menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 25-01-2010, 02:52
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie 65 Rocznica Wyzwolenia KL Auschwitz


65 lat temu wyzwolono z rak oprawcow i ludobojcow - KL Auschwitz. Tysiace ludzi, raczej ludzkich szkieletow odzyskalo wolnosc! Czy naprawde mozna to bylo nazwac wolnoscia. Powiedzialabym wiekszosc z nich spadla z deszczu pod rynne, chociazby Ci, ktorzy wrocili do Polski, ktora znalazla "nowego" pana i "opiekuna".







Kiedy dostalam zaproszenie na tegoroczne uroczystosci, zastanowilam sie - ilu z nas jeszcze zyje aby uczestniczyc w tej uroczystosci? Mysle, ze "gosci" i "oficjalow" bedzie wiecej, niz nas, ktorzy tam byli.
Zastanowilam sie rowniez, co sie stalo z oprawcami i ludobojcami, ktorym udalo sie wymknac z rak sprawiedliwosci i ktorzy spokojnie zyja jeszcze do dnia dzisiejszego.....moze ogladaja "rodzinne albumy" z "ich" zycia obozowego....wakacji okazyjnych w pobliskim osrodku rekreacyjnym......

Wlasnie chce napisac o takim "jednym" ludobojcy, ktory umknal sprawiedliwosci - nijakim Karl'u Hocker - zastepcy komendanta Auschwitz Birkenau w latach 1944-1945. Ogladajac jego "prywatny album" zastanowcie sie jak wielkie sklonnosci do zla potrafia przejawiac pozornie zwykli ludzie.


Album fotografii Karl’a Hocker’a – wedlug wersji badaczki historii pani Véronique Chevillon.

Album zostal znaleziony po wojnie w jednym z apartamentow we Francfort’cie. Amerykanin, ktory dokonal tego odkrycia i trzymal w sekrecie album, zmarl latem roku 2007. Zaraz przed smiercia dostarczyl album do USHMM (United States Holocaust Memorial Museum w Washington) z prosba on zostania anonymem. Album po badania autentycznosci i dlugich decyzjach USHMM zostal ujawniony publicznie. Abum jest w szesnatu czesciach, kolejnosc zdjec zdecydowanie nie jest przypadkowa i kazda strona-czesc albumu jest zatytulowana i recznie opisana

Auschwitz – miejsce masowej zaglady gdzie hitlerowcy i ich wspolnicy wymordowali ponad milion niewinnych ludzi ....miejsce, w ktorym toczyly sie dwa zycia. Jedno zycie, ktore zna swiat i drugie, ktore swiat poznal dzieki albumowi Karla Hockera – calkiem przyjemne zycie tych, ktorzy dopuscili sie tych zbrodni i po „wykonanej robocie” smiali sie, bawili, pili, wypoczywali.....prowadzili normalne zycie dobrych ojcow rodzin!.


Ta informacja wydaje sie nieprawdopodobna i wzbudza duza ilosc pytan...dlaczego ten czlowiek, ktory byl rowniez amerykanskim agentem sekretnym trzymal ten album w tajemnicy przed swiatem ...i tak dlugo?

Nie odpowiem na te pytania, zostawiam kazdemu z Was wolna reke w znalezieniu odpowiedzi lub wyrobieniu hipotezy na ten temat.

Wszystkie szczegoly albumu i jego analize znajdziecie na moim blogu:

http://www.klub.senior.pl/moje/marbella/blog/

Jezeli ktokolwiek z Was uzna za sluszne zostawic komentarz na moim blogu, bede bardzo wdzieczna.


Zrobilam slidy z dostepnych stron albumu i wyselekcjonowanych zdjec, ktore zostaly udostepnione publicznie przez Muzem Holocaust w Nowym Yorku.

http://www.slide.com/r/5jDpRwr71T-TQfWKN81hQDjHvzSFMh5S?previous_view=mscd_embedded_ url&view=original
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #2  
Nieprzeczytane 25-01-2010, 02:58
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Oto jak przedstawia sie autorka spostrzezen i obserwacji nad znalezionym albumem Karl'a Hocker'a- pani Véronique Chevillon, poszukiwaczka i historyk.

Nie chce nikogo urazic. Szukam tylko prawdy historycznej......ktora ciagle jest kwestia otwarta.....z wieloma lukami i niedomowieniami.

Kim jestem?

Jestem kobieta, Francuzka, mam 45 lat. Nie jestem Zydowka, zaden z czlonkow mojej rozdziny nie byl deportowany. Wobec tego nie powinnam miec zadnego „osobistego” powodu ani interesu. Jednak uwazam, ze zyjac w dniach dzisiejszych jest wystarczajacym powodem aby interesowac sie tym tematem.
Chce przekazac moj punkt widzenia, osoby, ktora zyje po roku 1945, jest europejka, ktora interesuje sie tematem „obozow koncentracyjnych”, i chce przekazac swoje personalne mysli bezinteresownie.




