menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #5861  
Nieprzeczytane 15-10-2017, 19:20
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 555
Domyślnie

Cytat:
Napisał labb72
dziwne to jest bardzo]

jak zajrzysz tu częściej to przekonasz się, że ...nie bardzo
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5862  
Nieprzeczytane 15-10-2017, 19:54
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 003
Domyślnie

W Muzeum polskim w Chicago jedną salę przeznaczono dla Naczelnika,
tam widziałam akwarelkę, ktorą malował Tadeusz Kościuszko. Jest bardzo ładna.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5863  
Nieprzeczytane 16-10-2017, 08:41
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 601
Domyślnie

Cytat:
Gratka napisała-W Muzeum polskim w Chicago jedną salę przeznaczono dla Naczelnika,
tam widziałam akwarelkę, ktorą malował Tadeusz Kościuszko. Jest bardzo ładna.
Ja oglądałem akt który namalował ,robi wrażenie ,ukazuje piękno kobiety.Jasko ciekawostka płynąc statkiem do Ameryki miał do dyspozycji słownik francusko angielski i tak się nauczył angielskiego.Na koniec statek którym płynął się rozbił i udało mu się cudem uratować.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5864  
Nieprzeczytane 16-10-2017, 09:03
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 601
Domyślnie

https://pl.khanacademy.org/ To odnośnik do portalu stworzonego po to by uczeń mógł skorzystać z darmowych konsultacji , można uzupełnić wiedzę i zobaczyć jak można wytłumaczyć jakieś zagadnienie .Wszystko wykonywane społecznie a jedyna gratyfikacja to uśmiech dziecka ,darczyńcy milo na portalu widziani.

A dla miłośników mechaniki kwantowej animowany film o „kocie Schrödingera „ jest i go nie ma ??? http://www.kwantowo.pl/2017/10/15/po...wego-wisielca/

Czy istnieje nieskończoność ? nad tym zastanawiał się Demokryt dzieląc kawałek sera feta na coraz mniejsze kawałki i najmniejszy nazwał atomem.Atomy są połączone ze sobą za pomocą haczyków można to sobie wyobrazić ale pomiędzy tymi atomami jest przestrzeń ,to co to jest. Demokryt wymyślił istnienie pustego i pełnego to pierwsze nazwał Bytem to drugie Niebytem. Atomy są Bytem przestrzeń Niebytem.Arystoteles to kwestionował twierdząc że jeżeli pomiędzy dwoma obiektami nie ma nic ,to nic tam nie ma.Jak jednocześnie może istnieć coś (przestrzeń) i nic.?? Jeżeli wylejemy wodę ze szklanki , wypełni szklankę powietrze.Czy ktoś widziałeś pustą szklankę.?? Są to dylematy nad którymi łamano sobie głowę.

Od kogo się to wszystko zaczęło ? Tales z Miletu (VI w p.n.e.) twierdził że rozumowanie pomaga znależć odpowiedz i a uczeń może krytykować mistrza jeżeli znajdzie lepsze argumenty na potwierdzenie swojej tezy.Uczeń Talesa udał się na przylądek Tajmaron /Matapan/ gdzie miało być wejście do Hadesu i nic nie znalazł.Miało być wejście a go nie ma ,sprawdzenie przekazu ,stąd sceptycznie podchodzono do zaświatów.Był to początek nauki /Empiria- filoz. Ťpoznanie za pośrednictwem zmysłówť/, gdzie rozumowanie poparte jest doświadczeniem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5865  
Nieprzeczytane 17-10-2017, 00:09
Barbara1956's Avatar
Barbara1956 Barbara1956 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jul 2017
Miasto: Warszawa
Posty: 253
Domyślnie Jak zwykle nie nadążam za aktualnym tematem ....

Książkę Chad Orzel o fizyce kwantowej dla nic nie wiedzących ludzi zamówiłam i "idzie" do mnie. Ponieważ jestem bardzo niecierpliwa to wyczytałam wszystko co możliwe na YouTube. Trochę zrozumiałam ale jeśli nawet fizycy mają problem ze zrozumieniem to ja tym bardziej nie mam się czego wstydzić.

Mam zamiar też coś przeczytać co napisał Marcus Chown i Frank Wilczek - może się uda ?

Ciekawa jestem Wacławie co myślisz o dr. Januszu Gowackim i prof. H. Meissnerze, których wypowiedzi są w Youtube. Czy myślisz, że warto ich słuchać? Teraz wszyscy mogą się wypowiadać.

