menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Zdrowie > Choroby, badania, terapie
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 17-01-2010, 13:24
Niunio-Jola's Avatar
Niunio-Jola Niunio-Jola jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Gdynia
Posty: 581
Domyślnie Depresja czy smutek?


Może ktoś mi wytłumaczy różnicę między smutkiem a depresją.Chętnie pociągnę ten wątek. Jestem osobą samotną.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 17-01-2010, 14:30
ewikomega's Avatar
ewikomega ewikomega jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: 00-621warszawa
Posty: 6 878
Domyślnie

Niunio- Jola odpowiem tylko na przykładzie koleżanki, która ma depresję na światło.
Depresja dopada ją wczesną wiosną i trwa długo-pomaga jej psycholog i niestety , lub stety leki. W okresie tym pomimo, że jest osobą żywiołową nie chce jej się nic nawet wstać z łóżka. Po miesiącu, dwóch depresja mija.

Wówczas jest nadpobudliwa /moim zdaniem/ - nadrabia zaległy czas.
Dopada ją nieraz smutek-powód ? Różny, ale mija szybko.
Wydaje mi się, że to jest różnica między smutkiem , a depresją.
Niunio-Jola jednak różnicę lepiej wytłumaczy lekarz,
a na KSC myślę, że są i będą chętni wytłumaczyć fachowo.
Pozdrawiam.
__________________

Większość obrazków i tekstów pochodzi z Internetu
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 17-01-2010, 14:33
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Smutek, ból jest nieołącznym zjawiskiem ludzkiego istnienia Jolu.Smutek wynikający z okreslonej przyczyny, trwający określony czas jest tylko smutkiem, a wiec reakcją na....natomiast depresja....

Jolu wspaniały profesor A Kępiński tak określa istotę depresji "W depresji smutek nachodzi czowieka bez uchwytnej pzryczyny.Jakby za przykręceneim kontaktu wszystko gaśnie, świat traci swą barwę, przyszłość zamienia się w czarną ścianę nie do przebycia,a przeszłość w pasmo ciemnych wydarzeń obciążających chorego poczuciem winy.Znika normalna energia życiowa, każda decyzja staje sie niesłychanie trudna,Najsłabsze sprawy urastają do rangi powaznych problemów.
To tyle gwoli wyjasnienia....
I tu moznaby dalej o rodzajach depresji, postaciach, objawach...tego jest baaardzo dużo......
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 17-01-2010, 14:38
Arti's Avatar
Arti Arti jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Radom
Posty: 22 485
Domyślnie

depresja - choroba wymagająca leczenia farmakologicznego. (głęboki smutek trwający ponad 3-mc)
smutek - uczucie, stan przemijający.

to tak pokrótce..reszta wiedzy w google
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 17-01-2010, 21:24
Niunio-Jola's Avatar
Niunio-Jola Niunio-Jola jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Gdynia
Posty: 581
Domyślnie Dzięki

Wielkie dzięki za dyskusję. Ciekawa byłam zdania innych ludzi na tą sprawę.Od dawna się zastanawiam na tym problemem.U mnie to chyba smutek wynikający z samotności i braku kogoś bliskiego. Jestem bardzo silna i do depresji, mam nadzieję jeszcze mi daleko. Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 17-01-2010, 21:30
jip's Avatar
jip jip jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska
Posty: 11 298
Domyślnie

Cytat:
Napisał Niunio-Jola
Wielkie dzięki za dyskusję. Ciekawa byłam zdania innych ludzi na tą sprawę.Od dawna się zastanawiam na tym problemem.U mnie to chyba smutek wynikający z samotności i braku kogoś bliskiego. Jestem bardzo silna i do depresji, mam nadzieję jeszcze mi daleko. Pozdrawiam serdecznie.
Jak nieśmiało mogę doradzić...wchodź na wątki polityczne, trochę się pokłócisz, wkurzysz... zobaczysz jak czas mija, a przy tym się uśmiejesz.....tam można coś prostego zawinąć, z małego duże zrobić.....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 17-01-2010, 21:36
eledand's Avatar
eledand eledand jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: opolszczyzna
Posty: 22 932
Uśmiech Witajcie.

Temu zjawisku towarzyszy także płacz i szloch.
Strach przed przejściem na drugą strone,czy zdąże!
Ogólne niepokój i trzęsawki całego organizmu.

