menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Różności > Różności - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Różności - wątki archiwalne Różności - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 03-12-2007, 18:21
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Polskie Boze Narodzenie


Kochani.. ja tak daleko od Ojczyzny..staram sie robic zawsze wigilie po polsku..
Wstawiajmy tu wasze menu wigilijne..wasze fotki z pieknie przyozdobionych mieszkan..

Polskie koledy i pastoralki..
Tu moja ukochana pastoralka.. za kazdym razem oczy mi sie poca jak jej slucham..

http://www.youtube.com/watch?v=KcdTsUjhYWA
  #2  
Nieprzeczytane 03-12-2007, 19:09
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Danmalu

Cytat:
Napisał danmal
Tu wszyscy wola "chrismus".Boze Narodzenie nie jest cool,ani tredy.Przeciez lepiej pozachwycac sie piosenkami z shopping mall,bo Amerykanie tego w kosciolach przeciez nie spiewaja.

Niektore piesni Bozonarodzeniowe spiewane sa w kosciolach ..zalezy ktore..

Ale tu bedzie POLSKIE BOZE NARODZENIE..
Cool i trendy nie ma tu miejsca..
Podzielmy sie naszym wirtualnym oplatkiem..
  #3  
Nieprzeczytane 03-12-2007, 19:21
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie nie wszyscy...

nie wszyscy,po co te uogólnienia.Bardzo fajny watek,Ptaszyno ,otworzyłaś.Dla mnie święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszym okresem w całym roku.W naszej rodzinie zawsze przywiązywano ogromną wagę do pielęgnowania tradycji,nawet córka ,mieszkająca od lat na obczyźnie przygotowuje polską Wigilię ku radości makaroniarzy.
Obecnie nie podaję 12 dań,bo zasiada nas tylko troje.A oto nasze menu:barszcz czerwony z uszkami,kapusta z grochem,smazone ryby /karp i panga/ z chlebem,kulebiaki drożdżowe z kapustą i grzybami,kompot z suszonych owoców,pierniczki i bakalie.Ciasta podajemy dopiero w B.N.Dawniej smażyłam jeszcze racuchy drożdżowe na oleju,ale teraz to byłoby za dużo.
  #4  
Nieprzeczytane 03-12-2007, 19:24
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

W pierwszy dzień świąt "nie rozpalamy ognia",czyli zamiast obiadu są podgrzewane potrawy wigilijne i bigosik.Po uroczystym sniadaniu idziemy wszyscy do kościoła i na cmentarze ze stroikami .Jest to dzień rodzinny,bez wizyt.Kolędy "idą"bez przerwy.Czytamy kronikę ubiegłych świąt rodzinnych.którą prowadzę od 25 lat.
  #5  
Nieprzeczytane 03-12-2007, 19:30
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Domyślnie Joasiu

przed świętami Bożego Narodzenia słucham sobie kolęd z całego świata, w święta nie uznaję innych kolęd poza polskimi. Nie wiem czy Wam się spodobją kolędy w wykonaniu Violetty Villas:
http://pl.youtube.com/watch?v=5XvTct...eature=related
http://pl.youtube.com/watch?v=luwDJM...eature=related
http://pl.youtube.com/watch?v=RiC_5U...eature=related
  #6  
Nieprzeczytane 03-12-2007, 19:31
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie Wigilię

rozpoczynamy o 17-tej,bo wyposzczone brzuchy burczą niespokojnie.Przed opłatkiem czytam stosowny fragment Biblii i odmawiamy krótką modlitwę.Na stole obowiązkowo-sianko,świece i puste nakrycie dla niespodziewanego gościa...Po wieczerzy śpiewamy kolędy,potem rozdajemy prezenty,a na koniec idziemy z opłatkiem do sąsiadów.
  #7  
Nieprzeczytane 03-12-2007, 19:42
Dzidka's Avatar
Dzidka Dzidka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 2 317
Domyślnie

[quote=nika]
Obecnie nie podaję 12 dań,bo zasiada nas tylko troje.A oto nasze menu:barszcz czerwony z uszkami,kapusta z grochem,smażone ryby /karp i panga/ z chlebem,kulebiaki drożdżowe z kapustą i grzybami,kompot z suszonych owoców,pierniczki i bakalie.Ciasta podajemy dopiero w B.N.

