menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Różności
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Różności ... czyli tematy, które "nie pasują" gdzie indziej

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #101  
Nieprzeczytane 20-01-2020, 11:26
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 590
Domyślnie

[quote=Martyna321]
Cytat:
[size="3"]Witam !

Pluto napisał ......

też Witam
Ale ja nie o tem coś wypisała a o tem konkrecie:

To drugi najdroższy na świecie program badawczy, droższy jest jedynie program Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Cytat:
Głównym zadaniem jest budowa wielkiego tokamaka.
Tokamak powstaje na południu Francji.
Państwa uczestniczące finansowo i naukowo:
Unia Europejska,
Japonia,
Rosja,
Stany Zjednoczone,
Chiny,
Korea Południowa,
Indie.

bo to ważny i poważny projekt na miarę tego
Cytat:
Wielki Zderzacz Hadronów (ang. Large Hadron Collider, LHC) – największy na świecie akcelerator cząstek (), znajdujący się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy.LHC jest położony na terenie Francji oraz Szwajcarii
Odpowiedź z Cytowaniem
  #102  
Nieprzeczytane 20-01-2020, 13:05
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 525
Domyślnie

Witam

Pluto napisał:
Cytat:
Ale ja nie o tem coś wypisała a o tem konkrecie:

Głównym zadaniem jest budowa wielkiego tokamaka.
Tokamak powstaje na południu Francji.
Państwa uczestniczące finansowo i naukowo:
Unia Europejska,
Japonia,
Rosja,
Stany Zjednoczone,
Chiny,
Korea Południowa,
Indie.

Pluto
Moim zdaniem Polski należy szukać w nazwie - "Unia Europejska".
Polska jest członkiem Uni .... więc - "Polska" --> patrz --> "Unia ......

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej uczestniczą w projekcie od 2010 r. Opracowują podsystemy oprzyrządowania i sterowania IC , zapewniające stabilne sterowanie tokamakiem, gwarantujące bezpieczeństwo pracy, diagnostykę plazmy oraz pozwalające na przeprowadzanie badań fizycznych.
Cytat:
"Po naszej stronie jest opracowanie wymagań dla tych systemów diagnostycznych, przygotowanie dokumentacji projektowej, wykonanie projektu, implementacja, opracowanie oprogramowania nisko- i wysokopoziomowego, a skończywszy na przypadkach testowych, testach oraz instrukcji obsługi, którą musimy dostarczyć do ITER-u" - wyjaśnił koordynator projektu z ramienia PŁ.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #103  
Nieprzeczytane 20-01-2020, 13:15
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 608
Domyślnie

Science, #astronomia, #betelgeza, #fizyka, #gwiazdy, #kosmos, #kwantowo, #nauka, #pulskosmosu, #spacex

#007: Betelgeza!!! i inne gwiazdy, równie ciekawe, a czasami nawet ciekawsze ( 63,58 min. )
https://www.spreaker.com/user/gwiazd...2JSxMs-owWG1ZE


Oczekując już wybuchu potężnej Betelgezy, spektakularnego spektaklu na nocnym, a nawet dziennym, niebie, rozmawiamy sobie o tym dlaczego możemy jeszcze trochę długo czekać. Jak zawsze możecie się spodziewać sporej dawki... odbiegania od tematu i żmudnego wiosłowania do brzegu. Ale przecież to lubicie najbardziej, prawda?

Można słuchać przy prasowaniu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #104  
Nieprzeczytane 20-01-2020, 13:29
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 525
Domyślnie

Witam !

Słowo „hackathon” powstało z połączenia dwóch angielskich słów hack i marathon, oznaczających odpowiednio hakowanie i maraton.

Copernicus Hackathon

Copernicus to program obserwacji Ziemi za pomocą satelitów, które zbierają dane o naszej planecie w świetle widzialnym, podczerwonym i obserwują ją radarowo.
Realizowany jest przez Komisję Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.


