menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #9301  
Nieprzeczytane 25-06-2019, 12:36
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5D8499 A0
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9302  
Nieprzeczytane 25-06-2019, 16:56
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5D8991 F2
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9303  
Nieprzeczytane 25-06-2019, 20:16
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Zmieszany

Cytat:
Napisał waclaw46
Ostatku co do mitów o potopie że są podobne w różnych religiach , zgoda.Co do globalnego "potopu" to już lekka przesada.Powodzie były , ludzie żyjący w mniejszych skupiskach , mogli wyciągać wnioski o globalnym zasięgu powodzi.
Nie ośmieliłabym się nazwać kilku "kałuż" potopem. W dodatku światowym. Poszukaj, w sieci są filmiki, które tak lubisz i dość sensowne artykuły. Zwróć, proszę, szczególną uwagę na Mezoamerykę. Potop był nie dlatego, że tak mówią mity, to właśnie mity przechowują o nim pamięć. Reasumując – Ty twierdzisz, że potopu nie było, bo Biblia kłamie, ja zostawiam luz i pytanie o przyczynę. Jeśli dodasz, że Sodomy i Gomory (+ trzech innym miast niewymienionych w Księdze) też nie było... zapytam, co odkopują amerykańscy archeolodzy na Półwyspie Lisan. W głowach im przewraca, chyba! Istnienie Jerycha, miasta z obronnymi murami, jest faktem. W odróżnieniu od ukrzyżowania, które było karą rzymską, aczkolwiek nie Rzymianie ją wymyślili, prawdopodobnie wywodzi się z Asyrii i Babilonu; judaizm jej nie stosował. Starożytność ale też średniowiecze było czasem okrutnym, choć jeśli dobrze się przyjrzeć nie aż tak bardzo różnimy się od przodków.
Kazirodztwo?! Głęboka starożytność widziała je inaczej. Ozyrys i Izyda byli rodzeństwem i małżeństwem. Faraonowie również żenili się z siostrami, rodzonymi lub przyrodnimi. A to dlatego, że uważali się za bóstwa. Łatwe do sprawdzenia!

Jeszcze raz przepraszam za wtargnięcie na forum. Lublinianka mnie ośmieliła, ale to nie jedyna przyczyna. Z biegiem lat rośnie we mnie niechęć do propagandy w każdym wydaniu. Wpędza mnie w trzęsawkę. Zaraz zacznę gęgać, że święte księgi wymagają innego sposobu czytania. Ważne jest przesłanie. Pominięte zatrzyma czytelnika na pierwszym etapie religii: cuda i magia łatwe do wyśmiania. Druga warstwa – ezoteryczna, pozostanie niezauważona. Funkcja uniwersalna, archetypowa, przestanie być ważna. Szkoda!
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9304  
Nieprzeczytane 25-06-2019, 20:55
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5DC609 56
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9306  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 00:31
lublinianka55 lublinianka55 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Lublin, Polska
Posty: 809
Domyślnie


Nie dziwie sie.
Facet jest mocno wierzacy, urodzilo mu sie niepelnosprawne dziecko ( a to wymaga sily i poswiecenia ), sile czerpie od Boga, dlatego sie duzo modli i czesto chodzi do kosciola ( to mu pomaga pokonywac codzienne trudy zyciowe ).
Co Ci tu nie pasuje, co Ci sie nie podoba?
Jedni w takich sytuacjach odchodza od zony ( bo nie moga patrzec na cierpienie swojego dziecka - co za głupia wymowka ) i zakladaja sobie nową, zdrową rodzine, inni zaczynaja pić, albo brac narkotyki ..., a on sie modli, bo to mu daje sile, pozwala przetrwac i walczyc dalej.
Co w tym zlego?
Komu on czyms takim szkodzi?
W czym Ci to przeszkadza?


