menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 30-07-2010, 20:35
Ola22 Ola22 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2010
Posty: 2
Domyślnie Rola społeczna kobiety


Drogie seniorki, bardzo interesuje mnie jak dawniej postrzegały swoją rolę w społeczeństwie kobiety spodziewające się dziecka. Skąd ciężarne czerpały wiedzę o swoim wyjątkowym stanie, jak były odbierane przez innych ludzi, jak pielęgnowały swoje ciało, dbały o samopoczucie oraz, co było dla nich najważniejsze.
Będę OGROMNIE wdzięczna za podzielenie się swoimi odczuciami i wspomnieniami
Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 30-07-2010, 21:04
Ha_na's Avatar
Ha_na Ha_na jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Polska
Posty: 2 730
Domyślnie Witam -

Nie bardzo rozumiem, co znaczy słowo "dawniej"? Ile lat temu? - 30, 40, 50,? W moim odczuciu, niewiele na plus zmieniło się. A dzisiaj skąd kobiety czerpią tę wiedzę? Różnica dla mnie taka, że wtedy nie było internetu, ale byli lekarze, czasopisma, radio telefony,apteki,lekarstwa i drogerie z kosmetykami, oraz apteki.A najważniejsze, że zasady higieny były tak jak i dziś wpajane w domu rodzinnym.
__________________
-----------------------------------
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 30-07-2010, 21:09
bronczyk's Avatar
bronczyk bronczyk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 10 970
Domyślnie

Ciąża to fizjologia, więc nie bardzo rozumiem pojęcie " stanu wyjątkowego" Swojej ciąży nigdy nie traktowałam posłanniczo. Chciałam dziecko to go sobie urodziłam i już.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 30-07-2010, 22:10
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Halina, bronczyk

macie rację przyłączam się do Was. Zabrzmiało to jak gdybyśmy były w ciąży co najmniej w średniowieczu!!!
Młoda!!! - dzisiejsze seniorki zachodziły w taki sam sposób w ciążę jak obecnie się zachodzi i wiedzę czerpały z tych samych źródeł - tylko bez internetu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 30-07-2010, 22:35
wuere'le's Avatar
wuere'le wuere'le jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 2 995
Domyślnie

Olu, to kiepski sposób zdobywania wiedzy.
Napisz wyraźnie, co Ciebie interesuje, a łatwiej będzie odpowiedzieć.
Wiesz, tu są ludzie bardzo rozgarnięci i wiedzą co to jest 2+2, wierz mi.
__________________
"...trzeba z żywymi naprzód iść..."

https://widzewieckomentuje.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 30-07-2010, 23:02
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Wiecie co, z tą ciążą, to tak jak z sex-em.
Młodym, w każdym pokoleniu się wydaje, że to oni go odkryli i wszystkie jego tajniki.

Jak poczytać o sex-ie w Chinach starożytnych to gałki ze zdziwienia na ich przemyślność wychodzą.

W temacie techniki świat pędzi naprzód, ale w dziedzinie uczuć kurczy się jak wełna we wrzątku...

Ostatnio edytowane przez Alunia : 31-07-2010 o 12:39.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 31-07-2010, 10:55
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

istotnie , dziwnie przedstawiłas problem.Przeciez my , nie w czasach kamienia lupanego zostawałysmy matkami- tylko zupelnie niedawno.Wychowywalysmy dzieci na pewno w warunkach zdecydowanie bardziej ekologicznych , niż teraz- to jest ta róznica- i nie mialysmy pampersów- od ktorych coraz więcej zakazen układu moczowego- i ktore razkładają się paredziesiat lat w ziemi.Wychowalysmy na pewno zdrowsze pokolenie od tego , ktore teraz nam rosnie...I nie postrzegalysmy swojej innosci w spoleczenstwie- bo posiadamy tzw instynkt macierzynski- ktory warunkuje do dzisiaj zachowanie w stanie fizjologicznym- jakim jest ciaza-mówię o osobach z prawidłową psyche.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 31-07-2010, 11:01
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

istotnie, nie było internetu- i Bogu dzięki- bo jak patrzę , co wypisuje sie w internecie- to włosy deba staja. Wychowanie dziecka wymaga spokoju, cierpliwosci- nie zwracania uwagi na to, radzą inni- ewentualna pomoca słuzyla MADRA MAMA- nie internet- i madry pediatra( bez czekania miesiacami na przyjecie)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 31-07-2010, 11:06
Ola22 Ola22 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2010
Posty: 2
Domyślnie