__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #105  
Nieprzeczytane 20-01-2020, 14:07
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 525
Domyślnie

Witam !

Betelgeza – czerwony nadolbrzym w gwiazdozbiorze Oriona.




Betelgeza – czerwony nadolbrzym w gwiazdozbiorze Oriona.

Gdyby znajdowała się na miejscu Słońca, wypełniałaby Układ Słoneczny do orbity Jowisza.

Dziewiąta pod względem jasności gwiazda na nocnym niebie.

Astronomowie przewidują, że gwiazda w niedalekiej przyszłości wybuchnie jako supernowa.

Ocenia się, że nastąpi to w czasie krótszym niż 100 tysięcy lat.
Będzie to najbliższa supernowa w historii.

Osiągnie wówczas blask przekraczający jasność Księżyca w pełni i będzie widoczna w dzień.

Nie zagrozi życiu na Ziemi.

__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #106  
Nieprzeczytane 20-01-2020, 16:44
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 525
Domyślnie

Witam !

Polecam : Supernowe
https://www.youtube.com/watch?v=FwahjpQwhJo
Jak działa wszechświat - Supernowa
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #107  
Nieprzeczytane 21-01-2020, 08:54
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 525
Domyślnie

Witam !
Jaką gwiazdą jest Słońce?
Czym jest czerwony karzeł ?
Czym jest biały karzeł ?
Co to jest magnetar ?
Co to jest pulsar ?

- Jaką gwiazdą jest Słońce?

Słońce – gwiazda wokół której krąży Ziemia i inne planety oraz małe ciała Układu Słonecznego.
Słońce składa się z gorącej plazmy utrzymywanej przez grawitację i kształtowanej przez pole magnetyczne.
Około trzy czwarte Słońca to wodór, resztę głównie hel.
Pozostałe 1,69% tworzą cięższe pierwiastki : tlen, węgiel, neon i żelazo.

Słońce długo było uznawane przez astronomów za małą i stosunkowo niewyróżniającą się gwiazdę.

W 2006 roku oceniano, że Słońce jest jaśniejsze niż około 85% gwiazd w Drodze Mlecznej, z których większość jest czerwonymi karłami (badania z 2010 roku pozwalają skorygować tę wartość na 95%).

Gorąca korona słoneczna tworzy wiatr słoneczny, strumień naładowanych cząstek, który rozciąga się do heliopauzy.

https://www.youtube.com/watch?v=AOAARBzgvS0
Niezwykły kosmos - Słońce
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #108  
Nieprzeczytane 21-01-2020, 15:58
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 608
Domyślnie

" Gwiazdozbiry"
"Okazuje się, że nasza najbliższa sąsiadka, Proxima Centauri, prawdopodobnie może pochwalić się co najmniej dwoma planetami. Mówiliśmy o tym w podcaście," ale warto wspomnieć o niedawnym odkryciu również niesłuchającym."

Nasz najbliższy sąsiad, Proxima Centauri, gości umiarkowaną planetę ziemską. Wykryliśmy w prędkościach radialnych dowód na możliwą drugą planetę o minimalnej masie mc sin ic = 5,8 ± 1,9 M⊕ i okresie orbitalnym Pc = 5,21 + 0,26-0,22 lat. Analiza danych fotometrycznych i diagnostyka spektroskopowa aktywności nie wyjaśnia sygnału w kategoriach cyklu aktywności gwiazdowej, ale w nadchodzących latach konieczna jest obserwacja w celu potwierdzenia jego planetarnego pochodzenia. Pokazujemy, że istnienie planety można ustalić, a jej prawdziwą masę można ustalić z dużą dokładnością, łącząc astrometrię i prędkości radialne. Proxima c może stać się głównym celem obserwacji i charakteryzacji za pomocą oprzyrządowania do bezpośredniego obrazowania nowej generacji ze względu na duży maksymalny odstęp kątowy ~ 1 sekundy łukowej od gwiazdy macierzystej. Planeta kandydująca stanowi wyzwanie dla modeli formowania się i ewolucji super-Ziemi.