Wandziu, ja lubie Twoje "wstawki", podobaja mi sie i z przyjemnoscia klikam na te linki, ale w tym wypadku naprawde nie ma do czego sie przyczepic ...
.
__________________
Największym dobrem jakie możesz wyświadczyć drugiemu jest nie tylko podzielenie się z nim swoim bogactwem, ale odkrycie przed nim jego własnego bogactwa.
Benjamin Disraeli
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9307  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 09:16
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

Wspólne czytanie Biblii z TeapotPilot-em na Senior Cafe. Księga Sakralnych Absurdów - Księga Wyjścia cz. 1 ( 44:33 min. )
https://www.youtube.com/watch?v=74tl0vt4-as


" O tym, jak Mojżesz samozwańczo ogłasza się przywódcą izraelskich niewolników w Egipcie i z namowy boga Jahwe staje na czele dwumilionowego tłumu Izraelitów, który ma z bożą pomocą wyprowadzić z tego kraju. Przedtem jednak Jahwe instruuje swój naród wybrany w jaki sposób kraść i popisuje się magicznymi sztuczkami zaprawionymi okrucieństwem i złośliwością. Zbrodnia opisana w Księdze Wyjścia a popełniona przez Jahwe na Egipcjanach jest do dzisiaj świętowana przez wyznawców judaizmu jako Święto Paschy a sam zbrodniczy czyn jest postrzegany jako cudowne, wspaniałe wydarzenie. "

Wszystko to co napisano w księdze wyjścia Izraelitów z Egiptu było stworzone pod potrzeby mitu religijnego ,który dla izraelskich nomadów mógł być prawdą. Cywilizacja Egipska posiadała pismo i dużo wydarzeń z życia Egipcjan udało się odczytać stąd wiedza o tej cywilizacji jest większa .Nie znaleziono nigdzie zapisu potwierdzającego opisane w Bibli wydarzenie z Mojżeszem wcielonym w Maga .Plagi które miały dosięgnąć Egipcjan to konfabulacja pod potrzeby tworzonego mitu z Bogiem Jahwe w tle.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9308  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 10:48
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

Ostatku zgadzam się z tobą że mit przechowuje informację ale ona jest zniekształcona przez przekaz i dużo w nim konfabulacji . Mity które są zapisane w Biblii były stworzone pod potrzeby kultu religijnego jakim był pierwotny judaizm.

Ja patrzę na Biblię jak na przekaz , który nie jest opisem historii w rejonie , gdzie tworzył się ruch religijny , który dał podstawy współczesnego monoteizmu.Luźno spisane opowieści , mające na celu pokazanie Boga wyznawcom i jego możliwości . Inwencja twórcza jest widoczna w tym tekście , na to zwraca uwagę TaapotPilot którego filmy załączam.

Potop to coś globalnego i to kwestionuję bez względu na jego opis źródłowy jakiegoś kultu. Zdarzenie to jest mało prawdopodobne , bo obecna wiedza wyklucza byśmy uwierzyli , że Arka pomieści wszystkie zwierzęta żyjące ,które uratował Noe i jego rodzina.Też mało prawdopodobne jest że to Zoo przez miesiąc funkcjonowało by beż paszy. Napisałem że lokalne powodzie w przekazie który jest zawarty w micie ,urosły do globalnego potopu.

Nie widzę związku kultur z Mezoameryki z kulturami w rejonie Morza Śródziemnego .Zasiedlanie świata zaczęło się od Afryki , tam urodziła się "mityczna Ewa", stąd musiała przejść , kiedy to było możliwe z Eurazji ,przez cieśninę Beringa do Ameryki Północnej . Potem kolonizacja rozszerzała się na południe . Szacuje się że ludzkość to jakieś ok 200 000 lat i wyglądamy tak że wystarczy spojrzeć w lustro ,wszystko dzięki ewolucji .

To że istniało Jerycho i było otoczone murem to jest prawdą ale opis z księgi Jozuego to już mit ..."Domniemane zdobycie miasta pod wodzą Jozuego w toku podboju Ziemi Obiecanej, według chronologii biblijnej w latach 1220–1200 p.n.e. Po stronie Izraelitów było około czterdziestu tysięcy wojowników. Badania archeologiczne potwierdzają istnienie w tym obszarze starożytnych ruin sięgających neolitu i epoki brązu, ale datują zniszczenie miasta na okres najazdów egipskich, kilkaset lat wcześniej niż podaje opis biblijny ..." Trąby to mit .

