menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 24-02-2007, 04:15
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie Kto obchodzi 8 marca?


Kochani! Od kilku lat toczy się dyskusja nad sensem obchodzenia Dnia Kobiet między jego zwolennikami i przeciwnikami.Jestem ciekawa, jakie jest Wasze zdanie na ten temat.Czy w Waszych domach jest ono świętowane obecnie? Jakie macie wspomnienia, dotyczące jego obchodów w przeszłości? Zapraszam do dyskucji, jako że marzec wkrótce zapuka do naszych drzwi.Pozdrawiam.
  #2  
Nieprzeczytane 24-02-2007, 10:49
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie 8 marca-świętować?

Jestem jak najbardziej-za.Swiąt nigdy za dużo-uśmiechu,życzeń,kwiatów też.Są ludzie,którzy uważają 8 marca za przeżytek komunizmu, mają do tego prawo, ale większość z nas to przecież"produkt peerelowski">Kocham pierwsze tulipany, obowiązkowe czerwone, z kropelkami rosy na sztywnych płatkach i zawsze bardzo niecierpliwie czekałam na poranek w Dniu kobiet, gdyż tatus jako pierwszy przedstawiciel płci brzydkiej przynosił je mnie,siostrze i mamie.Pózniej dawali je chłopcy.I to było piekne.Mniej czule wspominam gozdziory dawane w pracy wraz z talonem na rajtki lub pończochy -za słynnym potwierdzeniem.A Wy?
  #3  
Nieprzeczytane 24-02-2007, 11:09
destiny's Avatar
destiny destiny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Posty: 12 004
Domyślnie

Nika, przywołałaś wspomnienia...
Dla mnie to też sympatyczne święto, choć dyskusja trwa
Pamiętam męża, synów no i ...teścia jak przynosili symbolicznego tulipana. Dziś już tylko został mąż..(leniwiec ?)
bo synowie są daleko.
Tęsknie za takim gestem (kwiatuszkiem), niekoniecznie tylko od okazji do okazji...
__________________
You never have this day again...
  #4  
Nieprzeczytane 24-02-2007, 13:59
krise1's Avatar
krise1 krise1 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: Police-zach.pom
Posty: 406
Domyślnie

Oj ja też miło wspominam ten dzień, chociaż było to święto dla panów, a nie dla nas, bo za upominki panowie domagali się rewanżu. Pamiętam jak w pracy składałyśmy się i robiłyśmy poczęstunek panom. Balanga była na całego o 12 godz kończyliśmy pracę i do godz 15 balowaliśmy.
__________________
-Wiek dojrzały zaczyna się wtedy,
kiedy człowiek zdaje sobie sprawę z tego.
Zapraszam na bloga
  #5  
Nieprzeczytane 24-02-2007, 14:02
Eufrozyna Eufrozyna jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Młynarze Mazowsze
Posty: 31
Domyślnie

Witajcie miłe, nie lubię pamiętać rajstop i goździków 8 marca, a chamstwa szefa już 9. Poza tym w 2001 r właśnie 8. umarła moja Mama. Reasumując Dzień Kobiet nie jest dla mnie świętem.
  #6  
Nieprzeczytane 24-02-2007, 14:06
Ala-ma-50's Avatar
Ala-ma-50 Ala-ma-50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Warszawa Mazowsze Polska
Posty: 920
Domyślnie

Pamiętam ogromne lizaki ofiarowane przez kolegów klasowych...potem obowiązkowe goździki i czekoladki..bo nasz dyrektor nie uznawał prezentów praktycznych w postaci rajstop czy pończoch i chwała mu za to...listę niestety trzeba było podpisać, by wszystko zgadzało sie księgowej...ale to drobnostka a gest miły.
Teraz mąż i synowie przynoszą mi żonkile bo wiedzą, że je kocham..i obowiazkowo coś słodkiego jakże zgubnego dla mojej figury, której zresztą i tak nie udało mi sie utrzymac na przyzwoitym poziomie....ale niestety tu sie odzywa mój słaby charakter.
Jestem jak najbardziej za!!!
Pozdrawiam gorąco i życzę Wam wszystkim mnóstwa dowodów miłości ,czułości , czy choćby pamięci.
  #7  
Nieprzeczytane 24-02-2007, 14:26
iwo1111's Avatar
iwo1111 iwo1111 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Posty: 2 223
Domyślnie