Przede wszystkim interesuje mnie jak czuła się kobieta w ciąży w latach 50., 60. i 70. Broń Boże nie chciałam nikogo urazić, chciałam tylko dowiedzieć się jak to wówczas wyglądało. Obecnie zapanowała moda na bycie w ciąży- powstają specjalne portale, tysiące książek i poradników, sklepy z odzieżą ciążową, zajęcia fitness dla kobiet w ciąży, a na domiar wszystkiego młode kobiety są nieustannie "bombardowane"zdjęciami pięknych aktorek z brzuszkiem. Zdaje sobie sprawę, że kiedyś tego wszystkiego nie było, dlatego zastanawia mnie, czy kobiety we wspomnianym wcześniej okresie lubiły eksponować swoją ciążę, jak odnosili się do nich ludzie, czy ciąża była traktowana jako coś naturalnego, czy tak jak dzisiaj jako pewien trend.
Mam nadzieję, że teraz wyraziłam się nieco jaśniej
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 31-07-2010, 11:07
Scarlett Scarlett jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 27 416
Domyślnie

Do czego są potrzebne te badania?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 31-07-2010, 11:09
Mekintosz's Avatar
Mekintosz Mekintosz jest offline
Zagląda prawie codziennie
Moderator
 
Zarejestrowany: May 2010
Miasto: Kraków
Posty: 242
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ola22
Przede wszystkim interesuje mnie jak czuła się kobieta w ciąży w latach 50., 60. i 70.
W latach 50 - tych , to w ciąży była moja teściowa, ale się starowince pomarło kilka lat temu. Moja ś.p. żona była w ciąży w 1980 roku, więc do twoich badań nie pasuje.
__________________
Myślę, więc jestem - Nie myślę, więc "Trwam" ... A wyborów dokonujemy sami.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 31-07-2010, 11:17
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Brawo. Mekintosz, moja Mama tez byla ciezarna w latach 50- tych- ale mama śp. Ja natomiast lata pozniejsze znacznie. Brawo- za błyskotlowosc.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 31-07-2010, 11:53
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

ola22
Cytat:
Obecnie zapanowała moda na bycie w ciąży-

To bycie w ciąży jest modne? To co miały powiedzieć kobiety będące w ciąży w okresie powojennym (wyż demograficzny- poszukaj co to takiego jeśli nie wiesz) następny wyż demograficzny lata siedemdziesiąte (wyż rodził wyż).
Co prawda nie jestem kobietą ale gdy śp. małżonka była w ciąży takich pań było mnóstwo i nie uważam, że to było modne.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 31-07-2010, 12:06
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Cytat:
jak dawniej postrzegały swoją rolę w społeczeństwie kobiety spodziewające się dziecka
Cytat:
czy tak jak dzisiaj jako pewien trend.
Zlituj się, dziewczyno! Ciąża to nie misja!
Kto tak postrzega te sprawy - ma chyba kłopoty z samym sobą. I te, które wpisują się w jakiś trend - także. Nie chciałabym być dzieckiem takiej matki
Ja akurat mogę powiedzieć o latach 60. ub. wieku.
Miałam dobrego lekarza, literaturę, rodzinę czekającą ze mną na malca, a poza tym robiłam użytek z szarych komórek. Aha! Istniały już tzw. szkoły rodzenia.
Różnice? Nie korzystałam z Internetu. Nie czytałam ogłupiających kolorowych pisemek. Nie eksponowałam brzuszka. Nie podtykałam gołego pod nos przechodniom.
Bo nie mam zwyczaju obnosić się z intymnych sprawami. Ale nie ukrywałam też tego - normalnego przecież - stanu.
Jak się do mnie odnoszono? Normalnie.
Aha, zapomniałam wspomnieć, że istniały już wtedy tzw. szkoły rodzenia.
Poza tym w tym okresie były specjalne bilety miesięczne, pozwalające wsiadać przednimi drzwiami do środków lokomocji miejskiej (wtedy służyły one tylko wysiadającym).



Mekintosz, chcesz w ucho za starowinkę?! Jeszcze mi trochę szwungu zostało, więc może zaboleć!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 31-07-2010, 12:12
Mekintosz's Avatar
Mekintosz Mekintosz jest offline
Zagląda prawie codziennie
Moderator
 
Zarejestrowany: May 2010
Miasto: Kraków
Posty: 242
Domyślnie

Cytat:
Napisał Alsko
Mekintosz, chcesz w ucho za starowinkę?! Jeszcze mi trochę szwungu zostało, więc może zaboleć!
W ucho nie chcę, ale jakbyś mi dała siarczystego klapsa , to bym się nie pogniewał.
[moja teściowa była 1915 rocznik , więc raczej "starowinka".
__________________
Myślę, więc jestem - Nie myślę, więc "Trwam" ... A wyborów dokonujemy sami.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 31-07-2010, 12:37
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mekintosz_44
W ucho nie chcę, ale jakbyś mi dała siarczystego klapsa , to bym się nie pogniewał.
Dobra, dobra!
Upiekło Ci się, bo nie mam "klapsowej" emotki
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 31-07-2010, 12:45
Anielka's Avatar
Anielka Anielka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: pomorskie
Posty: 11 336
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mekintosz_44
W latach 50 - tych , to w ciąży była moja teściowa, ale się starowince pomarło kilka lat temu. Moja ś.p. żona była w ciąży w 1980 roku, więc do twoich badań nie pasuje.

