menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Fotografia
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Fotografia Forum poświęcone fotografowaniu - zamieszczamy wyłącznie AUTORSKIE (wykonane przez siebie lub bliskie osoby, nie ściągnięte z netu) zdjęcia. Dyskusje na temat szeroko pojętej fotografii, technik fotografowania, sprzętu etc.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 10-06-2011, 14:36
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie Co moge ulepszyc w mojej fotografii???



Nie myslcie, ze zakladam jakas przemowe rocznicowa. W koncu nie jestesmy na wiecu.

Pragne powiedziec pare slow o watkach fotograficznych. Jezeli sie nie myle, prawie dwa lala temu jedna z naszych kolezanek StarAnna – Ania miala doskonaly pomysl – otworzyc dzial poswiecony tylko i wylacznie wlasnej, amatorskiej fotografii. Zalozyla pierwszy watek „Nasze niebo”, ktore natychmiast zdobylo wielkie powodzenie. Potem powstaly nastepne watki: kwiaty, woda, skaly, drzewa, trudna sztuka fotografowania, sceny targowe, uliczne.... Jednym slowem mamy dosc szeroka tematyke i dobry dorobek na tym czysto amatorskim forum fotograficznym.

Mysle glosno, ze byloby pomocne stworzenie dodatkowego watku, poza istniejacym watkiem "podforum dla pasjonatow" (majace male zainteresowanie) – gdzie Ci, ktory sa mocniejsi w sztuce i technice fotograficznej – pomoga innym, mniej obeznanym z tymi tajemnicami.. Poprostu poradza, podszepna co mozna ulepszyc w zaprezentowanej fotografi. Wiem, ze wsrod nas sa zdolne fotografki i fotografowie, ktorych zdjecia sa w wielu wypadkach „do perfekcji”. Wlasnie do nich zwracam sie o pomoc, nie wymieniajac nickow, bo to jest zbedne. Kazda uwaga bedzie mile widziania – przynajmniej przeze mnie.

Na czym polega moja propozycja? Kazdy, kto zechce uslyszec przyjacielska rade na temat: co mi nie wyszlo, co zrobilem nie tak, jak moge ulepszyc moje amatorskie zdjecie ...itd – wstawi na ten watek swoja fotografie, ktora „lepsi” od niego/niej ocenia, nawet poprawia i podszepna jak mozna ja ulepszyc.

Widze ten watek jako „pomoc fotograficzna”.

Opowiem Wam ciekawa anegdotke. Przed moimi ostatnimi wakacjami weszlam w kontakt z amatorska (przez duze A) grupa fotograficzna z Costa del Sol. Jest to ponad 100 osobowa grupa, fotografow roznej narodowosci (przewaga Anglikow), ktora spotyka sie pare razy w miesiacu, jezdzi na plenery, organizuje kursy fotograficzne i wystawy. Umowilam sie z Prezydentka, ze dolacze do nich we wrzesniu. Zadalam jej pare pytan, jedno z nich bylo jaki program uzywa do obrobki zdjec aby byly „perfekt”! Rozesmiala sie – odpowiedz – ZADNEGO i dodala „po kursie z nami, kazda fotografia jest perfect bez obrobki”. Wierzcie lub nie, ciagle slysze jej wypowiedz i czekam z niecierpliwoscia na kurs fotograficzny..

Zapraszam wszystkich chetnych do tego edukacyjnego watku, ktory z pewnoscia wyjasni nam pare tajemnic fotograficznych.

Wszystkie uwagi, propozycje sa mile widziane i mysle, ze nikt sie nie obrazi za tego typu forme pomocy i ewentualnej oponii na temat: "Co moge ulepszyc w mojej fotografii?"
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 10-06-2011, 15:31
anera's Avatar
anera anera jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: Wieruszów
Posty: 2 297
Domyślnie

ja też jestem za tym aby wymieniać doświadczenia i uwagi na temat fotografii, dużo się nauczyłam czytając i pytając internautów. Myślę że pomysł dobry. pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 10-06-2011, 17:43
Yeva's Avatar
Yeva Yeva jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 5 269
Domyślnie

