menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Zdrowie > Opieka
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Opieka Uwaga: ogłoszenia dotyczące opieki nad starszymi osobami należy zamieszczać w dziale ogłoszenia.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #3181  
Nieprzeczytane 09-01-2014, 10:24
Jaga Polańczyk Jaga Polańczyk jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Mar 2013
Miasto: Łódź
Posty: 57
Domyślnie

Cytat:
Napisał hala51
Pomór jakiś na tym forum, czy co? Hej! Jest tam kto?
Oczywiście, że jesteśmy
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3182  
Nieprzeczytane 09-01-2014, 18:32
niobos niobos jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Posty: 200
Domyślnie kiedy do sanatorium

jestesmy tylko numerki jakos słabo spadaja wczoraj dzwoniłam do NFZ w Łodzi i powiedziano mi ze czas oczekiwania to 18-19 miesiecy od złozenia.Pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3183  
Nieprzeczytane 09-01-2014, 21:18
niuta niuta jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: kujawsko-pomorskie
Posty: 101
Domyślnie

Cześć
A ja czekam cierpliwie na pismo z NFZ od lipca.Uzyskałam telefoniczną wiadomość ,że przyznano mi sanatorium,czas oczekiwania 22 miesiące,ale pismo potwierdzające dotrze w późniejszym terminie.Może Nowy Roczek przyniesie pocztę i będę mogła rozliczać numerki.Teraz "pilotuję" cyferki koleżanki.
Pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3184  
Nieprzeczytane 10-01-2014, 15:27
Krystyna51 Krystyna51 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Tychy
Posty: 24
Domyślnie

Witam jestem ze Śląskiego NFZ dziś dostałam potwierdzenie ze został mi przydzielony numer w kolejce 105478,czas oczekiwania około 26 miesięcy No to sobie poczekam,ale myślę ze z wami będzie rażniej, pozdrawiam wszystkich czekających.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3185  
Nieprzeczytane 10-01-2014, 19:07
hala51 hala51 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: łódzki,Polska
Posty: 577
Domyślnie

Cytat:
Napisał Krystyna51
"...został mi przydzielony numer w kolejce 105478,czas oczekiwania około 26 miesięcy..."
Nie martw się Krystynko, idzie dobre Premier przedstawił dziś plany rządu na 2014r. m.in. skrócenie czasu oczekiwania na wizytę u lekarza i zmniejszenia kolejek w służbie zdrowia Na pewno nam się polepszy, ale pod jednym warunkiem że wykupimy sobie dodatkowe ubezpieczenie, choć to zapewne nie będzie miało żadnego wpływu. Dlaczego? Ano,cyt."...Według lekarzy, przyczyną kolejek jest zwykła nadwyżka popytu nad podażą. Trzeba więc zmniejszyć popyt na świadczenia zdrowotne oraz zwiększyć ich podaż...Koniecznym jest również wprowadzenie bezpośrednich dopłat do leczenia z kieszeni pacjenta za niektóre świadczenia, bo bezpłatność świadczeń stwarza pokusę korzystania z nich nawet wtedy, gdy nie jest to konieczne... trzeba też wprowadzić inne finansowe bodźce (np. zwrotne “kaucje”), które zapobiegłyby niefrasobliwej rezygnacji przez pacjentów ze świadczeń wcześniej “zarezerwowanych”, co powoduje, że kolejki wydłużają się, mimo że nikt z tych świadczeń nie skorzystał..." i wiele innych pomysłów. I z tym się zgadzam(zwrotne “kaucje”) Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3186  
Nieprzeczytane 10-01-2014, 21:56
Ryszard2's Avatar
Ryszard2 Ryszard2 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Łódź
Posty: 2 661
Domyślnie

Przekażę wam informację z dzisiejszej gazety łódzkiej: "Express Ilustrowany."