Ostatku , piszesz : cuda i magia łatwe do wyśmiania zgadzam się z tobą , to Taapot pilot to robi , ja też , ty twierdzisz że to tylko propaganda ateizmu .
Dla mnie Biblia Starego Nowego Testamentu Koran nie są świętymi księgami i to wykazuję. Są zabytkami literatury sakralnej związanymi z rozwojem cywilizacji , nie widzę podstaw by o nich pisać że są natchnione przez Boga.

Ostatku miło mi żeś zdecydowała się napisać i przedstawić swój punkt widzenia .Forum jest otwarte i każdy przedstawia swój punkt widzenia na sprawy które są tu poruszane.Możemy się różnić w ocenach , rozmawiać możemy o wszystkim .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9309  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 11:04
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5DC4F8 96
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9310  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 12:14
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał lublinianka55
Nie dziwie sie.

Co Ci tu nie pasuje, co Ci sie nie podoba?
on sie modli, bo to mu daje sile, pozwala przetrwac i walczyc dalej.
Co w tym zlego?
Komu on czyms takim szkodzi?
W czym Ci to przeszkadza?
Wandziu, ja lubie Twoje "wstawki", podobaja mi sie i z przyjemnoscia klikam na te linki, ale w tym wypadku naprawde nie ma do czego sie przyczepic ...
.

Tak, brak mi było pomysłu na komentarz. Nie mogę ganić, ani chwalić. Przeczytałam informację o tym, że państwo Citkowie spodziewają się dziecka z wadą serca. Podjęli decyzję zgodnie ze swoim sumieniem. Ich prawo. Nic nikomu do tego.
Mam utrwalone stanowisko odnośnie wszelkich religii.
Dewocja religijna świadczy o braku wykształconego zmysłu krytycznego, a to jest cecha (wada) ludzi prymitywnych nie posiadających wiedzy. Tę przypadłość wykorzystują oszuści dla własnych zachłannych interesów, posługując się strachem, zbrodnią, demoralizacją i innymi niegodziwościami.
Nie można być jednocześnie "białym" i "czarnym".
Ludzie muszą kiedyś to zrozumieć. Dlatego zamieszczam tu odpowiednie dla wątku "wklejki".
Religie są zbrodnią wielowymiarową. Niszczą fizycznie i psychicznie człowieka, np. Polska łoży na te brednie miliardy zł. rocznie.
Nie znam Buddyzmu, ale podoba mi się motto Dalajlamy " Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz pomóc innym, przynajmniej ich nie krzywdź." Religie pochodzące od Abrahama są religiami bandyckimi.
NAUKA jest BOGIEM

Ostatnio edytowane przez wankabor : 26-06-2019 o 12:31.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9311  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 12:59
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Proponuję dla ludzi pragnących wiedzy na temat zbrodni religijnych zapoznać się np. z działalnością Hypatii Aleksandryjskiej (350-415 n.e.)
Była wybitną uczoną, głową szkoły neo-platonicznej w Aleksandrii gdzie nauczała astronomii, matematyki, filozofii. Do historii przeszło niezwykle brutalne morderstwo - Hypatii , która została zabita przez tłum wyznawców chrześcijańskich ( niewykluczone) z inicjatywy samego biskupa Aleksandrii -Cyryla , który został uznany przez kościół za świętego.

ps. W historii Watykanu, zbrodniarzy było bardzo wielu. Wiedza jest dostępna , trzeba tylko chcieć ją poznać. Dewocja to "ciemnota"; to hańba dla współczesnego człowieka.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9312  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 14:21
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5DBE52 0F
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9313  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 14:59
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5DB9EC 48
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9314  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 15:00
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Zmieszany

