menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 21-08-2008, 11:06
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie dobry człowiek


Takie powiedzenie jak:"dobry człowiek, ale świnia" kołacze mi się teraz ciągle po głowie. Może ja takim jestem. Staram się być dobrym człowiekiem,a tu okazuje się,że jestem świnią.
Już to chyba kiedyś czytałem,czy słyszałem,ale cóż "dementia vulgaris". Choć ciągle z tą "świnią" w sobie walczę, i nawet staram się ją zabić w sobie, to zwierzę ciągle sie we mnie odradza. Widocznie urodziłem się pod znakiem świni,
Szukając definicji "dobrego człowieka",znalazłem taką, jako pierwszą":
dobry człowiek-"Dobry człowiek to ten , który pragnąc podtrzymać siebie, podtrzymuje innych, i pragnąc własnego rozwoju, rozwija innych. Drogą praktykowania ren jest stawianie siebie w pozycji innych ludzi" Konfucjusz.
Będę się starał tak teraz postępować.
  #2  
Nieprzeczytane 21-08-2008, 11:30
jolita's Avatar
jolita jolita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: sopot
Posty: 27 028
Domyślnie

Szczęśliwy ten, kto dostrzega swe błędy
i stara się je bezustannie odszukiwać:
taki człowiek osiągnie doskonałość.
Mikołaj Gogol
__________________

obrazki oraz większość tekstów w moich post-ach pochodzi z ogólnodostępnych w net-cie.
  #3  
Nieprzeczytane 21-08-2008, 11:49
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie

Cytat:
Napisał jolita
Szczęśliwy ten, kto dostrzega swe błędy
i stara się je bezustannie odszukiwać:
taki człowiek osiągnie doskonałość.
Mikołaj Gogol
Masz rację, dobry człowiek,to szczęśliwy człowiek.

Będę szczęsliwy,gdy na ten wątek nie zajrzy tyko jeden senior, Tfu,tfu znów wychodzi ze mnie to zwierze.
  #4  
Nieprzeczytane 21-08-2008, 11:54
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie Kazimierzu

Skąd Ci przyszło do glowy podejrzenie, że jesteś świnią. To określenie dość paskudnie mówi o człowieku. Świnia (w wersji ludzkiej oczywiście) nie dotrzymuje zobowiązań, donosi, nie można na nią liczyć, zachowuje się niegodnie i zwykle pobudki zachowań świni są niskie. Nie wiem dlaczego masz takie odczucia.
  #5  
Nieprzeczytane 21-08-2008, 11:57
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazimierz
Masz rację, dobry człowiek,to szczęśliwy człowiek.

Będę szczęsliwy,gdy na ten wątek nie zajrzy tyko jeden senior, Tfu,tfu znów wychodzi ze mnie to zwierze.
Obawiam się, że zaglądnie, to przecież wyśmienity temat dla najlepszego ze wszystkich ludzi
  #6  
Nieprzeczytane 21-08-2008, 12:05
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Zajrzec musialem z "obowiazkow sluzbowych" i na zyczenie nie przeszkdzam "dobrym swiniom".
  #7  
Nieprzeczytane 21-08-2008, 12:07
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał maja59
Skąd Ci przyszło do glowy podejrzenie, że jesteś świnią. To określenie dość paskudnie mówi o człowieku. Świnia (w wersji ludzkiej oczywiście) nie dotrzymuje zobowiązań, donosi, nie można na nią liczyć, zachowuje się niegodnie i zwykle pobudki zachowań świni są niskie. Nie wiem dlaczego masz takie odczucia.
Czlowiek jest jedyna istota w przyrodzie zdolna do bezinteresownego swinstwa (André Gide)

Powyzszy cytat nie jest adresowany Kazimierza. "dobry czlowiek" brzmi dla mnie utopijnie, jestesmy w XXI wieku.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #8  
Nieprzeczytane 21-08-2008, 12:10
jolita's Avatar
jolita jolita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: sopot
Posty: 27 028
Domyślnie Kazimierzu