Blisko 40% z 3 tysięcy mieszkańców województwa łódzkiego, którzy otrzymali skierowania do sanatoriów na styczeń, odesłało je z powrotem do NFZ. Mogą z nich teraz skorzystać inni pacjenci. Można poprosić o wyjazd nad morze lub w góry, o ile profil leczenia pacjenta jest realizowany w wybranym uzdrowisku - informuje Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału NFZ.
Zainteresowani skorzystaniem ze zwrotów mogą uzyskać dokładne informacje pod numerem tel: 42/275-40-89 oraz 42/275-40-83.
__________________
Ryszard
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3187  
Nieprzeczytane 10-01-2014, 23:12
Krystyna51 Krystyna51 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Tychy
Posty: 24
Domyślnie

Cytat:
Napisał hala51
Nie martw się Krystynko, idzie dobre Premier przedstawił dziś plany rządu na 2014r. m.in. skrócenie czasu oczekiwania na wizytę u lekarza i zmniejszenia kolejek w służbie zdrowia Na pewno nam się polepszy, ale pod jednym warunkiem że wykupimy sobie dodatkowe ubezpieczenie, choć to zapewne nie będzie miało żadnego wpływu. Dlaczego? Ano,cyt."...Według lekarzy, przyczyną kolejek jest zwykła nadwyżka popytu nad podażą. Trzeba więc zmniejszyć popyt na świadczenia zdrowotne oraz zwiększyć ich podaż...Koniecznym jest również wprowadzenie bezpośrednich dopłat do leczenia z kieszeni pacjenta za niektóre świadczenia, bo bezpłatność świadczeń stwarza pokusę korzystania z nich nawet wtedy, gdy nie jest to konieczne... trzeba też wprowadzić inne finansowe bodźce (np. zwrotne “kaucje”), które zapobiegłyby niefrasobliwej rezygnacji przez pacjentów ze świadczeń wcześniej “zarezerwowanych”, co powoduje, że kolejki wydłużają się, mimo że nikt z tych świadczeń nie skorzystał..." i wiele innych pomysłów. I z tym się zgadzam(zwrotne “kaucje”) Pozdrawiam
hala i to jest smutne ......my będziemy całe życie dopłacać i tak nić ku lepszemu nie idzie, te nasze pieniążki gdzieś po drodze giną Pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3188  
Nieprzeczytane 11-01-2014, 10:14
hala51 hala51 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: łódzki,Polska
Posty: 577
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ryszard2
Przekażę wam informację z dzisiejszej gazety łódzkiej: "Express Ilustrowany."

Blisko 40% z 3 tysięcy mieszkańców województwa łódzkiego, którzy otrzymali skierowania do sanatoriów na styczeń, odesłało je z powrotem do NFZ. Mogą z nich teraz skorzystać inni pacjenci. Można poprosić o wyjazd nad morze lub w góry, o ile profil leczenia pacjenta jest realizowany w wybranym uzdrowisku - informuje Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału NFZ.
Zainteresowani skorzystaniem ze zwrotów mogą uzyskać dokładne informacje pod numerem tel: 42/275-40-89 oraz 42/275-40-83.
No, właśnie! Dlatego podoba mi się pomysł KAUCJI. Pojedziesz - kaucję zwracają, nie pojedziesz - kaucji nie zwracają. Mam dwie koleżanki (one dla siebie to przyjaciółki-nierozłączki). Złożyły wnioski z prośbą, żeby razem. NFZ przychylił się do prośby. Dostały skierowanie na list./grudz.do Nałęczowa sanat. Rolnik, ale jedna z nich zrezygnowała, no to i druga odesłała skierowanie. Gdy im powiedziałam, że będą musiały czekać znów od początku, powiedziały, że im tak specjalnie na sanatorium nie zależy. I tacy ludzie wydłużają czas oczekiwania, a jest ich zapewne cała rzesza. Sama słyszałam w przychodni jak facet namawiał swoją znajomą żeby złożyła wniosek do sanatorium, bo tym samym będzie miała tanie wczasy Ot, taka jest rzeczywistość. Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3189  
Nieprzeczytane 11-01-2014, 11:00
hala51 hala51 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: łódzki,Polska
Posty: 577
Domyślnie

