menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Kuchnia, kulinaria
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #201  
Nieprzeczytane 10-09-2012, 19:56
krystynas53's Avatar
krystynas53 krystynas53 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: dolnośląskie
Posty: 842
Domyślnie

Przyznam się że nie wiem. Myślę że chodzi tutaj o ten kwaskowy smak czarnych winogron. Nigdy nie próbowałam z białych, ale zainspirowałaś mnie okrutnie rybciu miła. Rum daje taki fajny zapaszek, ale z wódką też jest pyszne (ja rozrabiam spirytus, bo wódka najsilniejsza to 40%).
Dzisiaj z koleżanką degustowałyśmy mój wyrób. Dobre wyszło.
Pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #202  
Nieprzeczytane 11-09-2012, 18:54
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Mam winorośl naprawdę wspaniałą,ale niestety marne doświadczenia w robieniu z jej owoców nalewki.




Pewnie coś sknociłam dwa lata temu i już się nie odważam w kolejnej próbie.
Sokownik za to aż huczy i sok z ciemnych winogron smakuje nam-domownikom i obdarowanym.
Zamykamy sok w buteleczkach po sokach Kubuś,tych małych i tych dużych.Maż dzielnie przy tym pracuje.Nalewa prawie wrzący sok do wyparzonych butelek i wygotowanymi nakrętkami/które skrzętnie zbieramy/ zamyka.Następnie przykrywa butelki z sokiem dwoma kocami,pozostawia na całą noc,a rano są oskonale zamknięte i gotowe na zimowe kompoty,dodatek do herbaty czy do picia z wodą mineralną.Smak jak z dawnych saturatorów.

Chętnie spróbowałabym Twojej nalewki Krystynko hi,hi.

Moja wiśniówka wymaga filtrowania.Na wierzchu jest jakby miąsz z owoców. Nie ma go za wiele,ale trzeba by go oddzielić .Zbieram się,zbieram....bo kolor jest piękny i niżej w butelce klarowność zadowalająca.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #203  
Nieprzeczytane 11-09-2012, 22:25
krystynas53's Avatar
krystynas53 krystynas53 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: dolnośląskie
Posty: 842
Domyślnie

Elizko zapraszam serdecznie na degustację. Moje napitki z owoców nie filtruję za bardzo, albowiem jak potrząśnie się butelką, to kożuszek z pektynki się rozbełta i smakuje dobrze.
To z winogrona jest lekko geste (przecieranie), ale jak mawia mój M - to się smakuje nie ogląda.
Pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #204  
Nieprzeczytane 12-09-2012, 17:40
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

To się smakuje nie ogląda.

Nakleję na moich butelkach!



Dzięki Krysiu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #205  
Nieprzeczytane 13-09-2012, 08:40
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

Elizko
U syna na granicznym płocie zebrałem 7kg czarnych winogron
nie oglądając się,rozbełtałem winogrona blenderem
no i bluka już z m-c,aż się cieszę!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #206  
Nieprzeczytane 13-09-2012, 13:16
rybcia rybcia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2011
Miasto: Głucholazy
Posty: 778
Domyślnie

Zrobiłam likierek z czarnych i białych winogron.
Z czarnych zrobiłam w/g Twojego Krystyno przepisu .Wymieszałam z wódką zrobioną ze spirytusu,kolorek i smak przepyszny.
Do białych nie miałam 54% rumu więc zrobiłam tak:
zamiast 1/2 litra wody dałam 1 szklankę i zamiast 3/4 litra rumu dałam 1 litr 40% i 150 gram spirytusu.Kolor likierek ma takiej jakby "bawarki- herbaty z mlekiem ",no może bardziej wygląda jak sok bananowy.Smakuje znakomicie.
Dziękuję za przepis.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #207  
Nieprzeczytane 24-08-2013, 18:43
bernadeta65's Avatar
bernadeta65 bernadeta65 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Poznan-Polska
Posty: 476
Domyślnie

Moje winka juz sie klaruja i wygladaja slicznie.....niedlugo degustacja
Zrobilam tez naleweczke z wisni i malin.....bliscy juz sie ciesza kiedy bedzie "smakowanie"....
Zrobie jeszcze troche ze sliwek...mam potem komu wydawac.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #208  
Nieprzeczytane 24-09-2013, 19:01
Basia58 Basia58 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Sep 2013
Posty: 9
Domyślnie

Cytat:
Napisał Janczar
Również wielokrotnie robiłem nalewkę aroniową z liśćmi wiśni.
Liście wiśni łamią cierpkość aronii i nadają posmak wiśniowy.