Informacje o innym znalezionym „fascynujacym ukrytym nazistowskim skarbie” (fascinating Nazi hoard) , albumie zdjec – Otto Mac – 150 zdjec znalezionych w Torrenuelle (Banalmadena), Costa del Sol, Hiszpania w pazdzierniku 2009.

Lokalna angielska prasa „Olive Press” www.theolivepress.es z 01- 14 pazdziernika, 2009 podala informacje o „mystery” albumie zdjec znalezionym w domu Niemieckiego pensionisty (emeryta) po jego wyprowadzce. Intrygujaca kolekcja bialo-czarnych ujec – wiele z nich pokazujacych sceny ze slubu, przyjec i rozniez Nazistowskich zolnierzy jedzacych pizze....zycie rodzinne w nazistowskich Niemczech. W tym samym czasie, kolekcja zawiera fotografie wstrzasajacych scen: Zydow wysegregowanych i przeznaczonych na smierc, ich bagaze porozrzucane na torach koleji po ich odjezdzie do obozow koncentracyjnych. Kolekcja pokazuja sceny od roku 1933.

Wedlug „sasiada”, ktory zastrzegl sobie anonimowosc Otto Mac, ktory ma teraz (2009) okolo 80- 90 lat, prawdopodobnie przeniosl sie z Torrenuelle do Calahondy. Z wczesniejszych opowiadan Mac’a bylo wiadomo, ze zyl w hitlerowskich Niemczech i byl czlonkiem Hitlerjugen w 1933. Pozniej zostal zolnierzem, ale niewiadomo w jakiej randze, jaki mial wojenny „record” i w jakich okolicznosciach pojawil sie w Hiszpanii.

I na koniec, kwiatek wypowiedzi „sasiada” Otto Mac....”Spotykalem Otto i nigdyby nie przyszlo mi do glowy, ze mogl byc „bezsercowym” Nazi, nie moge uwierzyc, ze z pelnym spokojem mogl fotografowac takie okropne sceny z ludnoscia zydowska. Ciagle jest dla mnie ciezkie do zrozumienia, ze Otto mogl partycypowac w ekscesach Hitlerowskich Niemiec (excesses of Hitler’s Germany).....”

„Olive Press” bada obecnie zawartosc „skarbu” (hoard) w kontakcie z the Imperial War Muzeum in London i Simon Weisenthal centre in Jerusalem.

Moj dodatek.

Osobiscie nie zdziwilo mnie to „odkrycie”. W Hiszpanii, glownie na Majorce....Costa del Sol za czasow rezimu gen. Franco osiedlilo sie wielu poszukiwanych zbrodniarzy Nazi, ktorzy zmienili nazwiska, byli „dobrymi” sasiadami, ojcami rodziny, prowadzili beztroskie zycie wygrzewajac kosci na sloncu. Niektorzy z nich nawet mieli fukcje prezydentow urbanizacji, glowami renomowanych stowarzyszen.....Poprostu z latwoscia zapomnieli o krwi, ktora mieli na rekach!!!!!! Stali sie „porzadnymi”, godnymi zaufania obywatelam.. IRONIA losowa! Sama kiedys mialam „sasiada”, ktory przed nikim nie ukrywal, ze byl aktywnym czlonkiem Hitlerjugen i bral czynny udzial w wojnie na froncie rosyjskim. I moge was zapewnic, nie wiele stracil ze swojej Hitlerowskiej arogancji!!!! Zdecydowanie nie bylismy przyjaciolmi. Wstret mnie ogarnia na mysl, ze jednego z tych Nazi mozna spotkac na ulicy, w supermarkecie, kawiarni, restauracji......koncercie! Mam metode – trzymam sie z daleka od Niemcow w wieku po 80-tce...tak na wszelki wypadek, aby przez pomylke nie podac reki dawnemu zbrodniarzowi.




__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #3  
Nieprzeczytane 25-01-2010, 08:49
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Ci niemieccy oprawcy po IIWS znalezli nie tylko schronienie w Europie ale wiekszosc z nich wyjechala do obu Ameryk i swietnie sie "zagospodarowali " !
Dzisaj ci ludzie (ze zdrowymi organizmami) jeszcze zyja w USA,Kanadzie i w Ameryce Poludniowej.

Dziwne ,ze ofiary Holokaustu nie chcieli ich szukac na szeroka skale ,choc wielu rozpoznano i ustalono ich miejsce "spokojnego" zycia (cudzyslow dlatego,ze ci ludzie nigdy nie mieli spokojnych sumien i miec nie beda,krew byla na ich rekach !).

