menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Książka, literatura, poezja
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Książka, literatura, poezja Literatura, dyskusje, własne próby pisarsko-poetyckie.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #2581  
Nieprzeczytane 16-08-2017, 11:14
zCentrum's Avatar
zCentrum zCentrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2017
Miasto: Polska
Posty: 506
Domyślnie Smutasem ???

Cytat:
Napisał babciela
Kornel Makuszynski w zyciu prywatnym był ogromnym smutasem- a ksiażki ogromnie pogodne...
Z tym smutasem to musi być złośliwa plotka jakiegoś zazdrosnego chudego literata.

Corocznie latem – przed i po wojnie 1914-1918 – do Zakopanego przyjeżdżali Kornel Makuszyński z małżonką Emilią dla kuracji wodoleczniczej w sanatorium dr. Andrzeja Chramca (1859-1939) – pierwszego górala z Podhala z wyższym wykształceniem.

Mariusz Urbanek przytacza wspomnienia doktora Chramca o Makuszyńskim;
Pan Kornel sypał dowcipami i był najbardziej pożądanym partnerem w wincie, bo się nigdy nie gniewał, gdy kto wyszedł spod drugiego króla.”

A w ogóle to Pisarz „zawsze i wszędzie dzielił czas między pisanie, biesiady i grę w karty” – czy taki osobnik może być smutasem … nie, to niemożliwe.
__________________
Janusz
.......................................
„Ani smuć się zanadto, ani wesel za szybko.
Jedno i drugie zawsze na nas czeka”
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2582  
Nieprzeczytane 21-08-2017, 14:06
Eve 2's Avatar
Eve 2 Eve 2 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2017
Miasto: Mazowsze
Posty: 195
Domyślnie Dzień dobry... jestem nowa - dopiero się rozkręcam

Na początek chcę Wam polecić "Pierwsze Damy II Rzeczypospolitej" Kamila Janickiego, książkę opartą na historycznych faktach, zachowanych dokumentach, zapisanych wspomnieniach i anegdotach, z autentycznymi zdjęciami opisywanych postaci, napisaną pięknie, przystępnym językiem, czyta się ją jednym tchem.
Autor przedstawił nam trzy kobiety, którym przytrafiło się być żonami polskich prezydentów, Marię Wojciechowską, Michalinę Mościcką i Marię Mościcką; ich wpływ na działania mężów i pośrednio na losy kraju.
Janicki ukazuje też życie samych prezydentów, trochę z innej strony niż ich znamy, oraz wspomina wiele historycznych osób z ich otoczenia.
Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2583  
Nieprzeczytane 21-08-2017, 16:00
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 749
Domyślnie

Stefania Grodzieńska - "Już nic nie muszę".

Tej autorki przedstawiać nie trzeba. Znana pisarka i aktorka estradowa, wielka postać polskiej kultury.
Chciałbym przypomnieć tę właśnie książkę.
Jest to książka autobiograficzna.
Autorka pisze o swoim życiu. W sposób dowcipny, z dystansem do siebie.

"- Jak będziemy stare…
- Będziemy grube. Nie będziemy musiały się podobać.
- W ogóle nic nie będziemy musiały!
”.

Dlaczego właśnie tą pozycję przypomniałem - bo jest taka prawdziwa. Jest mi bliska. Zapowiedź jest
już w tytule. Sama prawda.

Pozdrawiam.
S.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2584  
Nieprzeczytane 21-08-2017, 23:12
Eve 2's Avatar
Eve 2 Eve 2 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2017
Miasto: Mazowsze
Posty: 195
Domyślnie

Stefanie, rzeczywiście przypomniałeś mi tę książkę Grodzieńskiej, miałam ją kiedyś wypożyczyć z biblioteki, ale była w czytaniu, a potem zapomniałam.
Zobaczę, może po latach mi się uda, by poprawić sobie humor.......
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2585  
Nieprzeczytane 22-08-2017, 13:15
Eve 2's Avatar
Eve 2 Eve 2 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2017
Miasto: Mazowsze
Posty: 195
Domyślnie