Przez lata obchodzono Międzynarodowy Dzień Kobiet z pompą. Teraz niektórzy mężczyźni próbując się wyłgać od wręczania symbolicznego kwiatka, tłumaczą, że jest to święto wymyślone przez komunistów. Nic bardziej mylnego. Po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono w kraju najczystszego kapitalizmu, Stanach Zjednoczonych. Amerykanki zaczęły świętować przed pierwszą wojną światową, w 1909 roku. Dwa lata później zwyczaj przywędrował do Europy, najpierw do Austrii i Danii, potem do Niemiec i Szwajcarii. Datę 8 marca przyjęto w 1922 r. ma pamiątkę fali marcowych strajków kobiecych w Sankt Petersburgu w 1917 r. W Polsce święto kobiet zostało zauważone dopiero po II wojnie, pasowało do socjalistycznej propagandy. W zakładach pracy były życzenia i prezenty - rajstopy, mydełko albo kawa - i obowiązkowo samotny tulipan - którego każda pracownica musiała obowiązkowo pokwitować. Centralne obchody święta kobiet zniknęły w 1993 roku, kiedy definitywnie zniosła je premier Hanna Suchocka. Dziś 8 marca świętują najchętniej przedszkolaki, przygotowując dla swoich wychowawczyń i mam - piękne laurki. Z sympatią o Dniu Kobiet wypowiadają się młode dziewczęta, przepraszam, kobiety - do lat 25, które w przeprowadzonych badaniach aż w 90% były "za kwiatkiem dla Ewy". Nieco starsze panie odnoszą się do tego święta nieco bardziej sceptycznie, opowiadając się za Dniem Kobiet w 46%. Bardziej zainteresowane są zrównaniem swoich zarobków z mężczyznami, gdyż w wielu zakładach pracy kobiety zatrudnione na tych samych stanowiskach i wykonujące tę samą pracę otrzymują z reguły niższe uposażenia.
__________________
  #8  
Nieprzeczytane 24-02-2007, 14:42
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Ciekawe,czy zbiorą głos nasi seniorzy-jak umilają swym kobietom ten dzień obecnie?Czy przekazali synom tę miłą dla nas tradycję? A może czas wnusiom o tym opowiedzieć?Czuję,że w tym roku Tar-ninka będzie miała mnóstwo roboty i wybierze dla nas śliczne laurki z kwiatuszkami.
  #9  
Nieprzeczytane 24-02-2007, 14:46
iwo1111's Avatar
iwo1111 iwo1111 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Posty: 2 223
Domyślnie

A tak bardziej od siebie, to bardzo mile wspominam Dzień Kobiet sprzed lat. Wracałam z pracy z całym naręczem kwiatów, bo większość pracowników to byli mężczyźni. Zakład był duży, a ja młoda i "piękna" więc każdy biegł z bukietem. Natomiast dyrekcja też stawała na wysokości zadania i robiła wielkie przyjęcie. Nawet tańce się czasem zdarzały i było naprawdę sympatycznie. Po 93 roku też nie było najgorzej,
mam do tej pory kilka kompletów pościeli, bo mój kolejny szef podchodził do życia w sposób bardzo praktyczny Przyjątka też były, ale już dużo skromniejsze. Reasumując, jestem jak najbardziej za..... a nawet trochę przeciw, jak mówi nasz były Prezydent.
__________________
  #10  
Nieprzeczytane 24-02-2007, 15:15
jolita's Avatar
jolita jolita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: sopot
Posty: 27 028
Domyślnie Jestem za

ŻyczliwościName:  do laurki 9.jpg
Views: 58
Size:  569 Bajtówi serdecznościName:  do laurki 9.jpg
Views: 58
Size:  569 Bajtównigdy za wieleName:  do laurki 9.jpg
Views: 58
Size:  569 Bajtówpod warunkiem,Name:  do laurki 9.jpg
Views: 58
Size:  569 Bajtów, że szczereName:  do laurki 9.jpg
Views: 58
Size:  569 Bajtówi nie wymuszoneName:  do laurki 9.jpg
Views: 58
Size:  569 Bajtów
__________________

obrazki oraz większość tekstów w moich post-ach pochodzi z ogólnodostępnych w net-cie.
  #11  
Nieprzeczytane 24-02-2007, 15:25
POLA POLA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 24 582
Nie przepadam

Prywatnie może być, ale nie musi, w pracy - nie, bo powoduje niepotrzebne zamieszanie. W tym dniu mogę udawać nawet wielbłąda, w pozostałe - oczekuję kultury i normalnego traktowania, na co dzień, nie od święta. Ponadto ktoś trafnie zauważył, że 8 marca to właściwie święto facetów i coś w tym jest. Ostatni szef uczynił z tego dnia św. "koedukacyjne", wszyscy dostali kubki do kawy z nadrukowanym swoim imieniem. Sympatyczne to było i bez wypominania płci.
  #12  
Nieprzeczytane 24-02-2007, 21:42
boleslaw_p's Avatar
boleslaw_p boleslaw_p jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Miasto: Zielona Góra
Posty: 190
Domyślnie