W tak pamietnym dniu moze warto tym ludziom dzisiaj spojrzec w oczy i zapytac jak sie czuja ???
  #4  
Nieprzeczytane 25-01-2010, 17:00
zen's Avatar
zen zen jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Posty: 601
Domyślnie

Chyba data urodzenia związała mnie z wojną.Moje myśli i uczucia są najżywiej z nią związane. Dotyczy to także miejsc niemieckiej zbrodni z Oświęcimiem na czele. Po dzień dzisiejszy czuję swąd palących się na stosach ludzkich ciał w roku 1943. Byłam wtedy małym dzieckiem, jechałam pociągiem, wyglądałam przez okna i czułam niesamowity odór. Wtedy nie wiedziałam, że to paliły sie ludzkie ciała.
Często zastanawiałam się co czuli i o czym myśleli kaci obozowi. Częściowo odpowiedział mi blog marbelli i ten watek na naszym forum, za który dziękuję.
Data wyzwolenia Oświęcimia jest dla mnie każdego roku tak samo ważna.i tak samo ja przeżywam. Kradzież napisu z bramy muzeum wstrząsnęła mną aż do bólu.
Przez wiele lat moja wnuczka uczestniczyła w "marszach żywych". Byłam i jestem jej wdzięczna za to, że w gronie młodych ludzi oddawała hołd pomordowanym
__________________
  #5  
Nieprzeczytane 25-01-2010, 18:00
Zdzisia's Avatar
Zdzisia Zdzisia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 1 567
Domyślnie

A ja mam nadzieję,że obchody tej rocznicy i innych dot.II wojny światowej spowodują,że mieszkańcy Europy i innych kontynentów będą się skutecznie starali,aby "nigdy więcej"
  #6  
Nieprzeczytane 25-01-2010, 18:00
Anielka's Avatar
Anielka Anielka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: pomorskie
Posty: 11 336
Domyślnie

Urodziłam sie po wojnie w Oświęcimiu byłam tylko raz jako zwiedzajaca.Obóz zrobił na mnie niesamowite wrazenie.Kradzież napisu wstrząsnęła mną jak chyba każdym .Dziękuję Marbello,ze przypominasz o obozie, o katach.Blog Twój czytałam.Nie umiem sobie nawet wyobrazić jak mozna żyć normalnie będąc katem .Nie potrafię.
__________________
1.-"Prawda jest taka, że ludzie dzielą się na przyzwoitych i kanalie, oba rodzaje człowieczeństwa są po obu stronach."
/maja59- senior/

  #7  
Nieprzeczytane 25-01-2010, 18:31
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

marbello
już kiedyś prosiłem Cię co ja takiego zrobiłem
że jestem zabonowany i nie mogę wejść
na twoją strone
dzisiaj też na twój blog nie mogę wejśc
co musze uczynić
aby dowiedzieć się co ja takiego zrobiłem
może w końcu mi powiesz
Basiu połowa mojej rodziny
została zgładzona przez niemców w czasie drugiej wojny
  #8  
Nieprzeczytane 25-01-2010, 19:55
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał marbella
65 lat temu wyzwolono z rak oprawcow i ludobojcow - KL Auschwitz. Tysiace ludzi, raczej ludzkich szkieletow odzyskalo wolnosc! Kiedy dostalam zaproszenie na tegoroczne uroczystosci, zastanowilam sie - ilu z nas jeszcze zyje aby uczestniczyc w tej uroczystosci? Mysle, ze "gosci" i "oficjalow" bedzie wiecej, niz nas, ktorzy tam byli.

Wyjatkowo zacytuje sama siebie! Nie wiele sie pomylilam. Wedlug prasy - 150 bylych wiezniow potwierdzilo obecnosc!

150 z liczby dziesiatek tysiecy, ktore uszly w zyciem 27 stycznia 1945. Za pare, parenascie lat bedzie nas garstka......potem znikniemy ze swiata, podazymy za innymi.

http://polskalokalna.pl/wiadomosci/m...z,1425519,3286

Około 150 byłych więźniów potwierdziło już swój udział w uroczystości 65. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz.
Wraz z nimi uczestniczyć będą politycy: prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i premier Izraela Benjamin Netanjahu - dowiedziała się w piątek w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Na razie nie wiadomo, kto będzie reprezentował Rosję. W piątek rzecznik MSZ Rosji Andriej Niestierienko powiedział, że ranga delegacji na uroczystości zostanie określona w najbliższym czasie z uwzględnieniem formatu obchodów. Oznajmił zarazem, że Moskwa przywiązuje wyjątkową wagę do obchodów 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej i przygląda się, jak w innych krajach przebiegają przygotowania do tego wydarzenia. "27 stycznia - dzień wyzwolenia przez żołnierzy Armii Czerwonej hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Oświęcim - ma dla nas szczególne, nawet symboliczne znaczenie" - wskazał.

Zaproszenie na uroczystości dla prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa wystosował prezydent Lech Kaczyński.
Biuro Prasowe Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau nie potwierdza informacji, że zaproszenie na uroczystości przyjęli kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Informacje takie podawał rosyjski dziennik "Komsomolska Prawda".
Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum mówił dziennikarzom, że ostateczna lista gości ze świata polityki znana będzie praktycznie w ostatniej chwili.