Do tego przepisu mam kilka uwag.
- Wydaje mi się trochę za słaba (można dać mniej wody).
- Cukier lepiej dodać dopiero po odcedzeniu liści (po co słodzić liście, które za chwilę wyrzucimy), i powtórnie zagotować z cukrem.
- Zamiast kwasku cytrynowego zdrowiej jest dodać sok z cytryn.
- Po połączeniu z alkoholem nie wlewać bezpośrednio do butelek, bo w każdej będzie trochę osadu, ale wlać do jakiegoś dużego słoja lub gąsiorka i jak osad będzie na dnie zlać znad osadu do butelek.

Moja aronia jeszcze na krzakach, będę robił wino i nalewkę.
Aronia jest bardzo zdrowym owocem:
http://www.zdrowie.senior.pl/75,0,Ar...roba,6962.html

Pozdrawiam,
Czarek

Dostałam wiaderko aronii, i mam pytań kilka - ile tego soku z cytryny? Czy mrozić wcześniej aronię?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #209  
Nieprzeczytane 21-10-2013, 20:46
senesco's Avatar
senesco senesco jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Gdynia
Posty: 1 498
Domyślnie

Potrzebna pomoc. Konsultacja fachowca z doświadczeniem.
Przyznam się, że odkryłem przyjemność z produkcji nalewek niedawo. Sam zresztą nie piję, ale lubię obdarzać nimi ludzi. Szczególnie, że nie robię nalewek z przepisów, a staram się je wymyślać, wplatając w tradycję jakiś "piąty" element.
Robię nalewkę w małych ilościach i nie powtarzam smaku. W nalewkach najtrudniejsze jest to, że muszą się długo macerować.
Mam za sobą nalewkę z pigwowca, kiwi, mirabelek z pomarańczą, melona z ananasem, melona z arbuzem.
Teraz mam pomysł na nalewkę piernikową - świąteczną może.
Chodzi o nalewkę ze śliwek, cynamonu, imbiru i goździków, macerowanych w spirytusie i złotym rumie, na miodzie, albo ostatcznie z cukrem trzcinowym.
Zastanawiam się, czy dodać bakalie.
Jak to może smakować? Proszę o radę.

senescoeu.blogspot.com
Odpowiedź z Cytowaniem
  #210  
Nieprzeczytane 22-10-2013, 09:43
martok martok jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Posty: 650
Domyślnie

Cytat:
Napisał senesco
Zastanawiam się, czy dodać bakalie.
Jak to może smakować? Proszę o radę.
Mam za sobą jedno nieudane doświadczenie właśnie z bakaliami. Było tak: Kupiłem sobie kiedyś Nalewkę Kolonialną produkcji pana Kozuby (po prostu dla siebie, bo w odróżnieniu od Ciebie nie jestem abstynentem). Jest to rodzaj likieru bakaliowego, który wydał mi się dość smaczny, choć na pewno nie tak dobry jak Benedictine czy zielony Chartreuse. A ponieważ ów Kozuba mi zasmakował, postanowiłem zrobić coś podobnego samemu. Swoją nalewkę oparłem na miodzie, rodzynkach, daktylach i figach - pozostałych składników (głównie korzenie) nie pamiętam, ale nie miały one zasadniczego znaczenia. Żeby się zbytnio nie rozgadywać powiem tylko, że uzyskana nalewka była po prostu niesmaczna, więc nigdy już tego eksperymentu nie powtórzyłem. To oczywiście nie musi oznaczać, że Tobie się też nie uda.