Moja nauka fizyki skończyła się dawno temu. W młodości jakoś za nią nie przepadałam, mimo że mój umysł nie był całkowicie pozbawiony logicznego myślenia. Ostatnio ocknęłam się z "ręką w nocniku" bo zaczęłam się zastanawiać nad budową atomu. Wiem, że mądrym ludziom trudno jest zrozumieć taką niewiedzę.

Piszę o tym bo chciałabym poinformować portalowiczów - seniorków , że jest bardzo fajny portal : "Zapytaj Fizyka", w którym naukowcy Z Politechniki Warszawskiej odpowiadają na pytania dotyczące tego, co każdy powinien wiedzieć. Robią to w sposób bardzo zrozumiały.

Pozwolę sobie zacytować odpowiedź mądrego człowieka na pytanie z czego składa się atom:

"Odpowiada dr hab. Piotr Sułkowski

Atom składa się z jądra atomowego oraz krążących (choć to określenie jest tylko uproszczeniem) wokół niego elektronów. Jądro atomowe składa się z neutronów i protonów, które z kolei zbudowane są z dwóch rodzajów kwarków, tzn. kwarków „d” oraz „u”. Neutron składa się z jednego kwarku „u” i dwóch kwarków „d”, natomiast proton z dwóch kwarków „u” i jednego „d”. Oprócz „u” i „d” w przyrodzie istnieją jeszcze cztery inne rodzaje kwarków, oznaczane „c”, „s”, „t”, „b”, które jednakże nie są składnikami otaczającej nas „zwykłej” materii, natomiast mogą być wytworzone w różnych eksperymentach (np. w akceleratorach). Ponadto istnieją jeszcze dwa inne rodzaje cząstek o własnościach podobnych do elektronów, czyli miony i taony, a także odpowiadające im wszystkim neutrina (tzn. neutrino elektronowe, neutrino mionowe, neutrino taonowe). Za oddziaływania pomiędzy tymi wszystkimi cząstkami odpowiedzialne są fotony (które też są „elementarnymi” porcjami światła), gluony, oraz bozony W i Z. Ponadto znamy jeszcze jedną cząstkę występującą w przyrodzie, tzw. bozon Higgsa, która jest odpowiedzialna za to, że różne inne cząstki mają niezerowe masy. To już wszystkie cząstki elementarne, o których istnieniu wiem na pewno, i które zostały doświadczalnie zbadane. Własności i oddziaływania tych wszystkich cząstek elementarnych opisuje teoria zwana Modelem Standardowym.

Choć Model Standardowy bardzo dobrze przewiduje własności różnych znanych cząstek, to sposób jego sformułowania z różnych powodów nie zadowala fizyków; istnieje też wiele przesłanek, że w przyrodzie mogą istnieć inne rodzaje materii — zbudowane z innych składników niż te wymienione wyżej — których dotychczas nie zidentyfikowaliśmy doświadczalnie. W szczególności szacuje się, że materia złożona z powyższych cząstek stanowi tylko ok. 5% masy Wszechświata — natomiast kolejne ok. 25% stanowi tzw. ciemna materia, która jak na razie nie wiemy z czego jest złożona (pozostałe ok. 70% masy Wszechświata to tzw. ciemna energia).

Istnieje też wiele pomysłów na rozszerzenie Modelu Standardowego i wzbogacenie go o dodatkowe cząstki. Jednym z takich pomysłów jest tzw. supersymetria, która przewiduje, że każda z powyższych cząstek elementarnych miałaby swojego „superpartnera”. Inna klasa modeli to tzw. Teorie Wielkiej Unifikacji. Natomiast wszystkie takie teorie przewidują, że w przyrodzie istniałoby dużo więcej cząstek, lecz dotychczas żadne z nich nie zostały zaobserwowane.

Istnieją też różne pomysły i teorie przewidujące, że wspomniane wyżej cząstki elementarne mają jeszcze bardziej elementarne składniki — właśnie teoria strun jest przykładem takiej teorii; przewiduje ona, że wszystkie cząstki elementarne miałyby być różnego rodzaju wzbudzeniami jednego tak naprawdę elementarnego obiektu, tzw. struny. Jednakże, mimo wielu teoretycznych przesłanek, dotychczas takie struny nie zostały zaobserwowane eksperymentalnie.