Zawsze walczylam aby w mojej rodzinie nie zapomniano o tej tragedii. Z duma przyznaje, ze mi sie udalo. Moje dzieci i wnuki doskonale zdaja sobie sprawe z tego bestialstwa i napewno przekaza innym pokoleniom fakty i male autentyczne dokumenty, ktore sa w naszych rekach (male gripsy, kartki ze znaczkami Auschwitz - pisane zwyklym olowkiem.....). Slownie nie wiele moglam im przekazac - mozg malego 4-letniego dziecka napewno wiele zakodowal, wiecej niz siega pamiec.

Uczestniczylam w uroczystosciach w roku 2005. W tym roku, nie bede mogla osobiscie uczestniczyc, do wladz Muzeum wyslalam pare slow z przeprosinami...Uroczystosci bede ogladala w TV.

Dziekuje wszystkim za wpisy na moim blogu, gdzie chcialam sie z Wami podzielic tym co czuje.

Tak jak autorka analizy albumu Karla Hockera - nie jestem Zydowka - ale bylam w Auschwitz jako male dziecko zabrane pierwszym transportem z Powstania Warszawskiego i dzielilam identyczne losy jak inne dzieci...nie bylo dla nas taryfy ulgowej. Mialam duzo szczescia - moj Aniol Stroz czuwal nade mna.

Ciagle zadaje sobie pytania: dlaczego?...Jak to bylo mozliwe?
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #9  
Nieprzeczytane 25-01-2010, 20:02
B.B. B.B. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 638
Domyślnie

Odpowiedz na pytanie jak czują sie oprawcy mozna znalesc w ksiązce niemieckich dziennikarzy Norberta i Stehana Lebertów" Noszę jego nazwisko ".Sprowadza sie do stwierdzenia , ze czuja sie dobrze , gdyz " zadawanie cierpenia mniej obciąza psychicznie niz jego doswiadczanie " - tak twierdza autorzy , opierając sie na badaniach psychologow.
  #10  
Nieprzeczytane 25-01-2010, 20:59
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał B.B.
Odpowiedz na pytanie jak czują sie oprawcy mozna znalesc w ksiązce niemieckich dziennikarzy Norberta i Stehana Lebertów" Noszę jego nazwisko ".Sprowadza sie do stwierdzenia , ze czuja sie dobrze , gdyz " zadawanie cierpenia mniej obciąza psychicznie niz jego doswiadczanie " - tak twierdza autorzy , opierając sie na badaniach psychologow.

Wlasnie tak sie czuja - uwazaja, ze nic zlego nie zrobili - wykonywali rozkazy przelozonych. Krew niewinnych ludzi, ktora maja na rekach to epizod.

Jak pomysle, ze byli "tacy", ktorzy pomogli swiadomie tym zbrodniarzom umknac spod reki sprawiedliwosci, pozmieniac nazwiska...zyc w dobrobycie "gdzies" tam na swiecie. Poprostu burzy sie krew, jak sie o tym pomysli.

Proponuje zobaczyc bardzo ciekawy film "The boy in the striped pijama" (Chlopiec w pasiastej pidzamie) wg ksiazki Irlandzkiego nowelisty - John'a Boyne. Jednak czuli...jak ich bezposrednio dotknelo to co robili innym!!!!
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #11  
Nieprzeczytane 25-01-2010, 21:26
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 61 927
Domyślnie

Byłam raz w Oświęcimiu, wróciłam chora.
Dziękuję Bogu, że nie musiałam czegoś takiego przeżywać.
Nie moge też oglądać takich filmów, bardzo to przeżywam.
Kiedyś oglądałam film "Zapamiętaj swoje imię", pokazane były przeżycia dzieci i ich matek w obozie, straszne. Do tej pory to pamiętam.
  #12  
Nieprzeczytane 25-01-2010, 22:50
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

Basiu - dobrze, że o tym piszesz.
Nigdy więcej.

Jaka jest świadomość o zbrodniach niemieckich, ludzi na zachodzie? - Francuzi, uczestnicy z grupy "Miast Partnerskich" /nie młodzi ludzie/, z którymi byliśmy w Obozie Koncentracyjnym Auschwitz, zadali pytanie:
Dlaczego Polacy dopuścili do istnienia i funkcjonowania takich zbrodni?

Przepraszam, że jeszcze wypowiem bardzo mnie bulwersującą myśl. Dobrze, że mówi sie o zbrodniach jakie wyrządzali Niemcy, lecz prawie nic nie mówi się o zbrodniach Rosjan i Ukraińców/Wołyń/.
Wybacz mi Basiu.
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
  #13  
Nieprzeczytane 26-01-2010, 01:36
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał nutaDo
Basiu - dobrze, że o tym piszesz.
Nigdy więcej.

Jaka jest świadomość o zbrodniach niemieckich, ludzi na zachodzie? - Francuzi, uczestnicy z grupy "Miast Partnerskich" /nie młodzi ludzie/, z którymi byliśmy w Obozie Koncentracyjnym Auschwitz, zadali pytanie:
Dlaczego Polacy dopuścili do istnienia i funkcjonowania takich zbrodni?

