menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Rodzina, bliscy > Miłość, przyjaźń, związki, samotność
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1441  
Nieprzeczytane 04-11-2013, 13:54
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

Jeszcze raz
Serdecznie dziękuje za bardzo przychylne przyjęcie
To był tylko przedruk z gazety DZ
Dziękuje mili!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1442  
Nieprzeczytane 05-11-2013, 06:40
ŁucjaS ŁucjaS jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Miasto: Wilimowo, warm-maz.Polska
Posty: 253
Domyślnie

Martok(u) serdecznie dziękuję za sprostowanie.
Faktycznie to piosenka Rosiewicza. Cóż skleroza nie boli.
Ja jednak wolę zachować w pamięci obraz Młynarskiego a nie Rosiewicza.
Pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1443  
Nieprzeczytane 05-11-2013, 11:04
martok martok jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Posty: 650
Domyślnie

Cytat:
Napisał rslucja
Martok(u) serdecznie dziękuję za sprostowanie.
Uff, odetchnąłem. Bo bałem się, że się pogniewasz. Pozdrawiam wzajemnie - M
*
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1444  
Nieprzeczytane 08-11-2013, 18:36
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 003
Domyślnie

Cytat:
Napisał senesco
(...) My sami też przyczyniamy się do kształtowania postaw. Nieprawdą jest, że uczymy się w szkole. Uczymy się w domu, od rodziców. I uczymy się przez zabawę.
W zabawie, udając coś, uczymy się dorosłego życia. Starości - kiedyś - uczyliśmy się obserwując dziadków. Dziś, rodzice albo dzieci dziadkom podrzucają (wbrew woli jednych i drugich), albo przerzucają z kursu na kurs. Wszystko w biegu, w pośpiechu, już od maleńkości pożeramy życie. Nie ma czasu na refleksję (zresztą refleksyjność oznacza dziwaczność).
Z autorytetu starości zrezygnowano, bo senior nie działa w tempie komputera. Z drugiej strony, większość starszych osób uważa, że już nie powinna się uczyć nowych rzeczy, bo - na przykład - już nie pracuje.
A robić coś dla siebie też trzeba się nauczyć. Bo z reguły robimy tylko to, co musimy. A czy musimy zrobić coś dla siebie?
Coś, co będzie nieprzydatne dla nikogo oprócz nas, lub będzie niezrozumiałe dla wszystkich wokół?

http:// senescoeu.blogspot.com
hej, hej nie tak szybko.
*Prawdą jest, że uczymy się w szkole, w domu, na podworku, na ulicy, na wycieczce, na tym forum i na uniwersytecie itd.
Zgadnij gdzie nauczyłam się prawobrzeżnych dopływów Wisły?
Uczymy sie zawsze, tylko nie zawsze świadomie; najczęściej działa podświadomość, ale działa.
**Nieprawdą jest, że refleksyjność oznacza dziwaczność. Właśnie od starszych wymaga się refleksyjności , nie od dzieci.
***Z autorytetu starości nie zrezygnowano, tylko najczęściej starzy nie nadążają za zmianą warunków społecznych i dlatego nie mogą być wzorcem, czyli autorytetem.
****Jeżeli robimy coś dla siebie, to wcale nie jest jednoznaczne z tym, ze nasze działanie jest niezrozumiałe i nieprzydatne dla innych.
My ludzie jesteśmy układem naczyń połączonych ...
Przeczytajcie bogdę 501 wpis z 4 października ; bogda kończy taką myślą:
Cytat:
Tylko człowiek szczęśliwy /szczęśliwy ze sobą / może promieniować szczęściem wokół.
Promieniować, znaczy pozytywnie oddziaływać
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1445  
Nieprzeczytane 08-11-2013, 19:45
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 003
Domyślnie