Ja myślę, ze tematy fotograficzne to "strzał w dziesiątkę " ( sądząc po popularności.Myślę ,że nie jedną osobę zachęciły do pokazania piękna swojej okolicy i innych miejsc.Niestety, wciąż, prócz naszych amatorskich zdjęc ,sa wklejane zdjęcia z internetu.Są ciekawe , piękne lecz ich miejsce jest raczej w tematach turystycznych.Takie profesjonalne zdjęcia mogą raczej zniechęcać do pokazywania swoich amatorskich.
Co do poprawiania , ja nie widzę nic złego w tym .Najpiękniejsze zdjęcia z kalendarzy czy internetu są obrobione w programach graficznych.A juz tak proste zabiegi , jak kadrowanie czy prostowanie ,uważam wręcz za oczywistość.
Rozmawiałysmy kiedyś z Ajaks o wątku poświęconemu obróbce fotografii, nawet pokazałam prosty sposób prostowania zdjęć ale nie było zainteresowania .Może Tobie marbello się bardziej powiedzie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 10-06-2011, 18:46
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Yeva
Ja myślę, ze tematy fotograficzne to "strzał w dziesiątkę " ( sądząc po popularności.Myślę ,że nie jedną osobę zachęciły do pokazania piękna swojej okolicy i innych miejsc.Niestety, wciąż, prócz naszych amatorskich zdjęc ,sa wklejane zdjęcia z internetu.Są ciekawe , piękne lecz ich miejsce jest raczej w tematach turystycznych.Takie profesjonalne zdjęcia mogą raczej zniechęcać do pokazywania swoich amatorskich.

Yevo, dziekuje za Twoje cenne uwagi. Zdecydowanie masz racje. Amatorskie watki fotograficzne ciesza sie duzym zainteresowaniem. Walczylismy o to przez pewnien czas ale sie udalo.

Zdjecia z internetu nie powinny byc na tych watkach wstawiane, bo to jest sprzeczne z zalozeniem. Osobiscie staram sie przegladac zdjecia na "fotografii" i jezeli zauwaze, ze zdjecie nie jest wlasne - na privie prosze o zrodlo. Odpowiedzi sa rozne, najczesciej, ze dostalam je od kogos z rodziny a i czesto dostaje kubel pomyj na glowe (zdarzylo mi sie pare razy). Gdybym byla pewna na 100%, ze osoba opowiada mi banialuki - zdjecie wyladowaloby w koszu. Niestety nie mam tej pewnosci i zdjecia siedza!

Jezeli chodzi o watki podroznicze, turystyczne - zdecydowanie tam jest miejsce zdjec z netu z anotacja zrodla. I tu tez jest problem. Czasami zdjecie wydaje sie "podobne" to netowego a jest osoby, ktora jest czlonkiem forum. Zdarzylo mi sie, ze zostalam posadzona o pokazywanie "wirtualnych" podrozy - jednym slowem zmyslonych i ufabulowanych. Pewnie z tego powodu wiele uczestnikow forum nie chce pisac i pokazywac zdjec z podrozy. Kto lubi byc szargany w blocie?

Mam prosbe do wszystkich, jezeli na watku fotograficznym zauwazycie zdjecie wziete z netu - piszcie mi na priva. Zostanie usuniete i tyle!!!!





Cytat:
Co do poprawiania , ja nie widzę nic złego w tym .Najpiękniejsze zdjęcia z kalendarzy czy internetu są obrobione w programach graficznych.A juz tak proste zabiegi , jak kadrowanie czy prostowanie ,uważam wręcz za oczywistość.

Zdecydowanie tak. Dostaje wiele zapytan na priva jak wykadrowac lub wyprostowac zdjecie. Bardzo chetnie odpowiadam - w miare moich znajomosci, ktore sa minimalne, jako, ze sama sie ciagle ucze.

Wlasnie dlatego byloby dobrze, aby mozna bylo wstawic na watek zdjecie "krzywe" i do skadrowania. Ktos kto potrafi, zrobilby poprawe i wyjasnij co i jak? Mysle, ze skorzystamy wszyscy.




Cytat:
Rozmawiałysmy kiedyś z Ajaks o wątku poświęconemu obróbce fotografii, nawet pokazałam prosty sposób prostowania zdjęć ale nie było zainteresowania .Może Tobie marbello się bardziej powiedzie

Yevo, wlasnie to chcialam osiagnac - zrobmy jeszcze jedna probe. Moze nam sie uda? W koncu wiemy, ze wiedziec cos wiecej nigdy nie jest grzechem ani ujeciem honoru. Nikt sie jeszcze nie urodzil co wie wszystko.

Dlatego zapraszam serdecznie abysmy sie "odblokowali" i skorzystali z przyjacielskich, fachowych porad naszych kolezanek i kolegow.

