menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Różności > Różności - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Różności - wątki archiwalne Różności - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 27-04-2008, 13:37
inka-ni's Avatar
inka-ni inka-ni jest offline
Odeszła...
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: kraków
Posty: 13 448
Domyślnie Egoizm-choroba-czy?


Myslę,że otwierając ten wątek,będziemy się wypowiadać,jak to jest......
__________________
  #2  
Nieprzeczytane 27-04-2008, 14:32
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
OK Ninko, fajnie że założyłaś ten wątek

Cała atmosfera kapitalizmu powoduje, iż egoizm jest ludziom szczepiony w ciągu całego życia, począwszy od dzieciństwa, szczepiony przez wychowanie i warunki społeczne, przez konkurencję, przez ciężką walkę o chleb, przez panowanie pieniędzy, przez cały system niewoli. Jest to ogromna hodowla i szkoła egoizmu.Zgadzam się z autorem powyższego tekstu, na szczęście nie brakuje ludzi którzy potrafią bezinteresownie pochylić się nad słabszym i udzielić mu pomocy.
  #3  
Nieprzeczytane 27-04-2008, 17:03
jolita's Avatar
jolita jolita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: sopot
Posty: 27 028
Domyślnie

jeśli istnieje jeszcze coś takiego jak wychowanie dziecka to moim zdaniem tu należy szukać zalążku egoizmu.
__________________

obrazki oraz większość tekstów w moich post-ach pochodzi z ogólnodostępnych w net-cie.
  #4  
Nieprzeczytane 27-04-2008, 17:11
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Zgadzam sie z Jolitką w 100%.Oglądająć namiętnie programy o super niani mogłam sie o tym przekonać...
  #5  
Nieprzeczytane 27-04-2008, 18:14
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Domyślnie Jolitko masz rację

Cytat:
Napisał jolita
jeśli istnieje jeszcze coś takiego jak wychowanie dziecka to moim zdaniem tu należy szukać zalążku egoizmu.
ale niezaleznie od wychowania są jeszcze cechy charakterologiczne jestem matką jedynaka, starałam się wychowac swoją latorośl jak najlepiej i chyba to mi się udało. Nigdy nie wychowywałam dziecka w przeświadczeniu, że jest jedyny na świecie i w związku z tym wszystko mu się należy, nigdy nie zapominałam o sobie /nie umiem tego/ ponieważ moje dziecko było strasznie łakome smakołyki były dzielone na 2 równe części i syn nie mial prawa ruszyć mojej "własności" kiedyś spróbował więc mu wyrwałam swoją "własność" i wyrzucilam do wiadra /metoda brutalna ale tak było trzeba/. W tej chwili mój syn jest dorosłym człowiekiem, ma piękną żonę i prześliczne córeczki w stosunku do mnie nie wykazuje egoizmu ...... w swoim domu niestety jest cholernym egoistą. Jest mi z tego powodu bardzo niezręcznie i zastanawiam się jaki błąd popełnilam w przeszłości.
  #6  
Nieprzeczytane 27-04-2008, 18:26
cha_ga's Avatar
cha_ga cha_ga jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 2 621
Domyślnie

Zawsze mnie uczono,ze egoizm jest czymś nagannym, nalezy myslec najpierw o innych, dopiero potem o sobie, byc zawsze uczynną, zyczliwą , skromna itd. , itp. Dzis myslę , że odrobina egoizmu nie zaszkodzi, jest nieodzowna aby nie dać sie wykorzystywac, a tym samym zachowac szacunek dla siebie.Byle nie przesadzac!
  #7  
Nieprzeczytane 27-04-2008, 18:35
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Domyślnie Cha_ga

Cytat:
Napisał cha_ga
Zawsze mnie uczono,ze egoizm jest czymś nagannym, nalezy myslec najpierw o innych, dopiero potem o sobie, byc zawsze uczynną, zyczliwą , skromna itd. , itp. Dzis myslę , że odrobina egoizmu nie zaszkodzi, jest nieodzowna aby nie dać sie wykorzystywac, a tym samym zachowac szacunek dla siebie.Byle nie przesadzac!
odrobina egoizmu jet niezbędna do życia, ten kto rezygnuje z siebie na rzecz innych popełnia ogromny błąd.
  #8  
Nieprzeczytane 27-04-2008, 18:43
mamuk's Avatar
mamuk mamuk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: sopot
Posty: 649
Domyślnie Basiu.

