menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 27-03-2007, 12:27
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie Damą być


Miałam okazję ostatnio oglądać w telewizji wywiady z dwoma znakomitymi aktorkami- Niną Andrycz oraz Beatą Tyszkiewicz, które od lat uchodzą za symbole kobiety z klasą, czyli damy, za co je ogromnie podziwiam.Zastanawiam się ,czy we współczesnym, skomercjalizowanym społeczeństwie są jeszcze kobiety, które zasługują na to miano.Czy nie zagubiłyśmy gdzieś w drodze do emancypacji umiejętności bycia prawdziwą damą? Czy jest to umiejętność, czy wrodzona cecha? Co na ten temat sądzicie miłe senioritki?
  #2  
Nieprzeczytane 27-03-2007, 14:48
jolita's Avatar
jolita jolita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: sopot
Posty: 27 028
Domyślnie

Moim zdaniem damą trzeba się urodzić, a w obecnej rzeczywistości ciężko z tym żyć więc może niektóre "ukrywają się"?kwiatek elegantka.gif
__________________

obrazki oraz większość tekstów w moich post-ach pochodzi z ogólnodostępnych w net-cie.
  #3  
Nieprzeczytane 27-03-2007, 19:10
qrystyna216's Avatar
qrystyna216 qrystyna216 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Białystok
Posty: 1 410
Domyślnie

A ja mogę stwierdzić, że taką damą jest moja mama. Mimo wieku /83 lata/ zawsze zadbana, uczesana, podmalowana. Dużo czytająca i zawsze można z nią podyskutować na różne tematy.Dlatego i nasze dzieci tzn.moje i moich dwóch sióstr lubią do niej chodzić , posiedzieć u niej i porozmawiać z nią.
__________________
Pozdrawiam qrystyna 216
  #4  
Nieprzeczytane 27-03-2007, 19:20
arczia arczia jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: zachodnie Wybrzeże :)
Posty: 468
Domyślnie

a co rozumiecie pod pojęciem -" Damą być" ?

status społeczny? wychowanie? O ile wiem obie Panie wymienione powyżej to arystokratki. Czy arystokratka - to automatycznie "dama"? Czy można nią być mając 500zł renty?
Moim zdaniem -tak. Bo składa się na to sposób bycia, wykształcenie, charakter a niekoniecznie drogie stroje i bogaty dom.
Taką współczesną DAMĄ jest dla mnie Pani J.Kwaśniewska - w programie "Styl" widać to w sposób oczywisty i godny naśladowania. stwierdziłam to ze zdumieniem po obejrzeniu paru programów TV
  #5  
Nieprzeczytane 27-03-2007, 19:23
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Post

Cytat:
Napisał jolita
Moim zdaniem damą trzeba się urodzić, a w obecnej rzeczywistości ciężko z tym żyć więc może niektóre "ukrywają się"?Załącznik 460
Masz rację, damą trzeba się urodzić nie da się zrobić z kogoś na siłę damy. Autentyczna dama /bez podróbek/ w waciaku i walonkach będzie damą bo damą się jest a nie bywa.
  #6  
Nieprzeczytane 27-03-2007, 20:53
wuere'le's Avatar
wuere'le wuere'le jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 2 995
Uśmiech Damy

A'propos dam, jest taki toast, mam nadzieję, że żadna dama się nie obrazi (przecież każda prawdziwa dama ma podobno doskonałe poczucie chumoru),
a więc toast:
Pijmy zdrowie dam, koni i tych co i ch dosiadają!

chlup....i tu następuje spełnienie toastu, szkoda,że w malusieńkim gronie ale za to z serca.
__________________
"...trzeba z żywymi naprzód iść..."

https://widzewieckomentuje.blogspot.com/
  #7  
Nieprzeczytane 27-03-2007, 21:05
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
OK

Cytat:
Napisał qrystyna216
A ja mogę stwierdzić, że taką damą jest moja mama. Mimo wieku /83 lata/ zawsze zadbana, uczesana, podmalowana. Dużo czytająca i zawsze można z nią podyskutować na różne tematy.Dlatego i nasze dzieci tzn.moje i moich dwóch sióstr lubią do niej chodzić , posiedzieć u niej i porozmawiać z nią.
Gratuluję damy Mamy.
  #8  
Nieprzeczytane 27-03-2007, 22:55
Wilhelmina's Avatar
Wilhelmina Wilhelmina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Kraków
Posty: 2 190
Domyślnie