Podsumowując, obecnie wiemy na pewno, że istnieją cząstki elementarne wspomniane w pierwszym paragrafie, których własności bardzo dobrze opisuje Model Standardowy. Wszystkie inne pomysły — supersymetria, Teorie Wielkiej Unifikacji, teoria strun, itd. — są modelami teoretycznymi, i nawet jeśli bardzo atrakcyjnymi, to dotychczas nie potwierdzonymi doświadczalnie."


Mnie bardzo przydała się odpowiedź. Może jeszcze komuś się przyda?

No to pa
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5866  
Nieprzeczytane 17-10-2017, 16:25
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 601
Domyślnie

Dla czego piszę o różnych rzeczach bo monotematyczność jest nudna ,spotykam się co miesiąc w gronie seniorów , rozmawiamy o wszystkim.Wymiana myśli to co człowiek potrzebuje , to go rozwija .Ciąg liter tworzy słowa ,układ słów tworzy zdania, raz logiczne innym razem nie logiczne ,słuchający odkodowuje w swoim umyśle . Dokonuje analizy i nie raz odgaduje co ktoś nam dowiedzieć . .Możemy to wszystko dygitalizować i dochodzimy do jednostki informacji jakim jest bit. Dochodzimy drogą redukcji systemu do czegoś bardzo małego co na koniec okazuje się polem kwantowym cały czas pulsującym kreującym i inhalującym cząstki.To wszystko dzięki naszym mózgom składającego się z ok. 100 miliardów neuronów. Czyż to nie piękne.??

Jak się czyta kiedy sugerowano istnienie nowej cząstki i których piszesz , przez fizyków teoretycznych a potem potwierdzenie tego odkrycia przez fizyków doświadczalnych zastanawiamy się dla czego o tym nas nie uczono .To co w podręcznikach to jest opóźnione przez pośrednictwo : druk i wiedza nauczyciela ,programy szkolne itd.
Basiu napisałaś opublikowałaś , gratuluję.

https://www.youtube.com/watch?v=azHLkRvDhJs 15 marca 2016 roku prof. Krzysztof Meissner wygłosił na Uniwersytecie Warszawskim wykład pt. „Przyszłość Wszechświata”. Fizyk mówił o historii, stanie obecnym i możliwych scenariuszach ewolucji Ziemi, Układu Słonecznego oraz naszej Galaktyki. Było to kolejne spotkanie z cyklu „8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie”. Słuchając jego wykładu wszyscy możemy uczestniczyć w ocenie zdolności dydaktycznej prof.K.Maissnera.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5867  
Nieprzeczytane 18-10-2017, 11:00
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 601
Domyślnie

„Oj, Dawid. Mam chcicę. Uważaj”. Mroczne oblicze polskich seminariów duchownych
„Pójść na całość z kobietą to grzech, pójść na całość z mężczyzną to słabość”

Dla mnie nie jest bulwersujące że 22% seminarzystów woli mężczyzn. Potrafię też zrozumieć księży ganiących homoseksualizm , jakby preferencje seksualne zależały od człowieka. Przeżyli traumę w młodości , ktoś ich zgwałcił i odreagowują.
Dla mnie dogmatyczne upieranie się by istniał celibat w kościele rzymskokatolickim doprowadza do istnienia podwójnej moralności. Kościół prawosławny ,protestancki dokonali zmian ,potrafili wznieść się ponad doktrynę i Bogu to nie przeszkadza.

Jak jesteśmy przy kościelnym biznesie to sygnalizowanie jest wejście w pogrzeby prywatnych firm z rozszerzoną ofertą . https://translate.google.pl/translat...ml&prev=search
Firma brytyjska uruchomiła służbę pogrzebową zajmujacą się wysyłanie rodzinom prochów bliskich na krawędz atmosfery.Całość kosztuje ok 795 funtów x4,8 =3 816 ZPL Ma być to realizowane przy pomocy balonów wypełnionych gazem które dostarczą prochy do stratosfery,gdzie będą wysypywane. Wysypanie prochów może być filmowane kamerą wideo i dostarczone rodzinie.Jedynie do sprawdzenia czy faktury za usługę firmy z GB będą honorowane przez nasz ZUS.Zgody na wysyłki prochów w urnie wyraża Sanepid .
Informacja dla tych , co są przekonani że z prochów czy po rozkładzie biologicznym nie jest możliwość zmartwychwstać .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5868  
Nieprzeczytane 19-10-2017, 11:34
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 601
Domyślnie

https://www.youtube.com/watch?v=nXu7dDSflf8 Zwolnij się i znajdź prawdziwą pracę: John Scherer na TEDxKraków John Scherer opowiada o tym, jak odnaleźć swoją pasję i podążać za nią w drodze kariery zawodowej.

