żyje bliżej człowieka, że na Zachodzie gorzej żyje się samotnym. Ale to właśnie tam w parku organizowane są miejsca do gry w boule, szachy, czy właśnie ogródki fitness. Na Wschodzie gromadka osób - w środku parku - wspólnie medytująca lub uprawiająca tai chi nikogo nie dziwi. U nas wzbudza to niezrozumiałe poruszenie. Nasza zieleń jest jakaś szara, poszarpana. A większość zamyka się w ogrodku działkowym (przeważnie w okolicy terenów kolejowych).
Czy nie byłoby miło zamienić choć jeden parking w okolicy na ogród?
Nie, żeby to zrobili ONI - administracja, urzednicy, politycy - ale, by nie przeszkadzali. Urządzić taki ogród pospołu, ale samemu. Aby nie musiał zamykać się o ramach doniczki na parapecie lub skrzynki na balkonie.
Wszyscy pamiętają o piaskownicy dla dzieci, boisku dla młodzieży, a czy nie można także pamiętać o ogrodzie dla seniora?

senescoeu.blogspot.com
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1427  
Nieprzeczytane 03-11-2013, 12:53
senesco's Avatar
senesco senesco jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Gdynia
Posty: 1 498
Domyślnie

Przy okazji - większość Polaków uważa, że nasz kraj jest bardziej cywilizowany, nawet bogatszy - w kulturę przede wszystkim - od Indii - ale tam buduje się takie parki http://www.youtube.com/watch?v=Xp_fP4ucLrs

U nas ciągle są rzadkością.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1428  
Nieprzeczytane 03-11-2013, 13:04
senesco's Avatar
senesco senesco jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Gdynia
Posty: 1 498
Domyślnie

I jeszcze - w takim ogrodzie - publicznym - okolonym wysokim żywopłotem, albo drzewami, osłoniętym od ulicy - moglibyśmy urządzić miejsce do ćwiczenia jogi śmiechu (specjalnie dla tych, co wysłuchali wiadomości w telewizorze).
A joga śmiechu nie wymaga ani wysiłku, ani wyposażenia, tylko odrobinę woli.
http://senescoeu.blogspot.com/2013/0...-poczatek.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1429  
Nieprzeczytane 03-11-2013, 15:02
sabcia's Avatar
sabcia sabcia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Miasto: PILA
Posty: 2 142
Domyślnie

A za oknem szaro -buro i smutno.Dla mnie to najgorszy miesiac.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1430  
Nieprzeczytane 03-11-2013, 15:13
krystynka's Avatar
krystynka krystynka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: pomorskie
Posty: 2 643
Domyślnie

Cytat:
Napisał sabcia
A za oknem szaro -buro i smutno.Dla mnie to najgorszy miesiac.
Sabciu, a mnie aura ta nie przeszkadza. Serfuję sobie po internecie i tyle ciekawych wieści, że czasu za mało, by to wszystko ogarnąć.

Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1431  
Nieprzeczytane 03-11-2013, 20:04
sabcia's Avatar
sabcia sabcia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Miasto: PILA
Posty: 2 142
Domyślnie

a ile to mozna serfowac po internecie? Mnie juz oczy bolą.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1432  
Nieprzeczytane 04-11-2013, 08:21
ŁucjaS ŁucjaS jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Miasto: Wilimowo, warm-maz.Polska
Posty: 253
Domyślnie

Senesco jesteś marzycielem - ale to miłe. Mnie też śnią się ogrody.
Krystynko, Sabciu wszystko co poprawia nam samopoczucie jest dobre, szczególnie późną jesienią.
Cieplutko pozdrawiam.
Właśnie u mnie za oknem zaświeciło słoneczko. Zrobiło się jasno i jakoś tak radośnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1433  
Nieprzeczytane 04-11-2013, 08:39
Bogda501's Avatar
Bogda501 Bogda501 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 990
Domyślnie

Zrób coś dla siebie. Przeczytaj książkę, o której myślałeś/aś od miesięcy. Idź do kina na film, który Cię zainteresował. Zacznij biegać. Zapisz się na zajęcia fitness. Upiecz ciasto z tego przepisu, który ostatnio znalazłeś/aś w Internecie. Kup balsam o zapachu, który sprawia ci przyjemność. Zrób sobie długą kąpiel. Wypij kawę w tej nowo otwartej kawiarni na rogu. Skasuj niepotrzebne sms-y. Zacznij naukę nowego języka, tego, o którym zawsze myślałeś/aś. Zacznij jeździć na rowerze. Uporządkuj maile. Zmień tapetę na pulpicie. Zmień fryzurę.
Zmień sposób myślenia. Zmień nastawienie.

