menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #5561  
Nieprzeczytane 28-06-2017, 12:13
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 615
Domyślnie

Dane które cię interesują znajdziesz na portalu http://www.dekalog.pl/alter/przeklady2m/tora.htm ,
po lewej stronie masz szawot klikasz interesującą cuę publikację i masz dekalog. Jak sam widzisz tłumaczeń Biblii mamy trochę : Gdańska ,Warszawska,Tysiąclecia,ks.Jakuba Wujka,Warszawsko-Praska,Brzeska ,Nieświeska,Leopolity,Królowej Zofii,Przekład Nowego świata.Judaizm to Tora :Lauder,Izaka Cylkowa. Podaję bo nie wszyscy czytają linki, to dla tych niecierpliwych informacja w pigułce .

Reklamuję przy okazji portal " Serwis dekalog.pl za swój cel uważa prezentację biblijnego dekalogu. Jednak z uwagi na ciekawe materiały, udostępnione dzięki uprzejmości Petera Królikowskiego, przedstawiamy dekalog w rozmaitych wersjach z polskich starodruków. Materiały te pozwolą zerknąć na dyskusję wokół dekalogu i jego podziału w okresie reformacji..."
próbka tekstu Z rękopisu B. Jagiellońskiej ok. 1410 roku.
Pirzwa kaźń Twórca naszego:
Nie masz mieć boga jinego.
W próżność niestatku twego nie bierz jimienia Bożego.
Pamiętaj, to tobie wielę, by ćcił święta i niedzielę.
Chcesz li mieci łaskę moję, oćca ćci i matkę swoję.


Na portalu Senior cafe nasza koleżanka Ostatek specjalizująca się w historii religii , ich wpływu na inne wyznania , bliski jej są idee ekumenizmu.
Wejdź Ostatek Zapiski na skraju dysku ..warto zapoznać się też z jej poglądami w temacie religie.
Cytat:
niektóre zasady etyczne były już znane ludziom przed spisaniem ich przez Boga
Twoje stwierdzenie to Bóg jako kopista a nie twórca zasad.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5562  
Nieprzeczytane 28-06-2017, 18:20
lublinianka55 lublinianka55 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Lublin, Polska
Posty: 809
Domyślnie

Witam

Czytam Was z wielka uwaga, choc przyznam szczerze, ze religia nie nalezy do tematow, ktore szczegolnie mnie interesuja, stad tez i moja wiedza z nia zwiazana jest znikoma.
Skoro jednak trafilam na ludzi bieglych w tej materii, to niesmialo prosze o wyjasnienie mi jednej kwestii.
Chodzi mi o zacytowany wyzej Dekalog.
Rozumiem, ze skierowany jest on do ludzi i wyznacza im zasady, ktorymi maja kierowac sie w zyciu, jednak trudno nie zauwazyc, ze Bog wyraznie zwraca sie do mezczyzn...
Stad moje pytanie: Kim dla Boga byla wiec kobieta?
Niebytem ?

Wybaczcie prosze moje infantylne pytanie, ale w tym momencie naprawde poczulam sie puchem marnym ... no i troche mnie to rozezlilo
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5563  
Nieprzeczytane 29-06-2017, 09:47
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 615
Domyślnie

Cytat:
pielgrzym napisał.-A skąd Ty wiesz co było przed judaizmem ? Tylko na podstawie przekazów ludzi. I wierzysz im na 100 % ? Albo to ile istnieje nasz glob, kto jest w stanie sięgnąć tak daleko, czy nie należy tego uważać TYLKO za hipotezę ?
Z wykopalisk , cywilizacji które istniały wcześniej pozostawiły ślady a same zanikły w procesie ewolucji .Współczesna nauka potrafi określić przedziały czasowe tego co odsłoni .Pismo obrazkowe i wykute napisy na kolumnach egipskich sięgają długo dalej nisz pomysł z monoteistycznym judaizmem. Asyria i pismo klinowe które potrafiliśmy odczytać z tabliczek glinianych /spaliła się biblioteka glina została wypalona i trwały ślad/ Stąd znany nam mit o potopie. W Indiach był politeistyczny Wedyzm , opisy ich świata znajdziemy w Wedach ,starożytni Persowie mieli tez swoją religię a kultura minojska grecka swoją.Fakty przeczą wysuniętej przez ciebie tezy o udziale nadczłowieka.