Ja podobnie, ale wyłącznie karp. Podstawę jednak stanowią śledzie i to przyrządzane na kilka sposobów . Na koniec obowiązkowo kluski z makiem na które wszyscy czekają z niecierpliwością. Po Wigilii naturalnie ...prezenty.

  #8  
Nieprzeczytane 04-12-2007, 02:18
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie ja troche

oszukuje z ta ryba, bo u nas karpia nie ma .. Robilam ostatnio smazona Tilapie w panierce z orzechow. Dobra byla.. Robie tez salatke z kraba bo ona coprawda nie polska ale jest naprawde pyszna..
Mam nadzieje jutro pojechac po choinke.. Lubie bardzo tradycjonalna choinke ze wszystkimi skarbami ktore akumulowalam calymi latami.. Kazda zabawka przypomina mi kogos, albo cos..
Moj tatulek jak byl mlody, robil przepiekne zabawki na choinke. Wtedy widocznie nie bylo tyle szklanych bombek , wiec on robil je z papieru.. Niektore to istne cacka.. z zaroweczkami w srodku. Sa skonstruowane bardzo precyzyjnie bo maja za zadanie caly czas sie krecic naokolo wlasnej osi..
Jest tez duzo latarenek, rowerkow, gwiazd, zegarow... A najlepsza ze wszystkiego jest podswietlana szopka ze Sw. Rodzina w srodku i zwierzetami..
  #9  
Nieprzeczytane 04-12-2007, 08:59
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Mój Tatuś robił co roku nową szopkę w długie jesienne wieczory,w której ustawialiśmy gipsowe figurki.Jedna z nich uratowała się i mam ją do dziś jako bezcenną pamiątkę.My robiłyśmy łańcuchy z kolorowego papieru,słomy i bibułek oraz tzw.bibułkowe jeżyki.
  #10  
Nieprzeczytane 04-12-2007, 09:06
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie choinka

Ubieraliśmy ją w wigilijny poranek,wieszając małe czerwone jabłuszka,orzechy zawijane w "złotka",lukrowane pierniczki kruche gwiazdki,cukierki zwane "soplami"i czekoladki,a także własnoręcznie wykonane ozdoby.Jako że czasy były siermiężne,a słodycze delikatesem,uprawiałyśmy z siostrą sztukę wyciągania cukierków z papierka i zawijania go tak,aby nikt nie poznał braku zawartości...Pamiętam,ze na gałązkach układało się pasemka waty,która udawała śnieg, a tzw.włosy anielskie wieńczyły dzieło.Lubiłam ogromnie małe świeczki na choince/ w metalowych "żabkach"/zanim przyszła era elektrycznych lampek.linia choinkowa.gif
  #11  
Nieprzeczytane 04-12-2007, 11:34
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Angażowano nas do wszystkich prac przedświatecznych.Najbardziej lubiłam towarzyszyć Tacie przy robieniu bigosu,pasztetu,rolad z boczku i mięsa-snuł wtedy opowieści o swoim dzieciństwie, o dawnych świętach,Wigiliach okupacyjnych..
  #12  
Nieprzeczytane 04-12-2007, 16:23
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie A pamietacie

zimne ognie??
  #13  
Nieprzeczytane 04-12-2007, 16:41
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Pamietamy,kupujemy,zapalamy..ale coraz bardziej smrodliwe jakieś...
  #14  
Nieprzeczytane 04-12-2007, 16:48
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie a wiecie jaki