https://advances.sciencemag.org/cont...Idmb7pDSTir0bI
Odpowiedź z Cytowaniem
  #109  
Nieprzeczytane 21-01-2020, 16:05
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 608
Domyślnie

Science Najnowsze wiadomości

Pierwsze ziemie, gorące i piekielne, były osłonięte z góry. Badacze znaleźli więcej dowodów na to, że nasza planeta ma silne pole magnetyczne 4,2 miliarda lat temu, trzy czwarte miliarda lat wcześniej niż sądzono i zaledwie 350 milionów lat po powstaniu Ziemi. Pole osłaniałoby Ziemię, chroniąc jej atmosferę przed odpędzeniem przez cząstki wysokoenergetyczne od Słońca - i być może pomagając życiu zyskać przyczółek.

Przy niewielu ocalałych skałach do zbadania geologowie walczą o odtworzenie czasu zwanego Hadeanem, który trwał od 4,55 miliarda lat temu do 4 miliardów lat temu. Ale fragmentaryczne - i kontrowersyjne - wskazówki można znaleźć w młodszych, 3-miliardowych skałach z Jack Hills w zachodniej Australii. Te skały zawierają maleńkie kryształy wytrzymałego minerału zwanego cyrkonem, które są odłamkami jeszcze starszego bloku: 4,2-miliardowych skał Hadean, które powstały z chłodzącej magmy.

https://www.sciencemag.org/news/2020...-rock-crystals
Odpowiedź z Cytowaniem
  #110  
Nieprzeczytane 21-01-2020, 18:58
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 525
Domyślnie

Witam !

Wacławie !!!
Ależ ........


To jest napisane w języku angielskim.
Czy uważasz, że wszyscy seniorzy znają ten język ?

Ja, kiedyś, .... dawno .... dawno ... temu, uczyłam się francuskiego i rosyjskiego ale do obecnych czasów francuski wyparował a rosyjski .........

Te linki , to ... "żarcik taki ..."
Nie śmieszny


Proxima Centauri - za chwilę.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #111  
Nieprzeczytane 21-01-2020, 20:40
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 525
Domyślnie


Witam !



Układ Alfa Centauri tworzą trzy gwiazdy:
- Alfa Centauri A
- Alfa Centauri B,
tworzące ciasny układ podwójny,
- oraz okrążający je po dalekiej orbicie czerwony karzeł o nazwie Proxima Centauri





Proxima Centauri - gwiazda typu czerwony karzeł, znajdująca się około 4,24 lat świetlnych od Ziemi.
Dzięki niewielkiej odległości tej gwiazdy od Ziemi udało się zmierzyć jej rozmiar.
Masa Proximy Centauri wynosi około 1/8 masy Słońca a gęstość jest około 40 razy większa niż gęstość Słońca.
Jasność Proximy Centauri jest bardzo niewielka.

Proxima Centauri jest gwiazdą rozbłyskową i choć jej jasność jest bardzo niewielka, może się gwałtownie zwiększać w wyniku aktywności magnetycznej.
Wywoływane przez aktywność magnetyczną rozbłyski, dorównują jasności Słońca.

W 2016 roku wykryto planetę typu ziemskiego o nazwie Proxima Centauri b. Krąży ona w ekosferze.

Ponieważ Proxima Centauri jest czerwonym karłem i gwiazdą rozbłyskową, kwestia możliwości istnienia życia na planecie krążącej wokół niej jest dyskusyjna.

Choć Proxima Centauri jest najbliższą znaną gwiazdą, istnieje możliwość, że bliżej znajdują się jakieś dotychczas nieodkryte brązowe karły.

Proxima Centauri była proponowana jako pierwszy cel lotu międzygwiezdnego.

Sondy programu Voyager, mają pierwsze wejść w przestrzeń międzygwiezdną.
Poruszają się one jednak stosunkowo powoli.
Oznacza to, że przebycie jednego roku świetlnego zajmie im ponad 10 tysięcy lat.
Silnik nuklearny umożliwiłby dotarcie do niej w czasie poniżej stu lat.