Jak coś nie wiemy przyjmujesz na wiarę .Wiedza ,wiara to dewie różne sprawy. Wiedza jest falsyfikowalna zasługa Karla R.Poppera opiera się na tym współczesna metodologia nauki.Wysuwasz , hipotezy tworzysz teorię sprawdzasz doświadczalnie.Metody izotopowe geologiczne potrafią z dużą dokładnością określić wiek znaleziska . Aby to wszystko było możliwe muszą się rozwijać nauki jak fizyka chemia biologia równolegle by istniała możliwość sprawdzenia doświadczalnego i zrozumienia procesów które w zależności od naszego światopoglądu są odkrywane albo znajdowane .
Cytat:
pielgrzym napisał-Powielasz jedynie starą maksymę pisząc że Chrześcijaństwo, Judaizm i Islam ma jedno źródło. Oraz że Koran to to samo co Biblia.
Wracasz znowu do Biblii i do mojego stwierdzenia religie księgi bo są książkami Biblia i Koran jak twierdzą wyznawcy http://prasa.wiara.pl/doc/838490.Chr...religia-Ksiegi Tora to pięcioksiąg Biblia to księgi i listy Koran to sury w postaci księgi. Do tego mamy Apokryfy nie publikowane wykorzystywane przez różne odłamy chrześcijaństwa.

Biblia jest księgę objawioną, gdyż jest ono księgą natchnioną przez Ducha Świętego tak twierdzą chrześcijanie Koran został objawiony Mahometowi prze anioła Gabriela .Przy czym słowo objawienie jest różnie rozumiane przez ludzi wierzących.Stąd dyskusja w tym temacie wymaga sprecyzowania pojęcia bo można niepotrzebnie .
Cytat:
pielgrzym napisał-Faktycznie Biblia jest pracą zbiorową ludzi którzy żyli i pisali ją przez około 16 stuleci, a jednak jest spójna. Proszę pomyśl czy taka sytuacja jest możliwa gdyby nad tym nie czuwał Ktoś mądrzejszy od człowieka ?
Początkowo przekaz ustny , jak wynaleziono pismo przekaz pisany na różnych nośnikach , w pierwsze fazie przez kopistów./Pergamin to wyprawiona skóra/ cena sufitowa.Kto czuwał nad tym?? Jest napisana książka przez protestanta który był skrupulatny i doliczył się 30 000 różnic w kopiach i tłumaczeniach Biblii.? /hebrajski grecki aramejski/
Wynalezione pismo było na początku ciągiem liter ,potem wynaleziono interpunkcje znaki przystankowe.Na wszystko potrzebny czas by sobie pismo udoskonalić .Biblia to nie książka do historii są opracowania które tym tematem się zajmują opisują niezgodności , ale nikogo to nie dziwi, chyba że szuka dziury w całym i pisze coś pod potrzeby rozmowy o nie istotnych sprawach.

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 29-06-2017 o 10:09.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5564  
Nieprzeczytane 29-06-2017, 11:14
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 615
Domyślnie

Cytat:
lublinianka55 napisała -Rozumiem, ze skierowany jest on do ludzi i wyznacza im zasady, ktorymi maja kierowac sie w zyciu, jednak trudno nie zauwazyc, ze Bog wyraznie zwraca sie do mezczyzn...
Stad moje pytanie: Kim dla Boga byla wiec kobieta?
Przypomnę pierwotną logiczną budowę dekalogu 5 przykazań jak postępować Bog człowiek 5 przykazań człowiek-człowiek. Temat który poruszasz to X . i nie wolno ci pożądać żony twojego bliźniego, nie wolno ci pożądać domu twojego bliźniego, jego pola i jego sługi, i jego służącej, i jego byka, i jego osła ani niczego, co należy do twojego bliźniego. Kobieta ,żona , razem z służącą bykiem i osłem ,w obecnym okresie czasu razi nas taki szyk zdania. Zresztą sam Bóg jest rodzaju męskiego bo w języku mamy rodzaj żeński Bogini.
W tamtym okresie czasu kiedy były pisane teksty był najbardziej popularny patriarchat i zwyczaje żydów myślę że to wpłynęło na pisane teksty.W dzisiejszych czasach na pewno znalazło by się jakieś zdanie na temat niewolnictwa.Bogu wtedy to nie przeszkadzało .

Bóg jest pojęciem a sama religia to zdarzenie socjologiczne które powstaje na pewnym rozwoju społecznym .Zgadzam się z tobą że Bóg mężczyzna to minus ,ale mężczyzno/kobieta to też obecnie wielu by też nie pasowało.
Płeć to pomysł natury bo jest większa zmienność genetyczna i dlatego została stworzona w wyniku ewolucji ,ale już to genetyka ewolucyjna i dopiero nie dawno o tym wiemy .Świat judaistyczny ich kalendarz 2017 to 5778 rok .

