menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Hobby, pasje
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #201  
Nieprzeczytane 28-10-2012, 21:13
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie Yevo

Próbowałem przeglądać „gimpuj.info” ale fatalne jest w nim to, że ruchy kursora są za szybkie i trudno za nimi nadążać. Wolałbym ponownie obejrzeć te Twoje słynne filmiki, do których brakuje mi linka. Pamiętam, że dbałaś o to aby kursor nie biegał z jednego końca na drugi i można było śledzić jego ruchy. Czy mogłabyś mi podać właściwego linka bo gdzieś go zagubiłem? Rzeczywiście, że „Grokking” zawiera tyle szczegółów, że czasem mam go dość.
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #202  
Nieprzeczytane 28-10-2012, 21:44
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie Yevo

Dla odpoczynku po „grokkowaniu” skupiłem się dzisiaj na „gimpuj.info”. I stwierdzam, że realizacja tego tutoriala niestety pozostawia wiele do życzenia. Ma się wrażenie, że ktoś prowadzący kursor nie zupełnie nad nim panuje. Kursor biega tam i z powrotem tak jakby nie mógł się zdecydować gdzie „wylądować” aż wreszcie robi gwałtowny skok do celu ale nadążyć za tymi ruchami jest trudno. Nie rozumiem dlaczego ktoś robiący ten tutorial nie zadał sobie trochę trudu i nie zastanowił się nad takimi „drobiazgami”, których brak, w moim odczuciu, znacznie obniża wartość tutorialu, który przecież niewielkim kosztem mógłby być naprawdę bardzo dobry. Zanudzam Cię swoimi rozważaniami ale mam nadzieję, że w najgorszym razie nie będziesz tego czytać. Muszę sobie "ulżyć" i trochę ponarzekać.
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #203  
Nieprzeczytane 28-10-2012, 21:58
Yeva's Avatar
Yeva Yeva jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 5 269
Domyślnie

Bogdanaster przyznam,ze nie mam pojęcia o czym piszesz. O jaki tutorial chodzi. Gimpuj.info to jest forum na temat GIMPa. Maja tam też wiele tutoriali do różnych wersji i nie mam pojęcia o który chodzi.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #204  
Nieprzeczytane 28-10-2012, 22:48
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie Yevo

Chodziło mi o „Wideotutorial – Podstawy GIMPa” na stronie http://www.gimpuj.info/index.php/topic,904.0.html
Przepraszam, że nie podałem adresu tej strony.
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #205  
Nieprzeczytane 28-10-2012, 22:52
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie Yevo

I jeszcze jedno pytanie. Czy nie powinienem pytać o link do Twoich filmików? Coś jest nie tak?
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #206  
Nieprzeczytane 28-10-2012, 22:58
Yeva's Avatar
Yeva Yeva jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 5 269
Domyślnie

Wolę korzystać z tutoriali pisanych np http://www.gimpuj.info/index.php/topic,16033.0.html

Chociaż przyznam ,że w tym Videotutorialu wszystko wygląda ok.Ale trzeba nauczyć korzystać się ze stop-klatki ( ja tak robię)

Pisałam już wcześniej ,ze strona z moimi instrukcjami juz nie istnieje
Odpowiedź z Cytowaniem
  #207  
Nieprzeczytane 01-11-2012, 11:53
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie Yevo

„Dojrzewam” pomału do tego żeby zainstalować sobie nową wersję GIMPa. Czy muszę przed tym usunąć starą wersję? Pytam dlatego, że najchętniej zainstalowałbym nową wersję nie usuwając starej. Kiedy uruchamiam starą otwierane są też automatycznie jakieś dodatki:„extension script-fu”, „plik z danymi”. Nie pamiętam jak instalowałem tę wersję i obawiam się, że instalując nową mogę czegoś potrzebnego nie zainstalować. Kiepsko sobie radzę z komputerem i dlatego chciałbym mieć tę „rezerwę”. Czy to możliwe? Poradź jak się zabezpieczyć przed ewentualnymi kłopotami. Nie chciałbym stworzyć sytuacji kiedy stara będzie usunięta, a nowa będzie nie kompletna. To byłoby dla mnie fatalne. Przy okazji: stara wersja ma niestety różne niedoróbki np. kiedy chcę usunąć „mój pędzel” to po kliknięciu opcji kasowania pędzel nie znika. Znika dopiero kiedy zamknę GIMPa i ponownie go uruchomię. Niby nic a jednak uświadamiam sobie, że nie wszystko jest OK i to mnie wkurza. Nie lubię takich niesprawności programowych.
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #208  
Nieprzeczytane 01-11-2012, 20:07
Yeva's Avatar
Yeva Yeva jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 5 269
Domyślnie