Licze na was.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 10-06-2011, 18:54
Yeva's Avatar
Yeva Yeva jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 5 269
Domyślnie

Tu pokazywałam , jak mozna prostować ale , jak widać, nie było chętnych do skorzystania .

http://www.klub.senior.pl/fotografia...age4-4824.html

A program PhotoScape jest darmowy i ma sporo przydatnych opcji-np kadrowanie , prostowanie ,zmniejszanie itd
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 10-06-2011, 19:02
anera's Avatar
anera anera jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: Wieruszów
Posty: 2 297
Domyślnie

Cytat:
Napisał Yeva
Tu pokazywałam , jak mozna prostować ale , jak widać, nie było chętnych do skorzystania .

http://www.klub.senior.pl/fotografia...age4-4824.html

A program PhotoScape jest darmowy i ma sporo przydatnych opcji-np kadrowanie , prostowanie ,zmniejszanie itd

ja skorzystałam z porad i kadruję prostuję i zmniejszam właśnie na tym programie, czasem wyostrzam fotkę bo nie zawsze wyjdzie jak trzeba . program łatwy i prosty.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 10-06-2011, 19:25
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Yeva
Tu pokazywałam , jak mozna prostować ale , jak widać, nie było chętnych do skorzystania .

http://www.klub.senior.pl/fotografia...age4-4824.html

A program PhotoScape jest darmowy i ma sporo przydatnych opcji-np kadrowanie , prostowanie ,zmniejszanie itd

Yevo, dziekuje. Podforum dla pasjonatow fotografii jest ciekawym watkiem. Mozna na nim wymieniac poglady na temat samej techniki, dobrych i zlych stron aparatu fotograficznego. Jestem pewna, ze nalezy go utrzymac.

Watek, ktory otworzylam chcialabym poswiecic tzw "roboczej" wersji. Np wstawiamy zdjecie, nastepnie pytamy uczestnikow o opinie na temat kompozycji, swiatla...co jeszcze mozna zrobic z tym zdjeciem i w jaki sposob aby bylo "perfekt" .

Wiem, ze wiele osob ma automatyczna regulacje programow...a mimo to zdjecia sa "za mgla", we wnetrzu z mniejsza iloscia swiatla - rozmazane, id. Moze to byc problem flecha, za malego ISO...etc. Z lustrzankami to juz inna para kaloszy, ale i tu napewno znajda sie chetni do pomocy.

Mysle, ze czym wiecej uda nam sie przelozyc "na papier" tym lepiej.

Dziekuje wszystkim na wyrost za zainteresowanie watkiem. Czuje, ze przyda sie nam wszystkim mala "porada".
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 10-06-2011, 19:27
maluna's Avatar
maluna maluna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Wielkopolska
Posty: 30 851
Domyślnie

Cytat:
Napisał Yeva
Tu pokazywałam , jak mozna prostować ale , jak widać, nie było chętnych do skorzystania .

http://www.klub.senior.pl/fotografia...age4-4824.html

A program PhotoScape jest darmowy i ma sporo przydatnych opcji-np kadrowanie , prostowanie ,zmniejszanie itd
Bardzo dziękuję za podpowiedź odnośnie prostowania zdjęć,
bo miałam z tym trudności
__________________
Małgosia


http://www.klub.senior.pl/moje/maluna/blog/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 10-06-2011, 19:55
ewikomega's Avatar
ewikomega ewikomega jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: 00-621warszawa
Posty: 6 878
Domyślnie

Marbello-zwracam się do Ciebie jako gospodyni wątku i osoby, która z robieniem zdjęć jest za pan brat-
co jeszcze mogę ulepszyć w mojej fotografii?

Korzystam z programu Picasa 3 . a pstrykam głównie małym aparacikiem amatorskim Canona . Profesjonalnego nie używam, chociaż lubię robić zdjęcia , a na nich zapisywać- przyrodę , naturę -godną uwiecznienia jej na płótnie, lub bristolu pastelami , oraz często fotografuję momenty z mojego życia.....może dla potomnych? Kto wie?
__________________

Większość obrazków i tekstów pochodzi z Internetu
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 10-06-2011, 20:48
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Yeva


PhotoScape

Yewa, dziekuje. Ewuniu - widzisz co mozna zrobic ze zdjeciem.