W 2016 roku ogłoszono projekt na skonstruowanie mikropróbników rozpędzanych przez lasery.
Po osiągnięciu prędkości równej około 20% prędkości światła, mikropróbniki mogłyby dotrzeć do układu, w czasie 20 lat.


__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #112  
Nieprzeczytane 21-01-2020, 20:51
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 608
Domyślnie

[/b][/b] Martyna321 napisała : To jest napisane w języku angielskim.
Czy uważasz, że wszyscy seniorzy znają ten język ?
Te linki , to ... "żarcik taki ..."Nie śmieszny


זה כתוב באנגלית./to jest napisane w języku hebrajskim/ przetłumacz sobie na polski przy pomocy https://translate.google.com/?hl=pl#...te&sl=en&tl=pl
Wystarczy tekst skopiować i wstawić do translajtera i myślę że nikt nie poczuł się obrażony. Na SC wchodzę często na część związaną z komputerami i o tym seniorzy dyskutowali jak sobie z tekstem radzą.Jesteś na forum niedawno , to mogłaś tego nie wiedzieć.

Martyno już nieraz pisałem że XXI wiek jest wiekiem sztucznej inteligencji i w tej dziedzinie jest "wyścig zbrojeń".
Nie wiem czy to co zamieściłem z Science news / wiadomości naukowe / czy kogoś z seniorów to zainteresuje .? Jak się tematem zainteresuje to sobie tekst przetłumaczy , lub się o szczegóły spyta ,czego w tej informacji nie rozumie.

Forum jest popularnonaukowe i format jego mi odpowiada ,do tego się stosuję , bo nie wszyscy muszą zajmować się pogłębianiem swojej wiedzy a to co się pamięta po 65+ , 40 latach przerwy to nie ta wiedza jaką mieliśmy przed maturą. Ja też dużo rzeczy nie znam i staram się zgłębić jak mnie zainteresują , jestem więcej w tych sprawach aktywny bo działam społecznie i zagadnieniami nauki jej rozwój i styk z przemysłem zawsze mnie interesowały.

Podoba mi się co robisz starając się rozszerzać wiedzę o Kosmosie dla tego zawitałem na ten wątek bo wiem jak trudno ludziom zmienić poglądy o powstaniu życia czy wiedzy o tym jak wygląda Kosmos i że my tak naprawdę jesteśmy dziećmi gwiazd.

Kończyłem kilka kursów na Copernicus College https://www.copernicuscollege.pl/
Studiuj za darmo,po polsku,przez Internet. Dołącz do nas

Wystarczy się zarejestrować i wybrać kurs i spróbować go zaliczyć zaliczając okresowe testy, potem egzamin testowy i Dyplom ukończenia z podpisem Prof .Hellera. Jest to przeżycie kiedy się zda i zobaczy winik punktowy .

Pozdrawiam , nie czuj się urażona .
A tak na marginesie sprawy ma sens to wszystko to co robisz , świadczy o tym statystyka od 18.01 ( 390, 210,272 ,318 ) To wszystko robimy dla innych i to powinno nas cieszyć. Zycie wieczne to pamięć bliskich i dalszych przyjaciół po nas kiedy odejdziemy.

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 21-01-2020 o 20:56.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #113  
Nieprzeczytane 21-01-2020, 21:33
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 525
Domyślnie


Witam !

Wacławie, bardzo Ci dziękuje za :
Cytat:
przetłumacz sobie na polski przy pomocy https://translate.google.com/?hl=pl#...te&sl=en&tl=pl
Super, że można przetłumaczyć tekst. Dzięki

Cytat:
... nie czuj się urażona .
Nie jestem.
Poczułam się tylko "niekomfortowo" otwierając link i widząc tę barierę językową.