Tak się złozyło,ze moja Mamusia w latach 50-tych była w ciązy i dzięki bogu "starowinka " jeszcze żyje.Urodziła trójkę dzieci,wszystkie w domu i do dzisiaj i Mamusia i trzy córeczki w zdrowiu żyją. Córeczki rodziły w latach 70-tych w szpitalu.Pozdrawiam cieplutko.
__________________
1.-"Prawda jest taka, że ludzie dzielą się na przyzwoitych i kanalie, oba rodzaje człowieczeństwa są po obu stronach."
/maja59- senior/

Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 31-07-2010, 12:49
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ola22
Broń Boże nie chciałam nikogo urazić,

Wierzę, wierzę...
Powiedziałam już gdzieś o marudach i złośliwcach...na star....ups!....w dojrzałym wieku
Ale o czym tu mówić kochanieńka!
Czasy się zmieniają i mody również.
A macierzyństwo jest cudem - tak było i będzie zawsze.
Drobne różnice nie mają znaczenia....
No ale jak chcecie to pogadajcie jeszcze.....Buziak
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 31-07-2010, 13:02
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mekintosz_44
W ucho nie chcę, ale jakbyś mi dała siarczystego klapsa , to bym się nie pogniewał.
[moja teściowa była 1915 rocznik , więc raczej "starowinka".
To do mojej teściowej trzeba dodać jeszcze sześć roków rocznik1909.Późne macieżyństwo '51 opłaciła wylewem i częściowym paraliżem
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 31-07-2010, 13:24
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ola22
Drogie seniorki, bardzo interesuje mnie jak dawniej postrzegały swoją rolę w społeczeństwie kobiety spodziewające się dziecka. Skąd ciężarne czerpały wiedzę o swoim wyjątkowym stanie, jak były odbierane przez innych ludzi, jak pielęgnowały swoje ciało, dbały o samopoczucie oraz, co było dla nich najważniejsze.
Będę OGROMNIE wdzięczna za podzielenie się swoimi odczuciami i wspomnieniami
Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedzi!

Zastanawiam sie czy Ci odpowiedziec na wesolo czy "na powaznie". Aby nie bylo nudno - bedzie to miesznka tych dwoch kombinacji.

1. W ciaze zachodzilysmy w identyczny sposob jak obecne mlode przyszle matki. Nic sie nie zmienilo w tej materii...moze inne techniki (pozycje)...ale i nasze nie byly takie zle, hihihi. Jednym slowem nic nowego...no moze strach przed SIDA co jest powaznym mankamentem w zyciu seksualnych obecnego mlodego pokolenia.....my mielismy ucieche normalna, taka jaka mieli nasi biblijni przodkowie; Adama i Ewa.

2. Ciaze traktowalam normalnie bez specjalnych przekazan "poslanczych" dla spoleczenstwa. Byla to wylacznie sprawa pomiedzy mna i mezczyzna, ktory bral udzial w " dziele".

Nie przypominam sobie abym swiecila golym pepkiem "publiczce". Napewno nie mialam tatuazu lub wpietego klipsa w pepek.

3. Dorobilam sie siodemki (swieta cyfra) - wszystkie dzieciaki odchowane na butelce, jedzeniu ekologicznym - bo tego fabrycznego ze sloiczkow bylo malo i moje pokolenie nie mialo do nich zaufania. Jednym slowem wszystko bylo normalne i bezpretensjonalne.

4. Pielegnacja ciala - codziennie minimum dwa prysznice, dobre mydlo, kremy nawilzajace skore i woda kolonska.

5. Jak bylam odbierana? Doskonale!!!

6. Samopoczucie? - nie moglam miec lepszego.

7. Co bylo najwazniejsze? - urodzenie zdrowego dziecka.

Mysle, ze "dodalam" troche materialu do Twojej statystyki.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Akcja społeczna "Leczyć po ludzku" - komentarze green Ogólny 1 14-02-2010 17:00
VI kampania społeczna"Hospicjum to też Życie" - komentarze senior A.P. Ogólny 8 07-10-2009 18:11
Pomoc społeczna źle rozdzielana? - komentarze largetto Ogólny 16 25-09-2008 15:14
Rola dziadków według Watykanu - komentarze Edmund Ogólny 5 27-07-2008 11:23

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:51.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.