PS. Mam problemy ze zrozumieniem, czemu ktoś niepijący zabiera się do produkcji alkoholi, i to nie z przepisów, tylko własnego pomysłu. Bez urazy, ale czy nie jest to trochę tak, jakby ktoś głuchy miał hobby polegające na komponowaniu oper?
*
Odpowiedź z Cytowaniem
  #211  
Nieprzeczytane 24-10-2013, 12:47
senesco's Avatar
senesco senesco jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Gdynia
Posty: 1 498
Domyślnie

Nie napisałem, że jestem niepijący - swoją drogą Beethoven komponował pomimo głuchoty. Oczywiście smakuję nalewek i od czasu do czasu wypiję. Choć wydaje mi się, że swoją porcję alkoholu w życiu po prostu wypiłem.
Chodziło mi raczej o to, że przede wszystkim je rozdaję, bo bawi mnie samo wymyślanie ich kompozycji.
Wyprodukowałem nalewki ziołowe - były bardzo szczególne, z ziół, herbat owocowych i kandyzowanych owoców - były bardzo wytrwane. I obdarowani nie rzucali się na nie, ale żadna się nie zmarnowała.
Nalewki z suszu to tradycja, doprawiałem zatem jedną suszoną żurawiną. Też nie stała nazbyt długo.
Dobra nalewka - niestety - powinna się długo macerować, a ja je nastawiam i dość szybko - po najwyżej 3 miesiącach - oddaję w "dobre ręce". A że robię niewielkie ilości, to i weryfikacja szybko następuje.
I choć moje nalewki nie są słodkie, to reklamacji nie mam.
Teraz mam wątpliwości, czy uda się uzyskać efekt - aromat, smak, kolor, bo składników dużo i poprawić zapewne się nie da.
Lubię też, by nalewka była klarowna, a tu chyba się nie uda.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #212  
Nieprzeczytane 25-10-2013, 21:45
krystynas53's Avatar
krystynas53 krystynas53 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: dolnośląskie
Posty: 842
Domyślnie

Cytat:
Napisał senesco
Lubię też, by nalewka była klarowna, a tu chyba się nie uda.

Będzie, pod warunkiem że składniki nie będą w mielone, miód(do tego moim zdaniem gryczany) dodasz na końcu po zlaniu nalewu, no i filtr do kawy plus cierpliwość.
Moje nalewki na wyjście do ludzi czekają najmniej 6-8 miesięcy. Te na miodzie to i 1,5-2 lata(robią się cudownie klarowne).
Moja 4letnia nalewka z pigwy bije na głowę brandy. Nalewki tak mają, że im starsze tym lepsze.
Pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #213  
Nieprzeczytane 25-10-2013, 23:22
senesco's Avatar
senesco senesco jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Gdynia
Posty: 1 498
Domyślnie

Dzięki - tak czułem, że to wymaga stalowych nerwów. Dlatego nalewki traktuję jako wyzwanie i trening. Dlatego też je rozdaję z zaleceniem, by postały. Ja się w nie wpatruję i wpatruję, a to nie przyspiesza niczego.
Ale, wbrew moim zaleceniom, żaden z obdarowanych nie czekał 6 miesięcy, bym się przekonał, że wyszło.
Pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #214  
Nieprzeczytane 12-02-2014, 12:11
hutkow's Avatar
hutkow hutkow jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2014
Miasto: Zamość woj.Lubelskie Polska
Posty: 5 087
Domyślnie