Na czas oczekiwania to chyba też mają wpływ pacjenci z ZUS. Podam przykład znajomego(astma). Jeździł od lat do sanatoriów z NFZ. Ale dowiedział się, że może szybciej i za darmo z ZUS, wiec złożył stosowne dokumenty i został bez problemu zakwalifikowany, zaraz dostał przydział, itd. Jego żona (kręgosłup) otrzymała z NFZ informację, że czas oczekiwania 24 miesiące. Wkurzyła się i powiedziała, że (przepraszam) pieprzy NFZ i w te pędy pobiegła z dokumentami do ZUS. Zakwalifikowano ją, ale po powrocie powiada, że maglowali ją chyba z godzinę, i już myślała, że jej nie zakwalifikują. Pytam: czyli mieli wątpliwości? Odpowiada: tak i bałam się, że mnie odrzucą, ale udało się. On kombinuje, by dostać sanatorium z ZUS dwa razy w roku - maj do września (mogą ponoć skorzystać raz na pół roku, zupełnie za darmo i jeszcze dostają zwrot za przejazdy, mają proponowane sanatoria do wyboru, z którymi ZUS ma umowę oraz wybór terminu, w którym chcieliby pojechać) - on np.składa teraz w styczniu, żeby miał szansę wybrać na I półrocze maj lub czerwiec), a ona złożyła dokumenty w ZUS w październiku 2013, za kilka dni miała komisję i od razu dostała 3 propozycje. Wybrała Inowrocław (san.Kujawiak). Jedzie już 26 stycznia. To tyle. Pozdrawiam

Ostatnio edytowane przez hala51 : 11-01-2014 o 11:41.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3190  
Nieprzeczytane 11-01-2014, 13:04
Ryszard2's Avatar
Ryszard2 Ryszard2 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Łódź
Posty: 2 661
Domyślnie

Halu
No cóż... Są ludzie i ludziska. Każdy z nich orze jak może! A ja czekam grzecznie, jak Bóg przykazał na swój przydział z NFZ. Z otrzymanego numeru 39.900 w marcu 2013 r. - dziś (10.01.2014) mam numer 16.218
Opisanym przez Ciebie przyjaciółkom się dziwię, gdyż sanatorium Rolnik w Nałęczowie jest naprawdę fajne i nowoczesne z wszystkimi zabiegami na miejscu. Bylem tam parę lat temu.
__________________
Ryszard
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3191  
Nieprzeczytane 11-01-2014, 15:52
MARYLCIA 54's Avatar
MARYLCIA 54 MARYLCIA 54 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2011
Posty: 6 384
Domyślnie

Cytat:
Napisał hala51
Na czas oczekiwania to chyba też mają wpływ pacjenci z ZUS. Podam przykład znajomego(astma). Jeździł od lat do sanatoriów z NFZ. Ale dowiedział się, że może szybciej i za darmo z ZUS, wiec złożył stosowne dokumenty i został bez problemu zakwalifikowany, zaraz dostał przydział, itd. Jego żona (kręgosłup) otrzymała z NFZ informację, że czas oczekiwania 24 miesiące. Wkurzyła się i powiedziała, że (przepraszam) pieprzy NFZ i w te pędy pobiegła z dokumentami do ZUS. Zakwalifikowano ją, ale po powrocie powiada, że maglowali ją chyba z godzinę, i już myślała, że jej nie zakwalifikują. Pytam: czyli mieli wątpliwości? Odpowiada: tak i bałam się, że mnie odrzucą, ale udało się. On kombinuje, by dostać sanatorium z ZUS dwa razy w roku - maj do września (mogą ponoć skorzystać raz na pół roku, zupełnie za darmo i jeszcze dostają zwrot za przejazdy, mają proponowane sanatoria do wyboru, z którymi ZUS ma umowę oraz wybór terminu, w którym chcieliby pojechać) - on np.składa teraz w styczniu, żeby miał szansę wybrać na I półrocze maj lub czerwiec), a ona złożyła dokumenty w ZUS w październiku 2013, za kilka dni miała komisję i od razu dostała 3 propozycje. Wybrała Inowrocław (san.Kujawiak). Jedzie już 26 stycznia. To tyle. Pozdrawiam

● Czy niepracujący emeryt może ubiegać się o turnus rehabilitacyjny z ZUS?

Niestety nie. Sensem prewencji rentowej, w ramach, której ZUS wysyła na rehabilitację leczniczą, jest zapobieganie niezdolności do pracy osób, które są aktywne zawodowo. Oznacza to, że rehabilitacja z ZUS może przysługiwać osobom, które pracują, osobom, które są uprawnione do zasiłku chorobowego czy świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego oraz osobom, które pobierają okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy. Do tej grupy uprawnionych należą też emeryci, ale tylko wtedy, gdy są jeszcze aktywni zawodowo i co za tym idzie odprowadzają składki na ubezpieczenie społeczne.