Danusiu, ciezko mi uwierzyc, ze ktos mogl powiedziec, ze Polacy nic nie robili aby zastopowac eksterminacje ludzi w obozach koncentracyjnych. Sami bowiem byli eksterminowani w tych obozach – i tym wie caly swiat. Ale jest druga strona medalu.....pytanie: co zrobili inni aby zapobiec tym ludobojstwom?. „Inni”, ktorzy nie byli okupowani, „inni”, ktorzy mieli wiecej wplywu aby zastopowac te okrutnosci, „inni”, ktorzy z ramienia Swiatowego Czerwonego Krzyza partycypowali w inspekcjach obozow koncentracyjnych, "inni", ktorzy odprawiali modly.....?.

Pod koniec ubieglyego roku we Francji ukazala sie doskonala ksiazka „Jan Karski”, 42- letniego mlodego autora Yannick’a Haenel’a, wydawnictwo: Gallimard, ktora zdobyla dwie powazne nagrody: Prix Interaillie 2009 i Prix du Roman FNAC 2009. Ksiazka zostala dobrze przyjeta przez krytykow i czytelnikow. Wedlug mnie jest to doskonala ksiazka, ktora polecam kazdemu Polakowi – powinna niedlugo ukazac sie na rynku czytelniczym w Polsce.

Temat ksiazki. Dzialalnosc Jana Karskiego, polskiego kuriera, emisariusza Polskiego Podziemia w czasie II WS. Pierwsza czesc ksiazki to zapis wypowiedzi Jana Karskiego, ktore byly wypowiedziane w filmie „Shoah” Claude Lanzmanna, nastepna jest streszczeniem zycia Karskiego i ksiazki samego Karskiego o jego wojennych przezyciach: Tajne panstwo z 1944 i ostatnia o charakterze powiesciowym – monolog glownego bohatera ksiazki. Yannick Haenel – stara sie w tej czesci wejsc w skore swego bohatera, przekazac jego mysli, mysli czlowieka, ktorego poswiecenia poszly na marne. Mimo, ze szczegolowo informowal aliantow o zagladach Zydow w Polsce, nikt nie chcial wziasc na serio jego wiadomosci. Ani Anglicy poinformowani w Londynie w roku 1942, ani prezydent amerykanski Roosevelt, ktorego odwiedzil personalnie w roku 1943 nie podjeli zadnych krokow.

Gdyby go posluchano – moze byloby mozliwe uniknac wielu tragedii i dalszego ludobojstwa.



Pare slow o Janie Karskim


Jan Karski - właściwe nazwisko Jan Kozielewski, urodził się w 1914 roku w Łodzi. W latach 1931-36 studiował prawo i dyplomację na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, następnie pogłębiał swoją wiedzę na renomowanych uczelniach w Anglii, Niemczech i Szwajcarii.

http://www.eszkola.pl/baza-danych/czytaj/197
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #14  
Nieprzeczytane 27-01-2010, 00:15
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie Marbella, sorry, ale chyba się wkurzyłem...

Twój cytat:"5 lat temu wyzwolono z rak oprawcow i ludobojcow - KL Auschwitz. Tysiace ludzi, raczej ludzkich szkieletow odzyskalo wolnosc! Czy naprawde mozna to bylo nazwac wolnoscia. Powiedzialabym wiekszosc z nich spadla z deszczu pod rynne, chociazby Ci, ktorzy wrocili do Polski, ktora znalazla "nowego" pana i "opiekuna"."

Po pierwsze - Ci ludzie dostali wreszcie przyzwoite jedzenie i opiekę lekarską i wreszcie przestali stać na apelach i być bici i mogli się ubrać w normalne rzeczy a nie pasiaki.
Po drugie - wreszcie przestano ich rozstrzeliwać, taplać w błocie i tak dalej.
Daję Ci słowo honoru, że jakiekolwiek opcje polityczne mieli w dupie.
Oczywiście napierw były radzieckie kroniki filmowe - bo fakt jest faktem, ale zaraz potem po uprzednim sfilmowaniu obozu
pojawili się lekarze.
Nie było żadnego wyzwolenia obozu, jesienią 1944 ewakuowano 65 tysięcy więźniów, 17 i 18 stycznia 1945 roku wyprowadzono 60 tysięcy więźniów. W obozie pozostało około 7650 więźniów. 22 stycznie pojawili się pierwsi mieszkańcy miasta Oświęcim z żarciem i lekarstwami.
27 stycznia zbliżyły się do Oświęcimia oddziały rosyjskie a po południu weszły do obozu.

Nie pisz historii na nowo a uż przynajmniej nie dopisuj ideologii, dobra????
__________________
  #15  
Nieprzeczytane 27-01-2010, 01:56
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stalin
Twój cytat:"5 lat temu wyzwolono z rak oprawcow i ludobojcow - KL Auschwitz. Tysiace ludzi, raczej ludzkich szkieletow odzyskalo wolnosc! Czy naprawde mozna to bylo nazwac wolnoscia. Powiedzialabym wiekszosc z nich spadla z deszczu pod rynne, chociazby Ci, ktorzy wrocili do Polski, ktora znalazla "nowego" pana i "opiekuna"."