Samorządy zaczynają liczyć na refleksyjność i doświadczenie seniorow . Podstawy prawne dla funkcjonowania rad seniorów zawiera podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym. Może i autorytet seniorów wzrośnie, trzeba czasu trochę i pracy w tym kierunku.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1446  
Nieprzeczytane 08-11-2013, 19:57
martok martok jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Posty: 650
Domyślnie

Cytat:
Napisał Babka Gratka
Może i autorytet seniorów wzrośnie, trzeba czasu trochę i pracy w tym kierunku.
Na pewno dobrze by to było, ale nie jestem w tej sprawie wielkim optymistą. Nie wiem jak gdzie indziej, ale w mojej okolicy seniorzy stają na głowie, żeby utracić te resztki tradycyjnego autorytetu, które ewentualnie jeszcze mają - przez kłótliwość, dogmatyczne nastawienie, niezdolność do rzeczowego dialogu i przez straszliwie roszczeniową postawę.
*
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1447  
Nieprzeczytane 08-11-2013, 21:00
senesco's Avatar
senesco senesco jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Gdynia
Posty: 1 498
Domyślnie

Babka Gratka - tak być powinno i bardzo chciałbym by wokół było wiele promieniejących seniorów. Byłem na debacie poświęconej radom seniorów, tam właśnie zrodziła się idea mojego blogu http://senescoeu.blogspot.com.
Słuchałem o tym, co robią różne rady w Polsce i niektóre pomysły budziły pomysł. Znam Centrum Seniora w Gdyni - to tetniące życiem miejsce.
Ale o wiele częściej spotkać można działania, o których pisze martok.
Nie uczymy się starzeć, nie uczymy się starości - nie uczymy się mądrości. Uczymy się wiedzieć i mieć rację. Nie uczymy się słuchać, uczymy się mówić.
W mediach ciągle się mówi, jak walczyć ze starością, jak zachować młodość. Ale trudno sobie wyobrazić starego mędrca w krótkich spodenkach. Mnie trudno.
Czy umiemy być refleksyjni? Mam nadzieję, ale nie widzę wzorca, który byłby szanowany i prezentowany z szacunkiem.

Ale bez pesymizmu - wydaje mi się, że powinniśmy nauczyć się postawy wobec życia, którą reprezentuje bohater powieści Stulatek, który wyskoczył przez okni i zniknął.

Uważam, że takich ludzi nam potrzeba i oni powinni uczyć innych się starzeć. Z nimi nawet młodość byłaby ciekawsza.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1448  
Nieprzeczytane 08-11-2013, 22:09
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Cytat:
Napisał martok
Nie wiem jak gdzie indziej, ale w mojej okolicy seniorzy stają na głowie, żeby utracić te resztki tradycyjnego autorytetu, które ewentualnie jeszcze mają - przez kłótliwość, dogmatyczne nastawienie, niezdolność do rzeczowego dialogu i przez straszliwie roszczeniową postawę.
A wiesz, że ja to zobaczyłam dopiero po wejściu na to forum?
Bardzo się temu dziwiłam. A potem rozejrzałam się nie po moim najbliższym otoczeniu, ale ogólnie po osiedlu, na którym mieszkam. Osiedlu miejskim niedaleko śródmieścia. A potem troszkę dalej. I zobaczyłam to samo.
Nie wiem, jak to się stało, że nie widziałam tego do tej pory?!
Prawdopodobnie odruchowo "przechodziłam na drugą stronę ulicy".


Cytat:
Napisał senesco
Nie uczymy się starzeć, nie uczymy się starości
Nie wiem, jak inni.
Ja tam się nie uczyłam, bo w ogóle się ogromnie się zdziwiłam, że jestem stara. Nikt mnie nie uprzedził, że to tak szybko leci
Zresztą nawet gdyby, to i tak bym mu nie uwierzyła albo wcale nie słuchała.
A w ogóle tego można się nauczyć?

Wiem jedno: jest wiele prawdy w tym, że z wiekiem negatywne cechy człowieka się nasilają. I rację miała moja babka, która często powtarzała, że po pięćdziesiątce trzeba siebie obserwować i stale korygować.

