menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 26-11-2008, 15:10
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie Granice tolerancji?


łac. tolerantia- "cierpliwa wytrwałość"
PWN - tolerancja - postawa zgody: na wyznawanie i głoszenie poglądów, z którymi się nie zgadzamy, sposobu życia, którego nie akceptujemy.
Zapraszam do dyskusji, kiedy należy być wstrzemięźliwy w tolerancji, a może co obserwuje w dzisiejszych czasach, należy przyjąć postawę tolerancji z zasady?
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
  #2  
Nieprzeczytane 26-11-2008, 15:13
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Nuto

Cytat:
Napisał nutaDo
łac. tolerantia- "cierpliwa wytrwałość"
PWN - tolerancja - postawa zgody: na wyznawanie i głoszenie poglądów, z którymi się nie zgadzamy, sposobu życia, którego nie akceptujemy.
Zapraszam do dyskusji, kiedy należy być wstrzemięźliwy w tolerancji, a może co obserwuje w dzisiejszych czasach, należy przyjąć postawę tolerancji z zasady?

Dobry pomysl z tym watkiem.. Ja staram sie byc cierpliwa ale jak juz nie wytrzymuje .. to usuwam sie
  #3  
Nieprzeczytane 26-11-2008, 16:10
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Tolerancja jest słowem którego nie lubię bo zakłada z góry ,że toleruję coś co w gruncie rzeczy uważam za gorsze -wolę przyjmowanie rzeczy i zjawisk takimi jakie są do akceptującej wiadomości.
Natomiast nie godzę się na takie działania i słowa ,które zakladaja poniżanie innych obojętnie czy w sferze dywagacji czy czynów.I nie mam tu na myśli dyskusji nawet ostrych a postawę typu "to w co wierzę ,co lubię i szanuję jest jedynie słuszne",a wszyscy, którzy w to wątpią są co najmniej podejrzani .Przykładów na tego typu postawy nie trzeba daleko szukać.
Empatia jest słowem lepiej oddającym to co chciałabym osiągnąć -bo jak każdy -jestem ułomna i czasem teoria sobie a życie sobie.....
mam jeszcze jedno głębokie przekonanie ,że do prawdziwej empatii -zdolni są ci, którzy po pierwsze i przede wszystkim akceptują w 100% siebie i swoje życie.Co nie oznacza ani bezkrytycyzmu,ani pokornego przyjmowania co los da.
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #4  
Nieprzeczytane 26-11-2008, 21:19
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

[i]"Tolerancja jest słowem, którego nie lubię, bo zakłada z góry, że toleruję cos co w gruncie rzeczy uważam za gorsze-wolę przyjmowanie rzeczy i zjawisk takimi jakie są do akceptującej wiadomości"[i]/I]
Czyli w takim ujęciu jak to przedstawiłaś jest jakaś granica tolerancji, bo później zjawiska nawet jakieś gorsze przyjmując je do wiadomości , zgadzasz się na nie. Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałam.
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
  #5  
Nieprzeczytane 26-11-2008, 22:07
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

Napewno jest granica tolerancji, ja jestem bardzo tolerancyjna jezeli chodzi o odmiennośc kultur, modę, sposób wyznawania nawet tej samej wiary, seksualności itego z czym sie wiąże zwykle postępowanie ogolnie przyjete w obyczajowości,Nigdy nie będę tolerancyjna dla zamierzonego chamstwa, przemocy,obojętne w stosunku do czego i do kogo, mordu, braku szacunku dzieci do rodziców,
  #6  
Nieprzeczytane 26-11-2008, 22:27
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cytat:
Napisał jakempa
Napewno jest granica tolerancji, ja jestem bardzo tolerancyjna jezeli chodzi o odmiennośc kultur, modę, sposób wyznawania nawet tej samej wiary, seksualności itego z czym sie wiąże zwykle postępowanie ogolnie przyjete w obyczajowości,Nigdy nie będę tolerancyjna dla zamierzonego chamstwa, przemocy,obojętne w stosunku do czego i do kogo, mordu, braku szacunku dzieci do rodziców,

