menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > REGIONALNE > śląskie
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #3361  
Nieprzeczytane 19-09-2014, 19:57
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

Jak zwykle felieton M Szołtyska:

Szołtysek: Floksy i bulwy słonecznika W spółczesne ogrody obsadzone niskopiennymi drzewami owocowymi i zimozielonymi tujami powodują, że oblicze śląskiego ogrodu odchodzi od dawnych regionalnych kształtów. Kiedyś bowiem drzewa w ogrodzie były wysokie - co powodowało wrażenie dostojności i wielkości. Kolejną ich cechą były kwiaty. Szeroki to oczywiście temat, dlatego zajmijmy się dzisiaj dwoma kwiatami: floksami i słonecznikami. Najpierw floksy. Rosły one dawniej we wszystkich ogrodach. Jest ich około 60 gatunków, ale wyglądają podobnie, więc nie będziemy w takie szczegóły się zagłębiać. Floks to roślina wieloletnia, która nie nadawała się na kwiaty cięte, nie dawano jej do wazonów ani do doniczek, nie chodziło się z tym na urodziny… Floksy - jak idzie o zastosowanie w tradycyjnym śląskim ogrodzie - to miały charakter tylko ozdobny. Żeby jednak nie zajmowały miejsca grządkom z warzywami czy drzewom i krzewom owocowym, floksy sadzono pod płotami, pod drzewami czy pod murem. Taki też sposób nasadzania floksów pamiętam z ogrodu mojej babci. Kwitły latem i wczesną jesienią. Były wysokie na około metr, ich długa prosta łodyga, po oberwaniu z pąków i liści, idealnie nadawała się na strzały do łuku. Jakieś dwadzieścia lat temu floksy znikły z naszych ogrodów, ustępując miejsca modniejszym kwiatom. Teraz jednak wracają. Wiosną tego roku udało mi się kupić sadzonki floksów w sklepie ogrodniczym. Z przyjemnością zauważyłem też, że w naszym Skansenie w Chorzowie nasadzono ich bardzo dużo. I bardzo dobrze, bo o tradycję trzeba dbać. Teraz jednak przejdźmy do słonecznika. To roślina amerykańska, więc przed Kolumbem w Europie nieznana. Zdążył się jednak słonecznik przyjąć u nas do tego stopnia, że jest swojskim elementem naszych ogrodów. Będąc we wspomnianym już Skansenie, spotkałem przyrodnika - pana Tomka - który spytał mnie, czy wiem coś o słonecznikach bulwiastych. A ja nic! A ponoć jeszcze przed wojną w śląskich ogródkach uprawiana była owa odmiana, z której jedzono bulwy. Przyznam się, że pierwszy raz o tych słonecznikach bulwiastych słyszałem. Może jednak nasi Czytelnicy wiedzą coś na ten temat? Powiem tylko, że roślina ta jest też czasami znana pod nazwami: topinambur, świński chleb, świński orzech, ziemna gruszka, trufle kanadyjskie… Ciekawa sprawa!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3362  
Nieprzeczytane 19-09-2014, 22:20
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 634
Domyślnie

Jasinku!
Albo mi się wydaje, albo czemuś nie lubisz tych ze Sosnowca
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3363  
Nieprzeczytane 20-09-2014, 09:46
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

pluto37

Etam zaraz nielubisz-to tylko wice,
Lubie, to przecież sąsiedzi!!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3364  
Nieprzeczytane 20-09-2014, 09:57
Margota50's Avatar
Margota50 Margota50 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Apr 2012
Miasto: Niemcy
Posty: 84
Domyślnie

Nie, nie przyjeżdzam do Ustronia bo mieszkam w miejscowości podobnej do Wisły Są góry,lasy i rzeka
__________________
Gosia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3365  
Nieprzeczytane 20-09-2014, 11:25
Margota50's Avatar
Margota50 Margota50 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Apr 2012
Miasto: Niemcy
Posty: 84
Domyślnie

__________________
Gosia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3366  
Nieprzeczytane 20-09-2014, 17:25
Irenka 26's Avatar
Irenka 26 Irenka 26 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2012
Miasto: Gliwice,śląskie, Polska
Posty: 4 047
Domyślnie

Wszystkim mieszkańcom śląskiego życzę miłej soboty, niedzieli i nowego tygodnia~~

__________________
IRENKA 26
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3367  
Nieprzeczytane 21-09-2014, 10:20
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

