menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Polityka > Polityka - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 08:33
Rozia's Avatar
Rozia Rozia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 1 329
Domyślnie Kiedy sie 28 lat temu obudzilam,nie bylo Teleranka!


I potem juz pooooszlo!

Ostatnio edytowane przez Rozia : 13-12-2009 o 09:11. Powód: blad literowy
  #2  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 08:38
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Hmmm.
29 lat temu to teleranka nie było bo nie była to niedziela. 13 grudzień 1980 r była sobota. Stan wojenny wprowadzono 28 lat temu. W tytule taki byk oj wstyd.
ps powód edycji
Tytuł został porawiony
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac

Ostatnio edytowane przez tadeusz50 : 13-12-2009 o 09:53.
  #3  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 09:08
Zdzisia's Avatar
Zdzisia Zdzisia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 1 567
Domyślnie

28 lat -13 grudnia 1981r. byłam w szpitalu w Akademii Medycznej w Gdańsku.Obudził mnie głos Jaruzelskiego lecący z telewizora na szpitalnym korytarzu.Była 6-ta rano.Totalne zaskoczenie. Potem przez okna obserwowaliśmy karetki zwożące rannych.Tak było.Strach i niewiedza.Termin planowanej operacji przesunięty.Tego roku święta i sylwester spedziłam w szpitalu.
  #4  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 09:12
Rozia's Avatar
Rozia Rozia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 1 329
Domyślnie

A jednak to byla niedziela!
  #5  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 09:20
mimoza's Avatar
mimoza mimoza jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Wałbrzych 58-300
Posty: 47 118
Domyślnie

Roziu masz rację!

Akcja wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęła się w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku (z soboty na niedzielę - w czasie gdy zakłady pracy, główne źródło oporu społeczeństwa - nie pracowały). Wtedy to odłączono telefony i zaprzestano nadawać program radiowy i telewizyjny. Na ulice wyjechały czołgi.

Niedzielny ranek zastał Polaków przed telewizorami, w których w kółko puszczano oświadczenie gen. Jaruzelskiego - tłumaczącego powody zaistniałej sytuacji. Zaprzestano wydawania prasy, ukazały się tylko specjalne wydania "Trybuny Ludu" i "Żołnierza Wolności".
Stan wojenny został wprowadzony bezprawnie, w konflikcie z konstytucją PRL.

http://www.13grudnia.nzs.pl/
  #6  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 09:22
amelia's Avatar
amelia amelia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Posty: 16 396
Domyślnie

Cytat:
Napisał Rozia
A jednak to byla niedziela!


nie bylo Zalogi "G" tylko wyjasnienie Janusza Przymanowskiego (w mundurze WP), ze Armia jest zbrojnym ramieniem PZPR i ze to ramie odrabie....
__________________
Putin: Kraje UE są "nieprzyjazne Rosji".
Kaczyński: UE zmierza w złą stronę.
/z netu/
  #7  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 09:23
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cytat:
Napisał Rozia
A jednak to byla niedziela!

Próbowałem żartem podejść do błędu. Muszę jasno pisać i tłumaczyć.
29 lat temu (jak w tytule) czyli 13 grudnia 1980 roku była sobota
natomiast
28 lat temu czyli 13 grudnia 1981r była niedziela.

Mam nadzieję, że napisałem jasno jak świecące słońce.
ps. powód edycji
tytuł został poprawiony
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac

Ostatnio edytowane przez tadeusz50 : 13-12-2009 o 09:54.
  #8  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 09:25
ankaka52's Avatar
ankaka52 ankaka52 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Rzeszów
Posty: 90
Domyślnie

Miałam wtedy 25 lat i byłam w 4 miesiącu ciąży.
Przyjechałam wówczas do Rzeszowa z mężem, do teściowej by obwieścić jej tę nowinę. Kiedy rankiem niedzielnym wstaliśmy, na dzień dobry teściowa nam oznajmiła, że możemy mieć kłopoty z powrotem do domu. Musieliśmy zostać do poniedziałku by załatwiać przepustkę na powrót do innego województwa.
__________________
c'est la vie
  #9  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 09:28
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