Pisałem kto na forum się zna i ma rzeczywiście dużą wiedzę w temacie religia ,polecam jej blog.Religia nie jest monolitem i do niej podchodzimy indywidualnie z większą lub mniejszą dozą racjonalizmu.Zwyczaje się zmieniają zwróć uwagę w środkach komunikacji zbiorowej kiedy przejeżdża się koło kościoła ilu się żegna.?? Ilu całuje w rękę księdza ?? -spotkania z Rydzykiem ??
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5565  
Nieprzeczytane 29-06-2017, 15:00
lublinianka55 lublinianka55 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Lublin, Polska
Posty: 809
Domyślnie

Dziekuje Ci Waclawie za odpowiedz, piszesz w sposob tak przejrzysty, ze nawet dla takiego laika, jak ja ( kurcze, a dlaczego nie dla laiczki ? ) jest to w pelni zrozumiale.
Nie wiedziec czemu, mam jednak nieodparte wrazenie, iz niewiele sie zmienilo od tamtych zamierzchlych czasow, jesli chodzi o postrzeganie kobiety przez Kosciol i wiekszosc jego wyznawcow.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5566  
Nieprzeczytane 30-06-2017, 09:36
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 615
Domyślnie

Cytat:
Napisał lublinianka55
...mam jednak nieodparte wrazenie, iz niewiele sie zmienilo od tamtych zamierzchlych czasow, jesli chodzi o postrzeganie kobiety przez Kosciol i wiekszosc jego wyznawcow.
Masz zupełną rację tak większość tych co patrzą szerzej na sprawy społeczne , brak równouprawnienia widzą.U nas sprawy rozdziału kościoła od państwa zawsze była fikcją.Ludzie się boją się zmienić by z ambony nie być pomówionym o komunizm .Wymiar u nas do tego jest szerszy bo kultywuje się model społeczeństwa sterowanego tradycją.

Jak się cofniemy 100 lat wstecz i skupimy się na większości naszego społeczeństwa które było rolnicze rolą kobiety było pomaganie mężowi w pracy na roli zapewnienie pracowników do darmowej uprawy roli i ich wyżywienie.Kto o edukacji myślał ???Wielodzietność była koniecznością przeżywalności prawdopodobnie do 30 lat pracowników rolnych i przemysłowych ok 40 %.Nie tylko u nas. Przypomnę jak się wtedy żyło http://www.linux.net.pl/~wkotwica/sl....html#sec_2_02

Czas wolny wtedy: to kościół i karczma , awans społeczny to zawód ksiądz lub zakonnik. Potem ci ludzie w większości zindoktrynowani zajmowali się " słowem Bożym " .Poziom intelektualny niektórych mówców kultywowanego skansenu można zobaczyć , usłyszeć idąc w niedzielę do kościoła .Mamy przypomnienia specjalistów od wszystkiego o prokreacji ,szkodliwości in-vitro ,aborcji ,..itd..Mentalności nabytej szybko człowiek się nie pozbywa.

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 30-06-2017 o 10:21.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5567  
Nieprzeczytane 30-06-2017, 13:05
pielgrzym's Avatar
pielgrzym pielgrzym jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Ulkowy pomorskie Polska
Posty: 112
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Dane które cię interesują znajdziesz na portalu http://www.dekalog.pl/alter/przeklady2m/tora.htm ,
po lewej stronie masz szawot klikasz interesującą cuę publikację i masz dekalog. Jak sam widzisz tłumaczeń Biblii mamy trochę : Gdańska ,Warszawska,Tysiąclecia,ks.Jakuba Wujka,Warszawsko-Praska,Brzeska ,Nieświeska,Leopolity,Królowej Zofii,Przekład Nowego świata.Judaizm to Tora :Lauder,Izaka Cylkowa. Podaję bo nie wszyscy czytają linki, to dla tych niecierpliwych informacja w pigułce .

Reklamuję przy okazji portal " Serwis dekalog.pl za swój cel uważa prezentację biblijnego dekalogu. Jednak z uwagi na ciekawe materiały, udostępnione dzięki uprzejmości Petera Królikowskiego, przedstawiamy dekalog w rozmaitych wersjach z polskich starodruków. Materiały te pozwolą zerknąć na dyskusję wokół dekalogu i jego podziału w okresie reformacji..."
próbka tekstu Z rękopisu B. Jagiellońskiej ok. 1410 roku.
Pirzwa kaźń Twórca naszego:
Nie masz mieć boga jinego.
W próżność niestatku twego nie bierz jimienia Bożego.
Pamiętaj, to tobie wielę, by ćcił święta i niedzielę.
Chcesz li mieci łaskę moję, oćca ćci i matkę swoję.


Na portalu Senior cafe nasza koleżanka Ostatek specjalizująca się w historii religii , ich wpływu na inne wyznania , bliski jej są idee ekumenizmu.
Wejdź Ostatek Zapiski na skraju dysku ..warto zapoznać się też z jej poglądami w temacie religie. Twoje stwierdzenie to Bóg jako kopista a nie twórca zasad.