Po pierwsze - Ci ludzie dostali wreszcie przyzwoite jedzenie i opiekę lekarską i wreszcie przestali stać na apelach i być bici i mogli się ubrać w normalne rzeczy a nie pasiaki.
Po drugie - wreszcie przestano ich rozstrzeliwać, taplać w błocie i tak dalej.
Daję Ci słowo honoru, że jakiekolwiek opcje polityczne mieli w dupie.
Oczywiście napierw były radzieckie kroniki filmowe - bo fakt jest faktem, ale zaraz potem po uprzednim sfilmowaniu obozu
pojawili się lekarze.
Nie było żadnego wyzwolenia obozu, jesienią 1944 ewakuowano 65 tysięcy więźniów, 17 i 18 stycznia 1945 roku wyprowadzono 60 tysięcy więźniów. W obozie pozostało około 7650 więźniów. 22 stycznie pojawili się pierwsi mieszkańcy miasta Oświęcim z żarciem i lekarstwami.
27 stycznia zbliżyły się do Oświęcimia oddziały rosyjskie a po południu weszły do obozu.

Nie pisz historii na nowo a już przynajmniej nie dopisuj ideologii, dobra????

Czlowieku, przestan walic propagandowe czerwonogwiazdziste bzduzy, bawic sie w ksiegowego. Ponad 9 tysiecy - to sa tysiace ludzkich istnien!!!!. Proponuje abys porozmawial z wyzwolonymi wiezniami i posluchaj co Ci powiedzia co mysla o wyzwolenczej "armii" ukrainskich "przyjaciol".

Pare faktow:
- do listopada 1944 ciagle mordowano Zydow (transporty wegierskie)
- do polowy stycznia 1945 stal ciagle w gotowosci Krematorium V
- 17 stycznia zostal wydany rozkaz o ewakuacji wiezniow i odbyl sie ostatni apel.
- W pierwszych kolumnach (17-21 styczen 1945) wyprowadzono z obozu okolo 56.000 wiezniow ("marsz smierci"). 22 stycznia wywieziono dalszych wiezniow z podobozow.
- 22 stycznia 1945 roku wysadzono krematoria II i III. 26 stycznia - krematorium V.
- 23 stycznia spalono "Kanade", czyli magazyny z mieniem po ofiarach. W obozie przebywalo w tym czasie ok. 9.000 osob, glownie chorych. Mieli zostac zgladzeni jako swiadkowie zbrodni. W ostatnich dniach istnienia Auschwitz esesmani zabili 700 osób. Zaloga obozu zaczela opuszczac posterunki.


W sobote 27 stycznia 1945 cztery dywizje piechoty z Armii 1 frontu ukrainskiego wkroczyly do Auschwitz i Birkenau. Znalezli pare tysiecy wiezniow. W wyzwolonej grupie bylo okolo 160 Polek deportowanych z Powstania Warszawskiego....byla tez grupa malych dzieci. Wielu wiezniow opuscilo oboz w kilka miesiecy po wyzwoleniu. Glownymi organizatorami akcji pomocy chorym byl Czerwony Krzyz.

W tej malej grupce, co przetrwala znajdowalama sie ja, osoba piszaca ten post!!!!!

Jedno moge Ci powiedziec, ze nie mam zadnych powodow abym bila poklony i skladala podziekowania czerwonym "wyzwolicielom" z frontu ukrainskiego, przeciwnie, znajac opowiadania i zeznania doroslych swiadkow - lepiej abym o nich nie pisala....aby nie zrobilo Ci sie "niesympatycznie". Po co wyzwalac stare demony?

To co napisales nazywa sie negacjonizmem - skad to znamy? Niedlugo "sowiety" i Niemcy beda pisali, ze obozy koncentracyjne byly malym "pikusiem"....propaganda, przekrecaniem historii. A jak zemrze ostatni swiadek tego ludobojstwa - to Bog wie co jeszcze zostanie wymyslone.

Wlasnie dlatego jest wazne aby ludzie mowili, pisali, dzielili sie tym co sami przezyli, co slyszeli od bliskich, ktory tam byli - bez tego historia zostanie umodelowana jak laseczka plasteliny.

Nie podobalo Ci sie, ze napisalam, ze wyzwoleni wiezniowe trafili z deszczu po rynne. Zdecydowanie tak! Po wyzwoleniu z hitlerowskiego rezimu wpadli w drugi, "czerwony - stalinowski". Moznaby podyskutowac, ktory byl lepszy lub bardziej zbrodniczy. Pewnie oba identyczne - z mala poprawka, ze hitlerowscy zbrodniaraze i ludobojcy zostali w wiekszosci osadzeni i potepieni przez swiat. Zas ci "czerwoni-stalinowscy" do dnia dzisiejszego nie zostali ukarani i potepieni OFICJALNIE przez opinie swiatowa. Zasadnicza roznica!!!!

