menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > REGIONALNE > małopolskie
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #381  
Nieprzeczytane 12-01-2011, 18:08
enia60's Avatar
enia60 enia60 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: małopolska
Posty: 19 448
Domyślnie c.d.Bazylika Grobu Bożego w Miechowie

miasto z wieży kościelnej




W roku 1819 na terenach zaboru rosyjskiego miała miejsce kasata Zakonu. Kościół parafialny został przejęty przez duchowieństwo świeckie

8 grudnia roku 1995 z inicjatywy władz generalnych Zakonu mianowano Kardynała Józefa Glempa Wielkim Przeorem, i tym samym formalnie utworzono Zwierzchnictwo Bożogrobców w Polsce.
Aktualnie Zakon Rycerski w Polsce liczy około 80 kawalerów i dam.

Pierwotnym celem Zakonu była opieka nad Świętym Grobem w Jerozolimie oraz troska o chorych pielgrzymów. Po opuszczeniu Ziemi Świętej szerzyli kult Grobu Pańskiego i nabożeństwa pasyjne. Oddawali się prowadzeniu szkół i działalności charytatywnej - m.in. prowadzili szpitale w Gnieźnie, Krakowie i Bytomiu.
Od bożogrobców pochodzi m.in. zwyczaj urządzania Grobu w Wielki Piątek.
Z czasem szczególnym miejscem stał się Miechów, gdzie w bazylice p.w. Grobu Bożego przechowywano kamień z Grobu Chrystusa.
Sanktuarium miechowskie do XIX wieku znane było w całej Europie.
wejście na wieżę


portal nad wejściem Gryf i podwójny krzyż Bożogrobców



wnetrze bazyliki

Odpowiedź z Cytowaniem
  #382  
Nieprzeczytane 12-01-2011, 18:40
enia60's Avatar
enia60 enia60 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: małopolska
Posty: 19 448
Domyślnie nawa główna i ołtarz i ambona









Odpowiedź z Cytowaniem
  #383  
Nieprzeczytane 12-01-2011, 21:08
Ajaks's Avatar
Ajaks Ajaks jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 11 834
Domyślnie

Eniu piękna jest ta Bazylika, dobre zdjęcia warto było wpaść na Wasz wątek
__________________
Szczęście to uśmiech, który rozwesela

http://ajaks-fotografia.blogspot.com/
http://www.klub.senior.pl/moje/Ajaks/blog/
Zobacz fotoblog
Odpowiedź z Cytowaniem
  #384  
Nieprzeczytane 12-01-2011, 22:09
enia60's Avatar
enia60 enia60 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: małopolska
Posty: 19 448
Domyślnie

schodzimy do krużganków i Kaplicy Grobu Bożego


W przylegającym do niej budynku klasztornym, dawniej bożogrobców, na dziedzińcu wewnętrznym znajduje się Kaplica Grobu Chrystusa – gotycko-renesansowa kopia kaplicy w Jerozolimie, w niej Grób Pański oraz kopia całunu turyńskiego.

Miechowska kopia Grobu Pańskiego została zbudowana około 1530 roku w linii wschód-zachód, tak jak grób w Jerozolimie. Odpowiada opisowi biblijnemu: łoże grobowe znajduje się po prawej stronie (pomieścić może pięć osób), posiada małe wejście, (by zajrzeć do środka trzeba się przed nim mocno schylić), zasunąć go można dużym kamieniem. Wymiary wewnętrzne są bardzo zbliżone lub identyczne w stosunku do pierwowzoru jerozolimskiego.



Z okresu budowy grobu pochodzą prawdopodobnie renesansowe malowidła zdobiące jego kopułę, odkryte na przełomie lat 2008-2009

Odpowiedź z Cytowaniem
  #385  
Nieprzeczytane 12-01-2011, 22:31
enia60's Avatar
enia60 enia60 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: małopolska
Posty: 19 448
Domyślnie

kończąc ten etap wędrówki Małopolskim Szlakiem Bożogrobców kilka migawek z obchodów Dni Jerozolimy




W dniach 11-12 września 2010 r. w Miechowie odbyły się I Dni Jerozolimy. Podczas tej dwudniowej imprezy połączono elementy uroczystej liturgii, sesji naukowej oraz radosnego festynu nawiązującego do średniowiecznych jarmarków. Tłem i naturalną dekoracją tego historycznego wydarzenia był zabytkowy kompleks architektoniczny po zakonie miechowitów - z bazyliką, której centralnym miejscem jest unikatowa kopia Grobu Bożego z Jerozolimy, datowana na 1530