Ma zupełną słuszność Schelrer ale też ważny jest czas w którym się działa i "przyjaciele" by tego typu swoje pomysły zrealizować w całości . Nie kiedy strzałka naszego czasu nie pozwala by z tych rzeczy , które w całości zrealizowaliśmy, na koniec skorzystać.Posiadłość położona w pobliżu wyciągów narciarskich w St. Moritz trafiła na sprzedaż -można z okazji skorzystać.
http://www.msn.com/pl-pl/finanse/fin...5MK7&ocid=iehp
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5869  
Nieprzeczytane 20-10-2017, 17:57
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 601
Domyślnie

..........Bohater jednej z pani powieści po powrocie z emigracji mówi: „Wystarczy kontakt z Polakami i zaczynam raczkować ze strachu”. Razi go megalomania, przekonanie, że jesteśmy dziećmi bohaterów – AK, Solidarności, a nie egzystencjalnych tchórzy i alkoholików. Kreacja literacka czy pani odczucia?
Jedno i drugie. Polska mitomania i nieudacznictwo są naszą spuścizną historyczną od końca Jagiellonów. Małość nadrabiamy wielkością urojoną. Wszystko, co ponad poziom – Małysz, papież, Kubica – urasta nieproporcjonalnie do rozmiarów narodowych relikwii. To wynika z fasadowości katolicyzmu. Gdybyśmy byli protestantami, bylibyśmy skromniejsi i ta fasada by się tak barokowo, kontrreformacyjnie nie wypuczała...........
https://www.polityka.pl/tygodnikpoli...esiat-lat.read
Rozmowa z pisarką Manuelą Gretkowską o nowej powieści, polskiej mitomanii, katolicyzmie i patriarchacie ....

Manuela Gretkowska i jej wywiad z przed lat.Czy się w 2017 roku dużo się zmieniło? .Myślę że bardziej spolaryzowali się wierni w KK na tych ortodoksów nie widzących panoszącego się kultu pieniądza u swoich hierarchów i tych co zaczynają nieśmiało się budzić i oczekując wprowadzenia zmian.
Myślę że z tym alkoholizmem Gretkowska przesadziła , nie jesteśmy znowu tak rozpitym społeczeństwem jak by popatrzeć na statystyki.
Polityka społeczna to tylko gadanie rządzących bo nie ma pomysłu na rozwiązania systemowe.
Ale należy też zdać sobie sprawę że margines społeczny będzie i spychane będą nowe grupy społeczne ale nie ma takiego systemu który by eliminował to zjawisko społeczne
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5870  
Nieprzeczytane 22-10-2017, 14:57
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 601
Domyślnie

Barbara1956 podała portal https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/ to edukacyjny portal gdzie możemy usłyszeć wykłady popularnonaukowe naszych naukowców czy zaproszonych przez nich gości .Warto zaglądnąć i coś ciekawego usłyszeć .

Zastanawiamy się nieraz jaki może mieć kształt wszechświat ?? może kula ? może rura ? może torus ??? z różnymi hipotezami się spotykamy .
Mnie zaciekawił wykład Dr.Stanisława Bajtlika "Kształt wszechświata" https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/wyk...islaw-bajtlik/ wideo z wykładu -kliknij
Sprawdzić należy samemu , zawsze można wyłączyć

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 22-10-2017 o 17:08.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5871  
Nieprzeczytane 23-10-2017, 18:08
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 601
Domyślnie