Czyli - do sanatorium, opłaconego przez ZUS, nie pojadą emeryci i renciści, którzy mają przyznaną rentę na stałe, a nie tylko na jakiś okres. Oni muszą wychodzić sobie skierowanie od NFZ
__________________
____________________________________


Ostatnio edytowane przez MARYLCIA 54 : 11-01-2014 o 15:57.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3192  
Nieprzeczytane 11-01-2014, 18:05
hala51 hala51 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: łódzki,Polska
Posty: 577
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ryszard2
Halu
No cóż... Są ludzie i ludziska. Każdy z nich orze jak może! A ja czekam grzecznie, jak Bóg przykazał na swój przydział z NFZ. Z otrzymanego numeru 39.900 w marcu 2013 r. - dziś (10.01.2014) mam numer 16.218
Opisanym przez Ciebie przyjaciółkom się dziwię, gdyż sanatorium Rolnik w Nałęczowie jest naprawdę fajne i nowoczesne z wszystkimi zabiegami na miejscu. Bylem tam parę lat temu.
Mówiłam im, że ten ośrodek ma dobre opinie, ale nie, to nie.
A co do Twojego numeru, to wyjściówkę mieliśmy podobną z tym, że ja 9.V.2013r. miałam 39187 - aktualnie mam 19037 i wyliczając, to wydaje mi się, że mój czas, to okolice września. Natomiast Ty, Ryszardzie masz sanatorium w czerwcu lub lipcu jak w banku Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3193  
Nieprzeczytane 11-01-2014, 18:44
hala51 hala51 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: łódzki,Polska
Posty: 577
Domyślnie

Cytat:
Napisał MARYLCIA 54
cyt. "...Sensem prewencji rentowej, w ramach, której ZUS wysyła na rehabilitację leczniczą, jest zapobieganie niezdolności do pracy osób, które są aktywne zawodowo. Oznacza to, że rehabilitacja z ZUS może przysługiwać osobom, które pracują, osobom, które są uprawnione do zasiłku chorobowego czy świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego oraz osobom, które pobierają okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy..."
Marylciu, zgoda. Takie jest rozporządzenie, tylko, że ogromna rzesza "zusowców" wcale nie musi korzystać z tej formy leczenia, ale w myśl przysłowia: "Jak się daje, to się kraje" korzystają, choć wcale nie muszą. Duży odsetek tych kuracjuszy, to podobno służba zdrowia. Wiem to z jego opowieści po licznych jego pobytach. Ci moi znajomi też tak się ustawili. Powiadają, że skoro płacą składki, to przynajmniej niech sanatorium mają za darmo. I to mnie (przepraszam) wkurza, bo nie zakrawa to na zły stan zdrowia, lecz na wykorzystywanie okazji. Pozdrawiam i życzę miłego weekendu
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3194  
Nieprzeczytane 11-01-2014, 20:32
MARYLCIA 54's Avatar
MARYLCIA 54 MARYLCIA 54 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2011
Posty: 6 384
Domyślnie

Cytat:
"Jak się daje, to się kraje"

hala51 wiem ... widziałam na własne oczy jak to wygląda. Byłam we wrześniu w Sopocie - Leśnik. Całe piętro zajmowali pacjenci skierowani przez ZUS.
Wiele osób ( zwłaszcza panów nie trzeżwiała) - przyjechali leczyć serducho
No i leczyli kropelkami z %%%%%%%%%%%.

Ja również pozdrawiam.
__________________
____________________________________

Odpowiedź z Cytowaniem
  #3195  
Nieprzeczytane 13-01-2014, 11:57
Jaga Polańczyk Jaga Polańczyk jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Mar 2013
Miasto: Łódź
Posty: 57
Domyślnie

Niepracujący emeryt może ubiegać się o sanatorium z ZUS. Lekarz specjalista musi wypełnić odpowieni wniosek, (mam taki) następnie trzeba samemu poszukać szpitala sanatoryjnego, wysłać wniosek i czekać.

Cytat:
Napisał MARYLCIA 54
● Czy niepracujący emeryt może ubiegać się o turnus rehabilitacyjny z ZUS?

