menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #6441  
Nieprzeczytane 02-04-2018, 12:00
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Z religią czy bez niej dobrzy ludzie czynią dobro, a źli ludzie - zło. Ale do tego by dobrzy ludzie czynili zło potrzebna jest religia. /Steven Weinberg/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6442  
Nieprzeczytane 02-04-2018, 17:25
Marii's Avatar
Marii Marii jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: obecnie Poznan
Posty: 311
Domyślnie

Zawsze interesuje mnie, co obchodzą w czasie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego ateiści i agnostycy, a wśród nich również krytycy Kościoła Katolickiego. Z jakiej okazji zasiadają przy suto zastawionych świątecznych stołach, na których nierzadko pojawia się koszyczek ze święconką? Pytam nie dlatego, by kogokolwiek oceniac. Pytam z prawdziwego zainteresowania. Pozdrawiam wszystkich.

ALLELUJA!!!
__________________
'

Nie myl głupoty z odwagą, nie myl dobroci, ze słabością ''
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6443  
Nieprzeczytane 02-04-2018, 18:41
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał Marii
Zawsze interesuje mnie, co obchodzą w czasie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego ateiści i agnostycy, a wśród nich również krytycy Kościoła Katolickiego. Z jakiej okazji zasiadają przy suto zastawionych świątecznych stołach, na których nierzadko pojawia się koszyczek ze święconką? Pytam nie dlatego, by kogokolwiek oceniac. Pytam z prawdziwego zainteresowania. Pozdrawiam wszystkich.

ALLELUJA!!!

Mario, w skrócie zaspokoję Twoją ciekawość. Wiele lat temu zerwałam więzy z kościołem watykańskim. Nie mogę należeć do tak bardzo zbrodniczej i zakłamanej organizacji, Ponadto kościół ten nie ma nic wspólnego z ideologią Jezusa - człowieka z ludu dla ludu. Jestem Polką- Słowianką i to zobowiązuje mnie do kultywowania obyczajów naszych słowiańskich przodków. Obecnie jestem ochrzczoną , bierzmowaną ateistką. Dla mnie "bogiem" jest NAUKA. Albert Einstein twierdził, że "słowo Bóg jest dla mnie niczym więcej niż wytworem ludzkiej słabości, a biblia zbiorem dostojnych ale jednak prymitywnych legend, które są ponadto dość dziecinne?". Odnośnie świąt - dla mnie są to dni wolne od pracy zawodowej ( nie dla każdego), a więc przeznaczone raczej do wypoczynku, spotkań z rodziną, przyjaciółmi itp. U mnie nigdy nie ma suto zastawionego stołu, raczej skromnie, w zależności od możliwości i okoliczności. Pozdrawiam. Niech nam nasze słowiańskie "Bogi" darzą. Chwała
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6444  
Nieprzeczytane 03-04-2018, 08:27
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 614
Domyślnie

Raj w teologii chrześcijańskiej jest powiązany z grzechem pierworodnym który przez większość teologów był na przestrzeni dziejów kościoła wyolbrzymiany.Adam i Ewa mieli w Raju wszystko co chcieli , żyli na łonie zaprzyjaźnionej i życzliwej im natury i dobrowolnie popełnili grzech nieposłuszeństwa wobec Boga. Za ten grzech zostali skazani przez Boga na najsurowszą karę jaką jest cierpienie i śmierć a św Augustyn dodał piekło o którym autorzy Księgi Rodzaju nie wiedzieli.

Przez grzech pierworodny ludzkość została „rzeszą potępieńców” i cała ponosi winę za to przestępstwo. Tylko ofiara zbawiciela ocaliła garść wybranych od potępienia na które zasłużyli wszyscy.Dyskusyjnym jest grzech nieposłuszeństwa w stosunku do innych grzechów i postawienie jego na pierwszym miejscu. Ci co czytali Ewangelie Jezus mówił o grzechu świata a nie o grzechu pierworodnym a w czwartkowy wieczór Chrystus rozszerzył Przymierze pomiędzy Bogiem a wyznawcami Judaizmu na całą ludzkość.

Istnieje inne chrześcijańskie odczytanie Księgi Rodzaju bo psalmy kładą nacisk na grzechy indywidualne a nie grzechy naszych pierwszych rodziców i takie zaproponował św.Teofil z Antiochii i św.Ireneusz dwaj biskupi którzy pisali pod koniec II wieku.Uważali ze nieposłuszeństwo pierwszy człowiek wybrał przez nieuwagę a nie przez złośliwość. Kara wygnania miała umożliwić pokutę za grzech w określonym czasie a pozwalając działać śmierci , żeby grzech „nie stał się nieśmiertelny”._Przez wieki mit ogrodu Eden i grzechu pierworodnego stał się dogmatem rodząc mroczny wizerunek człowieka i Boga .Obecnie teologia chrześcijańska starają się iść drogą Teofila i Ireneusza nie obwiniając za bardzo ludzkości i z ziemskim rajem zniknął odpychający wizerunek Boga –mściciela .