Współcześnie w erze wiary i Bożej Łaski, podejście do Dekalogu musi być inne. Zakon to Prawo Boże, to nakazy bez wskazania jak go wykonać. Lecz w Nowym Przymierzu w którym aktualnie jest człowiek, wypełnieniem tych Bożych nakazów jest MIŁOŚĆ. Miłość do Boga, kiedy człowiek jest zakochany to nie ma już dla niego żadnych przeszkód...
Zapewne znasz to z autopsji, bo chyba wiesz czym jest zakochanie ?
Analogicznie jest w przypadku Dekalogu...
Bo tak naprawdę Dekalog/Zakon to sprawa duchowa, dlatego właściwe podejście jest możliwe TYLKO gdy człowiek narodzi się ponownie...

Proszę poucz mnie (tylko proszę o prosty język) jak poczytać wpisy użytkowniczki „ostatek” bo mam taką adnotację :
Cytat:
Przykro nam, ale nie masz dostępu do tej strony. Możliwe, że musisz być na liście znajomych, aby uzyskać dostęp. Czy chcesz poprosić o pozwolenie na dołączenie do listy znajomych ostatek's?

To co cytujesz napisałem pod wpływem Twojej sugestii. Jest to jedynie Twój pogląd mojego wpisu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5568  
Nieprzeczytane 30-06-2017, 13:24
pielgrzym's Avatar
pielgrzym pielgrzym jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Ulkowy pomorskie Polska
Posty: 112
Domyślnie

Cytat:
Napisał lublinianka55
Witam

Czytam Was z wielka uwaga, choc przyznam szczerze, ze religia nie nalezy do tematow, ktore szczegolnie mnie interesuja, stad tez i moja wiedza z nia zwiazana jest znikoma.
Skoro jednak trafilam na ludzi bieglych w tej materii, to niesmialo prosze o wyjasnienie mi jednej kwestii.
Chodzi mi o zacytowany wyzej Dekalog.
Rozumiem, ze skierowany jest on do ludzi i wyznacza im zasady, ktorymi maja kierowac sie w zyciu, jednak trudno nie zauwazyc, ze Bog wyraznie zwraca sie do mezczyzn...
Stad moje pytanie: Kim dla Boga byla wiec kobieta?
Niebytem ?

Wybaczcie prosze moje infantylne pytanie, ale w tym momencie naprawde poczulam sie puchem marnym ... no i troche mnie to rozezlilo

Zapewniam Cię że opacznie rozumiesz czym jest Dekalog. Stary Testament należy czytać w świetle Nowego Testamentu, a tam jest dobitnie powiedziane że nie ma żadnej różnicy płci. Jest natomiast podkreślona sprawa „nowego stworzenia”...Tak więc od tego zaczyna się, a JEDYNĄ drogą jest Syn Boży Jezus Chrystus...

Ps. słusznie że religia niezbyt Cię interesuje, mnie osobiście też. Lecz Bóg-Zbawiciel i wiara/zaufanie Jemu, interesują mnie bardzo. Myślę że i u Ciebie jest podobnie ? bo religia i wiara to dwie różne sprawy...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5569  
Nieprzeczytane 30-06-2017, 14:03
pielgrzym's Avatar
pielgrzym pielgrzym jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Ulkowy pomorskie Polska
Posty: 112
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Z wykopalisk , cywilizacji które istniały wcześniej pozostawiły ślady a same zanikły w procesie ewolucji .Współczesna nauka potrafi określić przedziały czasowe tego co odsłoni .Pismo obrazkowe i wykute napisy na kolumnach egipskich sięgają długo dalej nisz pomysł z monoteistycznym judaizmem. Asyria i pismo klinowe które potrafiliśmy odczytać z tabliczek glinianych /spaliła się biblioteka glina została wypalona i trwały ślad/ Stąd znany nam mit o potopie. W Indiach był politeistyczny Wedyzm , opisy ich świata znajdziemy w Wedach ,starożytni Persowie mieli tez swoją religię a kultura minojska grecka swoją.Fakty przeczą wysuniętej przez ciebie tezy o udziale nadczłowieka.

Jak coś nie wiemy przyjmujesz na wiarę .Wiedza ,wiara to dewie różne sprawy. Wiedza jest falsyfikowalna zasługa Karla R.Poppera opiera się na tym współczesna metodologia nauki.Wysuwasz , hipotezy tworzysz teorię sprawdzasz doświadczalnie.Metody izotopowe geologiczne potrafią z dużą dokładnością określić wiek znaleziska . Aby to wszystko było możliwe muszą się rozwijać nauki jak fizyka chemia biologia równolegle by istniała możliwość sprawdzenia doświadczalnego i zrozumienia procesów które w zależności od naszego światopoglądu są odkrywane albo znajdowane .