Dla mnie jest najbardziej charakterystyczny zapach wigili.. ( oprocz zapachu choinki oczywiscie)
Zapach kapusty z suszonymi prawdziwkami... taaaaaaaaki polski..ale raczej staropolski.. tracacy lekko jakims wschodem.. kresami moze?? Ja niby skad mam to wiedziec? Urodzilam sie 7 lat po wojnie... ale widocznie wyssalam te tesknoty z mlekiem matki.. albo z opowiadan babci?
  #15  
Nieprzeczytane 05-12-2007, 09:52
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie świateczne zapachy

wspominając odległe czasy, stwierdzam,że przed świętami klatka schodowa naszego czteropiętrowego budynku wypełniona była smakowitymi woniami...najpierw wiedziało się,ze bigos na tapecie,potem pieczenie drazniły powonienie,wreszcie słodycz serników,pierników i makowców dochodziła spod drzwi lokatorów.Obecnie większość kupuje ciasta w cukierniach i jedynie jeszcze zapach kapusty z grzybami lub smażonej ryby snuje się leniwie..
A propos zapachów świątecznych,których mi brakuje- woń pasty do podłogi i krochmalonych firan..
  #16  
Nieprzeczytane 05-12-2007, 10:41
an_inna's Avatar
an_inna an_inna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Kraków
Posty: 1 701
Domyślnie

Taaak, była taka pasta do podłóg, której zapach jeszcze dzisiaj wywołałby we mnie te świąteczne skojarzenia. Ale jak się nazywała? Wiem, że już nie produkują... Zresztą nie mam podłogi do pastowania, tylko wykładziny
I taka zimna, zupełnie sztywna od krochmalu, biała pościel, do której się wskakiwało po powrocie z Pasterki...
  #17  
Nieprzeczytane 05-12-2007, 12:55
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Ciekawa jestem,czy w waszych domach przywiązywaliście wagę do dawnych wróżb wigilijnych.Babcia powtarzała nam zawsze-jaka Wigilia,taki cały rok.Nie wolno było nic pożyczać,kłócić się,dzieci musiały być grzeczne..zwracano uwagę,ko pierwszy w ten dzień zapukał do drzwi-jak facet,to pomyślność,baba na kłopoty.
  #18  
Nieprzeczytane 05-12-2007, 15:08
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Asiu strasznielubie tilapię -jak to się robi z orzechami -może i ja zrobie na Wigilię ,zeby bylo inaczej.
W tym roku ukochane swięta mlodych M bo u moich rodzicow..Tzn ja robię i wlaśnie mie główkuję coby tu jeszcze.oczywiście wszystko co trzeba będzie- i mak i kisiel z żurawin i kompot z suszu ,czyli to co się jakda TYLKO na Wigilie .Będą kolędy i pasterka ,a przede wszystkim wszyscy zapomną o drobnych sprzeczkach i głupich urazikach i bedziemy szczesliwi ,że ONI jeszcze z nami i żeby jak najdłużej.....
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #19  
Nieprzeczytane 05-12-2007, 15:09
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Jako panny na wydaniu wróżyłyśmy ,wyciągając źdżbła sianka.Zielone miało oznaczać rychłe zamążpójście,żółte długie oczekiwanie na małżeństwo,a brązowe -staropanieństwo.Nic mi się nie sprawdziło z tych wróżb,ale miło je wspominam,bo była to częś tradycji.
  #20  
Nieprzeczytane 05-12-2007, 15:10
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Kisiel z żurawin? A co to takiego,Małgosiu..nie znam.
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Sądownictwo polskie kufa86 Polityka - wątki archiwalne 40 08-05-2008 18:30
Polskie poczucie humoru. kufa86 Społeczeństwo - wątki archiwalne 170 21-04-2008 11:10
Życzenia świąteczne - Boże Narodzenie 2006 araukaria Różności - wątki archiwalne 15 04-04-2007 20:50

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:51.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.