Mimo że nie do pogodzenia tego co mówi nauka z tym co przekaz Świętych Ksiąg to próby odczytania na nowo przekazów bardziej uwspółcześniają doktryny i pozwalają spokojniej reagować wierzącym na medialne doniesienia „ Według włoskiej prasy Papież Franciszek stwierdził, że piekło nie istnieje ”
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6445  
Nieprzeczytane 03-04-2018, 09:19
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 614
Domyślnie

Marii - Czas wolny spędzamy dowolnie a to jak go spędzamy warunkowane jest tylko naszym poziomem życia.Spotykamy się z znajomymi w domu lub na zewnątrz czy restauracji , dyskutujemy o różnych sprawach dnia codziennego. Przekaz kulturowy jaki mam zaszczepiono będąc dzieckiem różni się od tego kultywowanego obecnie. Pomału charakter sakralny świąt pomału będzie dalej zanikał z wzrostem poziomu życia , bo tak to wygląda na zachodzie i u nas będzie podobnie. Symbole religijne jak te "święconki" mają charakter regionalny i nie przez wszystkich katolików są kultywowane i pomału ich rola schodzi do dekoracyjnej nie mającej jakiegoś znaczenia emocjonalnego.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6446  
Nieprzeczytane 03-04-2018, 13:00
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 634
Domyślnie

Cytat:
Napisał Marii
Zawsze interesuje mnie, co obchodzą w czasie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego ateiści i agnostycy, a wśród nich również krytycy Kościoła Katolickiego. Z jakiej okazji zasiadają przy suto zastawionych świątecznych stołach, na których nierzadko pojawia się koszyczek ze święconką? Pytam nie dlatego, by kogokolwiek oceniac. Pytam z prawdziwego zainteresowania. Pozdrawiam wszystkich.

ALLELUJA!!!

Tak samo obchodzą jak przy okazji imienin, urodzin i podobnych przyrodniczych okoliczności z pogrzebowymi włącznie.
Koszyczek ze święconką nie jest niezbędnym rekwizytem do tego by chwalić jadło i napitek.

Kiedyś zdarzyło mi się w ten czas być wśród katolików wielkanocnych na innym kontynencie i kiedy grupa polskich katolików wybrała się do świątyni z koszykami z jadłem do święcenia od proboszcza usłyszała, że on żadnych pogańskich zwyczajów w swojej parafii uprawiać nie będzie.
I tyle.
Problem chyba jedynie w tym, że jeśli zaprasza się kogoś na świąteczną biesiadę, to należy to zrobić tak, żeby ten kto wyznaje inne religijnie zwyczaje, nie czuł się skrępowany, kiedy zapraszający odprawiają przy stole zwyczaje, bądź własne rytualne modły.

Innymi słowy zapraszając Wacka P na wielkanocną popijawę nie powinnaś go zmuszać do odklepywania rytualnych pacierzy przy okazji raczenia go równie rytualnym napojem pod postacią tego co starożytni nazywali spirytus vini, bo mogłoby mu na zdrowotności zaszkodzić przy zakanszaniu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6447  
Nieprzeczytane 03-04-2018, 15:17
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 634
Domyślnie

Wacek!
Ty tu baju baju a krasnoludki są na świecie:


Cytat:
Opętanie w elbląskim kościele? Potrzebne było pogotowie

Nietypowe sceny rozegrały się w Katedrze św. Mikołaja w Elblągu (woj. warmińsko-mazurskie) podczas Liturgii Męki Pańskiej. W trakcie mszy 40-letnia kobieta rzuciła się nagle na podłogę i zaczęła krzyczeć, że jest opętana i potrzebuje egzorcysty. Zebrani w świątyni ludzie wezwali pogotowie, które zabrało 40-latkę do szpitala psychiatrycznego.

Odpowiedź z Cytowaniem
  #6448  
Nieprzeczytane 03-04-2018, 16:19
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 415
Domyślnie

Cytat:
Napisał Marii
Zawsze interesuje mnie, co obchodzą w czasie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego ateiści i agnostycy, a wśród nich również krytycy Kościoła Katolickiego. Z jakiej okazji zasiadają przy suto zastawionych świątecznych stołach, na których nierzadko pojawia się koszyczek ze święconką? Pytam nie dlatego, by kogokolwiek oceniac. Pytam z prawdziwego zainteresowania. Pozdrawiam wszystkich.