Zrób coś w końcu t y l k o dla s i e b i e. Nie dla mamy, bo tego oczekuje. Nie dla taty, bo tego wymaga. Nie dla sąsiadki, żeby nie gadała. Nie dla przyjaciółki, bo na to liczy. Nie dla znajomych, bo inaczej się rozczarują. Nie dla otoczenia, żeby miało o czym gadać. Nie dla ludzi, żeby mieli się na czym skupiać. Nie dla całego świata, tylko w końcu tak zwyczajnie tylko dla siebie.

Przyznaj, przecież w twoim życiu nie powinno być nikogo ważniejszego od ciebie samego/ej. Tylko wtedy znajdziesz w nim przestrzeń dla innych.

Tylko człowiek szczęśliwy /szczęśliwy ze sobą / może promieniować szczęściem wokół. ("Rzeka Życia")
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1434  
Nieprzeczytane 04-11-2013, 08:49
mimoza's Avatar
mimoza mimoza jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Wałbrzych 58-300
Posty: 47 118
Gaduła Dobra, niezwykle prosta, a jakże skuteczna rada ...

Bogdo - tak staram się robić każdego dnia i prawie zawsze pomaga. - Cz
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1435  
Nieprzeczytane 04-11-2013, 08:57
cha_ga's Avatar
cha_ga cha_ga jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 2 621
Domyślnie

Hm...cos dla siebie, no warto, ale jednak większą satysfakcje sprawia mi zrobienie czegos dla innych, dopiero wtedy czuje się potrzebna a zycie ma większy sens...czasem potrzeba tak niewiele, wystarczy kogoś wysłuchać czy pobyc z kimś...zrobić komus drobną przysługę...nie zawsze nasze ja jest najważniejsze...a drobne przyjemności dla siebie? owszem ,ale potem...wtedy maja jeszcze większą wartość i smak...Pozdrawiam jesiennie, dziś u mnie wychodzi słoneczko.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1436  
Nieprzeczytane 04-11-2013, 09:06
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

Dzisiaj znalazłem w gazecie-przedruk:

Osoby starsze: szanowane, podziwiane, słuchane. Prawdziwe autorytety.

Brzmi jakoś dziwnie, prawda? Bo to już przeszłość, zupełnie niepasująca do naszych czasów. Strącenie starości z piedestału przyszło nam bardzo szybko i jakby bezrefleksyjnie. Ot, stało się, co będziemy sobie zawracać głowę tym, co było. Musimy przecież patrzeć w przyszłość. Tylko czy na pewno? Czy wraz z rezygnacją z mądrości starszego pokolenia nie rezygnujemy z jakiejś cząstki siebie, z fragmentu naszej historii? Czy zdajemy sobie sprawę, że los, który zgotowaliśmy innym, za chwilę czeka nas samych? Dlaczego nie lubimy starych ludzi?

Współczesny świat kreują telewizja z wszechobecnymi reklamami, kolorowe pisma i internet. A wszędzie króluje młodość. Uśmiechnięte szczupłe panie ze sznurem białych zębów, umięśnieni mężczyźni z lekko zmierzwionym włosem i radosne, szczęśliwe dzieci. Tu nie ma miejsca na niedoskonałość. Już osoba o niezbyt wysportowanej sylwetce może się poczuć nieswojo, a co dopiero ktoś starszy. W tym świecie seniorzy występują w zasadzie w dwóch sytuacjach. Cieszą się z doskonałego kleju do protez, dzięki któremu nie wypadną im zęby, i z ubezpieczenia, dzięki któremu dzieci nie będą musiały płacić za pogrzeb. Smutne
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1437  
Nieprzeczytane 04-11-2013, 10:39
ŁucjaS ŁucjaS jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Miasto: Wilimowo, warm-maz.Polska
Posty: 253
Domyślnie

Jasinku smutne ale prawdziwe, ten klej do protez i ubezpieczenia na pogrzeb.
Pieniądz, reklama i co kto ma, to się liczy. Środki masowego przekazu w istotnej części wychowały nam dzieci a o wnukach nie wspomnę. Na życie rodzinne i wielopokoleniowe nie ma już miejsca.
Nie ma miejsca na budowanie więzi i zrozumienia, poszanowania dla wiekowych "nie dzisiejszych" .
Musimy sami dziadkowie i babcie o siebie zadbać, dać przykład że można inaczej, że poza współzawodnictwem, posiadaniem, zajmowaniem pozycji, "wyścigiem szczurów" jest coś jeszcze, wartościowego i wartego zachodu.
Czyli "jak Cię czas pogania przodem puszczaj drania" zgodnie ze śpiewanką Młynarskiego, wszystkich innych też.
Myślę że życie większość z nas skutecznie nauczyło co jest ważne, warte zachodu.
Młodzi może tego teraz nie przyjmą zagonieni w wyścigu życia ale zapamiętają obraz babci czy dziadka "którzy wiedzieli" i w stosownej chwili przywołają, posłużą się nim.
U mnie ślicznie świeci słonko i jest całkiem ciepło 10 stopni na +, pachną opadłe liście a trawa jest ciągle zielona i chyba nadal rośnie, chce się żyć.
Pozdrawiam Wszystkich serdecznie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1438  
Nieprzeczytane 04-11-2013, 10:59
martok martok jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Posty: 650
Domyślnie

