menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Zdrowie > Choroby, badania, terapie
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 11-12-2009, 23:24
krystynas53's Avatar
krystynas53 krystynas53 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: dolnośląskie
Posty: 842
Domyślnie Choroba Parkinsona


U mojej Mamy(80 lat) neurolog stwierdził chorobę Parkinsona. Fakt- drżą Jej ręce, czasami twarz, często zapomina się; ale jest samodzielna i nie pozwala na jakąkolwiek opiekę. Zrobiła się bardzo nerwowa, trudna w codziennych kontaktach. Może mi ktoś podpowie jak trafić do Niej, jak mogę Jej pomóc, bo mi "opadły ręce", jestem bezsilna a na nikogo oprócz siebie nie mogę za bardzo liczyć. Nie wiem co robić.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 11-12-2009, 23:37
eledand's Avatar
eledand eledand jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: opolszczyzna
Posty: 22 932
Uśmiech Witaj.

Będe myślami z Tobą.W życiu różnie bywa i człowiek nie wie kiedy go co dotknie.
__________________
http://ewefew.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 15-12-2009, 20:13
karab karab jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Posty: 25
Domyślnie

Może rehabilitacja neuropsychologiczna? Z mojej wiedzy wynika, że da się spowolnić proces choroby poprzez różne ćwiczenia. Dodatkowo takie zabiegi wpływają na poprawę jakości życia osoby chorej, przez co na pewno łatwiej z nią współżyć. Pozdrawiam!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 15-12-2009, 20:32
Babcia Iwa's Avatar
Babcia Iwa Babcia Iwa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 1 154
Domyślnie Parkinson

Tak sie składa, że wiem co nie co na temat tej choroby. Mój ojczym choruje od 15 lat.Początki były nie uciążliwe.Był samodzielny tylko miał drżenie ręki.Brał leki i jakoś leciało. Sam koło siebie zrobił, się najadł. Ale powoli stan się pogarszał. W tej chwili jest osobą leżącą, bardzo słaby i potrzebujący całodobowej opieki, w pampersie. Jest złośliwy np. ? słabiutki/ rozrywa pampersa i zalewa całę posłanie moczem albo robi awanturę, że miał dzisiaj zjeść paróweczkę a nie kotlecika. Jak dziecko. Jedno co mu zostało - wspaniała pamięć. Stracił wrok, słuch, więc całymi dniami "kombinuje" i stara się układać życie mojej przyrodniej siostrze i bratu który jest kaleką i namiętnie rzuca rozkazami. W tej chwili ojczym jest w Domu Opieki,tam próbował swoich sztuczek, ale nikt się nim nie przejął, my udajemy, że o niczym nie wiemy. Jest odwiedzany 3 x w tygodniu i czeka na bananka, paróweczkę lub jajeczniczkę. Takie ma wymagania ale trzeba mu ustąpić ma bowiem 89 lat.Dużo mówi się złego na Domy Opieki - tutaj muszę pochwalić. Ojczym jest zawsze czyściutki, ogolony nakarmiony. Gdyby było nie tak to na tyle ma sprawny umysł i by powiedział. Utrapienie jest tylko z pytanie co 15 min. o godzinę. Jest to przykra rzeczywistość,ale proszę swoich najbliższych,w razie mojej niedołężności, proszę o umieszczenie mnie w takim Domu ale proszę o odwiedzanie mnie chociaż 1 x w tygodniu, już nie muszą przychodzić 3x. Życzę wytrwałości i cierpliwości.
__________________
Nie rób drugiemu co tobie nie miłe.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 15-12-2009, 22:06
krystynas53's Avatar
krystynas53 krystynas53 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: dolnośląskie
Posty: 842
Domyślnie

Wiem co mnie czeka i boję się tego. Można to spowolnić ponoć. Mama bierze leki, na jakąkolwiek gimnastykę nie ma szans, nie zmuszę Jej nijak. Jestem po rozmowie z lekarzem; muszę jeszcze wielu rzeczy się nauczyć o tej chorobie.
Dziękuję Wam za miłe słowa. Człowiek niekiedy ma potrzebę wygadania się.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 15-12-2009, 22:38
Babcia Iwa's Avatar
Babcia Iwa Babcia Iwa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 1 154
Domyślnie

To że nie ma mowy o żadnej rehabilitacji, to jeszcze dojdzie wstręt do higieny. Jak go na siłę chcieliśmy kąpać to mówił "po co, przecież pół roku temu sie kąpałem".Tam gdzie jest nie pytją. Raz w tygodniu biorą na wózek i wiozą do łazienki. W domu było gorzej bo się każdy liczył z jego opinią a on to wykorzystywał.
__________________
Nie rób drugiemu co tobie nie miłe.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 16-12-2009, 01:08
karab karab jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Posty: 25
Domyślnie

Nie wiem jak wygląda sytuacja w innych miastach, ja akurat w ostatnim czasie odbywam staż w Klinice Neurologii w Krakowie i mam szansę obserwować pracę tamtejszych lekarzy. W czasie wizyt pacjentów "przemycają" oni różne ćwiczenia rehabilitacyjne. Mam tu na myśli wspomaganie funkcjonowania intelektualnego i emocjonalnego. Z własnych doświadczeń wiem, że z perspektywy bliskich osoby chorej trudno jest zobaczyć jakąś szansę na pomoc, pewnie też dlatego, że codzienna opieka nad chorym wymaga dużo wysiłku i nie napawa optymizmem. Jeśli chodzi o choroby neurologiczne mam akurat możliwość spojrzenia od drugiej strony - specjalizuję się z zakresu neuropsychologii. Istnieją pewne formy pomocy. Oczywiście trudno jest zdziałać cuda, choroba postępuje, ma podłoże biologiczne i nie ma leków, które by ją powstrzymały. Ale wydaje mi się, że może warto próbować, chociaż doraźnie. Warto też zadbać o siebie. Krystyno, sama wiesz najlepiej, jak bywa ciężko, nie chcę się tutaj wymądrzać. Będę trzymać kciuki, żebyście Ty i Twoja Mama dzielnie przeszły przez ten trudny okres.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 31-05-2010, 22:06
krystynas53's Avatar
krystynas53 krystynas53 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: dolnośląskie
Posty: 842
Domyślnie