Czytając o dzieleniu słodyczami,myśle ze nie nauczyłaś go czegoś takiego jak rozmowy o ewentualną prosbę na dodatkową porcje,którą mogłas mu oddać.Nauczyłas go co moje to nie rusz.I teraz w dorosłym życiu stosuje tą samą metodę.Ja zarabiam daje połowę a druga to moja i nie wolno jej ruszyć.
__________________
Cogito ergo sum...
http://koszperelek.blogspot.com/
  #9  
Nieprzeczytane 27-04-2008, 19:11
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Domyślnie Krysiu

Cytat:
Napisał mamuk
Czytając o dzieleniu słodyczami,myśle ze nie nauczyłaś go czegoś takiego jak rozmowy o ewentualną prosbę na dodatkową porcje,którą mogłas mu oddać.Nauczyłas go co moje to nie rusz.I teraz w dorosłym życiu stosuje tą samą metodę.Ja zarabiam daje połowę a druga to moja i nie wolno jej ruszyć.
rozmawialiśmy i kiedy poprosił dostawał dodatkową porcję ale ponieważ był potwornym łasuchem /to mu pozostało/ oprócz tego "dzieliłam majątek" na 2 równe części. Nie będę kręcila sama również jestem egoistką chociaż było nas w domu troje. Egoizm mojego syna w jego domu polega na tym, że nie oglądając się na nic potrafi zjeść przysmaki swoim dzieciom /mam na myśli słodycze/ w innych sprawach egoistą nie jest. Często się zastanawiam jak to nazwać: egoizm czy łakomstwo?
  #10  
Nieprzeczytane 27-04-2008, 19:32
mamuk's Avatar
mamuk mamuk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: sopot
Posty: 649
Domyślnie

Myśle ze zostało to u niego zakodowane z dziecinstwa.Możliwośc braku tego co lubi.Ja stosowałam inną zasadę dzieci mogły jeśc bez ograniczenia.Przyszedł samoistnie moment przesycenia,nie bały się ze im zabraknie tych łakoci,potrafiły się nimi pózniej dzielić z innymi dziecmi.Ale uczyłam ich też tego ze jak brakuje pieniązków to nie kupimy n.p dzisiaj , jutro czy za dwa dni.Rozumiały to zawsze dotrzymywałam danego im słowa.
__________________
Cogito ergo sum...
http://koszperelek.blogspot.com/
  #11  
Nieprzeczytane 27-04-2008, 19:56
inka-ni's Avatar
inka-ni inka-ni jest offline
Odeszła...
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: kraków
Posty: 13 448
Domyślnie

Moja też osobista uwaga,mala doza egoizmu jest wskazana,by się bronic przed naiwnoscią,wykorzystywania nas,niby to w dobrym celu,ucząc zarazem kogos ,ze latwo można otrzymywać.
__________________
  #12  
Nieprzeczytane 28-04-2008, 01:11
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Mala doza tak -jest konieczna ,ale bywają egoizmy patologiczne i to w wykonaniu dzieci niezwykle kochanych przez zaborcze matkli ,ktore w dziecku znalazły jedyny cel swego istnienia .Taki osobnik wyrasta w przeswiadczeniu ,ze skoro dla matki był/byla całym swiatem dla swiata rowniez jest calym swiatem.A co najsmieszniejsze tacy patologiczni egoisci czestoi obdarzają podobną miloscią swoje dzieci ,nie umieja uznać dziecka za istote spoleczną otaczają je nadmierną opieką ...bronia przed "wrogim" otoczeniem i kontrolują najmniejszy ruch ....są przyklady
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie

Ostatnio edytowane przez Malgorzata 50 : 28-04-2008 o 01:12.
  #13  
Nieprzeczytane 29-04-2008, 19:22
cha_ga's Avatar
cha_ga cha_ga jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 2 621
Domyślnie

Myslę, że egoizm jest cecha naszych czasów, niestety wynika tez z obecnego modelu rodziny. W dawnych wielodzietnych rodzinach dzieci od najmłodszych lat musiały sobie pomagać, dzielic sie, troszczyc się o siebie, dzisiejsze jedynaki , czesto rozpieszczone, wychowywane "bezstresowo" ,przyzwyczajone sa , że swiat kręci się tylko wobec ich osoby , nie potrafia dawac , nie stac ich na bezinteresowność :"liczę się ja " a potem długo, długo nic.......
  #14  
Nieprzeczytane 29-04-2008, 19:39
inka-ni's Avatar
inka-ni inka-ni jest offline
Odeszła...
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: kraków
Posty: 13 448
Domyślnie

Wiesz Ch-ga,że to prawda iz w wielodzietnych rodzinach bardziej byla podczymywana wspólnota dawania,brania,teraz jednak mlodzeż tez potrafi być wspaniala,mniej widzę egoizmy,wsród mlodych w moim skupisku osiedlaowym.Natomiast coś niedobrego dzieje się wszród seniorów,izolują sie nie ma jakiejs solidarnosci sąsiedzkiej,Tym co się udalo obwarowali się murzmi i mieszkają w tych swoich twierdzach,rownież w blokach tych nowoczesnych z dozorcami,no i żyją nie wychylajć się
__________________
  #15  
Nieprzeczytane 29-04-2008, 19:48
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Domyślnie Ninko