Odpowiedź z Cytowaniem
  #386  
Nieprzeczytane 12-01-2011, 22:41
enia60's Avatar
enia60 enia60 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: małopolska
Posty: 19 448
Domyślnie

Miechów i Ziemia Miechowska stanowią
w Województwie Małopolskim niezwykłą część naszej Ojczyzny - część która dostarcza wiedzy i pozwala też przeżyć wiele emocji - trwale łącząc związki tej krainy, zarówno z dniem dzisiejszym, jak też z jej przeszłością.
http://www.youtube.com/watch?v=oIbB_xChMAI
Wartość kulturowa naszego Miasta wiąże się z obecnością od ponad 650 lat zakonu bożogrobców.
Dzieje i materialne ślady bożogrobców w starym grodzie Jaksy i jego rejonie, a także w całej Małopolsce, pozwalają zaspokoić potrzeby religijne, duchowe
i turystyczno - poznawcze

do zobaczenia na dalszych etapach Szlaku Bożogrobców
Odpowiedź z Cytowaniem
  #387  
Nieprzeczytane 13-01-2011, 16:10
tar-ninka's Avatar
tar-ninka tar-ninka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: małopolska
Posty: 26 714
Domyślnie

Witam wszystkich serdecznie
enia pokazała nam piekny kosciól ...

a ja Was kochani troche postraszę
W okolicach Miechowa za czasów Augusta II Mocnego pojawiał się Hrabia Manteufel - postać demoniczna, rodzaj diabła,
Według podań Hrabia Manteufel poruszał się czarną karetą, zaprzęgniętą w sześć czarnych koni.
Towarzyszyła mu liczna służba, również ubrana na czarno.
Sam Hrabia ubierał się w czarny kontusz, opasany jedwabnym pasem (tureckim, w kolorach austriackich, tj. w pręgi czarno-żółte) i w narzucony żupan płomienistej barwy.
Budził strach, gdyż jego wizyta wiązała się z porwaniem ludzi do piekła.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #388  
Nieprzeczytane 13-01-2011, 18:38
enia60's Avatar
enia60 enia60 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: małopolska
Posty: 19 448
Domyślnie

trochę boję się tar-ninko tego diabła -Hrabia Manteufel nie wiedziałam że taki tu grasuje,
nieco uspokojona znalazłam go na facebook nie taki groźny okazał się,ale na wszelki wypadek kropelkę wody święconej rzucam

Odpowiedź z Cytowaniem
  #389  
Nieprzeczytane 13-01-2011, 21:03
tar-ninka's Avatar
tar-ninka tar-ninka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: małopolska
Posty: 26 714
Domyślnie

Hihi kropelka , toż to eniu cala micha wody swieconej..
Jak juz jestesmy przy djabelkach i wodzie święconej posłuchajmy dla relaksu o ..

Czyściec i piekło

Tak sobie czasami myślę
Po zatargu z żoną lub z władzą:
Jak będzie wyglądał czyściec,
Do którego mnie kiedyś wsadzą?
Tradycyjny kocioł ze smołą,
Diabły szopkowe i śmieszne,
I przypiekane na goło
Członki najbardziej grzeszne?
A może zszarpią mi nerwy
W sposób i nowszy, i lepszy -
Na przykład sto lat bez przerwy
Transmisji z hodowli wieprzy,
Czyli kompletna klapa.
A w górze gdzieś śmiech wesoły -
To sobie Flipa i Flapa
Oglądają w niebiesiech anioły!
Zaś jeszcze bardziej bezdennie
Wykoleiłby mnie system fatalny,
Gdybym musiał przez wieki, codziennie,
Udowadniać, że jestem lojalny.
I męczyłbym się straszliwie
W piekielnej tej atmosferze,
A diabeł by podejrzliwie
Patrzył na mnie i mruczał: - Ejże?
I głosy brzmiałyby w mroku,
Od których bym cierpiał i cierpiał:
- A coście robili w roku
Pięćdziesiątym, ósmego sierpnia,
Między szesnastą dziewięć
A osiemnastą czternaście?
Ja na to pokornie, że nie wiem,
A głosy: Ha ha! A, no właśnie:
Ha, lepiej niech mnie już spalą
Albo nadzieją na drążek.
...a może czyściec jest salą
Pełną tapczanów i książek,
Z lampką przy każdym tapczanie,
Więc czego mi więcej trzeba?
Widocznie przez zamieszanie
Trafiłem przypadkiem do nieba!
Ale daremnie się korcę,
Wnet wpadam w depresję wściekłą:
- Tapczany fakt, stoją, lecz sztorcem,
A książki są moje...
To piekło.