Zapraszam do obejrzenia transmisji wykładu prof. Daniela Dennetta "Od bakterii do Bacha i z powrotem".
Pierwsze bakterie i Jana Sebastiana Bacha dzieli ok. 3,5 mld lat ewolucji. Jak to się stało, że ewolucyjni potomkowie tych pierwszych bakterii wykształcili umysły i stworzyli kulturę (m.in. skomponowali Koncerty brandenburskie); uświadomili to sobie; odkryli, skąd się wywodzą, a nawet zaczęli się zastanawiać, jaką drogą doszli tam, gdzie znajdują się obecnie? Niezliczone zastępy naukowców i filozofów od wielu lat poszukują odpowiedzi na to pytanie. Daniel Dennett, uzbrojony w najlepsze narzędzia współczesnej kognitywistyki i biologii ewolucyjnej, od pięćdziesięciu lat przeszukuje dżunglę filozofii i nauki w poszukiwaniu ścieżki prowadzącej do zrozumienia ludzkiego umysłu – ścieżki wiodącej od bakterii do Bacha. W swoim wykładzie Dennett wyjaśni, dlaczego możemy uznać, że ścieżka ta wreszcie zaczęła się wyłaniać. I zaprosi nas wszystkich w fascynującą podróż tym nowoodkrytym szlakiem. Na wykład obowiązują darmowe wejściówki, które będą do odebrania w De Revolutionibus. Books&Cafe od 16 października. Wykład będzie tłumaczony symultanicznie. ORGANIZATORZY Centrum Kopernika, Uniwersytet Jagielloński, Miasto Kraków PARTNERZY Interia, Copernicus Festival, Polityka, Polska Agencja Prasowa, Gazeta Wyborcza, RMF FM, De Revolutionibus. Books&Cafe, Magiczny Kraków, Avant, Copernicus Center Press www.ccpress.pl

Na żywo transmisja o godz.19.00 https://www.youtube.com/watch?v=r-AUrLIAt_s
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5872  
Nieprzeczytane 24-10-2017, 10:44
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 601
Domyślnie

Ci co oczekiwali jakiejś sensacji w wystąpieniu Daniela C.Dennetta trochę się zawiedli , bo przecież jest on wymieniany jako jeden z „Czterech jeźdźców Apokalipsy” /Dennett,Hitchens,Haris,Dawkins / i jest jedną z twarzy Nowego Ateizmu. Sami widzicie że media dużo mogą zrobić by stworzyć mit „krwiożerczego” ateisty niczym zombi poszukującego teisty by się nim posilić.

Nowy Ateizm powstał po 11 września 2011 winiąc religie monoteistyczne za to co się wydarzyło a potem , rozlało się na świat w zamachach terrorystycznych fundamentalistów religijnych. Tak naprawdę są to marginalne wypadki ale urastają do problemów bo są wyolbrzymiane przez media posilające się sensacją , która przedkłada się na sprzedaż , produktu jakim jest gazeta czy program TV .

Przypomnę jakie można mieć światopoglądy często w życiu potocznym zaliczane do ateizmu .
Ignostycyzm – pogląd głoszący, że pytanie o istnienie Boga jest pozbawione sensu, ponieważ nie ma ono weryfikowalnych (czy testowalnych) skutków i dlatego powinno być zignorowane. Pojęcie to ukute zostało przez rabina Sherwina Wine'a w roku 1928, założyciela judaizmu humanistycznego.

Deizm – nurt religijno-filozoficzny, którego cechą wspólną jest przekonanie, że racjonalnie można uzasadnić istnienie jedynie Boga bezosobowego, będącego konstruktorem świata rozumianego jako mechanizm oraz źródłem praw, według których ten mechanizm świata działa. Tak rozumiany Bóg nie ingeruje w raz ustanowione prawa.

Agnostycyzm – pogląd filozoficzny, według którego obecnie niemożliwe jest całkowite poznanie rzeczywistości. W kontekście religijnym, agnostycyzm oznacza niemożliwość dowiedzenia się, czy Bóg lub bogowie istnieją, czy też nie.

Ateizm – brak wiary w istnienie bogów; ewentualnie odrzucenie teizmu, pogląd przeczący istnieniu sił nadprzyrodzonych i odrzucający wiarę w Boga Może także uznawać religię za nienaukową, sprzeczną z rozumem lub niepotrzebną.