Cytat:
Napisał senior A.P.
Zajrzec musialem z "obowiazkow sluzbowych" i na zyczenie nie przeszkdzam "dobrym swiniom".
widzę, że swoją dobrocią już osiągnąłeś "połowę zwycięstwa". Gratuluję i życzę powodzenia w dalszych dialogach.
__________________

obrazki oraz większość tekstów w moich post-ach pochodzi z ogólnodostępnych w net-cie.
  #9  
Nieprzeczytane 21-08-2008, 12:27
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Cytat:
Napisał marbella123
Czlowiek jest jedyna istota w przyrodzie zdolna do bezinteresownego swinstwa (André Gide)

Powyzszy cytat nie jest adresowany Kazimierza. "dobry czlowiek" brzmi dla mnie utopijnie, jestesmy w XXI wieku.
Wydaje mi się Marbello, że nie ma znaczenia wiek w którym żyjemy. Nie usprawiedliwia świni fakt, że żyje w XXI wieku. Możemy spróbowac ustalić jakie cechy charakteryzują dobrego człowieka. Dobrego dla siebie, dobrego dla kogoś. Samo znaczenie dobra jest rozumiane indywidualnie. Łatwiej określić co to znaczy brutalny, zawistny, koniunkturalista niż dobry.
Spróbuję zacząć dobry to; życzliwy wszystkim, chętny do niesienia pomocy, rozumiejący innych ludzi....
  #10  
Nieprzeczytane 21-08-2008, 12:30
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie

Cytat:
Napisał maja59
Obawiam się, że zaglądnie, to przecież wyśmienity temat dla najlepszego ze wszystkich ludzi

Najlepszy z ludzi może sobie zaglądać i może sobie założyć nawet swój nowy wątek np."dobry człowiek,to Ja". Boję się nawet,że forumowicze opuściliby mój wątek przenieśli się do konkurencji.Każdy bowiem może uważać, że dobry człowiek,to ja,nieprawdaż.
No,ale takie są prawa rynku.
  #11  
Nieprzeczytane 21-08-2008, 12:31
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał maja59
Spróbuję zacząć dobry to; życzliwy wszystkim, chętny do niesienia pomocy, rozumiejący innych ludzi....

Nierealne......utopijne. Nie mysl, ze jestem potworem bez "dobroci". Dobry czlowiek to dla mnie brzmi jak dyskusja filozoficzna.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #12  
Nieprzeczytane 21-08-2008, 12:32
enia60's Avatar
enia60 enia60 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: małopolska
Posty: 19 444
Domyślnie

dobry jak chleb.....
  #13  
Nieprzeczytane 21-08-2008, 12:41
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Cytat:
Napisał marbella123
Nierealne......utopijne. Nie mysl, ze jestem potworem bez "dobroci". Dobry czlowiek to dla mnie brzmi jak dyskusja filozoficzna.
Czy myślisz, że nie ma takich, chyba są, bo paru znam. Dobry to nie znaczy bez wad, nałogów itp. Myślę, że można być dobrym, ale wyłącznie z wewnętrznej potrzeby serca. Dobry człowiek nie zrobi świństwa mimo, iż mógłby na tym świństwie zyskać. Tu łączę dobroć z prawym charakterem, czy prawy charakter nie jest dany dobrym ludziom? Przecież spotykamy takich ludzi na codzień. Dlatego właśnie pokusiłam się o wskazanie cech które uważamy, że są właściwe dla dobrego człowieka, jak ustalimy co zawiera się dla nas w słowach dobry człowiek będzie łatwiej przeanalizować czy są tacy czy to raczej utopia.
  #14  
Nieprzeczytane 21-08-2008, 12:49
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał maja59
Czy myślisz, że nie ma takich, chyba są, bo paru znam. Dobry to nie znaczy bez wad, nałogów itp. Myślę, że można być dobrym, ale wyłącznie z wewnętrznej potrzeby serca. Dobry człowiek nie zrobi świństwa mimo, iż mógłby na tym świństwie zyskać. Tu łączę dobroć z prawym charakterem, czy prawy charakter nie jest dany dobrym ludziom? Przecież spotykamy takich ludzi na codzień. Dlatego właśnie pokusiłam się o wskazanie cech które uważamy, że są właściwe dla dobrego człowieka, jak ustalimy co zawiera się dla nas w słowach dobry człowiek będzie łatwiej przeanalizować czy są tacy czy to raczej utopia.

