menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Zdrowie > Opieka
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Opieka Uwaga: ogłoszenia dotyczące opieki nad starszymi osobami należy zamieszczać w dziale ogłoszenia.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #61  
Nieprzeczytane 28-08-2008, 19:02
baburka's Avatar
baburka baburka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Wielkopolska
Posty: 1 416
Domyślnie Mnie sie marzy

Pokój z anexem kuchennym, choćby mikroskopijnym, łazienka... . Kusząca jest perspektywa kontaktów z rówieśnikami w połączeniu z niezależnością.
Pewnie będę szukać takiego miejsca. Mam nadzieję, że czas jest moim sprzymierzeńcem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #62  
Nieprzeczytane 28-08-2008, 19:49
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

zamiast "a moze domy spokojnej starosci" z braku okularow przeczytalam " a moze dajmy spokoj starosci"
Znak!! znak!! na to zeby nie pisac o starosci!!
Czlowiek dokad zyje i dobrze sie czuje , jest mlody!! W kazdym wieku!! Ja nie wyobrazam sobie zycia bez domku z ogrodkiem.. Musi byc ogrod!!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #63  
Nieprzeczytane 28-08-2008, 23:29
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pani Slowikowa
zamiast "a moze domy spokojnej starosci" z braku okularow przeczytalam " a moze dajmy spokoj starosci"
Znak!! znak!! na to zeby nie pisac o starosci!!
Czlowiek dokad zyje i dobrze sie czuje , jest mlody!! W kazdym wieku!! Ja nie wyobrazam sobie zycia bez domku z ogrodkiem.. Musi byc ogrod!!
Joasiu,zapomnij, zejdz z oblokow na ziemie. Nikt nie ma patentu na wieczna mlodosc. Moze w operze Faust - ale nie w zyciu realnym. Nadejdzie dzien , kiedy nie bedziesz mogla chodzic, bedziesz pomarszczona i zgarbiona staruszka na trzesacych sie nogach - twoj "latin lover" pewnie czeka go to samo. Starosc nie radosc. Co sie stanie z domkiem? Ogrodkiem, zwierzatkami?
Lepiej objektywnie i rozsadnie przygotowac sie do starosci niz marzyc. Chyba, ze jestes nadczlowiekiem - wtedy inna rozmowa. Zdradz tajemnice jak to osiagnelas.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #64  
Nieprzeczytane 28-08-2008, 23:40
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

tajemnica poliszynela jest.......aby cwiczyc intensywnie tyle minut dziennie ile sie ma lat.. Tak mowia
A juz zupelnie na serio to malenki domek z malenkim ogrodkiem nie wydaje mi sie juz takim trudnym do utrzymania miejscem.. Znam wielu staruszkow ( w tym moich rodzicow) ktorzy daja i dawali rade.. Zycie na trzesacych sie nogach nie trwa juz tak dlugo.. moze rok albo 2 ?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #65  
Nieprzeczytane 28-08-2008, 23:43
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 008
Domyślnie

Cytat:
Napisał marbella123
Joasiu,zapomnij, zejdz z oblokow na ziemie. Nikt nie ma patentu na wieczna mlodosc. Moze w operze Faust - ale nie w zyciu realnym. Nadejdzie dzien , kiedy nie bedziesz mogla chodzic, bedziesz pomarszczona i zgarbiona staruszka na trzesacych sie nogach - twoj "latin lover" pewnie czeka go to samo. Starosc nie radosc. Co sie stanie z domkiem? Ogrodkiem, zwierzatkami?
Lepiej objektywnie i rozsadnie przygotowac sie do starosci niz marzyc. Chyba, ze jestes nadczlowiekiem - wtedy inna rozmowa. Zdradz tajemnice jak to osiagnelas.