Przeprosiłam już za wcinanie się w dyskusję, więc jedno czy dwa zdania więcej mi nie zaszkodzą.
"Święte księgi" są ogólną nazwą źródeł nie tylko religii monoteistycznych. Nie byłam precyzyjna odsyłając Cię do Mezoameryki; uściślam – Majowie, "Popol Vuh", święta księga w rozumieniu jak wyżej. Równie dobrze mogłam powołać się na teksty innych religii i tradycji (Indie, Chiny, prawie cała Europa, Oceania, Afryka, Azja, obydwie Ameryki nie tylko Mezo). Świat przechował w pamięci opowieść o katastrofie i ocaleniu kilku osób. Przeniesienie potopu ze starszych mitów sumeryjskich do Biblii jest oczywiste. Nie jestem szczególnie przywiązana do prawdy o globalnej powodzi, jednak nie skreślam przekazu tylko dlatego, że mówią o nim mity i wierzenia, bardziej interesuje mnie przyczyna z wykluczeniem boskiej interwencji.
Pewność, że religie zawsze plotą bzdury jest ograniczaniem poszukiwań. Warto sprawdzać zanim wyda się arbitralny osąd, historia lubi zaskakiwać. Każdy fanatyzm, zanim stanie się groźny, ceni prześmieszki i odwoływanie się do racji (swojej!). Tajemnice, niedopowiedzenia, przekazy ezoteryczne, powinny niepokoić, skłaniać do szukania odpowiedzi. Fajnie jeśli poprze je nauka, niekoniecznie amatorska część Googli. Sorry, nie nazwę serii filmików TaapotPilot naukowym wyśmiewaniem. Literalny odczyt, powierzchowne argumenty bez szukania istotnego przekazu. Problem Abrahama, przerabiany przez tysiąclecia, jest wskazówką zaprzestania składania ofiar z ludzi. Posłuszeństwo Istocie Najwyższej - tak! Ofiara ludzkiego życia - nie! To mógłby być twój syn.

"Wiara jest uniwersalna. Tylko nasze konkretne metody jej rozumienia są arbitralne. Niektórzy modlą się do Jezusa, inni pielgrzymują do Mekki, a jeszcze inni badają cząstki subatomowe. W sumie wszyscy szukamy prawdy, czegoś potężniejszego od nas samych." – D. Brown

Do miłego zgadania... kiedyś.....
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9315  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 15:06
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5DC155 A9
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9316  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 15:10
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5D8C38 53
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9317  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 16:17
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5D8851 F9
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9318  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 17:45
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5DC456 40
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9319  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 18:01
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5D7BC2 5E
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9320  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 18:27
lublinianka55 lublinianka55 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Lublin, Polska
Posty: 809
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Mam utrwalone stanowisko odnośnie wszelkich religii.
Ja jeszcze nie do konca, natomiast utrwalone stanowisko to ja mam ( i to bardzo utrwalone) odnosnie ludzi, ktorzy wykorzystuja rozne religie by zaspakajac swoje wlasne chucie i rozliczne żądze.


Cytat:
Napisał wankabor
Nie można być jednocześnie "białym" i "czarnym".
Tu pelna zgoda.
Z tym, ze w zyciu prawie nic nie jest zdecydowanie biale, lub czarne.
W zyciu, przede wszystkim mamy rozne odcienie szarosci i to w nich musimy umiec sie odnaleźć i umiejetnie wsrod nich poruszac.




Jeszcze krotkie uzupelnienie do mojego poprzedniego postu:


Cytat z Internetu:
"Okazało się, że syn ma wadę serca - HLHS, że ma tylko pół serca.
Lekarz przekonywał, że nie warto się tak męczyć, że jesteśmy młodzi, że może nie przeżyć, albo będzie rośliną itd.
Jestem człowiekiem wierzącym, powiedziałem, że nie ma takiej możliwości.

Nie narzekałem, zacząłem myśleć. Uznałem, że to jest sprawdzian, próba od Boga.
A skoro jesteśmy ludźmi wierzącymi, to cuda się zdarzają.
Napisałem tę modlitwę, codziennie ją odmawiałem...
Mi wiara, słowa z Pisma Świętego i Maryja, która jest naszą najlepszą przewodniczką, pomogły.
Byłem przygotowany wtedy na każdą opcję.


Syn szybko przeszedł trzy operacje na otwartym sercu...

Konrad w czerwcu kończy 16 lat, co roku ma badania, jest coraz lepiej.
Nie może zawodowo uprawiać sportu, ale normalnie gra w piłkę, tenisa, pływa. Wie tylko, że jak się zmęczy, to musi odpocząć."

.
__________________
Największym dobrem jakie możesz wyświadczyć drugiemu jest nie tylko podzielenie się z nim swoim bogactwem, ale odkrycie przed nim jego własnego bogactwa.
Benjamin Disraeli
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:21.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.