Maja, z calym szacunkiem dla Ciebie, nie tak "widze" dobrego czlowieka, jezeli czlowieka mozna nazywac "dobrym". Dobre jabko, dobry posilek, dobry zarobek......ale to nie jest wazne. Piszesz, ze "dobry" czlowiek nie robi swinstw? Czy czytalas ostatnio na ramach prasy polskiej i swiatowej o "dobrych" ludziach kosciola, ktorzy popelniaja SWINSTWA wobec niewinnych mlodych chlopcow. Proces za procesem, skrupulatnie tuszowany przez "dobrych" ludzi, bo ci duchowni przeciez sa ludzmi "dobrymi" i z zasady powinni byc dobrzy. Dlatego uwazam, ze watek powiniem miec inna nazwe - ale to nie ja jestem inicjatorem. Przepraszam, jezeli urazilam Twoje przekonania religijne - ale prawdy nie nalezy sie wstydzic. Z reguly jestem "porzadnym" czlowiekiem, ale SWINSTWA latwo u mnie nie przechodza.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #15  
Nieprzeczytane 21-08-2008, 12:59
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie

Cytat:
Napisał enia60
dobry jak chleb.....

Eniu !
Dobry człowiek,to dobry chleb. Czy to miałaś na myśli? Bo to jest wątek o dobrym człowieku. Masz rację,że dobrzy ludzie spożywają "dobry chleb" i wierzą,że będą jeszcze lepsi.Przez samo spożywanie tego chleba. Dobry chleb,to dobre życie i dobry człowiek.
Pozdrawiam,Kazimierz
  #16  
Nieprzeczytane 21-08-2008, 13:00
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie Marbello

Nie obraziłaś moich uczuć religijnych bo nie jestem wierząca. Sama bardzo ostro potępiam pedofili w koloratkach i grabieżców w sutannach. Ale wydaje mi się, że ten wątek nie odnosi się do osób, które z tutułu zajmowanego stanowiska (np.kler) uważane są (z urzędu) za dobre. Wiadomo, że nie są i samo stanowisko nie ma na to żadnego wpływu, to tak jak posłowie, którzy uważają, że to iż znaleźli się w Sejmie świadczy o ich wyjątkowej mądrości, a głupoty mamy tam po uszy. Potraktowałam ten wątek jako rozmowę o dobrych ludziach bez odniesienia do ich pracy jakakolwiek by nie była. Zwykłych i niezwykłych ludzi, obojętne mi o jakich przekonaniach wyznaniowych i politycznych. Ludzi, których należy szanować za to co sobą reprezentują jako dobrzy ludzie.
  #17  
Nieprzeczytane 21-08-2008, 13:05
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał maja59
Potraktowałam ten wątek jako rozmowę o dobrych ludziach bez odniesienia do ich pracy jakakolwiek by nie była. Zwykłych i niezwykłych ludzi, obojętne mi o jakich przekonaniach wyznaniowych i politycznych. Ludzi, których należy szanować za to co sobą reprezentują jako dobrzy ludzie.