Pozdrawiam
Dobranoc
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #114  
Nieprzeczytane 22-01-2020, 00:14
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 608
Domyślnie

Martyno321 jestem "nocny marek" i korzystam ze SKYPE i tak sobie nieraz wymieniamy poglądy pomiędzy antypodami.
Cieszę się ze rozszerzysz swoje możliwości , dzięki sztucznej inteligencji ,może tak jak ja będziesz fanem tego co jesteśmy świadkami .Może mniej historii ,z której powinniśmy wyciągać wnioski , by podobnych błędów nie czynić .
Dla mnie ważna jest przyszłość i życie tym co może nas czekać.

Ray Kurzweil - Nadchodzi osobliwość Kiedy człowiek przekroczy granice biologii.

Bill Gates , Amerykański przedsiębiorca napisał : Czym się różni ludzki mózg od komputera?Czy to możliwe że jesteśmy śmiertelni tylko dla tego ze chcemy żyć wiecznie ? Co się stanie ,kiedy sztuczna inteligencja zacznie dominować nad biologiczną ?Czy w XXI wieku dojdzie do fuzji biologii z technologią i robotyką? I czy to znaczy , że ludzie na dobre zamienią się w roboty? Ray Kurzwell snuje porywającą opowieść o przyszłości i stawia tezę , że przeznaczeniem naszej cywilizacji jest fuzja człowieka z maszyną.To przeznaczenie nazywa osobliwością (ang. Singularity )

Z najdrobniejszymi szczegółami , analizuje setki wzorców ,autor opisuje , jak z biegiem lat ludzie "analogowych " przekształcimy się w człowieka 2.0 ( "W naszym krwiobiegu krążyć będą miliardy nanorobotów . Będą niszczyć patogeny , poprawiać błędy DNA ,eliminować toksyny i wykonywać wiele innych zadań , by poprawić nasze fizyczne samopoczucie. W rezultacie będziemy w stanie żyć bez końca, nie starzejąc się ") i człowiek 3.0 ( "stajemy się cyborgami"). Książka Kurzwila to literacki hołd złożony magi i technologi.

Nie mam takich zdolności literackich by jak OPOKA zachwalać swój produkt ale uważam ze ten temat jest warty zgłębienia.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #115  
Nieprzeczytane 22-01-2020, 08:43
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 525
Domyślnie

Witam !

Wacławie

Wczoraj skorzystałam z "tłumacza".
Linki, które podałeś zawierają tekst bardzo, bardzo .... skomplikowany, z mnóstwem ... matematyki.
Cytat:
korzystam ze SKYPE i tak sobie nieraz wymieniamy poglądy pomiędzy antypodami.
Mój komputer to "staruszek" z Windows 7. Właśnie otrzymałam wiadomość, że był chroniony (wirusy, itp) do 14 stycznia a obecnie jest narażony na "wszystko".
Boję się instalacji nowych rzeczy aby "staruszek" mi nie wysiadł.
Pewnie, że chciałabym mieć zainstalowanego Skype i inne, ale ... musiałabym kupić nowy sprzęt.


Pozdrawiam

O nanotechnologii za chwilę.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #116  
Nieprzeczytane 22-01-2020, 14:14
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 608
Domyślnie

Martyno321 też mój komputer nie jest pierwszej młodości , preferuję komputer stacjonarny z uwagi na większy monitor.
Przeprowadź sobie https://www.speedtest.net/result/8969497452 PING 8 ms Pobieranie 279,31 Mbps 10,11 Mbps dla mnie jest to wystarczające płacę 84,90 w Netii za łącze 300 to oprange http://speedtest.orange.pl/

Pobieranie (download) pokazuje prędkość pobierania Twojego urządzenia w Mbit / s. Wyższa wartość jest lepsza, ponieważ im szybsze jest pobieranie, tym mniej czasu trzeba czekać na załadowanie strony internetowej lub np., pobranie załącznika wiadomości e-mail. Połączenie internetowe w domu jest zwykle asymetryczne. Oznacza to, że prędkość przesyłania danych do użytkownika jest wyższa niż prędkość wysyłania.
Upload