No i przeciwieństwo do ateizmu teizm.Dwa pojęcia które wywołują tyle emocji że nawet są przyczyną zgonu innego człowieka sprzecznie do głoszonych etycznych wskazówek w objawionych przez "stwórcę" "Świętych Księgach ".
Teizm – wiara w istnienie Boga, bogów lub bogiń, którzy są osobami ingerującymi w losy świata lub jest on ich dziełem; czuwającymi nad biegiem wydarzeń lub podtrzymującymi świat w istnieniu oraz pogląd filozoficzno-religijny głoszący, że tacy bogowie istnieją; wiara w Boga lub bogów bez odrzucania ...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5873  
Nieprzeczytane 25-10-2017, 06:16
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 601
Domyślnie

Co ci wojujący ateiści napisali Dennet : Dźwignie wyobraźni i inne narzędzia do myślenia ,Świadomość , Odczarowanie.Harris : Koniec wiary,Pejzaż moralny,Przebudzenie.Dawkins : Bóg urojony,Samolubny gen ,Rzeka genów,Ślepy zegarmistrz ,Magia rzeczywistości .Hitchens : Bóg nie jest wielki.W 2007 roku w domu Hitchensa odbyła się debata która się stała kultowa i weszła do historii nowego ateizmu jako "jeźdźcy apokalipsy' ( wojna, zaraza,głód, śmierć). https://www.youtube.com/watch?v=Fbx_e_eHbig

A o czym pisali ci „wojujący ateiści”że to jest tak bulwersujące wszystkich teistów .??? Walka z kreacjonizmem (inteligentnym projektem) i propagowanie Darwinizmu , memetyka , kult rozumu , nauki i twierdzenie że nauka potrafi rozwiązać problemy stojące przed ludzkością.Co to takiego w tym bulwersującego. Może antyreligijne stwierdzenia podnoszące wojny religijne i terroryzm jako ortodoksyjne podejście do religii a czy to nie jest prawdą.?? Wiara bez dowodów ,zagrożenie zdrowia przez wprowadzenie ograniczeń w transfuzji krwi czy zakaz transplantacji organów .To nie fakt , a czy do NOMA (non overlaping magisteria) nie mogą nie wierzący mieć do tego uwag.??

Myślę że za bardzo drobiazgi i nieprzygotowanie do dyskusji w sposób merytoryczny to scheda po okresie gdzie brakowało nam mądrej edukacji , wiedzę zastępuje krzyk , straszenie piekłem czy Bogiem .To ze jeszcze zdarzają się konwertyci , to wina samych wierzących , nie potrafiących przekonać tych co chcą zmienić wyznanie z jednego słusznego. Kiedyś za to odpowiecie przed swoim bogiem /dotyczy wierzących/ w ramach straszenia . Czy to wina ateistów że teiści pomimo ciągłego zwiększania czasu na edukację i pomimo upływu czasu jak w przypadku seniorów ,nie potrafią rozmawiać spokojnie o swoim wyznaniu i starać się znależć uzasadnienie dla swoich racji .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5874  
Nieprzeczytane 25-10-2017, 06:33
Barbara1956's Avatar
Barbara1956 Barbara1956 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jul 2017
Miasto: Warszawa
Posty: 253
Domyślnie hmmm

Im więcej czytam tym bardziej jestem głupia. - pantha rei - więc po co zgłębiać aktualną wiedzę jeśli następne pokolenia udowodnią, że nasza wiedza jest prymitywna - do dupy? Jesteśmy głupi bo nasze ograniczone móżdżki nie są w stanie pojąć sensu istnienia , z kosmosem na czele. Z całą pewnością jest coś więcej niż obecnie wiemy i usiłujemy udowodnić. Jedni nazywają to Bogiem a inni inaczej. Ateizm to moim zdaniem wiara w boga bez personelu naziemnego, który i mnie się nie podoba. Za sto lat ludzie będą mądrzejsi. Już teraz wiadomo, że .... nic nie wiadomo... Jeszcze nie czas aby coś rozumieć. Ja żałuję, że nie urodziłam się dwieście lat później ... Wiele mnie ominęło ale pocieszam się, że gdybym urodziła się w średniowieczu to jeszcze więcej by mnie ominęło. Tylko jedno jest pewne - pantha rei - i śmierć ale co się wiąże z tym stanem nie do końca wiadomo bo już teraz fizyka kwantowa ujawnia nowe możliwości a za kilkadziesiąt lat może okazać się, że świat zupełnie inaczej funkcjonuje niż dzisiaj nam się wydaje.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5875  
Nieprzeczytane 26-10-2017, 10:53
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 601
Domyślnie

Basiu żyjemy w ciekawych czasach i jesteśmy świadkami wielu zmian , gwałtowny rozwój cywilizacyjny , mamy nowy podział świata , walkę o surowce i sfery wpływów koncernów międzynarodowych. Ten nowy układ powstał za naszego życia i nie wiemy jak to dalej będzie ewoluowało i co ostatecznie powstanie.