Ano nie ma.Patentu.
Moja Mamusia ,która ma umysł jak gilotyna,nie chodzi od paru lat.I co jej pomógł duch silny,jak ciało mdłe nie chce słuchać ?
A jak jeszcze dojdzie do tego jakieś zaćmienie umysłu ?
Jezzzzzu.Moja Mamusia ma 92 lata ,urodzona we Francji i chyba zrobiona z innego materiału.A nasze powojenne pokolenie i wojenne,to liche jest.
No bo co było w tych paczkach UNRY jak byliśmy mali ?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #66  
Nieprzeczytane 28-08-2008, 23:47
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Lilu

a czy twoja mama cwiczyla za mlodu ( tzn 60 minut jak miala 60lat???)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #67  
Nieprzeczytane 28-08-2008, 23:51
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Domyślnie Asiu

Cytat:
Napisał Pani Slowikowa
a czy twoja mama cwiczyla za mlodu ( tzn 60 minut jak miala 60lat???)
dlaczego Mama Lidki miałaby ćwiczyć za młodu? Odpowiedz bo ja na dzień dzisiejszy jestem taką młódką, dlaczego 60 minut trzeba ćwiczyć?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #68  
Nieprzeczytane 28-08-2008, 23:59
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 008
Domyślnie

Ćwiczyła ,bo pasjonowała się ogrodem.
6o min.dziennie ? I z każdym rokiem minutę dokładać ? Pewnie ducha wyzionęłabym w szpagacie ,nie daj Bóg.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #69  
Nieprzeczytane 29-08-2008, 00:05
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Dziewczyny

nie trzeba robic szpagatu ani zadnych akrobacji.. Mowia ze trzeba cwiczyc tyle minut dziennie ile sie ma lat..
Ja teraz maszeruje szybkim krokiem codziennie przez 56 minut i juz zaczyna ubywac mi lat hi hi hi hi .. w talii
Odpowiedź z Cytowaniem
  #70  
Nieprzeczytane 29-08-2008, 00:20
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pani Slowikowa
tajemnica poliszynela jest.......aby cwiczyc intensywnie tyle minut dziennie ile sie ma lat.. Tak mowia
A juz zupelnie na serio to malenki domek z malenkim ogrodkiem nie wydaje mi sie juz takim trudnym do utrzymania miejscem.. Znam wielu staruszkow ( w tym moich rodzicow) ktorzy daja i dawali rade.. Zycie na trzesacych sie nogach nie trwa juz tak dlugo.. moze rok albo 2 ?

Huhuuuuuu....2 - 3 lata. Znam takich co sa na wozkach po 10 lat, rece im sie trzesa, szczeki wylatuja, maja ciezka forse......i sa warzywkami. Gimnastykowali sie, uprawiali sporty, byli piekni i pociagajacy. Dzis maja po 90 lat i sa poprostu starzy, zdani na luksusowe "duze maszyny" - domy starcow. Bye, bye domki z ogrodkiem.
Dlatego osobiscie wole mniejsza, senior friendly strukture, ze wspolnym ogrodkiem ,gdzie bede miala pewnosc, ze nie beda mnie traktowac jako warzywko. Abys dobrze spala, nalezy dobrze poslac lozko.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #71  
Nieprzeczytane 18-01-2009, 12:28
Ibir Ibir jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: łódzkie, Polska
Posty: 112
Domyślnie Opieka po skandynawsku

Jak to robią w Norwegii ...

Na kolejnym przykładzie Norwegii można opisać problem, z którym styka się już większość krajów europejskich, w tym także i Polska. Niesyte ze względu na fakt, iż polskie społeczeństwo jest o wiele uboższe niż norweskie ten problem jest raczej u nas rzadko podejmowany a wręcz bagatelizowany. Głównym natomiast założeniem w Norwegii jest, aby każdy obywatel miał prawo do opieki społecznej i zdrowotnej bez względu na swoje dochody. Państwo odgrywa główną rolę w finansowaniu i organizowaniu opieki społecznej. Jak większość dobrze rozwiniętych krajów, Norwegia też ma problem ze starzejącym się społeczeństwem. Szacuje się, że do 2050 roku, liczba osób w wieku 67 lat podwoi się. Największy ciężar spadnie wtedy na władze lokalnych gmin, które są głównym dostarczycielem opieki społecznej w Norwegii. Prawdziwym wyzwaniem będzie zatroszczenie się o wystarczającą liczbę dobrze wykwalifikowanych pracowników, którzy będą mogli fachowo zaopiekować się osobami starszymi.
Większość Norwegów starzejąc się pozostaje w domach, a to prowadzi do zwiększenia usług opieki polegającej na sprzątaniu i dostarczaniu posiłków. Ze wzrostem liczby osób starszych wzrośnie też zapotrzebowanie na domy opieki społecznej, zwłaszcza dla ludzi w wieku 85 lat i więcej. Ten sam problem w dość krótkim czasie zacznie dotyczyć także i Polski. Już teraz można zauważyć na rynku pojawiające się z każdej strony oferty firm pośrednictwa pracy oferujące usługi właśnie opiekunek do osób starszych. Wzrasta też z każdym rokiem liczba prywatnych placówek oferujących opiekę w stylu domów spokojnej starości. Jako, że populacja starzejąca się jest obecnie zdrowsza będzie wolała zostać w domu aniżeli przenieść się do domu opieki społecznej, dlatego główny ciężar spadnie właśnie na podmioty organizujące i prowadzące opiekę nad seniorami w ich domach.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #72  
Nieprzeczytane 18-01-2009, 12:28
Ibir Ibir jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: łódzkie, Polska
Posty: 112
Domyślnie