Dzisiaj odwiozlam swoją Mamę do Ścinawy. Jest tam Ośrodek Badawczy Altzhaimera. Diagnozują tam i leczą choroby- Parkinsona, Altzhaimera. W tej chwili Mama jest na oddziale neurologicznym, potem ma być na innym bodajże Psycho-Geriatrycznym czy jakoś tak. Warunki tam są super. Na razie mam "wolne", mogę sobie siedzieć przy komputerze do woli, robic co mi się podoba. Odpoczywam psychicznie. Pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 31-05-2010, 22:20
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Krystyno
Mama będzie miała tam właściwą, fachową opiekę a Ty wreszcie odpoczniesz od uciążliwości codziennego życia.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 01-06-2010, 08:32
~gość: Fiona's Avatar
~gość: Fiona
 
Posty: n/a
Domyślnie re

moja mama zachorowała na Parkinsona w wieku 35 lat i z chorobą żyliśmy 37 lat,jako dzieci spadł na nas obowiązek zajmowania się mamą ( tatuś poczuł się uwolniony od opieki i to my dzieci musiałyśmy sobie radzić.) to my potrzebowaliśmy mamy ,a tu mama potrzebowała nas. Nikt wtedy nie mówił o ośrodku czy jakiejś sensownej pomocy pielęgniarki czy lekarza.wystawiano tylko recepty i biegałyśmy do przychodni po jej odbiór.pamiętam każdy etap choroby ,w latach 60 nie było żadnych leków które by leczyły tylko podawany miała lek psychotropowy - nawet nazwę pamiętam Parkopan...tym leczono....Bardzo złe i bolesne wspomnienia...niestety minęło tyle czasu a leków właściwie nie ma ,i coraz więcej osób zapada na tę chorobę ,niestety prowadzi tylko w jedną stronę ...W pampersach zaczynamy życie i w pampersach kończymy...smutne ale to jest prawdziwe życie .Zyczę wszystkim dużo zdrowia......
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 01-06-2010, 09:45
gagunia's Avatar
gagunia gagunia jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 177
Domyślnie

Nie zetknęłam się z nikim kto miał kontakt z chorobą,ale jestem wstrząśnięta.Ja wcześnie straciłam rodziców i teściów,więc moje obcowanie ze starością,chorobami, było żadne.Moje dzieci też nie miały i nie mają kontaktu z ludźmi w podeszłym wieku z ich problemami i tym co starość może przynieść.Sama jestem jeszcze aktywna i zawodowo i życiowo i moje dzieci nie są w stanie dostrzec że starość istnieje.Mam cichą nadzieję że może los obejdzie się łaskawie i nie będą musiały się dowiedzieć o problemach jakie niesie starość,chociaż jak pisze Okruszek999 ,ona musiała zmierzyć się z problemem,kiedy jej mama jeszcze była młodą osobą.Jestem pełna podziwu dla wszystkich którzy każdego dnia mierzą się z tym problemem,i dają radę.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 01-06-2010, 09:48
sarunia sarunia jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Posty: 437
Domyślnie

Krystyno, pozdrawiam Cię serdecznie i życzę dużo zdrowia.
Dbaj również o siebie.
__________________
zapraszam
krzyżyki i nadmorskie klimaty
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 01-06-2010, 20:56
krystynas53's Avatar
krystynas53 krystynas53 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: dolnośląskie
Posty: 842
Domyślnie

Dziękuję za miłe słowa. Byłam dzisiaj w Ścinawie, bo musiałam uzupełnić dokumentację medyczną. Kochani, Mama miała twarz wypogodzoną, spokojną. Jest zachwycona serdecznością personelu. Badania potrwają tydzień. Fajne jest to, że nie ma prawa używać w dzień piżamy, szlafroka. Chodzi w swoich prywatnych ciuchach. Sama chętnie bym tam pobyła.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 01-06-2010, 21:13
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Kochanie moje dzielne- nawet w tym wieku mozna wlaczyc leczenie przeciw parkinsonowskie. Mama wyjdzie z tzw rozpiską leków i myslę, ze nie musi byc zle- bedzie dobrze.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 25-03-2011, 22:01
backsztag backsztag jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: Łódź
Posty: 6
Domyślnie

Witam
Chorzy na PD (choroba Parkinsona) i opiekunowie dzielą się swoimi problemami oraz doświadczeniami na forach:
a) IPON
b) OFON

Wpisując w wyszukiwarkę te wyrazy powinno się znaleźć strony główne i następnie dział, temat, wątki.
pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Choroba Parkinsona - komentarze nusia Ogólny 32 16-07-2020 23:13
Komentujemy artykuł: Nowa Zelandia nie wpuszcza chorych na Parkinsona Mirosław Ogólny 2 22-08-2009 13:01
Koenzym Q10 lekiem na chorobę Parkinsona? - komentarze zdzislaw.bedrylo Ogólny 3 04-11-2008 17:13
Nowe możliwości w leczeniu choroby Parkinsona - terapia genowa - komentarze zieba Ogólny 3 24-03-2008 19:37
choroba Parkinsona cela51 Choroby, badania, terapie 1 28-12-2007 20:36

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:13.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.