Prędkość wysyłania (upload) to druga podstawowa wartość, którą ujawniają wyniki testu. Upload w Mbit / s wyraża, jak szybko można przesyłać dane do Internetu za pomocą połączenia. Im wyższa liczba, tym lepiej tak samo, jak podczas pobierania. Szybki upload jest ważny, na przykład, do tworzenia kopii zapasowych w chmurze lub przesyłania strumieniowego. Im wyższa wartość, tym szybciej możesz przesłać dane z urządzenia do Internetu.
Ping

Ostatni z trzech głównych parametrów to odpowiedź (ping) w milisekundach. W tym przypadku przeciwnie im niższa wartość, tym lepiej. Jego wartość jest szczególnie ważna dla graczy online, którzy potrzebują szybkiej reakcji serwera, aby działania w grze nie miały opóźnienia. Za stosunkowo szybki ping można uznać wartość poniżej 40 ms, naprawdę dobrym wynikiem jest zakres od 0 do 10 ms.

Podałem co te dane znaczą. Nie jestem szczególnym znawcą informatyki jak masz problemy to pytaj na eSenior to na pewno uzyskasz pomoc.
Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #117  
Nieprzeczytane 22-01-2020, 14:41
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 525
Domyślnie


Witam !



Nanotechnologia – to techniki i sposoby tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach pojedynczych atomów i cząsteczek.

Dla lepszego zobrazowania - świat nano porównuje się do Ziemi zmniejszonej do wielkości piłeczki pingpongowej.

Trudno sobie wyobrazić, jak mała jest nanotechnologia.

Jeden nanometr to miliardowa część metra.

Wszystko na Ziemi składa się z atomów :
- żywność, którą jemy,
- ubrania, które nosimy,
- budynki i domy, w których żyjemy,
- oraz nasze własne ciała.

Coś tak małego jak atom nie można zobaczyć gołym okiem.
Mikroskopy potrzebne do zobaczenia rzeczy w nanoskali zostały wynalezione stosunkowo niedawno - około 30 lat temu. Narodził się wtedy wiek nanotechnologii.

Nanonauka i nanotechnologia obejmują zdolność widzenia i kontrolowania poszczególnych atomów i cząsteczek.

Fizyk Feynman sformułował możliwości, stworzenia urządzeń, które będą produkowały nowe, przez składanie ich z pojedynczych atomów.

Jak twierdzą eksperci, naszą przyszłością jest właśnie nanotechnologia.
Może nam dać produkty nowatorskie, ułatwiające życie i rozwiązujące nasze problemy.
Badania prowadzi się z wyraźnym celem praktycznym: jest nim wytwarzanie nowych materiałów oraz rozmaitych urządzeń o właściwościach niespotkanych i nadzwyczajnych z dzisiejszego punktu widzenia.

Zastosowanie takich technologii w życiu codziennym sprawia, że niemożliwe staje się możliwe.

Dzięki nanotechnologii możemy wynaleźć sposób na leczenie groźnych chorób genetycznych oraz nowotworowych, gdzie będą zabijane tylko chorobowo zmienione komórki.

Nanotechnologia może pomóc pacjentom borykającym się ze schorzeniami neurologicznymi ....

Dzisiejsi naukowcy i inżynierowie znajdują sposoby wytwarzania materiałów w nanoskali. Ulepszają ich właściwości , np. zwiększaja wytrzymałość, zmniejszają wagę......

Nanotechnologia w medycynie:

Miniaturowe roboty naprawią nas, od środka.



Zamknięcie właściwego leku w mini kapsule i jego aktywacja po dotarciu do dotkniętego chorobą organu, ogranicza szkodliwe działanie substancji na zdrowe organy.



Lekarze ogromne nadzieje wiążą z wykorzystaniem nanotechnologii do walki z nowotworami złośliwymi.