Bez odpowiednich przyrządów pomiarowych oraz bez znacznych nakładów na rozwój nauk podstawowych dużo nie osiągniemy . Stąd uważam ,że ważna współpraca międzynarodowa ,razem a nie osobno.Mechanika kwantowa to tylko 100 ostatnich lat , supersymetria to tylko teoria a w nauce nie ma dogmatów ,zawsza lepsze zastępuje gorsze.Teoria Newtona jest szczególnym przypadkiem teorii Einsteina. Bez Newtona nie było by Einsteina .Na tym polega piękno nauki.Poziom nauki wiąże się z rozwojem cywilizacji a to co odkrywamy może być wykorzystywane do różnych celów nawet destrukcyjnych ,trzeba mieć to na uwadze.
W nauce obowiązuje naturalizm metodologiczny , http://racjonalista.tv/naturalizm-on...czesnej-nauki/ , pomimo że większość naukowców to agnostycy , ateiści , stąd zawsze będzie ważna tolerancja. Religioznawstwo zajmuje się wierzeniami od strony socjologicznej czy antropologicznej ale nie zajmuje się samym pojęciem Bóg jako dowodem jego istnienia zajmuje się teologia i jego wyznawcy.

Obecnie widzimy ze monoteizmy są powodem waśni narodowych na tle religijnym winne jest stworzone pojęcie „Boga Jedynego „. Bardziej spokojniejszym jest politeizm jak na przykład Hinduizm czy Buddyzm . Na razie rozwijany jest kult świętych i Maryjny , tworzone sanktuaria.Wierni modlą się do Boga i do matki Boga i do świętych ,panteon został rozszerzony ,transformacja chrześcijaństwa w tym kierunku to powolna sprawa .

Religia to produkt społeczny stwotrzony dla ludzi przez ludzi.Schierarchizowana struktura jakim jest KK to odpowiednik firmy z grupą zawodową kapłasnów. Ta grupa zawodowa która chce dobrze żyć dlatego walczy o pieniądze i władzę. Jest rynek , istnieje produkt który się dobrze na razie sprzedaje przez pośredników i nie ma potrzeba się wysilać .System lojalnościowy dobrze działa .Słyszy się słuszną krytykę firmy spowodowany wynaturzeniami . To co obserwuję , szybko nie nastąpią jakieś zmiany Do zmian potrzeba dojrzeć , ale wierzący mają zakorzenione w umyśle uległość ,przed pośrednikiem kapłanem namaszczonym przez stwórcę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5876  
Nieprzeczytane 26-10-2017, 17:41
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 601
Domyślnie

Pomysły MAKIJAŻ NA HALLOWEEN
https://www.youtube.com/watch?v=_N6qJVP-aZM
https://www.youtube.com/watch?v=gw0DTULqZz0
https://www.youtube.com/watch?v=58cPSDZ4wqM
https://www.youtube.com/watch?v=lqzGQrz1qCs
Jutro ocena strojów halloweenowych dzieci w szkole inspiracje strachu lub zjawy na youtube.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5877  
Nieprzeczytane 27-10-2017, 10:45
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 601
Domyślnie

Nasza Krakowska kurator oświaty pani B.Nowak : Czy #UJ otworzy gościnne podwoje przed Belzebubem, bo przecież to on wie o piekle najwięcej? Dokąd zamierzasz Alma Mater?Ale w przypadku pani Nowak, to chyba próżny trud. W rozmowie z „Dziennikiem Polskim” powiedziała: – „To schizofrenia, przecież w 1983 r. UJ przyznał tytuł doktora honoris causa Janowi Pawłowi II. A teraz wpuszcza na swój teren Belzebuba! Coś trzeba wybrać, opowiedzieć się po którejś stronie”.
https://koduj24.pl/uniwersytet-jagie...ren-belzebuba/
Nie komentuję po co jest uczelnia akademicka i jej rolę pełni w wymianie myśli i poglądów a prof.Daniel C. Dennett jest znanym specjalistą co można przeczytać w Internecie .To że nie jest jej znana Encyklika Humana Generis też mnie nie dziwi , bo jak może odbiegać wiedzą pani kurator oświaty, od poziomu części mas parafian będących u władzy.