Cytat:
Napisał rslucja
Czyli "jak Cię czas pogania przodem puszczaj drania" zgodnie ze śpiewanką Młynarskiego
Z całą resztą Twojego wpisu się zgadzam, ale zacytowany wyżej fragment wymaga sprostowania. Piosenkę, którą wspominasz, śpiewał w latach 70-tych Andrzej Rosiewicz; słowa do niej napisał Jan (Tadeusz) Stanisławski, a muzykę skomponował Jerzy Matuszkiewicz.
*
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1439  
Nieprzeczytane 04-11-2013, 11:20
iwasiwa's Avatar
iwasiwa iwasiwa jest offline
....
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Miasto: malopolska polska
Posty: 9 501
Domyślnie

Cytat:
Napisał senesco
I jeszcze - w takim ogrodzie - publicznym - okolonym wysokim żywopłotem, albo drzewami, osłoniętym od ulicy - moglibyśmy urządzić miejsce do ćwiczenia jogi śmiechu (specjalnie dla tych, co wysłuchali wiadomości w telewizorze).
A joga śmiechu nie wymaga ani wysiłku, ani wyposażenia, tylko odrobinę woli.
http://senescoeu.blogspot.com/2013/0...-poczatek.html
Mnie się to bardzo podoba...ta joga śmiechu,tyle,że nie każdemu
jest do śmiechu...ale odrobina dobrej woli,czemu nie??
__________________
IWA
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1440  
Nieprzeczytane 04-11-2013, 12:07
senesco's Avatar
senesco senesco jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Gdynia
Posty: 1 498
Domyślnie

jasinek123 - nie obwiniałbym za wszystko telewizji. My sami też przyczyniamy się do kształtowania postaw. Nieprawdą jest, że uczymy się w szkole. Uczymy się w domu, od rodziców. I uczymy się przez zabawę.
W zabawie, udając coś, uczymy się dorosłego życia. Starości - kiedyś - uczyliśmy się obserwując dziadków. Dziś, rodzice albo dzieci dziadkom podrzucają (wbrew woli jednych i drugich), albo przerzucają z kursu na kurs. Wszystko w biegu, w pośpiechu, już od maleńkości pożeramy życie. Nie ma czasu na refleksję (zresztą refleksyjność oznacza dziwaczność).
Z autorytetu starości zrezygnowano, bo senior nie działa w tempie komputera. Z drugiej strony, większość starszych osób uważa, że już nie powinna się uczyć nowych rzeczy, bo - na przykład - już nie pracuje.
A robić coś dla siebie też trzeba się nauczyć. Bo z reguły robimy tylko to, co musimy. A czy musimy zrobić coś dla siebie?
Coś, co będzie nieprzydatne dla nikogo oprócz nas, lub będzie niezrozumiałe dla wszystkich wokół?

iwasiwa - jogę śmiechu należy stosować przede wszystkim wtedy, gdy komuś nie jest do śmiechu. Kiedy życie nas przytłacza, kiedy budzimy się z lękiem, kiedy coś boli. Tuż po przebudzeniu, zamiast robić cokolwiek, zacznij się po prostu śmiać - cicho i głośno - tak długo, jak tylko możesz.
Śmiech i radość jest jedną z rzeczy, które tłamsimy w dziecku (w sobie) najwcześniej. Śmiać się to najłatwiejsza rzecz, którą możemy zrobić tylko dla siebie, zawsze i wszędzie.
Śmiech dotlenia mózg, masuje serce, wątrobę, wspomaga trawienie.

http:// senescoeu.blogspot.com
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Szukam Samotnych Kobiet! Kasia_H66 Zaproszenia 46 04-06-2023 21:02
wieczorki taneczne dla samotnych Eliza Hobby, pasje 91 12-02-2020 08:46
Nie odwracaj się od samotnych seniorów - komentarze barbara41 Ogólny 119 16-08-2017 18:36
Dlaczego pomimo że jest tylu samotnych, potrzebujących rodziny Małgosia G. Opieka 38 14-01-2017 21:45
zapisanisobie.pl serwis dla samotnych chrześcijan pawels Miłość, przyjaźń, związki, samotność 19 27-04-2015 14:03

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:35.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.