Też tak uważam, przecież nie można tolerować bezwzględnego mordercy itd.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #7  
Nieprzeczytane 26-11-2008, 22:32
chickita's Avatar
chickita chickita jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: wieś
Posty: 3 710
Domyślnie

Cytat:
Napisał jakempa
Napewno jest granica tolerancji, ja jestem bardzo tolerancyjna jezeli chodzi o odmiennośc kultur, modę, sposób wyznawania nawet tej samej wiary, seksualności itego z czym sie wiąże zwykle postępowanie ogolnie przyjete w obyczajowości,Nigdy nie będę tolerancyjna dla zamierzonego chamstwa, przemocy,obojętne w stosunku do czego i do kogo, mordu, braku szacunku dzieci do rodziców,
W pełni popieram Twoją wypowiedź. Dodam tylko do tego, że moj brak akceptacji obejmuje również przemoc seksualną w każdej postaci.
__________________
  #8  
Nieprzeczytane 26-11-2008, 23:44
doda's Avatar
doda doda jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Posty: 36
Domyślnie

A CZY PODAŁABYŚ RĘKĘ NP.GEJOWI I ZAAKCEPTOWAŁA GO W WASZEJ PACZCE? jA TAK,A PYTAM DLATEGO,ŻE WIELE LAT TEMU NASZA PACZKA ROZLECAŁA SIĘ W TRAGICZNY SPOSÓB,BO KOLEGA NIE TOLEROWAŁ WŚRÓD NAS GEJA,CHOCIAŻ BYŁ UROCZY,M,ADRY I BARDZO PRZYSTOJNY.DO DZISIAJ SIE O TO KŁÓCIMY......
  #9  
Nieprzeczytane 27-11-2008, 00:00
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał jakempa
Napewno jest granica tolerancji, ja jestem bardzo tolerancyjna jezeli chodzi o odmiennośc kultur, modę, sposób wyznawania nawet tej samej wiary, seksualności itego z czym sie wiąże zwykle postępowanie ogolnie przyjete w obyczajowości,Nigdy nie będę tolerancyjna dla zamierzonego chamstwa, przemocy,obojętne w stosunku do czego i do kogo, mordu, braku szacunku dzieci do rodziców,


Jakempo,, tolerancja jest pojeciem wzglednym..
Jest takie przyslowie :" Zyj i daj zyc" Ktore po prostu jest essencja akceptacji zachowania ludzi naokolo siebie..

Ale jest male ale: Te inne kultury mody, wiary i seksualnosci, duzo latwiej sie toleruje kiedy nie masz ich na co dzien.
Niektore tzw. inne kultury dla mnie sa niezbyt mile a nawet chamowate. Wiec po jakims czasie zaczynam sie denerwowac i nici z calej mojej akceptacji. Zaczyna sie moja kultura gryzc z ta inna i diabli biora tolerancje.
  #10  
Nieprzeczytane 27-11-2008, 00:24
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

