menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > REGIONALNE > dolnośląskie
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Zamknięty Temat
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 18-01-2008, 10:52
tar-ninka's Avatar
tar-ninka tar-ninka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: małopolska
Posty: 26 713
Domyślnie

Małopolska wita Sląsk
Hebro pięknie prezentujesz Śląsk .
Moze masz cos wiecej o tym zamku , lubię takie historie.
Z przyjemnoscia tu zaglądam . Dziękuję,
__________________
  #42  
Nieprzeczytane 18-01-2008, 19:24
weroniczka weroniczka jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 11
Domyślnie

Zanam te okolice , gdyz mieszkam niedaleko walbrzycha
kotlina klodzka jest piekna o kazdej porze roku
zapraszam
  #43  
Nieprzeczytane 18-01-2008, 20:34
Yeva's Avatar
Yeva Yeva jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 5 269
Domyślnie

Ja wprawdzie nie mieszkam obecnie w dolnośląskim ale urodziłam się i wychowałam w Wałbrzychu.Czuję się więc z tym regionem bardzo związana.Zamek Książ należy do moich ulubionych miejsc.Jest to największy dolnośląski zamek i trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce. Zmieniała on wielokrotnie wygląd i właścicieli






Obecnie dla zwiedzających udostępnione są komnaty, najpiękniejsza to Sala Maksymiliana.Zamek otaczają ogrody i tarasy

W zamku prezentowane są wystawy ceramiki artystycznej i porcelany użytkowej, pochodzącej z pobliskich fabryk. Organizowane są również wystawy kwiatów i krzewów.
Niedaleko znajduje sie też stadnina koni.
Z zamkiem związana jest tez historia pięknej księzniczki Daisy. (O losach księżnej i jej synów opowiada film "Biała wizytówka" z B. Lindą w roli ostatniego potomka rodu.)
  #44  
Nieprzeczytane 18-01-2008, 21:00
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie Ślęża. Prawie jak Wezuwiusz

Ślęża. Prawie jak Wezuwiusz
Ślęża była w XIX wieku miejscem wycieczek wrocławskich studentów.
W pogańskich czasach Ślęża słynęła jako święte i cudowne miejsce. Niewielu jest Dolnoślązaków, którzy przynajmniej raz w życiu nie wdrapali się na szczyt Ślęży. Burzliwe dzieje tej góry opisano już w setkach przewodników i albumów. Ale kto wie, że pod nią jest... wejście do piekła.
Bardzo, bardzo dawno temu, kiedy na ziemi nie było jeszcze ludzi, diabły dowiedziały się, że niedaleko bramy prowadzącej do piekieł będą przechodzić anioły. Urządziły więc na nie zasadzkę, lecz dobre duchy w porę ją wykryły. Doszło do zaciekłej bitwy na kamienie. Kiedy szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę aniołów, rozsierdzony Lucyfer porwał ogromny głaz i cisnął w ich kierunku. Kamień upadł tak nieszczęśliwie dla władcy ciemności, że zatarasował wejście do piekła. W ten sposób, mówi legenda, powstała góra Ślęża. Od tej pory diabły nie mogą wejść do swojego królestwa i błąkają się po świecie.
„Pisarze rozliczne Sobótce nadawali nazwy. Zwali ją bądź ze słowiańska: Sabotka, Mons Sabothicus, bądź z niemiecka: Mons Zobtensis lub Zottensis, bądź wreszcie tajemniczém mianem: Mons Silentii lub Silensis, to jest górą milczenia.
Na Ślężę: z Sobótki prowadzi szlak czerwony (1,5 godz.), szlak niebieski (1,75 godz.) oraz szlak żółty (1,5 godz.) przez schronisko Pod Wieżycą.
[/url]
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
  #45  
Nieprzeczytane 18-01-2008, 21:40
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie Chobieński ulubieniec motocyklistów i fanów rocka

Renesansowy zamek w Chobieni przyciąga nie tylko miłośników sztuki, ale i ostrej muzyki. Przy XV-wiecznym obiekcie każdego lata odbywa się impreza Zamczysko, na którą do malowniczej wsi nad Odrą przyjeżdżają ludzie z całej Polski.

Zamek zbudowano w 1209 roku. Ufundował go książę Henryk Brodaty. Jednak, jak pisze lubiński historyk Henryk Rusewicz, najstarsze części przyziemia mają pochodzić z roku 1181, a więc z czasów Bolesława Wysokiego.
Dziś możemy podziwiać efekt przebudowy z epoki renesansu. Na uwagę zwiedzających zasługują renesansowe i barokowe portale. Nowy właściciel – firma Camelot z Poznania, w której udziały mają Duńczycy – planuje odremontować zamek i przywrócić mu dawną świetność.
[/url]
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
  #46  
Nieprzeczytane 18-01-2008, 21:44
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie Grodziec. Gwiazda ekranu