... i Szwecji

Dobre zdrowie i równy dostęp do opieki zdrowotnej każdego obywatela to główne założenia szwedzkiego systemu zdrowotnego. Szwecja jest uznawana za kraj posiadający najstarszą populację w świecie z 18 procentami ludzi w wieku 65 lat. Z taką średnią seniorów trzeba o nich należycie zadbać. Szwecja różni się od innych krajów tym, że dorosłe dzieci nie mają obowiązku brać odpowiedzialności za starzejących się rodziców. Obowiązki te wzięło na siebie państwo wypłacając pensje oraz organizując opiekę i ubezpieczenie osobom w podeszłym wieku. W tym celu utworzono domy opieki społecznej, gdzie seniorzy otrzymują właściwą opiekę oraz mają zorganizowany czas wolny na np. spacery, zajęcia manualne czy też kursy komputerowe lub naukę języka obcego. Istnieje również możliwość otrzymania pomocy we własnym domu. Niestety jak większość państw Szwecja także szuka sposobów na oszczędzanie pieniędzy i jako, że tańszą metodą jest opieka w domu seniora, postawiono na tego rodzaju opiekę. O ile w 1980 roku 62 procent populacji powyżej 80 roku życia korzystało z domów opieki społecznej o tyle liczba ta spadła do 44 procent w roku 2000. Poprzez utworzenie funkcji tzw. ‘osobistego asystenta’ stało się rzeczą łatwiejszą dla osób starszych i niepełnosprawnych przebywanie w domu. Seniorzy pozostający w domu mają dostęp do opieki przez 24 godziny na dobę. Najczęściej wygląda to jednak w ten sposób, że osobisty asystent odwiedza seniora, aby pomóc mu w codziennych czynnościach takich jak mycie, ubieranie, jedzenie często po to by odciążyć domowników pędzących do pracy. Osobisty asystent zabiera swego podopiecznego na spacer i pomaga robić zakupy. Dla osób, które są samotne i nie mają nikogo z rodziny kto zrobiłby zakupy ewentualnie posprzątał, wachlarz usług zostaje powiększony o te czynności.

Dla mnie osobiście odpowiadałby szwedzki sposób opieki nad osobami starszymi.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #73  
Nieprzeczytane 18-01-2009, 14:12
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Wczoraj usłyszałem w telewizji o powstawaniu w Polsce "rodzinnych domów seniora". W pewien sposób podobne do "rodzinnych domów dziecka". Ten co zdążyłem zobaczyć był prowadzony przez siostry zakonne. Ilość seniorów jest w takim domu mała i wiksza możliwość opieki.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #74  
Nieprzeczytane 18-01-2009, 14:26
ignesja's Avatar
ignesja ignesja jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: świętokrzyskie
Posty: 4 379
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ibir

Dla mnie osobiście odpowiadałby szwedzki sposób opieki nad osobami starszymi.
mnie też,ale ponieważ nie mam szans doczekać takiej opieki w naszym pięknym kraju to wybieram rodzinny dom seniora...
__________________
Agnieszka
Odpowiedź z Cytowaniem
  #75  
Nieprzeczytane 18-01-2009, 20:19
Jaga_13 Jaga_13 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: May 2008
Posty: 430
Domyślnie