Wracasz znowu do Biblii i do mojego stwierdzenia religie księgi bo są książkami Biblia i Koran jak twierdzą wyznawcy http://prasa.wiara.pl/doc/838490.Chr...religia-Ksiegi Tora to pięcioksiąg Biblia to księgi i listy Koran to sury w postaci księgi. Do tego mamy Apokryfy nie publikowane wykorzystywane przez różne odłamy chrześcijaństwa.

Biblia jest księgę objawioną, gdyż jest ono księgą natchnioną przez Ducha Świętego tak twierdzą chrześcijanie Koran został objawiony Mahometowi prze anioła Gabriela .Przy czym słowo objawienie jest różnie rozumiane przez ludzi wierzących.Stąd dyskusja w tym temacie wymaga sprecyzowania pojęcia bo można niepotrzebnie . Początkowo przekaz ustny , jak wynaleziono pismo przekaz pisany na różnych nośnikach , w pierwsze fazie przez kopistów./Pergamin to wyprawiona skóra/ cena sufitowa.Kto czuwał nad tym?? Jest napisana książka przez protestanta który był skrupulatny i doliczył się 30 000 różnic w kopiach i tłumaczeniach Biblii.? /hebrajski grecki aramejski/
Wynalezione pismo było na początku ciągiem liter ,potem wynaleziono interpunkcje znaki przystankowe.Na wszystko potrzebny czas by sobie pismo udoskonalić .Biblia to nie książka do historii są opracowania które tym tematem się zajmują opisują niezgodności , ale nikogo to nie dziwi, chyba że szuka dziury w całym i pisze coś pod potrzeby rozmowy o nie istotnych sprawach.

Zgadza się że wiara i wiedza to dwie różne sprawy. Dlatego twierdzenie że świat powstał miliardy lat temu, a biblijny Potop to mit, to iście ogromna wiara.

Z metodą radioaktywną to nie jest taka pewna sprawa.

Kto to jest Mahomet, przecież to zwyczajny człowiek, natomiast grób Jezusa był pusty. Czy w Koranie jest powiedziane że wierząc w Mahometa otrzyma się życie wieczne ? Bo Biblia tak właśnie mówi o Jezusie Chrystusie.

Jest jakiś powód że Biblii nikomu nie udało się zniszczyć, a było takich wielu. Pomyśl Sam dlaczego tak jest, dodatkowo jest ona przekładana wciąż na nowe języki ? Czy ktoś nad tym czuwał, jestem przekonany że tak, bo to czego doświadczyłem w swoim życiu wskazuje że to co odbieramy pięcioma zmysłami to nie wszystko...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5570  
Nieprzeczytane 30-06-2017, 17:06
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 615
Domyślnie

Pielgrzym zamieścił -
Cytat:
Przykro nam, ale nie masz dostępu do tej strony. Możliwe, że musisz być na liście znajomych, aby uzyskać dostęp. Czy chcesz poprosić o pozwolenie na dołączenie do listy znajomych ostatek's?


Dziękuję za wyjaśnienia Ostatka i pozdrawiam.Nie mam kłopotów z czytaniem http://zapiski-na-skrawku-dysku-2.blog.pl, bo to warto je przeczytać w powodzi bylejakości .

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 30-06-2017 o 22:29.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5571  
Nieprzeczytane 30-06-2017, 17:59
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 615
Domyślnie

Cytat:
wędrowiec napisał -Z metodą radioaktywną to nie jest taka pewna sprawa.
Jeżeli nie pewna sprawa ,to jakie masz wątpliwości .????
Cytat:
Zgadza się że wiara i wiedza to dwie różne sprawy. Dlatego twierdzenie że świat powstał miliardy lat temu, a biblijny Potop to mit, to iście ogromna wiara.
Jak jesteś zwolennikiem że wiedza to nie to samo co wiara to tych dwóch rzeczy nie mieszaj. Potop nie jest potwierdzony naukowo rozważać go można teologicznie tak samo jak stworzenie świata /kosmosu/ przez Boga.
Cytat:
Kto to jest Mahomet, przecież to zwyczajny człowiek, natomiast grób Jezusa był pusty.
To że grób pusty o niczym nie świadczy. Nie każdy symboliczny grób ma świadczyć o boskości właściciela.
Cytat:
Jest jakiś powód że Biblii nikomu nie udało się zniszczyć, a było takich wielu. Pomyśl Sam dlaczego tak jest, dodatkowo jest ona przekładana wciąż na nowe języki ?
To że jest tłumaczona stąd powstają różnice w poszczególnych Bibliach , języki mają różną gramatykę i różnią się słownictwem które się zmienia w czasie .Jako przykład dałem starodruk z XV wieku jako ciekawostkę .Język jest metaforyczny a w konsekwencji nasze myślenie, myślisz w języku. Wiesz od kiedy Biblia nie jest na wykazie ksiąg zakazanych ??? Jeżeli jesteś zwolennikiem Lutra to od roku 1517 możesz czytać w języku narodowym Biblię .Rok 2017 to rok Lutra -500 lecie.
Stąd islam dążył do czytania Koranu w języku arabskim by nie było różnic tekstu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5572  
Nieprzeczytane 30-06-2017, 23:03
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 615
Domyślnie