Grodziec leży na północnym zachodzie od Złotoryi, u stóp bazaltowego wzniesienia noszącego tę samą co miejscowość nazwę. Na wzgórzu (389 m n.p.m.) stoi kamienny zamek, który niegdyś strzegł granicy z Czechami.
Podobno we wczesnym średniowieczu znajdowała się tu warownia Bobrzan. Kamienny zamek zbudowano tu prawdopodobnie na początku XIII w. Prawdopodobnie, bo wiemy, że w 1288 roku książę Henryk Pobożny gościł tu króla czeskiego - Przemyła Ottokara I.
Wiele śląskich warowni ma za sobą epizod zbójecki. Zamek w Grodźcu - aż dwa. Pod koniec XIII wieku rezydowali tu rycerze rabusie, którzy zostali przegnani przez koalicję mieszczan ze Złotoryi i Bolesławca. Później, w 1320 roku książę legnicki Bolesław III Szczodry sprzedał zamek rycerzowi Bożywojowi, którego rodzina trudniła się zbójectwem. W rękach jego potomków był aż do 1473 roku.
Tutejszy kasztelan, Zenon Bernacki, zaprasza dziś na turnieje rycerskie, spotkania z duchami, folklorem i kuchnią regionalną. Od niedawna podejmuje też telewizje z całego świata. Kiedy w murach zamkowych powstają kolejne odcinki reality show, turystom pozostaje uzbroić się w cierpliwość. Do czasu wielkiej ofensywy.

[/url]
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
  #47  
Nieprzeczytane 15-02-2008, 20:28
zabusia zabusia jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 3
Domyślnie

Tak, Dolny Śląsk jest piękny, ale najładniejsza jest Ziemia Kłodzka,gdzie są nie tylko piękne i znane uzdrowiska, ale także śliczne i ciche zakątki z gospodarstwami agroturystycznymi i przemiłymi ludzmi je prowadzącymi i wspaniała domową kuchnią.W sam raz na spokojny wypoczynek dla babć i wnuków.Zaglądnijcie tu.
  #48  
Nieprzeczytane 16-02-2008, 14:42
Mariusz51 Mariusz51 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Jelenia Góra
Posty: 3
Domyślnie

Jestem nowym uczestnikiem z Jeleniej Góry,to miasto
ma nad sobą królową Śnieżke. Jak pięknie z rana widzieć z okna jej wysokość.
  #49  
Nieprzeczytane 16-02-2008, 18:37
largetto's Avatar
largetto largetto jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Ojczyzna
Posty: 1 679
Uśmiech

Cytat:
Napisał Mariusz51
Jestem nowym uczestnikiem z Jeleniej Góry,to miasto
ma nad sobą królową Śnieżke. Jak pięknie z rana widzieć z okna jej wysokość.



Witaj Mariuszu na naszym forum , myślę, że będziesz się dobrze bawił, czego Ci życzę

  #50  
Nieprzeczytane 25-02-2008, 22:09
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

jakempa jestem wroclawianka chcialabym wiedziec gdzie dzialaja fajne kluby seniora we wroclawiu zeby cos ciekawego sie dzialo niedawno jestem na emeryturze i jestem niezorientowana pozdrawiam
  #51  
Nieprzeczytane 01-03-2008, 21:52
tehaem's Avatar
tehaem tehaem jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: Dolny Śląsk; powiat ząbkowicki
Posty: 1
Domyślnie Dolny Śląsk

to też i moje miejsce - z urodzenia, całego szkolnego i zawodowego życia jestem wrocławianką, a na emeryckie dni wybraliśmy z mężem Kamieniec Ząbkowicki

a to jedna z wielu baszt Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Ostatnio edytowane przez tehaem : 01-03-2008 o 22:07.
  #52  
Nieprzeczytane 05-03-2008, 02:23
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie Chyba już można iść spać

http://www.voila.pl/001/ve3r5/
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
  #53  
Nieprzeczytane 07-03-2008, 01:27
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie Rozczarowanie

autor: Stefan Żeromski Ludzie bezdomni
fragment
;
Cofnęłam się myślą do miejsc, gdziem dawniej była, i samą siebie przypomniałam sprzed lat kilku.
Byłam wtedy lepsza. Dziś nie mogłabym już tak zamęczać się pracą, byle „coś dobrego zrobić”.
Dawniej istnieli dokoła mnie szlachetni ludzie, natury głębokie, ciche, skromne, tkliwe, często w swej poczciwości wytrwałe jak żelazo, skłonne do zupełnego zaniedbania siebie dla innych. Cechowała ich jednolitość dążeń i usposobienie równe. W ich obecności było tak dobrze, tak ufnie i tak cicho na sercu;
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
  #54  
Nieprzeczytane 07-03-2008, 01:29
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie rzucić żal

http://www.voila.pl/164/ihcqn/
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
  #55  
Nieprzeczytane 29-03-2008, 13:26
Enenka's Avatar
Enenka Enenka jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 17
Domyślnie Ja też...