Jeszcze jedna książka Kamila Janickiego, którą polecam Upadłe damy II Rzeczpospolitej. Autor opisuje najbardziej znane zbrodniarki okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ukazuje historię siedmiu kobiet, które swoimi dokonaniami zasłynęły w całej Polsce.
Na początku książki Janicki wspomina Ritę Gorgonową, ale potem skupia się na innych kobietach, mniej obecnie znanych.
Janicki przytacza różne dokumenty, poznajemy też ówcześnie wydawaną gazetę „Tygodnik Detektyw”, który znany był z relacjonowania najsłynniejszych procesów lat trzydziestych.
Upadłe damy II Rzeczpospolitej to nie tylko historia zbrodni, ale również niezwykłe przedstawienie polskiego społeczeństwa lat trzydziestych XX wieku. Przekrój przez przestępstwa różnego gatunku, różnej wagi, wzbudzające emocje wśród mieszkańców miast, których ulubionym tematem stały się najgłośniejsze procesy dekady. Książka zawiera mnóstwo fotografii, autentyczne zdjęcia oskarżonych, z sal sądowych i miejsc zbrodni.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2586  
Nieprzeczytane 22-08-2017, 18:32
montak's Avatar
montak montak jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Aug 2017
Miasto: Warszawa
Posty: 418
Domyślnie

Dla miłośników powieści historycznej, a w szczególności okresu średniowiecza polecam książki Elżbiety Cherezińskiej.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2587  
Nieprzeczytane 22-08-2017, 23:21
zCentrum's Avatar
zCentrum zCentrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2017
Miasto: Polska
Posty: 506
Domyślnie Druga Rzeczpospolita - co o niej wiemy ...

Wypoczynek w II Rzeczypospolitej - zebrane przez Roberta Gawkowskiego kompendium faktów o kurortach, rekreacji, zabawie naszej elity lat 1920 - 1939 z bogatym zestawem archiwalnych fotografii.
__________________
Janusz
.......................................
„Ani smuć się zanadto, ani wesel za szybko.
Jedno i drugie zawsze na nas czeka”
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2588  
Nieprzeczytane 22-08-2017, 23:46
zCentrum's Avatar
zCentrum zCentrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2017
Miasto: Polska
Posty: 506
Domyślnie Powieść o żołnierzach nieugiętych ...

Legion - Elżbieta Cherezińska.
O Brygadzie Świętokrzyskiej, o nieznanym historycznym obliczu Narodowych Siłach Zbrojnych.
Krótki 30 minutowy dokumentalny film BRYGADA ŚWIĘTOKRZYSKA nakręcono w 2007 roku.
Przed około rokiem emitowany w TVP.
__________________
Janusz
.......................................
„Ani smuć się zanadto, ani wesel za szybko.
Jedno i drugie zawsze na nas czeka”
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2589  
Nieprzeczytane 23-08-2017, 03:19
Barbara1956's Avatar
Barbara1956 Barbara1956 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jul 2017
Miasto: Warszawa
Posty: 253
Domyślnie Dziękuję za przypomnienie o pani Stefanii

Cytat:
Napisał Stefan
Stefania Grodzieńska - "Już nic nie muszę".

Tej autorki przedstawiać nie trzeba. Znana pisarka i aktorka estradowa, wielka postać polskiej kultury.
Chciałbym przypomnieć tę właśnie książkę.
Jest to książka autobiograficzna.
Autorka pisze o swoim życiu. W sposób dowcipny, z dystansem do siebie.

"- Jak będziemy stare…
- Będziemy grube. Nie będziemy musiały się podobać.
- W ogóle nic nie będziemy musiały!
”.

Dlaczego właśnie tą pozycję przypomniałem - bo jest taka prawdziwa. Jest mi bliska. Zapowiedź jest
już w tytule. Sama prawda.

Pozdrawiam.
S.

Nie wiem jak Jej udawało się być jednocześnie damą i normalną kobietą. Jeśli znajdę tę książkę to na pewno zdobędę. Pamiętam Panią Stefanię i zawsze miałam dla niej szacunek.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2590  
Nieprzeczytane 24-08-2017, 22:57
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
OK Pani Stefania

niestety zadziałała cenzura w moim chomiku i mogę tylko przedstawić kolejną także świetną pozycję

Stefania Grodzieńska - Kawałki żeńskie, męskie i nijakie <--- czytają: Elżbieta Kijowska i Jacek Kiss