Cytat:
Współcześnie w erze wiary i Bożej Łaski, podejście do Dekalogu musi być inne.
Jakie
Cytat:
Zakon to Prawo Boże, to nakazy bez wskazania jak go wykonać
Co rozumiesz przez prawa boże zagadnienia etyczne czy prawa przyrody związane z ewolucją biologiczną ,prawami fizyki chemii z ewolucją wszechświata włącznie.Staraj się używać obecnych oznaczeń słów które znamy a nie archaizmów
Cytat:
Lecz w Nowym Przymierzu w którym aktualnie jest człowiek, wypełnieniem tych Bożych nakazów
Nowe przymierze dla jednych obowiązujące dla innych nie .Przypominam świat to 10 000 religii mnóstwo bogów i ich wyznawców .Napisz jeżeli wiesz o tym nowym przymierzu i czego dotyczy.
Cytat:
Miłość do Boga, kiedy człowiek jest zakochany.
Miłość – uczucie, typ relacji międzyludzkich, zachowań, postaw. Często jest inspiracją dla dzieł literackich lub malarstwa. Stanowi ważny aspekt psychologii, filozofii i religii.http://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=442 o to ci chodziło przytaczając człowiek jest zakochany nie chodziło ci pewnie o podtekst erotyczny.

Pielgrzymie .Popatrz na wyniki ankiety , wyznajemy różne religie lub jesteśmy nie wierzący.Jesteśmy seniorami i nasz bagaż doświadczeń i wiedza jaką posiadamy uprawnia nas do rożnych stanowisk na transcendencję.Są w śród nas też ci co religię zmienili . Staraj się jasno pisać o tym w co ty wierzysz bez wyszukanego słownictwa.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5573  
Nieprzeczytane 01-07-2017, 11:18
pielgrzym's Avatar
pielgrzym pielgrzym jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Ulkowy pomorskie Polska
Posty: 112
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Pielgrzym zamieścił -

Dziękuję za wyjaśnienia Ostatka i pozdrawiam.Nie mam kłopotów z czytaniem http://zapiski-na-skrawku-dysku-2.blog.pl, bo to warto je przeczytać w powodzi bylejakości .

Dzięki bardzo, czyli jest to jej blog
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5574  
Nieprzeczytane 01-07-2017, 11:41
pielgrzym's Avatar
pielgrzym pielgrzym jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Ulkowy pomorskie Polska
Posty: 112
Domyślnie

Sorry Wacławie lecz Twój styl wypowiedzi nie odpowiada mi. Chodzi o szatkowanie moich wypowiedzi
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5575  
Nieprzeczytane 01-07-2017, 17:53
lublinianka55 lublinianka55 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Lublin, Polska
Posty: 809
Domyślnie

Cytat:
Napisał pielgrzym
Zapewniam Cię że opacznie rozumiesz czym jest Dekalog. Stary Testament należy czytać w świetle Nowego Testamentu,

Widzisz Pielgrzymie, nie sadze, by statystyczny katolik zaglebial sie w jakies rozwazania filozoficzne w tym wzgledzie, by analizowal "czarne przez czerowne"; statystyczny katolik w dniu dzisiejszym ma napisane jasno, wyraznie, przejrzyscie i prosto:

Dziesięć przykazań Bożych Jam jest Pan Bóg twój:
1) Nie będziesz miał Bogów cudzych przede Mną,
2) Nie będziesz brał imienia Pana Boga Twego nadaremnie,
3) Pamiętaj, abyś dzień święty święcił,
4) Czcij ojca twego i matkę twoją,
5) Nie zabijaj,
6) Nie cudzołóz,
7) Nie kradnij,
8) Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu,
9) Nie pożądaj żony bliźniego twego,
10) Ani żadnej rzeczy, która jego jest.


W zaden sposob nie da sie tego podciagnac pod kobiete, no chyba ze ewentualnie jest tu jeszcze odniesienie do lesbijek ..., ale raczej watpie.
Wiem, ze to byly dawne czasy, inne czasy, inna mentalnosc, ale swiat sie zmienil i chyba warto by bylo pewne rzeczy jednak zaktualizowac, bardziej by to mialo rece i nogi ( oczywiscie to nie jest zarzut do Ciebie).