Bogdanaster nie instalowałam jeszcze najnowszej wersji GIMPa. Może EiM powie . Do tej pory zawsze zamieniało mi wersję. Jeżeli chodzi o dodatki do wersji 2.8 można pobrać tu
http://www.gimphelp.org/script28.shtml#downloads
Odpowiedź z Cytowaniem
  #209  
Nieprzeczytane 02-11-2012, 11:11
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie EiM

Mam zamiar zainstalować sobie najnowszego GIMPa i chciałem się poradzić czy masz w tej materii jakieś doświadczenia? Używam GIMPa 2.6.2 i boję się, że będę go musiał najpierw odinstalować, a nie wiem czy potrafię nowego zainstalować ze wszystkimi potrzebnymi „dodatkami” które skądś trzeba wziąć. Tylko skąd? Stary te dodatki jakoś sam sobie ściąga przy uruchamianiu.Trochę się obawiam czy nie popadnę w kłopoty. Może lepiej nadal używać starego i nie dać się skusić na nowego?
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #210  
Nieprzeczytane 02-11-2012, 11:15
Yeva's Avatar
Yeva Yeva jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 5 269
Domyślnie

Bogdanaster zobacz post wyżej, podałam link do dodatków .Jest tez opis jak zainstalować.
A instalowanie programu jest łatwe.Zalezy ile masz partycji ( dysków na komputerze ) .Jeżeli jeden to program instaluje sie domyślnie w Program Files. Gdy posiada sie wiecej dysków , to trzeba wskazac , gdzie ma sie zainstalować.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #211  
Nieprzeczytane 02-11-2012, 15:56
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie

Bogdanaster odpowiem cytując:
Cytat:
Mam zamiar zainstalować sobie najnowszego GIMPa i chciałem się poradzić czy masz w tej materii jakieś doświadczenia?
Miałam wersję Gimpa 2.6. Wgrałam nową 2.8 na starą. Zainstalował się bez problemu. Mam system operacyjny XP.
Cytat:
Używam GIMPa 2.6.2 i boję się, że będę go musiał najpierw odinstalować, a nie wiem czy potrafię nowego zainstalować ze wszystkimi potrzebnymi „dodatkami” ....
Nie odinstalowywałam poprzedniej wersji. Wgrałam nową na starą. Pliki zostały wymienione i dograne te z nowej wersji. W wersji 2.8 nie działają dodatki z wersji 2.6 , ale tylko te, które były doinstalowywane ponad podstawową wersję. Wszystkie podstawowe (łącznie z tym wymienionym przez Ciebie „extension script-fu”) zainstalują się „samoczynnie”z nową wersją. Są na „wyposażeniu” programu. Zachowują się natomiast zrobione i dopisane Twoje pędzle.