Ja dałam pozwolenie moim dzieciom,by gdy już bedę dla nich za dużym ciężarem to mają mnie oddać do domu opieki.Mam koleżankę,która opiekuje się matką/ 2 -3 razy dziennie do Niej dojeżdża/ i chyba zaczyna tę swoją matkę mniej "lubić",bo nie ma swojego życia.Nie chciałabym komplikować życia swoim dzieciom.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #76  
Nieprzeczytane 18-01-2009, 20:36
basia73's Avatar
basia73 basia73 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Płock
Posty: 2 625
Domyślnie

Mam nadzieję, że do końca swoich dni będę sprawna ale gdyby tak zdarzyło się że nie to pewnie... nie, nie myślę o tym (narazie) a zresztą co będzie to będzie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #77  
Nieprzeczytane 18-01-2009, 20:48
Jaga_13 Jaga_13 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: May 2008
Posty: 430
Domyślnie

Basiu ja tez bym chciała być sprawna do końca,no ale kto to wie co nas czeka.Znam naprawdę przypadki,że rodzice na skutek rożnych chorób poprostu dziecinnieją i nie wiem jak teraz jest/mam informacje sprzed4 lat/,ale by rodzica umieścić w domu opieki należało mieć Jego zgodę na piśmie i w Opiece Społecznej reszta.Jeżeli tego nie ma to SĄD i ubezwłasnowolnienie rodzica a to trwa a opiekować ktoś się musi.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #78  
Nieprzeczytane 18-01-2009, 21:45
basia73's Avatar
basia73 basia73 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Płock
Posty: 2 625
Domyślnie

Nie wiedziałam że trzeba dopełnić takich formalności, to masz rację że powinno się uzgodnić wcześniej
Odpowiedź z Cytowaniem
  #79  
Nieprzeczytane 18-01-2009, 22:10
cba555DELL321 cba555DELL321 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Posty: 37
Uśmiech Starość

Ja marzyłabym o zamieszkaniu w takim domu starców jakk są
w Belgii. byłam i widziałam na własne oczy. Funkcjonuje na
zasadzie, że każdy ma oddzielne pomieszczenie z mikroskopijną kuchenką i łazienką. Mieszkają tam również
małżeństwa. Mogą ich odwiedzać członkowie rodziny, wnuki mogą nawet przenocować. W budynku jest tam kilkanaście
mieszkan. W każdym domu są pielęgniarki i stały dyżur lekarza, jak również osoby do pomocy w różnych sprawach.
Wygłada to na normalne życie, tyle, że sąsiadami są sami starsi ludzie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #80  
Nieprzeczytane 18-01-2009, 23:17
Babcia Iwa's Avatar
Babcia Iwa Babcia Iwa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 1 154
Domyślnie

Jestem w temacie : mój ojczym choruje na Parkinsona leżący całkowicie niesprawny, a opiekuje się nim kaleka syn z niewidomą żoną. Stan się jego pogorszył i trzeba go było umieścić w Domu Opieki. Ale najpierw musiał podpisać zgodę/napisaną niby przez niego/ na umieszczenie.Nie chciał początkowo i trzeba było użyć fortelu. Powiedział mu mój przyrodni brat że musi się leczyć co jest prawdą - a ojciec w tym czasie przez 2 miesiące będzie dochodził do zdrowia/ ma 88 lat/. Wtedy podpisał i został umieszczony w Domu Opieki w tej samej miejscowości gdzie mieszkał. Brat go co drugi dzień odwiedza, jest mu tam nawet dobrze, ma z kim pogadać / jest głuchy jak pień i bardzo słabo widzi/ ale lubi rządzić. Nie narzeka a obsługa go chwali, że jest bardzo rozmowny.
__________________
Nie rób drugiemu co tobie nie miłe.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Moda na Domy Seniora - komentarze ja2977 Ogólny 46 04-03-2020 14:45
Amerykańscy seniorzy remontują domy - komentarze Ewunia Ogólny 2 13-11-2006 11:49

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:25.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.