Irenko
To co piszesz to było 2013 roku!!!!!!
Trochę szacunku dla tutaj piszących!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3368  
Nieprzeczytane 21-09-2014, 16:15
Margota50's Avatar
Margota50 Margota50 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Apr 2012
Miasto: Niemcy
Posty: 84
Domyślnie

Ruszył Oktoberfest

__________________
Gosia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3369  
Nieprzeczytane 21-09-2014, 18:10
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

Z Dziennika Zachod.mam taki artykuł:

Rekord ceny piwa na Oktoberfest. 10 euro za kufel
Tomasz Prusek
Rozpoczęcie 181. Oktoberfest

Na największym światowym piwnym festynie w Monachium przez dwa tygodnie ma się bawić co najmniej 6 mln gości.
Artykuł otwarty
Punktualnie w sobotnie południe rozpoczął się 181. Oktoberfest. Po raz pierwszy w karierze beczkę odbił nowy burmistrz Monachium Dieter Reiter. Potrzebował aż czterech uderzeń drewnianym młotkiem, aby krzyknąć "O'zapft is!" ("Odszpuntowana!") i popłynął złocisty trunek. Pierwszy kufel poszedł w ręce bawarskiego premiera Horsta Seehofera.

W tym roku po raz pierwszy w historii cena litrowego kufla piwa (tzw. Mass) przekroczyła 10 euro. Najtaniej można się napić za 9,70 euro, najdrożej - 10,10 euro. W zeszłym roku najwyższa cena wynosiła 9,85 euro. Dla porównania w 2002 r., kiedy wspólna waluta zastąpiła markę, na kufel trzeba było wyłożyć jedynie 6,30-6,80 euro. Dla Niemców cena piwa na Oktoberfest jest papierkiem lakmusowym wzrostu cen, poza oficjalnymi danymi statystycznymi, dlatego jest pilnie śledzona i wzbudza dużo emocji. Podczas hiperinflacji w latach 1920-22 cena podskoczyła aż dwudziestokrotnie.

W zeszłym roku imprezę odwiedziło 6,4 mln gości. Na m.in. 7,7 mln litrów piwa wydali 400 mln euro (1,7 mld zł). W tym roku organizatorzy spodziewają się co najmniej 6 mln gości. Festyn potrwa do 5 października.

Impreza nosi zwyczajową nazwę Oktoberfest, choć rozpoczyna się we wrześniu. To pamiątka po pierwszej, która trwała od 10 do 17 października 1810 r. na cześć ożenku bawarskiego księcia Ludwika z księżniczką Theresen von Sachsen-Hildburghausen. Z czasem rozpoczęcie festiwalu przesuwano na wcześniejsze pory z przyczyn czysto praktycznych: noce we wrześniu przeważnie są cieplejsze niż w październiku, co sprzyja zabawie i biesiadowaniu na świeżym powietrzu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3370  
Nieprzeczytane 21-09-2014, 18:16
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

Oktoberfest odbywa się w Monachium,ale u nas w Katowicach
będzie mecz siatkówki:

Polska-Brazylia w spodku przed chwilą otwarto strefę kibica
Przyjdzie około 15000 tys kibiców plus Spodek 12500
To będzie zabawa,będzie sie działo!!!!
Polsat łaskawie transmituje nie kodowanym pasmie!!!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3371  
Nieprzeczytane 21-09-2014, 23:38
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 634
Domyślnie

Cytat:
Napisał jasinek123
Oktoberfest odbywa się w Monachium,ale u nas w Katowicach
będzie mecz siatkówki:

Polska-Brazylia w spodku przed chwilą otwarto strefę kibica
Przyjdzie około 15000 tys kibiców plus Spodek 12500
To będzie zabawa,będzie sie działo!!!!
Polsat łaskawie transmituje nie kodowanym pasmie!!!


No i NASI wygrali... I kibice też.

pssst Tego kodowania to osobiście Polsatowi dłuuuuuugo nie zapomnę!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3372  
Nieprzeczytane 21-09-2014, 23:45
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 634
Domyślnie

Cytat:
Napisał jasinek123
pluto37

Etam zaraz nielubisz-to tylko wice,
Lubie, to przecież sąsiedzi!!