Znamy już najnowsze wyniki badań czytelnictwa Biblioteki Narodowej. Jak wynika z raportu, w 2016 r. jakąkolwiek książkę przeczytało 37% Polaków w wieku co najmniej piętnastu lat, a 10% czytało 7 lub więcej pozycji.
W kontekście badań prowadzonych w poprzednich latach można mówić o stabilizacji czytania lub – biorąc pod uwagę większość społeczeństwa – nieczytania. 16% badanych nie przypomina sobie, żeby czytało jakąkolwiek książkę, gazetę, czasopismo, wiadomości w sieci ani nawet tekst o objętości przynajmniej trzech stron. Ci, którzy czytali książki, najchętniej sięgali po powieści Henryka Sienkiewicza i E.L. James.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5878  
Nieprzeczytane 28-10-2017, 11:38
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 601
Domyślnie

O co chodzi w tym kreacjonizmie ?? Kreacjonizm został rozpropagowany przez protestantów amerykańskich i znany jest nam z słynnych procesów na temat nauki ewolucji. Książka /podręcznik Willama Paley Natural Theology /Teologia naturalna 1802 / była wiedzą biologiczną z w tamtym okresie czasu zgodną z wiedzą biblijną. Darwin w 1859 opublikował O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego , upubliczniając swoją teorię , od tego momentu był atakowany . Darwin zburzył przyjęty wcześniej kanon religijny.

Kreacjonizm związany jest z grupą religijną , można z grubsza te ruchy pogrupować i podzielić : kreacjonizm młodej ziemi , gdzie głównymi jego orędownikami są Adwentyści dnia siódmego , którzy Biblię odczytują literalnie. W co wierzą i głoszą : Bóg stworzył świat w 6 dni,wiek ziemi to 6-10 tysięcy lat .Nie istnieje wspólny przodek a tak zwane /baraminy/ były przez Boga stworzone osobno.Środowisko wpływa na organizmy w ograniczonym zakresie.Wymieranie gatunków teoria katastrof z potopem łącznie .

Kreacjonizm starej ziemi –Kreacjonizm naukowy. Wydarzeń w Bibli nie należy odczytywać dosłownie.Akceptacja Teorii Big Bang i wieku wszechświata 13,7 miliarda lat.Różna interpretacja tygodnia stworzenia dla jednych dni to epoki geologiczne dla innych setki tysięcy last.

Inteligentny Projekt / ang. inteligent design/ -jego wyznawcy zrobili z tej doktryny teorię naukową bo prawodawstwo USA preferuje neutralność światopoglądową szkolnictwa publicznego.Próba wyjaśnienia powstania życia na zasadzie siły sprawczej „Inteligentnej Przyczyny” sugerującej istnienie pierwszego poruszyciela . Niezależni eksperci nie widzą by ang. intelligunt design nosił cechy teorii naukowej .
Fronda . Dlaczego po 150 latach od swojego powstania teoria ewolucji pozostaje nadal teorią a nie faktem? . Manipulacja znaczeniem słowa teoria .Dla czego auto nazywa się auto.

Teoria ewolucji przypisuje zbyt dużą rolę przypadkowi co według obrońców wiary wyklucza istnienie Boga ale nie znaczy to że należy stworzyć teorię nie opartą na żadnych racjonalnych przesłasnkach która miała by zasyąpić teorię ewolucji Darwina. Przez teologów kościoła rzymskokatolickiego ID jest manicheizmem w uspółcześnionej wersji.Jest to herezja z którą powinno śię krytykować a nie wspierać.

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 28-10-2017 o 12:09.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5879  
Nieprzeczytane 28-10-2017, 16:10
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Ateizm przywraca człowiekowi godność, podnosi z kolan, pozwala racjonalnie (logicznie) myśleć i być normalnym człowiekiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5880  
Nieprzeczytane 29-10-2017, 10:01
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 601
Domyślnie

http://www.kwantowo.pl/2016/10/27/an...antygalaktyki/
Antymateria ? potrafimy ją stworzyć w LHC i nawet ją przechować ? Kwantowo.pl A.Adamczyk „puścił wodze fantazji " na temat antymaterii ale ciekawe bo to obecnie jedno z naukowych dociekań.

A dla tych co nie przepadają za czytaniem , Andrzej Dragan i Szymon Majewski w podstawach mechaniki kwantowej https://www.youtube.com/watch?v=nDs7EAl_rYM myślę że ten duet sprostał zadaniom spopularyzowania zagadnień dziwnych lecz istniejących w naszej rzeczywistości.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:00.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.