W sobotę 12.12. 1981 roku a może już tuż po północy przerwano film i wyłączono telewizję.
W telewizji komunikaty o stanie wojennym pokazały się bodaj około 10-tej. (o 6-stej -spałem) Dzieci chciały oglądać teleranek i szukałem przyczyny awarii telewizora. Dopiero po konsultacjach z sąsiadem okazało się, że to nie "wina " telewizora.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #10  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 09:40
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Robiłam coś w kuchni, gdy moja mała córeczka przybiegła zaaferowana z krzykiem-mamusiu, pan w telewizorze mówi,że jest wojna!Myślałam,ze dziecku coś się poplątało..nogi mi sie ugięły po wysłuchaniu komunikatu o wprowadzeniu stanu wojennego.A potem wszyscy sąsiedzi sprawdzali ,co to za awaria telewizorów.Bylismy bardzo zdezorientowani i przestraszeni.
  #11  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 11:24
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

A ja mam już dość wspomnień wszelkich wojen. Wszystkie media wyłączyłam. Mając idealną ciszę, psychicznie odpoczywam.
  #12  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 11:35
Baśka13's Avatar
Baśka13 Baśka13 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Dolny Śląsk
Posty: 4 417
Domyślnie

Wankabor!Bingo!Mam to samo!
__________________
"Osiąga się triumf przez zwalczanie trudności"(W.Hugo)


  #13  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 11:42
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

"sprytny Tadeuszu" !
Kot zawsze spada na cztery lapy - prawda ?

Ja wam dopisze,ze date ogloszenia stanu nadzwyczajnego w grudniu 1981 w Polsce w ostatniej chwili zmieniono (przyspieszono) .Powod ? Pewne ostrzezenia z wysokiej "gory".

Ja jako d-ca TGO LWP w stopniu majora (Terenowa Grupa Operacyjna skladajaca sie z TRZECH ZOLNIERZY - oficer i 2 sluzba zasadnicza,nie stanowilem chyba zagrozenia dla "mas rewolucyjnych" w Polsce ) otrzymalem powiadomienie przed polnoca (przez lacznika/gonca) abym natychmiast stawil sie w koszarach .Bylo mi to nie na reke (imieniny zony) ale sluzba nie gazeta. W koszarach krotka odprawa i w teren swego dzialania , czyli w mym przypadku TRZY gminy dawnego woj.przemyskiego. "Wojny" po drodze nie widzialem jadac do tych gmin z pewnymi zadaniami ,jak chociazby obserwacja zachowan mieszkancow ,ktorzy spokojnie i z pewnym zazenowaniem (dzialanie moje na wioskach i w jednym malym miasteczku) udawali sie w niedziele do kosciolow w swych parafiach. Ja nie na czolgu ani nie na transporterze opacenrzonym ale na wyeksploatowanym UAZ-ie wraz z dwoma zolnierzami (oczywiscie ,ze z amunicja i bronia - P64 i dwa "kalachy") jechalem na "gminna wojne". Spotkalem sie ze wszystkimi terenowymi wladzami ,ktorym oznajmilem,ze od tej pory jestem ich "komisarzem wojennym",co zostalo skwitowane usmiechem i dowcipami. Oczywiscie mialem tez za zadanie skontrolowanie posterunkow MO i ich czujnosci, na ktorych zastalem wiejskich niewyspanych pojedynczych milicjantow ,ktorym dodalem otuchy ,ze nie taka "straszna wojna " jaka nam ogloszono.
I faktycznie "bez wojny " przystapilismy do zbierania danych "o wojnie" czyli ile milicja zebrala do depozytu broni mysliwskiej ,bo tej zakopanych po wojnie w ogrodkach przez UPA i walczacych z nia Polakow nikt przeciez nie musial sie przyznac.
No i zaczelismy "wojne", a w tym czasie w Arlamowie Lechu juz popijal dobre trunki.
Rosjanin by powiedzial : "Ot wajna !"
Ja jako POLSKI ZOLNIERZ DOPISZE :
Zaczal sie ratunek przed zbednym przelewem POLSKIEJ krwi i zapobiezenie przed bratobojczymi walkami,ktore przeciez nam zaplanowano.