Jasinku! jak wygląda miłość Ślazaków do Zagłębiaków przekonał się przed laty w parku w Chorzowie mój dawny kolega co trafił na grupkę śląskich tubylców i na pytanie skąd jest w zaćmieniu umysłu wystękał, że jest ze Sosnowca.
Skończyło sie na tym, że znalazł sie w wodzie, bo spotkanie miało miejsce na jakims mostku.
I nie był to wic w jego mniemaniu
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3373  
Nieprzeczytane 22-09-2014, 02:21
liha11's Avatar
liha11 liha11 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: śląskie
Posty: 391
Domyślnie

jestem pod wrazeniem spektaklu w Operze Śląskiej w Bytomiu
Gaettano Donizettiego "Łucja z Lammermoor"
goraco polecam !
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3374  
Nieprzeczytane 22-09-2014, 10:17
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał pluto37
Jasinku! jak wygląda miłość Ślazaków do Zagłębiaków przekonał się przed laty w parku w Chorzowie mój dawny kolega co trafił na grupkę śląskich tubylców i na pytanie skąd jest w zaćmieniu umysłu wystękał, że jest ze Sosnowca.
Skończyło sie na tym, że znalazł sie w wodzie, bo spotkanie miało miejsce na jakims mostku.
I nie był to wic w jego mniemaniu
Dlatego nie lubią Ślązaków w Krakowie. Takie wpisy można spotkać na forach wędkarskich:
"Bandyci zza Brynicy
Dlaczego nikt z ZO nie reaguje na połowy „kolegów ze Śląska” przy samej tamie powyżej stopnia Kościuszko od strony śluzy???. W ubiegłą sobotę obserwowaliśmy z drugiego brzegu jak wyciągali 20sto kilowe karpie i zabierali te królewskie ryby ze sobą pomimo, że taka ryba jest już niejadalna a jednocześnie złowiona na obszarze zakazu. W ten weekend z piątku na sobotę będzie to samo. Ani SSR ani Policji ani PSR. Za co my płacimy. Jak Wy się za to nie weźmiecie to zrobimy to sami.
Z przykrzejszych rzeczy - w czasie wędrówki ze spinningiem minęliśmy auta na śląskich rejestracjach SY, SH, pełna zasiadka, namiot ,po 4 gruntówy zarzucone w nurt a obok siata pełna bialorybu. Dobrze że chociaż nie łowili prądem...000000 kontroli!!!!!!!!!!!!

Ja nie rozumiem czemu miejscowi pozwalają wytrzebić wszystkie ryby.
Zbierzcie się w 10 chłopa i w y t ł u m a c z c i e kolegom ze Śląska że źle robią."
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3375  
Nieprzeczytane 22-09-2014, 10:43
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

Przykre to Jarku co piszesz, w każdym miejscu naszego kraju
są /żyją/ wandale i normalni!

A tak przy okazji, są telefony komurkowe,można to było nagrać
zadzwonić po Policję,przecież 112 jest za darmo!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3376  
Nieprzeczytane 22-09-2014, 11:03
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał jasinek123
Przykre to Jarku co piszesz, w każdym miejscu naszego kraju
są /żyją/ wandale i normalni!

A tak przy okazji, są telefony komurkowe,można to było nagrać
zadzwonić po Policję,przecież 112 jest za darmo!
Ja nie piszą, ja cytuję co inni piszą o nas. Ja tam już też nie jeżdżę, bo sam byłem wielokrotnie tego świadkiem, wolę jeźdźić gdzie indziej, gdzie na razie nie mam takiego towarzystwa.
A telefony faktycznie są, tylko mało kto na nie reaguje, mała szkodliwość a za dużo pisania w raportach. Wszelkim służbom lepiej się opłaci taka interwencja za którą można dostać pochwałę a nie w pysk. Z drugiego brzegu nie nagra się szczegółów, tylko słowa, przeważnie takie, że teraz żona ze mną nie jeździ.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3377  
Nieprzeczytane 22-09-2014, 15:28
Irenka 26's Avatar
Irenka 26 Irenka 26 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2012
Miasto: Gliwice,śląskie, Polska
Posty: 4 047
Domyślnie

Świetne Margotko!!!!



..Jest tylko jeden, jedyny dzień,
w którym możesz uczynić swoje życie szczęśliwym
- ten dzień jest zawsze dzisiaj...

...więc nie odkładaj go na jutro....


..Nigdy nie jest za późno aby odkryć
świat na nowo... by pięknie żyć...