Cytat:
Napisał inka-ni
Wiesz Ch-ga,że to prawda iz w wielodzietnych rodzinach bardziej byla podczymywana wspólnota dawania,brania,teraz jednak mlodzeż tez potrafi być wspaniala,mniej widzę egoizmy,wsród mlodych w moim skupisku osiedlaowym.Natomiast coś niedobrego dzieje się wszród seniorów,izolują sie nie ma jakiejs solidarnosci sąsiedzkiej,Tym co się udalo obwarowali się murzmi i mieszkają w tych swoich twierdzach,rownież w blokach tych nowoczesnych z dozorcami,no i żyją nie wychylajć się
masz rację, w moim domu mieszka sporo seniorów. Tak się sklada, że jestem w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej i niedawno musiałam zbierać podpisy włascicieli pod uchwałami. Z przerażeniem przekonałam się, że wiele osób siedzi w tych swoich twierdzach nie wychylając się jest to bardzo smutne i przygnębiające.
  #16  
Nieprzeczytane 29-04-2008, 20:07
inka-ni's Avatar
inka-ni inka-ni jest offline
Odeszła...
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: kraków
Posty: 13 448
Domyślnie

Tak Basiu,ale jak przydzie choroba,niezaradnosc,to oskarżają o znieczulicę mlodych i dzieci,zapominając jak sami się zachowali.To smutne lecz prawdziwe.
__________________
  #17  
Nieprzeczytane 29-04-2008, 20:25
liduszka's Avatar
liduszka liduszka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Germanny
Posty: 581
Domyślnie

Musze przyznac ,ze dobry watek. Egoizm siedzi w karzdym czlowieku, w jednym mniej a w drugim wiecej, wszczegolnosci Panowie sa egoistami. My kobiety -matki musimy dzielic sie zdrugim czlowiekiem od momentu poczecia naszego dziecka i pozostaje ,to w nas do starosci.Sa kobiety bardzo egoistyczne ,ale ,to te ,ktore byly ksiezniczkami, i nie znaja sie dzielenia.
Basiu, ja wychowalam czworo dzieci ,tzech synow i corke .I wychowalam ,dzielac ,tak jak ty jabuszko na czesci aby wiedzieli ,ze trzeba sie dzielic z inymi i to w nich pozostalo.Ja mysle ,ze wszystko jest w genach.Napewno moje drogie , nie jedna przekonala sie , ze dzielac sie zniektorymi ludzmi i byc szczerym za wiele , to jeszcze za ,to bija. Goraco pozdrawiam .
  #18  
Nieprzeczytane 29-04-2008, 20:38
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Liduszka czemu to panowie są egoistami? Traktujesz sprawę wybiórczo. Ja znam wiele kobiet egoistek. Egoizm w genach? To chyba tylko sprawa właściwego wychowania?
  #19  
Nieprzeczytane 30-04-2008, 18:15
cha_ga's Avatar
cha_ga cha_ga jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 2 621
Domyślnie

Znam kobiety które sa strasznymi egoistkami.Mimo,ze maja dzieci, rodziny , ani im w głowie jakakolwiek chęć poświecania sie dla kogokolwiek, za to mają wygórowane żadania wobec innych.Sam fakt urodzenia dzieci nie czyni kobiet lepszymi od mężczyzn, nie przesadzajmy z tym.
  #20  
Nieprzeczytane 30-04-2008, 18:48
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

A co powiecie o wspomnianych przeze mnie matkach -egoistkach.Czuy nie jest szczytem egoizmu np.ograniczanie dzieciom kontaktu z rozwiedzionym meżem (zakładając ,że nie bl psychopata -potworem) czy nie jest straszliwym egoizmem opluwanie tegoz meza do dzieci,czy nie jest szczytem egoizmu postawa "ja i nasz skarbuniek" ty jesteś do zarabiania pieniedzy i zapewniania nam....czy nie jest egoizmem wychowywanie dziecka w przeswiadczeniu ze "mamunia wie najlepiej" usunie pylek spod nożek ,zadba by byl sweterek ,pokłóci się z panią oczywiście "idiotka" nauczycielką ,będzie kontrolowala czy koledzy nie krzywdzą ...bo dla mnie to gorsze niż nieszkodliwa "księzniczka"
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie

Ostatnio edytowane przez Malgorzata 50 : 30-04-2008 o 19:59.
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Choroba Jelit mario Choroby, badania, terapie 170 25-09-2023 16:40
Choroba Parkinsona - komentarze nusia Ogólny 32 16-07-2020 22:13
choroba skory marianna 123 Choroby, badania, terapie 23 08-03-2012 17:13
choroba Parkinsona cela51 Choroby, badania, terapie 1 28-12-2007 19:36
Choroba Alzheimera 1kalina Zaproszenia 0 20-11-2007 23:03

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:52.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.