Witam!
Super wątek,jestem również zakręcony miłośnik nalewek własnego i cudzego wyrobu.W tej porze roku nie ma zbyt dużego wyboru materiału,jednak dla chcącego nie ma nic trudnego. Zamierzam na dniach zrobić nalewkę z ananasa,śmietanki z różnymi aromatami np.kawy,gożdzika,wanilii z dodatkiem whisky itp.
Pozdrowienia Edward!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #215  
Nieprzeczytane 20-04-2014, 21:21
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Nalewki i wina nie sprawiają mi wiele problemów, bo to moje trzypokoleniowe przedmioty zainteresowań, dawniej zawodowych, bo dziadek był znanym winiarzem i restauratorem a teraz moje hobbystyczne. Mam ich około 90 litrów a najstarsze mają 40 lat.
Niemniej ozłocę kogoś oczywiście wirtualnie za przepis na prawdziwą nalewkę chrzanówkę żurawinową według przepisu Kiermusianka Chrzanówka Żurawinowa. lub zbliżonego. Co prawda zrobiłem już analizę chemiczną składu a także wewnątrz organizmu ale najważniejsze w nalewkach tak wyrafinowanych, elitarnych i wykwintnych jest sposób produkcji polegający na ludowej recepturze. Jak trzeba to posunę się również do ozłocenia w realu.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw

Ostatnio edytowane przez Jarosław II : 20-04-2014 o 21:28.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #216  
Nieprzeczytane 20-04-2014, 21:34
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał krystynas53
Będzie, pod warunkiem że składniki nie będą w mielone, miód(do tego moim zdaniem gryczany) dodasz na końcu po zlaniu nalewu, no i filtr do kawy plus cierpliwość.
Moje nalewki na wyjście do ludzi czekają najmniej 6-8 miesięcy. Te na miodzie to i 1,5-2 lata(robią się cudownie klarowne).
Moja 4letnia nalewka z pigwy bije na głowę brandy. Nalewki tak mają, że im starsze tym lepsze.
Pozdrawiam.
Masz całkowita rację. Wszelkie składniki nalewek z miodem powinny być wcześniej zagotowane, oczywiście przed zmieszaniem z alkoholem wtedy są klarowne a osad można dodawać zimą do herbatki. Samo przepuszczenie przez filtr do kawy niewiele daje chyba, że po latach.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #217  
Nieprzeczytane 21-04-2014, 22:24
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Przepis na nalewkę "Chrzanówkę na żurawinach" nie aktualny.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #218  
Nieprzeczytane 09-06-2015, 14:26
cha_ga's Avatar
cha_ga cha_ga jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 2 621
Domyślnie

Mam w ogrodzie sporo ziół i w tym roku zastanawiam się nad ziołowa nalewką? Było już cos na ten temat?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #219  
Nieprzeczytane 25-01-2016, 15:42
Nana Nana jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jan 2016
Miasto: Wrocław
Posty: 3
Domyślnie

ach, w tym roku się spóźniłam, ale w przyszłym sezonie z pewnością wykorzystam Wasze przepisy na nalewki
Odpowiedź z Cytowaniem
  #220  
Nieprzeczytane 17-11-2019, 16:16
gynek66's Avatar
gynek66 gynek66 jest teraz online
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2014
Miasto: Żernica/Gliwice
Posty: 9 870
Domyślnie

No , coś wpiszemy- jeżeli ktoś będzie zainteresowany, nalewką obojętnie jaką. Na wszystkie odpowiem.
Może ktoś robi wina domowej roboty.
U mnie się fermentuje w tej chwili 150 litrów wina. Czterdzieści butelek leżakuje z czarnych porzeczek i winogronowe. A w tej chwili popijam winko brzoskwiniowe, jabłkowe i wino kupaż. Kupaż wino to mieszane jest.
__________________
Eugeniusz. P.. Jak szybko mija czas..
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Bóle reumatyczne, stawów i inne madalena49 Profilaktyka i zdrowy styl życia 81 01-07-2013 13:30
Bajki, piosenki i inne interesujące strony dla dzieci Melissa Jestem babcią, jestem dziadkiem 23 19-12-2012 15:12
dieta optymalna,dla diabetyków i inne... Ewunia Dieta 109 20-01-2012 21:23
RZS i inne baburka Choroby, badania, terapie 6 18-03-2008 12:10
Cmok-nonsens i inne nonsensy Sunshine Humor, zabawa - wątki archiwalne 71 05-11-2007 12:09

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:38.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.