Hihi, zaraz wstawie cos do poprawki.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 10-06-2011, 20:51
ewikomega's Avatar
ewikomega ewikomega jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: 00-621warszawa
Posty: 6 878
Domyślnie

Cytat:
Napisał Yeva

PhotoScape
Dziękuję Yeva , fakt ja tego zdjęcia nie retuszowałam ;
w przedbiegach odpadło jako potencjalne do uwiecznienia na...., ale teraz to ma szansę , a ja ściągnę PhotoScape - zięć profesjonalnie zajmuje się fotografią i obrabia zdjęcia na Photoshopie - to chyba coś podobnego do tego co proponujesz?
Jeszcze raz dziękuję
__________________

Większość obrazków i tekstów pochodzi z Internetu
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 10-06-2011, 20:53
Yeva's Avatar
Yeva Yeva jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 5 269
Domyślnie

PhotoScape jest znacznie prostszy ale dla początkujących wystarczający
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 10-06-2011, 20:54
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Yewo, w jaki sposob moge "wyciagnac" zielen listkow na ponizszym zdjeciu?



Dziekuje za podpowiedz.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 10-06-2011, 20:55
ewikomega's Avatar
ewikomega ewikomega jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: 00-621warszawa
Posty: 6 878
Domyślnie

Cytat:
Napisał marbella
Yewa, dziekuje. Ewuniu - widzisz co mozna zrobic ze zdjeciem.

Hihi, zaraz wstawie cos do poprawki.
Marbello , ale fajny wątek
__________________

Większość obrazków i tekstów pochodzi z Internetu

Ostatnio edytowane przez ewikomega : 10-06-2011 o 21:24.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 10-06-2011, 21:32
ewikomega's Avatar
ewikomega ewikomega jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: 00-621warszawa
Posty: 6 878
Domyślnie

Zrobiłam wnuczce parę lat temu-w dniu jej 3 urodzin zdjęcie-ale tak , aby było też jej odbicie w lustrze-naniosłam korektę w Picasa3.
Co jeszcze można poprawić?
__________________

Większość obrazków i tekstów pochodzi z Internetu
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 10-06-2011, 21:41
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Yeva
PhotoScape jest znacznie prostszy ale dla początkujących wystarczający

Yeva, dziekuje za PhotoScape. Sciagnelam i nawet zrobilam probe na jednym zdjeciu. Jak na poczatkujacego w dziedzinie retuszu - uwazam, ze program jest naprawde user-friendly.

Zagladnelam tez do Twoich blogow fotograficznych do ktorych podalas linki w Twoim podpisie. Jestem zachwycona strona techniczna. Obawiam sie, ze zajmie mi duzo czasu aby dojsc chociaz w czesci do Twego poziomu. Jedno wiem, ze bede probowac. Tylko ten cholerny czas, ktorego mi bardzo brakuje.

Serdecznie Cie pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje, ze chcesz poswiecic Twoj czas dla nas.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 10-06-2011, 22:06
Yeva's Avatar
Yeva Yeva jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 5 269
Domyślnie

Marbello pobawiłam sie trochę w Photoshopie Twoją fotką



Ewikomega dużo zależy od tego ,co chcemy uzyskać -jaki efekt.Czy zdjęcie mam być bardziej naturalne ,czy bardziej chcemy coś wyeksponować na nim.Ja po prostu eksperymentuje na zdjęciach
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 10-06-2011, 22:26
anera's Avatar
anera anera jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: Wieruszów
Posty: 2 297
Domyślnie

Yewa czy możesz tłumaczyć w jaki sposób poprawiłaś fotkę ? czyli jakich funkcji użyłaś w photoScape. będę wdzięczna
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 10-06-2011, 22:57
Yeva's Avatar
Yeva Yeva jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 5 269
Domyślnie

Anero wszystko zalezy od zdjęcia.
Jeżeli jest mało ostre to daje np auto kontrast i wyostrzenie



Jezeli chcę ozywic kolory to klikam na Jasność Kolor
o w oknie kombinuje z suwaczkami np pogłęb kolor

Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Podforum dla pasjonatów fotografii admin Fotografia 175 28-06-2021 14:04
Tajniki fotografii. vega Hobby, pasje 129 15-06-2015 10:49
BYDGOSZCZ - na mojej fotografii. Krycha. kujawsko-pomorskie 959 04-04-2015 08:42
Witam Nie moge wprowadzic avatara. weronika1 eSenior 16 01-03-2008 16:35

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:00.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.