Może takie zorganizowane formy życia seniorów coś dają. Nie wiem, nie próbowałam.
Za to od 6 lat zadaję się ze smarkatymi seniorami, młodszymi ode mnie o mniej więcej jedno pokolenie lub nawet więcej - i bardzo dobrze mi to robi, nawet, jeśli tylko wirtualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1449  
Nieprzeczytane 09-11-2013, 12:30
lahatiel lahatiel jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Posty: 176
Domyślnie

Trzy lata temu byłem pierwszy raz w sanatorium. Któregoś dnia wyszliśmy z moim współspaczem na spacer. Włóczymy się po Iwoniczu, a mnie coś zaczyna denerwować, zaczynam się źle czuć i w pewnej chwili mówię "chodźmy stąd, tu nic się nie dzieje, zobacz tu są prawie sami starzy ludzie". Kolega popatrzył na mnie uważnie i tylko zapytał - a ile ty masz lat? Miałem wtedy 60.
Czy w świetle waszej dyskusji, ja mam na siłę się postarzać, zmuszać się do określonych zachowań, skoro nie rajcuje mnie sposób bycia i życia zdecydowanej większości ludzi w moim wieku, skoro się w takim otoczeniu źle czuję?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1450  
Nieprzeczytane 09-11-2013, 15:05
senesco's Avatar
senesco senesco jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Gdynia
Posty: 1 498
Domyślnie

Lahatiel - absolutnie nie należy się postarzać! Tylko nie trzeba walczyć z wiekiem.
Właśnie czytam książeczkę prof. Ernsta Poppela, który uważa, że "im starszy, tym lepszy" i rzecz tyczy mózgu. Należy tylko zadbać, by mózg - zatem i my - stale się rozwijał.
Jak mawiał Cyceron: "jak nie każde wino - tak nie każdy człowiek na starość kwaśnieje".
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1451  
Nieprzeczytane 09-11-2013, 15:48
lahatiel lahatiel jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Posty: 176
Domyślnie

Dzięki senesco poprawiłeś mi humor, zwłaszcza Cyceronem
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1452  
Nieprzeczytane 13-11-2013, 15:49
aniak2015's Avatar
aniak2015 aniak2015 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Miasto: Śląskie
Posty: 317
Domyślnie

Witam miło .Nie musimy się zamartwiać co ma być bo tym wpędzamy się w smutek a on w życiu naszym nie jest potrzebny.Wystarczy,że jesteśmy sami -sami rządzimy naszym czasem,który nam jest dany.Dokucza mi coraz bardziej samotność i są rzeczy z którymi sobie nie radze.Najgorsze ze nie ma kogoś z kim mogłabym wspólnie zjeść posiłek,porozmawiać czy nawet iść na spacer..Ech to życie.


.Pozdrawiam wszystkich borykających się z samotnością i tych ,których los nie oszczędził.Miłego popołudnia.A.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1453  
Nieprzeczytane 15-11-2013, 15:33
sabcia's Avatar
sabcia sabcia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Miasto: PILA
Posty: 2 142
Domyślnie

Aniu witam.Widocznie tak ma być w zyciu.Taka juz jej kolej.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1454  
Nieprzeczytane 15-11-2013, 21:31
Elżbieta 53's Avatar
Elżbieta 53 Elżbieta 53 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2012
Miasto: Strzelce Kraj.
Posty: 1 351
Domyślnie

Odpowiedź z Cytowaniem
  #1455  
Nieprzeczytane 17-11-2013, 21:40
basia6661 basia6661 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2012
Miasto: POLSKA
Posty: 19
Domyślnie

Cytat:
Napisał aniak2015
Witam miło .Nie musimy się zamartwiać co ma być bo tym wpędzamy się w smutek a on w życiu naszym nie jest potrzebny.Wystarczy,że jesteśmy sami -sami rządzimy naszym czasem,który nam jest dany.Dokucza mi coraz bardziej samotność i są rzeczy z którymi sobie nie radze.Najgorsze ze nie ma kogoś z kim mogłabym wspólnie zjeść posiłek,porozmawiać czy nawet iść na spacer..Ech to życie.