autor:Małgorzata "Zuzanka" Krzyżaniak
Odpowiedź z Cytowaniem
  #390  
Nieprzeczytane 14-01-2011, 11:25
tar-ninka's Avatar
tar-ninka tar-ninka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: małopolska
Posty: 26 714
Domyślnie

Witam wszystkich bserdecznie ..
Pogoda niezbyt dzisiaj sprzyja spacerom.. ale tu nie pada
Zapraszam do pustelni.
. . . . . . . . . . . .
Na granicy wsi Pogorzany i Krzesławice leży ogromna skała o nazwie Diabelski Kamień, a pod nią pustelnia oraz wiekowa kapliczka należąca do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
Legenda głosi, że głaz został przyniesiony przez diabła, który chciał nim zburzyć wznoszony akurat przez mnichów klasztor szczyrzycki.
Jednak na odgłos dzwonu na Anioł Pański stracił swą moc i upuścił głaz, który wylądował właśnie w tym miejscu.
Tym , którzy nie chcą wierzyć w szatana i sprawki jego (jak w tym przypadku chęć pozbawienia mnichów dachu nad głową), pokazuje się pięć kolistych obłupin, uznawanych za ślady czarcich pazurów. Warto wiedzieć, że u wschodnich podnóży skały znajduje się pustelnia. Jedna z ostatnich w Beskidach.
. . . . . .. ..
Obok kamienia idąc trochę w dół ścieżką jest mała pustelnia w której do 1992 roku żył pustelnik, który spał w trumnie.
Pustelnia z kaplicą w Krzesławicach Podkamieniu nosi nazwę Św. Benedykta i jest z 1886 r
. . . . . . . . . .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #391  
Nieprzeczytane 14-01-2011, 11:46
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Takie ciekawe rzeczy prezentujecie dziewczyny.Miło się wizytuje ten watek.
Choć Kraków zapłakany deszczem, zaliczyłam długi energiczny spacerek.Teraz przy kawce poczytam ciekawostki o Małopolsce.Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #392  
Nieprzeczytane 14-01-2011, 15:26
tar-ninka's Avatar
tar-ninka tar-ninka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: małopolska
Posty: 26 714
Domyślnie

Legenda o Diablim Kamieniu

Pewnego razu podchmielony muzykant wracając z wesela, spotkał siedzącego przy drodze diabła. Ten ofiarował grajkowi pieniądze w zamian za granie. Widać koncert trochę trwał, bo skrzypek uzbierał pokaźną sumkę, którą wnet podarował na klasztor. Diabeł wściekł się okropnie i, idąc za radą wiedźmy, przytaszczył wielki głaz, którym miał zniszczyć opactwo - byle do piania koguta. Dawno, dawno temu w czasach kiedy naokoło Folusza nie było żadnego kościoła, diabły bardzo się radowały ponieważ nie było słychać dzwonów kościelnych wzywających ludzi na mszę a poza tym gdy dzwony zaczynały dzwonić to diabły dostawały ogromnych boleści w brzuchach i musiały uciekać z powrotem do piekła . W Foluskich lasach i paryjach to lubiały przesiadywać rozmaite diabły a to Belzebuby a to Asteroty albo Belnijale, bardzo były głodne na ludzkie dusze i ciągle do grzechów kusiły, że jak tylko wieczór się zrobił to strach było z domu wychodzić. Ludzie już mieli tego dosyć postanowili więc wybudować kościół w pobliskim Cieklinie a na dzwonnicy postanowili umieścić dzwony z poświęcanego srebra. Chętnych do pracy nie brakowało , chłopi nawieźli pięknych kamieni z gór Folusza , naścinali drzewa nawieźli piachu , wapna i kościół wnet wybudowali. Dzwony ogromne zamówili w Przemyślu , były tak ciężkie że trzeba było je przywieźć ośmioma parami koni. Stanął piękny kościół, zawieszono dzwony i czekano tylko na biskupa żeby poświęcił i dzwonami kazał dzwonić. Diabły zaczęły się buntować , bo zauważyły że źle z nimi i poleciały do najstarszego żeby coś poradził, ten poskrobał się pazurami po łbie i tak wymyślił : niech ten co najmocniejszy bierze z gór wielki kamień zaniesie go do Cieklina i na kościół niech ciśnie to go rozwali i będzie spokój. Tylko postawił jeden warunek musi to zrobić zanim kogut o poranku zapieje, bo wtedy moc straci i kamienia nie doniesie. Tak też zrobiły diabły, wybrały najmocniejszego a ten wziął kamień no i niesie. Poci się i stęka bo kamień bardzo ciężki a czas ucieka i musi się spieszyć przed pianiem koguta. A jak dolatywał koło Folusza z tym kamieniem zauważył go pewien szewc któremu kazano pilnować kościoła. Ten od razu zauważył co się kręci i uznał że jest źle że coś trzeba zrobić. Nagle wpadł na genialny pomysł wiedział, że diabeł straci moc jeśli kogut zapieje, co sił w nogach pobiegł więc do kurnika poszukał największego koguta i jak nie dziabnie go szydłem w kuper. Kogut się obudził i od razu zapiał jak głupi a diabeł od razu stracił moc i kamień mu z pazurów wyleciał prosto do Foluskiego lasu. Tak też uratowano Kościół w Cieklinie, rano zaraz biskup go poświęcił i od tego czasu diabły opuściły lasy na Foluszu.
. . . . . .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #393  
Nieprzeczytane 14-01-2011, 19:46
tar-ninka's Avatar
tar-ninka tar-ninka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: małopolska
Posty: 26 714
Domyślnie