Cytat:
...ze wszystkimi potrzebnymi „dodatkami” które skądś trzeba wziąć. Tylko skąd?
Yeva- podała link skąd można wziąć dodatki. Zbiór zawartych tam dodatków, to rozszerzenia ponad podstawową wersję. Moim zdaniem ściąganie tych scriptów przy nauce programu jest przedwczesne. Program posiada podstawowe filtry. Jest ich dostatecznie dużo jak na zapoznanie się z działaniem każdego. Później można dograć, czyli doinstalować sobie rozszerzenia, które wskazała Yeva. Są wygodne przy obróbce, ale nie są niezbędne.
Cytat:
Stary te dodatki jakoś sam sobie ściąga przy uruchamianiu
Nowy także sobie przy każdorazowym uruchamianiu sam „pościąga” te podstawowe.
Cytat:
Trochę się obawiam czy nie popadnę w kłopoty. Może lepiej nadal używać starego i nie dać się skusić na nowego?
Nowe z reguły jest lepsze, więc kusi, ale nikt nie lubi kłopotów. Proponuję na razie zostawić wersję, którą posiadasz, a z nowym zapoznawać się w wersji portable. Gimp. 2.8 jest dostępny także w takiej wersji i działa.
Wgrywasz i uruchamiasz go bezpośrednio z pendriva. Starego na dysku komputera na razie nie ruszasz. Ja, napiszę, że warto zaznajomić się z wersją 2.8.2 . Ma więcej możliwości, działa stabilnie. Masz to co już miałeś i jeszcze więcej. Spróbuj. Osobiście starą wersję mam na pendrivie, nową zainstalowaną na dysku komputera. Jestem z nowego zadowolona, a możliwościami pędzli zachwycona (subiektywna ocena, bo lubię bawić się pędzlami) i nie ze wszystkimi nowościami zdążyłam się już zapoznać.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #212  
Nieprzeczytane 02-11-2012, 21:20
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie Yevo

Szukam (jak na razie bez powodzenia) informacji na temat użycia „narzędzi kolorów” takich jak np. modyfikacja poziomów kolorów, modyfikacja krzywych kolorów. Czy masz w tym zakresie jakieś doświadczenia? Będę wdzięczny za podpowiedź.
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #213  
Nieprzeczytane 02-11-2012, 21:28
Yeva's Avatar
Yeva Yeva jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 5 269
Domyślnie

Cytat:
Napisał bogdanaster
Szukam (jak na razie bez powodzenia) informacji na temat użycia „narzędzi kolorów” takich jak np. modyfikacja poziomów kolorów, modyfikacja krzywych kolorów. Czy masz w tym zakresie jakieś doświadczenia? Będę wdzięczny za podpowiedź.
Nie bardzo rozumiem o co chodzi, jaką modyfikację.Poziomy i krzywe to mi się kojarzą z obróbką zdjęć. Ja teraz głownie w Photoshopie pracuję.Może EiM pomoże .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #214  
Nieprzeczytane 02-11-2012, 22:12
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie EiM

Próbowałem szukać za plikami z „gimp” w nazwie i okazuje się, że jest ich bez liku o rozmaitych nazwach i rozszerzeniach. Wiele jest typu *.exe. I nawet nie wiem, które z nich trzeba by skopiować na pendrive. Dla mnie beznadziejna sprawa. Wśród tych plików na pewno są takie, które zawierają jakieś już zbędne wyniki ale jak odróżnić te pliki od tych, które są istotne dla poprawnego działania GIMPa? Nie mam pojęcia i nie wiem co robić? Przy okazji zapytam czy masz jakieś doświadczenia z "narzędziami kolorów" (opcje z listy rozwijanej po kliknięciu w "kolory") takich jak np. modyfikacja poziomów kolorów, modyfikacja krzywych kolorów?
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #215  
Nieprzeczytane 02-11-2012, 22:24
Yeva's Avatar
Yeva Yeva jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 5 269
Domyślnie

Na pendriva możesz zgrać wersję Portable ,czyli bezinstalacyjną
http://www.programosy.pl/program,gimp-portable.html

Kliknij na wersja portable i zapisz na pendrive.
Pliki exe sa to pliki instalacyjne.
Ja krzywych i poziomy używam do poprawy kolorystyki zdjęc np
Odpowiedź z Cytowaniem
  #216  
Nieprzeczytane 03-11-2012, 13:39
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie

Bogdanaster
Powinieneś znaleźć plik instalacyjny dla gimpa 2.8.2 w internecie. Nie zagłębiaj się jakie pliki należy wymienić, czy dopisać. Wpisz w wyszukiwarce internetowej hasło Gimp 2.8.2 portable. Otworzą Ci się strony skąd można pobrać plik instalacyjny. Znajdź przycisk „pobierz”. Ściągnij i zapisz go bezpośrednio na pendrive. W programie instalacyjnym są wszystkie potrzebne pliki do całościowego działania programu. Pliki instalacyjne są skompresowane, trzeba je rozpakować na tym samym nośniku, czyli na pendrivie. Niektóre programy portable działają bezpośrednio po ściągnięciu. W przypadku Gimpa -portable otworzy się okno instalacji. W oknie instalacyjnym wybierz język. Jest polski. Postępuj zgodnie z podpowiedziami. Program rozpakuje wszystkie potrzebne pliki, łącznie z ikoną uruchamiającą program. W celu uruchomienia programu klikasz tylko na ikonę programu. Dalej postępujesz tak samo jak z tym, który masz zainstalowany na komputerze.
Cytat:
Przy okazji zapytam czy masz jakieś doświadczenia z "narzędziami kolorów" (opcje z listy rozwijanej po kliknięciu w "kolory") takich jak np. modyfikacja poziomów kolorów, modyfikacja krzywych kolorów?
Odpowiedź wprost brzmi: mam. Ponieważ nie pytasz o konkrety napiszę ogólnie, że opcje, które Cię interesują służą do regulacji natężenia oświetlenia, albo kolorystyki zdjęcia, czy grafiki. Najlepiej samemu doświadczyć. Otwórz zdjęcie w Gimpie i przesuwaj suwaki znajdujące się pod wykresami. Zmień kolejno kanał. W oknie wyboru masz „wartość”, „czerwony”, „zielony”, „niebieski”, „alfa”. (Alfa będzie czynny, jeżeli grafika będzie miała przezroczystość). Zobaczysz jak zmienia się zdjęcie po wybraniu poszczególnych kanałów i zmianie położenia suwaków. W przypadku krzywych jest podobnie. Przekątną można przekształcać dowolnie, przesuwając myszką. Można działać na kanałach jak opisałam poprzednio. Na Twoim obrazie widać każdą zmianę.
Ogólnie rzecz ujmując, modyfikacje zmiany kolorów służą mi do poprawy jakości np. źle oświetlonych lub prześwietlonych zdjęć, jak również można modyfikację kolorów wykorzystać do efektów artystycznych.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #217  
Nieprzeczytane 03-11-2012, 22:58
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie EiM

Pięknie dziękuję za informacje.
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #218  
Nieprzeczytane 05-05-2013, 14:20
lares lares jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Apr 2013
Posty: 80
Domyślnie

witam
mam takie pytanie naucze się tu gimpa, może kiedyś podstawy znałem ale się zapomniałem prosze o info dzieki
Odpowiedź z Cytowaniem
  #219  
Nieprzeczytane 06-05-2013, 21:00
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie

Witaj lares
Cytat:
mam takie pytanie naucze się tu gimpa

Zacznij od strony nr 1tego wątku. Odrobina chęci i odnosisz sukces w nauce. W razie kłopotów - pytaj. Może uda się Ci pomóc.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #220  
Nieprzeczytane 06-05-2013, 22:13
lares lares jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Apr 2013
Posty: 80
Post gimp

witam

mam takie pytania:
jak stworzyć nowy dokument i zapisać?
jak dać obrazek na obrazek?
jak zmienić wielkość obrazka na mniejszy?

prosze o opis w punktach nie muszą byc screeny.

dzięki
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Magus – program dla przyszłych przedsiębiorców 50+ - komentarze jd-i Ogólny 0 03-10-2009 07:45
Program spacerów dla osób dojrzałych – zaplanuj odpowiednie ćwiczenia - komentarze Lusia Ogólny 3 01-03-2009 12:18
Program Leonardo da Vinci – edukacja przez całe życie - komentarze Anna_Maria_57 Ogólny 12 14-10-2008 00:48
Program Kapitał Ludzki szansą dla bezrobotnych 50 – latków - komentarze Jagoda Ogólny 0 07-02-2008 10:59
Program Edukacyjny Rak piersi od A do Z – podsumowanie i perspektywy - komentarze Basia. Ogólny 26 04-10-2007 22:49

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:48.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.