Zgłaszam obecność i melduję się na wątku. Mieszkam we Wroclawiu, a cały Dolny Śląsk uważam za najpiękniejszy, najbardziej atrakcyjny turystycznie zakątek Polski. Jako wkupne, maleńki fragmencik poezji wrocławskiej
Cytat:
Pójdziemy dziś na spacer
przez małe, wąskie uliczki,
Może przez Białoskórniczą,
a może przez Kiełbaśniczą
na wprost
.- fragment wiersza Alicji Sachańbińskiej
__________________
Enenka
  #56  
Nieprzeczytane 29-03-2008, 15:00
lawenda's Avatar
lawenda lawenda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 6 536
Domyślnie

Witam serdecznie. Przyznaję się z wielką dumą, że mieszkam we Wrocławiu, najpiękniejszm mieście na świecie /po Paryżu/ wg mnie. Mieszkam w Śródmieściu z widokiem na Plac Grunwaldzki a raczej na Pasaż nowo wybudowany i budującą sie halę sportową oraz bibliotekę. Z biblioteki się cieszę, ale popłakałam się jak wycinali piękne drzewa, radość dla oczu i tlenu dla płuc. Zlikwidowano plac targowy, znany mieszkańcom Wrocławia. Można było spotkać tu ludzi znanych z ekranu robiocych zakupy świerzych owoców i warzyw. Kiedyś z mojego okna widziałam Iglicę, teraz betonową ŚCIANĘ no cóż takie są realia nowych czasów. Pozdrawiam wszystkich dolnoślązaków
  #57  
Nieprzeczytane 29-03-2008, 15:08
POLA POLA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 24 582
Domyślnie Lawendo,

przeczytałam artykuł w TP Rafała Dutkiewicza, a także forum w necie. Na kilkadziesiąt opinii chyba tylko dwie były pozytywne, reszta - szkoda gadać.
Jak to jest z tym Waszym prezydentem?
Prof. Staniszkis go chwali, widzi nawet na stołku w Warszawie, a co lud na to?
  #58  
Nieprzeczytane 29-03-2008, 20:52
lawenda's Avatar
lawenda lawenda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 6 536
Domyślnie to bardzo proste

Polu, różnie się mówi i to w każdym mieście na rządzących. Wrocław też ma plusy i minusy. Nasz Prezydent nie jest taki zły. To, że nasze miasto jest rozkopane i wszyscy narzekają, bo inwestycje idą pełną parą to prawda, ale za parę lat nikt już nie będzie o tym pamiętał. Mnie też się nie podoba, że zmieniono mi widok z okna. Wrocław staje się coraz piękniejszy. Myślę, że to zasługa Dudkiewicza. Ma głowę na karku i dużo szarych komórek. Zdrojewski też był dobry. Myślę, że jak zbierze się kilka osób to każdy ma inne zdanie na ten sam temat. Tak już z nami jest. To widać na Wiejskiej. Takie czasy.
  #59  
Nieprzeczytane 29-03-2008, 22:43
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie Witamy

Jest Nam bardzo miło że Nas przybywa.
Pozdrawiam serdecznie
seniora.toja ,lawendę
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
  #60  
Nieprzeczytane 30-03-2008, 15:32
POLA POLA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 24 582
Domyślnie Lawendo, dzięki,

Cytat:
Napisał lawenda
Polu, różnie się mówi i to w każdym mieście na rządzących. Wrocław też ma plusy i minusy. Nasz Prezydent nie jest taki zły. To, że nasze miasto jest rozkopane i wszyscy narzekają, bo inwestycje idą pełną parą to prawda, ale za parę lat nikt już nie będzie o tym pamiętał. Mnie też się nie podoba, że zmieniono mi widok z okna. Wrocław staje się coraz piękniejszy. Myślę, że to zasługa Dudkiewicza. Ma głowę na karku i dużo szarych komórek. Zdrojewski też był dobry. Myślę, że jak zbierze się kilka osób to każdy ma inne zdanie na ten sam temat. Tak już z nami jest. To widać na Wiejskiej. Takie czasy.
właśnie to chciałam usłyszeć.
Bardzo lubiłam i lubię Zdrojewskiego (pamiętam go z akcji powodziowej), Dutkiewicza podglądam z zainteresowaniem pod kątem ewentualnego kandydowania na prezydenta RP. Wydaje mi się być lepszym kandydatem niż Tusk.

A Wrocław? No cóż, najpierw trzeba coś rozkopać, żeby to i owo poprawić.
Trzymam kciuki, Dutkiewicz podobno z Wielkopolski rodem
Zamknięty Temat

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Województwo śląskie: powitanie i "lista obecności" admin śląskie 3493 11-12-2019 20:38
Województwo lubelskie: powitanie i "lista obecności" admin lubelskie 212 31-12-2017 18:10
Województwo warmińsko-mazurskie: powitanie i "lista obecności" admin warmińsko-mazurskie 292 24-12-2017 19:20
Województwo kujawsko-pomorskie: powitanie i "lista obecności" admin kujawsko-pomorskie 10460 13-06-2010 08:36
Województwo pomorskie: powitanie i "lista obecności" cz.II jolita pomorskie 501 18-10-2008 23:52

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:20.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.