Witam wieczorkiem
Zastanawialam sie co to za gagatki opisywane w legendzie , Belial i Asterot
Oto co znalazłam ..

BELIAL - Pan Kłamstwa i Bezprawia. Belial, czyli dosłownie 'Bez Pana'; symbolizuje płodność ziemi, złą niezależność, samowole i swawolę; północ. Włada zachodnią częścią Piekła. Rzadko wzywany jest w czasie czarnych mszy, a to dlatego, że Belial jest panem najtrudniejszych do kontrolowania demonów. Nigdy nie dotrzymuje obietnic.

Oj na to nie trzeba djabła dużo takich chodzi po swiecie


ASTAROT (Asterot) - niegdyś serafin, obecnie wielki książę piekieł, 29 duch Goecji. Potężny i silny książę Zachodniego piekła, niegdyś książę chóru tronów.
Uważa się go za skarbnika mrocznego imperium, nauczyciela sztuk wyzwolonych. Czczony był przez Filistynów i mieszkańców Sydonu. Jego biblijnym pierwowzorem była Astarte - fenicka bogini pożądania, zmysłowości i wojny, odpowiednik babilońskiej Isztar. Był jednym z siedmiu książąt piekieł, którzy odwiedzili Fausta.
W piekle chętnie opowiada o upadku aniołów, nie przyznaje się jednak, że sam jest jednym ze zbuntowanych duchów.
Według angielskiej tradycji pojawia się jako wąż o ceglano-czerwono mieniącym się ogonie, dwu żółtych silnych i krótkich nogach, białożółtawym brzuchu, rudobrązowej szyi i ostrym szpikulcu zakończonym na kształt kolca jeża.
W Goecji określany natomiast jako szpetny anioł o cuchnącym oddechu, dosiadający smoka i trzymający w prawej dłoni żmiję.

uuu strach sie bac...
i pomysleć szewc ich przechytrzył ...szydłem załatwił
Odpowiedź z Cytowaniem
  #394  
Nieprzeczytane 14-01-2011, 22:01
enia60's Avatar
enia60 enia60 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: małopolska
Posty: 19 448
Domyślnie uff strach się bać mówi Tarninka to dla równowagi

psychicznej zapraszam na następny etap Małopolskiego Szlaku Bożogrobców



Sławice wieś położona nieopodal Miechowa
Drewniany kościół wybudowany prze bożogrobców pochodził z 1325-27 w 1410 nabyli oni również wieś pozostawała w ich rękach aż do kasaty zakonu.



Obecny kościół murowany wzniesiono w XVII w,ołtarz główny rokokowy to Chrystus Ukrzyżowany,prawy ołtarz poświęcony jest św.Wojciechowi patronowi świątyni

Odpowiedź z Cytowaniem
  #395  
Nieprzeczytane 14-01-2011, 22:14
enia60's Avatar
enia60 enia60 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: małopolska
Posty: 19 448
Domyślnie

nie udało mi się zrobić zdjęć z kościoła / był w tym czasie zamknięty/ ołtarze z placu przy kościele









Odpowiedź z Cytowaniem
  #396  
Nieprzeczytane 14-01-2011, 22:27
enia60's Avatar
enia60 enia60 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: małopolska
Posty: 19 448
Domyślnie Sławice Szlacheckie mają jeszcze stok narciarski

o wdzięcznej nazwie Szlachecki Raj,zapraszam na narty



- Nawet w najśmielszych marzeniach nie przypuszczałem, że przyjdzie mi kiedyś mieszkać w pobliżu najprawdziwszego stoku narciarskiego. Wreszcie te nasze pagórkowate tereny o niekorzystnych warunkach gospodarowania do czegoś się przydały - mówi nie bez dumy mieszkaniec Sławic Szlacheckich.