Niestety nie. Sensem prewencji rentowej, w ramach, której ZUS wysyła na rehabilitację leczniczą, jest zapobieganie niezdolności do pracy osób, które są aktywne zawodowo. Oznacza to, że rehabilitacja z ZUS może przysługiwać osobom, które pracują, osobom, które są uprawnione do zasiłku chorobowego czy świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego oraz osobom, które pobierają okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy. Do tej grupy uprawnionych należą też emeryci, ale tylko wtedy, gdy są jeszcze aktywni zawodowo i co za tym idzie odprowadzają składki na ubezpieczenie społeczne.

Czyli - do sanatorium, opłaconego przez ZUS, nie pojadą emeryci i renciści, którzy mają przyznaną rentę na stałe, a nie tylko na jakiś okres. Oni muszą wychodzić sobie skierowanie od NFZ
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3196  
Nieprzeczytane 13-01-2014, 18:48
hala51 hala51 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: łódzki,Polska
Posty: 577
Domyślnie

cyt."Niepracujący emeryt może ubiegać się o sanatorium z ZUS. Lekarz specjalista musi wypełnić odpowieni wniosek, (mam taki) następnie trzeba samemu poszukać szpitala sanatoryjnego, wysłać wniosek i czekać."

Ktoś na tym forum o takiej formie pisał, ale czas oczekiwania w tym przypadku już też jest długi - ok. 2 lat. Także, kochani: "Ni go kijem, ni go pałą". Emeryt ma przechlapane...musi wyczekać swoje.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3197  
Nieprzeczytane 13-01-2014, 18:51
MARYLCIA 54's Avatar
MARYLCIA 54 MARYLCIA 54 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2011
Posty: 6 384
Domyślnie

Cytat:
Niepracujący emeryt może ubiegać się o sanatorium z ZUS. Lekarz specjalista musi wypełnić odpowieni wniosek, (mam taki) następnie trzeba samemu poszukać szpitala sanatoryjnego, wysłać wniosek i czekać.

Jaki to wniosek ? jeśli możesz daj namiary na prv.
Chętnie skorzystam z usług ZUS
Osobiście wybiorę się do ww instytucji i sprawdzę

Pozdrawiam cieplutko.
__________________
____________________________________

Odpowiedź z Cytowaniem
  #3198  
Nieprzeczytane 13-01-2014, 18:52
hala51 hala51 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: łódzki,Polska
Posty: 577
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jaga Polańczyk
Niepracujący emeryt może ubiegać się o sanatorium z ZUS. Lekarz specjalista musi wypełnić odpowieni wniosek, (mam taki)...
Warto sprawdzić. Skąd druk takiego wniosku miałaś? Czy są one u lekarza, czy trza je wziąć z ZUS-u? Podaj tytuł tego wniosku

Ostatnio edytowane przez hala51 : 13-01-2014 o 19:07.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3199  
Nieprzeczytane 13-01-2014, 18:58
MARYLCIA 54's Avatar
MARYLCIA 54 MARYLCIA 54 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2011
Posty: 6 384
Domyślnie

hala 51 - może i nam się uda wyjechać jeśli będziemy wiedziały w jaki sposób przełamać przepisy ZUS W końcu żyjemy w tym samym kraju i składki z emerytury odprowadzamy również do ZUS.
__________________
____________________________________

Odpowiedź z Cytowaniem
  #3200  
Nieprzeczytane 14-01-2014, 16:12
qrystyna216's Avatar
qrystyna216 qrystyna216 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Białystok
Posty: 1 410
Domyślnie

To nie jest sanatorium z ZUS, lecz z Funduszu.
Skierowanie wystawia lekarz specjalista, samemu wysyła się to skierowanie do danego szpitala sanatorium, ja czekałam 9 m-cy.
I faktycznie nic nie płaciłam, szpital rozliczał się sam z NFZ.
Można wejść na stronę sanatorium w Aleksandrowie Kujawskim,
tam nawet są druki do specjalisty.
__________________
Pozdrawiam qrystyna 216
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
sanatorium stokrotka Profilaktyka i zdrowy styl życia 121 20-06-2019 07:40
Upadek – traktuj go poważnie - komentarze Jagoda Ogólny 7 20-08-2012 10:47
Sanatorium - nie tylko na poważnie cz.2 destiny Opieka 518 15-02-2010 11:33
Jak wytłumaczyc mamie, że powinna leczyc się na poważnie? Proszę o pomoc. Pani Becia Choroby, badania, terapie 16 15-06-2009 20:19
Sanatorium - nie tylko na poważnie destiny Opieka 508 19-10-2008 16:25

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:21.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.