Moja znajoma która nie żyje dwa lata,chyba depresje miała.
Nie dała sobie nic powiedzieć,żeby szła do lekarza i przyjmowała lekarstwa.A choroba podstępnie drążyła tzw.Dziure
w organiżmie i to potem już nie było co leczyć.Pozostała:




[COLOR="SiennaTylko śmierć dopadła ją szybko.!!!.COLOR]
__________________
http://ewefew.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 18-01-2010, 02:15
Arti's Avatar
Arti Arti jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Radom
Posty: 22 485
Domyślnie

Cytat:
Napisał Niunio-Jola
Wielkie dzięki za dyskusję. Ciekawa byłam zdania innych ludzi na tą sprawę.Od dawna się zastanawiam na tym problemem.U mnie to chyba smutek wynikający z samotności i braku kogoś bliskiego. Jestem bardzo silna i do depresji, mam nadzieję jeszcze mi daleko. Pozdrawiam serdecznie.

no czy to smutek czy depresja to lekarz diagnozuje..jak smutek trwa ponad trzy miesiące (nie odczuwasz radości, nie czujesz jej) to lepiej zdiagnozować aby nie doszło do utrwalenia stanu lub pogłębianiu go.
Zachodzą wtedy zmiany w chemii mózgu (depresja) no i tylko przeleczenie jest skuteczne.

To czy jesteś silna (duchem)nie ma nic do rzeczy..z organizmem to trochę inaczej bywa..potrafi się regenerować, bronić ale on też ma swą wytrzymałość jak wszystko materialne.Podlega prawom fizyki i chemii. Skoro masz wątpliwości to znaczy, że niepokoisz się..tu mogą ludzie pomóc ci w dotrzymaniu towarzystwa ale diagnoza fachowca moim zdaniem była by właściwszym kierunkiem. Pogadanie z nim o niepokoju związanym z twoim smutkiem rozwiała by wątpliwości twoje.
To moje zdanie a ty zrobisz jak zechcesz.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 30-01-2014, 12:43
Danuta65 Danuta65 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jan 2014
Miasto: Opole
Posty: 20
Domyślnie

rozmowa z lekarzem zawsze jest dobrym pomysłem, ja jak widzę jak taki smutek mnie trzyma przez jakiś czas to staram się brac coś doraznie bez recepty, tych srodkow jest ogolnie dosc sporo np. szafraceum zawsze mozna sprobowac.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 06-02-2014, 12:00
Maria_61 Maria_61 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2014
Posty: 28
Domyślnie

Juz nie moge sobie z tym poradzić, czy mozecie mi polecic jakies srodki bez recepty?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 06-02-2014, 16:08
Danuta65 Danuta65 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jan 2014
Miasto: Opole
Posty: 20
Domyślnie

Moja sąsiadka wspierala się właśnie środkiem z szafranem i rzeczywiście pomogło jej to, a już sądziłyśmy że będzie musiała iśc do psychologa ale jakos się udało.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 06-02-2014, 18:28
Arti's Avatar
Arti Arti jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Radom
Posty: 22 485
Domyślnie

Cytat:
Napisał Maria_61
Juz nie moge sobie z tym poradzić, czy mozecie mi polecic jakies srodki bez recepty?

Może pomóc sobie ziołami np dziurawiec lecz pijąc go nie można bywać na słońcu bo na skórze powstają nieodwracalne plamy więc można go pić w m-c jesiennozimowych.

Gdy nie radzisz sobie to tylko lekarz ustali co brać i jaką dawkę leku a poza tym bierze się takie leki pod kontrolą lekarza.
Leki takie działają na neuroprzekaźniki.

Lecząc się z przeziębienia gdy nie radzą środki domowe idzie się do lekarza więc jeśli nie radzisz sobie Mario czy nie lepiej aby zdiagnozował specjalista?

Brak wydzielania dostatecznej np serotoniny która produkowana jest w jelicie cienkim może stwarzać taki stan i tylko podładowanie lekiem może ten brak uzupełnić a tym samym zmienić chemię w organiźmie.

Takie leki coby wyrównać chemię w organiźmie bierze się około 3-m-c do czasem dwóch lat w zależności od stanu organizmu a więc czy warto czekać z decyzją: iść do lekarza specjalisty, psychiatry czy nie?

Specjalizacja jak każda inna a wśród ludzi budzi opory.