Odpowiedź z Cytowaniem
  #397  
Nieprzeczytane 15-01-2011, 07:50
tar-ninka's Avatar
tar-ninka tar-ninka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: małopolska
Posty: 26 714
Domyślnie

. . . . . . . . . .
Dzisiaj w Małopolsce nie jest pieknie ..ciemno, szaro , mokro ..
Dobrze chociaż że ciepło.. i ja cieplutko wszystkich pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #398  
Nieprzeczytane 15-01-2011, 15:53
tar-ninka's Avatar
tar-ninka tar-ninka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: małopolska
Posty: 26 714
Domyślnie

Wieczór nadchodzi a deszcz pada i pada
jakby gdzieś płanetnik krążył

Płanetnik

Ziemia sie jesce ciesy wiesnom,
kie on juz leci w gmy odzioty,
w powróseł złoć związany bez pół,
z wiatru jazgotem...

I łomiom mu sie w mierwie włosów
iglic i chraści zółte klińce,
kie leci on... płanetnik bosy
z chmurami wody w pojedzińce.

A mo, jak niebo siwe ocy,
co ś nimi w jasnom patrzi cyste,
jaze sie worzom z wiatru świstem
góry i niebo, las i gmy.

I musi, choć mu ludzi luto,
chmurami tysić w słónku ogień
i walić na świat desc i plute,
bo tak kazały bogi...

I musi... hej... na ziemi wse,
choć bunt mu kipi w piersiak suchyk,
jak pies zakuty w łańcuk, słuchać
i w cłecem sercu, ni mieć krwie...

Patrzeć, jak siąpiom ziąb i desce
i wody, wody idom dołu,
jak śmierzć topieli w zywe klesce
ziemie opletła dookoła...

Hej, juz nie pódzie gmom pijany,
z ozkozu bogów nieść niedole...
Budzi sie cłowiek - Bogi jasne
pisom mu twardy sąd na cole.
autor : Bogdan Suski
Odpowiedź z Cytowaniem
  #399  
Nieprzeczytane 15-01-2011, 19:06
tar-ninka's Avatar
tar-ninka tar-ninka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: małopolska
Posty: 26 714
Domyślnie

Gdyby ktos nie wiedział kto zacz Płanetnik..

Płanetnik - (chmurnik, obłocznik) postać z wierzeń starożytnych Polan i południowych Słowian, życzliwy duch powietrzny.
Wierzono, że Płanetnik opiekuje się chmurami, zsyła deszcz i grad, napełnia wodami rzeki, ciska pioruny.
Płanetnikami zostawały dusze zmarłych nagłą śmiercią i samobójców (głównie wisielców i topielców).
Przychylność płanetników można było zdobyć rzucając mąkę na wiatr lub do ognia.
Płanetnikami nazywano także ludzi przeprowiadających pogodę
Wyobrażano ich sobie jako wysokich starców w szerokich kapeluszach bądź jako małe stworki
Odpowiedź z Cytowaniem
  #400  
Nieprzeczytane 25-01-2011, 13:28
Jolina's Avatar
Jolina Jolina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Koronowo
Posty: 25 105
Domyślnie

Witaj Tarninko, Pozdrawiam Ciebie i Koleżanki które Ci pomagają. Pozdrowienia z Koronowa ...Halina

__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Małopolskie Spotkanie Forumowiczów rok 2010 krynia małopolskie 717 27-04-2023 16:41
Piękno,na które warto zwrócić uwagę cz.4 Sunshine Sztuka, kulturoznawstwo 2701 07-12-2021 00:06
Piękno miast kufa86 Podróże, turystyka 99 06-03-2013 00:22
Afryka wita - MUNDIAL 2010 jasinek123 Hobby, pasje 111 12-07-2010 08:58
PIĘKNO, na które warto zwrócić uwagę Sunshine Sztuka, kulturoznawstwo 504 20-11-2007 16:43

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 03:01.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.