Drugi po "Już nic nie muszę" zbiór felietonów wszechstronnej Stefanii Grodzieńskiej.
Pod nazwą: felietony – czy tytułowe: "kawałki" kryje się jednak więcej form artystycznych: humoreski i skecze, które Grodzieńska pisywała przez wiele lat w założeniu ich wykonań scenicznych oraz rozmowy na aktualne i dawne tematy z redaktor Beatą Kęczkowską, stałą współpracownicą Autorki.
Kawałki "męskie" napisali zaprzyjaźnieni z Grodzieńską Władysław Kopaliński, Wojciech Mann i Wojciech Młynarski.
A nijakie? Autorka utrzymuje, iż mianem takich nazywa wszystkie te mniej udane, "bezpłciowe".
Znając wszak poczucie humoru i dystans do własnej twórczości wielkiej "chałturzystki" możemy być pewni, że żadnej "bezpłciowości" w tej książce nie znajdziemy.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2591  
Nieprzeczytane 25-08-2017, 18:59
Eve 2's Avatar
Eve 2 Eve 2 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2017
Miasto: Mazowsze
Posty: 195
Domyślnie

Polecam powieści Teresy Revay takie jak: Biała wilczyca, Wszystkie marzenia świata, Ostatnie lato w Mayfair, Na drugim brzegu Bosforu...........
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2592  
Nieprzeczytane 25-08-2017, 22:45
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

A gdzie nasz spis ksiązek?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2593  
Nieprzeczytane 26-08-2017, 13:46
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Korzystam z okienka nad postami każdej strony naszego wątku

Przeszukaj ten wątek

no i oczywiście strona po stronie od pierwszej .....

Spis pewnie mógłby powstać tak jak to zrobiła Nela

http://www.klub.senior.pl/ksiazka-li...teka-2673.html

Zauważyłam listę i tam też poleciłam ten wątek przebogaty w propozycje i miejsca odnajdywania.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2594  
Nieprzeczytane 26-08-2017, 20:50
montak's Avatar
montak montak jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Aug 2017
Miasto: Warszawa
Posty: 418
Domyślnie

Ja dla przyjemności czytam i po angielsku, i po polsku. jako że jestem dwujęzyczna. Mogę polecić Kena Folleta 'The Century Trilogy', saga o dwudziestym wieku i tego samego pisarza wspaniałe 'The Pillars of the Earth' i 'The World wihout End' osadzone w średniowieczu.

Lubię też biografie i wspomnienia. Ostatnio czytałam "Fałszerzy pieprzu" Moniki Sznajderman, historia rodziny polsko-żydowskiej w latach 30-tych i 40-tych. Bardzo dobre.

Ostatnio edytowane przez montak : 26-08-2017 o 22:01.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2595  
Nieprzeczytane 30-08-2017, 20:32
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Mam za sobą książkę Chrisa Cartera
Jeden za drugim

Emocje ,strach , zdumienie ale i nawet przesłanie do współczesnych miłośników mocnych scen w internecie.
To książka dla czytelników o mocnych nerwach, bo są w niej opisy szokujące, jednak wcale nie po to by kogokolwiek przestraszać. To jakby ostrzeżenie dla szukających w internecie scen znęcania się nad ludźmi, dla tych,którzy bez chwili wahania wpisują okrutne komentarze w profilach czy pod wstawianymi filmikami .
Trochę psychologii, dobre śledztwo w poszukiwaniu okrutnego człowiekia i świetny głos lektora.
To któraś z wielu części sagi o inspektorze Hunterze, ale nie ma znaczenia ,że np. 3, bo jest zamknięta całością.

Spróbuję też Geniusz zbrodni tego samego autora.

Nie jestem wcale poszukiwaczką okrutnych scen ,ale uwielbiam wymierzanie sprawiedliwości złym ludziom. Dlatego właśnie czytuję kryminały.