Maja, doskonale rozumiem. Wiesz, jestem pragmatyczna osoba, Judymow jest bardzo malo na swiecie. Mam odmienna dewize. Jestem szczesliwa, kiedy wieczorem jestelm w lozku, i przed snem moge sobie powiedziec: ze tej nocy moge spac spokojnie, bowiem nie obciazylam swego sumienia. To mi wystarczy - prosty rozrachunek samej z soba. Mysle, ze to jest najwazniejsze.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #18  
Nieprzeczytane 21-08-2008, 13:06
ammi1952's Avatar
ammi1952 ammi1952 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: Grodzisk Maz
Posty: 5 177
Domyślnie

Kaziu ,jeśli mam być szczera to znam gorszych od Seniora - on pomimo pewnej tzw.uperdliwości ma całkiem zdrowe poczucie humoru i dystans do swojej osoby - za co go całkiem serio cenię .A to ,że czasami drażni swoimi często stereotypowymi przemyśleniami - no cuż każdy z nas ma prawodo swojego małego zakręcenia czy też odchyłu od normy. Z pewnością nadaje on pewnego kolorytu temu forum - bez niego było by mniej barwne .Oby go nam Feel nie wywiał -ponoć ma chęć ponownie uderzyć tym razem na północną Florydę - tak że, Senior TRZYMAJ SIĘ

Człowiek nie może być tak dobry jak chleb - bo by go inni zjedli, chociaż jeden był tak dobry - ale przykro mi że już nie żyje.
__________________


Kto wie czy za rogiem nie stoją Anioł z Bogiem, nie obserwuja zdarzeń i nie spełniaja marzeń
  #19  
Nieprzeczytane 21-08-2008, 13:39
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie

Cytat:
Napisał ammi1952
Kaziu ,jeśli mam być szczera to znam gorszych od Seniora - on pomimo pewnej tzw.uperdliwości ma całkiem zdrowe poczucie humoru i dystans do swojej osoby - za co go całkiem serio cenię .A to ,że czasami drażni swoimi często stereotypowymi przemyśleniami - no cuż każdy z nas ma prawodo swojego małego zakręcenia czy też odchyłu od normy. Z pewnością nadaje on pewnego kolorytu temu forum - bez niego było by mniej barwne .Oby go nam Feel nie wywiał -ponoć ma chęć ponownie uderzyć tym razem na północną Florydę - tak że, Senior TRZYMAJ SIĘ

Człowiek nie może być tak dobry jak chleb - bo by go inni zjedli, chociaż jeden był tak dobry - ale przykro mi że już nie żyje.

Odpowiadam na twój post dlatego,że obiecałem sobie nie odpowiadać na posty seniora w wątku Przebudzenie. Wchodzę tam czytam,bo subskrybuję ten wątek od dawna.
Moim zdaniem, de Mello pisząc o duchowości pisał o potrzebie innego spojrzenia na religię katolicką i zastąpieniu dogmatów KK duchowością,czyli racjonalnym rozumieniem Boga, co zaczerpnął z Buddyzmu.Było to dla KK nie do przyjęcia i uznane za herezję. Mimo,że to byłby istotny krok ku prawdziwemu ekumenizmowi, głoszonemu przez KK.
Osobiście, uważam Anthony de Mello za dobrego człowieka,ale nie wszystkich jego czytelników.
  #20  
Nieprzeczytane 21-08-2008, 14:01
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 003
Domyślnie Kazimierzu łagodny nie znaczy najlepszy!

Ja zdecydowanie odróżniam dobrego człowieka od łagodnego człowieka.
Dobry człowiek powinien - oprócz cech już tu powyżej wspomnianych - znać granice, do których może się w swej dobroci posunąć. Często ludzie łagodni tolerują chamstwo, pyszałkowatość , bezwzględność, głupotę i wiele innych negatywnych cech w swoim otoczeniu, mimo, że sami przy tym cierpią . Powody bywają różne:
- dla świętego spokoju
- bo to nic nie zmieni (założona z góry rezygnacja)
- z litości
- z obawy ataku lub odwetu .
Człowiek dobry może być człowiekiem wymagającym; i tak jest w rodzinie, w szkole, w kościele, w pracy. Człowiek dobry ma prawo mieć swoje zdanie i ma prawo zatoczyć wokół siebie niewidzialną granicę, której inni nie powinni przekraczać.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Bardzo Dobry Gust ! grazyna Różności - wątki archiwalne 27 24-04-2008 13:47
Pascal - wspaniały młody człowiek lawenda Różności - wątki archiwalne 5 15-03-2008 22:18

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:03.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.