Pani Slowikowo, wychowalam się razem z Niemcami, ktorzy po wojnie zostali na ziemiach odzyskanych, Rosjanami, ktorzy przez 50 lat byli z nami, z Żydami, z ktorymi sie przyjażniłam i z Grekami, którzy licznie obok zamieszkali tworząc swoją kulturę, byli też tabory Cyganów,Mieszkalam na Dolnym Śląsku od 1945 r, tutaj dzieciństwo, młodośc, wiek dojrzaly i obecnie Wroclaw, chyba nie trzeba innego miejsca na wielorakosć zachowań ludzi, przyjażniliśmy się na studiach z gejami, nawet moja koleżanka za takiego wyszla zamąż, wiedząc o jego orientacji seksualnej, /nam nie powiedziała o swoich motywach takiego postępowania/, mnie naprawdę nic nie przeszkadza, oprócz tego co wyżej napisalam,
  #11  
Nieprzeczytane 27-11-2008, 00:32
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał jakempa
Pani Slowikowo, wychowalam się razem z Niemcami, ktorzy po wojnie zostali na ziemiach odzyskanych, Rosjanami, ktorzy przez 50 lat byli z nami, z Żydami, z ktorymi sie przyjażniłam i z Grekami, którzy licznie obok zamieszkali tworząc swoją kulturę, byli też tabory Cyganów,Mieszkalam na Dolnym Śląsku od 1945 r, tutaj dzieciństwo, młodośc, wiek dojrzaly i obecnie Wroclaw, chyba nie trzeba innego miejsca na wielorakosć zachowań ludzi, przyjażniliśmy się na studiach z gejami, nawet moja koleżanka za takiego wyszla zamąż, wiedząc o jego orientacji seksualnej, /nam nie powiedziała o swoich motywach takiego postępowania/, mnie naprawdę nic nie przeszkadza, oprócz tego co wyżej napisalam,

Widocznie ta ich odmiennosc nie byla az tak meczaca

A ciekawe skad Grecy sie wzieli w twoich okolicach??
  #12  
Nieprzeczytane 27-11-2008, 00:37
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Mruga oczkiem (żart)

Cytat:
Napisał doda
A CZY PODAŁABYŚ RĘKĘ NP.GEJOWI I ZAAKCEPTOWAŁA GO W WASZEJ PACZCE? [...]
Długie lata przyjaźniłam się z parą gejów. Piszę z "parą", bo byli razem i zwyczajnie się kochali. Szanowałam ich, bo byli mądrzy, kulturalni, uczynni, zwyczajni... Z pełną premedytacją piszę o szacunku, bo podobnie jak Małgorzacie, tolerancja źle mi się kojarzy. Szanuję innowierców, inne kultury, obyczajowości - wszystko o czym już pisaliście.
Jeśli tolerancją jest brak reakcji na głupotę, bezmyślność, chamstwo... tak, w wielu przypadkach jestem tolerancyjna (nie podskoczę osiłkowi), ale wątroba mi się marszczy od takiej tolerancji...
__________________
  #13  
Nieprzeczytane 27-11-2008, 00:39
Anielka's Avatar
Anielka Anielka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: pomorskie
Posty: 11 336
Domyślnie

Cytat:
Napisał jakempa
Napewno jest granica tolerancji, ja jestem bardzo tolerancyjna jezeli chodzi o odmiennośc kultur, modę, sposób wyznawania nawet tej samej wiary, seksualności itego z czym sie wiąże zwykle postępowanie ogolnie przyjete w obyczajowości,Nigdy nie będę tolerancyjna dla zamierzonego chamstwa, przemocy,obojętne w stosunku do czego i do kogo, mordu, braku szacunku dzieci do rodziców,
Zgadzam się i obiema rękami się podpisuję.Ale dodałabym jeszcze szacunek do dzieci,nie tylko odwrotnie.Dzieci się ucza szacunku od nas,a nam sie wydaje ,ze dzieci wielu rzeczy nie widzą nie rozumieja,a tak nie jest.Szanujmy tez dzieci,słuchajmy co do nas mowią.Pozdrawiam.
__________________
1.-"Prawda jest taka, że ludzie dzielą się na przyzwoitych i kanalie, oba rodzaje człowieczeństwa są po obu stronach."
/maja59- senior/

  #14  
Nieprzeczytane 27-11-2008, 00:41
Babcia Iwa's Avatar
Babcia Iwa Babcia Iwa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 1 154
Domyślnie