Ostatnio edytowane przez elizka : 30-08-2017 o 20:40.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2596  
Nieprzeczytane 05-09-2017, 17:20
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Geniusz zbrodni Crisa Cartera
nie mogę słuchać.
Nie do wytrzymania horror.
Odwołuję jako polecaną książkę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2597  
Nieprzeczytane 06-09-2017, 12:21
dorian's Avatar
dorian dorian jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2016
Miasto: Kraków, Małopolska, PL
Posty: 214
Domyślnie

Kilka książek, które moim zdaniem warto jest wziąć pod uwagę ( głównie nowości)

https://bonito.pl/k-1718590-blekitne-sny - Błękitne sny - ciekawa opowieść, która zdecydowanie podnosi na duchu

https://bonito.pl/k-1638231-dan-sha-...-serce-i-umysl - ksiązka poradnik, ale w trochę innym stylu. Dużo można się z niej nauczyc

https://bonito.pl/k-1765773-bo-to-zl...tki-i-diablice - historia w lżejszym wydaniu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2598  
Nieprzeczytane 09-09-2017, 22:44
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie Dobra i smaczna



Cytat:
Napisał Srebrzysta
Mia March - Poszukiwany Colin Firth<--- czyta: Sonia Bohosiewicz


Frapująca i poruszająca opowieść, która stanowi doskonałą rozrywkę, choć czasami zmusza do refleksji nad przewrotnością ludzkiego losu.

Właśnie jestem w połowie i naprawdę to " smaczna "książka, bo między innymi ciasta tam w nowym wymiarze
Przypominam sobie tzw.książki wakacyjne .

Acha, dodam ,że podobna nieco do znanych mi powieści o czekoladzie i jeszcze innej o przepiórkach w płatkach róży .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2599  
Nieprzeczytane 10-09-2017, 00:19
zCentrum's Avatar
zCentrum zCentrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2017
Miasto: Polska
Posty: 506
Domyślnie Diana. Moja historia - wydanie I z 2013 przez Dream Books

Andrew Morton napisał biografię księżnej Walii nie tylko za Jej zgodą, ale i z Jej współpracą.
Swoiście interesujący jest rozdział "Staram się ich nie drażnić" o codziennym życiu rodziny Elżbiety II.
__________________
Janusz
.......................................
„Ani smuć się zanadto, ani wesel za szybko.
Jedno i drugie zawsze na nas czeka”
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2600  
Nieprzeczytane 10-09-2017, 14:23
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech Janusz proponuje, ja uzupełniam

niestety mam tylko eksiążkę w formacie pdf

Andrew Morton - Diana, Moja Historia

Wstrząsający światowy bestseller, który Diana pomagała pisać, i który ukształtował jej los i przeznaczenie, i który zmienił królewska rodzinę na zawsze.
Istnieje tylko jedna prawdziwa i źródłowa biografia Diany, księżnej Walii: ta, w której powstawaniu ona sama sekretnie brała udział. To jest właśnie ta książka.
Opublikowano o niej setki książek, biografie oparte głównie na plotkach i żalach niechętnej służby, ograniczonym widzeniu przyjaciół, lub tzw. przyjaciół oraz ilustrowane zdjęciami, pstrykanymi przez paparazzich.
„Diana – moja historia” opiera się na zarejestrowanych na magnetofonie wywiadach, przekazanych w sekrecie przez księżną Walii Andrew Mortonowi w czasie głębokiego kryzysu w małżeństwie księżnej oraz w jej życiu, ilustrowanych unikalnymi kolorowymi fotografiami, które ona sama dostarczyła.
Odkąd życie Diany tak dramatycznie się zakończyło, ta książka jest tak bliska autobiografii, jaką świat kiedykolwiek może otrzymać.

„Bardzo rzadko biografie królewskie pełnią tak decydującą rolę w życiu poddanych” Anthony Holden, DAILY MAIL
„Najlepiej udokumentowana i miarodajna książka o rodzinie królewskiej, jaka kiedykolwiek powstała”. Sunday Times
„Nowoczesna klasyka, książka, która zmieniła życie tych, którzy byli jej bohaterami” David Sexton London Evening Standard
“...wiarygodny, intrygujący, lecz także alarmujący portret ‘ostatniej ikony dwudziestego wieku’ ” Lynn Barber Daily Telegraph
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Książki - recenzje szczęśliwa13 Książka, literatura, poezja 499 14-09-2009 00:24
Olimpiada 2008 - Nasze Recenzje jolita Różności - wątki archiwalne 44 23-08-2008 12:35
książki, prasa redoku Kupię, sprzedam, zamienię 1 07-02-2008 11:32
książki basza Kupię, sprzedam, zamienię 0 12-01-2008 21:01
Moje recenzje lub słowa krytyki czyli chodzę po forum i czytam... jolita Różności - wątki archiwalne 29 17-11-2007 17:41

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:54.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.