Jezeli chcesz otworzyc nowa dyskusje na ten temat - zbrodni i kary za zbrodnie stalinowskie - napewno znajdziesz chetnych.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #16  
Nieprzeczytane 27-01-2010, 02:25
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie

Kompletnie nie łapiesz o co mi chodzi...
Po pierwsze - szacun dla Ciebie i tych którzy tam byli, na ten temat nie będe sie wypowiadał absolutnie.
Po drugie - jesli tam byłas - to szacun jeszcze większy, ale proszę, nie mów, ze jedyną Twoją myślą po wyzwoleniu była ta o wpadaniu pod rynnę. Znaczy jeżeli tak było to moja wiedza jest faktycznie o kant potłuc, w takim razie nic nie wiem o patriotyzmie, nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić..
Po trzecie - w liceum moja nauczycielka od historii miała wytatuowany pięciocyfrowy numer z Oświęcimia i była doskonała zarówno w przekazywaniu wiedzy jak i w wychowaniu
Po czwarte - swoja wiedzę na temat Oświęcimia czerpię, między innymi stąd:
http://www.wprost.pl/ar/185305/Kto-w...chwitz/?I=1409

Zatem jeszcze raz szacun i wybacz odmienne poglądy
__________________
  #17  
Nieprzeczytane 27-01-2010, 02:36
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie

Dla wyjasnienia: bynajmniej nie gloryfikuję armii radzieckiej, w tym artykule jest wyraźnie napisane że Rosjanie weszli bo Niemcy wyszli.. i to wszystko.
Karskiego niestety, nie słuchano i nikt nic nie zrobił dla więźniów....A historia ma to do siebie, że przebija sie prawda po latach, jak zawsze za późno
Jeszcze raz osobisty szacun dla Ciebie, przykro mi, ze się z Toba nie zgadzam ale moje myślenie idzie w kierunku, żeby takie rzeczy nigdy więcej sie nie powtarzały - historii zmienić nie mogę, ale mogę pracować nad przyszłością - Polska musi byc silnym państwem i musi być umiejscowiona w takich układach, które beda w stanie zapobiec faktom takim, jakie były... I to będę robił na miare istniejących możliwości,
rzekłem....
__________________
  #18  
Nieprzeczytane 27-01-2010, 03:29
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Ja mam pytania do tych co przezyli niemieckie obozy zaglady podczas IIWS :
Kto im pomogl przezyc ?
Na czyja pomoc liczyli ale pomoc ta nie przyszla ?
Jak w obozie zachowywali sie ci co mogli pomoc ale nie pomogli choc pochodzili z tego samego narodu ?

Historia zna ucieczki z obozu ,znane sa tez fakty innego wyjscia z obozu - za jaka cene (cena zycia lub inna np. wykupienie sie) bylo to mozliwe ???
  #19  
Nieprzeczytane 27-01-2010, 09:36
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stalin
Kompletnie nie łapiesz o co mi chodzi...
ale proszę, nie mów, ze jedyną Twoją myślą po wyzwoleniu była ta o wpadaniu pod rynnę. Znaczy jeżeli tak było to moja wiedza jest faktycznie o kant potłuc, w takim razie nic nie wiem o patriotyzmie, nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić..
Po trzecie - w liceum moja nauczycielka od historii miała wytatuowany pięciocyfrowy numer z Oświęcimia i była doskonała zarówno w przekazywaniu wiedzy jak i w wychowaniu
Po czwarte - swoja wiedzę na temat Oświęcimia czerpię, między innymi stąd:
http://www.wprost.pl/ar/185305/Kto-w...chwitz/?I=1409

Zatem jeszcze raz szacun i wybacz odmienne poglądy

Wprost - na Twoim miejscu zmienilabym codzienna prase. Zdecydowanie konserwatywne pismo, przeciwne Europie....i te koscielne dominujace walory (choc nie mam nic przeciwko chrzescjanstwu, z wieloma rzeczami sie nie zgadzam).

Dariusz Balinski - autor artykulu, do ktorego podajesz link. Tu zatrzymam sie troche dluzej. Dla mnie jest to autor sensacyjnych i czesto kontrowersyjnych artykulow o dzialaniu wywiadow, Polskiego Panstwa Podziemnego, rzadu RP na wychodztwie, AK........no i "perla" katastrofa Gibraltaru. Nie mowiac o kontrowersyjnym dziele - "Ilustrowany przewodnik po Polsce stalinowskiej lat 1944-1956".

No i na koniec troche faktow o Sowietach....faktach poprzedzajacych wyzwolenie Auschwitz dopiero w styczniu 1945.

Sowieci staneli przed Warszawa na rozkaz najwiekszego mordercy jakiego znal swiat. Nazwisko znasz, przekornie uzywasz go jako swoj nick. Dlaczego? Duzo napisano i powiedziano na ten temat. Jedno jest pewne i tego nikt nie podwazy, nawet zasluzony i "orderowany" dziennikarz historyk, ze kiedy "przyjaciele" tak sobie stali pod Warszawa, w tym samym czasie do Auschwitz przyjezdzaly transporty z setkami tysiecy Zydow wegierskich, ktorych mordowano.
Naruralnie "sowieci" o tym przeciez nie wiedzieli - niby skad? Mieli wazniejszy cel - zalatwienie na "wyzwolonych" terenach tysiace "bandytow" z AK.
Biedna, zmeczona, okaleczona armia ciagle miala sily lapac wroga, mordowac i zzsylac na Sybir.....taka dobra byla "armia" przyjaciol.