Jeśli chodzi o ludzi to przecież o nich nie świadczy kim są tylko jacy. Znam nawet cyganów którzy zaaklimatyzowali się i starają sie żyć jak my. Za to że są inni mam ich nie tolerować. Gej jeżeli zachowuje się w stosunku do mnie i moich bliskich normalnie - będzie również przeze mnie akceptowany. To samo tyczy się wiary. Nie robi mi to różnicy. Liczy się jaki jest w środku, a nie na zewnątrz i na pokaz.
__________________
Nie rób drugiemu co tobie nie miłe.
  #15  
Nieprzeczytane 27-11-2008, 01:49
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Właśnie tego nie lubię tej tzw tolerancji pt patrzcie jaka jestem tolerancyjna ..geje ..cyganie ..ludzie a czy zastanawialiście się czy chcielibyście być obiektem tak pojętej tolerancji...dlatego tak jak powiedziałam istnienie ludzi innych niż ja przyjmuje do akceptującej wiadomości i nie zastanawiam się nad własną "tolerancją" coś tam mi się podoba w innym człowieku a coś innego nie i tyle.A jeśli chodzi o zachowania chamskie czy przestępcze to jest to czego nie akceptuje i już.A rękę podaję drugiemu człowiekowi -nie zastanawiając się kim jest i szczerze mrowiąc niewiele mnie to obchodzi.Oceniam postpowanie człowieka i jako czlowiek chcę byc oceniana -i nie ma to nic wspolnego z tolerancją
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #16  
Nieprzeczytane 27-11-2008, 02:01
Kazik's Avatar
Kazik Kazik jest offline
Odszedł...
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Kraków
Posty: 8 748
Domyślnie

Cytat:
Napisał doda
A CZY PODAŁABYŚ RĘKĘ NP.GEJOWI I ZAAKCEPTOWAŁA GO W WASZEJ PACZCE? jA TAK,A PYTAM DLATEGO,ŻE WIELE LAT TEMU NASZA PACZKA ROZLECAŁA SIĘ W TRAGICZNY SPOSÓB,BO KOLEGA NIE TOLEROWAŁ WŚRÓD NAS GEJA,CHOCIAŻ BYŁ UROCZY,M,ADRY I BARDZO PRZYSTOJNY.DO DZISIAJ SIE O TO KŁÓCIMY......

Podał bym rękę. Nie będę wymieniał dziesiątki sławnych gejów, niech wystarczy Elton John
Pisz proszę małymi literami-wtedy jest czytelniej. Duże litery w necie oznaczają krzyk.
  #17  
Nieprzeczytane 27-11-2008, 02:11
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Oj Kaziu Kaziu ty lepiej się zastanów nad tym Eltonem ,a jak cię uwiedzie????
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #18  
Nieprzeczytane 27-11-2008, 08:36
B.B. B.B. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 638
Domyślnie

Przepraszam, ale o co chodzi z tym podawaniem reki gejowi? A niby dlaczego mialoby sie mu NIE podawac? To jakis mentalny horror. Nic nie rozumiem. B.B.
  #19  
Nieprzeczytane 27-11-2008, 09:30
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Zgadzam się z Małgorzatą. Akceptacja, przyjęcie do akceptującej wiadomości, stoi o stopień wyżej od tolerancji. Słowo "tolerancja" już w samym założeniu oznacza, że czegoś nie lubię, nie akceptuję, choć nie zgłaszam sprzeciwu. Akceptacja jest trudniejsza, szczególnie, jeśli nasze poglądy są skrystalizowane i ugruntowane. Padły też słowa o empatii. Rzeczywiście, podstawą akceptacji na pewno jest współodczuwanie, czyli dalej - zrozumienie.
Bardzo niełatwa sprawa, niestety. Tym bardziej, że mnóstwo tu rozmaitych niuansów.

Gejów proponuję zostawić w spokoju. Nie są z pewnością największym problemem społecznym, jeśli w ogóle stanowią jakiś problem.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
  #20  
Nieprzeczytane 27-11-2008, 09:44
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pani Slowikowa
A ciekawe skad Grecy sie wzieli w twoich okolicach??

Odpowiedz jest prosta. Troche historii. Obecnosc Grekow w powojennej Polsce to skutek wojny domowej 1946-1949, wojny ktora spowodowała ogromna fale wychodzstwa politycznego, ktorej czesc trafila wlasnie do naszego kraju.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
 

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:37.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.