Naukowcy z USA, opracowali nanoboty polujące na komórki rakowe.



Nanotechnologia może być również wykorzystana do naprawy uszkodzonych tkanek.
Amerykańscy naukowcy opracowali samo organizujące się nanorurki.

Dzięki swoim niewielkim rozmiarom, nanorurki perfekcyjnie wyrównują nierówności białkowe, a na dodatek są obojętne wobec organizmu, zatem nie występuje ryzyko odrzutu.

Nanowłókna jako rusztowanie do odbudowy kości.
Metoda ta może być w przyszłości powszechnie wykorzystywana w przypadku złamań kości.

Wykorzystanie nanotechnologii w kosmetologii może przynieść wiele korzyści.
Wykorzystanie nanocząstek zwiększa skuteczność działania kosmetyków.

Nanotechnologia może, w przyszłości, poprawić jakość i styl życia.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #118  
Nieprzeczytane 22-01-2020, 19:56
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 525
Domyślnie

Witam !


Polecam film :
https://www.cda.pl/video/393282779
Wszechświat tętniący życiem
Film o :

- o poszukiwaczach egzoplanet,
- o Proxima Centauri
- o Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (data startu: 30
marca 2021)
- o poszukiwaniu drugiej Ziemi.




Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #119  
Nieprzeczytane 22-01-2020, 22:00
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 608
Domyślnie

Nowa kandydatka na drugą Ziemię - AstroSzort
https://www.youtube.com/watch?v=zepBdIszKqs

•22 sty 2020

Kosmiczne obserwatorium TESS wzięło się do pracy pełną parą i już są pierwsze tego efekty. TESS odkryło kilka ciekawych planet, w tym skalistą podobną do naszej planety, która również znajduje się w ekosferze swojej gwiazdy.

Chcesz pomóc rozwijać nasz kanał? Zostań Patronem i dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku, z szybszym dostępem do niektórych treści i wieloma dodatkowymi bonusami.
☑ PATRONITE - https://www.patronite.pl/astrofaza

Problem jeden jak tam dotrzeć ?

Odpowiedź z Cytowaniem
  #120  
Nieprzeczytane 23-01-2020, 06:40
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 525
Domyślnie

Witam !

Wacławie :

Cytat:
http://speedtest.orange.pl/
Pobieranie (download) pokazuje prędkość pobierania Twojego urządzenia w Mbit / s. Wyższa wartość jest lepsza,...

Prędkość wysyłania (upload) to druga podstawowa wartość, którą ujawniają wyniki testu. Upload w Mbit / s wyraża, jak szybko można przesyłać dane do Internetu za pomocą połączenia.

Ostatni z trzech głównych parametrów to odpowiedź (ping) w milisekundach. W tym przypadku przeciwnie im niższa wartość, tym lepiej.
Za stosunkowo szybki ping można uznać wartość poniżej 40 ms, naprawdę dobrym wynikiem jest zakres od 0 do 10 ms.

Twój komputer - PING 8 ms Pobieranie 279,31 Mbps 10,11 Mbps.

Mój komputer :




Nie znam się..., ale myślę, że parametry mojego komputera są ... mizerne ponieważ widzę bardzo duże różnice w :

Pobieranie 279,31 ------ 153.08 Mb/s

Upload 10,11 Mbps. ---- 10,99 mb/s

PING 8 ms ---------------- 43 Ms (ogromna różnica)

Pytanie do Janka :

Co myślisz o tych parametrach mojego komputera ?
Czy można jeszcze coś zainstalować (np. Skype ) ?



Janku odezwij się !


Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Islandia - ciekawostki z życia islandzkiej społeczności Jadeit Podróże, turystyka 0 12-06-2013 14:46
Ciekawostki przyrodnicze i trudna sztuka fotografowania! ISS Fotografia 349 19-07-2012 11:42
STD czyli Kosmos a końska dupa kufa86 Różności - wątki archiwalne 64 16-08-2008 00:40

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:56.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.