Być damą.
Arysokratka to status społeczny.Napewno dziewczę wychowywane w środowisku "lepiej urodzonych",przesiąka pewnymi cechami od kołyski, ale miłe moje, nie łudzcie się.To jest trudna,codzienna nauka przez całe dzieciństwo.Nauka siadania, jedzenia, witania, zwracania się do bliskich, do tych równych sobie i tych równiejszych.W siermiężnej rzeczywistości lat powojennych, rozwiązaniem,aby dziewczę nauczyć rozróżniania i umiejętności posługiwania się dziesiątkami noży, nożyków i widelczyków, a takoż odsunięcia od wpływów tej "gorszej"części rówieśników, była szkoła prywatna, prowadzona przez siostry zakonne.Tam też uczono rzeczy tak potrzebnych młodej kandydatce na damę jak język francuski, rysunek,gra na pianinie czy fortepianie.Damę uczono nawet jak należy elegancko wycierać nos, tudzież czasem zapłakane oczęta.A dama na wakacjach?To dopiero bajka!Oczywiście kurort.Oczywiście piękne lakierki czy nubuki,wyprasowana sukienka na halce,nóżka w prawo, buzia w lewo, a dzieci biegają w rybaczkach, łowią ryby, palą ognisko, śpiewają ...bawią się, żyją.Dama to wychowanie.Może to i ładne i miłe i dobre.Dama nie unosi się, dama nie klnie, dama trzy razy pomyśli nim jeden raz powie.
Pięknie jest być damą, tymbardziej,że wróciła moda i na arystokrację i na portrety i rdowody.Pięknie jest być damą mając sześcdziesiąt i więcej lat, gorzej gdy kilkanaście.
A czy przypadkiem nie wystarczy być dobrym, uczciwym, honorowym człowiekiem?A jeśli jeszcze ten człowiek, potrafi normalnie zachowywać się, to czy naprawdę przestaniemy go lubić i szanować jeśli odstawi mały palec pijąc poranną kawę?
Dama nie robi tego będąc nawet sama w domu.Jakżesz pięknie jest być prawdziwą damą.
__________________
"Miłość nie jest słaba.
Miłość nie jest ślepa".
-Phil Bosmans
  #9  
Nieprzeczytane 27-03-2007, 22:56
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie damą się jest albo nie

dama z piwem.gifmyślę,ze to nie tylko kwestia pochodzenia arystokratycznego/ aczkolwiek ma to znaczenie , bo w tych kręgach kinder sztuba to wychowanie od dziecka w szacunku do pewnych wartości/, ale wrodzone predyspozycje psychiczne.W literaturze promuje się portret damy,czyli kobiety, kórą cechuje: dyskrecja, powściągliwość w wyrazaniu opinii,rozsądek, elegancja,umiejętność skrywania swych emocji, elegancja w ubiorze i stylu bycia, wszechstronne zainteresowania,rozsądek, a przede wszystkim znajomość zasad- co wypada , a czego nie wypada robić w danym miejcu, czasie, towarzystwie.Konkluzja-JA DAMĄ NIE JESTEM..a chciałabym być.....
  #10  
Nieprzeczytane 27-03-2007, 22:56
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Dama i szklanka piwa? O, nie, to nie to!
  #11  
Nieprzeczytane 27-03-2007, 23:29
POLA POLA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 24 582
Domyślnie Niko,

Cytat:
Napisał nika
Dama i szklanka piwa? O, nie, to nie to!
wszystko przed Tobą, jeśli zechcesz, to będziesz.
A J.Kwaśniewska gra damę, ale nią nie jest. Parę lat temu (może dwa?) czytałam książeczkę - zbiór wywiadów z w.w. i zasłona opadła. Bardzo mnie ta pani rozczarowała, choć nigdy nie postrzegałam jej jako damy. To jest mój punkt widzenia i nie twierdzę, że mam rację, po prostu tak to odbieram, czyli subiektywnie.
Znamy też takich, którzy "doprawiają" sobie tzw. lepsze pochodzenie poprzez przeróżne akcesoria, ale tego się nie da podrobić, to się dziedziczy, z pokolenia na pokolenie, a nam Polakom, tę ciągłość pokoleniową przerwano. Najpierw zrobili to Niemcy, potem "sprawiedliwy" ustrój socjalistyczny i mamy, co mamy, czyli nowobogackich i elitę z awansu społecznego.
  #12  
Nieprzeczytane 27-03-2007, 23:33
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 61 927
Domyślnie