Chwala Ci Wojskowa Rado Ocalenia Narodowego !!!

Cenzorze przepusc ten post ,oparty jest na wlasnym doswiadczeniu z zycia wziety i to bez propagandowych klamstw . Te szukaj w onet.pl
Czy ktos z seniorow ma pytania do autentycznego "komisarza wojennego" ?
Odpowiem na kazde.
  #14  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 12:09
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Róźka, a Tyś jeszcze wtedy oglądała teleranek?
  #15  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 12:14
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

A co to ,seniorzy nie czytaja bajek dla grzecznych dzieci ???
  #16  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 12:43
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Cytat:
Napisał tadeusz50
Hmmm.
29 lat temu to teleranka nie było bo nie była to niedziela. 13 grudzień 1980 r była sobota. Stan wojenny wprowadzono 28 lat temu. W tytule taki byk oj wstyd.
ps powód edycji
Tytuł został porawiony
Tadziu NIE BYŁO teleranka ku rozczarowaniu moich dzieci i mojemu -bo dzieki telerankowi mogłam sobie pospać.
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #17  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 12:51
Rozia's Avatar
Rozia Rozia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 1 329
Domyślnie Teleranek

Cytat:
Napisał Lila
Róźka, a Tyś jeszcze wtedy oglądała teleranek?

A co? Ogladalam!Z moimi chlopcami!
  #18  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 13:11
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie

"Jarosław Kaczyński do dziś nie może wybaczyć, że 13 grudnia 1981 roku nie został internowany".
"Pierwszej nocy, z 12 na 13 grudnia, internowano większość przywódców „Solidarności”, działaczy z zakładów uznanych za szczególnie ważne, intelektualistów wspierających ruch (oficjalnie ponad 5 tysięcy osób, potem następowały nowe zatrzymania; w grudnia 1982 — mimo także zwolnień — zanotowano ponad 10 tysięcy internowanych)."
"Internowania udało się uniknąć jedynie nielicznym przywódcom, byli to m.in. Zbigniew Bujak, Władysław Frasyniuk, Bogdan Lis, Mieczysław Gil."

Ciekawe,o zamiarze wprowadzenia stanu wojennego w Polsce wiedzieli Amerykanie.
  #19  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 13:12
zosinek's Avatar
zosinek zosinek jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: powiśle
Posty: 1 188
Domyślnie

To była niedziela.
Wybrałam się do kościółka i w drodze powrotnej pamiętam przerażającą ciszę.Ludzie po wyściu z kościoła wogóle nie rozmawiali ze sobą.Idąc obok siebie milczeli. Dla mnie był to szok.
__________________
"Innego życia nie będzie".
  #20  
Nieprzeczytane 13-12-2009, 13:34
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cytat:
Napisał Malgorzata 50
Tadziu NIE BYŁO teleranka ku rozczarowaniu moich dzieci i mojemu -bo dzieki telerankowi mogłam sobie pospać.
O pospaniu to raczej nie był mowy. Dzieciaki przychodziły do nas z drugiego pokoju i "nieco" się tłocząc - na wersalce -często oglądaliśmy wspólnie teleranek. Rodzina w komplecie w jednym miejscu. Naszły mnie wspomnienia.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Warto mieć w życiu cel – dzięki temu można je przedłużyć - komentarze Mira44 Ogólny 17 13-08-2009 23:29
matura - kiedy to bylo? Rozia Różności - wątki archiwalne 58 21-05-2009 16:37
55 lat temu zbiegł z PRL budowniczy PRL ... z centrum Polityka - wątki archiwalne 5 08-01-2009 14:40
Co zrobic aby mozna bylo wysylac prywatne wiadomosci Mar-Basia eSenior 24 17-08-2008 04:34

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:36.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.