Piszesz tez: ...Miłość do Boga, kiedy człowiek jest zakochany to nie ma już dla niego żadnych przeszkód...

Zakochanie, milosc - jest to stan, ktory zaburza nam widzenie rzeczywistosci.
Taki wypaczony obraz osiagamy poprzez idealizowanie obiektu naszej milosci, nie widzimy, lub nie chcemy widziec jego wad, niedoskonalosci, odrzucamy wszelka, nawet uzasadniona krytyke naszego obiektu, odbija sie ona od nas, jak od betonu.
Dlatego mysle, ze uzyles tu wyjatkowo trafnego porownania.
I absolutnie nie zamierzam odwodzic Cie od tej milosci; chcialam jedynie przez to powiedziec, ze ciezko sie dyskutuje z zakochanymi ludzmi

Juz wiecej nie bede przeszkadzac Wam swoimi dyletanckimi przemysleniami, ale bede Was nadal czytac, bo jest to ciekawa polemika. Szacun.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5576  
Nieprzeczytane 02-07-2017, 09:06
pielgrzym's Avatar
pielgrzym pielgrzym jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Ulkowy pomorskie Polska
Posty: 112
Domyślnie

Ależ nie przeszkadzasz, wprost przeciwnie. Kobiety mają inne podejście, dla mnie osobiście często weryfikujące (przykład mojej Żony). Zwłaszcza że z Wacławem zbyt długo nie porozmawiam.

Odnośnie Dekalogu jeśli już zamieściłaś w całości to pomyśl Sama czy ostatnie Przykazanie ma sens, czy raczej nie jest to ciąg dalszy dziewiątego ?

Chyba nie chcesz zginąć w tłumie jako statystyczna kobieta ?

Mimo wszystko zachęcam wszystkich do zakochania się w Bogu, bo On przecież tak umiłował człowieka że posłał Swojego Syna żeby odebrał należną nam karę...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5577  
Nieprzeczytane 02-07-2017, 11:41
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 615
Domyślnie

Ja bym powiedział tak :Stary, Nowy Testament , należy czytać nie przy świeczce czy lampie naftowej ale przy oświetleniu elektrycznym. Lublinianka zacytowała dekalog i zwróciła uwagę na treść dekalogu w katechizmie katolickim.Ja pisałem o dekalogu w pierwotnej postaci.

W czym różnice i co zmieniono i po co.???Dekalog w pierwotnej postaci zabraniał tworzeniu kultu wizerunków . Katolicy rzymscy wprowadzili do swoich świątyń mnóstwo obrazów i posągów umożliwiając wiernym oddawać cześć pośrednikom / świętym/ czy bogu osobowemu .Poza zmianami kolejności ,rozdziałem jednego na dwa by zgadzała się ilość , pominięto szabat sobotę i i by się odróżniać od judaizmu .Dało to możliwość świętowanie każdego dnia w zależności od przyjętej liturgii którą stworzyli kapłani.

Jak się nie wie o co chodzi to zawsze w podtekście jest kasa,kasa,kasa.Przykłady : to np Swięty Hubertus, – święto myśliwych, leśników i jeźdźców. Jak zabijemy zwierzę i jeszcze je pokropimy przez kapłana to dopiero frajda powiesić nad kominkiem by pokazać parafianom.
Można też zamówić mszę jak się jest na stanowisku i pokazać się w dobrym towarzystwie że się jest wiernym i kocha Boga a on nam pomaga nam , by do celu trafić. Cel może być różny.


Jak się coś bardzo chce i mamy cel można zrobić wszystko co się chce ,aby w odpowiednim czasie dobrze uformować wiernego. Dziecko od pierwszych lat życia kształtuje się i przystosowuje do życia społecznego, poddawane jest indoktrynacji w szkole i w domu . Dzięki wykorzystania autorytetu rodzica,nauczyciela który pełni rolę Guru, łatwo poddaje się manipulacjom .Zasób wiedzy dziecka nie pozwala na samodzielne rozumowanie i nie dostrzega różnic dopiero udaje się to po latach albo wcale .To co piszę dotyczy wszystkich religii bo są one oparte o dobrą znajomość psychiki człowieka.