Zdiagnozowana depresja jest chorobą lecz są też stany obniżonego nastroju które mijają.
Jeśli obniżony nastrój trwa powyżej trzech m-c to już wymaga diagnozy specjalisty.

Byłam na wykładzie pt Depresja prowadzonym przez psychiatrę stąd o objawach i mechaniźmie tej choroby wiem.
__________________

Ostatnio edytowane przez Arti : 06-02-2014 o 18:35.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 10-02-2014, 17:53
Maria_61 Maria_61 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2014
Posty: 28
Domyślnie

Najpierw chciałam spróbować środków bez recepty, może one pomogą i wizyta u psychologa nie będzie konieczna. Nie przepadam za zwierzeniami, więc wolałabym tego uniknąć.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 10-02-2014, 21:15
Arti's Avatar
Arti Arti jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Radom
Posty: 22 485
Domyślnie

Cytat:
Napisał Maria_61
Najpierw chciałam spróbować środków bez recepty, może one pomogą i wizyta u psychologa nie będzie konieczna. Nie przepadam za zwierzeniami, więc wolałabym tego uniknąć.

Psycholog nie diagnozuje i nie wypisuje leków tylko pomaga znaleźć przyczynę problemu który się zgłasza natomiast psychiatra diagnozuje, zapisuje lek lub nie i ewentualnie kieruje do psychologa jeśli widzi taką potrzebę.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 10-02-2014, 21:40
toy_'s Avatar
toy_ toy_ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 10 254
Domyślnie

Albo kieruje do szpitala. Do tej pory zaluje ze nie poszlam na oddzial dzienny.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 11-02-2014, 00:14
Vika's Avatar
Vika Vika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Polska
Posty: 6 226
Domyślnie

Cytat:
Napisał Maria_61
Najpierw chciałam spróbować środków bez recepty, może one pomogą i wizyta u psychologa nie będzie konieczna. Nie przepadam za zwierzeniami, więc wolałabym tego uniknąć.
Nikt nie przepada,zwłaszcza jeśli są traumatyczne, lub wciąż trwają.
I tu by się trzeba zastanowić czy to rzeczywiście smutek w depresji czy depresja na skutek smutku. Jakkolwiek z tym jest,warto podjąć leczenie w porę, na pewno będzie jednak różne w zależności od przyczyny. Rzadko depresja sama lub od ziółek ustąpi. To tak jak z bólem;najpierw ustalenie przyczyny-leczenie, dopiero uśmierzanie bólu.
__________________
„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”Mały Książę
http://www.okruszek.org.pl/
https://www.pajacyk.pl/
https://polskieserce.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 11-02-2014, 17:24
Maria_61 Maria_61 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2014
Posty: 28
Domyślnie

Poza tym zwierzanie się obcemu człowiekowi wydaje mi się nieciekawym pomysłem. Wolałabym sama coś zaradzić, po co wszyscy mają wiedziec o moich problemach.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 11-02-2014, 17:44
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 274
Domyślnie Toya

Cytat:
Napisał toy_
Albo kieruje do szpitala. Do tej pory zaluje ze nie poszlam na oddzial dzienny.
Zawsze możesz jeszcze spróbować jeśli tego Ci potrzeba...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 19-02-2014, 17:01
Maria_61 Maria_61 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2014
Posty: 28
Domyślnie

Oddział dzienny? Mam wrażenie, że dużo tam ludzi bardzo ciężko chorych psychicznie, wydaje mi się, że osobie z depresją to raczej nie pomoże
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 19-02-2014, 17:06
toy_'s Avatar
toy_ toy_ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 10 254
Domyślnie

Depresja tez ma rozne stopnie nasilenia. Od lekkiej gdy po prostu ktos latami jest przygnebiony i zmusza sie do kazdej czynnosci, po ciezsze postaci polaczone z atakami lęku, brzsennoscia czy zaburzeniami łaknienia.
Nie wspominajac o myslach S.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
depresja seniora ewa-gawa Choroby, badania, terapie 133 09-03-2023 08:05
Depresja - komentarze siekierka Ogólny 99 16-08-2012 21:12
depresja malgos651 Choroby, badania, terapie 169 17-02-2011 19:45
Depresja, a styl życia - komentarze Ircia Ogólny 17 11-08-2010 18:26
Smutek supermarketów. VETUS Polityka - wątki archiwalne 27 15-10-2008 15:07

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:09.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.