Wlasnie pod ta rynne wpadli wyzwoleni wiezniowe KL Auschwitz, mimo stwierdzen Wprost i historyka Balinskiego, ze nie bylo wyzwolenia obozu....poprostu dar z nieba albo cud nad Wisla.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #20  
Nieprzeczytane 27-01-2010, 11:41
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie Dla Stalina

Cytat:
Napisał Stalin
Dla wyjasnienia: bynajmniej nie gloryfikuję armii radzieckiej, w tym artykule jest wyraźnie napisane że Rosjanie weszli bo Niemcy wyszli.. i to wszystko.
Karskiego niestety, nie słuchano i nikt nic nie zrobił dla więźniów....A historia ma to do siebie, że przebija sie prawda po latach, jak zawsze za późno
Jeszcze raz osobisty szacun dla Ciebie, przykro mi, ze się z Toba nie zgadzam ale moje myślenie idzie w kierunku, żeby takie rzeczy nigdy więcej sie nie powtarzały - historii zmienić nie mogę, ale mogę pracować nad przyszłością - Polska musi byc silnym państwem i musi być umiejscowiona w takich układach, które beda w stanie zapobiec faktom takim, jakie były... I to będę robił na miare istniejących możliwości,
rzekłem....

Tez sie z Toba nie zgadzam. Proponuje przeczytac:

"....
10:20, 27.01.2010 /TVN24
Wyzwolenie Auschwitz sowieckim okiem

DZIECI WŚRÓD DRUTÓW - MANIPULACJA SPRZED LAT

Jedno wydarzenie i dwie zupełnie odmienne wersje. Dziś - w 65. rocznicę wyzwolenia obozu - zwiedzający Muzeum w Auschwitz mogą obejrzeć nie tylko 15-minutowy film z wyzwolenia obozu koncentracyjnego, ale także jego wcześniejszą, sowiecką 50-minutową wersję. W sporej mierze wyreżyserowaną.
W PRL-u w Muzeum Auschwitz do 1990 roku wyświetlano film będący sowiecką propagandą. Między innymi mówiono w nim, że w obozie w Auschwitz zginęło 4 miliony osób. Dziś wiadomo, że poprawna liczba to prawie 1,5 miliona.

Reżyserowane sceny

W najbardziej poruszającej scenie filmu widać, jak mali więźniowie przeprowadzani są między ogrodzeniami z drutów kolczastych. Tak naprawdę w tamtym momencie nie było to możliwe - druty ogrodzenia były pod prądem i nikt między nimi nie chodził.

Scenę tę nagrano później, już wiosną, gdy wyłączono prąd. - Jest to luty albo i marzec, nie ma śniegu, ale to autentyczni więźniowie - wyjaśnia Wojciech Plosa z Muzuem Auschwitz. Nie musieli ponownie ubierać się w pasiaki. Chodzili w nich do tej pory, bo były kłopoty z zaopatrzeniem. To nie jedyne wyreżyserowane ujęcie w filmie. Specjalnie nakręcono również otwarcie bram obozu.

Śmiechy ze Stalina

W filmie przytacza się też słowa "zbrodniarzy wojennych będziemy ścigać po całym świecie", pod którym to oświadczeniem podpisał się Józef Stalin. Dla oglądających to wiele już lat później był to powód do kpin i żartów. - Przyjeżdżały zagraniczne wycieczki i śmiech na sali - mówi kinooperator Andrzej Włodarczyk.

Mimo błędów, taka narracja funkcjonowała przez całą epokę komunizmu
obejrzały ją miliony zwiedzających.

Nowy film, stare zdjęcia

Taśma matka filmu, która dotychczas leżała w archiwach Muzeum, teraz wraca do kina. Będzie można ją porównać z nową wersją stworzoną w 1990 roku, gdzie zmieniono napisy, narrację, a nawet muzykę.
http://www.tvn24.pl/0,1640191,0,1,wy...wiadomosc.html


Mysle, ze komentarz zbyteczny....
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
89.rocznica Bitwy Warszawskiej kultura-bemowo Zaproszenia 0 06-08-2009 15:58
64 rocznica wyzwolenia Oswiecimia - Auschwitz Mar-Basia Społeczeństwo - wątki archiwalne 22 27-01-2009 12:47
64 Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego Mar-Basia Społeczeństwo - wątki archiwalne 220 18-08-2008 23:08
Rocznica zamachu na JPII tadeusz50 Społeczeństwo - wątki archiwalne 8 01-07-2008 12:23
Rocznica admin Informacje 37 05-10-2007 14:46

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:27.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.