Kiedy lublinianko55 będziemy mieli przemyślenia jak nie po latach , mając bagaż doświadczeń , staramy się przejrzeć na oczy . Mnie zawsze ciekawiło jak ten który zachęca do miłości zachęcam wszystkich do zakochania się w Bogu, potrafi tą miłość opisać na czym ma polegać .????
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5578  
Nieprzeczytane 02-07-2017, 15:38
lublinianka55 lublinianka55 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Lublin, Polska
Posty: 809
Domyślnie

Wchodzac na ten watek spodziewalam sie troche innych sporow, przyznam szczerze, a to, co tu czytam, bardziej mi pasuje do tematu np. Religia - rys historyczny i interpretacja, a na taki bym nie weszla.
Dlatego tez chcialam sie wycofac, bo nie czuje sie w tym ani mocna, ani kompetentna, poza tym to raczej nie moje klimaty, ogolnie rzecz ujmujac.
Poniewaz jednak mnie zachecacie do dalszego uczestnictwa, postanowilam od czasu do czasu dorzucic tu swoje 'trzy grosze".
Wydaje mi sie, ze swiatopogladowo blizej mi do Waclawa, a jednak czuje jakas wieksza emocjonalna wiez z Pielgrzymem, chociaz wirujemy na zgola odmiennych orbitach.
Mam nadzieje, ze swoimi wypowiedziami nie uraze zadnego z Was, bo tego bym nie chciala.
Poki co, troche Was poczytam, bo naprawde jestem pod wrazeniem, a pozniej cos skrobne, zwlaszcza, ze Pielgrzym jednym swoim zdaniem spowodowal we mnie ostra reakcje.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5579  
Nieprzeczytane 02-07-2017, 18:28
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 615
Domyślnie

Lubninianko55 temat tego wątku to ani religia rys historyczny ani rozważania o prawdach objawionych.Napisał Pielgrzym przedstawiłem swój pogląd na temat który poruszył , ty tak samo wypowiedziałaś się odnosząc się do tekstu.Tu nie ma ram ,tu nikt nikogo nie zmusza do niczego , piszemy bo mamy taką fanaberię. Poza postami związanymi głoszeniem propagandy partyjnej bo od tego chcemy odpocząć przynajmniej na tym forum.

Dla mnie osobiście nie jest potrzebne pojęcie Boga by nie mam leków przed śmiercią biologiczną ani problemów z tym że po nas zostają tylko pierwiastki .Ja jestem przekonany że życie mam jedno.
Wielu ludziom bóstwo jest potrzebne by uzasadnić procesy które nie rozumieją . Dla tych ludzi ważne może być bóstwo , od strony psychologicznej ,bo daje im nadzieję w momentach kryzysów .Nie rozumiem natomiast ortodoksyjnych zwolenników trzech religii monoteistycznych którzy wzajemnie chcą utwierdzić nas , że oni mają rację.Ci co muszą wierzyć. Co można im zaproponować, myślę że ??????

Deizm – nurt religijno-filozoficzny, którego cechą wspólną jest przekonanie, że racjonalnie można uzasadnić istnienie jedynie Boga bezosobowego, będącego konstruktorem świata rozumianego jako mechanizm oraz źródłem praw, według których ten mechanizm świata działa. Tak rozumiany Bóg nie ingeruje w raz ustanowione prawa.

Dlaczego deizm pozwala racjonalnie podejść do świata bo sankcjonuje prawa przyrody i zostawia swobodę człowiekowi i nie decyduje o naszym losie, podobnie jest z Buddyzmem .Jest bezpośrednim kontaktem człowieka z swoim bóstwem bez pośredników.Traktowanie wszystkiego co się przeczytało czy usłyszało jako prawdę objawioną jest dużym błędem. Jak się nad tym zastanowimy , to stwierdzimy że prawda objawiona jest subiektywnym odczuciem , też może być też zbiorową halucynacją .Każdy piszący na tym forum głosi prawdę objawioną ,swojego Boga , nie można tego wykluczyć .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5580  
Nieprzeczytane 02-07-2017, 19:00
lublinianka55 lublinianka55 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Lublin, Polska
Posty: 809
Domyślnie

Waclawie, no coz, potwierdzasz tylko to, co tu ostatnio napisalam.
Moge sie jedynie pod Twoim tekstem podpisac obiema lapkami.
Na wszelki wypadek wyjasniam, ze nie chcialam nikogo krytykowac, a jedynie wytlumaczyc sie z checi wycofania.

Nie przeszkadza mi, ze ktos wyznaje taka, badz inna religie, nie przeszkadza mi jego zaangazowanie sie w nia, ale przeszkadza mi, gdy ktos narzuca mi swoja wiare, swoje przekonania i usiluje wmawiac, ze tylko on ma racje, ze tylko jego religia jest tą prawidlową, a kto mysli inaczej jest be.
Szanuje kazdego czlowieka, bez wzgledu na jego religie, czy sympatie polityczne, mam tylko jeden wymóg: by on rowniez pozwolil mi zyc po mojemu i rowniez szanowal moje wybory.

Ps. Pielgrzymie, to, ze namawiasz do pokochania Boga, tez mi nie przeszkadza, bo robisz to w kulturalny i subtelny sposob.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:57.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.