ALLELUJA!!!
Ja nie świętuję w dni oznaczone jako Święta....
Żeby świętować trzeba mieć powód ,ja takiego nie mam....
Jak znajdę powód to będę świętować na okrągło...
__________________
Jeżeli udoskonalasz coś dostatecznie długo, na pewno to zepsujesz.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6449  
Nieprzeczytane 03-04-2018, 17:06
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Każdy kto sprzyja okupantowi jest kolaborantem i zdrajcą własnego narodu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6450  
Nieprzeczytane 03-04-2018, 19:09
Frat's Avatar
Frat Frat jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2013
Miasto: nad Wisłą
Posty: 3 000
Domyślnie

A w Lotto wylosowano ostatnio numerki: 27, 29, 37, 38, 44, 49.
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach.
Ambrose Bierce
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6451  
Nieprzeczytane 03-04-2018, 21:55
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał Frat
A w Lotto wylosowano ostatnio numerki: 27, 29, 37, 38, 44, 49.
Wygrałeś?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6452  
Nieprzeczytane 03-04-2018, 22:47
Frat's Avatar
Frat Frat jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2013
Miasto: nad Wisłą
Posty: 3 000
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Wygrałeś?
Nie, ale być może dlatego, że nie grałem.
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach.
Ambrose Bierce
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6453  
Nieprzeczytane 04-04-2018, 07:45
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 614
Domyślnie

Wankaborze skorzystałem z twojej rady i zredukowałem naszego " polityka " z Częstochowy do linku This message is hidden because pluto37 is on your ignore list. I będzie nam służył jako przerywnik postów a komputer administratora tego forum będzie miał zajęcie .

Wankaborze pisałaś o konkordacie i Wojtyle któremu zawdzięczamy obskubywanie budżetu Państwa przez instytucjonalny Kościół Watykański. Jacek Tobisz przypomniał wywiad jaki udzielił mu Obirek na temat JPII w którym ten były ksiądz katolicki odmitologizuje wykreowanego przez media idola . https://www.youtube.com/watch?v=ms707cuwTy0 Wielu w jego świętość uwierzyło bo my lubimy mitologię , papierowych przywódców .JPII to nasz rodak gwiazdor z prowincji który osiągnął sukces i został pierwszym nieomylnym polakiem . Postawić pomnik , powiesić obrazek ,nazwać szkołę , ulicę ,lotnisko ,monety,znaczki, gadżety odpustowe i sejfy na biurkach znaczących polityków i biznesmenów .
Wszyscy w Polsce od prawa do lewa zamiatali pod dywan finansowe afery watykańskie ,sprawy księży pedofilów , Opus Dei ,antykoncepcja , HIV i jego ortodoksyjny katolicyzm .

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 04-04-2018 o 10:10.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6454  
Nieprzeczytane 04-04-2018, 08:57
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 634
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Wankaborze skorzystałem z twojej rady i zredukowałem naszego " polityka " z Częstochowy do linku This message is hidden because pluto37 is on your ignore list. I będzie nam służył jako przerywnik postów a komputer administratora tego forum będzie miał zajęcie .
.

Wacek dobrze zrobił, bo przecie sam służy jedynie za przerywnik w temacie traktującym o ateizmie.

A rzecz dokładnie ujął Frat.
Z tym że wymieniony przez niego ciąg liczbowy ma sens o tyle że skreślony na kuponie i wysłany daje nadzieje na wygraną i podobnie jest z wierzącymi w jakiś Absolut, który daje im podobne nadzieje na profity "na tamtym" świecie.

I lista zboczeń kleru nie ma z tym wiele wspólnego.
Tym Wacek może faktycznie się podniecać do woli.
jeśli już czymś musi.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6455  
Nieprzeczytane 04-04-2018, 10:09
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 614
Domyślnie

Kilka dni minęło od dni które jedni uważają że świętować można wtedy kiedy ma się powód , ale wielu ma pogląd inny . Lukasz Wybrańczyk nagrał film Ateista i wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa https://www.youtube.com/watch?v=_bHUcJwpsok w którym w którym podzielił się z nami swoimi wątpliwościami .

Teraz mamy materiał by szanowni seniorzy mogli wykazać się znajomością swojej wiedzy biblijnej w pisanych postach , a ci co nie mieli czasu na pogłębienie wiedzy znajdą wreszcie to na co tak długo czekali .