.Pozdrawiam wszystkich borykających się z samotnością i tych ,których los nie oszczędził.Miłego popołudnia.A.
Witam, jestem na tym forum od niedawna i czasami tylko zaglądam samotność sama w sobie nie jest zła można się jej nauczyć a pogadać możemy przez skypa, gg, maila więc chyba nie jest żle jednym słowem będzie dobrze a nawet jeszcze lepiej
pozdrawiam cieplutko basia z żar ek letniska
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1456  
Nieprzeczytane 18-11-2013, 14:43
sabcia's Avatar
sabcia sabcia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Miasto: PILA
Posty: 2 142
Domyślnie

Wszystkim samotnym i nie tylko ,zycze milego i pogodnego tygodnia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1457  
Nieprzeczytane 21-11-2013, 17:44
aniak2015's Avatar
aniak2015 aniak2015 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Miasto: Śląskie
Posty: 317
Domyślnie

Witam.Takie długie wieczory i brak słoneczka -uroki jesieni.Dopada mnie smutek i chandra.W komputerze znaleźć coś co by zaciekawiło mija się czasem z celem.Telewizja ,radio spotkania ze znajomymi są zbawienne na te długie jesienne wieczory..Życzę miłego popołudnia.Anna.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1458  
Nieprzeczytane 21-11-2013, 21:32
Barakuda Barakuda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2010
Miasto: Chrzanów
Posty: 1 276
Domyślnie

Refleksja na temat upływającego czasu, a za razem i wieku nachodzą większość osób jesienią. Krótkie, ponure dni powodują "depresję dnia krótkiego", a to prowadzi do - jak napisała aniak2015 - chandry. Wtedy trzeba wyjść "do ludzi", tam gdzie gra muzyka.
A starość - ona jest w głowie, nie w metryce. Są osoby wiekowe, tryskające energią i pasją życia, inni "starsi od swego wieku o wiele lat".
Pozdrawiam wszystkich "młodych duchem"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1459  
Nieprzeczytane 22-11-2013, 11:22
sabcia's Avatar
sabcia sabcia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Miasto: PILA
Posty: 2 142
Domyślnie

Witam .Jak listopad minie,to i humary nam się poprawią.Troche zajęcia zę swietami.Zyczę wszystkim miłego weekendu
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1460  
Nieprzeczytane 22-11-2013, 14:08
aniak2015's Avatar
aniak2015 aniak2015 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Miasto: Śląskie
Posty: 317
Domyślnie

Tak a na poprawę humoru spacer.Wróciłam ze spaceru-byłam w lesie ze swoim czworonogiem i powiem Wam ,że wspaniale było.Nie było słoneczka ale w miarę ciepło .Cisza w lesie ,nie słychać śpiewu ptaków ale widać.że przyroda szykuje się do zimy.Kiedyś było niemożliwe żeby były suche gałęzie czy szyszki pod drzewami.Ludzie zbierali do palenia dziś jest tego mnóstwo i nawet czasami to nie można przejść.Miłego popołudnia.Anna.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Szukam Samotnych Kobiet! Kasia_H66 Zaproszenia 46 04-06-2023 22:02
wieczorki taneczne dla samotnych Eliza Hobby, pasje 91 12-02-2020 09:46
Nie odwracaj się od samotnych seniorów - komentarze barbara41 Ogólny 119 16-08-2017 19:36
Dlaczego pomimo że jest tylu samotnych, potrzebujących rodziny Małgosia G. Opieka 38 14-01-2017 22:45
zapisanisobie.pl serwis dla samotnych chrześcijan pawels Miłość, przyjaźń, związki, samotność 19 27-04-2015 15:03

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:47.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.