_____________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯ 


Radosnego i pogodnego dnia.......
Serdecznie pozdrawiam....
__________________
IRENKA 26
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3378  
Nieprzeczytane 24-09-2014, 14:04
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

Witam
Do wczorajszego dnia,dzisiejszy jest jak niebo i ziemia
mimo że w nocy był chyba przymrozek,to teraz jak by było lato
słoneczka dużo i jest ciepło!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3379  
Nieprzeczytane 26-09-2014, 08:05
Margota50's Avatar
Margota50 Margota50 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Apr 2012
Miasto: Niemcy
Posty: 84
Domyślnie

Jesienne pozdrowiania ślę wszystkim ślązakom i miłośnikom śląska

__________________
Gosia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3380  
Nieprzeczytane 27-09-2014, 10:45
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

Witojcie Roztomili

Dzisiaj taki felieton M Szołtyska:

Przed tygodniem rozmawiałem z warszawianką i w trakcie zadzwonił znajomy z Chorzowa, który jako Ślązok, wita się ze mną zawsze tradycyjnie, czyli przez - "Szczynść Boże!" Wtedy rozmówczyni zapytała, kto dzwonił, a kiedy dowiedziała się, że to kolega, a nie ksiądz, to rzekła: Z tym "Szczęść Boże" to był żart, czy odstawiacie jakiś skansen? Mnie aż zatkało. I mówiła dalej - przecież już nawet papież żegna się po ludzku! A to było nawiązanie do dnia konklawe 13 marca br., kiedy na świeżo wybrany papież Franciszek pożegnał się z watykańskiego okna, mówiąc zebranym na placu św. Piotra - buonasera, czyli - miłego wieczoru! Zatem moja rozmówczyni sprowokowała bardzo interesującą rozmowę, bo sprawa pozdrowienia "Szczęść Boże" jest bardzo ciekawa. Za cznijmy więc od tego, że tradycyjnym polskim - nazwijmy to - pobożnym pozdrowieniem - jest powiedzenie: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, natomiast odpowiada się: Na wieki wieków amen. I jest to dosłowne przetłumaczenie łacińskiego: Laudetur Iesus Christus - In saecula saeculorum amen. Tylko powiedzmy sobie jasno, że to pozdrowienie jest za długie i niepraktyczne, więc już od lat 70. XX wieku w całej Polsce, za sprawą kardynała, a później papieża Wojtyły, zaczął się rozpowszechniać śląski zwyczaj mówienia "Szczęść Boże". A gdzie Wojtyła nauczył się tego pozdrowienia? W kontaktach ze Ślązokami, przykładowo na pielgrzymkach w Piekarach. I dzisiaj, choć w całej Polsce już się też tak mówi, to jednak są tutaj popełniane błędy rażące śląskie ucho. Idzie o to, że zgodnie ze śląską kulturą na powitanie mówi się "Szczynść Boże", a odpowiada się też "Szczynść Boże". Na pożegnanie zaś mówi się "Z Panym Bogiem" lub "Ostoncie z Ponboczkiym" i też tak samo się odpowiada. Natomiast w innych regionach Polski ludzie czasami używają też "Szczęść Boże" na pożegnanie, zaś mówiąc tak na powitanie, to odpowiadają dziwnie - "Bóg zapłać", albo "Na wieki wieków". I oczywiście, nie jest to żadne przestępstwo, ale Ślązok słuchając takiego pomieszania swoich tradycji, nie czuje się zbyt komfortowo. A skąd się wzięło na Śląsku to "Szczęść Boże"? Jest to zwykłe przetłumaczenie popularnego w krajach niemieckojęzycznych przywitania - "Grüss Gott". I choć może dzisiaj w Berlinie czy Hamburgu tego "Grüss Gott" nie usłszymy, to jednak w niektórych regionach południowych Niemiec jest to ciągle używane. Według mnie jednak najczęściej witają się tak do dzisiaj Austriacy. I to nie tylko pod kościołem, ale w każdej okoliczności. Proszę zwrócić na to uwagę, jak pojedziecie przez Austrię i będziecie tankowali na stacji benzynowej. I jak wtedy idzie się pod kasę, żeby płacić, to tam najprawdopodobniej pracownik przywita nas - "Grüss Gott" i trzeba mu wtedy tak samo odpowiedzieć. Szkoda tylko, że u Austriaków ta tradycja dalej jest żywa, a na Śląsku coraz mniej.

Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/artyk...zart,id,t.html
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Województwo lubelskie: powitanie i "lista obecności" admin lubelskie 212 31-12-2017 18:10
Województwo warmińsko-mazurskie: powitanie i "lista obecności" admin warmińsko-mazurskie 292 24-12-2017 19:20
Województwo kujawsko-pomorskie: powitanie i "lista obecności" admin kujawsko-pomorskie 10460 13-06-2010 08:36
Województwo dolnośląskie: powitanie i "lista obecności" admin dolnośląskie 513 02-03-2009 12:26
Województwo pomorskie: powitanie i "lista obecności" cz.II jolita pomorskie 501 18-10-2008 23:52

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:14.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.