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 04-04-2018 o 15:45.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6456  
Nieprzeczytane 04-04-2018, 11:00
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 634
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
.......
Teraz mamy materiał by szanowni seniorzy mogli wykazać się znajomością swojej wiedzy biblijnej w pisanych postach , a ci co nie mieli czasu na pogłębienie wiedzy znajdą wreszcie to na co tak długo czekali .[/size]

Popieram apel Wacka o poświąteczną spowiedź i czekam z niecierpliwością na pierwsze przejawy religijnego ekshibicjonizmu przed ATEISTĄ - egzaminatorem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6457  
Nieprzeczytane 04-04-2018, 11:14
Marii's Avatar
Marii Marii jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: obecnie Poznan
Posty: 311
Domyślnie

Swiętujesz tak jak urodziny, imieniny czy inna okazję. Rozumię to bo np urodziny swietuje sie z okazji urodzin a inne świetowanie z innych okazji.. Nie odpowiedziałeś mi co świetujesz w Święta Wielkanocne , tylko jak świetujesz. Chrześcijanie swietuja zmartwychwstanie Chrystusa a ateiści co? Pewnie, ze można swiętowac nawet to, że świeci słońce czy pada deszcz, można rownież świetowac bez okazji. Tylko dlaczego akurat w czasie Świat Wielkanocnych? Bo są to dni wolne od pracy, marne wytłumaczenie.
Czas kończyć dyskusję, bo pewnie sie tego i tak nie dowiem, tak jak nie dowiedziałam sie czytając ten wątek, dlaczego ateiści tyle mówia i dyskutują o Bogu i wierze. Skoro według nich to bajki- nie szkoda czasu na coś co nie istnieje?

- ALLELUJA -
__________________
'

Nie myl głupoty z odwagą, nie myl dobroci, ze słabością ''
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6458  
Nieprzeczytane 04-04-2018, 11:17
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Życzenia Krzysztofa Pieczyńskiego dla Polaków - "Życzę Wam aby Polska była bez krzyży". Przyjmuję te życzenia z nadzieja, że się spełnią.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6459  
Nieprzeczytane 04-04-2018, 11:45
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał Marii
Chrześcijanie swietuja zmartwychwstanie Chrystusa a ateiści co?
Czas kończyć dyskusję, bo pewnie sie tego i tak nie dowiem, tak jak nie dowiedziałam sie czytając ten wątek, dlaczego ateiści tyle mówia i dyskutują o Bogu i wierze. Skoro według nich to bajki- nie szkoda czasu na coś co nie istnieje?- ALLELUJA -

Ateiści nie świętują zmartwychwstania Jezusa ponieważ wiedzą, że takiego nie było. To jest mitologia. Każda niedziela jest ustawowo dniem wolnym od pracy (nie dla każdego), a nie świętem. W tym dniu ateista robi to, na co ma ochotę i możliwości.
Mówimy o" bogach i wiarach" ponieważ są to mitologie, z powodu których wszyscy ponosimy niekorzystne konsekwencje. Niech każdy wierzy w co chce, ale na własny koszt, a nie na koszt całego społeczeństwa, bowiem taki system jest nieuczciwy. Każdy wierzący powinien się opodatkować na rzecz wyznawanej religii. Tak jest np. w Niemczech i nikt do nikogo nie ma pretensji. Dlaczego muszę ponosić koszty na rzecz kościoła katolickiego, jak nie należę do niego. Bądźmy uczciwi.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6460  
Nieprzeczytane 04-04-2018, 12:12
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 614
Domyślnie

Święto – ogólne określenie szczególnych dni lub dłuższych okresów powtarzających się regularnie co roku.

Marii przecież nie jestem autorem kalendarza i świąt jakie istnieją w naszej kulturze .Kalendarz jest dla wszystkich Polaków którzy wyznają różne religie i święta w zależności od wyznania są różnym czasie obchodzone. Taj jak w judaizmie sobota wolnym dniem w chrześcijaństwie niedziela a w islamie piątek . Świętować 1 maja nie musisz z szturmówką , świętujesz jak chcesz ,możesz nawet iść do kościoła. Swięta Wielkanocne to ty obchodzisz według własnego uznania a żydzi naród wybrany Pesach - w roku 2017 /5777/ zaczyna się z zachodem słońca w poniedziałek, 10 kwietnia, a kończy o zmroku we wtorek, 18 kwietnia. Pierwsza noc sederowa - 10 kwietnia ,czy to nie święto ??????????? Przypomnę ci 10 kwietnia . Jezus i jego rodzina to święto obchodziła . Powrót do korzeni ci polecam i przestań się wszystkiemu dziwić.


A jak już napisałaś to nam napisz. W co wierzysz i dlaczego?
Na pewno wszystkich może to zainteresować dla czego wierzysz jak również tych którzy są poszukujący jakiegoś wyznania 4,74 % na naszym forum .

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 04-04-2018 o 16:06.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:31.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.