A ja tradycyjnie co roku kupuję żonie goździka i rajstopy. A co!!!
  #13  
Nieprzeczytane 24-02-2007, 22:28
qrystyna216's Avatar
qrystyna216 qrystyna216 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Białystok
Posty: 1 410
OK

I tak trzymaj
__________________
Pozdrawiam qrystyna 216
  #14  
Nieprzeczytane 25-02-2007, 09:09
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Jolitko,popieram.Mam wrażenie-myślę tu o domowym świętowaniu, ze wszystko zależy od tego jakie tradycje panują w danej rodzinie.A to główne zadanie pani domu.Jeśli od małego przyzwyczimy domowników, że warto świętować różne Dni, nie tylko urodziny czy imieniny, to potem procentuje.
  #15  
Nieprzeczytane 25-02-2007, 12:17
wuere'le's Avatar
wuere'le wuere'le jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 2 995
Uśmiech

Zawsze obchodzę 8 marca. Kupuję żonie kwiaty i zazwyczaj idziemy gdzieś na kolację. W szarej codzienności każda okazja, która powoduje, że czujemy się lepiej, bardziej dowartościowani ma duże znaczenie .
__________________
"...trzeba z żywymi naprzód iść..."

https://widzewieckomentuje.blogspot.com/
  #16  
Nieprzeczytane 25-02-2007, 12:20
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 61 927
Domyślnie

Witam

Ja też jestem za. Bardzo lubię wszelkiego rodzaju serdeczności, a tych okazji nie jest za wiele. Mąż zawsze pamiętał o tym dniu, nawet córka od małego zawsze coś od niego dostawała, nie przywiązuję wagi do rodzaju prezentu ale do faktu, że ktoś o mnie pamieta. Syn kontynuuje te tradycje, chociaż teraz zwiększyła mu się liczba kobiet, ale myślę że sobie poradzi. Chociaż nieraz w pracy w tym dniu były różne komiczne sytuacje ale było miło. Teraz już tego nie ma... ale pozostały wspomnienia.

Pozdrawiam
  #17  
Nieprzeczytane 25-02-2007, 19:49
Basinek's Avatar
Basinek Basinek jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Gdynia
Posty: 44
Domyślnie

I ja dołączam sie do zwolenników tego święta. Mimo wszystko, mimo tych wspomnień z goździkami i rajstopami, zawsze jakoś ciepło koło serduszka sie robi, gdy sie słyszy tyle życzeń od wszystkich dookoła. Jest mi wtedy miło, że jestem kobietą, matką, koleżanką, sąsiadką . Dzień pełen uśmiechów i miłych słów - niby dzień jak co dzień - ale taki radosny. Może dlatego, że i wiosna już pachnie?
__________________
Żyć, to nie znaczy jeść, pić i spać.
Żyć to kochać, działać, promieniować.

Zenta Maurina Raudive

http://czasnae-biznes.zlotemysli.pl/basinek.php
  #18  
Nieprzeczytane 25-02-2007, 20:35
nollewska's Avatar
nollewska nollewska jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Posty: 22
Domyślnie

Ja obchodze 8 marca, bo mam urodziny!!!!!
  #19  
Nieprzeczytane 25-02-2007, 20:44
ammi1952's Avatar
ammi1952 ammi1952 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: Grodzisk Maz
Posty: 5 177
Domyślnie

Oj lubie ,lubie i to bardzo . Moja córcia tyż lubi i to bardzo Pozdrawiam Grażyna
  #20  
Nieprzeczytane 07-01-2008, 08:03
kufa86 kufa86 jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 2 996
Domyślnie

Ludzieeee
jeszcze tylko 60 dni i trzeba będzie rozstrzygać ten dylemat.
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Kto ma prawo do własności, a kto nie? Dariusz Kosiur Polityka - wątki archiwalne 14 16-07-2008 22:23
kto wie? halinka-50 Emerytura, renta, ZUS 5 10-06-2008 18:58
8 MARCA !!! (wyrób własny) arczia Różności - wątki archiwalne 30 09-03-2008 20:37
Stanisława Celińska obchodzi 60. urodziny - komentarze Basia. Ogólny 7 03-05-2007 10:32
Bogusław Kaczyński obchodzi 65- te urodziny - komentarze Basia. Ogólny 3 03-05-2007 08:29

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:30.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.