A dlaczego nie...? Jak się jest damą, to trzeba się umieć znależć w każdym towarzystwie, a nie tylko9 wśród sobie podobnych, wtedy widać prawdziwą klasę. A piwo..??? piwo też jest dla dam...
  #13  
Nieprzeczytane 27-03-2007, 23:35
arczia arczia jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: zachodnie Wybrzeże :)
Posty: 468
Domyślnie

ja nie wiem, czy faktycznie "wrodzone predyspozycje" jak mówi Nika. Raczej jednak wychowanie - i to nie polega na doborze prawidlowej łyzeczki do lodów. Dama - to określenie może być rozumiane jako powierzchowność - ale wg. mnie to sposób budowania swojego wnętrza. To nie obcas i kapelusz, czyni Damę - przecież służące kiedyś pod nieobecność dam przebierały się, by wygladać jak Pani, a jednak zawsze wychodziło szydło z worka
  #14  
Nieprzeczytane 27-03-2007, 23:38
arczia arczia jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: zachodnie Wybrzeże :)
Posty: 468
Domyślnie ciekawe

Cytat:
Napisał POLA
wszystko przed Tobą, jeśli zechcesz, to będziesz.
A J.Kwaśniewska gra damę, ale nią nie jest. Parę lat temu (może dwa?) czytałam książeczkę - zbiór wywiadów z w.w. i zasłona opadła. Bardzo mnie ta pani rozczarowała, choć nigdy nie postrzegałam jej jako damy. To jest mój punkt widzenia i nie twierdzę, że mam rację, po prostu tak to odbieram, czyli subiektywnie.
.

No to nieźle dałam się omamić...
  #15  
Nieprzeczytane 27-03-2007, 23:39
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Uśmiech

Cytat:
Napisał nika
Dama i szklanka piwa? O, nie, to nie to!
Dama też człowiek, z pewnością pije piwo jak "dama".
  #16  
Nieprzeczytane 27-03-2007, 23:40
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Post

Cytat:
Napisał POLA
wszystko przed Tobą, jeśli zechcesz, to będziesz.
A J.Kwaśniewska gra damę, ale nią nie jest. Parę lat temu (może dwa?) czytałam książeczkę - zbiór wywiadów z w.w. i zasłona opadła. Bardzo mnie ta pani rozczarowała, choć nigdy nie postrzegałam jej jako damy. To jest mój punkt widzenia i nie twierdzę, że mam rację, po prostu tak to odbieram, czyli subiektywnie.
Znamy też takich, którzy "doprawiają" sobie tzw. lepsze pochodzenie poprzez przeróżne akcesoria, ale tego się nie da podrobić, to się dziedziczy, z pokolenia na pokolenie, a nam Polakom, tę ciągłość pokoleniową przerwano. Najpierw zrobili to Niemcy, potem "sprawiedliwy" ustrój socjalistyczny i mamy, co mamy, czyli nowobogackich i elitę z awansu społecznego.
Zgadzam się z Tobą Polu całkowicie.
  #17  
Nieprzeczytane 27-03-2007, 23:45
POLA POLA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 24 582
Domyślnie Omamić?

Cytat:
Napisał arczia
No to nieźle dałam się omamić...

A czym, jeśli wolno spytać?
  #18  
Nieprzeczytane 27-03-2007, 23:47
POLA POLA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 24 582
Domyślnie Dziękuję, Basiu,

Cytat:
Napisał Basia
Zgadzam się z Tobą Polu całkowicie.

jeśli błądzimy w definicjach, to we dwie, a to zawsze raźniej.
  #19  
Nieprzeczytane 27-03-2007, 23:48
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Polu,miła,jestem szlachcianką od pokoleń, nie muszę na siłę nic udawadniać,bo niestety damy we mnie mało.Udawanie to maska a ja miałam na myśli PRAWDZIWE damy ,czyli kobiety z klasą.to tak jak z perfumami-są podróby i te prawdziwe...ja nie jestem babaą z klasą, choć się staram.Raczej odezwały się we mnie geny szlachty zdeklasowanej..nie rozpaczam lecz zazdroszczę
  #20  
Nieprzeczytane 27-03-2007, 23:49
POLA POLA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 24 582
Domyślnie Piwo i dama

Ważne jak, ważne gdzie i ważne z kim.
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Pieczone potrawy mogą być zdrowe - komentarze Ircia Ogólny 5 23-08-2014 15:17
Dzień tylko dla wnuka może być pożyteczny - komentarze Basia. Ogólny 20 14-02-2013 12:01
Żylne owrzodzenia podudzi mogą być leczone światłem - komentarze Nika Ogólny 7 17-05-2012 01:50
AFGANISTAN - czy nasi żołnierze powinni być ukarani ??? Lila Polityka - wątki archiwalne 152 19-02-2009 15:29
Sepsa może być wcześniej wykryta - komentarze wipin Ogólny 2 17-01-2007 13:19

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:43.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.